Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νοσοκομείο ή Κλινική [Θεσσαλονίκη]


Recommended Posts

Καλημέρα

Είμαι καινούρια στο forum και ελαφρώς πελαγωμένη. Είμαι έγκυος στο πρώτο μας παιδάκι και μέχρι τώρα λέγαμε οτι θα γεννούσαμε στο Γέννεσις (και μάλιστα στο νερό) γιατί ο γιατρός μας ξεγεννάει μόνο εκεί. Από χθες όμως είμαι αρκετά προβληματισμένη, γιατί το κόστος είναι πολύ μεγάλο για την κλινική και δεν ξέρω αν αξίζει. Ξέρω οτι στο Παπαγεωργίου είναι πολύ καλά, αλλά για να πας πρέπει να είσαι αρκετά τυχερή και να πέσεις σε εφημερία. Στο Ιπποκράτειο ξέρει καμία πώς είναι τα πράγματα; Εκεί έχεις το παιδί δίπλα σου όπως και στο Παπαγεωργίου; Οι γιατροί πώς είναι και οι μαίες; Τα δωμάτια είναι καλά και πόσες είναι σε κάθε δωμάτιο;Υποτίθεται οτι θα γεννήσω σε έξι εβδομάδες και δεν ξέρω αν πρέπει να πάω να μιλήσω με κάποιον στα νοσοκομεία ή δεν παίζει κανέναν ρόλο; Αν υπάρχει κάποια που είχε εμπειρία με τα νοσοκομεία (και ιδιαίτερα με το Ιπποκράτειο) θα βοηθούσε πολύ, έστω να μου φύγει λίγο το άγχος!! Ευχαριστώ προκαταβολικά..

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα

Είμαι καινούρια στο forum και ελαφρώς πελαγωμένη. Είμαι έγκυος στο πρώτο μας παιδάκι και μέχρι τώρα λέγαμε οτι θα γεννούσαμε στο Γέννεσις (και μάλιστα στο νερό) γιατί ο γιατρός μας ξεγεννάει μόνο εκεί. Από χθες όμως είμαι αρκετά προβληματισμένη, γιατί το κόστος είναι πολύ μεγάλο για την κλινική και δεν ξέρω αν αξίζει. Ξέρω οτι στο Παπαγεωργίου είναι πολύ καλά, αλλά για να πας πρέπει να είσαι αρκετά τυχερή και να πέσεις σε εφημερία. Στο Ιπποκράτειο ξέρει καμία πώς είναι τα πράγματα; Εκεί έχεις το παιδί δίπλα σου όπως και στο Παπαγεωργίου; Οι γιατροί πώς είναι και οι μαίες; Τα δωμάτια είναι καλά και πόσες είναι σε κάθε δωμάτιο;Υποτίθεται οτι θα γεννήσω σε έξι εβδομάδες και δεν ξέρω αν πρέπει να πάω να μιλήσω με κάποιον στα νοσοκομεία ή δεν παίζει κανέναν ρόλο; Αν υπάρχει κάποια που είχε εμπειρία με τα νοσοκομεία (και ιδιαίτερα με το Ιπποκράτειο) θα βοηθούσε πολύ, έστω να μου φύγει λίγο το άγχος!! Ευχαριστώ προκαταβολικά..

 

γεννησα στις θεσεις στο ιπποκρατειο και ηταν μια χαρα !! δικλινα ανακαινισμενα και πολυ καλο το προσωπικο ολο ! το μωρο δεν ειναι διπλα σου το παιρνεις 4-5 φορες την ημερα αλλα κατοπιν συννενοησης μπορεις και παραπανω ! βεβαια τα κανονισε ολα ο γιατρος μου που ειναι εκει συνεργατης στη μια κλινικη αλλα εχει και ιατρειο εξω... σου εστειλα μηνυμα εαν ενδιαφερεσαι για περισσοτερες λεπτομερειες.... Με το καλο !!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τα νοσοκομεια αλλα μπορω να σου πω για το γενεσις..Για μενα δεν αξιζει τα λεφτα που δινεις..εγω εδωσα πολλα λεφτα για εξυπηρετηση που ηταν δεδομενη για την ξαδερφη μου που γεννησε στο Παπαγεωργιου..Για το Ιπποκρατειο δεν ξερω αλλα εχω ακουσει και πολυ καλα λογια αλλα και πολυ ασχημα..Νομιζω πως αυτο που εχει τη μεγαλυτερη σημασια ειναι ο γιατρος που θα σε ξεγεννησει κι απ'οτι εχω ακουσει απο τον πατερα μιας φιλης μου που ειναι γυναικολογος,το Ιπποκρατειο εχει πολυ καλους γυναικολογους..με το καλο κ μ'εναν πονο

