Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όλα για βάφτιση στη Θεσσαλονίκη


Σοφία Τ.

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 718
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΦΟΡΕΜΑ,ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΦΟΡΕΜΑ?ΚΑΙ ΠΟΤΕ?ΤΟ ΑΛΛΟ ΣΚ ΒΑΠΤΙΖΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ!ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ.ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ ΙΣΑ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΝΑ 2 ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ...ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΕ ΝΕΝΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΟ MONSOON.ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΒΑΦΤΙΖΩ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..ΒΓΑΛΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟς ΑΛΛΟς ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙς ΡΟΥΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΣΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη η συζητηση αφορα στα βαπτισια στη θεσσαλονικη θα ηθελα να αναφερθω σε εναν χωρο δεξιωσης τον Βυσσινοκηπο που τον ειχα βρει εδω με καλα σχολια. Ηταν τελικα σκετη απογοητευση .Ειχε κακιστο σερβις με αποτελεσμα να μην αναδειχθει το σχετικα καλο φαγητο που εχει,καποιος απο τους καλεσμενους μας παρηγγειλε 4 φορες ενα αναψυκτικο χωρις αποτελεσμα και σχεδον οι μισοι καλεσμενοι ειχαν παρομοιες εμπειριες με διαφορα φαγητα ,σε μερικα τραπεζια δεν εφτασαν καποια φαγητα ενω σε αλλα εφτασαν λιγοτερα . Συμφωνα με τους καλεσμενους μας τα σερβιτοροι ηταν εντελως χαμενοι ,απειροι φανταζομαι, σαν τουριστες.Ενω οταν εκλεισα το μαγαζι δεν λυπηθηκα τα λεφτα μετα ........ η ιδιοκτητρια πιστευει οτι ηταν απο τις καλυτερες εκδηλωσεις ,ελπιζω να μην πηρα τους σερβιτορους στον λαιμο μου μπορει να ειχαν προσληφθει οντας απειροι λογω των διακοπων του αυγουστου,με πηραξε ομως που η ιδιοκτητρια επεμενε οτι ολα ηταν καλα.ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΑΝ ΠΟΛΥ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΤΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΔΗΛ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ

Link to comment
Share on other sites

Αχ, κοριτσάκι...εμένα να δεις, που η συγκεκριμένη κυρία ήθελε 100ευρώ λέει για να μου κρατήσει την ημερομηνία για 2 μέρες!!!Γάμος τέλος Αυγούστου και αυτό έγινε Οκτώβρη.Επέμενε τόσο που στο τέλος της είπα πως αν μου πάρουν την ημερομηνία δε θα στεναχωρηθώ και τόσο. Λες και τα 100 ευρώ θα λυπόμουν αν για κάποιον λόγο αποφάσιζα να πάμε αλλού.Τελικά ο γάμος έγινε στο Φιλίππειο, ήταν άλα ΤΕΛΕΙΑ, σε καλή τιμή, στη διακόσμηση έβαλα και εγώ το χεράκι μου, αλλά αυτή η κυρία μου έμεινε αξέχαστη. Παροιμιώδης ατάκα της: "Είστε τόσο όμορφο ζευγάρι, τόσο νέοι και ταιριαστοί!!!Θα ήθελα τόσο πολύ να γίνει εδώ η δεξίωση.Θα είναι φανταστικά"!!!Χαχαχα!!!Καλοί είμαστε, αλλά όχι και έτσι βρε παιδί μου...

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις για να σου κρατησει την ημερομηνια για 2 μερες?

 

πο πο ανατριχιασα τωρα και μας μας ελεγε τι ωραιο ζευγαρι που ειστε και διαφορα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε Τρίτη να δούμε το χώρο και της είπαμε ότι μας αρέσει και θα το σκεφτούμε σοβαρά. Συζητήσαμε για μενού, κτλ. και στο τέλος της είπαμε πως και θα της απαντήσουμε την Πέμπτη για σίγουρα (ήμασταν πολύ θετικοί!). Τότε μας είπε: Για να κλείσουμε την ημερομηνία έστω προσωρινά (πράγμα που μόνη της ήθελε), θέλω 100ευρώ και αν δεν το κάνετε εδώ θα σας τα δώσω πίσω!!!Άσε σου λέω!!!Μη στα λέω και σε στεναχωρώ.Σαν χώρος μου είχε αρέσει και το φανταζόμουν (γιατί πήγα Οκτώβρη και έξω δεν είχε τίποτα) σαν μιαόμορφη νυχτιά, σε μια όμορφη αυλή, όπως στις ταινίες...αλλά...

