Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαράντα ημερών - ευχή του παπά


IOKASTH

Recommended Posts

καταρχήν δεν είπε κανείς πως έκανε κάτι κακό!!'

δεύτερον γιατί προβλήθηκες??αυτά τα λόγια δεν ηταν για εσένα προσωπικά...η ίδια ευχή διαβάζεται σε όλες τις γυναίκες χρόνια τώρα!!

το ότι μετά τη γέννα θεωρησε ΄΄μολυσμενη΄΄΄δεν ειναι κυριολεκτικο..αλλά αφου 40 μερες εχεις αιμα δεν μπορεις π.χ. να κοινωνησεις..γιατι η κοινωνια θεωρειτε σωμα και αίμα Χριστού...απλα πράγματα..

 

τώρα αυτό που λες για τον σταυρό και τον νεωκόρο η ο άντρα σου δεν κατάλαβε καλά η κάτι άλλο εννοούσε αυτός γιατί δεν στέκει..σίγουρα είναι παρεξήγηση!

 

 

Είναι η τελευταία φορά που απαντώ για το συγκεκριμένο θέμα, για το οποίο ήμουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΗ, απλά κάποιες κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν.

Αυτή η ευχή αφορά κάθε γυναίκα στην οποία διαβάζεται, φίλη μου!Το ίδιο ισχύει για όλα τα μυστήρια!Ισχύουν για όλους, αλλά κάθε φορά αναφέρονται στα πρόσωπα που λαμβάνουν μέρος!

Κι αυτή η ευχή προσβάλλει την φύση της γυναίκας και την ευλογία που της χάρισε ο Θεός να φέρνει στον κόσμο την ζωή!

Η θρησκεία μας σίγουρα έχει κανόνες και συμβολισμούς, αλλά οι λέξεις είναι λέξεις κι έχουν την ετυμολογία και την ερμηνεία τους, για να απαντήσω και στην θεολόγο της παρέας.Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος θεολόγος ή φιλόλογος για να καταλάβει την ύβρι!

Μπορώ να προσβάλω κάποιον κι εγώ και μετά να πω ότι μιλώ συμβολικά.

Ο άντρας μου μια χαρά κατάλαβε περί σταυρού και τα σχετικά..

Μετά που συζήτησα με φίλες μου αυτό που συνέβη είχαν όλες παρόμοια εμπειρία σε διαφορετικές εκκλησίες και με διαφορετικούς ιερείς.

Δεν θα μου αλλάξεις γνώμη για κάτι που έζησα.

Ούτε είμαι τόσο μυγιάγγιχτη!Ούτε ανόητη, ούτε αδαής για να μην καταλάβω τι ακριβώς ειπώθηκε και τι έγινε.

Και επειδή έχουμε δημοκρατία, νομίζω, ο καθένας εδώ λέει την άποψή του ή την εμπειρία του. Είπα την δική μου, το σχολίασες.Δεκτό και θεμιτό!

Τα υπόλοιπα είναι περιττά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η πίστη είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθενός. Το πως θα εκφράσει ο καθένας την πίστη του, επίσης είναι καθαρά προσωπικό του ζήτημα. Εγω δεν πήγα ουτε το γιο ουτε την κόρη μου για ευχή. Οι ευχες των ανθρώπων που τα αγαπούν είναι υπέρ αρκετές. Ο γιος μου είναι 4 ετων και ζήτημα αν έχει μπει σε εκκλησία 5 φορές (οι 2 ήταν βαφτίσεις). Εννοείται πως δεν έχει μεταλάβει και δεν έχω σκοπό να τον πάω. Οι περισσότερες θα πείτε πως απλά δεν πιστευω λοιπόν. Κάνετε όμως λάθος! Πιστευω στον Χριστό. Δεν πιστευω όμως στην εκκλησία! Δεν χρειάζομαι κανεναν "μεσάζοντα" για να εκφράσω την πίστη μου στο Θεο. Οπότε και δεν με αφορούν οι τελετουργίες. Οι μόνες που ακολούθησα ήταν ο γάμος και η βάφτιση και έτσι θα συνεχίσω.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Η θρησκεία μας σίγουρα έχει κανόνες και συμβολισμούς, αλλά οι λέξεις είναι λέξεις κι έχουν την ετυμολογία και την ερμηνεία τους, για να απαντήσω και στην θεολόγο της παρέας.Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος θεολόγος ή φιλόλογος για να καταλάβει την ύβρι!

Μπορώ να προσβάλω κάποιον κι εγώ και μετά να πω ότι μιλώ συμβολικά.

