Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όλα για βάφτιση στη Θεσσαλονίκη


Σοφία Τ.

Recommended Posts

Αντε ρε που σκεφτεσαι τον κοσμο!!!Αν δεν εχει προβλημα η μαμα,ολοι οι αλλοι περισσευουν!Δωσε της να καταλαβει οτι δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας ή χρηματων αλλα πρακτικοτητας.Ασε που τα λαδοπανα,τις πετσετες ποιος τις βλεπει εκτος απο το μωρο,τους γονεις κ τον φωτογραφο..κανενας.Δεν ξερω ποτε βαφτιζεις αλλα σκεψου οτι απο την πρωτη βδομαδα του Ιουλη εχουμε κ εκπτωσεις που συμφερουν παρα πολυ.Εγω τοτε θα παω να ψωνισω το ρουχο του μπεμπη,κ αυτα που θα φοραει στην εκκλησια οσο εμεις θα παντρευομαστε.Η λαμπαδα κοιτα να ειναι ομορφη κ προσεγμενη που θα φαινεται κ θα την εχουν κ στις φωτο κ ολα σουπερ!!Δεν υπαρχει κανενα πρεπει σε αυτα,μονο το τι μπορει κ θελει ο καθενας!ελπιζω να βοηθησα λιγο!!Α..πολυ ωραια παιχνιδια για την λαμπαδα εχει η ανεμη στην απολλωνιος πολιτεια,ξυλινα με χρωματα καταπληκτικα,η λιλιπουπολη στην τσιμισκη πριν την ναυαρινου κ ενα αλλο στην ναυαρινου,κατεβαινοντας την στα αριστερα,λιγο μετα τα κρεπαδικα!

 

 

 

κι εγω στην ανεμη ειχα σκοπο να παω σε ευχαριστω για τα αλλα δυο καταστήματα δεν τα ηξερα, ειμαι εκτος θεσσαλονικης και ειναι αρκετα κουραστικο το ψαξιμο εαν δεν ξερεις.

η βαπτιση ειναι σε διδυμμα τέλοσ Ιουνίου εγω βαπτιζω το αγορακι και η αδερφη μου το κοριτσακι.Δεν προλαβαινω τισ εκπτωσεισ αλλα δεν πειραζει.

Παραγγειλα μπομπονιερεσ κουτακι για τους μεγαλουσ με μπρελοκ και χωνακι με καραμελεσ γλειφιτζουρια και μπαλονια για τουσ μικρουσ τα εκανα εγω.

εχεισ δικιο οτι κανεισ δεν τα προσεχει γιατι και εγω τοσα χρονια που παω σε βαπτισεις δεν προσεχω τιποτα μονο αν κλαιει το μωρο [ισωσ για αυτο να αγχωθηκα τωρα, με εκδικουνται ολες οι μητερεσ και οι νονες που δεν τισ προσεξα (jesus christ)]

παρασκευη θα κατεβω ελπιζω να κανω κανα βημα γιατι εκτος απο σταυρο και 2 ζευγαρια καλτσάκια δεν εχω παρει τιποτα ακομη

και πρεπει να ψωνιστω και εγω

ωχ παναγια μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 718
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οι μπομπο μου ακουγονται πολυ καλη επιλογη παντως κ μπραβο που τις εκανες μονη σου!!οτι αλλη βοηθεια θες πες μου,για μαγαζια,ρουχα κτ.λ. οκ?!!

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Βαπτίζω την κόρη μου τέλη ιουλίου μαζί με τον ξάδερφό της, μήπως μπορείτε να μου πείτε για προσκλητήριο τι να κάνω; εγω θα προτιμούσα να κάνω κοινό προσκλητήριο. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις,οτι θα ειναι μια κοινη βαφτιση,πρωτα η κορουλα σου κ μετα ο ξαδερφος?μπερδευτηκα λιγο,γιατι να κανεις εσυ το προσκλητηριο του ξαδερφου?anyway,αν ειναι κοινη βαφτιση κ οσο καταλαβαινω,μπορεις να τα συνδυασεις φτιαχνοντας ενα που να συνδυαζει τα 2 χρωματα ή θεματα των βαφτισεων των νινιων!δωσε μας κ αλλες λεπτομερειες!!

