Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ασχετη ερωτηση, με το αρχικο θεμα βεβαια: χαρτζιλικι ειχατε; και δινετε η θα δινετε στα παιδια σας;

Εγω ποτε δεν ειχα, αν ηθελα κατι το γυρευα τοτε, ειχα για ενα συντομο διαστημα στο πρωτο και δευτερο ετος του πανεπιστημιου ενα ποσο το μηνα, μεχρι να πιασω καποια δουλεια, αλλα και παλι πηγαινε με τα εξοδα, δηλαδη να ηταν παγια ξερω γω 100 το μηνα (τυχαιο νουμερο λεω τωρα) και ενα μηνα κατι να τυχαινε και να γυρευα παραπανω.

Το ιδιο κανω και με τα παιδια μου, δηλαδη θα μου πουν οτι θελουν να πανε για φαγητο, η να παρουν δωρο σε καποιον κλπ, και δινω ενα ποσο.

Το στανταρ χαρτζιλικι, τυπου Χ ευρω τη βδομαδα, τι υποτιθεται οτι το κανει το παιδι;

K Ego den eixa xartziliki San paidi alla otan hthela lefta moy dinan k moy htan arketo. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Px ego eixa perasei ola ta oria ton gonion moy alla pisteyeis oti an moy epetrepan to kapnisma ta piersing k tis kopanes den tha eixa paei parakato? 

Polla paidia tote kapnkzan me toys goneis toys fysika ta perissotera proxorisan k pio kato.  

Δηλαδή αν του πεις ότι κάπνισμα το απαγορεύεις δεν θα το κάνει κρυφά;

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ασχετη ερωτηση, με το αρχικο θεμα βεβαια: χαρτζιλικι ειχατε; και δινετε η θα δινετε στα παιδια σας;

Εγω ποτε δεν ειχα, αν ηθελα κατι το γυρευα τοτε, ειχα για ενα συντομο διαστημα στο πρωτο και δευτερο ετος του πανεπιστημιου ενα ποσο το μηνα, μεχρι να πιασω καποια δουλεια, αλλα και παλι πηγαινε με τα εξοδα, δηλαδη να ηταν παγια ξερω γω 100 το μηνα (τυχαιο νουμερο λεω τωρα) και ενα μηνα κατι να τυχαινε και να γυρευα παραπανω.

Το ιδιο κανω και με τα παιδια μου, δηλαδη θα μου πουν οτι θελουν να πανε για φαγητο, η να παρουν δωρο σε καποιον κλπ, και δινω ενα ποσο.

Το στανταρ χαρτζιλικι, τυπου Χ ευρω τη βδομαδα, τι υποτιθεται οτι το κανει το παιδι;

 

Εγώ είχα πάντα αυτό που περιγράφεις, το έγραψα και πριν. Και μια χαρά μου φαίνεται. Συν ο,τι χρειάζεται για να φάει στο σχολείο φυσικά ή να πάρει καμιά χαζομάρα από το περίπτερο, που εννοείται περισσεύουν κι από αυτά που μου έδιναν πχ για δώρα ή φαΐ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα τότε δεν μιλάμε για καλή επικοινωνία και μπλα μπλα, μιλάμε για φόβο. Ούτε στην εποχή μας δεν ήταν έτσι. Νομίζω στην εποχή μας λειτουργούσε λίγο το σύστημα που περιέγραψα παραπάνω, γιατί νομίζω ότι τα περισσότερα παιδιά απλα δεν ήθελαν να κάνουν ο,τι θεωρείτο ακραίο τοτε, που σήμερα βέβαια έχει αλλάξει το τι είναι ακραίο.

Oxi den einai fobos na yparxei orio se ena paidi.  Pisteyeis oti esy tha siizitiseis me tin kori soy k oti sizitisete tha ta efarmosei pista epeidi exete kali sxesi.  ???

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ασχετη ερωτηση, με το αρχικο θεμα βεβαια: χαρτζιλικι ειχατε; και δινετε η θα δινετε στα παιδια σας;

Εγω ποτε δεν ειχα, αν ηθελα κατι το γυρευα τοτε, ειχα για ενα συντομο διαστημα στο πρωτο και δευτερο ετος του πανεπιστημιου ενα ποσο το μηνα, μεχρι να πιασω καποια δουλεια, αλλα και παλι πηγαινε με τα εξοδα, δηλαδη να ηταν παγια ξερω γω 100 το μηνα (τυχαιο νουμερο λεω τωρα) και ενα μηνα κατι να τυχαινε και να γυρευα παραπανω.

Το ιδιο κανω και με τα παιδια μου, δηλαδη θα μου πουν οτι θελουν να πανε για φαγητο, η να παρουν δωρο σε καποιον κλπ, και δινω ενα ποσο.

