Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεύτερη βιοχημικη ; δεν θα το αντεξω!!!


Recommended Posts

Mrs κουράγιο! Σου γράφω απλά για να σου πω ότι όσο δύσκολο σου φαίνεται αυτό που περνάς, η σκληρή αλήθεια είναι ότι πολύ συχνό φαινόμενο. Η πλειοψηφία των γυναικών , κάποια στιγμή στη ζωή της θα αντιμετωπίσει μια ή ακόμα και δύο αποβολές. Πολλές φορές και παραπάνω, απλώς τότε οι γιατροί μας λένε να το ψάξουμε για να μην ταλαιπωρουμαστε. 

Το θέμα είναι ότι κανείς μα κανείς δε λέει α είχα μια αποβολή, δεν το ανακοινώνει, δυστυχώς παραμένει ταμπού , ειδικά σε μια κοινωνία όπως η Ελλάδα και η γυναίκα το βιώνει ως προσωπικη αποτυχία. Αποτέλεσμα είναι ο κόσμος να μην γνωρίζει το ποσό συχνές είναι οι αποβολές αλλά πόσο συχνά μετά μένεις έγκυος σε υγιή και τελειομηνη εγκυμοσύνη. 

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι ότι το πιο πιθανό σενάριο είναι ότι είσαι υγιέστατη, δεν έχεις τίποτα. Το θετικό είναι ότι μένεις έγκυος πολύ εύκολα, σημαίνει ότι η γονιμότητα σου είναι σε καλά επίπεδα. Εμένα η γιατρός μου είχε πει, μια φορά έγκυος πάντα έγκυος. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού σου και μόνο. Οι άλλοι δυστυχώς μας μπερδεύουν και μας κάνουν να νιώθουμε ενοχικά. Είχα μια παλινδρομη κύηση λίγο πριν την εξέταση της αυχενικής διαφάνειας και άκουσα πολλές βλακείες και χοντράδες. Τώρα έχω ένα κοριτσάκι ενάμιση μηνών. Αυτό που έπρεπε να είχα τότε είναι να ακούσω το γιατρό. Αν καταλάβαινα ότι δεν είμαι η μόνη γυναίκα που της συνέβη αυτό, και το ποσό συχνό είναι, θα το είχα ξεπεράσει πολύ πιο ανώδυνα.

Σου στέλνω θετικές σκέψεις και μια ζεστή αγκαλιά! Δεν είσαι μόνη, όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mrs

    Mrs 11 δημοσιεύσεις

  • carmen

    carmen 8 δημοσιεύσεις

  • sophi_a

    sophi_a 6 δημοσιεύσεις

  • elena27

    elena27 5 δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Ναι ευτυχώς τρέφομαι καλά, υγιεινά δεν κάνω καταχρήσεις δεν καπνίζω 

.. Μου έχει δώσει και κάτι βιταμίνες inofert καθώς και φυλλικό οξύ... 

Το inofert έπαιρνα κι εγώ! Τα φακελάκια που τα βάζεις στο νερό. Σίγουρα θα τα καταφέρεις, μη το βλέπεις σα πρόβλημα και το άγχος δε θα βοηθήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι... Ο γιατρός μου είπε ότι πολλές γυναίκες δεν το καταλαβαίνουν καν και απλά πιστεύουν ότι είχαν καθυστέρηση.... Επίσης μου είπε ότι διεθνή βιβλιογραφία οι βιοχημικες δεν λογαροαζονται καν σαν αποβολές.... Είναι δυνατόν μια. Κοπέλα με 2 απανωτές βιοχημικες κάποια στιγμή να έχει μια. Ομαλή κύηση; και όντως ξεκινάς αμέσως προσπάθειες; ευχαριστώ πολύ!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεκινάς αμέσως μετά την βιοχημικη, ξερω πολλές κοπέλες που πιάσανε τον αμέσως επόμενο μηνα

