Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλαστικος για μικρωτια-ανωτια - ανάπλαση αυτιών


kathrin2

Recommended Posts

Επιτέλους έχω να σας πω κάτι ευχάριστο. Πριν λίγο διάστημα προχωρήσαμε στο πρώτο χειρουργείο αποκατάστασης του πτερυγίου. Μέχρι στιγμής έχουν πάει όλα πολύ καλά. Όσοι ενδιαφέρονται ας μου στείλουν μήνυμα για περαιτέρω πληροφορίες. Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Επιτέλους έχω να σας πω κάτι ευχάριστο. Πριν λίγο διάστημα προχωρήσαμε στο πρώτο χειρουργείο αποκατάστασης του πτερυγίου. Μέχρι στιγμής έχουν πάει όλα πολύ καλά. Όσοι ενδιαφέρονται ας μου στείλουν μήνυμα για περαιτέρω πληροφορίες. Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω.

 

Καλημέρα!!!

Είμαι καινούριο μέλος στο forum σας και πήρα το θάρρος να σου γράψω, γιατί είμαι και εγώ μια μαμά ενός αγοριού 20 μηνών, με ανωτία. Οι αρχικές μας ανησυχίες όταν γεννήθηκε ο γιος μου ξεπεράστηκαν γρήγορα, βλέπεις είναι ένα πολύ χαρούμενο παιδί που έχει αρχίσει να μιλάει. Σίγουρα όμως θα χρειαζόμουν οποιαδήποτε πληροφορία ή συμβουλή από κάποιον που έχει βρεθεί στην ίδια θέση. Θα ενδιαφερόμουν να μου δώσεις πληροφορίες από την μέχρι τώρα εμπειρία σου στην αποκατάσταση του πτερυγίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

xrk1973 σου εστειλα μηνυμα.

Δυστυχως το 3d δεν γινεται στην Ελλάδα ουτε και το προσθετο, μονο με χονδρο και το συνθετικο. Κι εγω στο ψαξιμο ειμαι με γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Επιτέλους έχω να σας πω κάτι ευχάριστο. Πριν λίγο διάστημα προχωρήσαμε στο πρώτο χειρουργείο αποκατάστασης του πτερυγίου. Μέχρι στιγμής έχουν πάει όλα πολύ καλά. Όσοι ενδιαφέρονται ας μου στείλουν μήνυμα για περαιτέρω πληροφορίες. Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω.
Εχει περάσει μεγάλο διάστημα από το μήνυμά σου και ελπίζω να μπαίνεις ακόμη στο forum. Χάρηκα που όλα πήγαν καλά με το χειρουργείο σας. Θα ήθελα να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες αν είναι δυνατον.Με ενδιαφέρει γιατί και εμένα η κόρη μου έχει γενηθεί με ατρησία εξω ακουστικού πόρου και μικρωτία.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καληςπερα σε ολους.. Να χαίρεστε όλοι τα παιδάκια σας.. Προχθες γεννήθηκε ο δικός μας ο μπεμπακος!! Η πρωτη χαρά, πάγωσε με ενα σοκ οταν μου το έδειξαν οι γιατροί, μικρωτια κ ατρηςία... Μετα το πρωτο σοκ, ηρθε η ψυχραιμία, οσο το δυνατόν γινεται, κ άρχισα να βλέπω πιο ήρεμα την κατασταςη. Θελω να κανω οτι περνάει απο το χερι μου για αυτόν τον μπόμπιρα να εχει μια φυσιολογική ζωή... Διάβασα πολυ ενδιαφερον πραγματα απο τις εμπειρίες σας. Γι αυτο θα ήθελα να με βοηθήσετε με συμβουλές στον ψυχολογικό τομέα, αλλα κ με τους τρόπους αντιμετώπισης της κατάστασης.. Κατι για ευχάριστα νεα που διάβασα μου αναπτέρωσαν το ηθικό.. Σας ευχαριστω προκαταβολικώς..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα,