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειμαι εγκυος και μαια, δουλεψα και μεχρι προσφατα στο παπαγεωργιου, η αληθεια λοιπον ειναι πως 1.το ποσοστο καισαρικης ειναι πανω απο 70% γιατι οι γιατροι βαριουνται να περιμενου 2. τις καισαρικες τις κανουν μονο και αποκλειστικα οι ειδικευομενοι κατω απο επιβλεπση μονο αν εχεις πληρωσει η θα πληρωσεις τον ειδικο, οταν μπαινει το σεντονι μπροστα σου τα εργαλεια τα παιρνει ο μαθητης!!! 3. οι περισοτεροι αναισθησιολογοι δεν ξερουν καλη επισκληριδιο με αποτελεσμα λεσ οι λεχωνες να εχουν πονοκεφαλο για μηνεσ μετα. 4. σε ποσοστο πανω απο 30% οι τομες απο τισ καισαρικες παθαινουν μολυνση γιατι κυκλοφορουν περιεργα μικροβια στο νοσοκομειο λογω τισ εντατικης ποθ ειναι κατω απο την αιθουσα τοκετου!!!! 5. τα ραμματα και τα υλικα της αιθουσας ειναι κινεζικα λογω περικοπων! 6. μαιες ειδικευομενοι και οι περισοτεροι απο τουσ μεγαλους γιατρους (καθηγητες) δεν εχουν ιδεα απο τις καινουργιεσ τεχνικεσ γεννας και κυριως δεν εκπαιδευονται ποτα να διαβαζουν το καρδιοτοκογραφημα που ειναι το μονο εργαλειο για την παρακολουθηση του εμβρυου στη γεννα!!!!! στη θεσσαλονικη μονο 5-10 γιατροι το ξερουν καλα επειδη κανανε την ειδικοτητα σε αγγλια γερμανια.. 7. οτι και να συμβει απο λαθος γιατρου η οχι μεσα εκει ακρη δεν θα βγαλετε ποτε γιατι τα καλυπτουν ολα οι γιατροι με την διοικηση του νοσοκομειου.... τα ιδια και χειροτερα ισχειουν και για το ιπποκρατειο

γιαυτο και εγω τωρα στην δευτερη γεννα θα παω στην βιοκλινικη και θα παρω το πακετο της 1 η 2 ημερων.

Link to comment
Share on other sites

είναι πραγματικά ανατριχιαστικά όλα αυτά που περιγράφεις μαια εγκυος... και αν είναι όλα αυτά αλήθεια, γιατί δεν τα καταγγέλεις ενυπόγραφα εφόσον πρόκειται για δημόσια ιδρύματα (παπαγεωργίου και ιπποκράτειο); και από την άλλη, είναι καλό να προετοιμάζεις τις επίτοκες για κάποια θέματα αλλά εσύ, έτσι όπως τα περιγράφεις, είναι σαν να τις στέλνεις για σφάξιμο... θα σου συνιστούσα, αφού αυτά που γράφεις είναι πράγματα πολύ σοβαρά, είτε να τα υπογράψεις, είτε να τα έγραφες σε προσωπικά μηνύματα σε κάθε ενδιαφερόμενη. Άσε που τελευταία μου βρωμάει πολύ... μα πάρα πολύ, από προσωπική πείρα, η προβοκάτσια που προκαλεί το ίδιο το προσωπικό των δημόσιων νοσοκομείων και του ΙΚΑ, που αποσκοπεί στο να διώχνει τους ασθενείς προς τα ιδιωτικά. Και αυτό που λέω μπορώ και να το περιγράψω με ονόματα και καταστάσεις αλλά και να το υπογράψω αν μου ζητηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Γεια σε ολους σας!!:D

 

ειμαι στον 6 κ εχω ενα πολυ καλο γιατρο αλλα δεν ξεγενναει σε νοσοκομειο:-(

ρωτησα για χρηματα σε διαβαλκανικο κ γενεσισ κ ειναι αρκετα παραπανω

απο αυτα που πιστευα..:rolleyes:

ειμαι διαθετημενη να τον κρατησω μεχρι τον 9 κ να γεννησω σε νοσοκομειο με οποιο γιατρο εφημερευει...

