Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

 

 

Νομίζω ότι έχεις μπερδέψει λίγο τα post. Δεν έχω γράψει εγώ αυτά που αναφέρεις παραπάνω κάτω από το όνομά μου, αλλά η jackrussel. Aλλωστε έχουμε μιλήσει κι άλλη φορά για το θέμα και ξέρεις τις απόψεις μου. Φιλικά bobonela.

 

καλε εγω ποτε τα εγραψα αυτα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tα δημόσια σχολεία είναι καλύτερα από τα ιδιωτικά, τα δημόσια νοσοκομεία είναι και αυτά καλύτερα από τα ιδιωτικά, οι δημόσιοι υπάλληλοι εργάζονται σκληρά για να εξυπηρετήσουν με τον καλύτερο τρόπο τους πολίτες (ξέρετε εφορίες, ΙΚΑ κλπ). Γράψτε μόνο σε ποια χώρα ζείτε;

σαφώς και υπάρχουν εξαιρετικά δημόσια σχολεία, σαφώς και υπάρχουν δάσκαλοι με όραμα που προσφέρουν πολύ περισσότερα από όσα θα έπρεπε, αλλά αυτές είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα.[/QUO

 

Συγνώμη για το ελληνικό Δημόσιο μιλάμε?Και τότε γιατί φτάσαμε σε αυτά τα χάλια ως χώρα?Από το καλό Δημόσιο?

Θα συμφωνήσω πώς υπάρχουν αρκετοί τομείς του Δημοσίου που αξίζουν και χαίρουν συγχαρητηρίων..αλλά για όνομα το Θεού το μεγαλύτερο μέρος του Δημοσίου είναι διεφθαρμένο και γεμάτο μίζες, γεμάτο "αραχτούς" κυφήνες που βολέυτηκαν με τον εκάστοτε τρόπο..για να κάθονται...Ποια σχολεία?Σίγουρα υπάρχουν κάποια που ίσως να αξίζουν και πάλι αυτό εξαρτάται την τύχη σου, σε ποιο δάσκαλο θα πέσεις, στα βιβλία?ΠΟυ γίνονται μαθήματα με φωτοτυπίες?

Μετά μιλάς για καλό Ε.Σ.Υ?Που υπολειτουργούν τα πάντα..και κάθεσαι και περιμένεις στην ουρά και στους διαδρόμους...να μην μιλήσω για τα ράντζα που βάζουν τον κόσμο να κοιμάται!άριστη νοσηλεία,΄πολύ καλές συνθήκες :(

Ναι, υπάχρουν σε όλους αυτούς τους τομείς και κάποιοι που αξίζουν και δουλεύουν χωρίς ιδιοτέλεια, με όρεξη και ελπίδα ....αλλά δυστυχώς και πραγματικά μετά λύπης μου το λέω, όπως και η πλειοψηφία των συμπολιτών μας...το Δημόσιο υστερεί παρα πολύ..και ας μην επεκταθώ,πως είναι και υπεύθυνο για την κατάντια της χώρας μας.

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

Tα δημόσια σχολεία είναι καλύτερα από τα ιδιωτικά, τα δημόσια νοσοκομεία είναι και αυτά καλύτερα από τα ιδιωτικά, οι δημόσιοι υπάλληλοι εργάζονται σκληρά για να εξυπηρετήσουν με τον καλύτερο τρόπο τους πολίτες (ξέρετε εφορίες, ΙΚΑ κλπ). Γράψτε μόνο σε ποια χώρα ζείτε;

σαφώς και υπάρχουν εξαιρετικά δημόσια σχολεία, σαφώς και υπάρχουν δάσκαλοι με όραμα που προσφέρουν πολύ περισσότερα από όσα θα έπρεπε, αλλά αυτές είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα.

Δηλώνω πως μένω στην Ελλάδα.