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

οι μπομπο μου ακουγονται πολυ καλη επιλογη παντως κ μπραβο που τις εκανες μονη σου!!οτι αλλη βοηθεια θες πες μου,για μαγαζια,ρουχα κτ.λ. οκ?!!

μηπως ξερεισ απο που μπορω να παρω κερι λαμπαδα για να την στολισω?

πιστευα οτι πουλουσαν στην εκκλησια αλλα διαψευστηκα

αυριο θα ειμαι θεσ/νικη εαν μπορεισ να βοηθησεισ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον,βρηκα με 6 ευρω στο http://www.e-candles.gr,στο http://www.decor.gr αλλα δεν λεει ποσο,απο ενα αλλο σαιτ που εχει φορουμ για βαφτιση,ελεγε μια οτι υπαρχει μια βιοτεχνια κεριων στην Ολυμπιου Διαμαντη απεναντι απο το 25,τωρα αυτο που ειναι θα σε γελασω,επισης εχει στην κοκκινη εκκλησια,κατω απο την πλατεια διοικητηριου μαγαζια με εκκλησιαστικα κ φανταζομαι οτι μπορει να εχουν κ λαμπαδες σκετες,κ εχει κ ενα μαγαζι που εχει χονδρικη λιανικη διαφορα,nuova vita λεγεται,το βρισκεις πολυ ευκολα,ειναι πισω απο τον σταθμο,πριν την αστυνομια.αχ δεν ξερω κατι αλλο....!

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,βρηκα με 6 ευρω στο www.e-candles.gr,στο www.decor.gr αλλα δεν λεει ποσο,απο ενα αλλο σαιτ που εχει φορουμ για βαφτιση,ελεγε μια οτι υπαρχει μια βιοτεχνια κεριων στην Ολυμπιου Διαμαντη απεναντι απο το 25,τωρα αυτο που ειναι θα σε γελασω,επισης εχει στην κοκκινη εκκλησια,κατω απο την πλατεια διοικητηριου μαγαζια με εκκλησιαστικα κ φανταζομαι οτι μπορει να εχουν κ λαμπαδες σκετες,κ εχει κ ενα μαγαζι που εχει χονδρικη λιανικη διαφορα,nuova vita λεγεται,το βρισκεις πολυ ευκολα,ειναι πισω απο τον σταθμο,πριν την αστυνομια.αχ δεν ξερω κατι αλλο....![/QUOT

 

 

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΥΡΙΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΥΡΙΣΑ,ΒΡΗΚΑ ΛΑΜΠΑΔΑ ΣΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΜΠΑΚΑΤΣΕΛΟΥ[ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ] ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΤΕΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ, 10 ΕΥΡΩ ΟΠΟΤΕ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

ΜΟΝΟ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΑ

ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΩ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ

ΚΑΜΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΟΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

τι ειδους ρουχο ψαχνεις?κατι για πολλυ καλο ή νορμαλ?

εγω λεω να παρω κατι λιγοτερο επισημο παντως...πες μου να σου πω μαγαζια..

 

που μπορω να βρω κουφετα χατζηγιαννακη σε καλη τιμη??? ξερει καμια?

επισης χαρτι αφης ασπρο???

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι ειδους ρουχο ψαχνεις?κατι για πολλυ καλο ή νορμαλ?

εγω λεω να παρω κατι λιγοτερο επισημο παντως...πες μου να σου πω μαγαζια..

 

που μπορω να βρω κουφετα χατζηγιαννακη σε καλη τιμη??? ξερει καμια?

επισης χαρτι αφης ασπρο???