Ξερω περιπτώσεις που απλά έτυχε, αλλες που το θέμα ήταν λίγο χαμηλή προγεστερονη οποτε λύθηκε πολύ απλά, κ κοπέλα με διάφραγμα που μετά την αφαίρεση έμεινε πολύ γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τίποτα από όλα αυτά..... Τυχαίο γεγονός είπε ο γιατρός κι ότι η φύση προνοει και κάνει καλά τη δουλειά της.... Ναι αλλά θα κάνω προσπάθεια και θα πέφτω συνέχεια σε τοίχο; δεν είναι πολλές 2 βιοχημικες; όπως καταλαβαίνετε είμαι προβλημάτισμενη... 8 Φλεβάρη είχα αίμα χθες μου ειπ ο γιατρός ξεκινά.... Στο διαδίκτυο έχω διαβάσει για 2 μήνες αναμονή αλλά υπερβολικό μου ακούγεται αφού ήταν βιοχημικη.. Τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Εγώ δεν έχω τίποτα από όλα αυτά..... Τυχαίο γεγονός είπε ο γιατρός κι ότι η φύση προνοει και κάνει καλά τη δουλειά της.... Ναι αλλά θα κάνω προσπάθεια και θα πέφτω συνέχεια σε τοίχο; δεν είναι πολλές 2 βιοχημικες; όπως καταλαβαίνετε είμαι προβλημάτισμενη... 8 Φλεβάρη είχα αίμα χθες μου ειπ ο γιατρός ξεκινά.... Στο διαδίκτυο έχω διαβάσει για 2 μήνες αναμονή αλλά υπερβολικό μου ακούγεται αφού ήταν βιοχημικη.. Τι λέτε; 

Σου είπαν βρε και τα κορίτσια ξεκινάς προσπάθειες άμεσα μετά τη περίοδο . 

Κοιτα καταλαβαίνω πως νιώθεις αλλά να σου πω την αλήθεια συμβαίνει να έχει κανείς και δυο βιοχημικές δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι τρομερό ότι συμβαίνει τελικά . Αν σώνει και ντε θες να κανείς το κάτι παραπάνω κάνε αυτό που σου έγραψε η καντι , καρυοτυπο ζευγους . Θα στο έλεγε όμως και ο γιατρός σου αν το έκρινε χρήσιμο . 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Όχι μου είπε να μην το κάνω και το ίδιο μου είπε ένας αιματολογος και ένας άλλος γυναικολόγος.... Όλες οι εξετάσεις μου είναι άριστες! Οπότε να θεωρήσω τυχαίο; και αφού σταμάτησε το αίμα εδώ και μια εβδομάδα να ξεκινήσω ελεύθερα λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Καλημέρα!!! Όχι μου είπε να μην το κάνω και το ίδιο μου είπε ένας αιματολογος και ένας άλλος γυναικολόγος.... Όλες οι εξετάσεις μου είναι άριστες! Οπότε να θεωρήσω τυχαίο; και αφού σταμάτησε το αίμα εδώ και μια εβδομάδα να ξεκινήσω ελεύθερα λέτε; 

Να ξεκινήσεις...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Θα προσπαθήσω να διαχειρίστω το φόβο μου και να αφεθω.... Εύχομαι να είμαι τυχερή.... 

Αν δεν ρισκάρεις δεν θα μάθεις ποτέ ..!!!! Αξίζει να το αντιμετωπίσεις !!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο.... Απλά δε θέλω πάλι να σκονταψω και. Να φάω τα μούτρα μου έχοντας εξαντλήσει όλες τις εξετάσεις... Και γόνιμες μέρες μετά από αυτό πως υπολογίζονται; 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλ@ς! Κι εγώ στο club.. πρώτη εξωσωματική πετυχημένη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Από το Σεπτέμβριο 2 εμβρυομεταφορές και οι 2 βιοχημικές. Τώρα ετοιμάζομαι για την τρίτη και η ψυχολογία είναι παρακάτω από το πάτωμα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Primavera είπε:

Γεια σε όλ@ς! Κι εγώ στο club.. πρώτη εξωσωματική πετυχημένη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Από το Σεπτέμβριο 2 εμβρυομεταφορές και οι 2 βιοχημικές. Τώρα ετοιμάζομαι για την τρίτη και η ψυχολογία είναι παρακάτω από το πάτωμα