 

Ρωτώ : Στην ιδιωτική εκπαίδευση, ποιός είναι ο κανόνας και ποιές οι εξαιρέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Tα δημόσια σχολεία είναι καλύτερα από τα ιδιωτικά, τα δημόσια νοσοκομεία είναι και αυτά καλύτερα από τα ιδιωτικά, οι δημόσιοι υπάλληλοι εργάζονται σκληρά για να εξυπηρετήσουν με τον καλύτερο τρόπο τους πολίτες (ξέρετε εφορίες, ΙΚΑ κλπ). Γράψτε μόνο σε ποια χώρα ζείτε;

σαφώς και υπάρχουν εξαιρετικά δημόσια σχολεία, σαφώς και υπάρχουν δάσκαλοι με όραμα που προσφέρουν πολύ περισσότερα από όσα θα έπρεπε, αλλά αυτές είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα.

΄

 

Αφού λοιπόν κι αναφέρομαι σε αυτό που γράφεις πώς υπάρχει και το καλό Δημόσιο σχολείο(και δεν θα διαφωνήσω το έγραψα και παραπάνω υπάρχουν και φωτείνά παραδείγματα δασκάλων)...πώς γίνεται μετά να γράφεις πώς αυτές είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα?Την στιγμή που αρχικά υποστηρίζεις πώς γενικότερα το Δημόσιο είναι καλύτερο?Δεν είναι αντιφατικό?

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

 

καλε εγω ποτε τα εγραψα αυτα??

 

Εγώ απάντησα στο #338 σχολιό σου.

 

Και συγκεκριμένα στο

 

ξερεις πολλους εφηβους να πηγαινουν στο σχολειο που εκεινοι θελουν κι οχι οι γονεις τους????

 

η απλοικη λογικη εχω λεφτα και στελνω το απιδι μου σε καλο ιδιωτικο δεν βοηθαει ενα συστημα παιδειας σαπιο το οποιο χαντακωνουμε απο μονοι μας με τις επιλογες μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλώνω πως μένω στην Ελλάδα.

 

Ρωτώ : Στην ιδιωτική εκπαίδευση, ποιός είναι ο κανόνας και ποιές οι εξαιρέσεις?

 

Στην ιδιωτική εκπαίδευση το παιδί δεν είναι μόνο μαθητής, αλλά και πελάτης, οπότε εάν οι γονείς δεν είναι ευχαριστημένοι με τις παρεχόμενες υπηρεσίες, απλά αλλάζουν σχολείο, και δεν ζούμε πλέον σε εποχές που τα σχολεία μπορούν αυτά να επιλέγουν ποιοι μαθητές θα φοιτήσουν στο σχολείο τους. Επιπλέον στο ιδιωτικό σχολείο οι γονείς έχουν δικαίωμα λόγου και εάν δουν περίεργες συμπεριφορές από κάποιον δάσκαλο ή συμμαθητή μπορούν να επέμβουν, στο δημόσιο έχεις απλά δεμένα τα χέρια. Θα ήθελα πολύ η δημόσια εκπαίδευση να ήταν έτσι όπως στα περισσότερα ιδιωτικά, αλλά δυστυχώς δεν θα προλάβουμε να ζήσουμε τέτοιες εποχές.

Link to comment
Share on other sites

΄

 

Αφού λοιπόν κι αναφέρομαι σε αυτό που γράφεις πώς υπάρχει και το καλό Δημόσιο σχολείο(και δεν θα διαφωνήσω το έγραψα και παραπάνω υπάρχουν και φωτείνά παραδείγματα δασκάλων)...πώς γίνεται μετά να γράφεις πώς αυτές είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα?Την στιγμή που αρχικά υποστηρίζεις πώς γενικότερα το Δημόσιο είναι καλύτερο?Δεν είναι αντιφατικό?

Οσα έγραψα τα έγραψα καθαρά με ειρωνικό ύφος.

Link to comment
Share on other sites

Οσα έγραψα τα έγραψα καθαρά με ειρωνικό ύφος.

 

 

 

:) ε, μα λέω κι εγώ..είναι δυνατόν?Πραγματικά όμως δεν το κατάλαβα.Φιλικά :)

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω πως μένω στην Ελλάδα.

 

Ρωτώ : Στην ιδιωτική εκπαίδευση, ποιός είναι ο κανόνας και ποιές οι εξαιρέσεις?

