Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βουητό εμβοές στο αυτί (στην εγκυμοσύνη ή όχι)


Recommended Posts

λοιπον απο τοτε που εμεινα εγκυος αρχισα να ακουω τους χτυπους της καρδιας μου απο το δεξι μου αυτι.το ειχα πει στο γυναικολογο μου και μου ειπε οτι οταν γεννησω θα φυγουν αυτα...

γεννησα,το παιδι μου εινα 2,5 χρονων και ακομα να φυγουν!!!γινονται πιο δυνατες θα ελεγα..τον Δεκεμβριο ειχα παει σε ωρλ,ολα καλα μου πε!πηγα σε νευρολογο,μου εδωσε θεραπεια με κατι χαπια(zoloft) και μου πε οτι σε δυο εβδομαδες θα αρχισουν να φευγουν...οχι απλα δεν εφυγαν αλλα δυναμωσαν!!!εχετε παρομοια εμπειρια??δεν ξερω τι να κανω πια...τι αναλυσεις αιματος..και τι δεν εκανα!ΤΙΠΟΤΑ!!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από τότε που έμεινα έγκυος, και εγώ το έχω αυτό. Όντας έγκυος ήταν πολύ συχνό, τώρα που η κόρη μου είναι 17 μηνών, είναι πολύ αραιο (σπάνια). Δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό, αλλά καταλαβαίνω ότι μερικές φορές είναι ενοχλητικό! :?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Nafsika,

 

Ειχα κι εγω εμβοες πριν απο καποια χρονια. Καμια σχεση με εγκυμοσυνη, ηταν απλα μια πολυ αγχωτικη περιοδος της ζωης μου. Ο ηχος που ακουγα εγω συνεχεια ηταν σαν σειρηνα και οπως καταλαβαινεις ηταν αρκετα ενοχλητικο.

Πηγα σε γιατρους και στην Αγγλια και στην Ελλαδα χωρις ομως αποτελεσμα. Στην αρχη μου εδωσαν ηρεμιστικα τα οποια φυσικα δεν εκαναν τιποτα. Μετα μου εδωσαν ενα μηχανηματακι το οποιο μπαινει κατω απο το μαξιλαρι και κανει εναν διαφορετικο θορυβο απο αυτον που ακους. Ο σκοπος του ειναι να σου αποσπασει την προσοχη απο τον "δικο σου" θορυβο και να επικεντρωσει την προσοχη σου σε εναν νεο θορυβο. Αυτο με βοηθησε λιγο τα βραδυα και μπορουσα να κοιμηθω.

Τελικα μου εφυγε τελειως μονο οταν εγω απο μονη μου ειπα οτι βαρεθηκα πια, δεν μπορω να το ακουω αλλο αυτο το πραγμα. Σαν να εκανα ενα κλικ και το ξεχασα τελειως. Εκεινη την περιοδο πηγα και διακοπες οποτε χαλαρωσα αρκετα και ... αυτο ηταν! Τοσο απλο.

Δυστυχως όλα αυτα δημιουργουνται απο το μυαλο μας το οποιο μετα "συνηθηζει" σε αυτη την κατασταση και δυσκολα αλλαζει συμπεριφορα. Αυτο που μου ελεγαν εμενα οι γιατροι ηταν να "ξανα-εκπαιδευσω" τον εγκεφαλο μου ετσι ωστε να μην ακουει αυτον τον θορυβο. Κι εγω φυσικα ελεγα οτι καλα τα λενε στη θεωρια, αλλα στην πραξη? Τελικα, ευτυχως, το καταφερα και στην πραξη.

Αυτο θα σου ελεγα λοιπον κι εσενα, προσπαθησε να αποσπασεις την προσοχη σου απο τον θορυβο, ακου κατι αλλο, κανε κατι που θα σε κανει να μην το σκεφτεσαι.

Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να προσέξουμε για τα βουητά μας;

 

*Αποφύγετε την έκθεση σε δυνατούς ήχους και θορύβους.

* Ελέγχετε την αρτηριακή πίεση συχνά. Εάν έχετε πρόβλημα, συμβουλευτείτε τον γιατρό σας.

*Ελαττώστε το αλάτι στα φαγητά.

