Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

οχι χρειαζεται σιγουρα. στο ληξιαρχειο απλα δηλωνεις το μωρο, οχι το ονομα του. Αυτο το λεω με καθε σιγουρια γιατι μολις σημερα πηγαμε στο ληξιαρχειο.

ααα δεν δηλωνεται το ονομα στο ληξιαρχειο?? περιεργο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ληξιαρχική πράξη γέννησης, ταυτότητες κ παρουσία κ των 2 γονέων στο ληξιαρχείο δήλωσης του παιδιού, και κάνετε την πράξη ονοματοδοσίας. (εαν παρευρεθεί ο ένας εκ των 2 χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση του άλλου ότι αποδέχεται το συγκεκριμένο όνομα)

Μετά στον τοπικό δήμο για την εισαγωγή του τέκνου στην οικογενειακή μερίδα.

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω, ονομα δεν δηλωσαμε γτ οπως ειπαν αυτο δεν γινεται σε εμας χωρις φυσικα να μας ενημερωσον που γινεται. Τελοσπαντων, θα το βρω, ευχαριστω παντως για την απαντηση

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-patras.gr/portal/web/common/242

Το λεει καθαρα.,....πας στο Δημαρχειο στο τμημα του Ληξιαρχειου.

Τωρα το θεμα ειναι σε ποιο δημο θα πας....

Παρτους και ρωτα τους, αν θα πας στο δημο που εγγραφθηκε στο ληξιαρχειο ή στο δημο κατοικιας σας.

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει το μωράκι σας!

Εγώ προσωπικά πήγα στο ληξιαρχείο όπου ανήκει το μαιευτήριο (όπου δηλαδή δηλώθηκε και το μωρό) και έκανα την πράξη ονοματοδοσίας, με τα δικαιολογητικά που σου είπαν παραπάνω, δηλ. εξουσιοδότηση του μπαμπά για το όνομα (επικυρωμένη από ΚΕΠ) και τη δική μου ταυτότητα και έκανα την αίτηση. Η ονοματοδοσία έγινε αμέσως και πήρα 4 αντίγραφα της πράξης ονοματοδοσίας, 1 από τα οποία θα πάω στο δήμο όπου έχουμε ανοίξει οικογενειακή μερίδα.

Και πάλι να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρετώ όλα τα μέλη. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ σας (ελπίζω να διάλεξα το σωστό θέμα για την ερώτησή μου). :D Είμαι μία νέα σχετικά μαμά, ο μικρός μου είναι μόλις 5 μηνών και άρχισα να σκέφτομαι για το ενδεχόμενο της βάφτισης. Μαζί με τον άντρα μου, αποφασίσαμε πως δεν θέλουμε να βαφτίσουμε το μικρό μας φασόλι, καθώς δεν συμφωνούμε με το θεσμό της Εκκλησίας και πάει αντίθετα στις αρχές μας. Άσχετα με το αν συμφωνείτε ή όχι με αυτήν την άποψη, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: Αν δεν έχετε βαφτίσει το μωρό σας, είχατε προβλήματα σε νομικό επίπεδο; Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η κοινωνική πίεση ή τα σχόλια, όσο νομικά αν είμαστε καλυμμένοι ή αν χρειάζεται βάφτιση για να πάει το παιδί στο σχολείο.:?:

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!:mrgreen:

Δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.Κι εμείς και άλλα γνωστά μας ζευγάρια επέλεξαν να μη βαφτίσουν τα παιδιά τους και δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα.Άλλωστε στο σχολείο όχι μόνο δε χρειάζεται βάφτισή αλλά και το μάθημα των θρησκευτικών είναι πια προαιρετικό,όπως και οι εκκλησιασμοί κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση... έχω διδυμάκια τα οποία γεννήθηκαν στην Ιταλία και έχουν ήδη τα ονόματά τους. Το ένα το λένε Νικο και το άλλο Riccardo. Πήγε η μητέρα μου να ρωτήσει στην εκκλησία για την βάπτιση των μωρών και ο παπάς της είπε ότι εφόσον δεν υπάρχει άγιος με αυτό το όνομα (Riccardo) θα πρέπει να δώσουμε άλλο όνομα στο παιδί *δηλαδή στην εκκλησία θα πρέπει να ακουστεί όνομα αγιου. Η ερώτησή μου είνια η ταυτότητα του παιδιού και γενικώς τα χαρτιά του ποιο όνομα θα αναφέρουν μετά? Του δημαρχείου ή της εκκλησίας? Ευχαριστώ πολύ, αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το μονο που θα σου πω ειναι να αλλάξετε ενορια ή εκκλησια ή παπα....