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΓΔΑ και εμενα μου αρεσε πολυ πολυ ο χωρος και επειδη ηταν στη θεσνικη και ετσι δεν χρειαζοταν να παμε μακρια αφου μενουμε Ανω Πολη και επισης ηταν κοντα στην Ταξιαρχων Σοφια για αυτο και τον διαλεξα.Παρεπιπτωντος στην Ταξιαρχων μας εκλεψαν την καμερα ετσι ειχαμε δυο ατυχιες η μια με την καμερα και η αλλη με το σερβις.Εμενα μου ζητησε ή ιδιοκτητρια δωρο -λεφτα για τους σερβιτορους ,εντωμεταξυ οι καλεσμενοι μου δεν μου ελεγαν τιποτα για το κακο σερβις για να μην με στεναχωρισουν ολα τα εμαθα μετα ,διαφορετικα δεν θα ειχα πληρωσει οσα συμφωνησαμε .

Link to comment
Share on other sites

καλε κοριτσια ολες για υπνο πηγατε?πρεπει να οργανωθουμε.θελω να κανουμε λιστα με μαγαζια στη Θεσσαλονικη για να ψωνισουμε οι μανουλες ρουχα για τη βαπτιση.που να παω η γυναικα?εχω και την μεγαλη μου την κορη και δεν αντεχω να τρεχω και γι αυτην δεξια και αριστερα.καμια βοηθεια?

 

Δεν ξέρω αν ήδη βρήκες ρούχα και είναι πια αργά ... αλλά να δώσω την πληροφορία.

Τεράστια ποικιλία σε ρούχα για τις μανούλες (ΚΑΙ για εμάς τις μπουμπούκες) έχει το πρατήριο της βιοτεχνίας DAY, το οποίο είναι στο δρόμο Χαριλάου προς Πυλαία, στο κτίριο της Ζ εφορίας (από την πίσω πλευρά του)-δίπλα ακριβώς από το ΚΟΥ-ΚΟΥ.

Αν και έχω δύσκολο (πλέον!) σώμα, βρήκα πάρα πολλά ρούχα να δοκιμάσω (μεγάλη γκάμα σχεδίων-μεγεθών). Οσες μένετε ανατολικά αξίζει να πάτε αφού έχει πολλά πράγματα συγκεντρωμένα σε ένα χώρο.

 

Αυτά....

oEA4p3.pnguIOJp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ετοιμάζομαι κι εγώ για τη βάπτιση του μικρούλη μου στις 8 Νοεμβρίου.:D

 

Μήπως ξέρει καμία κοπέλα, που θα βρώ marshmallows στην πιο καλή τιμή? (εκτός του macro που διάβασα παραπάνω)

Επίσης, μήπως έχει ψάξει κάποια απο εσάς.....Τι με συμφέρει περισσότερο να βάλω μέσα σε πουγκάκι.....Marshmallows, smarties ή καραμελίτσες με χρυσόχαρτο?

Ευχαριστώ:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τι έγινε? που εξαφανιστήκατε όλες? :roll:

 

Αν και η προηγούμενη ερώτηση μου δεν βρήκε ανταπόκριση, εγώ θα κάνω ακόμα μια!:mrgreen:

 

Μήπως ξέρετε κάποιο μαγαζί που αναλαμβανει τον στολισμό της εκκλησίας (κολυμπήθρα, τραπέζι ευχών, τραπέζι μπομπό, σκάλες κλπ) σε καλή τιμή? γιατί ρώτησα στο evendi και δεν αναλαμβάνει αν δεν πάρω απο αυτόν τις μπομπό, άσε που μου ζήτησε και 300 ευρώ, που μου φάνηκαν πολλά.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mom μπορεις να πας στο ανθοπωλειο "Μη με λησμονει" στη στοα Καρυπη.Κανουν τελεια δουλεια.Κι αν πας, πες στην Μαρια την ιδιοκτητρια οτι σε εστειλε η Σοφια-θα καταλαβει.

Link to comment
Share on other sites

Mom μπορεις να πας στο ανθοπωλειο "Μη με λησμονει" στη στοα Καρυπη.Κανουν τελεια δουλεια.Κι αν πας, πες στην Μαρια την ιδιοκτητρια οτι σε εστειλε η Σοφια-θα καταλαβει.

 

:lol::lol: Πριν λίγο πήρα τηλέφωνο και έκλεισα ραντεβού για Δευτέρα. Έχει καλές τιμές Σοφία?

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

στο μη με λησμονει ειχαμε παει για τον γαμο.δεν μπορω να πω πολυ ομορφες ιδεες και εξυπηρετικη η γυναικα αλλα δεν το λες και οικονομικο...

ητανε απο τους πιο ακριβους στολισμους που ειχα δει...

ο δικος μας για να καταλαβεις βγηκε 1700 με λαμπαδες κτλ και εκει μας ειχανε πει 1800χωρις λαμπαδες στον διαδρομο και αλλα πολλα..

παντως αξιζει να δεις εχει πολυ ωραια πραγματα και πρωτοτυπα ...