*Αποφύγετε καφέ, τσάι , τσιγάρο ,coca cola.

*Ασκηθείτε καθημερινά για να βελτιώσετε την κυκλοφορία σας.

*Να αναπαύεστε ικανοποιητικά και να αποφεύγετε την έντονη κόπωση.

*Προσπαθήστε να "συνυπάρξετε" με το βουητό σας. Το να σας ανησυχεί πολύ, μόνο επιδείνωση φέρνει.

*Χρησιμοποιήστε τρύκ για να καλύψετε το βουητό σας, όπως τον ήχο ενός ραδιόφωνου ή τηλεόρασης που θα "σκεπάσουν" τον ήχο του βουητού σας. Στο εμπόριο κυκλοφορούν και ειδικές γεννήτριες ήχων για να καλύπτουν τα βουητά.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναυσικά εμβοές ειχα και εγώ και οι ωρλ που με είδαν μου συνέστησαν αγωγή για την νόσο Meniere. Οντως, εκανα ιλίγγους που με ταλαιπώρησαν αρκετά αλλά επό τότε που ξεκίνησα την αγωγή εξαφανίστηκαν τελείως. ¨Εχω να ξανακούσω το εσωτερικό μου από το 2004! πριν μείνω έγκυος.

Πήγαινε και σε ωρλ.

 

Ζολοφτ γιατί σου δώσανε? είναι αντικαταθλιπτικό...

Link to comment
Share on other sites

voula τα zoloft μου τα εδωσε νευρολογος που πηγα μετα τον ωρλ απο εμπειρια μιας φιλης...μια φιλη μου χε πει οτι οι εμβοες ειναι νευρολογικης φυσεως και μ'εστειλε σε τετοιο γιατρο.ουτε μ'εξετασε του ειπα το προβλημα και μου εδωσε για τρεις μηνες αυτη τη θεραπεια(υποψιν οτι ειναι των 50 mg)...αλλα δεν εκαναν τιποτα ουτε αλλαγη ειδα σε μενα γενικα μ'αυτα τα χαπια...τα επαιρνα δεν τα παιρνα το ιδιο ηταν...

ακουογραμμα σε εστειλαν να κανεις εσενα voula?

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναυσικά επειδή εμένα οι εμβοές συνοδευόντουσαν με ιλίγγους και άλλα συμπτώματα, πήγα και σε ωρλ και σε νευρολόγο. Νευρολόγο χρειάστηκα για τα προκλητά δυναμικά. Μου έγραψε και εμένα αντικαταθλιπτικά (αντιμετωπίζουν το θέμα σαν ψυχολογικό φαινόμενο) που δεν πήρα ποτέ για αυτόν τον λόγο.

Τελικά αφού άλλαξα δυο- τρεις ωρλ, κατέληξαν στην διάγνωση, αφαίρεσα έναν πολύποδα στο αυτί και ξεκίνησα αγωγή για την Νόσο Μeniere (οι εμβοές συνδέονται με αυτήν την νόσο) και θεραπεύτηκα τελείως . Στα πλαίσια της ωρλ εξέτασης, είχα κάνει και ακοόγραμμα.

Πήρα χάπι για τον ίλιγγο και χάπι για τα αυτιά (που αυξάνουν την ροή του αίματος στον εγκεφαλο) κορτιζόνη και αντιβίωση. Στον συνδυασμό τους, μου έκαναν τελικά καλό.

 

Αν θες καλό ωρλ (που είναι και ειδικός παιδο-ωρλ παράλληλα) πες μου να σου στείλω στοιχεία. Που μένεις?).

 

Για νευρολόγο, μηπως πήγες στον Ζήκο?  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι εμβοες μπορει να προερχονται απο καποια οργανικη κατασταση (πχ νοσος meniere) ή απο καποια ψυχολογικη κατασταση (πχ υπερβολικο αγχος).

Στην δικη μου την περιπτωση, που δεν ηταν κατι οργανικο αλλα ψυχολογικο, ποτε κανεις δεν μου εδωσε αντικαταθλιπτικα. Τι να σου πω!

 

Εσυ σε ποια κατηγορια ανηκεις? Νομιζω αυτο πρεπει πρωτα να βρεις.

