Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επεσε απο την κούνια της!


Recommended Posts

Η μικρή έπεσε απο τη κούνια της πριν λίγο.Σκαρφάλωσε μέσα σε ένα δευτερόλεπτο και βρεθηκε ανάσκελα στο πλακάκι.Δεν την αφήνω ποτέ απο τα μάτια μου είναι πολύ ζωηρο παιδι..σκαρφαλώνει παντού.Επεσε απο ύψος 1 μέτρο..ακούω μπαμ..και τη βλεπω ανάσκελα.. :( Δε φένεται να πονάει κάπου .Το θέμα είναι ότι δε ξέρω πως έπεσε..δεν το έιδα. Πήρα τη παιδίατρο και μου είπε να τη παρακολουθώ κάθε 3 ώρες .Τώρα δε ξέρω που να την κοιμίζω...αφού σκαρφάλωσε απο τη κούνια της δεν είναι πλέον ασφαλές αγια να κοιμάται. Μπορεί να ξυπνήσει το βράδυ και να πέσει..Να την κοιμίζω σε κανονικό κρεβάτι και να παραω προστατευτικά για να μην πέφτει?? είναι μικρή ακόμα για κρεβάτι αλλα πως αλλιώς??

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδη μου το καναν τα διδυμακια μου....για εκεινο το διαστημα φροντισα να μην εχουν τιποτα στην κουνια που να τα βοηθαει να το κανουν σκαλωπατι,σηκωσα τα καγκελα ψηλα και εστρωσα μπροστα στην κουνια ενα παπλωμα ωστε αν ξαναπεφταν να ηταν μαλακα 8)

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα κανει τον ακροβατη!!!!

εχει πεσει απο το παρκο και πηγα να λυποθυμησω.....

αλλα επειδη κανει πολυ ανυσηχο υπνο δεν ειναι για κρεβατι ακομα....

δεν βαζω τιποτα μεσα στην κουνια του και εχω πολυ χοντρα χαλακια γυρω γυρω

Link to comment
Share on other sites

καλωσήλθες στον κόσμο της τούμπας!! Εμένα ο μικρός την έφαγε περίπου 8 μηνών απο το κρεβάτι, για ένα δευτερόλεπτο που δεν τον πρόσεξα. Τα άτιμα ούτε που κλαίνε μετά. Μην τρελαίνεσαι πάντως, γιατι απο δω και πέρα θα φάει ουκ ολίγες. Όσο για την κούνια αυτο που λένε τα κορίτσια ακούγεται πολύ λογικό: βάλε κάτι μαλακό απο κάτω έτσι ώστε αν το ξανακάνει να σκάσει στα μαλακά :D

Link to comment
Share on other sites

elepet εύχομαι να μην ξανασυμβεί , και η μικρη σου να είναι πάντα καλά!

 

...εμάς ο Χαράλαμπος το έκανε πρώτη φορά σχεδόν πριν 4 μήννες (ήταν 18 μην. σχεδόν) ...εκείνη την περίοδο ξεκινήσαμε να πηγαίνουμε σε παιδότοπο.

Η κουνια του ήταν ηδη κατεβασμένη στο πιο χαμηλό σημείο , γιατι είχε απο μικρος "τάσεις φυγής" .

Το σοκ και την τρομάρα μας την καταλαβαίνεις....

Το ίδιο βράδυ , αφου ηρέμησε , γιατι και αυτός τρόμαξε απο την πτώση , του ζήτησα να μου δείξει πως έπεσε απο την κούνια .... το έβαλα πάλι μέσα και κανονικότατα ο κύριος , έβαλε το πόδι του πάνω στα κάγλκελα και σκαρφάλωσε ...

Θυμάμαι εκείνο το ίδιο βράδυ κάναμε ένα "κύρηγμα" σχεδόν 20' σον μικρό , γιατι δεν πρέπει να προσπαθεί να κατέβει απο την κουνια του & όποια στιγμή θέλει να βγεί θα φωνάζει την μαμά ή τον μπαμπά και εμις αμέσω θα τον βγάζουμε , ποτε μόνος του , γιατι θα χτυπήσει ... και θα πονάει πολυ και θα κλαίει...

Εκ'τοτε έχει επιχειρησει πάλι να βγεί , αλλά πάντα του τονίζω πως δεν πρέπει να βγαίνει μονός του....

