Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν έχω διάθεση για ερωτικές επαφές


Recommended Posts

Just now, ninaki80 είπε:

Entaksei ayto me ton xrono einaj diaforetiko na min prolabaineis dhladh . E ama koimithei to mikro stis 11. Pianeis doyleia amesos sxedon.  Mexri tis 12.30 na eisai kople.  Na  katseis k mexri tis 1,30 na xazepsete ligo . 

Etsi K allios pio noris emeis pote den koimomastan 

Τι ώρα ξυπνάτε; Εγω με λιγότερο από 6 -6.30 ώρες ύπνο δεν αντέχω. Αν κοιμηθεί ο μικρός 11 όπως δυστυχώς συμβαίνει, ήδη κουτουλαω από την προσπάθεια, δεν υπάρχει περίπτωση σεχ, κάποιες φορές μετά βίας κάθομαι μισή ώρα με τον άντρα μου για να μην τον αφήνω μόνο του. Τις άλλες φορές βάζουμε κάτι να δούμε, με παίρνει ο ύπνος στον καναπέ, τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι πρέπει να κόψουμε τον μεσημεριανό ύπνο του μικρου γιατί το βράδυ δεν καθόμαστε σχεδον καθολου μαζί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δηλαδή οι συμμαθητές σας είχαν σχέσεις γενικά; 

εγώ δεν είχα καμία σχέση μέχρι τα 25 σχεδόν, στο σχολείο γιατί δεν θεωρούσα ότι μπορούσα να έχω, στη σχολή γιατί όσο κι αν το επεδίωκα, δεν προέκυπτε (εντάξει το φιλολογικό δεν είναι και η πιο κατάλληλη σχολή για να βρεις φίλο). Δηλαδή δεν είναι ότι δεν το έκανα από επιλογή, απλώς δεν υπήρχε άτομο για να το κάνω...

 

Με εκπλήσσει αυτό που λέτε για το σχολείο πάντως, γιατί δεν κάναμε καν τέτοιες συζητήσεις. 

Το πιο σοκαριστικό που συνέβαινε στο σχολείο μου ήταν που μια συμμαθήτριά μας κάπνιζε, το οποίο δικαιολογούσα στο μυαλό μου επειδή ήταν 17 ήδη στην Α Λυκείου (από εξωτερικό)!  Πραγματικά σε άλλο συμπαν ήμουν όπως φαίνεται! 

Κ εγω κ το 90% των συμμαθητων μου κ ολων των γνωστων μου, ειχαμε σχεσεις απο στ δημοτικου:rolleyes:αναλογα κ τι εννοεις σχεση. Απο το "θελεις να τα φτιαξουμε", χερακια, φιλακια μεχρι επαφες κανονικοτατα κ να μπαινοβγαινουν στα σπιτια συμπεθερων:mrgreen:

Εγω δ ημουν σταθερος τυπος:P

Καπνιζαν απο α γυμνασιου, εγω δοκιμασα αλλα δ μου κολλησε

Εμας το πιο εξτριμ ηταν αποκτηση παιδιου στα 14,χωρις να παρουν χαμπαρι οι γονεις οτι εγκυμονει το κοριτσι, γεννησε μονη στο μπανιο, κ αφησανε το μωρο εξω απο συγγενικο σπιτι

Δ μπορω να πω, εχουν γινει πολλα στα μαθητικα μου χρονια

Σε μας ηταν μεγαλο το ποσοστο σχεσεων. Ουτε μονο οι ομορφοι ουτε μονο αυτοι με χαλαρους γονεις

Just now, little lamb είπε:

Τι να σου πω εμάς το 2-3 τη βδομάδα μας φαίνεται νορμάλ, όχι λίγο. Εκτος αν είσαι νιόπαντρος ή μόλις έχεις συζήσει ή είσαι σε διακοπές με άπλετο χρόνο. Αλλιώς αν κάθε βράδυ γινόταν αυτό θα μου φαινόταν ότι δεν έχουμε κανένα άλλο είδος κοινής διασκέδασης κ το μόνο πράγμα που απολαμβάνουμε μαζί είναι το σ..ξ. Που κι αυτό δεν μου ακούγεται ο,τι καλύτερο για μια σχέση. Να είναι μόνο σαρκική. Θα ένιωθα ότι με θέλει μόνο γι'αυτο. Το 3 φορές τη βδομάδα είναι μέρα παρά μέρα. Δηλαδή ένα βράδυ κάνεις σ..ξ, άλλο βλέπεις ταινία, άλλο κάθεσαι να κουβεντιάσεις, άλλο βγαίνεις. Πιο ισορροπημένο μου ακούγεται αυτό παρά το κάθε βράδυ ο μόνος χρόνος να περναει αποκλειστικό χρόνο το ζευγάρι να είναι το σ...ξ.