Δεν εισαι υποχρεωμένη να δώσεις ονομα αγιου....!!!!!

Δηλαδη αυτοι που δεν εχουν ονομα αγιου πως βαφτιστηκαν????

Συγνωμη για τον θυμο μου αλλα τα εχω βαλει με τον παπα που ειπε αυτες τις βλακειες στη μητέρα σου....

Και επιμένω σε αυτο..!

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση... έχω διδυμάκια τα οποία γεννήθηκαν στην Ιταλία και έχουν ήδη τα ονόματά τους. Το ένα το λένε Νικο και το άλλο Riccardo. Πήγε η μητέρα μου να ρωτήσει στην εκκλησία για την βάπτιση των μωρών και ο παπάς της είπε ότι εφόσον δεν υπάρχει άγιος με αυτό το όνομα (Riccardo) θα πρέπει να δώσουμε άλλο όνομα στο παιδί *δηλαδή στην εκκλησία θα πρέπει να ακουστεί όνομα αγιου. Η ερώτησή μου είνια η ταυτότητα του παιδιού και γενικώς τα χαρτιά του ποιο όνομα θα αναφέρουν μετά? Του δημαρχείου ή της εκκλησίας? Ευχαριστώ πολύ, αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει...

 

Και εμάς ο παπάς τα ίδια μας είχε πει! Μήπως έχουμε τον ίδιο? Γιατί θέλαμε Κλέα αλλά δεν έχει Άγιο και μου πρότεινε Κλεανθία και δεχτήκαμε (κακώς). Αλλά τελικά ούτε Άγ.Κλεάνθης υπάρχει (το ψάξαμε ακόμα και στο Άγ.Όρος πήραμε τηλ) οπότε δέχτηκε τελικά το "Κλέα", που είναι τέλειο για μένα.

 

Άλλαξε ενορία, όπως είπε το kalamaraki.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην το μονο που θα σου πω ειναι να αλλάξετε ενορια ή εκκλησια ή παπα....

Δεν εισαι υποχρεωμένη να δώσεις ονομα αγιου....!!!!!

Δηλαδη αυτοι που δεν εχουν ονομα αγιου πως βαφτιστηκαν????

Συγνωμη για τον θυμο μου αλλα τα εχω βαλει με τον παπα που ειπε αυτες τις βλακειες στη μητέρα σου....

Και επιμένω σε αυτο..!

Ευχαριστώ kalamaraki, δεν ξέρω εαν είναι πρόβλημα του παπά, θέλω να πάρω τηλέφωνο στην μητρόπολη για να τους ρωτήσω... Μήπως αυτοί που δεν έχουν ονόματα αγίων έχουν δυο ονόματα και απλά τους φωνάζουν με το δεύτερο? Δεν ξέρω, πλέον το σκεφτόμαστε εαν θα κάνουμε ορθόδοξη βάπτιση...Με ενοχλεί να ακουστεί ένα άλλο όνομα, όταν το παιδί το φωνάζουμε ήδη Riccardo!

Σας ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχαμε βαφτίσει τον Οδυσσέα στην Τήνο μας ειχαν δώσει ενα ενημερωτικό βιβλιαράκι που έλεγε οτι τα ονόματα θα πρεπει να ειναι Χριστιανικά ή Αρχαία Ελληνικά και φυσικά τα δεύτερα τα δεχόνται προς διατήρηση της ιστορίας μας. Ειμαι σίγουρη γιατι μου ειχε κάνει ιδιαιτερη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχαμε βαφτίσει τον Οδυσσέα στην Τήνο μας ειχαν δώσει ενα ενημερωτικό βιβλιαράκι που έλεγε οτι τα ονόματα θα πρεπει να ειναι Χριστιανικά ή Αρχαία Ελληνικά και φυσικά τα δεύτερα τα δεχόνται προς διατήρηση της ιστορίας μας. Ειμαι σίγουρη γιατι μου ειχε κάνει ιδιαιτερη εντύπωση.