 

πρίν λίγες μέρες  γεννήθηκε και το δικό μου αγοράκι με ατρησία/ μικρωτία στο ένα αυτάκι του. Αν και έχω κάνει αρκετά μεγάλη έρευνα έχω μπερδευτεί καθώς πολλοί γιατροί έχουν αντιφατικές απόψεις και ως προς την καλύτερη μέθοδο αποκατάστασης και ως προς την σωστή ηλικία του παιδιού για μια τετοια επέμβαση. θα ήθελα αν κάποιος γονιός  μπορεί να γράψει περισσότερες πληροφορίες για την μέθοδο που επέλεξαν, την ηλικία του παιδιού οταν έγινε η επέμβαση και τυχόν δυσκολίες που αντιμετώπισαν.

Link to comment
Share on other sites

On 10-7-2015 at 3:23 ΜΜ, xrk1973 είπε:

Επιτέλους έχω να σας πω κάτι ευχάριστο. Πριν λίγο διάστημα προχωρήσαμε στο πρώτο χειρουργείο αποκατάστασης του πτερυγίου. Μέχρι στιγμής έχουν πάει όλα πολύ καλά. Όσοι ενδιαφέρονται ας μου στείλουν μήνυμα για περαιτέρω πληροφορίες. Θα χαρώ πολύ να βοηθήσω.

xrk1973 Kαλησπερα!!

Μακαρι να δεις το μηνυμα μου και να επικοινωνήσεις μαζί μου συντομα! Εχω ενα αγορακι 4 ετων με μικρωτια, οποτε ενδιαφερομαστε για την αποκατασταση του αισθητικού μερους-πτερυγίου. Εχουμε κανει μια επισκεψη απο την οποια δεν εμεινα ικανοποιημενη προσωπικα. Θελω να μου πεις τα παντα για την εμπειρια σου, τον γιατρο, το χειρουργειο, το κοστος, το αποτελεσμα..κλπ. Ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες και ολους,

 

ο γιος μου εχει γεννηθει με μικρωτια και στα δυο αυτια - ανωμαλος σχηματισμος πτερυγιου αυτιου - και ειναι τωρα 4 ετων. Ευτυχως υπαρχουν ακουστικοι ποροι και κανενα προβλημα στην ακοη. Ζησαμε οικογενειακως τα πρωτα χρονια της ζωης του μικρου στο Βελγιο και τωρα επιστρεψαμε παλι Ελλαδα. Πριν φυγουμε για εξωτερικο ειχαμε κανει μια επισκεψη στο κ.Παυλιδελη, αυτη ηταν και η μοναδικη μας αποψη και εμπειρια απο εδω. Το ποσο που μας ειχε ζητηθει για το χειρουργειο - που δεν ειναι δυνατον να γινει πριν την ηλικια των 8 ετων - ηταν αρκετα μεγαλο για τα δικα μας δεδομενα. Επισης, το αποτελεσμα δεν ειναι εγγυημενο. Θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει η εχει εμπειρια προσωπικη οποιαδηποτε χρησιμη πληροφορια επι του θεματος, καθως θελουμε με την επιστροφη μας να αρχισουμε πολυ ενεργα να ψαχνουμε την καλυτερη λυση για το παιδι μας. Οποιαδηποτε πληροφορια για γιατρους, τιμες και αποτελεσματα καλοδεχουμενη! Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους. 16 μηνών πλέον ο δικός μας ο Γιαννάκης, πολύ χαρούμενο κ χαμογελαστό παιδί, αρχίζει σιγά σιγά τις πρώτες του λέξεις. 