Το ότι παίζει ρόλο τι κάναμε πριν το λέω με την έννοια ότι αν κάποιοι προ παιδιού έκαναν κάθε μέρα και μετά το παιδί πέφτουν στις 3 φορές τη βδομάδα, αυτοί που έκαναν προ παιδιού 3 τη βδομάδα μετά μπορούν να πέσουν στη μία τη βδομάδα κ να μη σημαίνει κάποιο πρόβλημα. Η μία βδομάδα πάντως, άσχετα από το σ..ξ εμένα μου φαίνεται πολύ μικρός χρόνος, ούτε καταλαβαινω πότε περνάει.

 

 

Γτ μετα την ταινια, το θεατρο, την συζητηση, την εξοδο σε μπαρ, δ μπορεις να κανεις κ επαφές; πρεπει να αφιερωσεις ολοκληρη βραδια αποκλειστικα σε κατι; 

Κ μιλαω για ενα ζευγαρι που μενει μαζι αλλα χωρις παιδια

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τι ώρα ξυπνάτε; Εγω με λιγότερο από 6 -6.30 ώρες ύπνο δεν αντέχω. Αν κοιμηθεί ο μικρός 11 όπως δυστυχώς συμβαίνει, ήδη κουτουλαω από την προσπάθεια, δεν υπάρχει περίπτωση σεχ, κάποιες φορές μετά βίας κάθομαι μισή ώρα με τον άντρα μου για να μην τον αφήνω μόνο του. Τις άλλες φορές βάζουμε κάτι να δούμε, με παίρνει ο ύπνος στον καναπέ, τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι πρέπει να κόψουμε τον μεσημεριανό ύπνο του μικρου γιατί το βράδυ δεν καθόμαστε σχεδον καθολου μαζί...

Emeis kata tis 8. O mikros kata tis 9. Ego otan prospathisa na Toy kopso to mesimeriano ypno apla koimotan apo tis 8,30 k ksipnage Kata tis 4,,,,

To pio kalo pou exeis na kaneis einai h na  ton ksipnas pio proi h na ton afineis na koimate ligoteres ores to mesimeri.. 

Ego etsi kapos to eksisoropisa 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , little lamb είπε:

 

Μα και το ταμπού πρόσφατα μου ήρθε. Ούτε είναι απαραίτητο να περάσει στο παιδί αν δεν του το δείξεις (που μπορεί και να μην το έχω ως τότε). Πολλές εδώ ενώ οι γονείς τους είχαν ταμπού εκείνες δεν έχουν.

 

 

Δεν λέω ότι είναι σημαντικότερο, αλλά είναι αυτό από το οποίο ξεκινάει η σχέση και μένει και μέχρι τα γεράματα. Επίσης είναι μόνο ένα σκέλος, ενώ το να κόψεις και τις αγκαλιές και τα φιλιά κλπ είναι να κόψεις πλήρως όλη τη συντροφικότητα και τρυφερότητα. Πιο πριν πάντως που έγραψε κάποια, δεν θυμάμαι ποια, ότι σ..ξ κάνουν τακτικά αλλά αγκαλιές θα ήθελε περισσοτερο αλλά δεν έχουν χρόνο δεν σας φάνηκε περίεργο. Εμένα μου φάνηκε λίγο περίεργο να δίνεται προτεραιότητα στο καθεαυτό σ..ξ παρά στις αγκαλιές. Πάλι λείπει ένα σκελος αλλά το να είναι μια σχέση πιο πολύ βασισμένη στο σ..ξ παρά στην τρυφερότητα περίεργο μου φαίνεται. Εκτός αν παρανόησα κάτι.

 

 

Κι όμως δεν καταλαβαίνεις απόλυτα γιατί συνεχίζεις να θέτεις σαν ενδεχόμενο το να μη μου αρέσει ο άντρας μου. Ή ότι το θέμα χρονίζει.

 

 

Τώρα με προβλημάτισες. Δηλαδή όταν το κάνετε το κάνετε επειδή πρέπει να μην το παραμελείτε για να μη βαλτωσετε ας πούμε; Όχι επειδή όντως το ...πιπι σας νιώθει επιθυμία; :razz:

 

Αν έκανα μόνο όταν ένιωθα επιθυμία θα είχα κάνει σε αυτά τα 2 χρόνια που γεννήθηκε ο μικρός το πολύ 5 φορές!!! Αλλά τρώγοντας έρχεται η όρεξη... Όταν κάνω καταλαβαίνω τι χάνω κ θα ήθελα κ όλη μέρα!!!! :P Πάντως καταλαβαίνω μεγάλη διαφορά στην επιθυμία αν τύχει να αφήσουμε τα παιδιά σε παππούδες μόνο κ μόνο για να μείνουμε μόνοι στο σπίτι... Καμία σχέση δεν έχει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

 

 

