Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Να ήταν μόνο αυτό; Μόλις διαπίστωσα ότι δεν γράφουν ούτε βάρος εμβρύου ούτε αν έχει νεφρά και σπονδυλική στήλη ούτε μήκος ρινικού οστού.Ένα παλιόχαρτο με πέντε στοιχεία χωρίς συμπέρασμα. Έτσι μου έρχεται να πάω να τσαμπουκαλευτώ τη Δευτέρα και να απαιτήσω να μου ξανακάνουν την εξέταση χωρίς να κοροιδεύουν αυτή τη φορά και να μου τα γράψουν όλα όχι μ..κίες!:evil::evil:

 

 

Με αυτά που διαβάζω θα γεννήσω μια ώρα νωρίτερα!:twisted: Τσέκαρα το χαρτί της αυχενικής διαφάνειας που έκανα το μάρτιο και γράφει τους εξής ελέγχους : μήκος εμβρύου, αμφιβρεγματική διάμετρος, περίμετρος κεφαλής, περίμετρος κοιλιάς, καρδιακή συχνότητα, μήκος μηριαίου, θέση πλακούντα, αγγεία ομφάλιου λώρου,ποσότητα αμνιακού υγρού, την ύπαρξη ρινικού οστού (το μήκος δεν το μετράνε, ελέγχουν μόνο αν είναι ορατό ή όχι), τη γωνία προσώπου, τη ροή αίματος στην τριγλώχινα βαλβίδα, το κύμα στο φλεβώδη πόρο, το πάχος αυχενικής διαφάνειας (τα 5 τελευταία είναι δείκτες για χρωμοσωματικές ανωμαλίες). Επίσης, σπονδυλική στήλη, ουροδόχο κύστη, καρδιά, στομάχι, άνω και κάτω άκρα, κρανίο/εγκέφαλος, κοιλιακό τοίχωμα (τα τελευταία αφορούν την ανατομία του εμβρύου. Και επιπλέον και doppler μητριαίων και μήκος τραχήλου. Το βάρος φαίνεται σε μια από τις φωτο αλλά δεν αναγράφεται στο χαρτί. Για όλα τα παραπάνω η εξέταση διήρκησε περίπου 45 λεπτά και μάλιστα κάποια μετρήθηκαν 4-5 φορές.

 

Μετά από τον υπέρηχο έγινε και η αιμοληψία. Αυτά!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα γράφει ότι είναι ζωντανά έμβρυα ότι φαίνεται να έχουν άνω κάτω άκρα, στομάχι, εγκέφαλο, ρινικό οστό, παλμούς καρδιάς και μήκος. Χωρίς στα πρώτα να έχουμε μετρήσεις, μόνο οι παλμοί και το μήκος έχουν μετρήσεις (ε αυτά μου τα είχε πει και ο γιατρός με τον δικό του υπέρηχο). Εν τω μεταξύ η βοηθός ήταν δίπλα και τα είχε τυπώσει πριν καν ο γιατρός της τα πει. Στην ουσία έχουν έτοιμο ένα χαρτί με γενικολογίες. Σε 7 λεπτά τα είδαμε όλα, τα γράψαμε και τα τυπώσαμε και πήραμε και αίμα.......Κι εμένα είναι φωτό σε απλό χαρτί κακής ποιότητος, (δεν είναι σαν του υπέρηχου, αυτό το πλαστικοποιημένο), δείχνουν σαν να είχε τελειώσει το μελάνι στο μηχάνημα εκτύπωσης. Α όταν μου πήρε αίμα δεν μου έβαλε το λαστιχάκι για να τεντωθεί η φλέβα, τρύπησε όπου βρήκε και έβγαζα τόσο αίμα που το τσιρότο που πήγε να βάλει φυσικά δεν κολλούσε. Βιαζόταν η βοηθός τόσο πολύ που έβγαζε και ήχους από το άγχος της. Και πήγαινε πάνω κάτω λες και της είχαν βάλει νέφτι. Βλέπεις περίμεναν τόσα κορόϊδα στο σαλόνι.....