 

Και επειδή έχουμε δημοκρατία, νομίζω, ο καθένας εδώ λέει την άποψή του ή την εμπειρία του. Είπα την δική μου, το σχολίασες.Δεκτό και θεμιτό!

Τα υπόλοιπα είναι περιττά!

 

Επειδή έχουμε δημοκρατία όπως λες δεν σημαίνει πως μπορείς εσύ να κρίνεις τα Θεία και τις γραφές!!

 

Το να αποκαλείς κάποια λόγια της ευχής ύβρη ...είναι βλασφημία!!!!!

να είσαι πιο προσεκτική αν δεν θέλεις να σου απαντούν ...άλλο να λες απλά την άποψή σου και άλλο αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Αν είχατε προσέξει τα λόγια της ευχής, όταν σας την διάβασε ο παπάς, το ίδιο θα στενοχωριόσασταν!

 

Σ΄αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όταν γίνεται λόγος για μίασμα, εννοούν μίασμα, εννοούν ότι οτιδήποτε έχει σχέση με αναπαραγωγικές διαδικασίες, είναι ακάθαρτο. Αυτό είναι προσβλητικό και πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξει.

 

Και προς αποφυγή παρανοήσεων, πηγαίνουμε τακτικά στην εκκλησία οικογενειακώς, και γι΄αυτό με απασχολούν αυτά τα ζητήματα. Όσοι γράφουν απλώς για να κατακρίνουν το "παπαδαριό", δεν κάνουν τον κόπο να ασχοληθούν με τα κείμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Βρε κορίτσια, Δλδ στις υπόλοιπες θρησκείες που δεν υπάρχει η ευχή στις 40 ημέρες τα παιδάκια θα έχουν πρόβλημα;;; Εγώ πήγα πιο πολυ για τον περίγυρο που επέμενε κ δεν έδωσα σημασία στα λόγια για να πω την αλήθεια... Σκεφτόμουν τον μπέμπη ...μην κλάψει!!! Πιστεύω στον Θεό , αλλα με πιο ουσιαστικό τρόπο. Από την άλλη δέχομαι κ την επιθυμία όλων των γυναικών που θέλουν να πάρουν ευχη. Αν το πιστεύουν πραγματικά καλα κάνουν κ πάνε. Γενικά πάντως ο ρόλος της γυναίκας στην εκκλησία είναι υποδιέστερος του άντρα κ αυτο δεν μπορεί να αμφισβητηθεί απο κανέναν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα να σαραντήσω το μωρό μου για εθιμοτυπικούς καθαρά λόγους και το μετάνιωσα, κορίτσια!Από 20 ημερών λεχώνα με καισαρική αναγκαστικά πήγα για δουλειά, ούτε μισές ευχές πήγα να μου διαβάσουν ουτε τίποτα.Ούτε φυσικά και ο περίγυρος ανέφερε κάτι.

Εκλεισα ραντεβού με τον παπά και πήγαμε με τον άντρα και το μωράκι μας Κυριακή πρωί μετά τη λειτουργία.Ο άντρας μου εξαρχής μου είχε πει να μην πάμε κι ότι θα εκνευριστώ πολύ,αλλά θεωρούσα ότι είναι υπερβολές.

Μόλις μπήκαμε στην εκκλησία είχε φύγει ο πολύς κόσμος, δεν προλαβαίνω να κάνω δύο βήματα, τρέχει ο νεωκόρος εν εξάλλω και με σπρώχνει πίσω, διότι δεν έπρεπε να μπω πιο μέσα γιατί, λέει, ήμουν ακάθαρτη. Πρώτο σοκ!

Ερχεται ο παπάς, διαβάζει την ευχή...Μου ήρθε να βάλω τα κλάματα και να φύγω τρέχοντας!Εχετε προσέξει τι λέει η ευχή;Δεν θα καθίσω να αναλύσω τώρα θεολογικά θέματα, ούτε συμβολισμούς, ούτε τίποτα...

Η γυναίκα που φέρνει στον κόσμο ένα παιδί δεν είναι ακάθαρτη,ούτε μιαρή, είναι ευλογημένη, όποια κι αν είναι, ό,τι κι αν έχει κάνει.

Μετά ο παπάς άρχισε το κήρυγμα, να βαφτίσουμε νωρίς το παιδί, να εκκλησιαζόμαστε, να εξομολογηθώ, να κοινωνήσω, άρπαξε και τα λεφτά που του δώσαμε στο τέλος, ενώ στην αρχή έκανε νάζια...