Καλά το πρωκτικό δεν θα μου περνούσε καν από το μυαλό σαν πιθανότητα να το κάνει. Ή γενικά ότι το κάνουν ζευγάρια. Νομίζω πως αν με ρωτούσε θα έλεγα ακριβώς αυτό, ότι δεν είναι κάτι που γίνεται στην πραγματική ζωή. Αν του πεις τόσο άνετα ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να κάνει πρωκτικό δεν είναι σαν να του βάζεις την ιδέα ότι μπορεί να το κάνει και δεν τρέχει τίποτα; Επίσης κι αν το κάνει δεν θα το κάνει στο σχολείο υποθέτω (καλά καλά ακόμα θα προσπαθεί να μάθει το κανονικό) οπότε μετά ως φοιτητής δεν είναι κοινή λογική το πλύσιμο; Δεν θα έχει τύχει ποτέ να ακούσει ας πούμε για την ουρολοίμωξη που μπορεί να πάθεις αν δεν σκουπιστεις καλά; Οπότε από εκεί δεν προκύπτει ότι προσέχεις και στο πρωκτικό, αν υποθέσουμε ότι κανεις;

Και για υπογονιμότητα και αποβολές κλπ υποθέτω ότι όλο και κάτι τέτοιο θα έχει συμβεί στην οικογένεια ή φίλους οπότε το παιδί θα το έχει ακούσει ούτως ή άλλως, δεν είναι κάτι που χρειάζεται να κάτσεις να οργανώσεις συζητηση. Εμένα ας πούμε είχε αποβάλει η θεία μου όταν ήμουν γυμνάσιο, οπότε ήξερα. Γενικά αυτή η λογική ότι τα παιδιά δεν ξέρουν τίποτα κ όλα πρέπει να κάτσουμε να τα οργανώσουμε σαν συζητηση μου κάνει λίγο εντύπωση. Και δεν εννοώ από παραπληροφόρηση φίλων και ίντερνετ αλλά από πραγματικά παραδείγματα που έχουν συμβεί.

 

 

 

 

 

Εγω μιλαω για κανονικο επαφές απο αρκετα κατω των 17.γενικα στον περιγυρο. Εγω εκανα "μεγαλη" στα 19 ολοκληρωμενα

Αλλα στο κομματι που κανω παραθεση, πραγματικα απορω. Ακομη κ τωρα δ σου περναει απο το μυαλο οτι κανουν τα ζευγαρια; 

Κ να πω την αληθεια προσωπικα δ προβληματιζομαι τοσο πολυ για το πως θα τους τα πω, ειναι απο τις δυσκολες συζητησεις, το ψαχνω, αλλα δεν οργανωνω το πως θα γινει. Απλα θα αναφερθουμε. Κτ τετοιο περιμενα κ απο την μαμα μου, αλλα μεχρι να γινω φοιτητρια κ να εχω επαφες(της το ειπα 20χρ)δ ειχε αναφερει τπτ μπροστα μου. Ενω αργοτερα ετυχε να αναφερθουν κ σε καποιες αποβολες, αλλων συγγενων. Δ τα εμαθα οταν γινανε, κ γενικα δ γινανε κ πολλα για να τυχει να τα μαθω

Δλδ το πρωκτικο δ συμβαινει στην πραγματικη ζωη; κ θα το σκεφτει να το κανει επειδη θα το ανεφερα;παντως αν το κανει, ναι, δ τρεχει τπτ. πραγματικα δ μπορω να καταλαβω. Δ ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος. 

Εγω δ παιρνω ααν αυτονοητο οτι θα κανει επαφές μετα το σχολειο οπως ετυχε να κανω εγω. Κ επειδη ακομη κ στο φορουμ εχουν υπαρξει πολλες ερωτησεις 17-25χρ που βλεπεις οτι δ εχουν ιδεα για το πως λειτουργουν, ουτε αυτο για την ουρολοιμωξη δ θεωρω αυτονοητο

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ninaki80 είπε:

katse ti ora koimaste bre paidi moy poy den prolabainete na ta sindiasete kapoia pragmata.  Dhladh  den mporeis na kaneis s... X k meta na deite tainia.  H na bgite mia bolta k meta na kanete s... X?  

 

Just now, vicky86 είπε:

Γτ μετα την ταινια, το θεατρο, την συζητηση, την εξοδο σε μπαρ, δ μπορεις να κανεις κ επαφές; πρεπει να αφιερωσεις ολοκληρη βραδια αποκλειστικα σε κατι; 

Κ μιλαω για ενα ζευγαρι που μενει μαζι αλλα χωρις παιδια

 

