Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eεεε, περίπου! Μαλλον δεν εκφράζομαι καλά...

Τεσπα, στην πράξη δεν γίνεται αυτό γιατί όταν πας να δηλώσεις τη βάπτιση, είναι έτσι φτιαγμένη η δήλωση κι η διαδικασία που συντελείται ταυτόχρονα κι η ονοματοδοσία :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε ονοματοδοσία 21 Μαρτίου και οι δυο γονείς παρόντες.

 

Η βάφτιση έγινε 19 Ιουλίου και θα μπορούσαμε να πούμε ΟΤΙ θέλουμε στην εκκλησία!Μεγαλύτερο βάρος έχει η ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ και όχι η βάφτιση. Κανονικά η βάφτιση έχει το νόημα να κάνεις το παιδί σου Χριστιανό!Άσχετο που εμείς το μπερδεύουμε και νομίζουμε βάφτιση=δίνω όνομα στο παιδί μου.

 

Αν κάποιος κάνει πρώτα τη βάφτιση, μπορεί πάλι να δώσει άλλο όνομα με ΠΡΑΞΗ ονοματοδοσίας.Η ληξιαρχική πράξη γέννησης πλέον της μικρής έχει και πράξη ονοματοδοσίας και πραξη βάφτισης.

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα κι αυτό για οποιον ενδιαφέρεται να μην ψάχνει γιατι εγω επαιρνα μερες τηλεφωνο να ρωτησω αν θελει εξουσιοδότηση ή υπευθυνη δηλωση!

 

________________________________________________

 

Δήλωση Ονοματοδοσίας

 

Διεύθυνση Ληξιαρχείου, Μητρώων & Δημοτολογίου

 

Διεύθυνση: Μητροπόλως 60

 

Τηλέφωνο: 210 3240541, 210 3240856

 

 

 

 

 

Απαιτείται η προσέλευση και των δύο γονέων με τις αστυνομικές τους ταυτότητες ή τα διαβατήριά τους.

 

 

 

Σε περίπτωση προσέλευσης του ενός μόνο γονέα, απαιτείται εξουσιοδότηση από τον άλλο, με βεβαιωμένο το γνήσιο της υπογραφής (από ΚΕΠ ή αστυνομικό τμήμα), όπου θα αναφέρονται η ημερομηνία γεννήσεως του παιδιού και το όνομα το οποίο θα δοθεί (για αλλοδαπούς το όνομα να είναι γραμμένο με ελληνικούς χαρακτήρες).

Link to comment
Share on other sites

Και τι γίνεται βρε κορίτσια αν εγώ κάνω ονοματοδοσία με το όνομα Μαριλένα και όταν το βαπτίσω μετά δεν το δέχονται στην εκκλησία; Γιατί εκεί θα θέλουν να το πούμε Μαρία-Ελένη γιατί το Μαριλένα δεν το δέχονται;

Εγώ όμως θέλω στην ταυτότητά του να είναι Μαριλένα και όχι 2 ονόματα.

Τι γίνεται τότε; Ποιό ισχύει; Αυτό που έχει προηγηθεί δηλ. η ονοματοδωσία;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι το θέμα του ονόματος πρέπει να αποφασίζεται πρίν γεννηθεί το μωρό και να ανακοινώνεται εγκαίρως.

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.Κι εμείς είχαμε αποφασίσει το όνομα μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος.Και φυσικά έχουμε αποφασίσει κ για το 2ο όταν έρθει με το καλό!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Η ονοματοδοσία ειναι ανώτερη οπότε οτι όνομα εχει δωθεί εκει θα πειτε και στη βάφτιση. Εμενα πχ θα ειναι το όνομα Οδυσσέας το οποίο δεν ειναι Χριστιανικό και δεν γιορτάζει αλλα πήρα τηλεφωνο και δεν εχουν πρόβλημα. φυσικά θέλουν Χριστιανικά ονοματα αλλα δεν ειναι υποχρεωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Η ονοματοδοσία ειναι ανώτερη οπότε οτι όνομα εχει δωθεί εκει θα πειτε και στη βάφτιση. Εμενα πχ θα ειναι το όνομα Οδυσσέας το οποίο δεν ειναι Χριστιανικό και δεν γιορτάζει αλλα πήρα τηλεφωνο και δεν εχουν πρόβλημα. φυσικά θέλουν Χριστιανικά ονοματα αλλα δεν ειναι υποχρεωτικά.

