Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

Ναι το ξέρω ότι έπρεπε να κάνω προγαμιαίο συμβόλαιο αλλά δυστυχώς το νινι μας ήρθε ξαφνικά και προγάμου και μας πρόλαβε. Με το που έμεινα έγκυος και βγήκαν στην επιφάνεια οι προθέσεις του ήθελα να χωρίσω αλλά το αγαπάω πολυ το μωρό μου για να έκανα έκτρωση και έτσι παντρευτήκαμε (με πολιτικό φυσικά) και ως συνήθως ο καυγάς μας πήρε αναβολή μέχρι νεωτέρας!

 

Πάντως επειδή δεν αγαπάω κανέναν περισσότερο απο τον εαυτό μου παρα πλέον μόνο το μωρο μου ξέρω ότι ποτέ δεν θα μπορούσα να συμβιβαστώ και να υποχωρήσω σε θέματα που αφορούν τα βαθιά μου πιστεύω.

Ειμαι πολύ αναποδη και ισχυρογνώμων ειναι η αλήθεια αλλά τι να κάνουμε έτσι βγήκα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι το ξέρω ότι έπρεπε να κάνω προγαμιαίο συμβόλαιο αλλά δυστυχώς το νινι μας ήρθε ξαφνικά και προγάμου και μας πρόλαβε. Με το που έμεινα έγκυος και βγήκαν στην επιφάνεια οι προθέσεις του ήθελα να χωρίσω αλλά το αγαπάω πολυ το μωρό μου για να έκανα έκτρωση και έτσι παντρευτήκαμε (με πολιτικό φυσικά) και ως συνήθως ο καυγάς μας πήρε αναβολή μέχρι νεωτέρας!

 

Πάντως επειδή δεν αγαπάω κανέναν περισσότερο απο τον εαυτό μου παρα πλέον μόνο το μωρο μου ξέρω ότι ποτέ δεν θα μπορούσα να συμβιβαστώ και να υποχωρήσω σε θέματα που αφορούν τα βαθιά μου πιστεύω.

Ειμαι πολύ αναποδη και ισχυρογνώμων ειναι η αλήθεια αλλά τι να κάνουμε έτσι βγήκα :)

Αααααααααχ βάσανα που 'χει η αγάπη (που λεγε η γιαγιά μου) :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι έπρεπε να κάνω προγαμιαίο συμβόλαιο αλλά δυστυχώς το νινι μας ήρθε ξαφνικά και προγάμου και μας πρόλαβε. Με το που έμεινα έγκυος και βγήκαν στην επιφάνεια οι προθέσεις του ήθελα να χωρίσω αλλά το αγαπάω πολυ το μωρό μου για να έκανα έκτρωση και έτσι παντρευτήκαμε (με πολιτικό φυσικά) και ως συνήθως ο καυγάς μας πήρε αναβολή μέχρι νεωτέρας!

 

Πάντως επειδή δεν αγαπάω κανέναν περισσότερο απο τον εαυτό μου παρα πλέον μόνο το μωρο μου ξέρω ότι ποτέ δεν θα μπορούσα να συμβιβαστώ και να υποχωρήσω σε θέματα που αφορούν τα βαθιά μου πιστεύω.

Ειμαι πολύ αναποδη και ισχυρογνώμων ειναι η αλήθεια αλλά τι να κάνουμε έτσι βγήκα :)

 

και τα βαθια πιστευω του πατερα του παιδιου? δεν μετρουν?

 

μαζι δεν το κανατε? απο κοινου δεν αποφασιζετε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι έπρεπε να κάνω προγαμιαίο συμβόλαιο αλλά δυστυχώς το νινι μας ήρθε ξαφνικά και προγάμου και μας πρόλαβε. Με το που έμεινα έγκυος και βγήκαν στην επιφάνεια οι προθέσεις του ήθελα να χωρίσω αλλά το αγαπάω πολυ το μωρό μου για να έκανα έκτρωση και έτσι παντρευτήκαμε (με πολιτικό φυσικά) και ως συνήθως ο καυγάς μας πήρε αναβολή μέχρι νεωτέρας!