 

Πιστεύω πως πρέπει να την εξηγησεις ήρεμα & με απλό τρόπο το πόσο επικυνδίνο είναι αυτο που προσπαθει να κάνει και βεβαια να πάρεις όλα τα απαραίτητα μέτρά ..... στην ανάγκη βάλτην να κοιμάτε σε κανονικό κρεβάτι , αν είναι να πέσει .... ας πέσει τουλάχιστον απο 30-40 πόντους , εγώ αυτό βλέπω σαν λύση , αν θα μς ξανασυμβεί ! :roll:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεχασα να σου πω οτι οχι απλα εχω κατεβασει την κουνια τερμα αλλα εχουμε κανει καινουργιες τρυπες και εχουμε παει το στρωμα λιγα εκατοστα απο το πατωμα

ετσι τα καγκελα ειναι πολυ ψηλα και δεν βολευεται να σκαρφαλωσει

για λιγο καιρο βεβαια :lol:

μετα παμε σε κρεβατι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω 10 μηνων τον προλαβα στο τσακ και το επιασα στον αερα την ωρα που ετοιμαζοταν να κανει βουτια απο το παρκο.. Στην κουνια της ελαχιστες φορες που τον εβαλα μεσημερια, ηταν μονιμως με το ενα ποδι πανω απο το καγκελο.. Οποτε την καταργησαμε προ πολλου.. τωρα την εχω για να βαζω τα σιδερωμενα μεσα μεχρι να τα τακτοποιησω.. Απο το κρεβατι πλέον ξερει να κατεβαινει αλλα ειναι λιγο επικινδυνος την ωρα που κοιμαται γιατι γυρναει σαν τρελος.. Οποτε εχω εγκαταλειψει τη σκεψη να κοιμηθει ακομα μονος του.. προς το καλοκαιρι θα παρουμε κρεβατακι αλλα ακομα δεν εχω βρει κατι ενδιαφερον..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια που προτείνουν χοντρά χαλάκια ή παπλώματα μπροστά από την κούνια, αλλά πάω και ένα βήμα παραπέρα και λέω να πας να πάρεις από το IKEA π.χ στρωματάκι και το αντίστοιχο κάλυμά του (έχει κάτι ωραία βελουτέ) για να γίνει στρώμα παιχνιδιού και να το βάζεις μπροστά στην κούνια για να μπορείς να έχεις εντελώς το κεφάλι σου ήσυχο! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα.

 

Η δικια μου η μπεμπουλα ειναι λιγο μικρη ακομα για να σκαρφαλωσει στην κουνια της το βραδυ αλλα εχω αλλο προβλημα κατα την διαρκεια της ημερας.

 

Μεχρι τωρα την ειχα την ημερα στο portbebe αλλα τωρα πια δεν χωραει και ζοριζεται. Πολλες φορες την αφηνω στον καναπε και την παρακολουθω.

 

Να παρω παρκοκρεββατο? μου φαινεται λιγο σαν φυλακη.

 

Να την ξαπλωνω στο καροτσι της που ειναι λιγο πιο ευρυχωρο? αλλα κι αυτο την περιοριζει στις κινησεις.

 

Εσεις που τα βαζατε τα μωρακια σας ολη μερα ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bizoudaki το ριλαξ δεν το σκεφτεσαι εμενα ειναι ενα μηνα μικροτερη και την εχει καταβρει και αυτη και εγω με το ριλαξ.Και στο παρκο καθεται.Ειναι ακομα μικρουλα και δεν καταλαβαινει και πολλα.Ξαπλωνει και χασευει τα παιχνιδια οποτε της αρεσει.Αλλα παλι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι ολα καλα με τη μικρουλα elepet!!

 