Όσον αφορά για την επέμβαση, έχουμε μιλήσει με τον γιατρό καραπανατζο που θεωρείται από τους καλύτερους βόρεια Ελλάδα, κ μας έχει καθησυχάσει για την το αποτέλεσμα. Κατια ποσό σας είπε ο παυλιδελης και για το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα, 21.2 .18 γεννήθηκε ο μικρος μου με μη ανεπτυγμένο πτερύγιο και κλειστό ακουστικό πόρο. Έχουμε κανονησει να του κάνουμε νάρκωση για να δουν πόσο ακούει από το αφτακι του το κλειστό. Σκεφτομαστε για ακουστικα. Μια κορδέλα είναι δεν ξέρω αν μπορώ να γράψω όνομα. Γιατί μας είπαν αν ακούει καλύτερα θα αναπτυχθεί καλύτερα. Επισης θέλουν να του κάνουν αξονική. Όλα αυτά δεν ξέρω αν είναι σωστά η αν πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό... παρακαλώ όποιος έχει εμπειρία ας με βοηθησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
On 2/4/2018 at 11:59 ΠΜ, wizarde είπε:

Καλημέρα σε όλους. 16 μηνών πλέον ο δικός μας ο Γιαννάκης, πολύ χαρούμενο κ χαμογελαστό παιδί, αρχίζει σιγά σιγά τις πρώτες του λέξεις. 

Όσον αφορά για την επέμβαση, έχουμε μιλήσει με τον γιατρό καραπανατζο που θεωρείται από τους καλύτερους βόρεια Ελλάδα, κ μας έχει καθησυχάσει για την το αποτέλεσμα. Κατια ποσό σας είπε ο παυλιδελης και για το αποτέλεσμα;

Το ποσό είναι σχετικο.εξαρταται από το αν θα χρειαστεί πλευρικός χοντρός η όχι και μιλάμε μόνο για το αισθητικό κομμάτι και όχι ανωτια,αλλά μικρωτια.το ενα αυτί και ανάγκη πλευρικού χόνδρου μπορεί να φτάσει και 20.000ε. και εμείς ακόμη το ψάχνουμε καλυτερα.καλή επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γνωρίζει κανείς το ελληνικό κρανίοπροσωπικο κέντρο? Θέλω εμπειρίες γιατί το βρήκα στο ίντερνετ αλλά δεν το ξέρει κανείς από τους γιατρούς που έχω μιλήσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα..1 χρόνου τωρα το αγοράκι μου γεννηθηκε με μικρωτια-ατρησια στη δεξια πλευρά! Καναμε επισκέψεις σε διάφορους γιατρούς ωρλ, πλαστικους χειρουργους, κάναμε ωτοακουστικες εκπομπές να δούμε αν το "καλο" αυτακι ακούει καλά. Είναι φυσιολογικο. Κάναμε αξονίκη και μαγνητικη εγκεφαλου στο ιασω να δούμε αν το κλειστο αυτακι έχει μέσα όλο το σύστημα ή αν λείπει και δεν ακούγεται καθόλου απ αυτό. . Τελικά έχει όλο το σύστημα και εσωτερικά είναι και τα 2 αυτακια το ίδιο.. οπότε είμαι στο ψάξιμο για γιατρό στο εξωτερικο που αναπλαθει το πτερυγιο αλλά και που κάνει και τη τράπουλα. . Γιατι εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς δε ανοίγουν τη τρύπα! Υπάρχει κάποια μαμα που έχει κάνει ανάπλαση πτερυγιου και άνοιγμα ακουστικου πορου στο παιδάκι της και αν ναι που? Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας εμένα ο γιος μου είναι σχεδόν 9 τώρα και σκεφτόμαστε να χειρουργηθεί στον Παυλιδελη το καλοκαίρι. Τον είδαμε πέρσι και από τα αποτελέσματά που μας έδειξε φάνηκε ότι γενικά γίνεται προσπάθεια για το καλύτερο. Δεν μας υποσχέθηκε τελειότητα και λογικό είναι...Θα τον επισκεφθούμε σύντομα για τις λεπτομέρειες κ θα σας ενημερώσω...