 

Πάντως επειδή δεν αγαπάω κανέναν περισσότερο απο τον εαυτό μου παρα πλέον μόνο το μωρο μου ξέρω ότι ποτέ δεν θα μπορούσα να συμβιβαστώ και να υποχωρήσω σε θέματα που αφορούν τα βαθιά μου πιστεύω.

Ειμαι πολύ αναποδη και ισχυρογνώμων ειναι η αλήθεια αλλά τι να κάνουμε έτσι βγήκα :)

 

και τα βαθια πιστευω του πατερα του παιδιου? δεν μετρουν?

 

μαζι δεν το κανατε? απο κοινου δεν αποφασιζετε?

 

Συμφωνώ και εκτός αυτού...έχεις σκεφτεί οτι τα παιδιά μεταξύ τους είναι πολύ σκληρά...εάν κάποιο παιδί μάθει οτι το παιδί σου δεν έχει βαπτιστεί...και στο λέω επειδή το έχω ακούσει...θα το πεί το ένα στο άλλο και θα το κάνουν στην άκρη...Θα έρχεται στο σπίτι κλαμένο...

Το έχεις σκεφτεί καθόλου αυτό;

Άσε το παιδί σου, να αποφασίσει για το τί θα πιστέψει όταν μεγαλώσει...

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εκτός αυτού...έχεις σκεφτεί οτι τα παιδιά μεταξύ τους είναι πολύ σκληρά...εάν κάποιο παιδί μάθει οτι το παιδί σου δεν έχει βαπτιστεί...και στο λέω επειδή το έχω ακούσει...θα το πεί το ένα στο άλλο και θα το κάνουν στην άκρη...Θα έρχεται στο σπίτι κλαμένο...

Το έχεις σκεφτεί καθόλου αυτό;

Άσε το παιδί σου, να αποφασίσει για το τί θα πιστέψει όταν μεγαλώσει.....

 

 

 

Συμφωνω απόλυτα..ΔΕν πρόκεται για δικαιολογίες κορίτσια αλλά για πραγματικότητα..Εγώ προσωπικά ούτως ή άλλως δεν είχα ποτέ περιορισμούς για το αν θα κάνω κάτι ή όχι απλά επειδή συνιθίζετα ή όχι..Το κοριτσάκι μου το βάφτισα γιατί πίστεωα ότι είναι κάτι καλύτερο για αυτην και δεν ήθελα μεγαλώνοντας να με κατηγορίσει οτι την άφισα έτσι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

yogini κι εγώ μαζί σου, αλλά να χαρείς μη μιλάς για χωρισμούς. Δεν είναι λόγος αυτός τώρα για να χωρίσεις!!!

 

Εγώ έκανα βάφτιση και θρησκευτικό γάμο επειδή μου αρέσει το τελετουργικό. Γουστάρω, τα ρύζια, που πίνεις το κρασί, το χορό του Ησαΐα, το μωρό που το αλοίφουν με λάδι, που φτύνει ο νονός τρεις φορές, που του κόβουν τα μαλλιά και τα πετάνε στην κολυμπήθρα, όλα αυτά μ'αρέσουν πολύ, πάρα πολύ. Είναι τόσο απόλυτα περιττά που γίνονται σχεδόν απαραίτητα. Μ'αρέσουν τα περιττά πράγματα.

Και μ'αρέσει που είναι ένα τελετουργικό που έχει επιβιώσει τόσα χρόνια, κάτι που έχει διατηρηθεί επί εκατονταετίες, το βρίσκω πολύ συγκινητικό. Το ίδιο έκανε κι η γιαγιά μου κι η προπροπροπροπροπρογιαγιά μου (λίγο μπλιαχ μου ακούγεται αυτό, αλλά... μ'αρέσει ρε γαμώτο). Επίσης, μου αρέσει η βάφτιση γιατί έτσι έχεις νονό και ο νονός, ο καλός νονός είναι μεγάλη υπόθεση, για μένα ήταν.

 

Πάντως, τα πρώτα χριστιανικά χρόνια η βάπτιση γινόταν σε μεγάλη ηλικία. Οι περισσότεροι άγιοι και πατέρες βαφτίστηκαν μεγάλοι, δηλαδή ως και πολύ μεγάλοι.