Ενοχλήθηκα πολύ από το όλο σκηνικό, από τα λόγια της ευχής...Το μωρό μου είναι 10 μηνών και σε εκκλησία δεν έχω ξαναπατήσει. Πιστεύω στο Θεό, χαίρομαι που το παιδάκι μου πήρε μια ευχή και μπήκε στο ιερό.Ο Θεός δεν νομίζω όμως να έδωσε ποτέ τέτοια ευχή για τις γυναίκες που γεννούν.Και τελικά καταλαβαίνω γιατί πολύς κόσμος απομακρύνεται από την εκκλησία.

 

Φρίκη!!!!!

Σε καταλαβαίνω που ένιωσες έτσι άσχημα.

Δεν πιστεύω στη θρησκεία, αν και αποδέχομαι σχεδόν πλήρως τη διδασκαλία του Χριστού, θεωρώ ότι ο κλήρος έχει διαστρεβλώσει αρκετά πράγματα για να εξυπηρετήσει κοινωνικούς ή και οικονομικούς σκοπούς.

Παντρεύτηκα με θρησκευτικό γάμο, πήρα ευχές και στα δύο μου παιδιά, βάφτισα και κοινώνησα τον πρώτο, το ίδιο θα κάνω και με τον δεύτερο.

Ισως κάποιοι να φρίξουν, αλλά το έκανα καθαρά για κοινωνικούς λόγους και κυρίως για να μη στεναχωρήσω τον πατερα μου που τον σέβομαι και του έχω αδυναμία.

Οπότε από τη στιγμή που δεν πιστεύω, δεν ενοχλούμαι και από τα εκάστοτε λόγια κάθε κειμένου.

Επίσης, για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, δεν θα κρίνω κάποιον που πιστεύει και ακολουθεί τις παραδόσεις, αντίθετα θα τον υποστηρίξω αν το χρειαστεί. Η πιστη είναι πολύτιμη, όπου και αν απευθύνεται.

 

Ομως, ΑΛΛΟ είναι να σου πουν να μείνεις εκτός ναού λόγω παραδόσεων (κάτι που και εσύ το γνωρίζεις πάνω κάτω) και ΑΛΛΟ να σε σπρώξει και να σε απορρίψει ο κάθε παπάς ή νεωκόρος και να σου καταλογίσει ευθύνες για οτιδήποτε. Αυτό πια νομίζω ότι απέχει μακράν από τη διδαχή και τη φιλοσοφία περί αγάπης και συγχώρεσης.(Ασε που νομίζω ότι η αγάπη και συγχώρεση δεν πρέπει να αμοιβονται αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση....)

 

Εχε πίστη, αφού το νιώθεις. Απλά την άλλη φορά πήγαινε σε άλλη εκκλησία...!Τουλάχιστον να προσευχηθείς και να νιώσεις όμορφα.

 

PS όπως έχω ξαναγράψει, ο πατέρας μου είναι ψάλτης. Εχω μεγαλώσει ανάμεσα σε ιερείς. Έχω γνωρίσει αρκετούς που δεν αξίζει να ασχολείσαι καθόλου. Αλλά έχω γνωρίσει και κάποιους, που είναι διαμάντια και έχουν αφιερωθεί πραγματικά στο λειτούργημά τους, είναι ανοιχτά μυαλά και στηρίζουν τον ανθρωπο πάνω απ΄ όλα. Μακάρι να είμασταν όλοι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Όταν σαράντισα στην κόρη μου, πήγαμε με το παιδί και το σύζυγο, στον παππούλη της ενορίας μου.

Το μωρό μας, υπέφερε συνεχώς από κολικούς μεχρι περίπου τους 2,5 μήνες και συνεχώς έκλαιγε, μέρα νύχτα ασταμάτητα. Είχα φρικάρει και φοβόμουν ακόμη και στην εκκλησία να το παω.

Μόλις μπήκαμε μέσα και βρήκαμε τον παππούλη, μου ζήτησε να του τη δώσω στην αγκαλιά του. Την πήρε στα χέρια του και το παιδί δεν τρόμαξε ούτε από τα μαύρα ράσα,ούτε από τα γένια, ούτε από την ξένη αγκαλιά.

Επί μισή ώρα την κρατούσε στα χέρια του και την πηγαινε από εικόνα σε εικόνα, μιλώντας της σιγανά και κοιτάζοντάς τη στα μάτια. Δεν άκουγα τί της έλεγε.

Το παιδί δεν αποκοιμήθηκε, παρά τον κοίταζε συνεχώς στα μάτια και το εκπληκτικό ήταν πως είχε ηρεμήσει τελείως.

Όταν μου την έδωσε πάλι στην αγκαλιά μου, η μικρή άρχισε το κλάμα !!!!!!

