Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

Λέγκω στο δημαρχείο του δήμου όπου έγινε η γέννα πας το πιστοποιητικό γέννησης του μαιευτηρίου, και αν το κανει ο ένας από τους δύο γονείς, θέλει μια υπεύθυνη δήλωση του άλλου ότι συμφωνεί στο όνομα..και ταυτότητα επίσης. αυτά θυμάμαι..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νταφάκι μου, επόμενη χρήσιμη ερώτηση... αν έχουμε χάσει (λέω αν...) το πιστοποιητικό απ'το μαιευτήριο; Ένα πιστοποιητικό γέννησης ή μια ληξιαρχική πράξη γέννησης δεν κάνει;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

αν εχει δηλωθει ηδη η γεννηση του παιδιου αλλα οχι το ονομα, τοτε κι εγω νομιζω αρκεί η πραξη. Εμεις τοτε τα καναμε και τα δυο μαζι...κι ετσι χρειαστηκαν αυτα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας πρήξω λίγο ακόμα;;; Λοιπόν επειδή μάλλον θα πάω απευθείας στο ληξιαρχείο αθηνών, πρέπει να έχω μαζί μου τις δύο ταυτότητες και υπεύθυνη δήλωση με γνήσιο υπογραφής που να αναγράφη το όνομα που επιθυμούμε να δώσουμε στο παιδί. Σωστά;;; Πεστε μου ότι δεν χρειάζεται συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο!!!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω, για τον υιό μιλάς;ή για το νέο μέλος όταν έρθει με το καλό;

αν μιλάς για τον μικρό, νομιζω ότι συμβολαιογραφικο πληρεξουσιο ειναι υπερβολη να στο ζητησουν γιατι στην αρχη του τοπικ λεει:

"Σύμφωνα με τα άρθρα 25-26 ν. 344/76 όπως αντικαταστάθηκαν με τα άρθρα 15 ν. 1438/84 & 26 παρ. 8 ν. 2130/93, οι ληξιαρχικές καταχωρίσεις ονοματοδοσίας και βάπτισης είναι εντελώς ανεξάρτητες και άσχετες μεταξύ τους. Η ονοματοδοσία αποτελεί την αποκλειστική διαδικασία κτήσης ονόματος νεογνού, απαιτείται ακόμη και επί ήδη δηλωθείσης ή ταυτοχρόνως δηλουμένης βαπτίσεως, και προϋποθέτει σε κάθε περίπτωση εξουσιοδότηση του απόντος γονέως («το όνομα του νεογνού καταχωρίζεται … ύστερα από δήλωση των γονέων του που ασκούν τη γονική μέριμνα ή του ενός από αυτούς εφόσον έχει έγγραφη εξουσιοδότηση του άλλου, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής.

 

κανε βρε κι ενα τηλεφωνο στο ληξιαρχειο-ελπίζοντας να τους πετυχεις στα τηλεφωνα, χιχι! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Για το μεγάλο το βλαστάρι μου λέω που ακόμα έτσι τον έχουμε...το νέο σπορίδιο θα το δηλώσω κι εγώ κατευθείαν.

Εννοείται πως κάνω τηλέφωνα απ'το πρωί αλλά δεν βλέπω σημεία ζωης στην άλλη πλευρά της γραμμής!:rolleyes:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται συμβολαιογραφικό, αλλά χρειάζεται συγκεκριμένη εξουσιοδότηση του άλλου γονιού. Δηλαδή να γράφει: εξουσιοδοτώ τον τάδε να δηλώσει το τάδε όνομα κλπ κλπ κλπ.

Γιατί δεν πάτε και οι δύο γονείς μαζί, όμως? Είναι πολύ γλυκό και αξίζει τον κόπο, το λέω από προσωπική πειρα....;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι είναι ωραία να πάτε μαζί! Εμείς καθώς περιμέναμε στην ουρά σκεφτόμασταν τα πιο κουλά ονόματα που μπορούσαμε να δώσουμε στον μικρό και είχαμε πεθάνει στα γέλια... Ευτυχώς όταν έφτασε η σειρά μας σοβαρευτήκαμε και γλύτωσε το παιδί :):):)

Αλλάζω την γκαρνταρόμπα μου δημιουργικά!