Ε ναι προφανώς και κάποιες φορές θα γίνουν συνδυαστικά, αλλά άλλες φορές όχι. Φυσικά με παιδί δυσκολεύει ακόμα πιο πολύ γιατί το βράδυ μόλις κοιμηθεί έχεις να κάνεις ένα σωρό δουλειές, ειδικα τώρα που μπορεί να δουλεύεις απ'το σπίτι και πρακτικά να δουλεύεις όταν κοιμάται, αλλά και χωρίς παιδιά μπορεί να αρκεστείς μόνο στη βόλτα ή μόνο στην ταινία κάποια βράδια της βδομάδας. Αλλα βράδια έτσι αλλά αλλιώς. Γιατί είναι πια τόσο απαραίτητο το καθημερινό; Απολαμβάνεις εξίσου κι άλλα πράγματα, δεν είναι όλο μας το είναι το ...πιπι μας! Άλλο όταν πρωτοσυζεις που το είχες στερηθεί, άλλο όταν είσαι νιόπαντρος στα μέλια, άλλο όταν μένεις καιρό μαζί και ξέρεις ότι και αύριο μέρα είναι. Προφανώς δεν λέω να το αναβάλλεις για καιρό επειδή το έχεις δεδομένο αλλά και αυτό το άγχος ότι πρέπει κάθε μέρα υπερβολή μου φαίνεται. Άλλο να το ζητάει όντως το σώμα κάθε μέρα άλλο να το επιδιώκεις από φόβο οτι θα χαλάσει η σχέση αν κάποιες μέρες τη βδομάδα δεν γίνει. Εγώ αν ένιωθα ότι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος θα θεωρούσα πολύ άσχημο το να με θέλει ο άλλος μόνο γι'αυτο κ να τον πειράζει το ότι δεν θέλω κάθε μέρα αλλά μόνο 2-3 τη βδομάδα. Να είναι όλη μας η σχέση βασισμένη στο σαρκικό κομμάτι που αν 3 μέρες λείψει η σχέση κλονίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Emeis kata tis 8. O mikros kata tis 9. Ego otan prospathisa na Toy kopso to mesimeriano ypno apla koimotan apo tis 8,30 k ksipnage Kata tis 4,,,,

To pio kalo pou exeis na kaneis einai h na  ton ksipnas pio proi h na ton afineis na koimate ligoteres ores to mesimeri.. 

Ego etsi kapos to eksisoropisa 

άσχετο τελείως αλλά θα πω τον πόνο μου. όταν έχουμε σχοκειο τον ξυπνάω στις 7.30 το οποίο σιγά σιγά δυσκόλεψε. Τώρα που είναι σπίτι λίγο πριν τις 8. Η νταντά μέχρι πριν από 1 βδομάδα το πολύ 12.30 τον κοιμίζει εύκολα. τώρα της κάνει νερα. εγω μόνη μ δν προσπαθώ καν. καθημερινές αν κοιμηθεί 12.30-2.00 βράδυ δύσκολα πριν τις 11. Αν δν κοιμηθεί, κοιμάται κ από τις 8 κ έτσι το σ/κ τον αφήνω κ ξυπνάει από μόνος του στις 8.30 Το θέμα μ ειναο ότι θέλει 12 ώρο κ δεν μπορώ τώρα που μεγάλωσε η μέρα να τον βάζω στις 7.30-8. Το καλοκαίρι σκεφτόμουν να τον κόψουμε. αλλά τώρα είναι δυσλειτουργικό το ωράριο αυτό. δεν ξέρω, θα κάνουμε λίγες δοκιμές ακόμα βασικά να τον ξυπνάμε στις 7.30. 

 

οπως καταλαβαίνεις εγω ξυπνάω 6.30 περίπου οπότε ύπνος μετά τις 12 είναι λίγο ζόρι κ έτσι δεν μένει κ πολλή ώρα για σεχ. 

 

Εντωμεταξύ η πρώτη μου σχέση που ήταν βέβαια κυρίως εξαποστασεως, ήθελε πολύ σεχ όταν βρισκόμασταν, δυο φορές κάθε απόγευμα κ είχε τύχει κ τρεις. κ δν ήταν κ συγκλονιστικό κ εγω ήμουν κ άπειρη κ με αναστολές ακόμα. τότε πραγματικά το είχα βαρεθεί κ επειδή ήμουν κ στην κοσμάρα μου είχα αρχίσει να αναρψτιεμαι μήπως είχε κάποια διαταραχή! τώρα είμαστε σε φάσεις, δλδ κατά περιόδους αραιά κ ενίοτε πολύ αραιά κ άλλες πολύ τακτικά. αλλά στις αραιές φάσεις μου βγήκαν τώρα στα γεράματα διάφορες ορμές κ κάνουμε διαφορα λογοπαίγνια ή υπονοούμενα ή διαφορα κόλπα έτσι που δείχνουν ότι κρατάμε ζωντανή τη φλόγα για να μην ξεχνιόμαστε, πράγματα που δεν έκανα όταν το σπορ ήταν άμεσα διαθέσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εγω μιλαω για κανονικο επαφές απο αρκετα κατω των 17.γενικα στον περιγυρο. Εγω εκανα "μεγαλη" στα 19 ολοκληρωμενα

Αλλα στο κομματι που κανω παραθεση, πραγματικα απορω. Ακομη κ τωρα δ σου περναει απο το μυαλο οτι κανουν τα ζευγαρια; 

 

Δλδ το πρωκτικο δ συμβαινει στην πραγματικη ζωη; κ θα το σκεφτει να το κανει επειδη θα το ανεφερα;παντως αν το κανει, ναι, δ τρεχει τπτ. πραγματικα δ μπορω να καταλαβω. Δ ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος. 