 

Υπομονη, ειναι κατι που περναει. Απλα μη το αφησεις να σε καταβαλλει.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

ΑΝ ΚΑΜΜΙΑ μπορεί να μου πει κάτι γιατί θα τρελαθώ

κατ αρχήν είμαι έγκυος

 

πίεση δεν έχω....

απο χ8ες το ένα το αυτί όλο βουίζει ....δεν μπορώ να ηρεμήσω......

είμαι όμως 5 μέρες με μπουκωμα συνάχι και οτριβιν παραμάσχαλα

 

διάβασα σχετικά με εμβοές στο ίντερνετ ,αγχώθηκα και κλαίω......

το βραδάκι θα με δει ωρλ

φοβάμαι μη μου πει οτι δε θα φύγουν ή οτι δεν υπάρχει κάτι να σταματήσει να ηρεμήσω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 7 χρόνια μετά...

Γεια σας κοριτσια! ειμαι στην 28η εβδομαδα διδυμης κυησης και εδω και 2 μηνες ακουω ενα βουητο στα αυτια σαν σφυριγμα και σαν να ακουω τους χτυπους της καρδιας μου στο δεξι αυτι..ο γυναικολογος μου ειπε οτι μπορει να ειναι ενα σπανιο συμπτωμα της εγκυμοσυνης αλλα πηγα και σε ωρλ..δεν βρηκε κατι παθολογικο..βεβαια μου ειπε οτι κανονικα θα επρεπε να κανω και αλλες εξετασεις μαγνητικη κλπ αλλα λογω εγκυμοσυνης δεν γινεται..οποτε να το δουμε μετα τη γεννα αν συνεχιστει.. το θεμα ειναι οτι εδω και λιγες μερες εχει γινει πολυ πιο εντονο και συνεχες ενω πριν δεν ηταν συνεχομενο και ηταν πιο ηπιο..τωρα με ενοχλει αρκετα..το ειχε καμια αυτο στην εγκυμοσυνη; και πως το αντιμετωπισατε;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Γεια σας κοριτσια! ειμαι στην 28η εβδομαδα διδυμης κυησης και εδω και 2 μηνες ακουω ενα βουητο στα αυτια σαν σφυριγμα και σαν να ακουω τους χτυπους της καρδιας μου στο δεξι αυτι..ο γυναικολογος μου ειπε οτι μπορει να ειναι ενα σπανιο συμπτωμα της εγκυμοσυνης αλλα πηγα και σε ωρλ..δεν βρηκε κατι παθολογικο..βεβαια μου ειπε οτι κανονικα θα επρεπε να κανω και αλλες εξετασεις μαγνητικη κλπ αλλα λογω εγκυμοσυνης δεν γινεται..οποτε να το δουμε μετα τη γεννα αν συνεχιστει.. το θεμα ειναι οτι εδω και λιγες μερες εχει γινει πολυ πιο εντονο και συνεχες ενω πριν δεν ηταν συνεχομενο και ηταν πιο ηπιο..τωρα με ενοχλει αρκετα..το ειχε καμια αυτο στην εγκυμοσυνη; και πως το αντιμετωπισατε;

To συγκεκριμενο βουητο το ακουω ανα διαστηματα, εχω να το ακουσω απο τη δευτερη εγκυμοσυνη μου. Αν θυμαμαι καλα 1-2 φορες μου κρατησε για πολλους μηνες. Ειδικα στην 2η εγκυμοσυνη πρεπει να το σχεδον μεχρι να μπω στον μηνα μου. Επειδη κι ακομη 2-3 ανθρωποι το ειχανε στο περιβαλλον μου θα σου πω τι εχω καταλαβει και απο την εμπειρια μου και απο την δικη τους. Μπορει να ειναι κατι, μπορει να μην ειναι και τιποτα. Εφ'οσον ο ωτρ δεν βρηκε κατι, προσπαθησε απλα να μην το σκεφτεσαι. Ειναι συμπτωμα που πολλες φορες υπαρχει μονο και μονο που του δινουμε σημασια. Βγαλ'το απο το μυαλο σου, προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι καθολου και λογικα καποια στιγμη απλα θα το ξεχασεις και δεν θα το δινεις σημασια. Εχεις παρατηρησει να υπαρχουν στιγμες που το ακους εντονοτερα; πχ οταν πεφτεις για υπνο; ή μετα απο εντονη δραστηριοτητα; 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