Γειά σου κορίτσι μου... Λυπάμαι πολύ όμως από ότι διάβασες και εσύ εδώ είναι κάτι που τυχαίνει πολύ συχνά... Η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο... Και εγώ την 2η φορά που είναι τώρα πρόσφατη έτσι νιώθω.... Όμως πρέπει να σηκωθείς.... Η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο... Εγω αυτή τη φορά το αντιμετώπισα πιο ψύχραιμα κάπως και. Πιο. Ανώδυνα 

... Βέβαια είμαι αρκετά φοβισμένη δνε το κρύβω... Φαίνεται άλλωστε και από τα μηνύματα μου αλλά όπως βλέπεις πολλές κοπέλες το ειχαν και πέτυχαν!!!! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mrs είπε:

Γειά σου κορίτσι μου... Λυπάμαι πολύ όμως από ότι διάβασες και εσύ εδώ είναι κάτι που τυχαίνει πολύ συχνά... Η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο... Και εγώ την 2η φορά που είναι τώρα πρόσφατη έτσι νιώθω.... Όμως πρέπει να σηκωθείς.... Η ψυχολογία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο... Εγω αυτή τη φορά το αντιμετώπισα πιο ψύχραιμα κάπως και. Πιο. Ανώδυνα 

... Βέβαια είμαι αρκετά φοβισμένη δνε το κρύβω... Φαίνεται άλλωστε και από τα μηνύματα μου αλλά όπως βλέπεις πολλές κοπέλες το ειχαν και πέτυχαν!!!! 

Το μόνο που με κρατάει είναι η σκέψη πως αν δεν το προσπαθήσω αργότερα θα το μετανιώσω

Σ' ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, εύχομαι σε λιγότερο από ένα χρόνο να μας απασχολούν άλλα προβλήματα (πάνες, θηλασμοί κλπ)

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2020 at 7:03 ΜΜ, Primavera είπε:

Γεια σε όλ@ς! Κι εγώ στο club.. πρώτη εξωσωματική πετυχημένη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Από το Σεπτέμβριο 2 εμβρυομεταφορές και οι 2 βιοχημικές. Τώρα ετοιμάζομαι για την τρίτη και η ψυχολογία είναι παρακάτω από το πάτωμα

 

ιδιο περιπου ιστορικο πρωτη εξωσωματικη στα 34 τελειομηνη εχω εναν γιο 7 χρονων 

δευτερη εξωσωματικη με τα κατεψυγμενα απο την πρωτη εξωσωματικη στα 39 χοριακη 0 

το καλοκαιρι του 2019 εκανα νεο κυκλο εξωσωματικης δεν εμεινε κανενα για καταψυξη μου εβαλαν 3 βλαστοκυστες χοριακη 0

εχω 6 μερες που ξεκινησα menopur και χθες cetrotide

και φοβαμαι οτι θα απογοητευτω...

εσυ? 

κανεις τωρα ενεσεις ? καλη επιτυχια σου ευχομαι !

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, didi&k είπε:

 

ιδιο περιπου ιστορικο πρωτη εξωσωματικη στα 34 τελειομηνη εχω εναν γιο 7 χρονων 

δευτερη εξωσωματικη με τα κατεψυγμενα απο την πρωτη εξωσωματικη στα 39 χοριακη 0 

το καλοκαιρι του 2019 εκανα νεο κυκλο εξωσωματικης δεν εμεινε κανενα για καταψυξη μου εβαλαν 3 βλαστοκυστες χοριακη 0

εχω 6 μερες που ξεκινησα menopur και χθες cetrotide

και φοβαμαι οτι θα απογοητευτω...

εσυ? 

κανεις τωρα ενεσεις ? καλη επιτυχια σου ευχομαι !

Μια από τα ίδια

Πρώτη προσπάθεια επιτυχία με την πρώτη, το καλοκαίρι έβαλα κατεψυγμένα με θετική χοριακή που έπεσε, διέγερση το Νοέμβρη με 5 βλαστοκύστες, μετέφερα 2 με χοριακή 4 και τώρα προετοιμάζομαι ξανά..

Εξετάσεις όλες καθαρές, έμβρυα καλής ποιότητας, τύχη μηδέν...

