Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

Εχω γινει τοοοσο εξω φρενων με αυτα που σας λενε που μου ερχεται να μου δωσεις το τηλεφωνο της μητροπολης που σε ενδιαφερει να τους παρω να τους τα πω ενα χεράκι....!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μακαρι... Τελικά αποφασίσαμε να τα βαπτίσουμε καθολικά γιατί δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση. Και ελπίζω να μην χρειαστεί να μπλέξω με την γραφειοκρατία...Δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Συγνώμη για τον χώρο που κατέλαβα σε αυτήν την ενότητα...και σας ευχαριστώ όλους σας για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δεν ανοιγω το θεμα για να γινει αντιπαραθεση Θελω να δω αν υπαρχουν και αλλοι οπως εμεις που δεν εχουν σκοπο να βαφτισουν το μωρο τους Ουτε το λογο ζηταω να μαθω.. Απλα να δω αν υπαρχουν και αλλοι Ευχαριστω

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γνωρίζω πάντως στον κύκλο μας ζευγάρι που επέλεξε να μην βαφτιστεί το κοριτσάκι τους εδώ και αρκετά χρόνια. Δεν ξέρω εάν είναι μέλη εδώ.

Σίγουρα θα υπάρχουν !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μη το βαπτίσω;;;;;;

Δε το βαπτίζω για να μπεί στο δρόμο του Θεού, αλλά για γραφειοκρατικούς λόγους κυρίως και για να μη γκρινιάζουν τα σόγια.:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι υπαρχουν. Μελη δε ξερω, αλλα στο περιγυρο μου εχουμε πολλους. τελικα εμεις ειμασταν οι μονες "κοτες" που δε θελαμε να ερθουμε σε αντιπαραθεση με παππουδογιαγιαδες και το βαφτισαμε....

 

Δε πειραζει...στο 2ο θα τα κανουμε καλυτερα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, δεν βαφτίσαμε το πρώτο, ούτε θα βαφτίσουμε το δεύτερο. Απέχουμε από όλα τα θρησκευτικά.

Σας έχει προκύψει κανένα πρόβλημα γραφειοκρατικής φύσεως? Πχ η ονοματοδοσία καλύπτει έκδοση διαβατηρίου, βιβλιαρίου ασφάλισης ή άλλες συναλλαγές με το δημόσιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανένα απολύτως. Είναι κανονική νόμιμη διαδικασία και μάλιστα πολύ βολική αφού γίνεται άμεσα με την δήλωση της γέννησης και έτσι δεν περάσαμε ποτέ από το στάδιο του ανώνυμου παιδιού. Γραφειοκρατικά βολεύει 1000 φορές.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις δε βαφτισαμε. η ονοματοδοσια σαν πραξη υπηρχε ανεκαθεν για την εκδοση διαβατηριου. ουτε για βιβλιαρια κλπ εχεις προβλημα, αλλωστε χαρτι απο το ληξιαρχειο υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει προκύψει κανένα πρόβλημα γραφειοκρατικής φύσεως? Πχ η ονοματοδοσία καλύπτει έκδοση διαβατηρίου, βιβλιαρίου ασφάλισης ή άλλες συναλλαγές με το δημόσιο?

Κανενα προβλημα απο γραφειοκρατια

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κουνιάδα μου δεν θα βαφτίσει αλλά μένει εξωτερικό και μία φίλη μου δεν είχε βαφτίσει την κόρη της προ 25ετίας. Ε, μόλις έγινε το μικρό 7-8 χρονών της έβγαλε την πίστη γιατί δεν είχε νονά και δώστου γκρίνια οπότε τη βάφτισε στα 9-10 για να γλυτώσει την γκρίνια :shock:. Οπότε έχετε και αυτό στο μυαλό σας γιατί το θέμα έχει πολλές διαστάσεις. Άσε που το μικρό στο τέλος του δημοτικού του δημιουργήθηκαν πολλές απορίες περί θρησείας γιατί απείχαν οι άνθρωποι και άρχισε κατηχητικό, κλπ για κανά 2 χρόνια. Μετά μία μέρα στο κατηχητικό τους είπαν ότι οι καρναβαλίστικες στολές είναι του διαβόλου και ξέκοψε.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απολύτως. Είναι κανονική νόμιμη διαδικασία και μάλιστα πολύ βολική αφού γίνεται άμεσα με την δήλωση της γέννησης και έτσι δεν περάσαμε ποτέ από το στάδιο του ανώνυμου παιδιού. Γραφειοκρατικά βολεύει 1000 φορές.

 

Αρκεί να έχεις κάνει την εξουσιοδότηση στο σύζυγο να πάει να το δηλώσει στο ληξιαρχείο όταν εσύ είσαι στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

εμεις παροτι δεν εχουμε βαφτισει εχουμε φροντισει να εχει η μικρη νονους...απο την αλλη κοινωνικα ζητηματα δεν εχουμε αντιμετωπισει. τα προβληματα ερχονται οταν εσυ αφησεις ανοιχτη την πορτα και τα αφησεις να μπουν. εννοω οτι εμεις απλα το ανακοινωσαμε και το ξεκοψαμε απο την αρχη. βεβαια μαλλον μιλαω εκ του ασφαλους γιατι εχω πολυ απελευθερωμενους γονεις!!