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο του Αντσακλή;; Στην Λαμψάκου;;; Η β' επιπέδου ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ;;;; ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ;;;;;; :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Καλά στην πρώτη δεν ήξερες μετά στην β επιπέδου που είναι σχετικά μεγάλη δεν ρώτησες γιατί διαρκεί τόσο λίγο;;;; Μιλάμε για το ίδιο κέντρο;;;

οχι δε μιλησα γιατι παλι δν ημουν σιγουρη ομως οταν εμαθα πηγα και την εκανα αλλου οπου κρατησε 40 λεπτα με dvd και καλυτερο υπερυχο

Link to comment
Share on other sites

οχι δε μιλησα γιατι παλι δν ημουν σιγουρη ομως οταν εμαθα πηγα και την εκανα αλλου οπου κρατησε 40 λεπτα με dvd και καλυτερο υπερυχο

 

Στείλε μου π.μ. που την έκανες;;;

Link to comment
Share on other sites

Elena 79 κι εμένα ο Τζιώτης μου εκανε την αυχενική αλλά στο Ιασώ και στα δυο παιδιά, όντως 10 λεπτά!Απαράδεκτο απ αυτά που διαβάζω τώρα!

Β επιπέδου ο Παρτίδας Ιασώ μια από τα ίδια και Ντόπλερ Τάσσης Ιασώ επίσης ξεπέτα!Γενικότερα ξενέρωσα με το Ιασώ γι αυτό και τελευταία στιγμή άλλαξα για Αττικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elena 79 κι εμένα ο Τζιώτης μου εκανε την αυχενική αλλά στο Ιασώ και στα δυο παιδιά, όντως 10 λεπτά!Απαράδεκτο απ αυτά που διαβάζω τώρα!

Β επιπέδου ο Παρτίδας Ιασώ μια από τα ίδια και Ντόπλερ Τάσσης Ιασώ επίσης ξεπέτα!Γενικότερα ξενέρωσα με το Ιασώ γι αυτό και τελευταία στιγμή άλλαξα για Αττικό!

 

 

Ρε σε ποιους αφήνουμε την τύχη μας και των παιδιών μας. Βλέπεις κι εγώ ενημερώθηκα αργά. Ένας από τους ανθρώπους αυτούς δεν έχει φιλότιμο;;;; Επιστημοσύνη;;;; Αξιοπρέπεια;;;; Ηθική;;;;; Αν ήταν οι γυναίκες τους;;; Θα έκαναν μόνο 10 λεπτά;;;:evil:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα ραντεβού για επανάληψη στο Λητώ αφού προηγουμένως πλακώθηκα με το Ιασώ στο οποίο τους σκυλόβρισα.Την Τρίτη εν τω μεταξύ θα πάρω τα αποτελέσματα του Papp-A οπότε αναγκαστικά θα περάσω από το Ιασώ να τους τρίψω τα αποτελέσματα του Λητώ στη μούρη.Και τα έχω πάρει τόσο που θα αλλάξω και γυναικολόγο.Άλλος κι αυτός, όταν του είπα πως ασχολήθηκαν μόνο 10 λεπτά μου είπε "Έτσι γίνεται" σιχτίρια!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα ραντεβού για επανάληψη στο Λητώ αφού προηγουμένως πλακώθηκα με το Ιασώ στο οποίο τους σκυλόβρισα.Την Τρίτη εν τω μεταξύ θα πάρω τα αποτελέσματα του Papp-A οπότε αναγκαστικά θα περάσω από το Ιασώ να τους τρίψω τα αποτελέσματα του Λητώ στη μούρη.Και τα έχω πάρει τόσο που θα αλλάξω και γυναικολόγο.Άλλος κι αυτός, όταν του είπα πως ασχολήθηκαν μόνο 10 λεπτά μου είπε "Έτσι γίνεται" σιχτίρια!

 

Και πολύ καλά έκανες!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια εγω την αυχενικη την εκανα στο νοσοκομειο . εδωσα 40 ευρω.

ο γιατρος ειναι γνωστος μ και μεχρι στιγμης π ειμαι στην 24 εβδομαδα ολα πανε καλα .

την αυχενικη την εκανα 20 λεπτα . το μωρο ειχε καταλληλη σταση και ταειδε ολα κ επειδη πηγαιναν ολα κλα δεν υπηρχε λογος να κατσουμε παραπανω . οσο για τα 200 ευρω παρε την αποδηξη πανε στο ικα . και κανε αιτηση να παρεις τα μισα σου λεφτα πισω .