Του την ξαναέδωσα και ...σταμάτησε να κλαίει!

Πάθαμε πλάκα κι εγω και ο άντρας μου, τόσο από το γεγονός, όσο και από τα λόγια που μας είπε στο τέλος,απλά,ειλικρινή, ζεστά και γεμάτα ευχές.

Καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως δεν έχει σημασία το λειτούργημα, αλλά ο άνθρωπος. Και στην προκειμένη περίπτωση, ο παππούλης αυτός είχε τόσο ΚΑΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ επάνω του, που το μωρό μου την εισέπραξε αμέσως με τον πιό θετικό τρόπο.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Όταν σαράντισα στην κόρη μου, πήγαμε με το παιδί και το σύζυγο, στον παππούλη της ενορίας μου.

Το μωρό μας, υπέφερε συνεχώς από κολικούς μεχρι περίπου τους 2,5 μήνες και συνεχώς έκλαιγε, μέρα νύχτα ασταμάτητα. Είχα φρικάρει και φοβόμουν ακόμη και στην εκκλησία να το παω.

Μόλις μπήκαμε μέσα και βρήκαμε τον παππούλη, μου ζήτησε να του τη δώσω στην αγκαλιά του. Την πήρε στα χέρια του και το παιδί δεν τρόμαξε ούτε από τα μαύρα ράσα,ούτε από τα γένια, ούτε από την ξένη αγκαλιά.

Επί μισή ώρα την κρατούσε στα χέρια του και την πηγαινε από εικόνα σε εικόνα, μιλώντας της σιγανά και κοιτάζοντάς τη στα μάτια. Δεν άκουγα τί της έλεγε.

Το παιδί δεν αποκοιμήθηκε, παρά τον κοίταζε συνεχώς στα μάτια και το εκπληκτικό ήταν πως είχε ηρεμήσει τελείως.

Όταν μου την έδωσε πάλι στην αγκαλιά μου, η μικρή άρχισε το κλάμα !!!!!!

Του την ξαναέδωσα και ...σταμάτησε να κλαίει!

Πάθαμε πλάκα κι εγω και ο άντρας μου, τόσο από το γεγονός, όσο και από τα λόγια που μας είπε στο τέλος,απλά,ειλικρινή, ζεστά και γεμάτα ευχές.

Καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως δεν έχει σημασία το λειτούργημα, αλλά ο άνθρωπος. Και στην προκειμένη περίπτωση, ο παππούλης αυτός είχε τόσο ΚΑΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ επάνω του, που το μωρό μου την εισέπραξε αμέσως με τον πιό θετικό τρόπο.:P

 

Συγκινήθηκα, αλήθεια...

Αυτό εννοώ όταν λέω ότι υπάρχουν καταπληκτικοί ιερείς. Προφανώς αυτός ο άνθρωπος ήταν έτσι ανέκαθεν, οπότε και έγινε ιερέας για να παρέχει τη μέγιστη βοήθεια και υποστήριξη στον υπόλοιπο κόσμο...

Μακάρι να ήταν όλοι έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To θεωρω απαραδεκτο να υπαρχουνε τετοιες προληψεις στις μερες μας . Τι παει να πει ακαθαρτη ? ακαθαρτη η μητερα , ακαθαρτο και το μικρο παιδακι ? παμε καλα παιδια ??? ενα μωρο ευλογιμενο ειναι και οτι πιο αθωο και καθαρο πλασμα υπαρχει στον κοσμο . Πιστευω και αγαπαω τον Θεο παρα πολυ , για αυτο ακριβως νευριαζω απο ολα αυτα , γιατι πιστευω οτι ποτε ο Θεος δεν θα ελεγε τετοια πραγματα για καμια μητερα και κανενα μωρο . Αμα με εδιωχνε ο νεοκορος απο την Εκκλησια απλα θα εφευγα , δεν θα επερνα καν την ευχη . Την ευχη στην τελικη την εδωσε ο ιδιος Ο Θεος , οπου με τη Δυναμη του ηρθε στον κοσμο το παιδι . Ουτε πιστεψα ποτε τετοιες προληψεις , ουτε θα πιστεψω , ουτε τα παιδια μου τα κρατησα μεσα , ουτε τιρησα το παραμικρο απο αυτες τις παραδοσεις και προληψεις .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε δημοκρατία όπως λες δεν σημαίνει πως μπορείς εσύ να κρίνεις τα Θεία και τις γραφές!!

 

Το να αποκαλείς κάποια λόγια της ευχής ύβρη ...είναι βλασφημία!!!!!