To συγκεκριμενο βουητο το ακουω ανα διαστηματα, εχω να το ακουσω απο τη δευτερη εγκυμοσυνη μου. Αν θυμαμαι καλα 1-2 φορες μου κρατησε για πολλους μηνες. Ειδικα στην 2η εγκυμοσυνη πρεπει να το σχεδον μεχρι να μπω στον μηνα μου. Επειδη κι ακομη 2-3 ανθρωποι το ειχανε στο περιβαλλον μου θα σου πω τι εχω καταλαβει και απο την εμπειρια μου και απο την δικη τους. Μπορει να ειναι κατι, μπορει να μην ειναι και τιποτα. Εφ'οσον ο ωτρ δεν βρηκε κατι, προσπαθησε απλα να μην το σκεφτεσαι. Ειναι συμπτωμα που πολλες φορες υπαρχει μονο και μονο που του δινουμε σημασια. Βγαλ'το απο το μυαλο σου, προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι καθολου και λογικα καποια στιγμη απλα θα το ξεχασεις και δεν θα το δινεις σημασια. Εχεις παρατηρησει να υπαρχουν στιγμες που το ακους εντονοτερα; πχ οταν πεφτεις για υπνο; ή μετα απο εντονη δραστηριοτητα; 

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό ακριβώς μου είχε πει και ο ώρλ να μην το σκέφτομαι.. μου έιχε δώσει και φυσιομερ για 15 μέρες για τη μυτη μήπως βοηθησει και όντως είχε μειωθεί τοτε και για 1 διάστημα το άκουγα μεν αλλά όχι συνέχεια και όχι έντονα...Τώρα είναι συνεχόμενο και έντονο.. πολυ πιο έντονο είναι  όταν πάω για ύπνο και φαντασου με το που ξυπνάω το πρωί ξυπνάω με αυτο έντονα..πριν καν το σκεφτώ δηλαδή..Επειδή μου είχε πει ο ώρλ ότι είναι και θέμα άγχους παρατήρησα ότι επιδεινώθηκε αυτές τις μέρες με αυτά που ζούμε..Όσο και να προσπαθώ να μείνω ψύχραιμη μαλλον υποσυνείδητα με επηρεάζει η κατάσταση.

Εσύ μόνο σε εγκυμοσύνες το είχες και μετά έφευγε;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Γεια σας κοριτσια! ειμαι στην 28η εβδομαδα διδυμης κυησης και εδω και 2 μηνες ακουω ενα βουητο στα αυτια σαν σφυριγμα και σαν να ακουω τους χτυπους της καρδιας μου στο δεξι αυτι..ο γυναικολογος μου ειπε οτι μπορει να ειναι ενα σπανιο συμπτωμα της εγκυμοσυνης αλλα πηγα και σε ωρλ..δεν βρηκε κατι παθολογικο..βεβαια μου ειπε οτι κανονικα θα επρεπε να κανω και αλλες εξετασεις μαγνητικη κλπ αλλα λογω εγκυμοσυνης δεν γινεται..οποτε να το δουμε μετα τη γεννα αν συνεχιστει.. το θεμα ειναι οτι εδω και λιγες μερες εχει γινει πολυ πιο εντονο και συνεχες ενω πριν δεν ηταν συνεχομενο και ηταν πιο ηπιο..τωρα με ενοχλει αρκετα..το ειχε καμια αυτο στην εγκυμοσυνη; και πως το αντιμετωπισατε;


Καλησπέρα και όλα με το καλό. Την πίεση σου την ελέγχεις;

Επεξεργάστηκαν by Indyla
Link to comment
Share on other sites

Just now, Indyla είπε:


Καλησπέρα και όλα με το καλό. Την πίεση σου την ελέγχεις;