Όσον αφορά το θέμα της ατρησιας έχω μιλήσει με πολλούς κ καλούς ώρλ, αλλά όλοι λενε ότι είναι κάτι επικίνδυνο λόγω ενός νεύρου του προσώπου που δεν ξέρεις αν θα πειραχτεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους! Ο γιος μου είναι 2 ετών και εχει μικροωτια .Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει την επέμβαση? Σε ποιον γιατρό? Εμείς το ψάχνουμε ακόμα. Σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε τον παυλιδελη. Για βόρεια Ελλάδα μας είπε έναςγνωστος μας  γιατρός να μην το κάνουμε γιατί δεν έχουν εμπειρίες από τέτοιες περιπτώσεις.μαλιστα μας είπε να προτιμήσουμε να πάμε γερμανια.καθε πληροφορία πολύτιμη. ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 1/5/2019 at 7:08 ΜΜ, kathrin2 είπε:

Γεια σας εμένα ο γιος μου είναι σχεδόν 9 τώρα και σκεφτόμαστε να χειρουργηθεί στον Παυλιδελη το καλοκαίρι. Τον είδαμε πέρσι και από τα αποτελέσματά που μας έδειξε φάνηκε ότι γενικά γίνεται προσπάθεια για το καλύτερο. Δεν μας υποσχέθηκε τελειότητα και λογικό είναι...Θα τον επισκεφθούμε σύντομα για τις λεπτομέρειες κ θα σας ενημερώσω...

Όσον αφορά το θέμα της ατρησιας έχω μιλήσει με πολλούς κ καλούς ώρλ, αλλά όλοι λενε ότι είναι κάτι επικίνδυνο λόγω ενός νεύρου του προσώπου που δεν ξέρεις αν θα πειραχτεί...

 

Link to comment
Share on other sites

Kathrin2 ελπίζω να πάνε όλα καλά με το αγοράκι σου.  Και εμεις σκεφτομαστε να επισκεφτουμε τον παυλιδελη.Θα ήταν πολύ χρήσιμο να μας πεις την εμπειρία σου από όλο αυτό.αναρρωσε το παιδι γρήγορα από την εγχείρηση; όπως και ό,τι άλλο θεωρείς ότι θα βοηθούσε εμάς τις μανούλες με τα μικρότερα παιδάκια που ακόμα δεν έχουν δεν έχουν καταλάβει πολλα.ευχαριστω εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας η κορη μου πριν 9 μηνες γεννηθηκε με μικρωτια και στα 2 αυτια. Χανει ενα ποσοστο ηχου(δεν ξερουμε ακομα ποσο ακριβως) λογω ατρησιας των ακουστικων πορων..θα ηθελα όσες περισσοτερες πληροφοριες γινεται για το θεμα σας παρακαλω.. Γιατι στο αχεπα που πηγαμε για ακουογραμα στον κο Ψυλλα (εχω ακουσει πολύ καλά λογια)μας ειπαν για ακουστικα τυπου κορδελα τα οποια στην εταιρια που ρωτησαμε μας ειπαν κοστιζουν 5.000ε με τον εοππυ να καλυπτει τα 500ε. Ειμαι λιγο μπερδεμενη ομως  γιατι δε μας λενε και ξεκαθαρα πραγματα για το τι προοπτικες υπαρουν εδω στην Ελλαδα με χειρουργεια κλπ ότι έχω μάθει  για τη μικρωτία είναι απο ξενες ομάδες μικρωτίας στο φβ..εχετε αναλογες εμπειριες με ακουστικα η χειρουργεία κλπ..οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2018 at 6:41 PM, Katia Marg said:

Καλησπερα σε ολες και ολους,

 