να είσαι πιο προσεκτική αν δεν θέλεις να σου απαντούν ...άλλο να λες απλά την άποψή σου και άλλο αυτό..

 

Απίστευτο! Καλύτερες απόψεις έχουν στο Σουδάν περί θρησκείας!! Δεν απέχεις και πολύ από τον φανατικότερο μουσουλμάνο! Εχε το υπ όψιν σου... Αυτό κάνει η θρησκεία, γεμίζει τον κόσμο με φόβο για το βλάσφημο και το αμαρτωλό και σε κρατάει όμηρο, να μην σκεφτείς οτι ίσως και να μην είναι όλα όπως σου τα λέει αυτή! Το να σκέφτεσαι είναι αμαρτία!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν παιδιά εγώ άπό μικρή έχω στενή σχέση με την εκκλησία και ακολουθώ όλα τα τυπικά (όχι προγαμιαίες σχέσεις, νηστεία, εξομολόγηση, εκκλησιασμός κάθε Κυριακή) γιατί έτσι πιστεύω. Όλα αυτά όμως ξέρω για ποιό λόγο τα κάνω. Όταν άκουσα για το έθιμο όμως να μη βγαίνει η γυναίκα 40 μέρες από το σπίτι μου φάνηκε εξωφρενικό! Προσπάθησα να καταλάβω ποιός ο λόγος ύπαρξής του. Όλοι οι γνωστοί μου όμως που το υπερασπίζονταν όταν τους ρωτούσα γιατί δεν ήξεραν να μου πουν. Στον 7ο μήνα της εγκυμοσύνης μου μετακομίσαμε στο Μάντσεστερ στην Αγγλία. Πηγαίνουμε σε μία ορθόδοξη εκκλησία με άγγλο ιερέα και λειτουργία στην αγγλική γλώσσα που ανήκει στο πατριαρχείο Αντιοχείας. Τον ρώτησα να μου πει τα σχετικά. Μου είπε ότι το πατριαρχείο Αντιοχείας έχει καταργήσει αυτό το έθιμο όπως και τα περί ακαθαρσίας της λεχώνας περίπου από το 900 μ.Χ. γιατί στην ουσία δεν ειναι χριστιανικό άλλά ιουδαϊκό κατάλοιπο. Μου είπε όμως ότι το σεβόμαστε που τα άλλα πατριαρχεία θέλουν να τηρήσουν την παράδοση.

 

Πήγαμε στην εκκλησία στις 10 μέρες για την πρώτη ευχή. Ούτε πρόναος ούτε τίποτα. Το μωρό μου σαράντιζε τώρα τα Χριστούγεννα. Η πεθερά μου μου έλεγε ότι να μην κοινωνήσω γιατί δεν θα μου έχουν διαβάσει την ευχή του σαραντισμού, η οποία γίνεται μετά το τέλος της Λειτουργίας. Ρώτησα τον ιερέα και μου είπε φυσικά και να κοινωνήσεις. Κοινώνησα και στο τέλος μας διάβασαν την ευχή μπροστά στο ιερό.

 

Σχετικά με το ιουδαϊκό κατάλοιπο έψαξα και βρήκα τα εξής. Η γυναίκα θεωρέιται ακάθαρτη όχι λόγω της σεξουαλικής επαφής (τότε θα έπρεπε να μην πηγαίνει στην εκκλησία και όσο είναι έγκυος) αλλά λόγω του αίματος που αποβάλλει. Στον ιουδαϊσμό υπήρχε μία σύγχυση ανάμεσα στην υγιεινή και την ηθική καθαρότητα. Οι ιουδαίοι την εποχή του Χριστού είχαν πάμπολλες διατάξεις περί υγιεινής που ήταν κομμάτι της θρησκείας τους. Έπρεπε να πλένουν συχνά τα τραπέζια που έτρωγαν και τα μαγειρικά σκεύη. Ο ιουδαισμός είχε πάρα πολλές τυπολατρικές διατάξεις. Αν διαβάσετε το Ευαγγέλιο θα δείτε ένα τεράστιο κομμάτι του είναι αφιερωμένο στην προσπάθεια του Χριστού να εξηγήσει στους Φαρισαίους ότι αυτές οι τυπικές διατάξεις δεν είναι πράγματα που ενδιαφέρουν πραγματικά το Θεό. Όταν οι Φαρισαίοι είχαν κάνει παρατήρηση στο Χριστό ότι οι μαθητές του δε νήστευαν αυτός τους είχε πει ότι δεν μολύνεται κανείς από αυτά που μπαίνουν στο στόμα αλλά από αυτά που βγαίνουν. Αμέσως μετά εξήγησε ότι με το αυτά που βγαίνουν από το στόμα εννοούσε τα λόγια που πληγώνουν τους συνανθρώπους μας γιατί αυτά λέει βγαίνουν από την καρδιά ενώ οι τροφές πηγαίνουν στην κοιλιά και ακολουθούν μια φυσιολογική διαδικασία. Όσοι λοιπόν φανατίζονται με τυπικά πράγματα καλά θα κάνουν να διαβάσουν άλλη μια φορά το Ευαγγέλιο να δουν σε ποιά πράγματα έδωσε βάση ο Χριστός και σε ποια όχι.