Χριστιανικά είναι και τα καθολικά ονόματα νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν βγάζω πλέον άκρη, ο παπάς και ο μητροπολίτης που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι αναγκαστικά θα πρέπει να τους δώσουμε και ορθόδοξο όνομα αλλιώς βάπτιση δεν μπορεί να γίνει. Και το χαρτί της βάπτισης θα πρέπει να πάει στο ειδικό ληξιαρχείο αθηνών όπου θα προστεθεί το όνομα. Επίσης θα πρέπει να ακουστεί πρώτο το ορθόδοξο και σαν να μην έφταναν αυτά, το παιδί θα πρέπει να έχει μια ταυτότητα ελληνική με δυο ονόματα και μια ιταλική με ένα. Μάλλον βλέπω να μην κάνω καθόλου βάπτιση...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να κάνεις και μια ερώτηση στο Συνήγορο του Πολίτη επ'αυτού. Είναι μεν δικαίωμα της εκκλησίας να θέλει να βαπτίσει παιδάκια μόνο με ορθόδοξα ονόματα, αλλά το να έχει λόγο για την αναγραφή των ονομάτων στην ταυτότητα μου φαίνεται κουλό. Είπαμε, η βάπτιση χρησιμεύει πλέον μόνο για την απόκτηση θρησκεύματος, όχι και ονόματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου έλεγα να κάνεις και μια ερώτηση στο Συνήγορο του Πολίτη επ'αυτού. Είναι μεν δικαίωμα της εκκλησίας να θέλει να βαπτίσει παιδάκια μόνο με ορθόδοξα ονόματα, αλλά το να έχει λόγο για την αναγραφή των ονομάτων στην ταυτότητα μου φαίνεται κουλό. Είπαμε, η βάπτιση χρησιμεύει πλέον μόνο για την απόκτηση θρησκεύματος, όχι και ονόματος.

Αυτό πίστευα και εγώ... Μήπως ξέρεις κάποιο τηλέφωνο που θα μπορούσα να απαυθυνθώ καθώς ότι βρίσκομαι στην Ιταλία και δεν είναι εύκολο...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν σε πειράζει τι όνομα θα ακουστει στην Εκκλησία δεν εχεις πρόβλημα. Όταν δηλωνεις το ονομα - ονοματοδοσία - δίνεις οτι θέλεις. Το αλλο ειναι απλα Δήλωση Βάπτισης. Βάσει τον Συνηγορο του Πολίτη, η δήλωση βαφτισης ειναι απλα οτι δηλωνεις οτι βαφτίστηκε αλλα αυτο δεν ειναι δημοσιο έγγραφο. Αποκτάς δηλαδή μονο θρησκευμα, οχι όνομα. Το όνομα που του δίνεις στο Ληξιαρχείο ειναι το επισημο ονομά του.

 

Άρα μπορείς - εαν θελεις οπωσδήποτε βάφτιση - να του δωσεις ενα κοντινο ονομα και μετα να δηλωσεις στο Ληξιαρχειο το ονομα που θελεις να εχει.

 

Διάβασε και τύπωσε αυτο για να μην εχεις κανενα θεμα εαν πέσεις σε παράξενο στο Ληξιαρχείο -

 

http://blog.atheia.gr/alsoread/onomatodosia/

http://www.synigoros.gr/docs/Diamesolavisi_Onomatodosia_19_12.pdf

 

Εμείς θα δηλώσουμε άλλο απο αυτο που βαφτιστηκε απλα δεν το κάναμε ακομα γιατι το Ληξιαρχειο ειναι μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν σε πειράζει τι όνομα θα ακουστει στην Εκκλησία δεν εχεις πρόβλημα. Όταν δηλωνεις το ονομα - ονοματοδοσία - δίνεις οτι θέλεις. Το αλλο ειναι απλα Δήλωση Βάπτισης. Βάσει τον Συνηγορο του Πολίτη, η δήλωση βαφτισης ειναι απλα οτι δηλωνεις οτι βαφτίστηκε αλλα αυτο δεν ειναι δημοσιο έγγραφο. Αποκτάς δηλαδή μονο θρησκευμα, οχι όνομα. Το όνομα που του δίνεις στο Ληξιαρχείο ειναι το επισημο ονομά του.

 

Άρα μπορείς - εαν θελεις οπωσδήποτε βάφτιση - να του δωσεις ενα κοντινο ονομα και μετα να δηλωσεις στο Ληξιαρχειο το ονομα που θελεις να εχει.

 

Διάβασε και τύπωσε αυτο για να μην εχεις κανενα θεμα εαν πέσεις σε παράξενο στο Ληξιαρχείο -

 

http://blog.atheia.gr/alsoread/onomatodosia/

http://www.synigoros.gr/docs/Diamesolavisi_Onomatodosia_19_12.pdf

 

Εμείς θα δηλώσουμε άλλο απο αυτο που βαφτιστηκε απλα δεν το κάναμε ακομα γιατι το Ληξιαρχειο ειναι μακρια.

Η ονοματοδοσία έχει ήδη γίνει.. Ο παπάς όμως είπε όταν αυτός θα στείλει το πιστοποιητικό βάπτισης στο ειδικό ληξιαρχείο Αθηνών (επειδή τα παιδιά έχουν γεννηθει στο εξωτερικό) θα γίνει η συμπλήρωση του δεύτερου ονόματος...και η ταυτότητα του παιδιού θα πρέπει να αναφέρει και τα δύο ονόματα... Τι να πώ? Θα πάρω κανέναν άλλον πάπά να ρωτήσω..