τι γνωμη εχετε για τα αυτο??ευχαριστω..:oops:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην είμαι και ιδιαίτερα αρμόδια να σου απαντήσω, καθώς δεν έχω την εμπειρία του τοκετού...απλά έγκυος είμαι και εγώ στον 4ο μήνα, όμως πιστεύω πως στη θέση σου θα ήθελα το γιατρό μου δίπλα μου την ώρα του τοκετού, η οποία εμένα βέβαια με αγχώνει και σαν σκέψη. καλό θα ήτανν λοιπόν να έχεις δίπλα σου το γιατρό που σε παρακολουθεί εσένα και την πορεία της εγκυμοσύνης σου και γνωρίζει την περίπτωσή σου...δεν ξέρω τι να πω....αυτή είναι η γνώμη μου πάντως...χρόνια πολλά και καλά να είσαι όποια απόφαση και αν πάρεις τελικά, εσύ και το μωρό σου...

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους σας!!:D

 

ειμαι στον 6 κ εχω ενα πολυ καλο γιατρο αλλα δεν ξεγενναει σε νοσοκομειο:-(

ρωτησα για χρηματα σε διαβαλκανικο κ γενεσισ κ ειναι αρκετα παραπανω

απο αυτα που πιστευα..:rolleyes:

ειμαι διαθετημενη να τον κρατησω μεχρι τον 9 κ να γεννησω σε νοσοκομειο με οποιο γιατρο εφημερευει...

τι γνωμη εχετε για τα αυτο??ευχαριστω..:oops:

 

και εγω οταν ακουγα τις τιμες για τις ιδιωτικες της θεσσαλονικης εχανα το φως μου,ομως ο γιατρος που ειχα μου ειπε πως πηγαινει οπου θελω μου ειπε απο τη φθηνοτερη ως την ακριβοτερη.εγω επελεξα τον παλιο Γαλληνο Βιοκλινικη σημερα.και λιγα τα χρηματα και ενας λογος που τον εκτιμησα περισσοτερο.γιατι δεν του ζητας να πας στο Γαλληνο και ειναι πολυκλινικη δηλ εχει ολες τις ειδικοτητες ιατρων και δε σε γδερνουν στα χρηματα .αν του πεις η γαλληνο ή παω νοσοκομειο σιγα μη χασει τα φραγκα τι καλα θα ερθει αν θες πανε στο γαλληνο δε σε υποχρεωνουν να μηνεις ημερες τη 2η φευγεις και δηνεις λιγα χρηματα.ας καταλαβουν καποιοι γιατροι πως δεω εχουμε λεφτα για πεταγμα.α!και ο Αγιος Λουκας ειναι φθηνη πιο κατω αν θυμαμαι απο το γεννεσις.ψαξε το.

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασισεις τελικα να γεννησεις με το γιατρο σου,θα σου προτεινα κι εγω πρωτα το Γαλληνο που ειναι το πιο οικονομικο και μετα τον Αγιο Λουκα.Περυσι μια φιλη μου γεννησε στον Αγιο Λουκα και πληρωσε για δικληνο πολυ λιγοτερα απο οτι ειχαμε πληρωσει εμεις στο γεννεσις και στο διαβαλκανικο.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΜΟΝΟ ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΑΣΚΟΠΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ.ΑΠΛΑ ΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΩΣ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΟΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΞΕΓΕΝΝΑΝΕ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύσκολη απάντηση...εγω γεννησα στο γενεσις και έμεινα ευχαριστημένη βέβαια για δικλινο ξόδεψε γύρω στα 2200 με καισαρικη ..βέβαια υπάρχει και τρικλινο και τετρακλινο αν είσαι στο ΙΚΑ....

Δεν ξέρω αν θα εμπιστευομουν ένα οποιονδήποτε άλλο γιατρό και αγνωστο μαλιστα...μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο

Πάντως αν θες νομίζω οτι μπορείς να πας στο Παπαγεωργίου και στο ιπποκράτειο να ανοίξεις καρτελα και να σε παρακολουθούν και εκεί....