 

Εγώ τελικά έβγαινα από το σπίτι ήδη από τις πρώτες δέκα μέρες. Ο άντρας μου δουλεύει δύσκολα ωράρια. Δεν έχουμε πολλούς γνωστούς εδώ για επισκέψεις και δεν θα μπορούσα να μείνω τόσες μέρες στο σπίτι. Και βόλτες βγήκαμε και σε καφέ πήγαμε με τον άντρα μου μαζί με το μωρό μας και θήλασα εξω πολλές φορές.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη και το γεωγραφικό κριτήριο των παραπάνω, δηλ. οι πρώτοι Χριστιανοί (και οι Ιουδαίοι) ζούσαν σε ένα κλίμα υπερβολικά ζεστό, σε διαφορετικές συνθήκες υγιεινής, και με πολύ μικρή γνώση για το πώς λειτουργεί ο οργανισμός της γυναίκας. Σαν αποτέλεσμα είχε την προκατάληψη ότι αίμα της γυναίκας=βρωμιά=αρρώστεια=διάδοση της αρρώστειας σε χώρους με μεγάλη συνάθροιση (όπως ήταν οι ναοί)

Σήμερα και μάλιστα στην Ελλάδα (που έχει διαφορετικό κλίμα) και με τις συνθήκες υγιεινής είναι ανυπόστατη αυτή η προκατάληψη, εξού και δεν απαιτούν όλοι οι ιερείς να μην μπαίνει στο ναό η λεχώνα (ή η γυναίκα με περίοδο). Εκείνη την εποχή όμως η απαγόρευση ήταν θέμα κοινωνικής υγείας και προστασίας, μεταμφιεσμένο σε θέσφατο, ώστε να τηρηθεί.

Η ουσία είναι η εξής: η λεχώνα δεν είναι μιαρή, η ευχή έχει γραφτεί πριν πολλά πολλά χρόνια και παραμένει απαράλλακτη, είναι στο χέρι του ιερέα να μείνει στο γράμμα ή να φανεί πιο διαλλακτικός και στο δικό μας χέρι αν τελικά θελήσουμε η όχι να λάβουμε την ευχή του σαραντισμού, για την ευχή καθαυτή και όχι για το τι είναι γραμμένο σε πανάρχαια κείμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

να κανω μια ερωτηση;;;απο ποτε μετρανε οι 40 ημερες;;θελω να πω η μερα που γενναμε ειναι η 1;εγω ποτε σαραντιζω που γεννησα 14-2;;σημερα ή αύριο;

 

Θεωρω οτι εννοουμε την τεσσαρακοστη μερα ζωης του παιδιου,οποτε σημερα σαραντιζεις.Να σου ζησει και καλη ανατροφη!

Link to comment
Share on other sites

ηθελα τι γνωμη σας γι αυτο το θεμα.θα βαφτισω τα παιδια μου κ ο αντρας μου δεν θελει ουτε να τα αφησουμε με το λαδι ουτε να τα κοινωνησουμε μετα.με το λαδι να σας πω την αληθεια συμφωνω.το να αφηνουμε τα παιδια λαδωμενα ειναι καπως.για τη κοινωνια ομως δεν συμφωνω.δεν θελει τα παιδια να βαλουν στο στομα τους οτι βαζουν τοσα ατομα κ αν δεν υπαρχει προβλημα γιατι λεει βαζουν τα παιδια πρωτα?αν ηταν η θεια κοινωνια σαν τον καθολικων δεν θα ειχε προβλημα.ειμαι προβληματισμενη γιατι πιστευω στον θεο αλλα οχι στους παπαδες.αυτα λοιπον τα εχουν επιβαλλει η εκκλησια οτι πρεπει να γινουν?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

ηθελα τι γνωμη σας γι αυτο το θεμα.θα βαφτισω τα παιδια μου κ ο αντρας μου δεν θελει ουτε να τα αφησουμε με το λαδι ουτε να τα κοινωνησουμε μετα.με το λαδι να σας πω την αληθεια συμφωνω.το να αφηνουμε τα παιδια λαδωμενα ειναι καπως.για τη κοινωνια ομως δεν συμφωνω.δεν θελει τα παιδια να βαλουν στο στομα τους οτι βαζουν τοσα ατομα κ αν δεν υπαρχει προβλημα γιατι λεει βαζουν τα παιδια πρωτα?αν ηταν η θεια κοινωνια σαν τον καθολικων δεν θα ειχε προβλημα.ειμαι προβληματισμενη γιατι πιστευω στον θεο αλλα οχι στους παπαδες.αυτα λοιπον τα εχουν επιβαλλει η εκκλησια οτι πρεπει να γινουν?