Link to comment
Share on other sites

Η ονοματοδοσία έχει ήδη γίνει.. Ο παπάς όμως είπε όταν αυτός θα στείλει το πιστοποιητικό βάπτισης στο ειδικό ληξιαρχείο Αθηνών (επειδή τα παιδιά έχουν γεννηθει στο εξωτερικό) θα γίνει η συμπλήρωση του δεύτερου ονόματος...και η ταυτότητα του παιδιού θα πρέπει να αναφέρει και τα δύο ονόματα... Τι να πώ? Θα πάρω κανέναν άλλον πάπά να ρωτήσω..

 

Παρε το Συνήγορο και ρωτα καλύτερα. Εαν διαβάσεις το κείμενο λεει οτι οι δυο αυτες πράξεις δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους. Η ονοματοδοσια ειναι για το ονομα και η δηλωση βαπτισης για το θρησκευμα. Αρα δεν καταλαβαινω πως ο παπάς μπορει να σου υποδεικνυει τι ονομα θα βαλεις εσυ στην ταυτοτητα.

 

Με τον Νόμο 344/1976 γίνεται πλήρης διάκριση ονοματοδοσίας – βάπτισης. Σύμφωνα με τα Άρθρα 25-26 του παραπάνω νόμου, όπως αντικαταστάθηκαν από το Άρθρο 15 του Νόμου 1438/84 και το Άρθρο 26 παρ.8 του Νόμου 2130/93, οι ληξιαρχικές καταχωρίσεις ονοματοδοσίας και βάπτισης είναι εντελώς ανεξάρτητες και άσχετες μεταξύ τους. Η ονοματοδοσία αποτελεί την αποκλειστική διαδικασία κτήσης ονόματος νεογνού, απαιτείται ακόμη και επί ήδη δηλωμένης ή ταυτοχρόνως δηλούμενης βαπτίσεως, και προϋποθέτει παρουσία και των δύο γονέων ή εξουσιοδότηση του απόντος γονέως. Αντίθετα, η καταχώριση βάπτισης έχει ως αποκλειστικό αποτέλεσμα την αναγραφή θρησκεύματος και ουδόλως επιδρά στο ήδη δηλωθέν ή ταυτοχρόνως δηλούμενο όνομα, ενώ μπορεί να γίνει και χωρίς εξουσιοδότηση του απόντος γονέως ή ακόμη και με πρωτοβουλία άλλων προσώπων.

 

Επισης δες αυτο -

2. Η βάπτιση, ακόμη και αν τελεστεί, δεν είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί στο ληξιαρχείο.

Πουθενά δεν απαιτείται ληξιαρχική πράξη βάπτισης, ούτε για εγγραφή στο σχολείο, ούτε για έκδοση ταυτότητας, ούτε για τη στρατιωτική θητεία, ούτε για διορισμό στο δημόσιο, ούτε για κανέναν άλλο πρακτικό σκοπό. Δεδομένου λοιπόν ότι η δήλωση της βάπτισης δεν εξυπηρετεί τίποτε, δεν συντρέχει κανένας λόγος να δηλωθεί η βάπτιση στο ληξιαρχείο.

 

 

Μηπως να δεις εαν γινεται να μην στειλει ο παπας το πιστοποιητικο αλλα να το πας η ιδια εκει που πρεπει ωστε να εισαι σιγουρη οτι θα τα δηλωσεις οτι θες? Λογικα θα γινεται. Ρωτα ομως τον Συνηγορο. εκει νομιζω οτι θα βγαλεις ακρη γιατι δεν σου τα λενε καλα οι παπαδες :?

Link to comment
Share on other sites

Η ονοματοδοσία έχει ήδη γίνει.. Ο παπάς όμως είπε όταν αυτός θα στείλει το πιστοποιητικό βάπτισης στο ειδικό ληξιαρχείο Αθηνών (επειδή τα παιδιά έχουν γεννηθει στο εξωτερικό) θα γίνει η συμπλήρωση του δεύτερου ονόματος...και η ταυτότητα του παιδιού θα πρέπει να αναφέρει και τα δύο ονόματα... Τι να πώ? Θα πάρω κανέναν άλλον πάπά να ρωτήσω..

