Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλαστικος για μικρωτια-ανωτια - ανάπλαση αυτιών


kathrin2

Recommended Posts

On 12/5/2019 at 7:00 PM, Αναστασια 85 said:

Καλησπερα! Γεννησα κι εγω μια μικρουλα με μικροωτια. Εκτος απο αυτο το θεμα στο υπολοιπο κομματι της υγειας τα παιδακια σας ειναι καλα? 

Αν εννοεις για συνδρομα που καμια φορά συνοδεύουν τη μικροτία εμένα δεν εχει κάποιο άλλο θεμα δε μας ειπαν κατι τουλαχιστον προς το παρον μια χαρα αναπτ΄θσσετε..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς ολοκληρώσαμε το ακουογραμμα τελικα και μας ειπε να παρουμε ακουστικο τυπου baha κορδελα, απλά θελει αρκετα λεφτα και ψαχνομαστε μηπως μεσω εοππυ το καλυψουμε.. (5000ε κοστιζουν). επίσης μου είπαν οτι μετα τα 18 στο αχεπα κάνουν και επέμβαση διάνοιξης του αυτιου!! (διατηρω τις επιφυλάξεις μου βέβαια)

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2019 at 5:10 ΜΜ, elena yian είπε:

Εμείς ολοκληρώσαμε το ακουογραμμα τελικα και μας ειπε να παρουμε ακουστικο τυπου baha κορδελα, απλά θελει αρκετα λεφτα και ψαχνομαστε μηπως μεσω εοππυ το καλυψουμε.. (5000ε κοστιζουν). επίσης μου είπαν οτι μετα τα 18 στο αχεπα κάνουν και επέμβαση διάνοιξης του αυτιου!! (διατηρω τις επιφυλάξεις μου βέβαια)

 

Ευχομαι να σας πανε ολα καλα!!!! Κ εγω απο κατερινη ειμαι η κορη μου ειναι 1χρονων εγραψα μονο για να ευχηθω εννοειται οτι εδω δεν εχουμε κανεναν καλο γιατρο τετιου ειδους!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2019 at 6:27 PM, ΒαλεντιναΧρηστος said:

Ευχομαι να σας πανε ολα καλα!!!! Κ εγω απο κατερινη ειμαι η κορη μου ειναι 1χρονων εγραψα μονο για να ευχηθω εννοειται οτι εδω δεν εχουμε κανεναν καλο γιατρο τετιου ειδους!!!

Σε ευχαριστώ πολύ, να σαι καλα.. Ναι δυστυχως εδω δεν εχει καποιον εξειδικευμένο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 hours ago, Αναστασια 85 said:

Σας ειπαν οι γιατροι σας για ποιο λογο μπορει να συνεβη κατι τετοιο στα μωρακια μας?

Δεν ξέρουν συγκεκριμένα σε τι οφείλεται..Ισως οτι δεν αιματώνεται σωστα  η περιοχή για κάποιο λόγο τις εβδομάδες που σχηματίζονται τα αυτιά..Εγώ πχ είχα αιμοραγίες την  5η και 6η εβδομάδα κύησης ίσως αυτό να παίζει ρόλο αλλά και πάλι δεν μπορεις να ξέρεις σίγουρα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 6/11/2019 at 2:26 ΜΜ, elena yian είπε:

Σας είπαν τιποτα για ακουστικά?? η κορη μου 9 μηνων γεννηθηκε με μικρωτια και στα 2 αυτιά και μας ειπαν οπωσδηποτε για ακουστικα αλλά εμας δεν υπάρχει και ανοιχτή τρύπα οποτε χάνει απο κει ενα ποσοστό ηχου..Ο γιός σου που είναι τωρα 4 μιλάει κανονικά? το έχω αγχος αν θα μπορεσει να αναπτυχθει ο λόγος της κανονικά λόγω αυτού..Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία έχεις για γιατρούς η  καμιά συμβουλή απο την εμεπιρία σου θα με βοηθουσε. Μενουμε Κατερίνη

 Καλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση απάντησης.

Ο γιος μου δεν έχει πρόβλημα ακοής και έχει ακουστικό πόρο κανονικά. Το πρόβλημα μας είναι η μικρωτία και στα δυο αυτιά. Ουσιαστικά δεν εχει αναπτυχθεί το πτερύγιο από τη μέση και πάνω σωστά.