 

Καταρχάς να χαίρεσαι τα παιδάκια σου, για τα υπόλοιπα αν δεν βρίσκετε νόημα και αξία στα τελετουργικά δεν βρίσκω το λόγο να τα εφαρμόζετε, τουλάχιστον καταγράμμα, και κανένας επίσης, δεν έχει το δικαίωμα να επιβάλλει το οτιδήποτε στον οποιοδήποτε, πόσο μάλλον δια μέσου του φόβου και της κοινωνικής απομόνωσης, να κάνετε αυτό που θεωρείτε εσείς σωστό, και αμφισβητήστε και λίγο το κατεστημένο,είναι απόλυτα υγιές αυτό, αν μη τι άλλο!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

ηθελα τι γνωμη σας γι αυτο το θεμα.θα βαφτισω τα παιδια μου κ ο αντρας μου δεν θελει ουτε να τα αφησουμε με το λαδι ουτε να τα κοινωνησουμε μετα.με το λαδι να σας πω την αληθεια συμφωνω.το να αφηνουμε τα παιδια λαδωμενα ειναι καπως.για τη κοινωνια ομως δεν συμφωνω.δεν θελει τα παιδια να βαλουν στο στομα τους οτι βαζουν τοσα ατομα κ αν δεν υπαρχει προβλημα γιατι λεει βαζουν τα παιδια πρωτα?αν ηταν η θεια κοινωνια σαν τον καθολικων δεν θα ειχε προβλημα.ειμαι προβληματισμενη γιατι πιστευω στον θεο αλλα οχι στους παπαδες.αυτα λοιπον τα εχουν επιβαλλει η εκκλησια οτι πρεπει να γινουν?

 

Γειά! Τα παιδάκια τα κοινωνούν πρώτα για να μην κουραζονται να περιμένουν. Όσο για την υγιεινή, κανένας δεν αρρώστησε με την θεία κοινωνία. Πάντως είναι θέμα πίστης. Εγώ πιστεύω ολόψυχα αυτό που διακηρύσσει η πίστη μας, ότι εκείνη την ωρα δεν παίρνω ψωμί και κρασί, αλλά σώμα και αίμα Χριστου και το θεωρώ φάρμακο και δώρο ζωής. Αν δεν το παραδέχεται αυτό κάποιος δε ξέρω τι νόημα έχει να κοινωνά ή να πηγαίνει στην εκκλησία γενικότερα. Φιλικά, Σοφία.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον σαραντισμό, είναι μια παραδοση που μπορούμε να την τηρούμε, αν θέλουμε, αλλα κι εγώ δεν θεωρώ οτι πρέπει να κλειστεί μια γυναίκα στο σπίτι 40 μέρες. Εγώ στις 20 μέρες πήρα ευχή να βγαίνω, το λεγόμενο μισό σαραντισμό και στις 40 πήγα μαζί με το παιδί στην εκκλησία. Κανονικά μετα πας με το μωρό στην εκκλησία, αν θες, και μόνο που δεν μπορείς να το κοινωνήσεις -αυτό θα το κάνεις μετά την βαφτιση του.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα τι γνωμη σας γι αυτο το θεμα.θα βαφτισω τα παιδια μου κ ο αντρας μου δεν θελει ουτε να τα αφησουμε με το λαδι ουτε να τα κοινωνησουμε μετα.με το λαδι να σας πω την αληθεια συμφωνω.το να αφηνουμε τα παιδια λαδωμενα ειναι καπως.για τη κοινωνια ομως δεν συμφωνω.δεν θελει τα παιδια να βαλουν στο στομα τους οτι βαζουν τοσα ατομα κ αν δεν υπαρχει προβλημα γιατι λεει βαζουν τα παιδια πρωτα?αν ηταν η θεια κοινωνια σαν τον καθολικων δεν θα ειχε προβλημα.ειμαι προβληματισμενη γιατι πιστευω στον θεο αλλα οχι στους παπαδες.αυτα λοιπον τα εχουν επιβαλλει η εκκλησια οτι πρεπει να γινουν?