 

Όλα τα άλλα που λέγονται για προβλήματα που θα έχει το παιδί με την ονοματοδοσία είναι αστεία. Τα άλλα παιδιά δεν θα το κοροϊδεύουν και όσα το κοροϊδεύουν απλώς δε θα είναι φίλοι του (και καλύτερα φυσικά). Προχώρα παιδί μου, αλλά μη μιλάς για χωρισμούς

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα άλλα που λέγονται για προβλήματα που θα έχει το παιδί με την ονοματοδοσία είναι αστεία. Τα άλλα παιδιά δεν θα το κοροϊδεύουν και όσα το κοροϊδεύουν απλώς δε θα είναι φίλοι του (και καλύτερα φυσικά). Προχώρα παιδί μου, αλλά μη μιλάς για χωρισμούς

Ετσι ακριβώς :!:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς με κοινή απόφαση κάναμε ονοματοδοσία στο μικρό μας επιλέγοντας δύο ονόματα που μας άρεσαν άσχετα από αυτά των παππούδων και των γιαγιάδων.Δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα αλλά και αν ακόμα προκύψει μπορώ να το αντιμετωπίσω.Αυτά περί στιγματισμού δεν τα δέχομαι και τα θεωρώ και εγώ δικαιολογίες για όποιους είτε διστάζουν είτε τελικά γουστάρουν-και καλά κάνουν-τη διαδικασία.

Οι λόγοι που κάναμε ονοματοδοσία είναι απλοί.Θεωρώ τη βάφτιση αφενός άγρια για το παιδί και αφετέρου μια ακόμα αφορμή ξεψιλιάσματος χωρίς λόγο.Έπειτα,το θρήσκευμα είναι κάτι πολύ προσωπικό που το επιλέγει ο καθένας μόνος του όταν είναι σε θέση να κρίνει.Όταν μεγαλώσει ας επιλέξει μόνη της αν θα είναι πιστή ή όχι και ποια θρησκεία θέλει να ακολουθήσει.Και μουσουλμάνα να γίνει θα είναι επιλογή της.Εννοείτε πως θρησκευτικά στο σχολείο δε θα ζητήσουμε απαλλαγή,θα κάνει κανονικά.Όπως θα επισκεφτούμε και διάφορους χώρους λατρείας για εμπειρία.Πιστεύω ακόμα ότι στο θέμα αυτό υπάρχει και προκατάληψη και παραπληροφόρηση,όμως όσο περνάει ο καιρός θα κερδίζει έδαφος καθώς αυξάνεται ο αριθμός όσων πιστεύουν σε άλλα θρησκεύματα.Σκεφτείτε μόνο πόσοι Δωδεκαθεϊστές υπάρχουν.Τώρα περίεργοι πάντα υπάρχουν.Όταν με ρωτούν αν έχω βαφτίσει το παιδί μου τους απαντώ ναι με πολιτική βάφτισή και όταν απορούν αν υπάρχει τέτοιο πράγμα απαντώ ναι και πολιτική κηδεία επίσης!Τοτε το κόβουν για τα καλά.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι η πολιτικη βαφτιση?

 

 

εχω βαφτισει τη κορη μου και φυσικα θα βαφτισω και τον γιο μου....και αυτο οχι επειδη πρεπει , αλλα επειδη πιστευω βαθια σε αυτο το μυστηριο......δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευλογια απο αυτο .........

 

 

δεν με απασχολει η ονοματοδοσια....την ευλογια του Θεου θελω.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι ειναι η πολιτικη βαφτιση?

 

 

εχω βαφτισει τη κορη μου και φυσικα θα βαφτισω και τον γιο μου....και αυτο οχι επειδη πρεπει , αλλα επειδη πιστευω βαθια σε αυτο το μυστηριο......δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευλογια απο αυτο .........

 

 

δεν με απασχολει η ονοματοδοσια....την ευλογια του Θεου θελω.......

 

προφανώς η πολιτική βαπτιση αν όντως υπάρχει θα ειναι ονοματοδοσία με την υπογραφή κάποιου συμβολαίου.. δεν νομιζω ότι έχει κάποια σχέση με την θρησκεία..