Καλή τύχη πουλάκι μου, σου στέλνω μια αγκαλιά

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2020 at 9:02 ΠΜ, Primavera είπε:

Μια από τα ίδια

Πρώτη προσπάθεια επιτυχία με την πρώτη, το καλοκαίρι έβαλα κατεψυγμένα με θετική χοριακή που έπεσε, διέγερση το Νοέμβρη με 5 βλαστοκύστες, μετέφερα 2 με χοριακή 4 και τώρα προετοιμάζομαι ξανά..

Εξετάσεις όλες καθαρές, έμβρυα καλής ποιότητας, τύχη μηδέν...

Καλή τύχη πουλάκι μου, σου στέλνω μια αγκαλιά

καλημερα 

και εμενα οι εξετασεις ολες καλες και οι βλαστοκυστες  καλης ποιοτητας οι 2 και μετρια η τριτη αλλα τζιφος... δεν μπορω να καταλαβω γιατι... το αποδιδω στην ηλικια μου τωρα ειμαι 41 

χθες πηγα για υπερηχο εχω απο 10 ωοθηλακια σε καθε ωοθηκη τα 5 καλα  στην καθεμια και ενδομητριο 9,3

σημερα πηγα για ιστραδοιολη 

μπορει μεχρι την παρασκευη να μου κανουν ωοληψια

σου στελνω και εγω μια αγκαλια και ελπιζω φετος να αποκτησουμε το δευτερο μωρακι μας

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μάλλον πάω για βιοχημική κι εγώ. Πριν 4 ημέρες,  και μετά από 1 χρόνο και 3 μήνες στοχευμένων επαφών και συμπληρωμάτων έκανα τεστ και βγήκε αχνο θετικό. 

πήρα 1 μήνα agnus castus 2000 mg. Τον προηγούμενο Νοέμβρη έκανα απόξεση λόγω άδειου σάκου. 

Περιμένω περίοδο σε 3 μέρες και η χοριακή ήταν 93..Το στήθος μου δεν είναι πλέον ευαίσθητο και έχω καφέ υγρά. Παίρνω 5 utrogestan και ένα filicine. 

Απογοήτευση. Φαίνεται πως θα χρειαστούμε βοήθεια από εδώ και πέρα. 

Ετών 36.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch said:

Μάλλον πάω για βιοχημική κι εγώ. Πριν 4 ημέρες,  και μετά από 1 χρόνο και 3 μήνες στοχευμένων επαφών και συμπληρωμάτων έκανα τεστ και βγήκε αχνο θετικό. 

πήρα 1 μήνα agnus castus 2000 mg. Τον προηγούμενο Νοέμβρη έκανα απόξεση λόγω άδειου σάκου. 

Περιμένω περίοδο σε 3 μέρες και η χοριακή ήταν 93..Το στήθος μου δεν είναι πλέον ευαίσθητο και έχω καφέ υγρά. Παίρνω 5 utrogestan και ένα filicine. 

Απογοήτευση. Φαίνεται πως θα χρειαστούμε βοήθεια από εδώ και πέρα. 

Ετών 36.

Ιδια ηλικια εχουμε εγω εκανα αποξεση πριν 1.5 χρονο κ μετα απο 7 μηνες αρνητικων τεστ εγκυμοσυνης αρχισαν οι βιοχημικες (3). Εκανα πολλες εξετασεις με δικη μου πρωτοβουλια  απο την πρωτη κιολας βιοχημικη (ο γιατροα επεμενε σε τυχαιοτητα) κ μετα απαιτησα υστεροσκοπηση να δω αν πηγε κατι στραβα στην αποξεση κ ειχα συμφυσεις τλκ απο την αποξεση