Σε ευχαριστώ!ναι έχω πάντα χαμηλη από 11 και κάτω..Από ότι είπε ο γιατρός η υψηλή πίεση θα μπορούσε να ευθύνεται..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό ακριβώς μου είχε πει και ο ώρλ να μην το σκέφτομαι.. μου έιχε δώσει και φυσιομερ για 15 μέρες για τη μυτη μήπως βοηθησει και όντως είχε μειωθεί τοτε και για 1 διάστημα το άκουγα μεν αλλά όχι συνέχεια και όχι έντονα...Τώρα είναι συνεχόμενο και έντονο.. πολυ πιο έντονο είναι  όταν πάω για ύπνο και φαντασου με το που ξυπνάω το πρωί ξυπνάω με αυτο έντονα..πριν καν το σκεφτώ δηλαδή..Επειδή μου είχε πει ο ώρλ ότι είναι και θέμα άγχους παρατήρησα ότι επιδεινώθηκε αυτές τις μέρες με αυτά που ζούμε..Όσο και να προσπαθώ να μείνω ψύχραιμη μαλλον υποσυνείδητα με επηρεάζει η κατάσταση.

Εσύ μόνο σε εγκυμοσύνες το είχες και μετά έφευγε;

Οχι, το ειχα και εκτος εγκυμοσυνης. Αλλα στην δευτερη εφυγε περιπου πριν γεννησω. Εφ'οσον εχεις παρατηρησει οτι συμβαινει οταν αγχωνεσαι τοτε κανε πραγματα που σε ηρεμουν. Κλεισε τις ειδησεις (αληθεια σου λεω, θα δεις τρελη διαφορα), μην διαβαζεις αλλο για το θεμα, αν υπαρξει καποια σημαντικη εξελιξη πιστεψε με θα το μαθεις και χωρις να διαβαζεις καθε μερα τα νεα του ιου, τα νεα κρουσματα κλπ. Αποστασιοποιησου λιγο απο την ενημερωση του θεματος για να μην απασχολειται το μυαλο σου συχνα με αυτο. Ασκησου αν σου το επιτρεπει ο γιατρος σου, αν δεν υπαρχει καποιο θεμα αποχης απο τη φυσικη ασκηση. Οταν θα πεφτεις για υπνο θα καθεσαι οκλαδον για λιγο πριν ξαπλωσεις, θα κλεινεις τα ματια και θα παιρνεις μερικες βαθιες ανασες. Θα εισπνεεις, θα κρατας 4-5 δευτερα και θα εκπνεεις αργα. Θα εισπνεεις θετικα συναισθηματα και θα εκπνεεις τα ασχημα. Θα σκεφτεσαι μονο το ταξιδι της αναπνοης. Πως μπαινει απο τη μυτη, κατεβαινει στους πνευμονες, γεμιζει οξυγονο ολο στηθος σου, μοιραζεται στο υπολοιπο σωμα και εκπνεοντας θα φανταζεσαι οτι βγαζεις ολα τα αρνητικα συναισθηματα (πχ αγχος, στρες, λυπη, αγωνια κλπ). Μπορεις να μυρισεις και λιγο αιθεριο ελαιο λεβαντας που επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη. Πιες ενα χαμομηλι πριν πας για υπνο. Ολα αυτα πιστευω θα σε βοηθησουν να κανεις εναν πιο ηρεμο υπνο και να μην ξυπνας λες και παλευαν οι σκεψεις σου ενω κοιμοσουν. Το νιωθεις πιο εντονα οταν πας για υπνο γιατι το μυαλο δεν απασχολειται με τιποτα αλλο περα απο αυτο το βουητο. Σε καταλαβαινω, ειναι πολυ δυσκολο να μην το σκεφτεσαι αλλα προσπαθησε, πραγματικα μια που θα φυγει απο το μυαλο σου και μια που θα το ξεχασεις. Θα το θυμηθεις ξανα μια ακυρη στιγμη και θα το σκεφτεσαι για λιγο. Μετα παλι θα το ξεχασεις, μεχρι που απλα δεν θα το σκεφτεσαι και δεν θα υπαρχει.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Οχι, το ειχα και εκτος εγκυμοσυνης. Αλλα στην δευτερη εφυγε περιπου πριν γεννησω. Εφ'οσον εχεις παρατηρησει οτι συμβαινει οταν αγχωνεσαι τοτε κανε πραγματα που σε ηρεμουν. Κλεισε τις ειδησεις (αληθεια σου λεω, θα δεις τρελη διαφορα), μην διαβαζεις αλλο για το θεμα, αν υπαρξει καποια σημαντικη εξελιξη πιστεψε με θα το μαθεις και χωρις να διαβαζεις καθε μερα τα νεα του ιου, τα νεα κρουσματα κλπ. Αποστασιοποιησου λιγο απο την ενημερωση του θεματος για να μην απασχολειται το μυαλο σου συχνα με αυτο. Ασκησου αν σου το επιτρεπει ο γιατρος σου, αν δεν υπαρχει καποιο θεμα αποχης απο τη φυσικη ασκηση. Οταν θα πεφτεις για υπνο θα καθεσαι οκλαδον για λιγο πριν ξαπλωσεις, θα κλεινεις τα ματια και θα παιρνεις μερικες βαθιες ανασες. Θα εισπνεεις, θα κρατας 4-5 δευτερα και θα εκπνεεις αργα. Θα εισπνεεις θετικα συναισθηματα και θα εκπνεεις τα ασχημα. Θα σκεφτεσαι μονο το ταξιδι της αναπνοης. Πως μπαινει απο τη μυτη, κατεβαινει στους πνευμονες, γεμιζει οξυγονο ολο στηθος σου, μοιραζεται στο υπολοιπο σωμα και εκπνεοντας θα φανταζεσαι οτι βγαζεις ολα τα αρνητικα συναισθηματα (πχ αγχος, στρες, λυπη, αγωνια κλπ). Μπορεις να μυρισεις και λιγο αιθεριο ελαιο λεβαντας που επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη. Πιες ενα χαμομηλι πριν πας για υπνο. Ολα αυτα πιστευω θα σε βοηθησουν να κανεις εναν πιο ηρεμο υπνο και να μην ξυπνας λες και παλευαν οι σκεψεις σου ενω κοιμοσουν. Το νιωθεις πιο εντονα οταν πας για υπνο γιατι το μυαλο δεν απασχολειται με τιποτα αλλο περα απο αυτο το βουητο. Σε καταλαβαινω, ειναι πολυ δυσκολο να μην το σκεφτεσαι αλλα προσπαθησε, πραγματικα μια που θα φυγει απο το μυαλο σου και μια που θα το ξεχασεις. Θα το θυμηθεις ξανα μια ακυρη στιγμη και θα το σκεφτεσαι για λιγο. Μετα παλι θα το ξεχασεις, μεχρι που απλα δεν θα το σκεφτεσαι και δεν θα υπαρχει.