Η ονοματοδοσία έχει καταχωρηθεί στην Ελλάδα; δηλ. έχει συνταχθεί ληξιαρχική πράξη γέννησης και ονοματοδοσίας στο ειδικό ληξιαρχείο Αθηνών; Την δήλωση ονοματοδοσίας την κάνατε στην Πρεσβεία μας;

Αν έχει γίνει αυτό, έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι 100% σίγουρη, ότι το όνομα δεν αλλάζει ούτε προστίθεται άλλο (γνωρίζω κοπέλα βαφτισμένη με το ρωσικό της όνομα, που δεν άλλαξε ούτε ο τόνος για να μην γίνει σύγχυση του προσώπου). Επίσης δεν στέλνει ο παπάς την δήλωση βάπτισης στο ληξιαρχείο, αλλά οι γονείς ή ο νονός. Εγώ θα έλεγα να απευθυνθείς κατ' αρχήν στο Ειδικό Ληξιαρχείο Αθηνών και να εξηγήσεις την περίπτωση.

Το να έχει το παιδί άλλο όνομα στην Ελλάδα και άλλο στην Ιταλία είναι εντελώς λάθος. Μήπως ο παπάς δεν κατάλαβε ότι έχει γίνει η ονοματοδοσία;

edit: η ονοματοδοσία γίνεται μία φορά. Μετά το όνομα αλλάζει μόνο με δικαστική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Η ονοματοδοσία έγινε στο ειδικό προξενείο στο Brindisi (Ιταλία), η οποία έχει καταχωρηθεί και στο ειδικό ληξιαρχείο στην Αθήνα (πήρα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης από τον δήμο και τα παιδιάείναι δηλωμένα με τα ονόματα (εαν και αυτά δεν είναι καταχωρημένα 100% σωστά. Το ειδικό ληξιαρχείο στην Αθήνα δεν σηκώενι το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

O παπάς σου δίνει μία βεβαίωση, που την πηγαίνεις εσύ στο δήμο. Αυτή δεν αλλάζει με τίποτα το όνομα της ονοματοδοσίας, αν έχει προηγηθεί. Ακόμα και αν το θέλεις. Αυτό είναι ΒΕΒΑΙΟ. Στην περίπτωση που αντιμετώπισε ο Συνήγορος, η ονοματοδοσία έγινε μετά τη βάφτιση.

Link to comment
Share on other sites

O παπάς σου δίνει μία βεβαίωση, που την πηγαίνεις εσύ στο δήμο. Αυτή δεν αλλάζει με τίποτα το όνομα της ονοματοδοσίας, αν έχει προηγηθεί. Ακόμα και αν το θέλεις. Αυτό είναι ΒΕΒΑΙΟ. Στην περίπτωση που αντιμετώπισε ο Συνήγορος, η ονοματοδοσία έγινε μετά τη βάφτιση.

Μπορεί να έχεις δίκιο, αλλά ο παπάς είπε ότι το πρόβλημα ελιναι ότι το όνομα δεν είναι χριστιανικό και το παιδί δεν θα γιορτάζει... Πήρα τηλέφωνο στο ειδικό ληξιαχείο και μου είπε ή να αλλάξω παπά ή δεν γίνεται τίποτα. Επίσης η αδερφή μου που έχει μικρά παιδιά στο σχολείο της ζητήσανε ληξιαρχική πράξη γέννησης και βάπτισης...Ποιος ξέρει τι τους γίνεται στην Ελλάδα? Μου φαίνεται ούτε οι ίδιοι.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτο ειναι το ζορι του... του παπα εννοω!

Καλυτερα αλλαξε μητροπολη! Δεν εχουν δικαίωμα να σου λενε οτι πρεπει το ονομα της βάφτισης να ειναι χριστιανικο(εβραικο ) για να γιορτάζει!!

Ελεος πια με τους παπαδες αυτους....

Τους τα εχω μαζεμένα απο περυσι....

Παρε τηλεφωνο σε αλλη μητροπολη.....

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η αδερφή μου που έχει μικρά παιδιά στο σχολείο της ζητήσανε ληξιαρχική πράξη γέννησης και βάπτισης...Ποιος ξέρει τι τους γίνεται στην Ελλάδα? Μου φαίνεται ούτε οι ίδιοι.

 

Να θελουν την ληξιαρχικη πραξη γεννησης ΟΚ, αλλα την βαφτισης??? Δεν θα δεχοντουσαν το παιδι στο σχολειο δηλαδη εαν δεν ειχε βαφτιστει? Αυτο ειναι παρανομο και αντισυνταγματικο, τοσο απλα.

 

Θα συμφωνησω να αλλαξεις παπα γιατι λενε οτι θελουν. Ουτε εγω, ουτε ο αδελφος μου γιορταζουν, τι σημαινει αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...