Ομως μετα αλλαζοντας γιατρο εμαθα πως οι συμφυσεις δημιουργουνται απο φλεγμονη κι αρα εκτος απο υστεροσκοπηση (ειναι χειρουργειο χωρις ραμματα κτλ τιποτα Σαν τεστ παπ αλλα κοιμισμενη Δν εχεις εννοω μετα τιποτα Πας σπιτι) επρεπε να παρω κ θεραπεια κανονικα μετα.. Μου ζητησε ο νεος γιατρος ειδικη βιοψια ενδομητριου (ngs το λενε ή αλλιως endometriome) να επιβεβαιωσει τη φλεγμονη και πραγματι εχω Οποτε τωρα θα κανω κ τη θεραπεια με αντιβιωση απο στομα και εκχυσεις αντιβιωσεις απο κατω. Επισης για να μν ταλαιπωρηθω αλλο ψαχνοντας μού ζητησε και μια σαλπιγγογραφια καλου κακου (καθαρη ηταν) και εξεταση αιματος δεικτης CA-125 για να χει ενδειξη μηπω ςεχω κ καμια ενδομητριωση αν κ δεν εχω κανενα συμπτωμα Ειμαι ρολοι σε περιοδο κτλ χωρις πονο. Στα γραφω μαζεμενα για να ψαχτεις συγκεντρωτικα αν θες μη χανεις χρονο (οχι ηλικιακα προς θεου , απλα να μη γινει πιο πολυ  ψυχοφθορο) αλλα ευχομαι να σου ειναι ολα αυτα αχρειαστα και να παει καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ματίνα. Θα κάνω νύξη στο γιατρό για υστεροσκόπηση, να ξέρω τι μου γίνεται. Έχω και μία καισαρική στο ενεργητικό μου οπότε είναι αρκετά πιθανό να υπάρχουν συμφύσεις.

Σαλπιγγογραφία δεν έχω κάνει, έκανα τεστ παπ, υπέρηχο κι ορμόνες μετά την απόξεση και ήταν οκ. Έχω πολυκυστικές και είμαι ελαφρώς αιμοφιλική (μερική έλλειψη παράγοντα 8.) Αυτα ξέρω προς το παρόν και βλέπουμε. Εύχομαι ό, τι καλύτερο, με μία ομαλή εγκυμοσύνη και για τις δύο μας άμεσα. 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, jellyfishch said:

Σε ευχαριστώ πολύ Ματίνα. Θα κάνω νύξη στο γιατρό για υστεροσκόπηση, να ξέρω τι μου γίνεται. Έχω και μία καισαρική στο ενεργητικό μου οπότε είναι αρκετά πιθανό να υπάρχουν συμφύσεις.

Σαλπιγγογραφία δεν έχω κάνει, έκανα τεστ παπ, υπέρηχο κι ορμόνες μετά την απόξεση και ήταν οκ. Έχω πολυκυστικές και είμαι ελαφρώς αιμοφιλική (μερική έλλειψη παράγοντα 8.) Αυτα ξέρω προς το παρόν και βλέπουμε. Εύχομαι ό, τι καλύτερο, με μία ομαλή εγκυμοσύνη και για τις δύο μας άμεσα. 

 

Μαλλον παραεχουμε πολλα κοινα  Κι εγω μετα την αποξεση εκανα τεστ παπ (φαινεται μονο τραχηλος και συσταση του, οχι μητρα-ωοθηκες-σαλπιγγες), υπερηχο (ομοιως μονο τραχηλος φαινεται) και ορμονικες και θρομβοφ. και ηταν ολα σουπερ. Ειχα παντα και τελεια ωορρηξια και ρολοι κυκλο και τα ειδε σε υπερηχο και με εδιωξε ως σουπερ υγιη κι ας ειχα εγω ξανα κ ξανα βιοχημικες....

 

Εχω και γω μια καισαρικη στο ιστορικο μου πριν 3 χρονια αλλα αν googlαρεις σε ιατρικα αρθρα οι συμφυσεις ειναι το πιο συνηθες κοινο αποτελεσμα αποξεσεων (και καισαρικων βεβαια) αλλα να θυμασαι οτι λυνεται με επεμβασουλα λιγης ωρας αναιμακτη χωρις πονο και πας σπιτι Αυτη λεγεται επεμβατικη υστεροσκοπηση και κοιμασαι.

 

Επισης η "διαγνωστικη υστεροσκοπηση" που εκανα πρωτα-πρωτα οταν πηρα πρωτοβουλια δικη μου να το ψαξω για να δουμε τι εικονα εχω στη μητρα γινεται χωρις καν μεθη ολιγολεπτη ειναι Καποιοι την κανουν και δωρεαν οπως ο δικος μου νεος γυναικολγος και δινουν και DVD να μην εχεις αμφιβολιες. Απλα να ρωτησεις και για αντιβιωτικη θεραπεια μετα την υστεροσκοπηση, σε περιπτωση που χτυπα ξυλο εχεις συμφυσεις γιατι οπως σου ειπα το ανακαλυψα αργοτερα οτι επρεπε να μου χε δωσει να μην παραμενει καθολου κανενα ιχνος φλεγμονης.