Στο θέμα της πλαστικής για το καθαρά αισθητικό κομμάτι θεωρώ μετά από πολύ έρευνα που έχουμε κάνει (μέχρι και στο εξωτερικό ζήσαμε και τον πήγαμε στο Λουβεν που είναι από τα μεγαλύτερα κέντρα γενετικής), οτι η καλυτερη περίπτωση είναι ο κ.Παυλιδέλης στην Αθήνα. Τα λεφτά είναι αρκετά που ζητάει και φυσικά αλλάζουν σε κάθε περίπτωση. Δεν το κάνει ο ίδιος το χειρουργείο, αλλά φέρνει τους δυο έμπειρους γερμανούς γιατρούς εξειδικευμένους σε αυτό, στην κλινική του. Ο μικρός μου είναι 6 ετών πλέον, αλλά δεν τον έχω ξαναπάει για επανέλεγχο. Πρώτον γιατι δεν εχουμε διαθέσιμο το ποσο που ζητάει ακόμη και δευτερον ο γιος μου δεν ασχολείται καθόλου με το πρόβλημα του (ακόμη τουλάχιστον), οπότε αν τον παω και συζητηθεί μπορεί να του βάλω εγώ όλο αυτό στο μυαλό σαν προβληματισμο και δε θελω. Αυτά για την ώρα. Υπομονή και επιμονή. Καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2020 at 9:46 PM, Katia Marg said:

 Καλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση απάντησης.

Ο γιος μου δεν έχει πρόβλημα ακοής και έχει ακουστικό πόρο κανονικά. Το πρόβλημα μας είναι η μικρωτία και στα δυο αυτιά. Ουσιαστικά δεν εχει αναπτυχθεί το πτερύγιο από τη μέση και πάνω σωστά.

Στο θέμα της πλαστικής για το καθαρά αισθητικό κομμάτι θεωρώ μετά από πολύ έρευνα που έχουμε κάνει (μέχρι και στο εξωτερικό ζήσαμε και τον πήγαμε στο Λουβεν που είναι από τα μεγαλύτερα κέντρα γενετικής), οτι η καλυτερη περίπτωση είναι ο κ.Παυλιδέλης στην Αθήνα. Τα λεφτά είναι αρκετά που ζητάει και φυσικά αλλάζουν σε κάθε περίπτωση. Δεν το κάνει ο ίδιος το χειρουργείο, αλλά φέρνει τους δυο έμπειρους γερμανούς γιατρούς εξειδικευμένους σε αυτό, στην κλινική του. Ο μικρός μου είναι 6 ετών πλέον, αλλά δεν τον έχω ξαναπάει για επανέλεγχο. Πρώτον γιατι δεν εχουμε διαθέσιμο το ποσο που ζητάει ακόμη και δευτερον ο γιος μου δεν ασχολείται καθόλου με το πρόβλημα του (ακόμη τουλάχιστον), οπότε αν τον παω και συζητηθεί μπορεί να του βάλω εγώ όλο αυτό στο μυαλό σαν προβληματισμο και δε θελω. Αυτά για την ώρα. Υπομονή και επιμονή. Καλή δύναμη.

Σε ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

On 2/27/2020 at 11:57 PM, elena yian said:

Σε ευχαριστώ πολύ.. Μπορείς να μου πεις περίπου πόσα ζητάει ο Παυλιδέλης?? Βέβαια εμείς θέλουμε και τα 2 αυτάκια θα ναι το διπλάσιο φανταζομαι..

 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, elena yian είπε:

 

Καλησπέρα,

 

εξαρτάται η τιμή. Το 2014 μας είχε πει πως αν δεν χρειαστεί πλευρικός χόνδρος είναι γυρω στα 10.000, αλλιώς διπλάσια. Για το ένα αυτί πάντα.  Από τότε μπορεί βέβαια κάτι να άλλαξε. Όπως και να έχει καλύτερα να δει την περίπτωση σας με μία επίσκεψη για να κάνει σωστή εκτίμηση.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/3/2020 at 1:19 PM, Katia Marg said:

Καλησπέρα,

 

εξαρτάται η τιμή. Το 2014 μας είχε πει πως αν δεν χρειαστεί πλευρικός χόνδρος είναι γυρω στα 10.000, αλλιώς διπλάσια. Για το ένα αυτί πάντα.  Από τότε μπορεί βέβαια κάτι να άλλαξε. Όπως και να έχει καλύτερα να δει την περίπτωση σας με μία επίσκεψη για να κάνει σωστή εκτίμηση.