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα το Μαιο. Ενώ με παρακολουθούσε γιατρός που θα με ξεγεννούσε στο ιπποκράτειο εάν εφημερευε, τελικά σπάσαν τα νερά ημέρα που έλειπε ο γιατρός ταξίδι. Εγώ πήγα στο ιπποκράτειο, με ξεγέννησε γιατρός της εφημερίας. Ερχόταν κάθε λίγο να ελέγχει απλά τη διαστολή και τα υπόλοιπα τα έκαναν οιμαίες. Πλήρωσα 300 ευρώ γιατί ήμουν σε δίκλινο και το ταμείο μου επέστρεψε 1000! Άρα βγήκα και κερδισμένη! Είχα μαζέψει λεφτά για τη γέννα αλλάτο είχα φιλοσοφήσει ότι τις δύσκολες αυτές μέρες προτιμώ αυτά τα λεφτά να τα διαθέσω για το μωρό κι όχι για εμένα. Το να μην έχεις το δικό σου γιατρό δε σημαίνει ότι δεν θα γεννήσεις με ασφάλεια. Κι ο γιατρός της εφημερίας έχει σπουδάσει το ίδιο ακριβώς! Κι αν στο ιπποκράτειο βλέπαν οποιαδήποτε επιπλοκή θα με έβλεπε και ο διευθυντής της γυναικολογικής. Ενιωθα απόλυτη ασφάλεια.Όσο ήμουν μέσα άκουσα δεκάδες ιστορίες από γυναίκες που στη προηγούμενη εγκυμοσύνη γέννησαν σε κλινική και αντιμετώπισαν διάφορα προβλήματα γιαυτό τώρα πήγαν με κλειστά μάτια στο ιπποκράτειο. Αυτό που θα αξιζε να πληρωνα είναι μία μαία που θα με παρακολουθούσε όλες τις ώρες του τοκετού. Δεν λέω να γεννάμε σπίτι μας για να γλιτώνουμε λεφτά αλλά όχι ότι ο γιατρός που θα γίνει κατά 1000 ευρώ πλουσιότερος θα μας ξεγεννήσει καλύτερα από τον εφημερεύοντα. Σημείωση: τις καισαρικές τις κάνουν μόνο οι διευθυντές/ υποδιευθυντές στα νοσοκομεία κι όχι οι εφημερεύοντες, όπότε πάλι υπαρχει ασφάλεια

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια να εχουμε ολοι μασ με υγεια κ αγαπη...

 

ευχαριστω για το ενδιαφερον σασ..και σιγουρα θα ρωτησω το γιατρο μου για το Γαλληνοσ..αλλα μου το εχει ξεκαθαρισει μονο για διαβαλκανικο κ γενεσισ..τσπ

 

εγω θα παω μια βολτα στο ιπποκρατειο κ παπαγεωργειου να δω την κατασταση εκει..δεν ειμαι τελικα διαθετημενη να δωσω 2000 χιλιαρικα στην κλινικη <ποναει>.

απλα ποιοσ του το λεει οτι θα με παρακολουθει αυτοσ..αλλα δε θα με ξεγεννησει..χοντραδα ε??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι χοντραδα? Πιο μεγαλη χοντραδα δε θα ειναι να του σκασεις 2000 χιλιαρικακια? Καλυτερα δεν ειναι να τα κανεις πρωτα ο Θεος ρουχαλακια κ παιχνιδια για το μπεμπακι???! Θα του πεις απλα οτι σκεφτεσαι να γεννησεις στο νοσοκομειο αλλα θα συνεχισεις κανονικα τις επισκεψεις σ'αυτον! Εγω ετσι εκανα κ εβλεπα τον μπεμπη μου καθε 15νθημερο! Με το καλο το μωρακι!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΠΟΙΑ ΧΟΝΤΡΑΔΑ?ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΣΟΥ Η ΤΟΥ ΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ .Η ΓΕΝΕΣΣΙΣ Ή ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ.ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΠΟΥ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ.ΠΕΣ ΤΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΓΑΛΛΗΝΟ ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΔΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ?ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΕ ΧΑΣΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.ΕΔΩ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ ΦΥΛΛΑΞΗ ΕΝΩ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΕΔΩΣΑ 2000 ΕΥΡΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω και παλι κοριτσια..