ειναι παρα πολυ 200 ευρω

Link to comment
Share on other sites

εγω ζητησα παραπεμπτικο απο το γιατροτου Ικα κ μου ειπε οτι δεν δινουν για αυχενικη διαφανεια ουτε το δικαολογει το Ικα. Μονο το Α τεστ μου ειπε μπορει να γραψει που γινεται στη 16 εβδομαδα. Μονο με την αποδειξη μπορω να παρω καποια χρηματα απο το Ικα χωρισ παραπεμπτικο?

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στον μεγαλο υπερηχο θα πας πρωτα στον εξω γιατρο και μετα θα πας στο γιατρο του ικα θ σ γραψει κατι σαν αποδηξ θ πας ν τ καταθεσεις κ θα κανεις για επιστροφη χρηματων ετσι εκανα κ εγω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια εγω την αυχενικη την εκανα στο νοσοκομειο . εδωσα 40 ευρω.

ο γιατρος ειναι γνωστος μ και μεχρι στιγμης π ειμαι στην 24 εβδομαδα ολα πανε καλα .

την αυχενικη την εκανα 20 λεπτα . το μωρο ειχε καταλληλη σταση και ταειδε ολα κ επειδη πηγαιναν ολα κλα δεν υπηρχε λογος να κατσουμε παραπανω . οσο για τα 200 ευρω παρε την αποδηξη πανε στο ικα . και κανε αιτηση να παρεις τα μισα σου λεφτα πισω .

ειναι παρα πολυ 200 ευρω

 

Μια χαρά είναι τα 20 λεπτά.Εδώ μου έκαναν την αυχενική σε 7 λεπτά επειδή και καλά το μωρό είχε καλή θέση. Μάλιστα είχε τόσο καλή που πάνω στη χαρά τους ξέχασαν να γράψουν για νεφρά, σπονδυλική στήλη, ουροδόχο κύστη, γωνία προσώπου σε μοίρες, βάρος εμβρύου, θέση πλακούντα και γενικώς πληρώνεις ολόκληρη εξέταση στο ΙΑΣΩ και παίρνεις μισή.Δεν πειράζει αυτοί έχασαν.Τώρα τα 3000 του τοκετού θα τα πάρει άλλος.:twisted:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καταθεσεις τις αποδείξεις στο ικα στις παροχές με την γνωματευση του γιατρου και να παρεις περίπου 50 ευρω και αν πάρεις γνωματευση απο το δημόσιο νοσοκομείο μπορεις να πας σε γιατρο του ικα απογευμα να στην γραψει σαν επειγουσα και θα τα πάρεις ολα πισω . Εαν σε ενδιαφερει πες μου να σου πω την διαδικασία.

μπορεις να μου πεις εμενα την διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου alice αν σου πω ότι αμέσως θυμήθηκα το θέμα που μου είχες θίξει στο π.μ. τι θα μου πεις;; Και λέω μέσα μου είχε δίκιο..... τότε που μου έλεγες πως σου είχε απαντήσει ο γιατρός.... Τηλεφώνησα πριν λίγο σε μια γνωστή μου που έχουμε και με αυτήν τον ίδιο γιατρό και μου είπε ότι πήγε στο ίδιο κέντρο και κράτησε μόνο 5 λεπτά...Τι να πω;;;;; Ποιος σου την είχε κάνει;;;

Δεν θυμάμαι όνομα δυστυχώς. Ψηλός, καστανός, λίγο χοντροκομμένος στους τρόπους του...

Εν πάσει περιπτώσει, για την αυχενική (την είχα κάνει στο εμβρυοαρτ - ή κάτι τετοιο - εγώ θυμάμαι ότι είχε κρατήσει αρκετά και μάλιστα ο γιατρός (Μακάριος Ελευθεριάδης νομίζω) μου τα εξηγούσε όλα πάρα πολύ αναλυτικά. (Και κούκλος ο γιατρός - άσχετο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω την αυχενικη την εκανα στο Αττικο .Ενα καλο τωρα που το σκευτομαι που εχει ειδικευομενουσ ειναι οτι πρωτα μου την εκανε ειδικευομενος για να εκπαιδευτει και μετα με ανελαβε η γιατροσ για να ειναι σιγουρη ....δεν θυμαμαι ποσο εκατσα .εξετασαν τα παντα και τα εχω ολα στο χαρτι .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. εγω χθες εκανα τηη αυχενικη διαφανεια σε διδυμη κυηση. μπηκα 4,30 και ξεμπερδεψα κατα τις 6. στον λιβανο πηγα και ειναι πολυ προσεκτικος!