bizoudaki εμεις τον "απλωναμε" πανω στο καναπε πανω σε μια πανα του για να ειναι καθαρα και οταν αρχισε να κινειται πολυ τον βαλαμε σε παρκοκρεβατο με υπερυψωμενο πατο,οποτε δεν ειναι σαν φυλακη.Εχει καμια τριανταρια ποντους γυρω-γυρω του απο κει που ξαπλωνει και τον προστατευει ισα-ισα για να μην πεφτει,αλλα μπορει να στριφογυριζει οσο θελει,έχει άπλα!!Ειναι ψηλα και μπορει να σας βλεπει κι ολας.Ο δικος μου ηταν πολυ ζωηρουλης και αεικινητος οποτε δεν βολευτηκε και πολυ στο ρηλαξ,ειναι αναλογα το παιδι.Δοκιμασε διαφορα και θα δεις σε πιο της αρεσει πιο πολυ :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα στο ριλαξ περναγε αρκετη ωρα με τα κρεμαστα παιχνιδια να τον συντροφευουν, αλλα παλι ειναι αναλογα το παιδι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι δεν έπαθε τίποτα ευτυχώς...απλά τρόμαξε τίποτε άλλο.Πήγα και πήρα απο τα ΛΗΤΩ ένα πρροστατευτικό κρεβατιού ..μετέτρεψα την κούνια της σε κρεβατάκι χωρίς κάγκελα και τέτοια και έβαλα το προστατευττικό για να μην πέσει.Έστρωσα και ένα χοντρό παπλωμα όπως μου είπατε για να είμαι σίγουρη.Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί ννα κοιμηθεί μόνη της μας θέλει δίπλα ...είναι 2 η ώρα και ακόμα πεοσπαθούμε να τη κοιμήσουμε στο κρεβατάκι της.Έχει κακομάθει δυστυχώς και θέλει να κοιμλαται μαζί μας.Όταν νιώσει ότι λείποθμε απο κοντά της ξυπνάει και βάζει τα κλάματα :( Δύσκολα τα πράγμτατα..είμασστε πτὠματα και πρέπει να κρατήσουμε χαρακτήρα όσο αντέχουμε για να μην την πάρουμε πάλι να κοιμηθεί μαζί μας..

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

...όλα καλα λοιπόν! όσο αφορα την "πτώση" και τα μετρα ασφαλείας μιλάω :D ..τωρα για τα υπόλοιπα , κουράγιο & καλή συνεχεια στα ξενυχτιά .... μας !!!

 

υ.γ : η γνώμη μου είναι απο το να ταλαιπωρήται η μικρή & εσείς μένοντας άυπνοι.... και να κοιμάται που & που στο κρεβάτι μαζι σας , δεν ειναι κακό! ... τωρα θα μου πείς ...θα "μάθει" ... εμένα δεν με ενοχλει να κοιμάτε στο κρεβάτι μας , δεν υπάρχει λογος , αν δεν θέλει να μεινει στην κουνια να έχουμε κλάματα & ξενυχτιά , κοιμόμαστε και οι 3 αγκλιά & το πρωί όλα καλά , κ ο μικρός και εμεις για ν πάμε στις δουλεις μας!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.

 

Η δικια μου η μπεμπουλα ειναι λιγο μικρη ακομα για να σκαρφαλωσει στην κουνια της το βραδυ αλλα εχω αλλο προβλημα κατα την διαρκεια της ημερας.

 

Μεχρι τωρα την ειχα την ημερα στο portbebe αλλα τωρα πια δεν χωραει και ζοριζεται. Πολλες φορες την αφηνω στον καναπε και την παρακολουθω.

 

Να παρω παρκοκρεββατο? μου φαινεται λιγο σαν φυλακη.

 

Να την ξαπλωνω στο καροτσι της που ειναι λιγο πιο ευρυχωρο? αλλα κι αυτο την περιοριζει στις κινησεις.

 

Εσεις που τα βαζατε τα μωρακια σας ολη μερα ?

 

Καλημερα κουκλα ,

3 μηνων δεν ειναι το κουκλακι σου ? κοιτα μπορεις να παρεις ενα ρελαξ αλλα αυτα που λενε οτι ειναι και για ποιο μεγαλα παιδακια ,infant to toddler νομιζω λεει πανω , εμεις τον μικρο τον ειχα στο ρελαξ εως περιπου 5 μηνων οπου πια δεν ηθελε αλλο . Επειτα εμεις αγορασαμε παρκο και τον βαζω ακομα και τωρα 2 ωρες το πρωι εκει . Δεν το ειδα ποτε ως φυλακη ,ο Κωνσταντινος οταν ειναι ευδιαθετος καθεται ευχαριστα την ωρα που τον βαζω εκει , και με εχει σωσει γιατι ο μικρος ξυπναει πολυ νωρις 6,30 και αμα δεν ειχαμε παρκο θα επρεπε να τον κινυγαω απο τοσο νωρις , τωρα ομως καθομαστε μαζι , εγω πινω καφε εκεινος παιζει μεσα στο παρκο του . μιλαμε , χορευει , φαινεται να του αρεσει . Υπαρχουνε και μερες οπου δεν τοθ αρεσει βεβαια . Μια αλλη λυση ειναι τα στρωματα γυμναστηρια οπου μπορεις να εχεις κατω το μωρακι σου και να παιζει .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...