ο γιος μου εχει γεννηθει με μικρωτια και στα δυο αυτια - ανωμαλος σχηματισμος πτερυγιου αυτιου - και ειναι τωρα 4 ετων. Ευτυχως υπαρχουν ακουστικοι ποροι και κανενα προβλημα στην ακοη. Ζησαμε οικογενειακως τα πρωτα χρονια της ζωης του μικρου στο Βελγιο και τωρα επιστρεψαμε παλι Ελλαδα. Πριν φυγουμε για εξωτερικο ειχαμε κανει μια επισκεψη στο κ.Παυλιδελη, αυτη ηταν και η μοναδικη μας αποψη και εμπειρια απο εδω. Το ποσο που μας ειχε ζητηθει για το χειρουργειο - που δεν ειναι δυνατον να γινει πριν την ηλικια των 8 ετων - ηταν αρκετα μεγαλο για τα δικα μας δεδομενα. Επισης, το αποτελεσμα δεν ειναι εγγυημενο. Θα ηθελα να μου πει οποιος γνωριζει η εχει εμπειρια προσωπικη οποιαδηποτε χρησιμη πληροφορια επι του θεματος, καθως θελουμε με την επιστροφη μας να αρχισουμε πολυ ενεργα να ψαχνουμε την καλυτερη λυση για το παιδι μας. Οποιαδηποτε πληροφορια για γιατρους, τιμες και αποτελεσματα καλοδεχουμενη! Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Σας είπαν τιποτα για ακουστικά?? η κορη μου 9 μηνων γεννηθηκε με μικρωτια και στα 2 αυτιά και μας ειπαν οπωσδηποτε για ακουστικα αλλά εμας δεν υπάρχει και ανοιχτή τρύπα οποτε χάνει απο κει ενα ποσοστό ηχου..Ο γιός σου που είναι τωρα 4 μιλάει κανονικά? το έχω αγχος αν θα μπορεσει να αναπτυχθει ο λόγος της κανονικά λόγω αυτού..Γενικά οποιαδήποτε πληροφορία έχεις για γιατρούς η  καμιά συμβουλή απο την εμεπιρία σου θα με βοηθουσε. Μενουμε Κατερίνη

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2018 at 11:59 AM, wizarde said:

Καλημέρα σε όλους. 16 μηνών πλέον ο δικός μας ο Γιαννάκης, πολύ χαρούμενο κ χαμογελαστό παιδί, αρχίζει σιγά σιγά τις πρώτες του λέξεις. 

Όσον αφορά για την επέμβαση, έχουμε μιλήσει με τον γιατρό καραπανατζο που θεωρείται από τους καλύτερους βόρεια Ελλάδα, κ μας έχει καθησυχάσει για την το αποτέλεσμα. Κατια ποσό σας είπε ο παυλιδελης και για το αποτέλεσμα;


Μπορείς να μου δωσεις σε παρακαλώ πληροφορίες για τον κο Καραπανατζο??Κάνει επεμβάσεις και για να ανοίξει τον ακουστικό πόρο η μόνο αισθητικές???

Link to comment
Share on other sites

On 3/6/2019 at 3:33 PM, Angel900 said:

Καλησπέρα..1 χρόνου τωρα το αγοράκι μου γεννηθηκε με μικρωτια-ατρησια στη δεξια πλευρά! Καναμε επισκέψεις σε διάφορους γιατρούς ωρλ, πλαστικους χειρουργους, κάναμε ωτοακουστικες εκπομπές να δούμε αν το "καλο" αυτακι ακούει καλά. Είναι φυσιολογικο. Κάναμε αξονίκη και μαγνητικη εγκεφαλου στο ιασω να δούμε αν το κλειστο αυτακι έχει μέσα όλο το σύστημα ή αν λείπει και δεν ακούγεται καθόλου απ αυτό. . Τελικά έχει όλο το σύστημα και εσωτερικά είναι και τα 2 αυτακια το ίδιο.. οπότε είμαι στο ψάξιμο για γιατρό στο εξωτερικο που αναπλαθει το πτερυγιο αλλά και που κάνει και τη τράπουλα. . Γιατι εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς δε ανοίγουν τη τρύπα! Υπάρχει κάποια μαμα που έχει κάνει ανάπλαση πτερυγιου και άνοιγμα ακουστικου πορου στο παιδάκι της και αν ναι που? Ευχαριστώ πολύ! 