Link to comment
Share on other sites

προφανώς η πολιτική βαπτιση αν όντως υπάρχει θα ειναι ονοματοδοσία με την υπογραφή κάποιου συμβολαίου.. δεν νομιζω ότι έχει κάποια σχέση με την θρησκεία..

 

Ονοματοδοσια είναι, απλή δήλωση των γονέων στο ληξιαρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς με κοινή απόφαση κάναμε ονοματοδοσία στο μικρό μας επιλέγοντας δύο ονόματα που μας άρεσαν άσχετα από αυτά των παππούδων και των γιαγιάδων.Δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα αλλά και αν ακόμα προκύψει μπορώ να το αντιμετωπίσω.Αυτά περί στιγματισμού δεν τα δέχομαι και τα θεωρώ και εγώ δικαιολογίες για όποιους είτε διστάζουν είτε τελικά γουστάρουν-και καλά κάνουν-τη διαδικασία.

Οι λόγοι που κάναμε ονοματοδοσία είναι απλοί.Θεωρώ τη βάφτιση αφενός άγρια για το παιδί και αφετέρου μια ακόμα αφορμή ξεψιλιάσματος χωρίς λόγο.Έπειτα,το θρήσκευμα είναι κάτι πολύ προσωπικό που το επιλέγει ο καθένας μόνος του όταν είναι σε θέση να κρίνει.Όταν μεγαλώσει ας επιλέξει μόνη της αν θα είναι πιστή ή όχι και ποια θρησκεία θέλει να ακολουθήσει.Και μουσουλμάνα να γίνει θα είναι επιλογή της.Εννοείτε πως θρησκευτικά στο σχολείο δε θα ζητήσουμε απαλλαγή,θα κάνει κανονικά.Όπως θα επισκεφτούμε και διάφορους χώρους λατρείας για εμπειρία.Πιστεύω ακόμα ότι στο θέμα αυτό υπάρχει και προκατάληψη και παραπληροφόρηση,όμως όσο περνάει ο καιρός θα κερδίζει έδαφος καθώς αυξάνεται ο αριθμός όσων πιστεύουν σε άλλα θρησκεύματα.Σκεφτείτε μόνο πόσοι Δωδεκαθεϊστές υπάρχουν.Τώρα περίεργοι πάντα υπάρχουν.Όταν με ρωτούν αν έχω βαφτίσει το παιδί μου τους απαντώ ναι με πολιτική βάφτισή και όταν απορούν αν υπάρχει τέτοιο πράγμα απαντώ ναι και πολιτική κηδεία επίσης!Τοτε το κόβουν για τα καλά.

 

 

Συμφωνώ 100%

Η πλάκα ειναι ότι ουτε και ο άντρας μου ειναι της εκκλησίας και γι'αυτο κιόλας έχω φρικάρει με αυτό το πανηγύρι που θέλει σώνει και καλά να κάνει....δεν έχει ουτε ένα επιχείρημα στο που θα ωφελήσει το παιδί και όταν τον ρωτάω μοκο!

Για το τι θα πουν οι άλλοι κτλ αδιαφορώ πλήρως και δεν θέλω να ειμαι εγω ή το παιδί μου σαν τους άλλους, θέματα κοροιδίας κτλ τα θεωρώ γελοία και γίνονται απο γελοίους

Το θέμα ειναι ότι δεν μπορεί ουτε εκείνος αλλά ούτε εγω να κάνουμε κάτι χωρίς τη σύμφωνο του άλλου γονέα...μόνο λοιπόν αναίσθητη θα με πάει στην εκκλησία :lol:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100%

Η πλάκα ειναι ότι ουτε και ο άντρας μου ειναι της εκκλησίας και γι'αυτο κιόλας έχω φρικάρει με αυτό το πανηγύρι που θέλει σώνει και καλά να κάνει....δεν έχει ουτε ένα επιχείρημα στο που θα ωφελήσει το παιδί και όταν τον ρωτάω μοκο!