 

.pngpLWrp3.png

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Μα δεν είπε κανείς να μην βαφτίζονται τα παιδιά των οποίων οι γονείς πιστεύουν...

 

Προσωπικά θεωρώ την ονοματοδοσία όχι "μοντέρνα αντίληψη", αλλά ένα πολύ σωστό θεσμικό βήμα προς το διαχωρισμό Κράτους - Εκκλησίας.

 

Για την ιστορία, την κόρη μου την βαφτίσαμε (ναι, για λόγους εθίμου και τζέρτζελου, και λόγους κοινωνικούς και για να μην ακούω την γκρίνια των συγγενών μου). Απλώς επιλέξαμε να μην δηλώσουμε το όνομά της με το χαρτί της βάπτισης, αλλά με ονοματοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

Στο φόρουμ υπάρχει κόσμος που ασπάζεται άλλες θρησκείες καθώς και κόσμος άθεος άρα είναι λογικό να υπάρχει ένα τέτοιο τόπικ. Δεν νομίζω να έχει γραφτεί κάτι προσβλητικό πουθενά στο θέμα.

 

edit Νταφάκι δεν είχα δει ότι είχες γράψει ήδη...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

:shock:

 

Μα δεν είπε κανείς να μην βαφτίζονται τα παιδιά των οποίων οι γονείς πιστεύουν...

 

Προσωπικά θεωρώ την ονοματοδοσία όχι "μοντέρνα αντίληψη", αλλά ένα πολύ σωστό θεσμικό βήμα προς το διαχωρισμό Κράτους - Εκκλησίας.

 

Γεια σου, Peony! Μέσα στο μυαλό μου είσαι!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μήνες ακομα ειμαστε χωρις ονοματοδοσία και χωρίς βάφτιση :D

Μετα απο διπλωματικές συζητήσεις καταλήξαμε στο να το βγάλουμε Οδυσσέα οπως και ήθελα αλλα να βαπτιστεί. ΟΚ δεν με χαλάει αλλα πιεζω τον συζυγίξ να κάνουμε πρωτα την ονοματοδοσία γιατι ποτε δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει στης εκκλησιας την πόρτα! Αν και πήρα και ρωτησα στην Παναγια της Τήνου που λέγαμε να το κάνουμε και μας ειπαν οτι πρώτα δηλώνεται στο γραφείο το ονομα απο τους γονεις και τον νονό οπότε μεσα ο παπας λέει οτι γράφει το χαρτί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και πήρα και ρωτησα στην Παναγια της Τήνου που λέγαμε να το κάνουμε .

Aν καταλαβα καλα δεν θελεις να βαπτισεις το παιδακι σου,δεν πιστευεις,αλλα τελικα θα το βαπτισεις στην Τηνο?:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

εμεις καναμε ονοματοδοσια οταν ηταν 4 εβδομαδων για να της βγαλουμε διαβατηριο (πηγαμε βελγιο στα πεθερικα) και τωρα 19/9 θα γινει η βαπτιση. Γαμο δεν εχουμε δηλωσει ακομα στην Ελλαδα, εχουμε πολιτικο στο Βελγιο και ο αντρας μου ειναι καθολικος... μας κοιταξε λιγο λοξα ο πάτερ αλλα τι να κανει και αυτος ειχαμε φερει την προγιαγια του παιδιου μαζι να τον κραξει αν χρειαστει :) x

Link to comment
Share on other sites

Αν και πήρα και ρωτησα στην Παναγια της Τήνου που λέγαμε να το κάνουμε .[/QUOT

Aν καταλαβα καλα δεν θελεις να βαπτισεις το παιδακι σου,δεν πιστευεις,αλλα τελικα θα το βαπτισεις στην Τηνο?:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

πω πω τετοιο σοκ δεν το εχω ξαναδει :) :)

εγω δεν πιστευω αλλα ο σύζυγος πιστευει! Ε αφου συμβιβαστήκαμε στο να παρω το όνομα και να βαπτιστεί θέλω να το κάνω στην Τήνο που κρατάει 15 λεπτά και δεν εχει τζέρτζελα και διάφορα, λιγοι καλεσμένοι, οχι στολισμοι κτλ κτλ :) Ειμαι πρακτικό μυαλό χε χε!