 

Ολα υατα βεβαια εγω τα εκανα σε συνδυασμο με οοοοοολες τις εξετασεις ρουτινας για να τα καλυψω ολα μαζι μη σπαταλω χρονο σε βημα βημα εξετασεις (εννοω θρομβοφιλιας, καρυοτυπους ζευγους, εξετασεις σπερματος, κατακερματισμο DFI συζυγου, καμπυλη σακχαρου, AMH, LH, ολα ολα... τα περισσοτερα γραφονται οποτε τα εκανα με μικρη συμμετοχη) 

 

ΑΑΑααα και σου γραφω και 3 περιπτωσεις απο φιλες που βρεθηκε η αιτια και λυση βιοχημικων ευκολα με τα ακολουθα μπας και εισαι σε αυτα.Ποτε δεν ξερεις. Καλυτερα να χεις γνωση να ρωτησεις συνολικα τα παντα στον γιατρο σου.

1. η μια με βιοχημικες χωρις κατι αλλο στο ιστορικο τηςειχε απλα ο συζυγος πολυ υψηλο κατακερματισμο σπερματος Πηρε λιγες μερες αντιβιωση, διορθωθηκε και μετα ξαμανεινε η κοπελα εγκυος και πηγαν ολα τελεια

2. η αλλη φιλη με αρκετες βιοχημικες χωρις κατι αλλο στο ιστορικο της εκανε ορμονικες εξετασεις στις καταλληλες ημερες του κυκλου και ειχε θεμα με προγεστερονη Την βοηθησε ο γιατρος με υποστηριξη εξτρα προγεστ. και πηγαν ολα μια χαρα Σκεψου το ξαναπαθε αργοτερα να χει βιοχημικη (δεν προγραμματιζε 2η εγκυμοσυνη) οποτε ξανακολουθησε παλι αργοτερα οδηγιες γιατρου με βοηθεια στις τιμες ορμονων και τωρα ειναι στον 8ο παλι

3. η τριτη, φιλη φιλης, με τελειο τεστ παπ οπως εγω και γαλακτοβακιλλους στο φουλ στον τραχηλο κτλ (ως τοτε εγω νομιζα οτι αυτο αρκει), αποφασισε να κανεις την εξεταση Endometriume με δικη της πρωτοβουλια και βρεθηκε χαμηλο ποσοστο γαλακτοβακιλλων στη μητρα και η εξεταση αυτη σου δειχνει ποια συγκεκριμενα μικροβια εχεις Οποτε πηρε αντιβιωση μεσω εκχυσεων και παλι πηγαν ολα καλα αμεσως μετα ευτυχως. Επισης εκανε και μια σαλπιγγογραφια στο Μητερα (εχουν το καλυτερο μηχανημα μου ειπε και το διαπιστωσα κι εγω, το καλυτερο ωστε να μην πονεσεις καθολου εννοουσε, παλι χωρις μεθη γινεται, διαρκει 10') παρ ολο που εμενε μια χαρα εγγυος. Την προτεινε ο γιατρος της διοτι η σαλπιγγογραφια περα απ οτι δινει μια γενικη εικονα και περα απο σαλπιγγες, σε κανει και πολυ πιο γονιμη για ενα διαστημα 5 μηνων.

 

Στα γραφω μαζεμενα γτ εγω δεν ειχα ιδεα και τα εψαχνα μονη μου. Και ξερεις ο κοσμος τα κρυβει οποτε οταν αρχισα εγω να μιλαω ανοιχτα, μού ανοιχτηκαν πολλες κοπελες και εμαθα οσα σου εγραψα και για φιλες & για γνωστες. Ευχομαι και γω με τη σειρα μου πολυ-πολυ συντομα να τα εχουμε αφησει ολα αυτα πισω με μια καλη εγκυμοσυνη και οι 2. Σε χαιρετω!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου συνέστησε ένα τρίμηνο ακόμη να το παλέψουμε με ινοφερτ plus και agnus castus, γιατί και με τα δύο αυτά συμπληρώματα έμεινα έγγυος (με το πρώτο σε άδειο σάκο και με το δεύτερο σε βιοχημική.....), χωρίς περαιτέρω διερρεύνηση. Δε με πειράζει που το πάμε "φυσικά" αλλά δε θέλω να χάνω και άλλο χρόνο..