 

Κι όμως δεν θεωρώ (ή μάλλον δεν θεωρούσα μέχρι την εδώ συζήτηση) ότι είναι τόσο διαδεδομένο. Ούτε ο άντρας μου έχει κάνει. Και ούτε θα ήθελε.

Τώρα το αν θα το σκεφτεί να το κάνει επειδή θα το ανέφερα ναι προφανώς δεν ισχύει. Αν θέλει θα κάνει. Αλλά αν ρωτήσει τι είναι δεν θα πεις ότι σε κάποια πράγματα δημιουργεί πρόβλημα; Πάντως αυτό που λες ότι και να το πω δεν σημαίνει ότι θα το τηρήσει, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που είπα πριν ότι όσο κι αν έχουμε ενημερώσει για το προφυλακτικο, θα του πει κάποια στιγμή κάποιος ότι χάνεται η απόλαυση (ή θα το σκεφτεί μόνος/μόνη) και μπορεί να μη βάλει. Δεν είναι ότι επειδή ενημερώσαμε θα τηρήσουν ο,τι είπαμε. Αυτό βέβαια δεν είναι λόγος να μη μιλήσουμε, απλά το αναφέρω γιατί βλέπω μια σιγουριά ότι η ενημέρωση του γονιού είναι το παν. Πολλές φορές τα "λάθη" δεν βασίζονται σε άγνοια. Και μεγάλοι άνθρωποι είναι ενημερωμένοι για τη χρήση του προφυλακτικού και απλά ρισκάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις απλα να ενημερωσουμε μπορουμε, καπου εκει σταματαει ο ρολος μας. Δ μπορουμε να ξερουμε αν κανουν αυτα που τους λεμε. Τους δινουμε τα "εργαλεια", οπως επικοινωνια με γυναικολογο, κ ειμαστε εκει για αποριες η προβληματισμους

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εμας το πιο εξτριμ ηταν αποκτηση παιδιου στα 14,χωρις να παρουν χαμπαρι οι γονεις οτι εγκυμονει το κοριτσι, γεννησε μονη στο μπανιο, κ αφησανε το μωρο εξω απο συγγενικο σπιτι

Βρε παιδιά δεν το διάβασα αυτό. Δεν μπορεί να την δεχτεί ο εγκέφαλος μου αυτή την πληροφορία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@vicky86 Ε τότε γιατί λες ότι "και θα το σκεφτεί να το κάνει επειδή θα το ανέφερα;" Πολλά που θα αναφέρουμε δεν σημαίνει ότι όντως θα διστάσουν επειδή το είπαμε εμείς.

 

Αν και τώρα συνειδητοποιώ οτι με το "θα το σκεφτεί" δεν εννοούσες αν θα διστάσει, αλλά αν θα της μπει η ιδέα να το κάνει. Τώρα θυμήθηκα ότι το είχα γράψει. Όχι προφανώς η ιδέα δεν θα της μπει από αυτό, θα την έχει ήδη, αλλά αν αναφερα έτσι απλά ότι "αν κάνει πρωκτικό" θα θεωρούσε ότι γενικά είναι κάτι που συμβαίνει όπως το "κλασικό" σ...ξ. Που τουλάχιστον μέχρι να διαβάσω εδώ δεν το θεωρούσα τόσο διαδεδομένο σε πραγματικά ζευγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Βρε παιδιά δεν το διάβασα αυτό. Δεν μπορεί να την δεχτεί ο εγκέφαλος μου αυτή την πληροφορία 

δυστυχώς συμβαίνουν ακόμα.... κ σκεφτείτε κ ποσα περιστατικά με 20ρες που τα σκοτώνουν στη γεννα, ακούμε τα τελευταία χρόνια στις ειδήσεις.... 

 

νομίζω ότι αυτά κυριολεκτικά συμβαίνουν «στις καλύτερες οικογένειες» που θεωρούν ότι τα παιδιά τους είναι μακριά απ αυτά κ τα αφήνουν ανυπεράσπιστα, ανενημέρωτα κ χωρίς καμία βοήθεια αν συμβεί η στραβή. τα πονηρεμένα παιδιά μπορεί κ να προσέξουν λίγο κ ας έχουν κάνει κ επιπολαιότητες. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Βρε παιδιά δεν το διάβασα αυτό. Δεν μπορεί να την δεχτεί ο εγκέφαλος μου αυτή την πληροφορία 

 