Για το τι θα πουν οι άλλοι κτλ αδιαφορώ πλήρως και δεν θέλω να ειμαι εγω ή το παιδί μου σαν τους άλλους, θέματα κοροιδίας κτλ τα θεωρώ γελοία και γίνονται απο γελοίους

Το θέμα ειναι ότι δεν μπορεί ουτε εκείνος αλλά ούτε εγω να κάνουμε κάτι χωρίς τη σύμφωνο του άλλου γονέα...μόνο λοιπόν αναίσθητη θα με πάει στην εκκλησία

 

αν συμφωνει κι εκεινος ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν υπαρχει λογος να κανετε βαφτιση...ποιος ο λογος αλλωστε....αυτα ειναι μονο για οσους πιστευουν.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ 100%

Η πλάκα ειναι ότι ουτε και ο άντρας μου ειναι της εκκλησίας και γι'αυτο κιόλας έχω φρικάρει με αυτό το πανηγύρι που θέλει σώνει και καλά να κάνει....δεν έχει ουτε ένα επιχείρημα στο που θα ωφελήσει το παιδί και όταν τον ρωτάω μοκο!

Για το τι θα πουν οι άλλοι κτλ αδιαφορώ πλήρως και δεν θέλω να ειμαι εγω ή το παιδί μου σαν τους άλλους, θέματα κοροιδίας κτλ τα θεωρώ γελοία και γίνονται απο γελοίους

Το θέμα ειναι ότι δεν μπορεί ουτε εκείνος αλλά ούτε εγω να κάνουμε κάτι χωρίς τη σύμφωνο του άλλου γονέα...μόνο λοιπόν αναίσθητη θα με πάει στην εκκλησία

 

αν συμφωνει κι εκεινος ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν υπαρχει λογος να κανετε βαφτιση...ποιος ο λογος αλλωστε....αυτα ειναι μονο για οσους πιστευουν.....

 

Παιδί μου ειναι σαν το 80% των "κλασσικών χριστιανών" δηλαδή εκκλησία θα πάμε μόνο 3 λεπτά στην Ανάσταση ή το πολύ σε κανένα γάμο! Αυτό ειναι που με ενοχλεί και περισσότερο να το κάνει γιατί έτσι κάνει όλος ο κόσμος και κατα τα άλλα να μου λέει οτι το παιδί θα διαλέξει μόνο του θρησκεία! Δεν υπάρχει λογική έχω μπλέξει με τρελό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά έτσι είναι.Έλα όμως που συνήθως πλακώνουν γονείς και πεθερικά και αρχίζουν κλάψες,παρακάλια,απειλές και άλλα τέτοια ωραία....όπως και στην περίπτωση του πολιτικού γάμου...θέλει γερό στομάχι και φυσικά κοινή γραμμή πλεύσης για να κάνει το ζευγάρι ό,τι εκείνο θέλει......

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά έτσι είναι.Έλα όμως που συνήθως πλακώνουν γονείς και πεθερικά και αρχίζουν κλάψες,παρακάλια,απειλές και άλλα τέτοια ωραία....όπως και στην περίπτωση του πολιτικού γάμου...θέλει γερό στομάχι και φυσικά κοινή γραμμή πλεύσης για να κάνει το ζευγάρι ό,τι εκείνο θέλει......

