Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στρατα-περπατουρα


Recommended Posts

Just now, Sentir...natureza είπε:

Θα την προειδοποιησει οτι θα το πεταξει, δεν χρειαζεται να το πραξει κιολας :wink: Αν δεν μπορεσει να το αλλαξει, φυσικα και μπορει να το κανει δωρο σε καποιον, αλλα αν ειναι απ'αυτες που καθεται το μωρο δεν ξερω καν αν αξιζει να την κανεις δωρο. Οποτε αν ανακυκλωνεται καλως (λιγο δυσκολο, τα πλαστικα παιχνιδια δεν ανακυκλωνονται δυστυχως), διαφορετικα στην αποθηκη...

Στις στρατες αναφέρομαι, εκείνες τις παλιές που κάθονται και πάνε βόλτα. Απ' αυτές παίρνουν παράδειγμα οι γονείς γιατί 80'ς ,90'ς ήταν απαραίτητο αξεσουάρ! Μετά λόγω ερευνών δεν συνίστανται! Έχουν μείνει σε εκείνες τις εποχές γιατί το ακούω από πολλές γιαγιάδες ως πρόταση! 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 98
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα..Ο μικρός μου είναι 7μιση μηνών και στέκεται Όχι μόνος του αλλά όταν τον βάζεις να πατήσει στέκεται κανονικά.. Τι να κάνω να τον βάλω σε κανένα μήνα στη στρατα;;η παιδίατρος λέει Όχι.. έχει απαγορευτεί για ατυχήματα ...Όμως είναι το μόνο που δεν φοβάμαι γιατί έχω περιορισμένο χώρο..τον μεγαλο μου τον εβαλα 9 μηνων..εσείς τι λετε;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Νένα 27 είπε:

Καλησπέρα..Ο μικρός μου είναι 7μιση μηνών και στέκεται Όχι μόνος του αλλά όταν τον βάζεις να πατήσει στέκεται κανονικά.. Τι να κάνω να τον βάλω σε κανένα μήνα στη στρατα;;η παιδίατρος λέει Όχι.. έχει απαγορευτεί για ατυχήματα ...Όμως είναι το μόνο που δεν φοβάμαι γιατί έχω περιορισμένο χώρο..τον μεγαλο μου τον εβαλα 9 μηνων..εσείς τι λετε;;

Τους ιατρούς τους έχουμε για να τους ακούμε :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Τους ιατρούς τους έχουμε για να τους ακούμε :) 

Σίγουρα.. αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να απαγορεύουν την στράτα για τα ατυχήματα..γι'αυτό ζήτησα την άποψη σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Νένα 27 είπε:

Σίγουρα.. αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να απαγορεύουν την στράτα για τα ατυχήματα..γι'αυτό ζήτησα την άποψη σας

Λογικα επειδη γινονται ατυχηματα

Προσωπικα αυτα που βαζεις το παιδι να καθεται μεσα δ μου αρεσουν καθολου. Κ οχι μονο για τα ατυχηματα. Ουτε να περπατανε τα μαθαινει,γτ συνηθως το μωρο ειναι στις μυτες, κουναει λιγο ενα ποδι φευγει μεχρι απεναντι

Οι αλλες οι ορθιες που στηριζεται το μωρο κ κανει βηματα τις προτιμω. Δ ειχαμε κτ τετοιο ακριβως. Η μεγαλη πιανοταν απο ενα αυτοκινητακι με ψηλη πλατη κ εκανε βηματα, 9μηνων.κ ο μικρος ενα πλαστικο καροτσι σουπερ μαρκετ παιχνιδι περιπου στον χρονο

Δλδ σε ηλικια που το καθενα στεκοταν καιρο, κ εκανε βηματα πιανομενο 2-3

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Νένα 27 είπε:

Σίγουρα.. αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό να απαγορεύουν την στράτα για τα ατυχήματα..γι'αυτό ζήτησα την άποψη σας

Εκτος των ατυχηματων, που ειναι αρκετα σοβαρη αιτια απο μονη της, εχει κατηγορηθει για καθυστερηση στην κινητικη αναπτυξη, αυξηση κινδυνου για πονους στην πλατη ακομη και στην ενηλικη ζωη, μαθαινει το παιδι να βαδιζει στις μυτες και οχι στο πελμα και γενικως να χρησιμοποιει λαθος κινητικα προτυπα. Προτιμησε τις ορθιες που τις σπρωχνουν περπατωντας.