 

 

Δεν θα μιλήσω για κανέναν κανόνα και καμία εξαίρεση.Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά απ'οτι νομίζουμε.Μας έφεραν εδώ που μας έφεραν, έφεραν τη χώρα μας, να μην μπορούμε να απολαύσουμε αυτό το μέγα αγαθό της δωρεάν Παιδείας...΄Και αυτό δεν είναι τωρινό τα τελευταία 2χρόνια της Κρίσης, είναι αρκετά παλιότερο.Τη τελευταία δεκαετία παρατηρήθηκε ένα κύμα, ένα τεράστιο κύμα φυγής μαθητών από τα δημόσια σχολεία στα ιδιωτικά.Και αυτό κατ'εμέ δεν ήταν μοδα..αλλά αναγκαίο κακό.Ατελείωτες χαμένες ώρες λόγω απεργιών, καταλήψεων κτλ...κτλ...Δάσκαλοι αδιάφοροι, συνθήκες σχολικές παρακμιακές.Ήταν λογικό ο κόσμος να στραφεί στην ιδιωτική εκπαιδευση.Δεν θα γενικεύσω τίποτα, σίγουρα υπάρχουν και ικανοί εκπαιδευτικοί και δημόσια σχολεία που θέλουν να προσφέρουν...αλλά δυστυχώς δεν φτάνει μόνο να θέλουν από μόνοι τους..θα πρέπει να μπορούν, θα πρέπει να βοηθηθούν, θα πρέπει να υπάρξουν οι κατάλληλες συνθήκες για να ευδοκιμήσει..Και από τη στιγμή που δεν ευδοκίμησε τόσα χρόνια..τώρα με την Κρίση θα ευδοκιμήσει?

 

p.s: Φυσικά είμαι Ελληνιδα και μένω στην Ελλάδα

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι νομίζω ότι το θέμα δεν είναι αν έίναι καλύτερο το Δημόσιο ή το Ιδιωτικό σχολείο. τη διαφορά την κάνει ο εκπαιδευτικός. καλοί και κακοί εκπαιδευτικοί υπάρχουν παντού. και το κακοί αναφέρεται και στο θέμα της απειρίας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάλι νομίζω ότι το θέμα δεν είναι αν έίναι καλύτερο το Δημόσιο ή το Ιδιωτικό σχολείο. τη διαφορά την κάνει ο εκπαιδευτικός. καλοί και κακοί εκπαιδευτικοί υπάρχουν παντού. και το κακοί αναφέρεται και στο θέμα της απειρίας..

 

Ο Εκπαιδευτικός από μόνος του δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν Μονάδα...προυποθέτει την ύπαρξη Σχολείου,Οργάνωσης, Βιβλίων, Σεμιναρίων συνεχών, αξιόλογηση και τεστ που ένα Δημόσιο σχολείο δυστυχώς δεν μπορεί να του προσφέρει...τουλάχιστον στις μέρες μας...

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

Ο Εκπαιδευτικός από μόνος του δεν μπορεί να λειτουργήσει σαν Μονάδα...προυποθέτει την ύπαρξη Σχολείου,Οργάνωσης, Βιβλίων, Σεμιναρίων συνεχών, αξιόλογηση και τεστ που ένα Δημόσιο σχολείο δυστυχώς δεν μπορεί να του προσφέρει...τουλάχιστον στις μέρες μας...

ναι, δε διαφωνώ σε αυτό που λες, αλλά πάνω από όλα είναι η όρεξη που έχει ο εκπαιδευτικός, η μεταδοτικότητά του και η αγάπη του για αυτό που κάνει. κι αυτό κανένα σεμινάριο δε στο μαθαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απάντησα στο #338 σχολιό σου.

 

Και συγκεκριμένα στο

 

στον περίγυρο τον δικο μου οι γονεις επιλεγουν σε ποιο σχολειο θα πανε τα παιδια τους, ενιοτε τα εφηβακια αυτα οπως κι εγω τοτε διαφωνουν με τους γονεις τους αλλα δεν μπορουν να κανουν κατι και ν αλλαξουν σχολεια γιατι δεν τους το επιτρεπουν οι γονεις τους

 