 

Κατάλαβα. Το καλύτερο είναι σε συννενόηση με την συγκεκριμένη εκκλησία για να μην δημιουργούνται προβλήματα την τελευταία στιγμή.

Αλλά ούτως ή άλλως και εγώ δεν θέλω να βαφτίσω το παιδί μου λόγω του ότι μέσα στην Αγία Γραφή δεν αναφέρεται πουθενά ο νηπιοβαπτισμός. Μέχρι και παράδειγμα μας έδωσε ο Χριστός ο ίδιος που βαπτίστηκε μεγάλος. Άλλωστε αναφέρεται ότι πρώτα ο άνθρωπος πιστεύει και μετά βαπτίζεται. Η βάπτιση συμβολίζει το θάνατο του παλιού μας εαυτού και την αναγέννηση ενός νέου ανθρώπου που ακολουθεί το θέλημα του Χριστού.

Ένα μωρό πώς θα πιστέψει; Πώς θα καταλάβει το νόημα; Χώρια που η όλη διαδικασία είναι σαν ένας εξορκισμός του μωρού από τα δαιμόνια. Ο Χριστός είπε μακάρι να είμασταν σαν τα μικρά παιδάκια που δεν έχουν αμαρτία! Όχι να τα αντιμετωπίζουμε σαν δαιμονισμένα και να μην τα βάζουν μέσα στην εκκλησία από την αρχή και να τα έχουν στον προθάλαμο...απαράδεκτο..

Ελπίζω όλοι οι συγγενείς κάποτε να καταλάβουν ότι ευθύνη για την βάπτιση έχουν μονο οι γονείς του παιδιού και κανένας άλλος, έτσι ώστε να σταματούν να δημιουργούν προβλήματα...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χαιρετώ όλα τα μέλη. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ σας (ελπίζω να διάλεξα το σωστό θέμα για την ερώτησή μου). :D Είμαι μία νέα σχετικά μαμά, ο μικρός μου είναι μόλις 5 μηνών και άρχισα να σκέφτομαι για το ενδεχόμενο της βάφτισης. Μαζί με τον άντρα μου, αποφασίσαμε πως δεν θέλουμε να βαφτίσουμε το μικρό μας φασόλι, καθώς δεν συμφωνούμε με το θεσμό της Εκκλησίας και πάει αντίθετα στις αρχές μας. Άσχετα με το αν συμφωνείτε ή όχι με αυτήν την άποψη, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: Αν δεν έχετε βαφτίσει το μωρό σας, είχατε προβλήματα σε νομικό επίπεδο; Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η κοινωνική πίεση ή τα σχόλια, όσο νομικά αν είμαστε καλυμμένοι ή αν χρειάζεται βάφτιση για να πάει το παιδί στο σχολείο.:?:

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!:mrgreen:

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρετώ όλα τα μέλη. Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ σας (ελπίζω να διάλεξα το σωστό θέμα για την ερώτησή μου). :D Είμαι μία νέα σχετικά μαμά, ο μικρός μου είναι μόλις 5 μηνών και άρχισα να σκέφτομαι για το ενδεχόμενο της βάφτισης. Μαζί με τον άντρα μου, αποφασίσαμε πως δεν θέλουμε να βαφτίσουμε το μικρό μας φασόλι, καθώς δεν συμφωνούμε με το θεσμό της Εκκλησίας και πάει αντίθετα στις αρχές μας. Άσχετα με το αν συμφωνείτε ή όχι με αυτήν την άποψη, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: Αν δεν έχετε βαφτίσει το μωρό σας, είχατε προβλήματα σε νομικό επίπεδο; Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η κοινωνική πίεση ή τα σχόλια, όσο νομικά αν είμαστε καλυμμένοι ή αν χρειάζεται βάφτιση για να πάει το παιδί στο σχολείο.:?:

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!:mrgreen:

ειστε πολυ σωστοι..μ αρεσετε.ομως σκεφτειτε μηπως ολο αυτο δημιουργησει προβλημα στο παιδι(ψυχολογικης φυσης),κοινωνικης ενταξης(η ελληνικη κοινωνια ειναι σχετικα ανωριμη)δεν σας κανω "κυρηγμα".απλα οταν πηγαινα εγω σχολειο,ενα παιδακι δεν εκανε προσευχη το πρωι και δεχοταν απιστευτο κοινωνικο ρατσισμο τοσο απο καθηγητες οσο και απο μαθητες.επισης ενα θεματακι ειναι και οι γιορτες.ισως το παιδι θα "ζηλευει"αλλα παιδακια που απολαμβανουν το νταβαντουρι των χριστουγεννων,του πασχα,ή που εχουν νονα και τους παιρνει λαμπαδα κλπκλπ.επαναλαμβανω πως δεν το παιζω "ξερολας".αν δεν βαριεσαι γραψε πως θα ξεπερασεις ολα αυτα τα προβληματα(αν βεβαια τα θεωρεις κι εσυ προβληματα):?

Link to comment
Share on other sites

Daf ευχαριστώ για το λινκ, το βρήκα πολύ χρήσιμο και μου έλυσε τις απορίες. Χαίρομαι που η βάπτιση δεν είναι υποχρεωτική και μας καλύπτει ο νομός. Γιατί όμως θεωρείς την ερωτησή μου παράξενη; :shock:

 

Lena-Aggelos, ευχαριστώ για την απάντηση. Ωστόσο, δεν θεωρώ αυτά που αναφέρεις προβλήματα. Επειδή αυτή τη στιγμή ζούμε στο εξωτερικό και θα ζούμε εδώ μέχρι να γίνει το μωρό 5 χρονών, νομίζω πως δεν θα υπάρξει ρατσισμός όταν γυρίσουμε στην Ελλάδα και ο μικρός δεν είναι βαφτισμένος. Μην ξεχνάμε ότι η ελληνική κοινωνία συγχωρεί πιο εύκολα...ιδιαιτερότητες όταν ο ένας γονιός είναι ξένος (αρκεί να μην είναι από τα Βαλκάνια ή κάποια άλλα..παρακατιανή για τα ελληνικά στενά μυαλά χώρα). Επίσης δεν σκοπεύω να στερήσω τα Χριστούγεννα ή το Πάσχα από τον μικρό αλλα ούτε και τη νονά του. Επειδή κατανοώ πως είναι δύσκολο να μην συμμετέχεις σε τέτοια έθιμα, θα τον αφήσω να χαρεί με τη γιαγιά και τον παππού και στις οικογενειακές συγκεντρώσεις - Δεν χρειάζεται να είναι βαπτισμένος γι' αυτό. Άλλωστε μην μου πεις πως όλοι/ες όσες γιορτάζουν τα Χριστούγεννα και το Πάσχα, είναι πιστοί χριστιανοί γιατί γνωρίζω πολλούς που το κάνουν αποκλειστικά και μόνο εθιμοτυπικά και όχι γιατί πιστεύουν στο Θεό. Όσο για τη νονά, η κολλητή μου έχει αναλάβει καθήκοντα. Απλά δεν θέλω να κάνω το μυστήριο. Θέλω μόνος του να επιλέξει όταν μεγαλώσει τι θέλει να πιστεύει. Αυτά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καλή σας μέρα!