 
Link to comment
Share on other sites

Η στράτα είναι αυτή που μπαίνει μέσα το παιδί, το άλλο που στηρίζεται και περπατάει είναι περπατούρα, εγώ έτσι τα ξέρω.
Η στράτα απαγορεύεται πλέον λόγω ατυχημάτων κι επιπλέον όπως ειπώθηκε δεν βοηθάει στην ουσια να περπατούν μιας και μαθαίνουν να πηγαίνουν με τη μύτη.
Επένδυσε σε μια περπατούρα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν παιχνίδι. Εμείς είχαμε πάρει μία της Fisher Price και ακόμα και τώρα 2,5 χρονών τη θυμάται που και που.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Η στράτα είναι αυτή που μπαίνει μέσα το παιδί, το άλλο που στηρίζεται και περπατάει είναι περπατούρα, εγώ έτσι τα ξέρω.
Η στράτα απαγορεύεται πλέον λόγω ατυχημάτων κι επιπλέον όπως ειπώθηκε δεν βοηθάει στην ουσια να περπατούν μιας και μαθαίνουν να πηγαίνουν με τη μύτη.
Επένδυσε σε μια περπατούρα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν παιχνίδι. Εμείς είχαμε πάρει μία της Fisher Price και ακόμα και τώρα 2,5 χρονών τη θυμάται που και που.

Τα ίδια και εδώ, πήραμε την περπατουρα λοιπόν με διαφορα διαδραστικά πραγματάκια μπροστά και παίζει μ αυτά σχεδόν καθε μέρα ακόμη (16 μηνών). Για περπάτημα την χρησιμοποιησε λίγο, αλλά ως παιχνίδι την έχουμε κάνει την απόσβεση! 

Στα υπόλοιπα δεν έχω να προσθεσω κάτι που δεν έχει ειπωθεί ήδη, καταπονει την μέση και προκαλει δυσμορφιες στα πέλματα η στράτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ειχα παρει καροτσι της hape και βολευει γιατι το χρησιμοποιουμε και σαν αποθηκευτικο χωρο για παιχνιδια. Το παιζει ακομη τωρα που ειναι 3 χρ οταν ερχονται φιλοι/ες του στο σπιτι ο ενας μπαινει μεσα και ο αλλος τον παει βολτα :-D

Παντως, κι εμενα απο 8 μηνων στεκοταν ορθιος και 10 μηνων περπατησε. Απλα να ξερεις οτι αυτες οι περπατουρες που τις σπρωχνουν θελουν επιτηρηση. Ειδικα, οταν βρισκεται σε αρχικο σταδιο βαδισης πρεπει να εισαι ακριβως διπλα του γιατι μπορει να πεσει δυνατα...μην την παρει απο φοβο.

 
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! εγω τον εβαλα 6 μηνων σε αυτο που μπαινει μεσα και παει..δεν ηταν καθολου στις μυτες, πατουσε ολο το ποδαρακι του στο πατωμα!δεν ειχε κανενα θεμα μετα,μπουσουλησε 7 μηνων και περπατησε 10 μηνων! οσο για τα ατυχηματα νομιζω οτι ισχυει λιγο..πχ οταν βρουνε πορτα ανοιχτη πχ το μπαλκονι φευγουν σφαιρα και υπαρχει κινδυνος να πεσει στο πλαι ισως...και το αλλο που ειχε παθει ο δικος μου δεν θυμαμαι ποσο ηταν ,προσπαθουσε να βγει και εγω δεν τον ειχα δει και ξαφνικα επεσε με τα μουτρα κατω...ε εκει τελειωσε η στρατα....

Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2019 at 4:51 ΜΜ, sweety** είπε:

καλησπερα! εγω τον εβαλα 6 μηνων σε αυτο που μπαινει μεσα και παει..δεν ηταν καθολου στις μυτες, πατουσε ολο το ποδαρακι του στο πατωμα!δεν ειχε κανενα θεμα μετα,μπουσουλησε 7 μηνων και περπατησε 10 μηνων! οσο για τα ατυχηματα νομιζω οτι ισχυει λιγο..πχ οταν βρουνε πορτα ανοιχτη πχ το μπαλκονι φευγουν σφαιρα και υπαρχει κινδυνος να πεσει στο πλαι ισως...και το αλλο που ειχε παθει ο δικος μου δεν θυμαμαι ποσο ηταν ,προσπαθουσε να βγει και εγω δεν τον ειχα δει και ξαφνικα επεσε με τα μουτρα κατω...ε εκει τελειωσε η στρατα....