Καλά αυτό όντως κουφό. Πώς γίνεται να μην καταλάβουν ότι ήταν έγκυος; Ή να μην το πει έστω το παιδί; Εκτός αν ήταν καμιά ακραία προβληματική οικογένεια με αλκοολικούς, κακοποίηση, ναρκομανείς, ψυχοπαθεις... Νομίζω ότι αυτά είναι ακραία περιστατικά που δεν έχει λόγο να τα φοβαται τόσο πολύ ο καθένας μας. Όχι το να μεινει έγκυος, αλλά το να μην το πει ούτε τότε, ή να μην το καταλάβουν καν. Παίζουν αλλά πράγματα από πίσω, δεν είναι απλά ότι οι γονείς δεν ενημέρωσαν ή είχαν ταμπού για το σ..ξ. Είναι γενικότερο θέμα επικοινωνίας με το παιδί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δυστυχώς συμβαίνουν ακόμα.... κ σκεφτείτε κ ποσα περιστατικά με 20ρες που τα σκοτώνουν στη γεννα, ακούμε τα τελευταία χρόνια στις ειδήσεις.... 

 

νομίζω ότι αυτά κυριολεκτικά συμβαίνουν «στις καλύτερες οικογένειες» που θεωρούν ότι τα παιδιά τους είναι μακριά απ αυτά κ τα αφήνουν ανυπεράσπιστα, ανενημέρωτα κ χωρίς καμία βοήθεια αν συμβεί η στραβή. τα πονηρεμένα παιδιά μπορεί κ να προσέξουν λίγο κ ας έχουν κάνει κ επιπολαιότητες. 

Θεωρείς ότι μεγαλώνουν πριν την ώρα τους ; Πιστεύω πραγματικά ότι μεγάλο ποσοστό μεγαλώνει πριν την ώρα του ... δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ ένα 14 χρόνο να κάνει σ...ξ ! Μου φαίνεται κάπως πως να το πω ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Καλά αυτό όντως κουφό. Πώς γίνεται να μην καταλάβουν ότι ήταν έγκυος; Ή να μην το πει έστω το παιδί; Εκτός αν ήταν καμιά ακραία προβληματική οικογένεια με αλκοολικούς, κακοποίηση, ναρκομανείς, ψυχοπαθεις... Νομίζω ότι αυτά είναι ακραία περιστατικά που δεν έχει λόγο να τα φοβαται τόσο πολύ ο καθένας μας. Όχι το να μεινει έγκυος, αλλά το να μην το πει ούτε τότε, ή να μην το καταλάβουν καν. Παίζουν αλλά πράγματα από πίσω, δεν είναι απλά ότι οι γονείς δεν ενημέρωσαν ή είχαν ταμπού για το σ..ξ. Είναι γενικότερο θέμα επικοινωνίας με το παιδί.

όχι δεν είναι ακραία. στις καλυτεεες οικογένειες συμβαίνουν. έχω προσωπική πείρα στο θέμα αλλά δεν μπορώ να πω παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Ε τότε γιατί λες ότι "και θα το σκεφτεί να το κάνει επειδή θα το ανέφερα;" Πολλά που θα αναφέρουμε δεν σημαίνει ότι όντως θα διστάσουν επειδή το είπαμε εμείς.

 

Αν και τώρα συνειδητοποιώ οτι με το "θα το σκεφτεί" δεν εννοούσες αν θα διστάσει, αλλά αν θα της μπει η ιδέα να το κάνει. Τώρα θυμήθηκα ότι το είχα γράψει. Όχι προφανώς η ιδέα δεν θα της μπει από αυτό, θα την έχει ήδη, αλλά αν αναφερομουν έτσι απλά ότι "αν κάνει πρωκτικό" θα θεωρούσε ότι γενικά είναι κάτι που συμβαίνει όπως το "κλασικό" σ...ξ. Που τουλάχιστον μέχρι να διαβάσω εδώ δεν το θεωρούσα τόσο διαδεδομένο σε πραγματικά ζευγάρια.

Να σου πω την αληθεια δ εχω κτ να σου απαντησω. Ειναι τοσο θεωρητικα ολα αυτα. Απλα εγω προσπαθω να εχω μια μεθοδο, οπως θα ηθελα εγω σαν παιδι να μου μιλησουν. Δ μπορω να το κανω πιο συγκεκριμενο. Ουτε εχω καποια ηλικια στο μυαλο μου που θα το πω συγκεκριμενα η τι ακριβως θα πω. Αναλογα κ τον συνομιλητη

Μου φαινεται πολυ "υπερβολικο" αυτο που λες. Σαν να σκεφτοταν το παιδι μου να κανει η οχι, κ αφου εγω του ειπα να προσεχει, θα κανει

Δλδ αν εγω πω, ειναι οκ κ να σου αρεσει ενα ατομο ιδιου φυλου,τοτε θα το συνηδειτοποιησει το παιδι κ θα αλλαξει προτιμησεις; ασχετο, αλλα δ καταλαβαινω τον συλλογισμο σου

Τα πραγματικα ζευγαρια κανουν στοματικο η ουτε αυτο ειναι κλασικο; :confused:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Θεωρείς ότι μεγαλώνουν πριν την ώρα τους ; Πιστεύω πραγματικά ότι μεγάλο ποσοστό μεγαλώνει πριν την ώρα του ... δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ ένα 14 χρόνο να κάνει σ...ξ ! Μου φαίνεται κάπως πως να το πω ... 