 

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2020 at 1:19 ΜΜ, Katia Marg είπε:

Καλησπέρα,

 

εξαρτάται η τιμή. Το 2014 μας είχε πει πως αν δεν χρειαστεί πλευρικός χόνδρος είναι γυρω στα 10.000, αλλιώς διπλάσια. Για το ένα αυτί πάντα.  Από τότε μπορεί βέβαια κάτι να άλλαξε. Όπως και να έχει καλύτερα να δει την περίπτωση σας με μία επίσκεψη για να κάνει σωστή εκτίμηση.

 

Καλησπέρα! Σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα δε χρειάζεται πλευρικος Χονδρός? Έχω καταλάβει κάτι λάθος? Εμείς θα επισκεφτούμε τον παυλιδελη τον Ιούνιο όταν θα έρθει και ο γερμανός γιατρός. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κι από μένα. Να σας μεταφέρω τη δική μας εμπειρία. Καλώς ή κακώς, δεν υπάρχουν πολλές επιλογές γιατρών. Τελικά καταλήξαμε στην κ. Καξιρα (www.babyface.gr), για την οποία μάθαμε τυχαία μέσω γνωστό γνωστού! Δεν έχει νόημα να τη σχολιάσω ως άνθρωπο. Σημασία έχει ότι εμάς μας κέρδισε (οι γνώσεις της, το ενδιαφέρον της και ο τρόπος προσέγγισης) και πολύ περισσότερο το παιδί, που πλέον την έχει έννοια και την εμπιστεύεται. Κάναμε το πρώτο χειρουργείο όταν έκλεισαν τα σχολεία, ένα μήνα μετά στις διακοπές υπήρξε μια επιπλοκή, σαν κάπου να το χτύπησε παρόλο που ήταν σε καραντίνα και έγινε μια ακόμη επέμβαση και ύστερα από αρκετό καιρό «ελευθερώθηκε». Αυτό που δεν είχαμε συνειδητοποιήσει λοιπόν, είναι, ότι ενώ ξέραμε ότι χρειάζεται πολύ προσοχή, χρειάζεται πραγματικά κουραστικά πολύ προσοχή!!! Το tablet και το playstation είχαν πάρει φωτιά, και για πολύ καιρό κοιμόταν με κάποιον μεγάλο, που ουσιαστικά εμείς δεν κοιμόμασταν αφού έπρεπε να τον προσέχουμε, γιατί δε έπρεπε να κοιμηθεί προς εκείνη την πλευρά. Το καλό σε όλο αυτό είναι ότι ο ίδιος, πέρα από τις δυο πρώτες μέρες, που πονούσε στα πλευρακια του λόγω του χόνδρου, γενικά δεν πονούσε. Κι έδειξε απίστευτη ωριμότητα στην όλη αντιμετώπιση. Τώρα αναμένουμε το επόμενο χειρουργείο, να τελειώνουμε. Αλλά μας πρόλαβαν τα γεγονότα...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Mairoulasar, Αν ρωτάς εμένα, ο μικρός όταν έκανε το χειρουργείο ήταν σχεδόν 9,5. Έκανε μια αξονική κοιλιά/στέρνο, ώστε να φανεί το μέγεθος και η ωρίμανση του χόνδρου και άλλη μια στο "καλό αυτάκι", ώστε να χρησιμοποιηθεί ως "καλούπι" για αυτό που θα έφτιαχνε. Στο χειρουργείο πήρε το χόνδρο, το έπλασε και έκανε μια θήκη στο σημείο της δυσπλασίας και το τοποθέτησε. Το χειρουργείο είναι για αισθητικούς λόγους, δεν ασχοληθήκαμε με την ατρησία του ακουστικού πόρου, γιατί είχαμε ενημερωθεί ότι πονάει πολύ χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα και με μεγάλες πιθανότητες μολύνσεων. Το επόμενο χειρουργείο θα είναι για την τελική μορφοποίηση. 

 

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/4/2020 at 1:55 ΜΜ, natasaZ είπε:

Mairoulasar, Αν ρωτάς εμένα, ο μικρός όταν έκανε το χειρουργείο ήταν σχεδόν 9,5. Έκανε μια αξονική κοιλιά/στέρνο, ώστε να φανεί το μέγεθος και η ωρίμανση του χόνδρου και άλλη μια στο "καλό αυτάκι", ώστε να χρησιμοποιηθεί ως "καλούπι" για αυτό που θα έφτιαχνε. Στο χειρουργείο πήρε το χόνδρο, το έπλασε και έκανε μια θήκη στο σημείο της δυσπλασίας και το τοποθέτησε. Το χειρουργείο είναι για αισθητικούς λόγους, δεν ασχοληθήκαμε με την ατρησία του ακουστικού πόρου, γιατί είχαμε ενημερωθεί ότι πονάει πολύ χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα και με μεγάλες πιθανότητες μολύνσεων. Το επόμενο χειρουργείο θα είναι για την τελική μορφοποίηση. 