καποια στιγμοι αυτοι οι εφηβοι ενηλικιωνονται κι εξακολουθουν να εχουν τις ιδιες αντιρρησεις για το σχολειο στο οποιο φοιτησαν και γραφουν εδω μεσα το απλο εγω δεν θα εστελνα το παιδι μου στο σχολειο οπου φοιτησα γιατι τα αρνητικα ειναι πιο πολλα απο τα θετικα

 

εγω αυτο ειπα και για απαντηση σε αυτο ελαβα το απαιχτο και γιατι συνεχιζες να πηγαινεις???????? λυπαμαι που δεν μπορεσα να ζησω την επανασταση στα 13, 14, 16 οπως την φανταζομαι στα 40 με την ωριμοτητα δηλαδη και τον τσαμπουκα μιας σιτεμενης

 

χαιρομαι για τους νεους που καμαρωνουν τα σχολεια του ιδωτικα η δημοσια εγω δεν το καμαρωνω τοσο απλα

 

οσο για το ερωτημα ιδιωτικο η δημοσιο εχω γραψει διαφορα κατα καιρους, γνωριζοντας ομως οτι ζω ελλαδα κι οχι γαλλια ας πουμε δεν ξερω τι θα εκανα,,,ανα πραξη λοιπον και περιπτωση,,,, για το παιδι μου ακομα εχω πολλα ερωτηματικα, βεβαια αν συνεχισουν ετσι τα πραγματα εκ των πραγματων δεν θα εχω μια κι οποτε δεν θα υφισταται το διλλημα θα παει στανταρ στο δημοσιο,,αν υπαρχει κι αυτο

 

ευχομαι να εχουμε ολοι μας την πολυτελεια να αναρωτιόμαστε αν θα στειλουμε το παιδι μας σε ιδιωτικο η σε δημοσιο

Link to comment
Share on other sites

ναι, δε διαφωνώ σε αυτό που λες, αλλά πάνω από όλα είναι η όρεξη που έχει ο εκπαιδευτικός, η μεταδοτικότητά του και η αγάπη του για αυτό που κάνει. κι αυτό κανένα σεμινάριο δε στο μαθαίνει.

 

θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό και σίγουρα υπάρχουν αυτές οι περιπτώσεις εκπαιδευτικών στα Δημόσια, αλλά δυστυχώς δεν είναι η πλειοψηφία...Δυστυχώς ούτε το Σύστημα τους υποστηρίζει και οι περισσότεροι πάνε το πρωϊ σαν Δημόσιοι υπάλληλοι..και μετράνε τις ώρες να χτυπήσει το κουδούνι να φύγουν...Ενώ στο Ιδιωτικό η "Επιτήρηση" και η "Αξιολόγηση" είναι "πάνω από τα κεφάλια τους".

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα συμφωνήσω μαζί σου σε αυτό και σίγουρα υπάρχουν αυτές οι περιπτώσεις εκπαιδευτικών στα Δημόσια, αλλά δυστυχώς δεν είναι η πλειοψηφία...Δυστυχώς ούτε το Σύστημα τους υποστηρίζει και οι περισσότεροι πάνε το πρωϊ σαν Δημόσιοι υπάλληλοι..και μετράνε τις ώρες να χτυπήσει το κουδούνι να φύγουν...Ενώ στο Ιδιωτικό η "Επιτήρηση" και η "Αξιολόγηση" είναι "πάνω από τα κεφάλια τους".

δεν έχω εμπειρία από ιδωτικό σχολείο, πήγα σε δημόσιο. τώρα αναζητώ τις επιλογές που έχω για τα παιδιά μου, αν και είναι νωρίς ακόμη. έχω ακούσει για τα ιδιωτικά (γενικά) ότι προσλαμβάνουν άτομα που μόλις τέλειωσαν το Πανεπιστήμιο κι άρα δεν έχουν εμπειρία ή συνταξιούχους, που δεν έχουν και πολλές δυνάμεις. επίσης ότι συνήθως επειδή δε θέλουν να χάσουν τους πελάτες τους, βάζουν καλούς βαθμούς στα παιδιά, με αποτέλεσμα να προτιμούν τα σχολεία αυτά παιδιά που στο Δημόσιο δε θα τα κατάφερναν να προβιβαστούν. τώρα τί να πω? ελπίζω να μην ισχύουν...