Παράλληλα αρχίζω εξετάσεις σε άλλο γιατρό, ελπίζω να είναι ψείρας και να μου τα προτείνει όλα αυτά, και να μη χρειαστεί να ψαχτώ περαιτέρω. Πάντως τα σημειώνω για να τα συζητήσω μαζί του, και δόξα το θεο έχουμε αρκετές επιλογές εδώ που είμαι. Σε ευχαριστώ από καρδιάς!

Η χοριακή έπεσε, όπως προέβλεψα, αλλά αίμα δεν είδα ακόμη. Μάλλον θα πρέπει να περιμένω να μηδενιστεί? Νοιώθω ότι με τα utrogestan σταμάτησα τη φυσική διαδικασία. 

Το σπέρμα είναι οκ, έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα ο συζυξ, προ εξαετίας βέβαια...

Δέν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, πάντως μετά την απόξεση με πονάει πολύ ο κολποδιαστολέας. Στο επαφές δεν πονάω. Λες να είναι ένδειξη για φλεγμονή ή κάτι τέτοιο? 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 8/9/2020 at 12:45 AM, jellyfishch said:

Τελικά μου συνέστησε ένα τρίμηνο ακόμη να το παλέψουμε με ινοφερτ plus και agnus castus, γιατί και με τα δύο αυτά συμπληρώματα έμεινα έγγυος (με το πρώτο σε άδειο σάκο και με το δεύτερο σε βιοχημική.....), χωρίς περαιτέρω διερρεύνηση. Δε με πειράζει που το πάμε "φυσικά" αλλά δε θέλω να χάνω και άλλο χρόνο..

Παράλληλα αρχίζω εξετάσεις σε άλλο γιατρό, ελπίζω να είναι ψείρας και να μου τα προτείνει όλα αυτά, και να μη χρειαστεί να ψαχτώ περαιτέρω. Πάντως τα σημειώνω για να τα συζητήσω μαζί του, και δόξα το θεο έχουμε αρκετές επιλογές εδώ που είμαι. Σε ευχαριστώ από καρδιάς!

Η χοριακή έπεσε, όπως προέβλεψα, αλλά αίμα δεν είδα ακόμη. Μάλλον θα πρέπει να περιμένω να μηδενιστεί? Νοιώθω ότι με τα utrogestan σταμάτησα τη φυσική διαδικασία. 

Το σπέρμα είναι οκ, έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα ο συζυξ, προ εξαετίας βέβαια...

Δέν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, πάντως μετά την απόξεση με πονάει πολύ ο κολποδιαστολέας. Στο επαφές δεν πονάω. Λες να είναι ένδειξη για φλεγμονή ή κάτι τέτοιο? 

 

Αχ δεν ξερω καθολου να μαι ειλικρινης Να τα πεις στο γιατρο να τα βαλεις ολα σε μια ταξη και ολα θα πανε σουπερ 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MatinaS είπε:

Αχ δεν ξερω καθολου να μαι ειλικρινης Να τα πεις στο γιατρο να τα βαλεις ολα σε μια ταξη και ολα θα πανε σουπερ 

Ματίνα σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Τελικά ανακαλύψαμε έναν απειροελάχιστο πολύποδα, αλλά ο γιατρός μου πρότεινε να το αγνοήσουμε προς το παρόν γιατί αν θα μείνω έγγυος θα φύγει με τη γέννα. Ρε τι πάθαμε, κάθε φορά όλα άψογα τα βρίσκουν στον υπέρηχο, αλλά εγκυμοσύνη γιοκ.

Σήμερα μου έδειξε την ωοθήκη μου και είναι γεμάτη ωοθηλάκια..και την προηγούμενη εβδομάδα είδαμε ένα ωάριο να την πέφτει στην αριστερή πλευρά.. 