Και γω να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι τον πρώτο μου να ήταν στις μύτες...Τέλος πάντων η στράτα που έχω εγώ υποτίθεται πως έχει ευρωπαϊκό σύστημα και όπου ανίχνευση κενό κοκαλωνει...Και πάλι όμως δεν τις έχεις εμπιστοσύνη.. Και γω σκέφτομαι σιγά σιγά να τον βαλω

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!! Διαβάζω πολλά αρνητικά άρθρα στο Ίντερνετ για στράτα. Εγώ ήθελα να αγοράσω στο μωράκι μου σε κανα μήνα. Τι άποψη έχετε για αυτό ; Γιατί προτιμούν πλέον τις περπατουρες ; Δεν είναι πιο βολικό να κάθεται μέσα σε στράτα το μωράκι κ να παίζει και με τα παιχνιδάκια του ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Διαβάζω πολλά αρνητικά άρθρα στο Ίντερνετ για στράτα. Εγώ ήθελα να αγοράσω στο μωράκι μου σε κανα μήνα. Τι άποψη έχετε για αυτό ; Γιατί προτιμούν πλέον τις περπατουρες ; Δεν είναι πιο βολικό να κάθεται μέσα σε στράτα το μωράκι κ να παίζει και με τα παιχνιδάκια του ; 

Στην ουσια δ μαθαινει να περπατάει σε αυτές που λες ότι "κάθονται". Δ κάθονται, στηρίζονται όρθια, κ αν τα βάλεις από πολύ νωρίς, πιθανον χωρίς να είναι ετοιμα

Επισης από όσο θυμάμαι κ απο συγγενικά παιδακια που πλεον είναι 20χρ,το μωρο φτάνει στις μύτες στο πατωμα, δ ειναι σωστός τρόπος πατηματος, κ μπορεί να δώσουν λιγο φορά τόσο λίγο που πατάνε κ να χτυπησουν

Στην κατάλληλη ηλικια κ με πολύ προσοχή αυτές οι ορθιες που στηρίζεται το παιδι είναι πολύ πιο σωστες

Δ ειχαμε τπτ από τα δύο ακριβώς, αν κ εχουν παίξει με ορθιες σε άλλους χώρους. Η μεγάλη μου στηριζόταν στην πλατη από ένα αυτοκινητάκι κ εκανε τα πρώτα βήματα 9μ,ενω ο μικρος σε ένα παιδικό καροτσι σούπερ μάρκετ 12-13μ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην κόρη μου δεν είχα αγοράσει στράτα. Δεν είχαμε ρωτήσει τον παιδίατρο αλλά γνωρίζω πως πια συνιστάται να αποφεύγονται λόγω πιθανών ατυχημάτων ή και καταπόνησης του σώματος του παιδιού. Όταν πια είχε περπατήσει η μικρή της κάνανε δώρο ένα καροτσάκι κούκλας-περπατούρα που τη βοήθησε να φεύγει σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξέρω ότι δεν κάνει καλό η στράτα. Απ'ό,τι θυμάμαι βλάπτει τα ισχία, κάτι τέτοιο. Μάλιστα μας έχουν δώσει μία (την πήρε ο άντρας μου μαζί με άλλα πράγματα χωρίς να ξέρει ακριβώς τι είναι) και δεν πρόκειται να τη χρησιμοποιήσουμε κι έχει ξεμείνει σε μια σακούλα μήνες τώρα! 

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου κόρη τη χρησιμοποίησα αρκετό καιρό γιατί δεν είχα ενημερωθεί σωστά και με διευκόλυνε πάρα πολύ μπορώ να πω .Στη δεύτερη ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ από 8 μηνών.Η δεύτερη όμως ήταν αρκετά βαρύ μωράκι με αποτέλεσμα να φέρει τούμπα με την περπατούρα.Ευτυχως δεν έτρεχε πολύ και να έχουμε χειρότερα..Στην τρίτη δεν τη χρησιμοποίησα καθόλου και ο νέος μας παιδίατρος ηταν κάθετος ότι απαγορεύεται και για το σωματακι των μωρών και για ατυχηματα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Thean είπε:

Στην πρώτη μου κόρη τη χρησιμοποίησα αρκετό καιρό γιατί δεν είχα ενημερωθεί σωστά και με διευκόλυνε πάρα πολύ μπορώ να πω .Στη δεύτερη ξεκίνησα να τη χρησιμοποιώ από 8 μηνών.Η δεύτερη όμως ήταν αρκετά βαρύ μωράκι με αποτέλεσμα να φέρει τούμπα με την περπατούρα.Ευτυχως δεν έτρεχε πολύ και να έχουμε χειρότερα..Στην τρίτη δεν τη χρησιμοποίησα καθόλου και ο νέος μας παιδίατρος ηταν κάθετος ότι απαγορεύεται και για το σωματακι των μωρών και για ατυχηματα.