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω εμπειρία από ιδωτικό σχολείο, πήγα σε δημόσιο. τώρα αναζητώ τις επιλογές που έχω για τα παιδιά μου, αν και είναι νωρίς ακόμη. έχω ακούσει για τα ιδιωτικά (γενικά) ότι προσλαμβάνουν άτομα που μόλις τέλειωσαν το Πανεπιστήμιο κι άρα δεν έχουν εμπειρία ή συνταξιούχους, που δεν έχουν και πολλές δυνάμεις. επίσης ότι συνήθως επειδή δε θέλουν να χάσουν τους πελάτες τους, βάζουν καλούς βαθμούς στα παιδιά, με αποτέλεσμα να προτιμούν τα σχολεία αυτά παιδιά που στο Δημόσιο δε θα τα κατάφερναν να προβιβαστούν. τώρα τί να πω? ελπίζω να μην ισχύουν...

 

Πραγματικά δεν μπορώ να μπώ σε αυτή την διαδικασία...Εγώ το παιδί μου σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό το έστελνα και πια σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο στο Νηπιαγωγείο.Δεν ξέρω για ποια σχολεία αναφέρεσαι ,απλά τη γνώμη μου θα σου πώ: μην ακούς μόνο σκόρπιες κουβέντες και αοριστίες.Θα κάνεις πρώτα εσύ την ερεύνα σου κι εσύ θ'αποφασίσεις.Δεν είναι λίγο "χουντικό" αυτό που σου λένε?Ή άπειροι ή συνταξιούχοι?Σημειωτέον συνταξιούχους δεν επιτρέπεται από το κράτος να προσλάβουνε.Τώρα όσον αφορά για απειρία, τί να σου πώ.Στο σχολείο που πηγαίνει το παιδί μου, όπως και σε αρκετά άλλα που πάνε γνωστά μου παιδάκια, ή από ραντεβού που έκανα πρίν καταλήξουμε εκεί που φοιτά φέτος, ξέρω ,γιατί μας το είπαν και μας το έδειξαν, πώς προσλαμβάνονται βάσει προσόντων, μεταπτυχιακών και τέστ και σεμιναρίων που τους κάνουν..και στην πορεία αξιολογούνται συχνότατα.Αυτά

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν μπορώ να μπώ σε αυτή την διαδικασία...Εγώ το παιδί μου σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό το έστελνα και πια σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο στο Νηπιαγωγείο.Δεν ξέρω για ποια σχολεία αναφέρεσαι ,απλά τη γνώμη μου θα σου πώ: μην ακούς μόνο σκόρπιες κουβέντες και αοριστίες.Θα κάνεις πρώτα εσύ την ερεύνα σου κι εσύ θ'αποφασίσεις.Δεν είναι λίγο "χουντικό" αυτό που σου λένε?Ή άπειροι ή συνταξιούχοι?Σημειωτέον συνταξιούχους δεν επιτρέπεται από το κράτος να προσλάβουνε.Τώρα όσον αφορά για απειρία, τί να σου πώ.Στο σχολείο που πηγαίνει το παιδί μου, όπως και σε αρκετά άλλα που πάνε γνωστά μου παιδάκια, ή από ραντεβού που έκανα πρίν καταλήξουμε εκεί που φοιτά φέτος, ξέρω ,γιατί μας το είπαν και μας το έδειξαν, πώς προσλαμβάνονται βάσει προσόντων, μεταπτυχιακών και τέστ και σεμιναρίων που τους κάνουν..και στην πορεία αξιολογούνται συχνότατα.Αυτά

και το δικό μου σε ιδιωτικό παιδικό πάει λαι είμαι πολύ ευχαριστημένη αλλά ψάχνοντας λίγο παραπάνω γαι το μετά, τρόμαξα από αυτά που διάβασα...

Link to comment
Share on other sites

και το δικό μου σε ιδιωτικό παιδικό πάει λαι είμαι πολύ ευχαριστημένη αλλά ψάχνοντας λίγο παραπάνω γαι το μετά, τρόμαξα από αυτά που διάβασα...

 

για ποια τρόμαξες?