 

natasaZ. Καλησπέρα..  Ναι εσένα Ρωτούσα.. Από χρηματα;;; η γιατρός είναι καλη;;την εμπιστευεσαι;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή είναι ένα μεγάλο χειρουργείο (ή καλύτερα να πω όχι μόνο ένα χειρουργείο), για εμάς έχει σημασία να ταιριάξεις με το γιατρό. Κι εμείς (και ο μικρός ταιριάξαμε). Και μπορεί να είναι τυπική και να κρατάει τις αποστάσεις, αλλά λύνει όλες τις απορίες και πλησίασε με γλυκύτητα και πραγματικό ενδιαφέρον το μικρό. Το οικονομικό καλύτερα να το συζητήσετε, γιατί στα παρουσιάζει όλα αναλυτικά και γνωρίζοντας το παιδί, θα έχει μια καλύτερη εικόνα.

Επεξεργάστηκαν by natasaZ

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, natasaZ είπε:

Καλησπέρα. Επειδή είναι ένα μεγάλο χειρουργείο (ή καλύτερα να πω όχι μόνο ένα χειρουργείο), για εμάς έχει σημασία να ταιριάξεις με το γιατρό. Κι εμείς (και ο μικρός ταιριάξαμε). Και μπορεί να είναι τυπική και να κρατάει τις αποστάσεις, αλλά λύνει όλες τις απορίες και πλησίασε με γλυκύτητα και πραγματικό ενδιαφέρον το μικρό. Το οικονομικό καλύτερα να το συζητήσετε, γιατί στα παρουσιάζει όλα αναλυτικά και γνωρίζοντας το παιδί, θα έχει μια καλύτερη εικόνα.

Έχεις απόλυτο δίκιο.απλα ρωτάω για γνώμη.. σε ευχαριστώ  πάρα πολύ.. εύχομαι καλή ανάρρωση. Να είναι υγιείς κ γερός πάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα,

Διαβαζοντας στο ιντερνετ για την επεμβαση στο πτερυγιο, διαβασα και για μια γιατρο στο λος ατζελες, που κανει επεμβαση οχι ομως με χονδρο.... ξερει κανεις τιποτα?? 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει και με ειδικό βιοσυμβατο συνθετικό υλικό.μετα τα 5 χρόνια αλλά έχει κάποια μειονεκτήματα .μπορείς να μου πεις το όνομα του γιατρού να το ψαξω μηπως ειναι κατι άλλο  που δεν γνωρίζω?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα έχουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα και τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε λόγω πανδημίας και λόγω του ότι δεν μπορεί να έρθει  ο γερμανός γιατρός στην Ελλάδα.

Εχει καταφέρει κάποια από εσάς να πάει στη Γερμανία. Το σκέφτεστε? Ευχαριστώ πολύ. Κουράγιο σε όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 15/3/2021 at 8:49 ΜΜ, LilouTi είπε:

Καλησπέρα έχουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα και τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε λόγω πανδημίας και λόγω του ότι δεν μπορεί να έρθει  ο γερμανός γιατρός στην Ελλάδα.

Εχει καταφέρει κάποια από εσάς να πάει στη Γερμανία. Το σκέφτεστε? Ευχαριστώ πολύ. Κουράγιο σε όλες μας.

Καλησπέρα! Ο γερμανός γιατρός θα είναι τέλος Αυγούστου στην Ελλάδα. Αν έχετε επικοινωνήσει με την γραμματέα του θα σας ενημερώσει. Εμείς καλώς εχόντων των πραγμάτων θα τον επισκεφτούμε! Ωστόσο αν κάποιος έχει πληροφορίες για 3D εκτύπωση καλό είναι να ενημερώσει. Όλα καλά να πάνε στα παιδάκια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 2/9/2021 at 5:02 ΜΜ, LilouTi είπε:

Καλησπέρα. Βουλίτσα έμαθες αν ήρθε ο Γερμανός γιατρός?

 

Καλησπέρα! Επικοινωνησα με το γραφείο και μας είπαν ότι θα έρθει τον Οκτώβρη! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...