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο φίλους που δεν έχουν βαφτιστεί και παρόλο που τα πράγματα ήταν πιο ζόρικα παλιότερα, μου χουν πει ότι ποτέ δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα. Δεν θυμάμαι ποτέ στο σχολείο ή σε οποιαδήποτε φάση σαν παιδί να συζήτησα ή να ρωτήθηκα αν έχω βαφτιστεί. Επίσης, παρόλο που είχα δύο διαφορετικούς νονούς, δεν είχα επαφές με κανέναν. Δεν υπάρχει λόγος να μην έχει νονά ή νονό ένα παιδάκι επειδή δεν βαφτίστηκε. Το νταβαντούρι, που λες, των χριστουγέννων και του πάσχα γιατί να μην το απολαμβάνει;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

'Ετσι είναι Λέγκω.

 

Σημείωση: Ευχαριστώ τον admin για την ...συγχώνευση. Μόλις διάβασα όλο το θέμα (ουφ!). Πολύ κατατοπιστικό. Να είστε όλοι καλά (βαπτισμένοι και αβάπτιστοι χεχε)

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ενδιαφέρει καθόλου η κοινωνική πίεση ή τα σχόλια, όσο νομικά αν είμαστε καλυμμένοι ή αν χρειάζεται βάφτιση για να πάει το παιδί στο σχολείο.:?:

Γιατί όμως θεωρείς την ερωτησή μου παράξενη; :shock:
:) θα σου πω...γιατι αν ηταν ετσι...πολλά πολλά παιδιά (αλλόθρησκα κυριως) δεν θα πηγαιναν σχολειο! λογικό; :wink:

 

η δικιά μου εμπειρία (το κοινωνικό κομμάτι που λες) ήταν περισσότερο να κοροιδεύουμε όσους καθηγητές μπερδευόντουσαν με τέτοια προσωπικα-οικογενειακα θέματα με σκοπό το κουτσομπολιό ή άλλο....παρά να το θεωρούμε πρόβλημα για όσα παιδιά δεν ειχαν βαφτιστει ή ηταν αλλόθρησκα...αλλά πήγαινα κ σε σχετικά προοδευτικό σχολείο έτσι; :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καναμε κι εμεις ονοματοδοσία εντέλει!!! :)

Οδυσσέας με τη βούλα!

 

Λοιπόν εγω δεν θυμαμαι ποτε να ρωτησα κάποιον αν ειναι βαπτισμένος για να τον κάνω παρέα οπότε τα εν λόγω επιχειρήματα τα θεωρώ πολύ αβάσιμα και ειναι αυτά που χρησιμοποιούνται συνήθως για να ρίξουν το γονιό στο "φιλότιμο" :)

 

Ο Οδυσσέας δεν θα γιορτάζει αλλα κι εγω που γιορτάζω πχ δεν εκανα ποτε κατι...ουτε στο σχολειο....αμα ειναι θα του κάνω σουπερ γενέθλια!

Link to comment
Share on other sites

βαπτισα το γιο μου γιατι δεν ηθελα οταν μεγαλωσει να με ρωταει μαμα που ειναι οι φωτο της βαπτισης μου και διαφορες αλλες ερωτησεις τετοιου ειδους!αν εκαναν κι αλλοι ονοματοδοσια απο το κυκλο μου θα εκανα κι εγω.ουτε εγω συμφωνω με τα διαφορα της εκκλησιας.εχω παντρευτει με πολιτικο γαμο γιατι αυτο ηθελα.το παιδι σου δε θα εχει κανενα νομικο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ανοιγω ξανα το τοπικ γιατι δεν λυθηκε μια απορια που εχω και ειδα οτι ειχαν και αλλοι.

 

Θα βαφτισουμε τον μικρο σε λιγες εβδομαδες σε εκκλησια εκτος ενοριας. Δεν θα μπω σε λεπτομερειες γαιτι εαν ηταν στο χερι μου ουτε το συγκεκριμενο ονομα θα εδινα ( του παππου ) ουτε θα το βαφτιζα.