Κρίμα κορίτσια !!!! Και φαινόταν ότι θα διευκολύνει .. τι να κανείς τα μωράκια να είναι καλά!!!! Αν και εγώ θα το χρησιμοποιούσα το πολύ μισή ώρα την μέρα ... έστω να μου έλυνε λίγο τα χέρια .. αλλά κ πάλι να μου πεις μπορεί να χτυπήσει 

On 22/3/2019 at 8:39 ΜΜ, vicky86 είπε:

Λογικα επειδη γινονται ατυχηματα

Προσωπικα αυτα που βαζεις το παιδι να καθεται μεσα δ μου αρεσουν καθολου. Κ οχι μονο για τα ατυχηματα. Ουτε να περπατανε τα μαθαινει,γτ συνηθως το μωρο ειναι στις μυτες, κουναει λιγο ενα ποδι φευγει μεχρι απεναντι

Οι αλλες οι ορθιες που στηριζεται το μωρο κ κανει βηματα τις προτιμω. Δ ειχαμε κτ τετοιο ακριβως. Η μεγαλη πιανοταν απο ενα αυτοκινητακι με ψηλη πλατη κ εκανε βηματα, 9μηνων.κ ο μικρος ενα πλαστικο καροτσι σουπερ μαρκετ παιχνιδι περιπου στον χρονο

Δλδ σε ηλικια που το καθενα στεκοταν καιρο, κ εκανε βηματα πιανομενο 2-3

 

Πάντως μια γνωστή μου που έχει πέντε παιδιά που χρησιμοποιούσε στο τελευταίο της παιδί ..μάλλον για να προλάβει και η καημένη να κάνει καμιά δουλειά γιατί με τόσα παιδιά ήτανε λίγο δύσκολο. Παρατηρούσα λοιπόν το μωράκι αυτό που είναι εννιά μηνών και το ποδαράκι του το πάταγε όλο κάτω στο έδαφος καθώς έκανε βηματάκια με την στρατα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Irina095 είπε:

Κρίμα κορίτσια !!!! Και φαινόταν ότι θα διευκολύνει .. τι να κανείς τα μωράκια να είναι καλά!!!! Αν και εγώ θα το χρησιμοποιούσα το πολύ μισή ώρα την μέρα ... έστω να μου έλυνε λίγο τα χέρια .. αλλά κ πάλι να μου πεις μπορεί να χτυπήσει 

 

Πάντως μια γνωστή μου που έχει πέντε παιδιά που χρησιμοποιούσε στο τελευταίο της παιδί ..μάλλον για να προλάβει και η καημένη να κάνει καμιά δουλειά γιατί με τόσα παιδιά ήτανε λίγο δύσκολο. Παρατηρούσα λοιπόν το μωράκι αυτό που είναι εννιά μηνών και το ποδαράκι του το πάταγε όλο κάτω στο έδαφος καθώς έκανε βηματάκια με την στρατα. 

Καλα εννοειται πως δ θα δημιουργήσει πρόβλημα σε όλα τα παιδακια. Όπως κ ότι δ θα χτυπήσουν όλα. Για παράδειγμα κ ο μικρος μου παταει πιο πολύ στις μύτες κ ας μην χρησιμοποιησα

(πωπω καρμπόν τα μνμτα μου, χαχα, πάντως λεω αλήθεια δ άλλαξα τπτ:P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , vicky86 είπε:

Καλα εννοειται πως δ θα δημιουργήσει πρόβλημα σε όλα τα παιδακια. Όπως κ ότι δ θα χτυπήσουν όλα. Για παράδειγμα κ ο μικρος μου παταει πιο πολύ στις μύτες κ ας μην χρησιμοποιησα

(πωπω καρμπόν τα μνμτα μου, χαχα, πάντως λεω αλήθεια δ άλλαξα τπτ:P

Χαχα θα ρωτήσω και την παιδίατρο μου , γιατί δεν έχω ρωτήσει ακόμα να δω τι θα πει κ αυτή ... και θα το σκεφτώ τι θα κάνω 

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2019 at 7:06 ΜΜ, Irina095 είπε:

Χαχα θα ρωτήσω και την παιδίατρο μου , γιατί δεν έχω ρωτήσει ακόμα να δω τι θα πει κ αυτή ... και θα το σκεφτώ τι θα κάνω 

Διαβασε ολο το θεμα και θα σου λυθουν οι αποριες :) Επισης, μπορεις να βρεις και αρθρα απο παιδικους φυσικοθεραπευτες στο διαδικτυο, οπου αναλυεται γιατι πρεπει να αποφευγονται οι στρατες.

 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν είχα ρωτήσει τον παιδίατρο μου είχε απαντήσει το εξής κατά λέξη:Σε είχα για την πιο ενημερωμένη και σοβαρή μαμά απ' όλες όσες έχω.Αποκλειεται να με ρωτάς κάτι τέτοιο.Ελπιζω να ξέρεις και απλά να θες μια επιβεβαίωση.

Ήταν κάθετα αρνητικός και δεν το πολυσυζητησαμε γιατί όντως για επιβεβαίωση ρώτησα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...