Αχ να σαι καλα!θα τα δοκιμάσω όσα μου γράφεις!Εκτός από άσκηση που δεν με αφήνει ο γιατρός όλα τα άλλα μπορώ να τα κάνω..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Μπορεις να μυρισεις και λιγο αιθεριο ελαιο λεβαντας που επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη. 

 

@Nansy29 Για τα αιθέρια έλαια πάρε μία συμβουλή από τον γιατρό σου πρώτα γιατί θυμάμαι όταν το είχα ρωτήσει στη δική μου εγκυμοσύνη είχα πληροφορηθεί ότι δεν επιτρέπονται. Ακόμη και υπάρχουν κάποιοι που θεωρούν ότι ορισμένα από αυτά είναι ασφαλή, επειδή δεν υπάρχουν ερευνητικά δεδομένα που να τεκμηριώνουν την ασφάλεια τους, πολλοί γιατροί λένε "όχι" σε όλα τα έλαια. Γενικά είμαι υπέρ του να ρωτά η έγκυος για οποιοδήποτε προϊόν σκέφτεται να χρησιμοποιήσει. Επίσης, συμφωνώ ότι ο ψυχολογικός παράγοντας παίζει ρόλο στην εμφάνιση σωματικών συμπτωμάτων, αλλά και πάλι, στην περίοδο της εγκυμοσύνης ο μαιευτήρας θα πρέπει να ενημερώνεται για οτιδήποτε έξω από τα συνηθισμένα μας συμβαίνει. Καλή υπόλοιπη εγκυμοσύνη και όλα να πάνε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...