Εμάνα είναι και τα 2 αυτάκια της κόρης μου έτσι(9 μηνων τωρα) αν έχεις οποιαδήποτε πληροφορία για Ελλάδα η εξωτερικό μπορείς να με ενημερώσεις σε παρακαλώ?? Επίσης εμάς μόνο για ακουόγραμμα μας είπαν ως τώρα κι αυτο μόνο το δεξι εχουμε καταφέρει να κανουμε(στο ΑΧΕΠΑ) γιατί ξυπνάει συνέχεια..Δε μας είπαν ουτε για αξονικες, ουτε μαγνητικές, ούτε μας λένε συγκεκριμένα πράγματα μόνο να φορέσουμε ακουστικό μας είπαν..Πφφφφφ έχω λίγο πελαγώσει...:sad:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Οσόν αφορά το αισθητικό κομμάτι στην Αθήνα ο γιατρός παυλιδελης χειρουργει με έναν γερμανό πολύ γνωστό ο οποίος έρχεται στην Ελλάδα 2 φορές το χρόνο για περιπτώσεις ατρησιας αυτιου η μικροωτια.βεβαια μπορείς να επεμβεις μετά την ηλικία των 8 χρόνων του παιδιού. Για το θέμα της ακοής απο εμπειρια όσο πιο νωρίς το διορθώσεις τόσο το καλύτερο γιατί δύσκολα αναπληρώνεται ο χρόνος που χάνεται. 

 

On 6/11/2019 at 2:20 ΜΜ, elena yian είπε:

Γειά σας η κορη μου πριν 9 μηνες γεννηθηκε με μικρωτια και στα 2 αυτια. Χανει ενα ποσοστο ηχου(δεν ξερουμε ακομα ποσο ακριβως) λογω ατρησιας των ακουστικων πορων..θα ηθελα όσες περισσοτερες πληροφοριες γινεται για το θεμα σας παρακαλω.. Γιατι στο αχεπα που πηγαμε για ακουογραμα στον κο Ψυλλα (εχω ακουσει πολύ καλά λογια)μας ειπαν για ακουστικα τυπου κορδελα τα οποια στην εταιρια που ρωτησαμε μας ειπαν κοστιζουν 5.000ε με τον εοππυ να καλυπτει τα 500ε. Ειμαι λιγο μπερδεμενη ομως  γιατι δε μας λενε και ξεκαθαρα πραγματα για το τι προοπτικες υπαρουν εδω στην Ελλαδα με χειρουργεια κλπ ότι έχω μάθει  για τη μικρωτία είναι απο ξενες ομάδες μικρωτίας στο φβ..εχετε αναλογες εμπειριες με ακουστικα η χειρουργεία κλπ..οποιαδηποτε πληροφορια ευπροσδεκτη

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Γεννησα κι εγω μια μικρουλα με μικροωτια. Εκτος απο αυτο το θεμα στο υπολοιπο κομματι της υγειας τα παιδακια σας ειναι καλα? 

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2019 at 7:00 ΜΜ, Αναστασια 85 είπε:

Καλησπερα! Γεννησα κι εγω μια μικρουλα με μικροωτια. Εκτος απο αυτο το θεμα στο υπολοιπο κομματι της υγειας τα παιδακια σας ειναι καλα? 

Ο δικός μου είναι τώρα 2,5 χρονών και εξελίσσεται φυσιολογικά για την ηλικία του.βεβαια το θέμα της ακοής το εξετάσαμε από οταν ηταν ημερών και είμασταν τυχεροί καθώς από το κανονικό αυτάκι ακούει 100%.επομενως δεν έχει θέμα λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...