δυστυχως η ματαιοδοξια των γονεων τους οδηγει να πιεζουν τα παιδια τους ,ο γαμος ειναι ενας τροπος να αναδειχθουν¨¨ τι ομορφο νυφικο που φορεσε η κορη μας (το νοικιασε πανακρυβα-πεταμενα λεφτα -τη στιγμη που μπορει ο μισθος της να μην ξεπερναει τα χρηματα που εδωσε για να το νοικιασει),τι ωραιο αυτοκινητο που την εφερε(το οποιο θα το εχει με δανειο που θα το πληρωνει 5 χρονια) ,τι ομορφα μαλλια που εχει(που συνηθως ειναι πολυ κακοφτιαγμενα - πολυ στημενα και παλι χρυσοπληρωμενα)το ιδιο γινεται και με το μακιγιαζ,τον στολισμο και δεν θυμαμαι τι αλλο ,τι ωραιο κοστουμι που φοραει ο γαμπρος με γραβατα κατακαλοκαιρο να σταζει υδρωτα .Στα βαπτισια παλι μια απο τα ιδια ,πληρωνεις τον παπα -για ποιο λογο ακομη δεν εχω καταλαβει- ειναι κατι σαν φακελακι αλλα επισημο :?: γιατι τοτε κατηγορουν τους γιατρους που τουλαχιστουν κανουν και κατι πιο δυσκολο και απαραιτητο :?: τα βαπτιστικα ρουχα παλι που κοστιζουν μια περιουσια και συνηθως ειναι και πολυ περιεργα, ειτε δεν συμβαδιζουν με την ηλικια του μωρου ειτε ειναι παραφορτωμενα, και δεν θα φορεθουν ποτε πουθενα αλλου,οι φωτογραφοι που τρεχουν να βγαλουν στημενες φωτογραφιες και το κυριωτερο ο παπας εκμεταλευωμενος την εξουσια βασανιζει το μωρο πατωντας το με ολες του τις δυναμεις για να το ΄χωσει 'στην κολυμβηθρα.Υποτιθεται εμεις οι μεγαλοι πρεπει να ειμαστε παραδειγμα για τα παιδια μας τι απο ολα αυτα που γινονται πια στους γαμους και βαπτισια ειναι προς μιμηση :?::?: α, τα φαγητα που μενουν και πετιουνται τη στιγμη που πολυς κοσμος πιναει .Νομιζω ολα αυτα ειναι αντιθετα προς τον χριστιανισμο, αν δεν κανω λαθος .

Εαν ειναι δυσκολο να αρνηθουμε ολα αυτα ,τουλαχιστον μπορουμε να βρουμε καποιους εναλλακτικους τροπους για να τα κανουμε ,αν και το να αρνηθεις να παντρευτεις με θρησκευτικο γαμο δεν ειναι δυσκολο ,το να μην βαπτισεις το παιδι ειναι πιο δυσκολο, εαν βρειτε καποιον παπα που βαπτιζει χωρις χρηματα,χωρις να το βουτηξει βαναβσα στην κολυμβηθρα πειτε μου , για να βαπτισω τον μικρουλι μας :D:D

μαλλον σας κουρασα ,θα μπορουσα να γραφω για αυτο το θεμα με τις ωρες,καληνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά Βάλερι αυτό ξαναπές το!

 

Όπως και ο γάμος μου ήταν λιτός και απέριττος έτσι θα είναι...αν γίνει φυσικα...και η βάπτιση. Ουτε φωτογράφοι, ούτε φρου φρου ούτε τίποτα...και εννοείται ότι ο παπάς πρέπει να περάσει απο κάστινγκ! Νομίζω ότι ο Ιερώνυμος είπε να μην δέχονται πλέον χρήματα για να μυστήρια οπότε είμαι που ειμαι φορτωμένη με τους παπάδες αμά μου ζητήσουν και λεφτά τους βλέπω εξορία σε εξωκλήσσι στον Έβρο :twisted::twisted::twisted:

 

Παρόλο που δεν πιστεύω πλεόν στην Ορθοδοξία οφείλω να ομολογήσω ότι ο αρχιεπίσκοπος ειναι ένας θαυμάσιος άνθρωπος ο οποίος μπορεί να προσφέρει πολλά και πάνω απ' όλα αντιπροσωπεύει αυτό που η Εκκλησία πρέπει να αντιπροσωπεύει. Ούτε φαμφάρες σαν αυτόν τον τραγόπαπα της Θεσσαλονίκης ούτε τίποτα....νομίζω ότι θα τον φάνε λάχανο τα λαμόγια με τα τσουμπωτά μαγουλάκια :twisted::twisted::twisted:

 

 

τώρα που το σκέφτομαι αμα θέλει ο Σπύρος να βαφτίσουμε το μωρό να μου φέρει τον Ιερώνυμο αλλιώς τα 33333333333333333333333333333333

Link to comment
Share on other sites

εμενα τωρα , να πω την αληθεια, μ αρεσουν οι βαφτισεις!!!

 

δεν ειμαι φανατικη ορθοδοξη (του τριλεπτου στην Ανασταση ειμαι και γω), αλλα να, τωρα με την εγκυμοσυνη, μου δινει παρηγορια και αισθηση (πολυ παραξενο!!!) του οτι ολα θα πανε καλα η σκεψη της Παναγιας... εχω ταξει κι ολας να την πω Μαρια, οποτε ... ολα καλα!!! (ελπιζω!!!)