δεν ξέρω, κ εμένα νωρίς κ φαίνεται αλλά από τη στιγμή που μπορεί να συμβεί, πρέπει ο γονιός να αποδεχτεί το ενδεχόμενο. δεν θα το καθυστερήσει η άρνησή του..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Καλά αυτό όντως κουφό. Πώς γίνεται να μην καταλάβουν ότι ήταν έγκυος; Ή να μην το πει έστω το παιδί; Εκτός αν ήταν καμιά ακραία προβληματική οικογένεια με αλκοολικούς, κακοποίηση, ναρκομανείς, ψυχοπαθεις... Νομίζω ότι αυτά είναι ακραία περιστατικά που δεν έχει λόγο να τα φοβαται τόσο πολύ ο καθένας μας. Όχι το να μεινει έγκυος, αλλά το να μην το πει ούτε τότε, ή να μην το καταλάβουν καν. Παίζουν αλλά πράγματα από πίσω, δεν είναι απλά ότι οι γονείς δεν ενημέρωσαν ή είχαν ταμπού για το σ..ξ. Είναι γενικότερο θέμα επικοινωνίας με το παιδί.

Πολύ ακραίο πραγματικά ... καλά σίγουρα κάτι θα έπαιζε με την οικογένεια από πίσω ... δεν μπορεί να ήταν όλοι νορμαλ κ να μην κατάλαβαν τι συμβαίνει 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Καλά αυτό όντως κουφό. Πώς γίνεται να μην καταλάβουν ότι ήταν έγκυος; Ή να μην το πει έστω το παιδί; Εκτός αν ήταν καμιά ακραία προβληματική οικογένεια με αλκοολικούς, κακοποίηση, ναρκομανείς, ψυχοπαθεις... Νομίζω ότι αυτά είναι ακραία περιστατικά που δεν έχει λόγο να τα φοβαται τόσο πολύ ο καθένας μας. Όχι το να μεινει έγκυος, αλλά το να μην το πει ούτε τότε, ή να μην το καταλάβουν καν. Παίζουν αλλά πράγματα από πίσω, δεν είναι απλά ότι οι γονείς δεν ενημέρωσαν ή είχαν ταμπού για το σ..ξ. Είναι γενικότερο θέμα επικοινωνίας με το παιδί.

Ξερεις ποιο ειναι το σοκαριστικο; οτι δ ηταν προβληματικες οικογενειες.μια χαρα κ τα παιδια

Δ νομιζω οτι υπαρχει λογος να μπαινουμε σε λεπτομερειες πως κρυβεται κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

όχι δεν είναι ακραία. στις καλυτεεες οικογένειες συμβαίνουν. έχω προσωπική πείρα στο θέμα αλλά δεν μπορώ να πω παραπάνω. 

 

Οκ μπορεί να μην ισχύουν οι κατηγορίες που ειπα. Αλλά  καλύτερες οικογένειες δεν σημαίνει όμως όταν έχουν και επικοινωνία με το παιδί. Γενικότερα, δεν είναι δηλαδή το ταμπού του σ..ξ το μόνο θέμα. Είναι γενικά στον κόσμο τους σχετικά με το ποιο είναι το παιδί τους. Σαν τη μαμά που ανέφερε η Αργκ. Ταμπού για το σ..ξ οι περισσότεροι είχαν παλιά όπως είπαμε εδώ πολλές, αλλά αυτό δεν σημαίνει γενικότερη κακή επικοινωνία και να μην ξέρεις καθόλου το παιδί σου. Έχει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δεν ξέρω, κ εμένα νωρίς κ φαίνεται αλλά από τη στιγμή που μπορεί να συμβεί, πρέπει ο γονιός να αποδεχτεί το ενδεχόμενο. δεν θα το καθυστερήσει η άρνησή του..

Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα σε κάτι τέτοιο .. ως γονιός πάντως δεν θα μου άρεσε καθόλου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Κι όμως δεν θεωρώ (ή μάλλον δεν θεωρούσα μέχρι την εδώ συζήτηση) ότι είναι τόσο διαδεδομένο. Ούτε ο άντρας μου έχει κάνει. Και ούτε θα ήθελε.