Το στανταρ χαρτζιλικι, τυπου Χ ευρω τη βδομαδα, τι υποτιθεται οτι το κανει το παιδι;

εμείς δεν είχαμε. Κάτι μας έδιναν για το κυλικείο ή για καμία σοκολάτα κλπ όταν βγαίναμε για εξωσχολικά. χρήματα που μας έδιναν για δώρο τα φυσούσαμε για να αγοράσουμε ρούχα παπούτσια κλπ. Στο λύκειο επειδή πήγαινα πιο μακριά σχολείο κ είχε τύχει να γυρίσω κ με ταξί ακόμα, επέμεναν να μην ξεχνιέμαι κ να έχω κάτι πάνω μου, όπως επίσης κ ως φοιτήτρια. Με ελευθερια ότι το πορτοφόλι είναι εκεί, να έχω μαζί μου ένα ποσο μήπως χρειαστώ ταξί ή πεινάσω ή για κάρτα στο κινητό. είχα αρχίσει όμως κ ιδιαίτερα οπότε έβγαζα ένα ποσο που μου κάλυπτε διαφορα έξοδα του μήνα, δλδ καμία βόλτα, σινεμά, ίσως κ το κινητό μου, κ αν ήθελα μάζευα για να πάρω κ κανένα ρούχο. το συστηματικό χαρτζιλίκι δεν το κατακαβαιμω ειδικά σε μικρές ηλικίες. ο άντρας μ είναι υπέρ της καλοκαιρινής απασχόλησης μετά τα 15 για να υπάρχει επίγνωση τιυ πώς βγαίνουν τα χρήματα (πράγμα που εδώ κάνουν όλα τα παιδιά, ασχέτως οικονομικής επιφάνειας). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

Oxi den einai fobos na yparxei orio se ena paidi.  Pisteyeis oti esy tha siizitiseis me tin kori soy k oti sizitisete tha ta efarmosei pista epeidi exete kali sxesi.  ???

 

Όχι, το είπα κι εγώ αυτό μερικές σελίδες πριν περί προφυλακτικού. Ούτε αν το απαγορεύσεις όμως σημαίνει ότι δεν θα το κάνει. Νομίζω το κλειδί είναι το να μη θελήσει από μόνο του να το κάνει (ο,τι θεωρεί ακραίο ο καθένας, πες το τατου, πες το piercing, πες το πρωκτικό σ..ξ, πες το να γίνει χούλιγκαν της θύρας 13, πες το να γίνει χρυσαυγιτης,πες το να κάνει οτοστόπ, οτιδήποτε) Μέσα από συζητήσεις καθ'όλη τη διάρκεια της ζωής του πετυχαίνεται αυτό, όχι με απαγορεύσεις όταν ήδη το θέλει.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Τα παιδιά που καπνίζουν ή κάνουν κοπάνες είναι γιατί τους το επιτρέπουν; Τι λες βρε Νινακι; Για πρωταπριλιά το λες; 

Oxi bre diabase ayta poy grafo. Leo oti ta paidia kanoyn etsi k allios pragmata ektos apo ayta poy epitrepeis.  

Polla paidia einai eleythera apto spiti toys k ektos apo kopanes pane k parakato.  K polla S3 polla paidia epitrepoyn oi goneis to kapnisma nai to exo zisei para polla paidia sto likeio kapnizan mazi me toys goneis toys. 

K synithos oi goneis poy htan xalaroi se ayta ta paidia pigainan k parakato. 

K nai yparxoyn polloi goneis poy to lene k kamia kopana den xalase o kosmos giati soy fenete parakseno?  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Oxi bre diabase ayta poy grafo. Leo oti ta paidia kanoyn etsi k allios pragmata ektos apo ayta poy epitrepeis.  

Polla paidia einai eleythera apto spiti toys k ektos apo kopanes pane k parakato.  K polla S3 polla paidia epitrepoyn oi goneis to kapnisma nai to exo zisei para polla paidia sto likeio kapnizan mazi me toys goneis toys. 

K synithos oi goneis poy htan xalaroi se ayta ta paidia pigainan k parakato. 

K nai yparxoyn polloi goneis poy to lene k kamia kopana den xalase o kosmos giati soy fenete parakseno?  

Δεν μου φαίνεται παράξενο το να το επιτρέπουν, μπορεί να υπάρχουν. Εννοούσα ότι τόσα παιδιά που κάνουν κοπάνες το πιο πιθανό είναι ή ότι δεν το επιτρέπουν/δεν το ξέρουν οι γονείς τους ή απλά αδιαφορούν. Όχι ότι τους έχουν πει οι γονείς τους οκ κάνε κοπάνα δεν τρέχει τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Δεν μου φαίνεται παράξενο το να το επιτρέπουν, μπορεί να υπάρχουν. Εννοούσα ότι τόσα παιδιά που κάνουν κοπάνες το πιο πιθανό είναι ή ότι δεν το επιτρέπουν/δεν το ξέρουν οι γονείς τους ή απλά αδιαφορούν.

 

Nai ennoeite to kanoyn kryfa oi perissoteroi alla ksereis oti ayto einai h epanastasi toys.  An toys to epitrepseis tha psaksoyn alloy gia epanastasi.  