 

Κι εγω δεν ήθελα να την αφήσω καθόλου με το λάδι. Αλλα την ημέρα της βάφτισης έπεσε ξερή για ύπνο χωρίς να προλάβω να την κάνω μπάνιο! Τα περισσότερα μωρα που ξέρω το ίδιο έπαθαν!

Τώρα για την κοινωνία ειναι θέμα πίστης καθώς η επιστήμη δεν έχει αποδείξει ακόμα αν κολλας ή όχι κατι. Τα παιδια τα βάζουν πρώτα πάντως γιατι κουράζονται. Πάντως αν μεταφέρονται μικροβια απο τη θεια μεταληψη, ο ιερέας που πίνει ο,τι περισσεύει θα επρεπε να είχε πεθάνει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ηθελα τι γνωμη σας γι αυτο το θεμα.θα βαφτισω τα παιδια μου κ ο αντρας μου δεν θελει ουτε να τα αφησουμε με το λαδι ουτε να τα κοινωνησουμε μετα.με το λαδι να σας πω την αληθεια συμφωνω.το να αφηνουμε τα παιδια λαδωμενα ειναι καπως.για τη κοινωνια ομως δεν συμφωνω.δεν θελει τα παιδια να βαλουν στο στομα τους οτι βαζουν τοσα ατομα κ αν δεν υπαρχει προβλημα γιατι λεει βαζουν τα παιδια πρωτα?αν ηταν η θεια κοινωνια σαν τον καθολικων δεν θα ειχε προβλημα.ειμαι προβληματισμενη γιατι πιστευω στον θεο αλλα οχι στους παπαδες.αυτα λοιπον τα εχουν επιβαλλει η εκκλησια οτι πρεπει να γινουν?

 

Το αν θα αφησετε τα παιδια με το λαδι ειναι δικο σας θεμα ,ο,τι και να σας λενε κανεις δε θα κανει ελεγχο τι κανετε σπιτι σας.Εγω τον αφησα το βραδυ και κοιμηθηκε γιατι ηταν γαμοβαπτιση και πεσαμε ξεροι και μαλιστα οταν τον εκανα μπανιο κρατησα οπως μου ειπαν το νερο και το εριξα στη θαλασσα...αλλα εμεις εχουμε κοντα μας θαλασσα οποτε δεν χασαμε και τιποτα.Δε θα εκανα το ιδιο αν εμενα σε διαμερισμα σε πολη.Εθιμα υπαρχουν παμπολλα ,εσεις ειστε οικογενεια και θα αποφασισετε μονοι σας αν θελετε να τηρησετε κατι,δεν ειστε υποχρεωμενοι να δινετε αναφορα ουτε ο Θεος τιμωρει αν δεν τηρουμε ενα τελετουργικο.Τωρα οσον αφορα τη Θ.Κοινωνια εκει ειναι καθαρα θεμα πιστης.Εφοσον θελει καποιος να κοινωνησει σημαινει οτι μεσα του δεν εχει καν αυτες τις σκεψεις που κανει ο ανδρας σου...αν τις κανεις,δεν εχει νοημα να κοινωνας.Σου μιλα ενας ανθρωπος που κοινωνα μια φορα το χρονο και αν,δε σου κανω κανενα κηρυγμα ετσι;Παντως αν εσυ το θες και θελεις να του διωξεις τις ιδεες,πες του αυτο που σου ειπαν και τα αλλα μελη,οτι τα παιδια κοινωνουν πρωτα και ο παπας στο τελος πινει ολη την κοινωνια που μενει,αρα δεν υφισταται θεμα μεταδοσης ασθενειων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: όταν σαραντίζει το μωρό, μπορώ να καλέσω τον παππά σπίτι για να μου διαβάσει την ευχούλα ή πρέπει να πάω στην εκκλησία αναγκαστικά?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλο το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: όταν σαραντίζει το μωρό, μπορώ να καλέσω τον παππά σπίτι για να μου διαβάσει την ευχούλα ή πρέπει να πάω στην εκκλησία αναγκαστικά?

 

Δεν είναι αγιασμός ή ευχελαιο για να έρθει ο παπάς σπίτι. Πρέπει να γίνει στην εκκλησία γιατί είναι ο πρώτος εκκλησιασμος του μωρού. Ο παπάς λέει εκκλησιαζεται ο δουλος του Θεού και πηγαίνει το μωρό σε κάθε εικόνισμα και το αφήνει επάνω και στο τέλος στην Αγία Τράπεζα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...