:);)
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. εγω χθες εκανα τηη αυχενικη διαφανεια σε διδυμη κυηση. μπηκα 4,30 και ξεμπερδεψα κατα τις 6. στον λιβανο πηγα και ειναι πολυ προσεκτικος!

 

 

Γειά σου Ελένη, αυτός είναι και ο σωστός χρόνος για μια δίδυμη κύηση. Χαίρομαι που σε πρόσεξαν και που είχες καλά αποτελέσματα. Εγώ δεν είχα την ίδια τύχη. Τέλος πάντων παρ' ότι στεναχωρήθηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ελπίζω μετά από την ενημέρωσή που δίνουμε όλες μας από αυτή την σελίδα να μην έχουν και άλλες γυναίκες την ίδια αντιμετώπιση. Άντε με το καλό και για τις δυο μας.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτα για αυχενικη?? Πρωτη φορα το ακουω τι να πω!

 

Εγω παντως επειδη την εχω κανει ηδη 2 φορες την εξεταση στον Κουρτη, ποτε δε διηρκεσε λιγοτερο απο 45 λεπτα με 1 ωρα.. Ειναι πολυ λεπτομερης και τα "ψειριζει" ολα με το παραπανω.. Ασε που δεν εδωσα ποτε και 200 ευρω!

 

Απαραδεκτοι!

 

κι εγω στον Κουρτη την εκανα κι εκανε μια ωρα με το ρολοι....ασε που επειδη δεν ειχε καλη θεση η μπεμπα μ'εστειλε να περπατησω λιγο μηπως κι αλλαξει θεση για να την δει καλυτερα......επισης σημειωνε σ'ενα χαρτι λεπτομερειακα ολα τα οργανα που εβλεπε οτι ηταν οκ.....

 

πολυ καλος!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω εδώ και ημέρες όλες τις ενότητες που έχουν ανοίξει οι υπόλοιπες μανούλες σχετικά με την αυχενική διαφάνεια. Έτσι έμαθα για διάφορους γιατρούς που την κάνουν, για τα κέντρα που την κάνουν, για τα αποτελέσματα που έχουν καθώς και για το κόστος. ΠΟΥΘΕΝΑ όμως δεν βρήκα πόσο έκανε κάθε μανούλα να τελειώσει την εξέτασή της. Και αναλύω….. Από την ώρα που ξαπλώσατε και άρχισε ο γιατρός να σας εξετάζει με τον υπέρηχο μέχρι την ώρα που σας είπε σηκωθείτε είστε έτοιμη, ΠΟΣΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΕΡΑΣΕ;;;;

Και ξεκινώ από εμένα που την έκανα…..έκλεισα λοιπόν ραντεβού στο Ιατρική Μητέρας Εμβρύου στην οδό Λαμψάκου 11 (διάβασα σε άλλα ποστ και για άλλες γυναίκες που έχουν πάει εκεί) , διευθυντής του συγκεκριμένου ιδιωτικού κέντρου είναι ο κύριος Αντσακλής ο διευθυντής του Αλεξάνδρας… Ο κύριος Αντσακλής δεν ήταν εκεί και την αυχενική μου την έκανε ο κύριος Τζιώτης (ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος). Λοιπόν σε δίδυμη κύηση σαν την δική μου ο χρόνος της εξέτασης διήρκησε μόνο 7 το πολύ 10 λεπτά. Πληρώνω τα 200 ευρώ και φεύγω…. To πρωί τηλεφωνώ σε άλλο κέντρο για να δω πόσο είναι η διάρκεια μιας αυχενικής η απάντηση: Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΗ ΚΥΗΣΗ 45 ΛΕΠΤΑ. Κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό. Πάλι δεν πείθομαι και αρχίζω να ψάχνω σε ξένες σελίδες. Βρίσκω το ίδρυμα του πατέρα της αυχενικής διαφάνειας Κύπρου Νικολαϊδη http://www.fetalmedicine.com/fmc/ . Τους τηλεφωνώ, βρίσκω έναν από τους βοηθούς του, μου λένε τα ίδια και ότι ακόμη και για ένα παιδί χρειάζονται μετρήσεις των 45 λεπτών και πως αν πραγματικά οι γιατροί που σας την κάνουν έχουν certificate από το κέντρο μας τηρούν τους κανόνες….ΕΛΑ όμως πως παρʼ ότι οι γιατροί που πήγα έχουν certificate από το κέντρο τους δεν τους τηρούν;;;;;;;;;;;; Τότε μου είπαν είναι ακατάλληλοι και να πάτε για διασταύρωση των αποτελεσμάτων σε άλλους. (ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟ FMF)

Ψάχνω και βρίσκω μια παλιά συνέντευξη του ΝικολαΪδη που είχε δώσει στο βήμα όταν είχε έρθει στην Ελλάδα – σας την παραθέτω- - προς το τέλος διαβάστε για το χρόνο του υπερήχου και τι λέει για τους γιατρούς που την τελειώνουν σε 10 λεπτά ακόμη κι αν είναι πιστοποιημένοι. Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=150640&ct=33&dt=13/04/2003

 

Αλήθεια πόσο διήρκησε ο δικός σας υπέρηχος;;;;

Και γιατί εγώ ένιωσα σαν εμπόρευμα;;;; Μήπως θα πρέπει τελικά να απαιτούμε τον χρόνο που δικαιούμαστε και μας αναλογεί και που φυσικά τον πληρώνουμε χρυσάφι;;;;; Άλλωστε για τα παιδιά μας πρόκειται.....και τελικά πόσο σωστές είναι οι μετρήσεις των 10 λεπτών;;;

 

στην εκανε πολυ προχειρα την εξεταση....αυτο ειναι σιγουρο.....αλλα μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε με το μωρακι σου!!!!!σκεψου πως παλιοτερα δεν κανανε καθολου εξετασεις κι ολα εξελισονταν φυσιολογικα:-D

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θα ειναι elena. αν ομως θες να ηρεμησεις κλεισε ραντεβου σε καποιον αλλον γιατρο για να εισαι σιγουρη! οι περισσοτεροι μας κοιτανε στην τσεπη..

:);)
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ εγω το β ειπεδου εκανα 45 λεπτα ακριβως και πληρωσα 80 ευρω , και ολα ειναι ΤΕΛΕΙΑ . η αυχενικη οπως ειπα κρατησε 20 λεπτακια .και ολα οκ . μην ξανα πατε σε αυτο το κεντρο δοκιμαστε καπου αλλου

εγω την β ειπεδου μ συστησε ο γιατρος μ 2 γιατρους αλα δεν πηγα εχει το εψαξα πολυ , κ κατεληξα εκει π ηθελα εγω και δεν ειπαν τπτ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας! Παρακολουθώ το φόρουμ τακτικά αλλά μόλις τώρα γράφτηκα για να συμμετέχω στη συζήτηση. Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Είμαι στην 39η εβ. και περιμένω την μπουμπού μας άμεσα. Ζω σε επαρχία και ταξίδεψα στην Αθήνα για να κάνω την αυχενική διαφάνεια και την β΄επιπέδου, τάχα μου για καλύτερα. Τις έκανα και τις δύο στο ΙΑΣΩ. Η αυχενική είχε διάρκεια 5 λεπτά και πλήρωσα 150ευρώ ενώ η β΄επιπέδου κράτησε λιγότερο από 5 λεπτά και κόστισε 130ευρώ. Δεν με απασχολεί το κόστος (ξόδεψα 300 κάθε φορά για βενζίνες και εισητήρια) όσο η απογοήτευση που ένιωσα τότε, και εγώ και ο άνδρας μου,γιατι δεν προλάβαμε καν να δούμε το μωράκι μας από το μόνιτορ και είχαμε κιόλας τελειώσει αλλά και η κοροϊδία που νιώθω τώρα που ακούω για 45λεπτα και βάλε. Αισθάνομαι χαζή!!!!!! Εννοείται πως έχουμε ήδη αποφασίσει να μην γεννήσω στο ΙΑΣΩ. Το παιδί μας και εγώ δεν είμαστε εμπόρευμα! Ευχαριστώ που με ακούσατε ή μαλλον διαβάσατε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...