 

Το θεμα ειναι, οτι λογω οικογενειακων δραμάτων που προηγηθηκαν, ο μικρος πρεπει οπωσδηποτε να βαπτισθει με το ονομα του παππου :roll: Αλλα εμεις θελουμε να το δηλωσουμε μετα στο ληξειαρχειο με αλλο ονομα ( παρα πολυ κοντα στο ονομα που θα εχει βαφτιστει αλλα οχι το ιδιο ). Μπορω τελικα να το κανω αυτο ?

 

Απο οτι καταλαβα διαβαζοντας, ειναι αλλο το ενα και αλλο το αλλο. Θελω να κανω δηλαδη ονοματοδοσια το ονομα πχ. Φ αλλα το χαρτι της βαπτισης που θα γινει η δηλωση βαπτισης θα λεει Φξ. Μπορω ? ¨Η μηπως επειδη θα εχει γινει και η βαπτιση μακρια απο εκει που ειναι δηλωμενος ληξιαρχικα αυτοματως δωθει το ονομα της βαπτισης?

 

Οποιος γνωριζει ή εχει παρομοια εμπειρια να μοιραστει, θα με βοηθουσε παρα, μα παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ρωτήσεις το ίδιο το ληξιαρχείο. Αλλά έχω την εντύπωση ότι ναι, μπορείς να το κάνεις. Θα πρέπει όμως να βεβαιωθείς ότι ο ιερέας δεν θα στείλει κανένα χαρτί με το όνομα της βάπτισης από μόνος του στο ληξιαρχείο και γίνει καμία στραβή (αυτή τη συμβουλή μου την είχε δώσει εργαζόμενος στο Συνήγορο σε μια πολύ γρήγορη ερώτησή μου).

 

Να ρωτήσω, γιατί δεν κάνετε πρώτα την ονοματοδοσία;

Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω, γιατί δεν κάνετε πρώτα την ονοματοδοσία;

 

Ο αδελφος του αντρα μου εχει αναλαβει να παει την ληξιαρχικη πραξη γεννησης στον παππα αυριο για να κανονισει λεει τα τυπικα της βαπτισης. Αν κανουμε ονοματοδοσια πριν, θα πρεπει να παμε καποιο αλλο χαρτι στον παππα μετα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας, βλεποντας οτι τα περισσοτερα μελη ειναι μαμαδες, αποφασισα να μπω σαν μειοψηφια και εγω και να κανω την διαφορα.

ΕΙμαι ο κωστας και ειμαι ενας ευτυχισμενος πατερας ενος κοριτσιου 48 ωρων με το ονομα Αλκμηνη!

Δεν κοιταξα πολυ στο φορουμ διοτι δεν εχω πολυ χρόνο γι΄αυτο αν υπαρχει συγχωρεστε με και μεταφερετε το μυνημα αυτο σε αυτη την ενοτητα.

Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν ξερετε για το ποια ειναι η διαδικασια για την ονοματοδοσια.Δεν αναφερομαι σε βαφτισια και διαφορα τετοια, απλα το νομιμο κομματι το να παρει ενα μωρακι το ονομα του. Δλδ τι χαρτια χρειαζεται , που πρεπει να παω κτλ. Σημειωση δεν εννοω να δηλωσω το παιδι στο ληξιαρχειο, αυτο εγινε ηδη μεσα στο μαιευτηριο.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως αφου δηλωσες το ονομα στο Ληξιαρχειο εισαι καλυμμένος

αλλα ισως ισως να παρεις και ενα τηλέφωνο στο δημο που θα κάνεις οικογενειακη μεριδα, ασχετα αν εισαι ή οχι παντρεμενος , αν θα βαφτισετε η οχι και να ρωτησεις εκει...

Το σκεφτομουν και εγω οταν εβλεπα οτι θα αργησουμε να βαφτισουμε και ηθελα να καπαρωσω το ονομα...για αλλους λογους!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...