Τώρα το αν θα το σκεφτεί να το κάνει επειδή θα το ανέφερα ναι προφανώς δεν ισχύει. Αν θέλει θα κάνει. Αλλά αν ρωτήσει τι είναι δεν θα πεις ότι σε κάποια πράγματα δημιουργεί πρόβλημα; Πάντως αυτό που λες ότι και να το πω δεν σημαίνει ότι θα το τηρήσει, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που είπα πριν ότι όσο κι αν έχουμε ενημερώσει για το προφυλακτικο, θα του πει κάποια στιγμή κάποιος ότι χάνεται η απόλαυση (ή θα το σκεφτεί μόνος/μόνη) και μπορεί να μη βάλει. Δεν είναι ότι επειδή ενημερώσαμε θα τηρήσουν ο,τι είπαμε. Αυτό βέβαια δεν είναι λόγος να μη μιλήσουμε, απλά το αναφέρω γιατί βλέπω μια σιγουριά ότι η ενημέρωση του γονιού είναι το παν. Πολλές φορές τα "λάθη" δεν βασίζονται σε άγνοια. Και μεγάλοι άνθρωποι είναι ενημερωμένοι για τη χρήση του προφυλακτικού και απλά ρισκάρουν.

Νομίζω ότι ο άντρας σου ανήκει στο μικρό ποσοστό που δεν του αρέσει ή δεν θέλει να δοκιμάσει πρωκτικό γιατί εδώ που ζω είναι σύνηθες ήδη απ' τα φοιτητικά χρόνια!!! Να θέλουν οι άντρες κ οι γυναίκες να μην πολύ ψήνονται!!! 

 

Πάντως κ εγώ για ολοκληρωμένες επαφές έλεγα όταν οι περισσότερες συμμαθήτριες πήγαιναν απ' τα 15-16. Υπήρχε κ ποσοστό κ από πιο νωρίς αλλά κ από πιο αργά!

 

Όσο για αυτό που ανέφερε η @vicky86 έπαθα σοκ!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Οκ μπορεί να μην ισχύουν οι κατηγορίες που ειπα. Αλλά  καλύτερες οικογένειες δεν σημαίνει όμως όταν έχουν και επικοινωνία με το παιδί. Γενικότερα, δεν είναι δηλαδή το ταμπού του σ..ξ το μόνο θέμα. Είναι γενικά στον κόσμο τους σχετικά με το ποιο είναι το παιδί τους. Σαν τη μαμά που ανέφερε η Αργκ. Ταμπού για το σ..ξ οι περισσότεροι είχαν παλιά όπως είπαμε εδώ πολλές, αλλά αυτό δεν σημαίνει γενικότερη κακή επικοινωνία και να μην ξέρεις καθόλου το παιδί σου. Έχει μεγάλη διαφορά.

Εννοειται ομως πως υπηρχε προβλημα επικοινωνιας. Οχι κτ αλλο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Πολύ ακραίο πραγματικά ... καλά σίγουρα κάτι θα έπαιζε με την οικογένεια από πίσω ... δεν μπορεί να ήταν όλοι νορμαλ κ να μην κατάλαβαν τι συμβαίνει 

 

Just now, vicky86 είπε:

Ξερεις ποιο ειναι το σοκαριστικο; οτι δ ηταν προβληματικες οικογενειες.μια χαρα κ τα παιδια

Δ νομιζω οτι υπαρχει λογος να μπαινουμε σε λεπτομερειες πως κρυβεται κλπ

νορμαλ με την έννοια ότι δεν υπήρχε παραμέληση, αλκοολισμός ή άλλη παθογένεια, να το πω έτσι. όπως το λέει η βικυ. σίγουρα όχι ιδανική επικοινωνία αλλά σ αυτόν τον τομέα ούτε εγω είχα ιδανική επικοινωνία με τους γονείς μ, δλδ μ αυτή τη λογική κ εγω σε προβληματική οικογένεια ήμουν. εγω στα 25 το έκανα κ σκεφτόμουν αν προκύψει κάτι (μετά τις πρώτες φορές που πονούσα, όχι εγκυμοσύνη, τραυματισμό φοβόμουν), πώς θα το πω στη μάνα μ στα 25 για να πάω στον γυναικολόγο της. 25, όχι 15, κ έτοιμη να πάω μόνη μ στο εξωτερικό. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Τα πραγματικα ζευγαρια κανουν στοματικο η ουτε αυτο ειναι κλασικο; :confused:

 

Χαχα ναι αυτό έχω σε άλλη κατηγορία.  Αυτό το είχα στα "άλλα σεξουαλικα" που έλεγα πριν ότι συμβαίνουν πολύ πριν τη διείσδυση. Και πάλι έτσι συνέβη με τις πιο πολλές γνωστές μου (κι εμένα). Εξάλλου είναι και "προκαταρκτικό", βοηθάει για να ετοιμαστεί το κλίμα για το κυρίως! 

Σοβαρά τώρα δεν το είχα σε αυτή την κατηγορία το πρωκτικό. (Η συζήτηση έχει πάει από τη σεξουαλική διάθεση στο πώς μιλάμε σε νήπια κι από κει στο αν το 2000 έκαναν σ..ξ οι 17χρονοι και στο αν το πρωκτικό είναι συνηθισμένο!)

  • Χαχαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...