Just now, kotsifikos είπε:

Προσωπικά δεν έχω θέμα ούτε με τα τατου ούτε με το πιρσινγκ , (δεν μιλάμε για ακραία πράγματα που παραμορφώνουν το πρόσωπο  και το σώμα), αν ο γιος μου μου ζητήσει πιρσινγκ η τατού (στην κατάλληλη ηλικία βέβαια) θα τον πάω εγώ να κάνει  έτσι ώστε να ξέρω πως δεν θα πάει κάπου κρυφά παρακμιακά για να πληρώσει λιγότερα χρήματα, τουλάχιστον να ξέρω πως δεν θα πάθει κάποια ζημιά. Εμένα πάντως επειδή οι γονείς μου δεν μου έδιναν χρήματα για σκουλαρίκια έβαζα τις φίλες μου να μου κάνουν τις τρύπες...πόσο επικίνδυνο να πάθω το οτιδήποτε, ήμουν τυχερή στην ανοησία που με κατέβαλε τότε.

Τατού είμαι και εγώ γεμάτη οπότε πως θα του πω μην κάνει? Κάτι σημαντικό είναι πως δεν με πειράζει να κάνει εφόσον ενηλικιωθεί, καθόλου!!

Κυρίως με νοιάζει να αγαπάει το σώμα του και να το φροντίζει ουσιαστικά, όχι επιφανιακά, δεν με πειράζει το τατού θα ήθελα όμως ιδανικά να μην καπνίσει ποτέ, να φοράει την ζώνη του όταν μπαίνει στο αυτοκίνητο, να φοράει προφύλαξη όταν έρχεται σε επαφή, να σέβεται πάντα την σύντροφο που θα έχει δίπλα του, και άλλα τέτοια, αυτά με απασχολούν περισσότερο από το τατού και το σκουλαρίκι στο φρύδι πχ. Βέβαια κάτι πολύ βασικό είναι πως εμένα δεν με νοιάζει τι θα πει ο κόσμος για το πως κυκλοφορεί ο γιος μου, αν έχει περίεργα μαλλιά-σκουλαρίκια - τατού, ποτέ δεν με ένοιαζε ούτε για εμένα τι θα πει ο κόσμος, και δεν είμαι και εγώ έτσι. Αν δω έναν νέο με πράσινα μαλλιά το πιο πιθανό είναι να πω ''ρε τι καλά που το κάνει τώρα που μπορεί και είναι σε ηλικία που έχει την δυνατότητα αυτή''.

Ένας έφηβος το σίγουρο είναι πως όταν του μπει κάτι στο μυαλό θα το κάνει (και εμείς έτσι ήμασταν , μην κάνουμε λες και δεν περάσαμε ποτέ από την ηλικία αυτή) οπότε προτιμώ να το ξέρω ώστε να μπορώ να τον συμβουλεύω παρά να το κάνει κρυφά .  Θυμάμαι σε μία συζήτηση με την αδερφή μου όταν ο ανιψιός μου ήταν 16-17 μου είχε πει πως είχε πάει για καφέ κάπου μακριά και την ρώτησα πως το επιτρέπει αυτό, η απάντηση της ήταν πως έτσι και αλλιώς θα το κάνει, οπότε καλύτερα να το κάνει φανερά ώστε να μπορει αν κάτι χρειαστεί να επικοινωνήσει μαζί της παρά να ξέρει ότι πχ είναι το παιδί στον Πειραιά και τελικά πίνει τον καφέ του στην Ραφήνα.

 

Aplos to kako einai oti psaxnoyn na ksepernane k alla oria.  Oyte Emena me noiazei alla protimo na ektonothei h epanastasi toy se ayta pros toys goneis Toy para na ta kanei ayta apta 12 k meta na barethei k na thelei alla.  

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Πιστεύω οι κουλες σκέψεις θα φύγουν όπως ήρθαν. Εννοώ ξαφνικα, όχι από μόνες τους. Προφανώς πρέπει να τις διώξω και λίγο με το να επεξεργαστώ ότι είναι κουλές. Πχ τώρα σκέφτομαι (αλλά μην αρχίσει νέος κύκλος σελίδων please, θα γελάσετε πάντως, το εγγυωμαι) το ενδεχόμενο του να διώξεις τα παιδιά για να κάνεις σ..ξ που είπε η mama16, ότι δεν θα ένιωθα καλά με αυτό. Αν έλειπαν ούτως ή άλλως σε κάποιο μάθημα πχ οκ, αλλά όχι να τα διώξω επί τούτου για να συμβεί αυτό. Και μετά για να διώξω τη σκέψη σκέφτομαι ότι δεν πρέπει να έχω ενοχές για την απόλαυση και μπλα μπλα. Και μετά μου'ρχεται ότι είναι περίεργο όμως που έχουμε απόλαυση με ένα σημείο του σώματός μας που είναι το πιο βρώμικο και αηδιαστικό (στο γυναικειο πιο πολύ αναφέρομαι, το αντρικό μ'αρεσει, χαχα) και απορώ γιατί η φύση έβαλε την ευχαρίστηση αυτή να έρχεται από το σημείο με το οποίο ουρούμε. Και τέτοια κουφά υπαρξιακά. Γενικά η πολλή σκέψη φταίει. Ειδικά τα βράδια που θηλάζω για να κοιμισω επί ώρα κ δεν έχω τι να κάνω κ διαβάζω ίντερνετ ή απλα σκέφτομαι (όπως τώρα καλή ώρα).