Link to comment
Share on other sites

Κοινωνικά και κοινωνιολογικά συνήθως....

Αν εννοείς τα εγκεφαλικά των κοντινών συγγενών, θα συμφωνήσω.

Θα τα ξεπεράσουν με το καιρό :roll:

 

Κατά τ'αλλα θαυματάκι θα είμαι η πιο ευτυχισμένη μαμά του κόσμου αν καταφέρω να μάθω στο παιδί μου να μη νιώθει άβολα με τη διαφορετικότητα και να μη σκύβει το κεφάλι απέναντι σε οποιοδήποτε ρατσισμό δεχτεί στη ζωή του.

Να μην απομονώνεται όταν είναι διαφορετικός και να μην απομονώνει τους διαφορετικούς..

Ονειρα μάνας... χεχε... Τρομάρα μου... Μακάρι να τα καταφέρω..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

εμεις παροτι δεν εχουμε βαφτισει εχουμε φροντισει να εχει η μικρη νονους...απο την αλλη κοινωνικα ζητηματα δεν εχουμε αντιμετωπισει. τα προβληματα ερχονται οταν εσυ αφησεις ανοιχτη την πορτα και τα αφησεις να μπουν. εννοω οτι εμεις απλα το ανακοινωσαμε και το ξεκοψαμε απο την αρχη. βεβαια μαλλον μιλαω εκ του ασφαλους γιατι εχω πολυ απελευθερωμενους γονεις!!

 

Σωστή κίνηση αλλά άλμπουμ βάφτισης έχεις; Δεν ξέρω πόσο είναι το παιδάκι σου αλλά σου εύχομαι να τη γλυτώσεις και να μην σου ζητάει άλμπουμ. Δυστυχώς το θέμα ανακύπτει από εκεί που δεν το περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω βαφτίσει το παιδί ούτε σκοπεύω να το κάνω.

Έκανα κατευθείαν ονοματοδοσία, όπως είχαν κάνει οι γονείς μου σε μένα μιας και δεν είχα βαφτιστεί ούτε εγώ.

Ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα...:)

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα εγκεφαλικά των κοντινών συγγενών, θα συμφωνήσω.

Θα τα ξεπεράσουν με το καιρό :roll:

 

Κατά τ'αλλα θαυματάκι θα είμαι η πιο ευτυχισμένη μαμά του κόσμου αν καταφέρω να μάθω στο παιδί μου να μη νιώθει άβολα με τη διαφορετικότητα και να μη σκύβει το κεφάλι απέναντι σε οποιοδήποτε ρατσισμό δεχτεί στη ζωή του.

Να μην απομονώνεται όταν είναι διαφορετικός και να μην απομονώνει τους διαφορετικούς..

Ονειρα μάνας... χεχε... Τρομάρα μου... Μακάρι να τα καταφέρω..

Ποιά διαφορετικότητα καλέ;;;; Γιατί θα φέρει ταμπελάκι στο κούτελό του ''ΑΒΑΠΤΙΣΤΟ'';;;;;;:mrgreen:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τώρα που το σκέφτομαι ξέρω δυο κοπέλες που δεν θα βάφτιζαν το παιδί τους. Δεν είναι κάτι που πρόκειται να γίνει στο άμεσο μέλλον αλλά δεν νομίζω να αλλάξουν γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Τα μυστήρια ( βαφτίσεις, γαμοι κτλ) έχουν να κάνουν με το θρησκευτικό συναίσθημα του καθενός κατά την γνώμη μου και όχι με χρωματιστά μπαλόνια και βιντεοκασσέτες. Λέγοντας αυτό δεν έχω να κάνω άλλο σχόλιο για το θέμα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά διαφορετικότητα καλέ;;;; Γιατί θα φέρει ταμπελάκι στο κούτελό του ''ΑΒΑΠΤΙΣΤΟ'';;;;;;:mrgreen:

χαχαχα...

Μακάρι να άλλαξαν τα πράγματα.. Εγώ είμαι 30 και είχαμε στο γυμνάσιο μια κοπέλα που ήταν άθεη και έχω να σου πω πως εξαιτίας αυτού ήταν αντικείμενο σχολιασμού.. Είναι διαφορετικότητα...

Την αντιμετωπίζαμε ως "η άθεη" και πόσο κακό και γρουσουζιά μπορεί να φέρει η επαφή μαζί της. Και φυσικά το ενθάρρυνε ο καθηγητής των θρησκευτικών ο οποίος ήταν αρχιμανδρίτης που μας έλεγε να μη τη κάνουμε παρέα(η απάντηση που του έδωσα μου χάρισε μια ωραιότατη αποβολή).

Μακάρι να εξελιχθήκαμε τόσο πολύ..

 

Εσύ τι εννοείς λέγοντας κοινωνικά και κοινωνιολογικά προβλήματα?

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...