αυτα που σου λεω εγω ειναι 2χρονια πριν....

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

στο μη με λησμονει ειχαμε παει για τον γαμο.δεν μπορω να πω πολυ ομορφες ιδεες και εξυπηρετικη η γυναικα αλλα δεν το λες και οικονομικο...

ητανε απο τους πιο ακριβους στολισμους που ειχα δει...

ο δικος μας για να καταλαβεις βγηκε 1700 με λαμπαδες κτλ και εκει μας ειχανε πει 1800χωρις λαμπαδες στον διαδρομο και αλλα πολλα..

παντως αξιζει να δεις εχει πολυ ωραια πραγματα και πρωτοτυπα ...

αυτα που σου λεω εγω ειναι 2χρονια πριν....

 

Venetia, έχεις μήπως να μου προτείνεις εσύ κανένα κατάστημα πιο οικονομικό?

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ξερω για γαμο αλλα θα σου πω πανω κατω τιμες για βαφτιση που θυμαμαι:

 

Κολυμπηθρα (στολισμος με πολυ πρωτοτυπα λουλουδια οχι τα κοινα ζερμπερα πχ)-150 ευρω το μετρο

Στεφανακι για κεφαλι μωρου-40 ευρω

Λαμπογυαλα για διαδρομο-40 ευρω το ενα

Στολισμος τραπεζιου και μοιρασμα μπομπονιερας-150 ευρω

 

Αυτα ετσι λιγο χοντρικα και πανω κατω οι τιμες.Το θεμα ειναι οτι κανουν πολυ καλη δουλεια κι αποκλειεται να απογοητευτεις.Κι αφου εκλεισες ραντεβου, πανε να δεις και τι δουλεια κανουν...

Link to comment
Share on other sites

βασικα οχι...και εμενα η κοπελα 300 μου πηρε και μου στολισε μονο το τραπεζι με τις μπομπονιερες και τις σκαλες!!!! τελοσπαντων...

αν θες να σου δωσω τηλ. να ρωτησεις αλλα ολοι νομιζω εκει γυρω ειναι...

πανε στο μη με λησμονεις..δες τι θα σου πει και βλεπεις..

το μονο σιγουρο ειναι οτι κανει ωραια πραγματακια

υπαρχει και ο σαλαμανιωτης στα διαβατα.εκει εκαναν οικονομικο στολισμο οι κουμπαροι μου στον γαμο και ητανε πολυ ομορφος..καθολου "οικονομικος"

αλλα εγω που ρωτησα για την κολυμπηθρα μια συνθεση μου ειπε 150ε...οποτε πηγα αλλου αφου δεν στολισα και κολυμπηθρα τελικα..

αν θες μπες στο salamaniotis.gr

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ξερω για γαμο αλλα θα σου πω πανω κατω τιμες για βαφτιση που θυμαμαι:

 

Κολυμπηθρα (στολισμος με πολυ πρωτοτυπα λουλουδια οχι τα κοινα ζερμπερα πχ)-150 ευρω το μετρο

Στεφανακι για κεφαλι μωρου-40 ευρω

Λαμπογυαλα για διαδρομο-40 ευρω το ενα

Στολισμος τραπεζιου και μοιρασμα μπομπονιερας-150 ευρω

 

Αυτα ετσι λιγο χοντρικα και πανω κατω οι τιμες.Το θεμα ειναι οτι κανουν πολυ καλη δουλεια κι αποκλειεται να απογοητευτεις.Κι αφου εκλεισες ραντεβου, πανε να δεις και τι δουλεια κανουν...

 

ετσι οπως τα γραφεις μια χαρα ακουγονται...μοιραζουνε και τις μπομπονιερες?

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν ξερω για γαμο αλλα θα σου πω πανω κατω τιμες για βαφτιση που θυμαμαι:

 

Κολυμπηθρα (στολισμος με πολυ πρωτοτυπα λουλουδια οχι τα κοινα ζερμπερα πχ)-150 ευρω το μετρο

Στεφανακι για κεφαλι μωρου-40 ευρω

Λαμπογυαλα για διαδρομο-40 ευρω το ενα

Στολισμος τραπεζιου και μοιρασμα μπομπονιερας-150 ευρω

 

Αυτα ετσι λιγο χοντρικα και πανω κατω οι τιμες.Το θεμα ειναι οτι κανουν πολυ καλη δουλεια κι αποκλειεται να απογοητευτεις.Κι αφου εκλεισες ραντεβου, πανε να δεις και τι δουλεια κανουν...

 

Απορία: τις γυάλες για τον διάδρομο τις αγόρασες? ή αυτή είναι τιμή ενοικίου?

 

Η τιμή για στολισμό τραπεζιού και μοίρασμα μια χαρά νομίζω είναι...:wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...