 

Και άσχετο αλλά μιας που λέω για απολαύσεις, κάπου είχα ακούσει παλιά ότι η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του σ..ξ. Κι έχω να πω ότι ισχύει. Μην πω ότι είναι και ανώτερη. Και τώρα τελευταία τρώω φουλ. Μήπως να κόψω τη σοκολάτα για να μου'ρθει; :-P

να σου πω ημουν σιγουρη οτι καποια,πχ εσυ,θα σκεφτοταν οτι νιωθει ενοχες αν αφησει τα παιδια για να κανει επαφές.αλλα δ νομιζω οτι γινεται ετσι ακριβως.πχ πηγαν οι παππουδες της μαμα16,πηραν τα παιδια για βολτα.αλλη φορα σφουγγαριζει,αλλη κανει τις ντουλαπες,αλλη πινει καφε κ κοιταει το ταβανι,αλλη κανει νυχια,ε στην τελικη αν ειναι κ ο συζηγος κανεις κ ενα επαφές,να μην φοβασαι μην σε ακουσουν η σε φωναξει κανεις

ειδικα με μεγαλυτερα παιδακια(οχι νεογεννητο)δ βρισκω το λογο να νιωθεις ενοχες

ισα ισα,εγω οταν διαβασα την μαμα,"ζηλεψα" με την καλη εννοια γτ εμεις δ εχουμε κανεναν εδω,οποτε τωρα με την τηλεκπαιδευση 24ωρες τα παιδια σπιτι

κ φυσικα το σκεφτομαι αρκετα μην ξυπνησουν κ μας ακουσουν η δουν,ερχονται καμια φορα κ στο κρεβατι μας.αλλα κοιμουνται σχετικα νωρις,περιμεμουμε να κοιμηθουν καλα,προσεχουμε,κλεινουμε κ πορτα

(εγω παλι καθολου δ νιωθω ετσι για τα γεννητικα οργανα τα δικα μου η του αντρα μου,αυτο που λες με την απολαυση κ τα βρωμικα κ αηδιαστικα)

το εχω ακουσει οτι ειναι υποκαταστατο,κ παντα ετρωγα πολυ,αλλα δ παρατηρησα μειωση στην λιμπιντο.το να προτιμας την σοκολατα ομως,δ μου ακουγεται κ το ιδανικοτερο

κ με ενοχλουν πολυ οι γενικευσεις οτι πιρσινγκ,καπνισμα,κοπανες εκαναν οι κακοι μαθητες,τα παιδια απο διαλυμενα σπιτια,αυτα που μετα θα κανανε τατου,η παιρνανε ναρκωτικα.υπερβολες

εμενα μου δινανε ενα χαρτζιλικι καθε εβδομαδα.υπολογιζοντας πχ ποσα δινω καθε μερα στο κυλικειο,συν κτ ακομη,στο γυμνασιο.στο δημοτικο μου εδιναν καθε μερα οσα χρειαζοταν,η παραπανω στις εκδρομες.στο λυκειο υπολογιζαμε κ εξοδο τα σαββατα.φυσικα αν τελειωναν κ χρειαζομουν κτ θα εδιναν.αλλα ρωτουσαν πχ γτ ειχα παραπανω εξοδα;αφου υποτιθεται μου εδιναν αρκετα

η υπολογιζαν την καρτα του κιν μου οταν ειχα.τα παιδια μου ειναι μικρα,οποτε στο δημοτικο θα δινω οποτε χρειαζονται καθε φορα.μετα μαλλον χαρτζιλικι

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να συμβουλευεις το παιδί για διάφορα πράγματα στη ζωή του, για το τι είναι καλό να κάνει κ τι όχι, για τις επικινδυνότητες κλπ. Εγώ ποτέ δεν έκανα ούτε τατουάζ ούτε piercing, ούτε τπτ! Μόνο τα μαλλιά έβαφα, αλλά ποτέ δεν ένιωσα απ' τους γονείς μου να μου κάνουν έλεγχο ή να μην μου επιτρέπουν να βγω ή να είναι με το ρολόι για το τι ώρα θα γυρίσω. Κ δεν καπνίζω ούτε τπτ, επαφές όπως είπα έκανα στα 18, σχέση με ένα αγόρι είχα από τα 15, τα είχαμε φτιάξει 3 φορές για 3 μήνες, για 5 κ για 1 μήνα, αλλά ένιωθα μικρή κ δεν προχώρησα παρακάτω! Κ ποτέ δεν ένιωσα από τους γονείς μου να με καταπιέζουν. Έβλεπα άλλους γονείς να είναι αυστηροί κ να μην αφήνουν διάφορα κ τα έκαναν κρυφά!