 

ε3χει φαση η βαφτιση!!! ασε που ψιλοσυγκινουμαι εγω, σχεδον παντα!!! πεφτει ακι το σχετικο γελιο...

 

ξερετε κατι??? ειναι τοσο δυσκολες οι ζωες μας, και τοσες λιγες οι χαρες που νομιζω οτι το πανηγυρι της βαφτισης, ειναι μια απο αυτες... Αν δηλαδη καποιος δεν εχει αποψη εναντιον της βαφτισης(το οποιο το σεβομαι απολυτα, και χαιρομαι που υπαρχουν επιλογες!!!), καλα ειναι να προσπαθησει να το απολαυσει και να το θυμαται μετα με χαρα....

 

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

εαν βρειτε καποιον παπα που βαπτιζει χωρις χρηματα,χωρις να το βουτηξει βαναβσα στην κολυμβηθρα πειτε μου , για να βαπτισω τον μικρουλι μας

 

βαλερι....σου βρηκα παπα.......στην Ευαγγελιστρια στην Δροσουπολη.........

 

πηγαινε και θα δεις.................

 

 

α και τους παπαδες τους πληρωνουμε οταν το μυστηριο ειναι εκτος ωραριου εκκλησιας....τωρα ποιο ειναι το ωραριο της εκκλησιας?δεν κατεω.....a090.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαζί σας, είναι περιττά τα έξοδα όλα ΕΚΤΟΣ από του φωτογράφου και του βίντεο. Δηλαδή αν μπορούν οι φίλοι σας να την κάνουν αυτή τη δουλειά όντως δε χρειάζεται να πληρώσεις επαγγελματία, αλλά ίσως είναι δύσκολο να βρεις ανθρώπους που θα τους ψιλοχώσεις, υποτίθεται ότι κι αυτοί είναι δικοί σου άνθρωποι. Είναι πολλές οι πόζες που πρέπει να βγουν και ΠΡΕΠΕΙ να βγουν, το γιατί το καταλαβαίνει κανείς μετά από κάποιο καιρό.

 

Στο γάμο μας οι φωτογραφίες των φίλων ήταν όλες κουνημένες, όλες μα όλες, εκτός από αυτές ενός μικρού εξαδέρφου δεκαπεντάχρονου, πανέξυπνο αυτό το παιδί. Αλλά αν είχαμε βασιστεί στους φίλους, απλώς δε θα είχαμε φωτογραφίες. Και τη σημασία τους την κατάλαβα όταν έχασα κάποιους από τους ανθρώπους που ήταν εκεί. Αλλά και ανεξάρτητα, σε 15 χρόνια θα έχεις φωτογραφίες του εαυτού σου σε μια στιγμή που είσαι ευτυχισμένος και ωραίος. Ίσως βέβαια τα λέω επειδή εμείς δεν τραβάμε και πολλές φωτο, κυρίως τοπία.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν πιστεύω πλεόν στην Ορθοδοξία οφείλω να ομολογήσω ότι ο αρχιεπίσκοπος ειναι ένας θαυμάσιος άνθρωπος ο οποίος μπορεί να προσφέρει πολλά και πάνω απ' όλα αντιπροσωπεύει αυτό που η Εκκλησία πρέπει να αντιπροσωπεύει. Ούτε φαμφάρες σαν αυτόν τον τραγόπαπα της Θεσσαλονίκης ούτε τίποτα....νομίζω ότι θα τον φάνε λάχανο τα λαμόγια με τα τσουμπωτά μαγουλάκια :twisted::twisted::twisted:

 

ΟΝΤΩς Ο ΙΕΡΩΝΙΜΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΠΑΠΑΣ .ΠΟΛΥ ΛΥΤΟΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΝΟΗΜΑ π.χ το θρησκευμα στην ταυτοτητα,εχει απορριψει σωματοφυλακες , το πολυτελες αυτοκινητο,τις εμφανισεις στην τηλεοραση,καθεται στο ιδιο γραφειο με τους υπολοιπους παπαδες,ακομη και για το συμφωνο δεν ειπε κατι αρνητικο,σε αντιθεση με τον Ανθημο που ειναι εντελως :roll::roll: φα.......μουτρο.