 

Για κουφετα Χατζηγιαννακη σε καλες τιμες δες στο www.eshopgamou.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:roll: Γειά σας μανούλες!!! Πρόκειται να γίνω (ξανά) νονά το Σεπτέμβρη. Την πρώτη μου φορά - πριν 10 χρόνια- πήγα μόνη μου και πήρα ότι καλύτερο και ακριβότερο υπήρχε στην αγορά χωρίς να ρωτήσω καθόλου τη μαμά του μωρού! Όταν εγώ βάφτιζα την κόρη μου η νονά της ναι μεν με ρώτησε, κάτι που αρχικά εκτίμησα, αλλά διαφωνούσε με όλες τις επιλογές μου! Τώρα πια έχω καταλάβει το τυπικό του πράγματος αλλά δεν θέλω να πιστέψει η κουμπάρα μου ότι την αγνοώ! Τί να κάνω????
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να την ρωτησεις πως θελει να το πατε το πραγμα,θελει να πατε μαζι,θελει να κανει την ερευνα αγορας της κ να πατε εκει που θα εχει καταληξει?Σου αφηνει το ελευθερο για μερικες αγορες?Συζητηστε κ θα δεις τις διαθεσεις της.Πες κι εσυ με την σειρα σου μεχρι ποσα μπορεις να διαθεσεις να κανει κ κεινη κ συ το κουμαντο σας...Απλα κ διπλωματικα.Εγω εχω γαμοβαφτιση με κουμπαρους τον κολλητο του αντρα μου που θα ειναι κ ο νονος κ την καλυτερη μου φιλη κ σε πληροφορω οτι για ολα μονη μου πηγαινω,δεν προκειται να μου διαλεξει κανενας τι θελει για σταυρο,λαμπαδες,στεφανα ή οτιδηποτε.Μου ειπαν κανε οτι θες κ τελειωσε το θεμα..Μονο η γυναικα του κουμπαρου μας,αρα οκ κουμπαρα ειανι κι εκεινη αλλα οχι ενεργη σαν την κολλητη μου,πηγε σε 3,4 μαγαζια μαζι μου αλλα οχι τοσο σαν παρεα οσο για να κοψει κινηση στο τι παιζει απο τιμες νομιζω..τεσπα..αυτες ειναι οι συμβουλες μου..

ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΟΥ!!!!

 

url=http://lilypie.com].png[/url]

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 1 ΩΡΑΙΟ ΣΕΤ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΛΕΥΚΟ ΧΩΡΙΣ ΣΧΕΔΙΑ {700GR] ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΡΕΣΩ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΩ ΤΗ ΜΑΜΑ.

ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΠΑΔΑ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ 1 ΚΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΡΕΩΣΩ.

ΛΑΜΠΑΔΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.

ΓΙΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΒΑΠΤΙΣΤΙΚΩΝ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ 1 ΣΥΝΟΛΟ ΜΑΡΑΣΙΛ

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΧΑΡΕΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΥΤΕ Η ΜΑΜΑ.

Η ΜΑΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ

Αν δεν έχει πρόβλημα η μαμά να μην σε νοιάζει ο κόσμος. Το μόνο που μένει από την βάπτιση είναι ο σταυρός. Ούτε τα ρούχα , ούτε τα παπούτσια. Φτάνει ν'αγαπάς το παιδί...

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites

:roll: Γειά σας μανούλες!!! Πρόκειται να γίνω (ξανά) νονά το Σεπτέμβρη. Την πρώτη μου φορά - πριν 10 χρόνια- πήγα μόνη μου και πήρα ότι καλύτερο και ακριβότερο υπήρχε στην αγορά χωρίς να ρωτήσω καθόλου τη μαμά του μωρού! Όταν εγώ βάφτιζα την κόρη μου η νονά της ναι μεν με ρώτησε' date=' κάτι που αρχικά εκτίμησα, αλλά διαφωνούσε με όλες τις επιλογές μου! Τώρα πια έχω καταλάβει το τυπικό του πράγματος αλλά δεν θέλω να πιστέψει η κουμπάρα μου ότι την αγνοώ! Τί να κάνω????[/color']

Εσύ γίνεσαι νονά κι εσύ αποφασίζεις τι θα ψωνίσεις. Αν η κουμπάρα σου σε θέλει για νονά δεν θα την νοιάζουν τα καλύτερα ή ακριβότερα αλλά μία σχέση ουσίας που δεν πρέπει να χαλά από δώρα. Σίγουρα πρέπει να ψωνίσεις τα απαραίτητα και έναν σταυρό που θα σου αρέσει. Εγώ τρεις φορές έγινα νονά, καμιά φορά δεν ρώτησα. Την πρώτη φορά τα ψώνισα όλα από μία βιοτεχνία στη Θεσ/νικη, τις άλλες άλλα έφτιαξα μόνη μου κι άλλα αγόρασα από μαγαζιά. καμία κουμπάρα δεν παρεξηγήθηκε.