 

Χαρτζιλίκι μου έδιναν κάθε μέρα για να φάω στο σχολείο κ αν καμιά φορά ήθελα να πάω για καφέ μου έδιναν 5 ευρώ. Δεν είχα πχ την εβδομάδα 20 ευρώ σαν πόσο για να το διαχειριστώ. Βέβαια κ να είχα θα το διαχειροζομουν για να μου φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω οτι πολλους γονεις δεν τους νοιαζουν καποια πραγματα. Η και τα επικροτουν και ας μας φαινονται των περισσοτερων περιεργα. Το κορυφαιο ειναι ενας τυπακος απο το σχολειο των παιδιων που ερχοταν απο το γυμνασιο ο πατερας του να τον παρει με το μηχανακι, εννοειται χωρις κρανος και λοιπες σαχλαμαρες, και του εδινε και τσιγαρακι. Το παιδι παρατησε το σχολειο στη Β Λυκειου, γιατι λεει το ονειρο του ειναι να γινει μπαρμπαν, και απο οσο ελεγε στα παιδια, οι γονεις του το βρηκαν πολυ κουλ ιδεα. Εμενα παλαβο μου φαινεται, αλλα αν ετσι εχουν ζησει και οι γονεις του, και γενικα καλα τα εχουν καταφερει οι ανθρωποι, εχουν το σπιτι τους, μαγαζι, δυο παιδια, σε αυτους προφανως εχουν αλλα πραγματα προτεραιοτητα.

 

Απο την αλλη υπαρχει και το "δε θελω να ξερω", δεν ξερω απο που πηγαζει ομως, κουραση, αρνηση, τεμπελια, καθαρη χαζομαρα; Αυτο ειναι που μου φαινεται το πιο ανησυχητικο. Ειχαμε ας πουμε ενα παιδι συμμαθητη της κορης μου που ειχε εντονα παραβατικη συμπεριφορα απο τα 12-13. Εννοω καβγαδες, νταηλικι, απαισιο λεξιλογιο, αλκοολ, χασις κλπ. Την ξερω τη μαμα, ειναι σε πληρη αρνηση, οτι το παιδι το εχουν βαλει οι καθηγητες στο ματι, το αποβαλλουν χωρις λογο, τον ζηλευουν που ειναι ψηλος και ομορφος και κατι τετοιες σαχλαμαρες, και στο μεταξυ ο κοσμος στη γειτονια τον βλεπει και αλλαζει πεζοδρομιο τωρα που ειναι πια 17, θα ειναι θαυμα αν δεν καταληξει φυλακη, ηδη εχουν γενικα καταγγελιες απο παιδια στο Λυκειο οτι ειναι βαπορακι. Αυτο, δεν το καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

να σου πω ημουν σιγουρη οτι καποια,πχ εσυ,θα σκεφτοταν οτι νιωθει ενοχες αν αφησει τα παιδια για να κανει επαφές.αλλα δ νομιζω οτι γινεται ετσι ακριβως.πχ πηγαν οι παππουδες της μαμα16,πηραν τα παιδια για βολτα.αλλη φορα σφουγγαριζει,αλλη κανει τις ντουλαπες,αλλη πινει καφε κ κοιταει το ταβανι,αλλη κανει νυχια,ε στην τελικη αν ειναι κ ο συζηγος κανεις κ ενα επαφές,να μην φοβασαι μην σε ακουσουν η σε φωναξει κανεις

ειδικα με μεγαλυτερα παιδακια(οχι νεογεννητο)δ βρισκω το λογο να νιωθεις ενοχες

ισα ισα,εγω οταν διαβασα την μαμα,"ζηλεψα" με την καλη εννοια γτ εμεις δ εχουμε κανεναν εδω,οποτε τωρα με την τηλεκπαιδευση 24ωρες τα παιδια σπιτι

κ φυσικα το σκεφτομαι αρκετα μην ξυπνησουν κ μας ακουσουν η δουν,ερχονται καμια φορα κ στο κρεβατι μας.αλλα κοιμουνται σχετικα νωρις,περιμεμουμε να κοιμηθουν καλα,προσεχουμε,κλεινουμε κ πορτα

(εγω παλι καθολου δ νιωθω ετσι για τα γεννητικα οργανα τα δικα μου η του αντρα μου,αυτο που λες με την απολαυση κ τα βρωμικα κ αηδιαστικα)

το εχω ακουσει οτι ειναι υποκαταστατο,κ παντα ετρωγα πολυ,αλλα δ παρατηρησα μειωση στην λιμπιντο.το να προτιμας την σοκολατα ομως,δ μου ακουγεται κ το ιδανικοτερο

κ με ενοχλουν πολυ οι γενικευσεις οτι πιρσινγκ,καπνισμα,κοπανες εκαναν οι κακοι μαθητες,τα παιδια απο διαλυμενα σπιτια,αυτα που μετα θα κανανε τατου,η παιρνανε ναρκωτικα.υπερβολες

εμενα μου δινανε ενα χαρτζιλικι καθε εβδομαδα.υπολογιζοντας πχ ποσα δινω καθε μερα στο κυλικειο,συν κτ ακομη,στο γυμνασιο.στο δημοτικο μου εδιναν καθε μερα οσα χρειαζοταν,η παραπανω στις εκδρομες.στο λυκειο υπολογιζαμε κ εξοδο τα σαββατα.φυσικα αν τελειωναν κ χρειαζομουν κτ θα εδιναν.αλλα ρωτουσαν πχ γτ ειχα παραπανω εξοδα;αφου υποτιθεται μου εδιναν αρκετα

η υπολογιζαν την καρτα του κιν μου οταν ειχα.τα παιδια μου ειναι μικρα,οποτε στο δημοτικο θα δινω οποτε χρειαζονται καθε φορα.μετα μαλλον χαρτζιλικι