 

 

 

βαλερι....σου βρηκα παπα.......στην Ευαγγελιστρια στην Δροσουπολη.........

 

πηγαινε και θα δεις.................

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ :?: ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ :lol::lol::lol: μονο που μενω Θεσ/νικη.

Link to comment
Share on other sites

Καιρό έχει να κινηθεί τοτόπικ αλλά το διαβάζω τώρα γιατι μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος για δεύτερη φορά και ζω από την αρχή τα πάντα (που τα είχα πεθυμήσει!). Οπότε είπα να πω κι εγώ τη γνώμη μου.

 

Εγώ πρακτικά είμαι εντελώς άθεη, εντελώς όμως. Δεν πιστεύω σε ευλογίες και λοιπά, από 15 χρόνων πηγαίνω στην εκκλησία μόνο σε γάμους και βαφτίσεις και γενικά βγάζω σπυράκια με οτιδήποτε εκκλησιαστικό.

 

Παραδόξως, παντρεύτηκα με θρησκευτικό και βάφτισα το μωρό μου στην εκκλησία χωρίς να έχω την παραμικρή αμφιβολία για το αν θα επρεπε να το κάνω. Γιατί εγώ αυτά στο μυαλό μου δεν τα έχω συνδέσει με την εκκλησία αλλά με την οικογένεια. Δεν μπορούσα να στενοχωρήσω τους γονείς μου που με μεγάλωσαν με τόσο κόπο απλά και μόνο για να διατυμπανίσω τα πιστεύω μου. Δεν μου πήγαινε, δεν είχε και τόση σημασία για μένα το αν θα παντρευτώ, ή το πού, το ίδιο μου έκανε, συζούσα πέντε χρόνια με τον άντρα μου και ο γάμος ήταν απλά σαν ένα πάρτυ γενεθλίων. Που όμως θα έκανε και τρισευτυχισμένους τους αγαπημένους μου γονείς. Οπόιε το έβλεπα εγωιστικό να τους το στερήσω όταν εκείνοι με μεγάλωσαν στα πούπουλα και στερήθηκαν τόσα για χάρη μου.

 

Και δεν το μετάνιωσα στιγμή. Πάνω που έλεγα αμάν να τελειώσει ο μουσάτος εδώ απέναντι που λέει αηδίες, κοιτούσα τη μανούλα μου και τον πατερούλη μου που ήταν στα σύννεφα και έλεγα σίγά τη θυσία, κάθομαι εδώ και 5 μέρες αν είναι να χαμογελάτε έτσι!

 

Στη βάφτιση βέβαια δεν ήμουν έτσι, μισώ το τελετουργικό, δεν θέλω να κλαίει το μωρό μου, ήθελα να το αρπάξω και να φύγω. Όμως και πάλι έκανα μισή ώρα υπομονή γιατί ήθελε πολύ ο μπαμπάς του, για να μη φορτώσω στο παιδί μου ενδεχόμενο στίγμα, αλλά και να δώσω πάλι χαρά στους παππούδες, στη νονά μας που είναι η πολυαγαπημένη μου φίλη και πολύ καλή χριστιανή και το ζούσε έντονα όλο αυτό. Θα μου πείτε... εσύ κάνεις πάντα αυτά που θέλουν οι άλλοι; ΌΧΙ ΔΑ, θα γελούσε όποιος με ξέρει καλά, με την παραπάνω δήλωση. Απλά δεν δίνω αξία στην θρησκεία, ούτε στην παράδοση, δίνω αξία στους αγαπημένους μου που τυχαίνει να μην έχουν τις ίδιες πεποιθήσεις με μένα.

 

Κι εγώ εξακολουθώ να μην παραμυθιάζομαι από καμία θρησκεία χωρίςνα έχω πληγώσει τους αγαπημένους μου. Ξέρω, θέλει αίμα η επανάσταση, αλλά θα το ρίξω σε σημαντικότερα πράγματα όπως π.χ. να μην έχει το παιδί μου play station κι ας στιγματιστεί!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...