Link to comment
Share on other sites

 

πω πω τετοιο σοκ δεν το εχω ξαναδει :) :)

εγω δεν πιστευω αλλα ο σύζυγος πιστευει! Ε αφου συμβιβαστήκαμε στο να παρω το όνομα και να βαπτιστεί θέλω να το κάνω στην Τήνο που κρατάει 15 λεπτά και δεν εχει τζέρτζελα και διάφορα, λιγοι καλεσμένοι, οχι στολισμοι κτλ κτλ :) Ειμαι πρακτικό μυαλό χε χε!

 

 

Και καλά, να μην πιστεύεις, συγχωρείται, έχεις καιρό μπροστά σου να μετανοήσεις.

ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΛΙΣΜΟ! Ε, ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ..... :twisted::twisted::twisted::twisted:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι το ονομα θα επρεπε να ειναι κατι ξεχωριστο απο τη βαφτιση.. Γιατι το παιδακι να το φωναζουμε "πιτσιποπακι" και ξαφνικα "Αλεκο"?

Και στο εξωτερικο οι ανθρωποι δεν βαφτιζουν τα παιδια τους? δεν πιστευουν σε θρησκειες? Γιατι τους ρωτανε στο μαιευτηριο το ονομα και εμας οχι?

Αλλωστε με το βαπτισμα δινει το χρησμα για να μπει ο νεοφωτιστος στους κυκλους της εκαστοτε εκκλησιας.. σωστα? Γιατι να ειναι συνηφασμενη η βαφτιση με το ονομα?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

σωστά dora! και με αυτή τη διαδικασία της βάφτισης που διδεται το όνομα μπλέκουν και τα σόγια και γινεται χαμός! ενω αν στη γέννα με το που έβγαινε το παιδί σε ρωταγαν και ελεγες όνομα σε πληροφορώ οτι πολυς κόσμος θα λεγόταν αλλιως! Εκει που ειναι και συναισθηματική στιγμή και οι άντρες ειναι κοντά στη γυναίκα τους θα σκεφτόταν διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ρε κορίτσια εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο που το'χω απορία? μπορεί κάποιος δηλαδή,όταν βαπτίσει το παιδί του να πάει στο ληξιαρχείο να δηλώσει την βάπτιση και ταυτόχρονα αν επιθυμεί να κάνει και ονοματοδοσία? άλλου ονόματος όμως.Τί εννοώ: βαπτίζεις το παιδί σου ας πούμε Παναγιώτη,το δηλώνεις αυτό στο ληξιαρχείο,αλλά κάνεις και μια ονοματοδοσία και δηλώνεις το όνομα Πέτρος π.χ. γίνεται αυτό? γιατί κάτι τέτοιο κατάλαβα απ'το αρχικό κείμενο που διάβασα.Ή είμαι τελείως ό,τι να'ναι και καταλαβαίνω άλλα αντί άλλων?:confused::confused::confused:

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Eγώ βέβαια δεν είχα αντίπαλα σόγια (ελλείψη συζήγου) αλλά αφού γύρισα το θέμα στο μυαλό μου τους πρώτους δύο μήνες της κήυσης, αποφάσισα να κάνω το προφανές. Να δώσω το όνομα του πατέρα μου που τόσο μου στέκεται! Το ανακοίνωσα τη μέρα που πήρα τα αποτελέσματα της βιοψίας τροφοβλάστης. Ο πατέρας μου χάρηκε εμφανώς αλλά μου είπε ότι δεν ήταν ανάγκη... Το μωρό άρχισα να το φωνάζω με το όνομα του απο τη μέρα που γεννήθηκε. Το αποτέλεσμα είναι ότι ακούει στο όνομα του απο δύο μηνών! Είναι κρίμα που άλλα παιδάκια φτάνουν 2 χρονών και τα φωνάζουν μπεμπουλίνια! Η βάφτιση αναβλήθηκε μέχρι τώρα 3 φορές, (άσχετοι περίεργοι λόγοι) αλλά το όνομα του μωρού υπάρχει κι έτσι δεν αγχώνομαι. Πιστεύω ότι το θέμα του ονόματος πρέπει να αποφασίζεται πρίν γεννηθεί το μωρό και να ανακοινώνεται εγκαίρως.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο που το'χω απορία? μπορεί κάποιος δηλαδή,όταν βαπτίσει το παιδί του να πάει στο ληξιαρχείο να δηλώσει την βάπτιση και ταυτόχρονα αν επιθυμεί να κάνει και ονοματοδοσία? άλλου ονόματος όμως.Τί εννοώ: βαπτίζεις το παιδί σου ας πούμε Παναγιώτη,το δηλώνεις αυτό στο ληξιαρχείο,αλλά κάνεις και μια ονοματοδοσία και δηλώνεις το όνομα Πέτρος π.χ. γίνεται αυτό? γιατί κάτι τέτοιο κατάλαβα απ'το αρχικό κείμενο που διάβασα.Ή είμαι τελείως ό,τι να'ναι και καταλαβαίνω άλλα αντί άλλων?:confused::confused::confused:

 

Αν καταλαβαίνω καλά, η γνωμοδότηση λέει ότι κάθε πράξη έχει τις δικές της προϋποθέσεις κύρους, πχ για να δηλώσεις τη βάπτιση, δεν χρειάζεται τυπικά η σύμπραξη και των 2 γονιών, ενώ για την ονοματοδοσία ναι. Ωστόσο, στα ληξιαρχεία η πρακτική είναι ότι και για τη δήλωση βάπτισης να απαιτούνται και οι 2 γονείς, για να καλύπτεται η ονοματοδοσία. Έτσι, αν δηλώσει το όνομα της βαπτισης στο ληξιαρχείο μόνο ο ένας γονιός (εφόσον κι οι 2 έχουν την επιμέλεια, φαντάζομαι), τότε νομίμως δίνεται μόνο θρήσκευμα, όχι όνομα. Οπότε εάν μεταγενέστερα γίνει ονοματοδοσία με τη σωστή διαδικασία, τότε προφανώς αυτή είναι η μόνη έγκυρη και ισχυρή πράξη ως προς το όνομα του παιδιού ... (νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά, η γνωμοδότηση λέει ότι κάθε πράξη έχει τις δικές της προϋποθέσεις κύρους, πχ για να δηλώσεις τη βάπτιση, δεν χρειάζεται τυπικά η σύμπραξη και των 2 γονιών, ενώ για την ονοματοδοσία ναι. Ωστόσο, στα ληξιαρχεία η πρακτική είναι ότι και για τη δήλωση βάπτισης να απαιτούνται και οι 2 γονείς, για να καλύπτεται η ονοματοδοσία. Έτσι, αν δηλώσει το όνομα της βαπτισης στο ληξιαρχείο μόνο ο ένας γονιός (εφόσον κι οι 2 έχουν την επιμέλεια, φαντάζομαι), τότε νομίμως δίνεται μόνο θρήσκευμα, όχι όνομα. Οπότε εάν μεταγενέστερα γίνει ονοματοδοσία με τη σωστή διαδικασία, τότε προφανώς αυτή είναι η μόνη έγκυρη και ισχυρή πράξη ως προς το όνομα του παιδιού ... (νομίζω).

 

Κοινώς μου λες,ότι ισχύει το ότι βαπτίζουμε το παιδί με ένα όνομα και κάνοντας ονοματοδοσία του δίνουμε άλλο αν θέλουμε ε? εεεεεεε????? καλά κατάλαβα? θ'ελω να πιστεύω ότι καλά κατάλαβα!!! :-D

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...