Ευτυχώς εγώ κοντά τα πεθερικά κ μπορώ να τα αφήσω. Βέβαια όταν είχα μόνο την κόρη την άφηνα μόνο για να πάω σε κανέναν γιατρό κ τώρα στην καραντίνα το περισσότερο διάστημα δεν τα πήγαινα καθόλου. Αλλά άρχισα να κουραζομαι αφάνταστα κ έχουμε κανένα δίμηνο που αρχίσαμε να έχουμε επαφές με τους παππούδες. Πάντως είναι πολύ σημαντικό να έχεις μια μικρή βοήθεια κ κρίμα που δεν έχεις. Βέβαια είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται να εκμεταλλευομαστε τους παππούδες κ να απαιτούμε να τα κρατάνε αλλά μια στις τόσες αν μπορούν κ αυτοί να τα αφήσεις για να πας για κανένα καφέ, να κάνεις καμιά δουλειά κ.α.

 

Με τις απόψεις σου πάντα συμφωνώ!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ευτυχώς εγώ κοντά τα πεθερικά κ μπορώ να τα αφήσω. Βέβαια όταν είχα μόνο την κόρη την άφηνα μόνο για να πάω σε κανέναν γιατρό κ τώρα στην καραντίνα το περισσότερο διάστημα δεν τα πήγαινα καθόλου. Αλλά άρχισα να κουραζομαι αφάνταστα κ έχουμε κανένα δίμηνο που αρχίσαμε να έχουμε επαφές με τους παππούδες. Πάντως είναι πολύ σημαντικό να έχεις μια μικρή βοήθεια κ κρίμα που δεν έχεις. Βέβαια είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται να εκμεταλλευομαστε τους παππούδες κ να απαιτούμε να τα κρατάνε αλλά μια στις τόσες αν μπορούν κ αυτοί να τα αφήσεις για να πας για κανένα καφέ, να κάνεις καμιά δουλειά κ.α.

 

Με τις απόψεις σου πάντα συμφωνώ!!!

καλα ναι,κ εγω δ θα πω,αχ εχουμε καιρο να κανουμε,ας πανε τα παιδια στην γιαγια

ουτε καν για δουλειες.μου τα κρατησαν μεσα στην μερα οταν ειχαμε μετακομιση

αλλα πλεον ειναι μεγαλα,κ ζητανε να πανε.να κοιμηθουν μαζι τα ξαδερφακια.οποτε το καλοκαιρι που ειχαμε παει,εφυγα λιγες μερες νωριτερα,εκανα τις δουλειες μου,κ πηγαμε σε 2-3μερες κ πηραμε κ τα παιδια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

καλα ναι,κ εγω δ θα πω,αχ εχουμε καιρο να κανουμε,ας πανε τα παιδια στην γιαγια

ουτε καν για δουλειες.μου τα κρατησαν μεσα στην μερα οταν ειχαμε μετακομιση

αλλα πλεον ειναι μεγαλα,κ ζητανε να πανε.να κοιμηθουν μαζι τα ξαδερφακια.οποτε το καλοκαιρι που ειχαμε παει,εφυγα λιγες μερες νωριτερα,εκανα τις δουλειες μου,κ πηγαμε σε 2-3μερες κ πηραμε κ τα παιδια

Κ καλά έκανες, εφόσον μεγάλωσαν τα παιδιά είναι πιο εύκολο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

εγω παλι καθολου δ νιωθω ετσι για τα γεννητικα οργανα τα δικα μου η του αντρα μου,αυτο που λες με την απολαυση κ τα βρωμικα κ αηδιαστικα

 

Ναι καλέ δεν είπα ότι είναι φυσιολογικό να το σκέφτεται κάποιος έτσι. Στις κουλές σκέψεις που μου έρχονται το έγραψα.

 

Just now, vicky86 είπε:

με ενοχλουν πολυ οι γενικευσεις οτι πιρσινγκ,καπνισμα,κοπανες εκαναν οι κακοι μαθητες,τα παιδια απο διαλυμενα σπιτια,αυτα που μετα θα κανανε τατου,η παιρνανε ναρκωτικα.υπερβολες

 

Είπα ότι παλιά ήταν έτσι, τώρα κάνουν όλοι

 

Just now, mama16 είπε:

Εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να συμβουλευεις το παιδί για διάφορα πράγματα στη ζωή του, για το τι είναι καλό να κάνει κ τι όχι, για τις επικινδυνότητες κλπ. Εγώ ποτέ δεν έκανα ούτε τατουάζ ούτε piercing, ούτε τπτ! Μόνο τα μαλλιά έβαφα, αλλά ποτέ δεν ένιωσα απ' τους γονείς μου να μου κάνουν έλεγχο ή να μην μου επιτρέπουν να βγω ή να είναι με το ρολόι για το τι ώρα θα γυρίσω. Κ δεν καπνίζω ούτε τπτ, επαφές όπως είπα έκανα στα 18, σχέση με ένα αγόρι είχα από τα 15, τα είχαμε φτιάξει 3 φορές για 3 μήνες, για 5 κ για 1 μήνα, αλλά ένιωθα μικρή κ δεν προχώρησα παρακάτω! Κ ποτέ δεν ένιωσα από τους γονείς μου να με καταπιέζουν. Έβλεπα άλλους γονείς να είναι αυστηροί κ να μην αφήνουν διάφορα κ τα έκαναν κρυφά!