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

και το δικό μου σε ιδιωτικό παιδικό πάει λαι είμαι πολύ ευχαριστημένη αλλά ψάχνοντας λίγο παραπάνω γαι το μετά, τρόμαξα από αυτά που διάβασα...

 

...ε, από το Νηπιαγωγείο και μετά θέλει πολλή προσοχή!

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

για ποια τρόμαξες?

με αυτά που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ καθώς και με το ότι σε πολλά είναι υποχρεωμένα να φοράνε συγκεκριμένες στολές που τις αγοράζεις από συγκεκριμένο κατάστημα. ότι μπορεί το παιδί να είναι μέχρι και 2 ώρες στο δρόμο με το σχολικό. ότι υπάρχουν κρυφές χρεώσεις σχεδόν για τα πάντα. για το σνομπισμό που αναπτύσσεται, την πίεση που τους ασκείται από μικρή ηλικιά και που πολλά παιδιά δεν μπορούν να αντέξουν και άλλα πολλά. σίγουρα ξέρω τα κακά του Δημόσιου σχολείου αλλά τελικά δεν είμαι και τόσο σίγουρη για το αν στο ιδιωτικό το παιδί μου θα περνάει καλύτερα και θα μάθει περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

με αυτά που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ καθώς και με το ότι σε πολλά είναι υποχρεωμένα να φοράνε συγκεκριμένες στολές που τις αγοράζεις από συγκεκριμένο κατάστημα. ότι μπορεί το παιδί να είναι μέχρι και 2 ώρες στο δρόμο με το σχολικό. ότι υπάρχουν κρυφές χρεώσεις σχεδόν για τα πάντα. για το σνομπισμό που αναπτύσσεται, την πίεση που τους ασκείται από μικρή ηλικιά και που πολλά παιδιά δεν μπορούν να αντέξουν και άλλα πολλά. σίγουρα ξέρω τα κακά του Δημόσιου σχολείου αλλά τελικά δεν είμαι και τόσο σίγουρη για το αν στο ιδιωτικό το παιδί μου θα περνάει καλύτερα και θα μάθει περισσότερα.

 

:) Λοιπόν μην τρομάζεις, αν και είναι πολύ χαριτωμένα όπως τα θέτεις.Μην ακούς δεξιά και αριστερά.Θα κρίνεις εσύ η ίδια΄από την έρευνα που θα κάνεις στα σχολεία της επιλογής σου και στη συνέχεια θα βλέπεις την εξέλιξη του παιδιού σου και αναλόγως θα είσαι ικανοποιημένη ή όχι.Τα παραπάνω που αναφέρεις είναι ανόητα, μην ακούς σκόρπιες κουβέντες και τρομάζεις.όλα θα πάνε καλά :)

Λίνα1979

Link to comment
Share on other sites

Οι γενικεύσεις δε βγάζουν σίγουρα σε συμπεράσματα ορθά...

 

Όταν γνώρισα τη νηπιαγωγό της κόρης μου είδα ότι ήταν λίγο μετά τα πρώτα... ήντα:lol:. Στο άλλο τμήμα είχε το εγγονάκι της! Σοκαρίστηκα λίγο και σκέφτηκα ακριβώς αυτό ότι "έχει πλάκα να προσλαμβάνουν συνταξιούχους για πιο φτηνά!" Ναι, ναι είμαι και καχύποπτη...:mrgreen: Από τη μια η πείρα της είναι πολύ μεγάλη και αμέσως κέρδισε την κόρη μου, από την άλλη σκεφτόμουν ότι δεν θα έχει βγάλει Πανεπιστήμιο αλλά Ακαδημία διετούς φοίτησης και αυτό δεν μου καθόταν καλά...