CS28p2.png

to trito moy moraki tha erxotan ton Septembrio

Link to comment
Share on other sites

κουφετα Χατζηγιαννακη πηρα μεσα απο τη στοα καρασο το δευτερο μαγαζακι μπαινοντας απο την ερμου 8 ευρω το κιλο(καρδουλες σμαρτις). Απο εκει πηρα τουλια κορδελες και οργαντζες, μετα απο ερευνα αγορας βρηκα τις καλυτερες τιμες!

Ασχετο αλλα μηπως βαφτιζει καμια στην εκκλησια του Κοσμος γιατι μου βγαινουν διαφορα θεματα π.χ η κολυμβηθρα ειναι πετρινος βωμος και μονο στο μισο επανω μερος επιτρεπεται να στολισω.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΓΛΙΦΙΤΖΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΩΤΑ ΣΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΜΑΣ ΦΙΛΟΥΣ...

ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΗ 20/9/2009 ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ..ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΤΕΤΟΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...

Τον Οκτώβρη θα γίνω κι εγώ νονά...

Ο άντρας μου θα παντρέψει το ζευγάρι, κι εγώ θα βαφτίσω το μωρό (αγοράκι).

Κατά τον Σεπτέμβρη θα ξαμοληθούμε για βαφτιστικά.

Μήπως έχετε ιδέα πού να πάω?

Κάποιο μαγαζί με βαφτιστικά κομπλέ (ρουχαλάκια, λαδόπανα, λαμπάδες κλπ), με προσιτές και οικονομικές τιμές?

Για Θεσ/νίκη μιλάμε πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα δικα μου τα πηρα απο βιοτεχνια

λαμπαδα

τσαντα φερεγκαμο

τσαντακι ιδιο με μπουκαλακι πετσετουλα σαπουνακι

(στολισμενα πολυ ομορφα οπως εγω ζητησα)

λαδοπανα

κοστουμακι

παπουτσια

καλτσακια

πιτζαμακι

εσωρουχα δευτερα

και μια συνθεση ιδια με το στολισμο λαμπαδας τσαντας

ΣΥΝΟΛΟ 450 ΕΥΡΑ

αν σ΄ενδιαφερει να σου στειλω πμ

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα δικα μου τα πηρα απο βιοτεχνια

λαμπαδα

τσαντα φερεγκαμο

τσαντακι ιδιο με μπουκαλακι πετσετουλα σαπουνακι

(στολισμενα πολυ ομορφα οπως εγω ζητησα)

λαδοπανα

κοστουμακι

παπουτσια

καλτσακια

πιτζαμακι

εσωρουχα δευτερα

και μια συνθεση ιδια με το στολισμο λαμπαδας τσαντας

ΣΥΝΟΛΟ 450 ΕΥΡΑ

αν σ΄ενδιαφερει να σου στειλω πμ

 

Ναί με ενδιαφέρει, αν κ θα αρχίσω να ψάχνω από Σεπτέμβρη που θα έχουνε βγεί κ τα χειμωνιάτικα...στείλε όμως διεύθυνση να πάω να δώ κι εκεί, η τιμή πολύ καλή μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μαριάννα!!! Πράγματι έχεις δίκιο και αυτή είναι η πραγματικότητα: η ευθύνη του πνευματικού γονιού είναι πάνω και πέρα από λαδόπανα και μπουμπουνιέρες! Έλα όμως που ο βιολογικός γονέας νομίζει ότι η γη θα σταματήσει να γυρίζει αν δεν είναι όλα τέλεια στην βάφτιση του παιδιού του!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...