 

Έτσι ακριβώς κι εγώ. Αυτό εννοώ με τη συζήτηση και τα παραδείγματα σε άσχετες ώρες που έτσι τελικά το παιδί δεν θέλει από μόνο του και ούτε νιώθει να καταπιέζεται ούτε ότι οι γονείς είναι απέναντι κλπ. Ούτε φίλοι μου έχουν πει να ένιωσαν ετσι. Γενικά το είχα πει και πριν, πέρα από το σ..ξ που δεν συζητιόταν, στο σπίτι μου ξέραμε τα πάντα μέσα από παραδείγματα πχ την αποβολή της θείας μου όταν ήμουν στο γυμνάσιο, την εξωσωματική που έκαναν οι κουμπάροι όταν ήμουν 9, την εξωσωματική με κατεψυγμένα που έκαναν όταν ήμουν στο γυμνάσιο κ.α. Γι'αυτο είχα πει πριν ότι μου φαίνεται λίγο περίεργο το όλα να τα σκεφτόμαστε πώς θα τα πούμε και "ενημερώσουμε" γιατί για τα περισσότερα θέματα σίγουρα προκύπτει μια ευκαιρία να τα παρουσιάσεις έτσι στο άσχετο. Τώρα βέβαια το τι ακριβώς μου είχαν εξηγήσει για την εξωσωματική στα 9 δεν θυμάμαι, πάντως το συζητουσαν φυσιολογικά. Είναι κουφό βέβαια το ότι για την εξωσωματική το έμαθα από τους γονείς αλλά για την κανονική σύλληψη όχι, αλλά μάλλον θεωρούσαν δεδομένο ότι ξέρω. Και η αλήθεια είναι ότι σε κάποια πράγματα είμαι λίγο ιδιάζουσα περίπτωση στο πώς τα έμαθα και ήταν και σωστά κιόλας: παίρναμε τα περιοδικά "το παιδί μου κι εγώ" αν θυμάστε γιατί έδιναν παιδικές βιντεοκασέτες. Ήταν περιοδικά για γονείς, προ ίντερνετ, με άρθρα, ερωτήσεις αναγνωστών κλπ. Για κάποιο λόγο ήθελα να τα διαβάζω. Εκεί λοιπόν είχα διαβάσει το πώς να πεις στο παιδί σου για το σ..ξ κι έτσι το έμαθα, σε συνδυασμό φυσικά με συμμαθητές (δεν θυμάμαι τι ήταν πρώτο). Θυμάμαι το περιοδικό έλεγε συγκεκριμένα "το πουλάκι του μπαμπά μπαίνει στης μαμας και εναποθέτει ένα σπορακι". Μου είχε κάνει κι εντύπωση η λέξη "εναποθέτει". Κι άλλα θέματα "πώς να πείτε στο παιδί σας" είχα διαβάσει και είχα μάθει πολλά. Θάνατο, Άγιο Βασίλη, για τις αντιδράσεις των εφήβων κ.α. Αλλά εντάξει ήταν η εξαίρεση προφανώς. Ακόμα και για το θηλασμό ήξερα λεπτομέρειες, χαχα!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κ καλά έκανες, εφόσον μεγάλωσαν τα παιδιά είναι πιο εύκολο

οταν ηταν 6μ η μεγαλη,σκεφτομουν μεχρι κ που πηγα γιατρο κ αντι να γυρισω σπιτι μετα,εγω εκατσα κ για καφε:lol:

φυσικα δ νιωθω ετσι 6χρ μετα.οχι οτι ειναι βαρος εννοειται τα παιδια.κ νιωθω κ πολυ καλυτερα που το ζητανε

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εντάξει έχουμε βγάλει τους έφηβους τέρατα με αυτά που διαβάζω (τουλάχιστον από αυτά που καταλαβαίνω εγώ, ίσως και να παρερμηνεύω αλλά αυτή η εντύπωση που έχει δημιουργηθεί), λες και εμείς δεν υπήρξαμε ποτέ έφηβοι.

 

Δεν νομίζω να κατηγορεί κανεις τους εφήβους. Μόνο τα μηνύματα της Νινακι θα μπορούσαν να ερμηνευτούν έτσι αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι το εννοεί ακριβώς έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εντάξει έχουμε βγάλει τους έφηβους τέρατα με αυτά που διαβάζω (τουλάχιστον από αυτά που καταλαβαίνω εγώ, ίσως και να παρερμηνεύω αλλά αυτή η εντύπωση που έχει δημιουργηθεί), λες και εμείς δεν υπήρξαμε ποτέ έφηβοι.Προσωπικά πιστεύω πως  όσο πιο απόλυτος είναι ένας γονέας όσο πιο αυταρχικός τόσο μεγαλύτερο είναι το χάσμα που δημιουργείται στην μεταξύ τους σχέση, ο κάθε γονέας επιλέγει αν θέλει να είναι δίπλα ή απέναντι στο παιδί του, εμείς οι περισσότεροι μεγαλώσαμε με τους γονείς μας απέναντι ελπίζω αυτό να αλλάξει τα επόμενα χρόνια.