 

Ώσπου στις εορταστικές εκδηλώσεις του σχολείου λίγο πριν τις γιορτινές μέρες, περιφερόμασταν από τάξη σε τάξη φτιάχνοντας διάφορες κατασκευές από έθιμα της Ελλάδας κλπ... Είδα έναν μπαμπά λοιπόν (είχε φέρει το γιο του στα προνήπια σε άλλο τμήμα) με έναν φάκελο κιτρινισμένο να έρχεται και με συγκίνηση να τον αποθέτει στα χέρια της νηπιαγωγού μας, της έδειχνε φωτογραφίες και χειρόγραφα και άρχισε να τη ρωτάει για τη δασκάλα του της Α δημοτικού πριν από πάνω από...30 χρόνια! Η νηπιαγωγός την ήξερε :shock::eek: και εγώ έμεινα κάπως έτσι :shock::shock::shock: όταν συνειδητοποίησα ότι η γυναίκα είναι στο σχολείο από 22 ετών, με διακοπή 3 ετών όταν έκανε τις δυο κόρες της (όπως μου είπε η ίδια όταν τη ρώτησα κατάπληκτη).

 

Άρα λοιπόν την πήραν άπειρη :mrgreen: και την έφτασαν συνταξιούχο :mrgreen:, ΟΚ, τις καλύψαμε όλες τις κατηγορίες!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι γενικεύσεις δε βγάζουν σίγουρα σε συμπεράσματα ορθά...

 

Όταν γνώρισα τη νηπιαγωγό της κόρης μου είδα ότι ήταν λίγο μετά τα πρώτα... ήντα:lol:. Στο άλλο τμήμα είχε το εγγονάκι της! Σοκαρίστηκα λίγο και σκέφτηκα ακριβώς αυτό ότι "έχει πλάκα να προσλαμβάνουν συνταξιούχους για πιο φτηνά!" Ναι, ναι είμαι και καχύποπτη...:mrgreen: Από τη μια η πείρα της είναι πολύ μεγάλη και αμέσως κέρδισε την κόρη μου, από την άλλη σκεφτόμουν ότι δεν θα έχει βγάλει Πανεπιστήμιο αλλά Ακαδημία διετούς φοίτησης και αυτό δεν μου καθόταν καλά...

 

Ώσπου στις εορταστικές εκδηλώσεις του σχολείου λίγο πριν τις γιορτινές μέρες, περιφερόμασταν από τάξη σε τάξη φτιάχνοντας διάφορες κατασκευές από έθιμα της Ελλάδας κλπ... Είδα έναν μπαμπά λοιπόν (είχε φέρει το γιο του στα προνήπια σε άλλο τμήμα) με έναν φάκελο κιτρινισμένο να έρχεται και με συγκίνηση να τον αποθέτει στα χέρια της νηπιαγωγού μας, της έδειχνε φωτογραφίες και χειρόγραφα και άρχισε να τη ρωτάει για τη δασκάλα του της Α δημοτικού πριν από πάνω από...30 χρόνια! Η νηπιαγωγός την ήξερε :shock::eek: και εγώ έμεινα κάπως έτσι :shock::shock::shock: όταν συνειδητοποίησα ότι η γυναίκα είναι στο σχολείο από 22 ετών, με διακοπή 3 ετών όταν έκανε τις δυο κόρες της (όπως μου είπε η ίδια όταν τη ρώτησα κατάπληκτη).

 

Άρα λοιπόν την πήραν άπειρη :mrgreen: και την έφτασαν συνταξιούχο :mrgreen:, ΟΚ, τις καλύψαμε όλες τις κατηγορίες!!!:lol:

λοιπόν ή ήταν πολύ καλή στη δουλειά της ή είχε "δόντι " στον παιδικό.....χαχαχαχα (κι εγώ καχύποπτη)

Link to comment
Share on other sites

:) Λοιπόν μην τρομάζεις, αν και είναι πολύ χαριτωμένα όπως τα θέτεις.Μην ακούς δεξιά και αριστερά.Θα κρίνεις εσύ η ίδια΄από την έρευνα που θα κάνεις στα σχολεία της επιλογής σου και στη συνέχεια θα βλέπεις την εξέλιξη του παιδιού σου και αναλόγως θα είσαι ικανοποιημένη ή όχι.Τα παραπάνω που αναφέρεις είναι ανόητα, μην ακούς σκόρπιες κουβέντες και τρομάζεις.όλα θα πάνε καλά :)

απλά θα προτιμούσα ένα σχολείο ιδιωτικό που δε θα με βλέπει σαν πορτοφόλι αλλά σα γονιό με ανησυχίες και που θα νοιάζεται να παρέχει "μόρφωση" στο παιδί μου κι όχι στείρες γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...