Ξεκίνησα εξετάσεις σιγά σιγά.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, jellyfishch said:

Ματίνα σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Τελικά ανακαλύψαμε έναν απειροελάχιστο πολύποδα, αλλά ο γιατρός μου πρότεινε να το αγνοήσουμε προς το παρόν γιατί αν θα μείνω έγγυος θα φύγει με τη γέννα. Ρε τι πάθαμε, κάθε φορά όλα άψογα τα βρίσκουν στον υπέρηχο, αλλά εγκυμοσύνη γιοκ.

Σήμερα μου έδειξε την ωοθήκη μου και είναι γεμάτη ωοθηλάκια..και την προηγούμενη εβδομάδα είδαμε ένα ωάριο να την πέφτει στην αριστερή πλευρά.. 

Ξεκίνησα εξετάσεις σιγά σιγά.

Αυτο κ μενα με τρελλαινει Το ολα αψογα Κ μενα ο γυναικολογος μου τα βλεπει ολα εκπληκτικα αλλα για να μαι ειλικρινης δεν του χω πει οτι εχω παει σε αλλον κ εκανα ταδε κ ταδε εξεταση κ τι βρηκε. Ελπιζω κ ευχομαι με τα χιλια να ναι αυτος σωστος με την αψογη κατασταση που βλεπει αλλα ας κανω εγω κ τις εξετασεις κ τις θεραπειες του αλλου να μαι καλυμμενη κ ας ειναι κ περιττες που λεει ο λογος. Κακο δεν κανουν οποτε..

Αλλα ειναι τρέλλα πραγματικα να σε εκθειαζει κ μετα να φευγεις απο κει κ αποτελεσμα μηδεν...τι να πω..Εγωκαθε φορα μαπινω σπιτι κ με ρωταει ο συζυγος τι σου ειπε?Τι να μου πει του λεω Θαυμαζει την εικονα μου ΠΑΛΙ κ απορει πώς κ δεν εχω μεινει εγγυος ακομα...Τεσπα Ελα να μην πεφτουμεεεε Παμε δυνατα :) Τα λεω για να τα ακουω κι εγω

(Εγω παρεπιπτοντως με τον αλλον τωρα θα κανω διαγνωστικα λαπαροσκοπηση για να αποκλεισουμε την ενδομητριωση -εχει υποψια λογω τιμης CA125- και ταυτοχρονα μιας και θα με κοιμισει θα μου κανει και μια διαγνωστικη υστεροσκοπηση απλά να σιγουρεψει οτι και τα υπολοιπα οργανα ειναι ολα συνολικα οκ ή οτι δε δημιουργηθηκαν τιποτα συμφυσεις Κ επειδη με την διευρυμενη μοριακη εξεταση ενδομητριου ειδε καποια μικροβια θα δωσει θεραπεια να ειναι ολα αψογα κ βλεπουμε..Αν εχω καταλαβει καλά, αυτος τα κανει ολα να ναι καλυμμενος να χει φουλ επιτυχια να μην παιζει τη φημη του Αντε να δουμε) 

Οσο για πολυποδες που ειπες, εγω πριν 4 χρονια ειχα ενα μικρο πολυποδακι, το χε δει στον υπερηχο οταν πηγα για τεστ παπ ρουτινας (ειχαμε αρχισει ηδη λιγους μηνες προσπαθειες τοτε αλλα χαλαρα αδιαφορα) κ μολις τον ειδε ειπε για να ναι αυτος ο πολυποδας εδω ισως εχει κ παρεα κ αλλους πολυποδες μεσα, ειναι συνηθες...ετσι ειπε και μου κανε υστεροσκοπηση και πραγματι ειχα κ αλλους Τους αφαιρεσε κ μαλιστα μου λεγαν ολες οι νοσοκομες "ααα ηρθατε να βγαλετεπολυποδες να μεινετε εγκυοσ? ααα θα βγαλετε πολυποδες?θελετε παιδακι?" Κ γω που ισα που οριακα ειχα σκεφτει το θεμα παιδι ντρεπομουν κ ελεγα εεε οχι εεε δεν ξερω... Τεσπα μου εβγαλε πολυποδες, μου πε 2 μηνες αποχη για αποθεραπεια κ μετα σε 2 μηνες εμεινα εγκυος. Κλασσικα στα γραφω απλα να χεις μια ιδεα Οχι οτι αυτα ειναι νομος 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...