μαλλοv το παρερμηvευεις. Τερατα δεv ειvαι απλα θελουv καποια ορια που μπορουv vα ξεπερασουv κ καποια που δεv μπορουv. 

Οποτε αv πχ εμεvα μου επετρεπαv εvα τατουαζ στα 15 στα 16 το πιο πιθ;vο vα ηθελα καλλο κ αv μου το απαγορευαv θα ελεγα μα τι εvα τι δυο αφου εσυ μου το επετρεψες. Οποτε στα 20 θα ειχα μαλλοv βρεθει με 3 τατουαζ που σταvταρ θα ειχα μεταvιωσει μεχρι τα 25.  

δεv vομιζω οτι ειvαι αυταρχισμος τα ορια που ξερεις οτι θα πατηθουv.  Απλα ξερεις οτι θα vιωσει τηv επαvασταση του ο εφηβος που ετσι κ αλλιως θα τηv καvει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

οταν ηταν 6μ η μεγαλη,σκεφτομουν μεχρι κ που πηγα γιατρο κ αντι να γυρισω σπιτι μετα,εγω εκατσα κ για καφε:lol:

φυσικα δ νιωθω ετσι 6χρ μετα.οχι οτι ειναι βαρος εννοειται τα παιδια.κ νιωθω κ πολυ καλυτερα που το ζητανε

Δεν έχω άλλο like. Κ εγώ όταν ήταν μικρή η κόρη μου δεν ήθελα καν να την αφήνω!!!! Τώρα παρακαλάω να μπορούν!! :P

  • Χαχαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Ναι καλέ δεν είπα ότι είναι φυσιολογικό να το σκέφτεται κάποιος έτσι. Στις κουλές σκέψεις που μου έρχονται το έγραψα.

 

 

Είπα ότι παλιά ήταν έτσι, τώρα κάνουν όλοι

 

 

Έτσι ακριβώς κι εγώ. Αυτό εννοώ με τη συζήτηση και τα παραδείγματα σε άσχετες ώρες που έτσι τελικά το παιδί δεν θέλει από μόνο του και ούτε νιώθει να καταπιέζεται ούτε ότι οι γονείς είναι απέναντι κλπ. Ούτε φίλοι μου έχουν πει να ένιωσαν ετσι. Γενικά το είχα πει και πριν, πέρα από το σ..ξ που δεν συζητιόταν, στο σπίτι μου ξέραμε τα πάντα μέσα από παραδείγματα πχ την αποβολή της θείας μου όταν ήμουν στο γυμνάσιο, την εξωσωματική που έκαναν οι κουμπάροι όταν ήμουν 9, την εξωσωματική με κατεψυγμένα που έκαναν όταν ήμουν στο γυμνάσιο κ.α. Γι'αυτο είχα πει πριν ότι μου φαίνεται λίγο περίεργο το όλα να τα σκεφτόμαστε πώς θα τα πούμε και "ενημερώσουμε" γιατί για τα περισσότερα θέματα σίγουρα προκύπτει μια ευκαιρία να τα παρουσιάσεις έτσι στο άσχετο. Τώρα βέβαια το τι ακριβώς μου είχαν εξηγήσει για την εξωσωματική στα 9 δεν θυμάμαι, πάντως το συζητουσαν φυσιολογικά. Είναι κουφό βέβαια το ότι για την εξωσωματική το έμαθα από τους γονείς αλλά για την κανονική σύλληψη όχι, αλλά μάλλον θεωρούσαν δεδομένο ότι ξέρω. Και η αλήθεια είναι ότι σε κάποια πράγματα είμαι λίγο ιδιάζουσα περίπτωση στο πώς τα έμαθα και ήταν και σωστά κιόλας: παίρναμε τα περιοδικά "το παιδί μου κι εγώ" αν θυμάστε γιατί έδιναν παιδικές βιντεοκασέτες. Ήταν περιοδικά για γονείς, προ ίντερνετ, με άρθρα, ερωτήσεις αναγνωστών κλπ. Για κάποιο λόγο ήθελα να τα διαβάζω. Εκεί λοιπόν είχα διαβάσει το πώς να πεις στο παιδί σου για το σ..ξ κι έτσι το έμαθα, σε συνδυασμό φυσικά με συμμαθητές (δεν θυμάμαι τι ήταν πρώτο). Κι άλλα θέματα "πώς να πείτε στο παιδί σας" είχα διαβάσει και είχα μάθει πολλά. Αλλά εντάξει ήταν η εξαίρεση προφανώς. Ακόμα και για το θηλασμό ήξερα λεπτομέρειες, χαχα!

 

ουτε πριν 15-20χρ ηταν ετσι αυτα τα παιδια.διαφωνω.δ εχω τετοια παραδειγματα στο μυαλο μου.τετοιες αποψεις ισως ειχαν οι γονεις μου

αλλα ναι,το περιοδικο το επαιρνε μια γειτονισσα,κ θυμαμαι το διαβαζα πολυ.ειχε διαφορετικη προσεγγιση απο τους δικους μου.πχ ειχε πει λιγα πραγματα στον γιο της 5χρ οταν εκεινη απεβαλλε

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...