την τριτη που εχω ραντεβου θα του το πω..

να ειστε καλα...φιλιαααααααααααααααααααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα θεμα που ποικιλουν οι γνωμες αναλογα με την εμπειρια της καθεμιας. εγω εκανα και τα 2 μου παιδια στο γεννεσις. και αν ερθει 3ο παλι εκει θα ειμαι. στο πρωτο βασικα επειδη η γιατρος που ξεκινησε να με παρακολουθει απο την αρχη της εγκυμοσυνης ηταν εκει χωρις δευτερη σκεψη πηγα εκει. δεν ηθελα ναμπλεξω με αλλους γιατρους. αλλα εμεινα πολυ ευχαριστημενη και ετσι πηγα και στο 2ο.

τωρα.. περα αποτο οικονομικο.. Καποιοι υποστηριζουν πως ειναι σαν ξενοδοχειο και δεν τους αρεσει. αλλοι παλι λενε πως και τι εγινε? το πολυ 5 μερες ειναι θα περασουν..

εγω παλι το βλεπω αλλιως. οτι πρωτον δεν ειναι οποιεσδηποτε 5 μερες. ειναι αυτες που θα σου αλλαξουν τη ζωη και ειδικα αν μιλαμε για το πρωτο παιδακι. οσο για τα νοσοκομεια δε ξερω πολλα αλλα σε ενα σιγκεκριμενο που εχω παει τελευταια 2 φορες για επισκεψη σε φιλη που γεννησε, πειστηκα πως δεν υπαρχει περιπτωση να παω να γεννησω σε αυτο το νοσοκμειο ποτε. ειναι το πιο γνωστο στο κεντρο της πολης... αυτο που με αρεσε πααααρααα πολυ στο γενεσις ειναι η αυστηροτητα που εχουν στο θεμα της καθαριοτητας και στο οτι δεν αφηνουν επισκεπτηριο με τα μωρα μαζι. αυτοκαι μονο ειναι ενας πολυ δυνατος λογος γιανα το επιλεξω.

τελος να πω και για ενα αλλο κοματι που σιγουρα το σκεφτοντε καποια ατομα.. και φυσικα σεβαστη η γνωμη τους! που λενε περι ξενοδοχειου και χλιδης περιτης κα.. ε λοιπον παντα για μενα μιλαω αλλα ναι! θελω χλιδη! θελω να νιωσω την πολυτελεια σε οσο βαθμο μπορω.. και αυτο το λεω γιανα μη νομιζετε πως ημουν σε καμια σουιτα..χαχα αλλα ναι θελω το κατιτις μου τετοια στιγμη..ααα ολα και ολα!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα θεμα που ποικιλουν οι γνωμες αναλογα με την εμπειρια της καθεμιας. εγω εκανα και τα 2 μου παιδια στο γεννεσις. και αν ερθει 3ο παλι εκει θα ειμαι. στο πρωτο βασικα επειδη η γιατρος που ξεκινησε να με παρακολουθει απο την αρχη της εγκυμοσυνης ηταν εκει χωρις δευτερη σκεψη πηγα εκει. δεν ηθελα ναμπλεξω με αλλους γιατρους. αλλα εμεινα πολυ ευχαριστημενη και ετσι πηγα και στο 2ο.

τωρα.. περα αποτο οικονομικο.. Καποιοι υποστηριζουν πως ειναι σαν ξενοδοχειο και δεν τους αρεσει. αλλοι παλι λενε πως και τι εγινε? το πολυ 5 μερες ειναι θα περασουν..

εγω παλι το βλεπω αλλιως. οτι πρωτον δεν ειναι οποιεσδηποτε 5 μερες. ειναι αυτες που θα σου αλλαξουν τη ζωη και ειδικα αν μιλαμε για το πρωτο παιδακι. οσο για τα νοσοκομεια δε ξερω πολλα αλλα σε ενα σιγκεκριμενο που εχω παει τελευταια 2 φορες για επισκεψη σε φιλη που γεννησε, πειστηκα πως δεν υπαρχει περιπτωση να παω να γεννησω σε αυτο το νοσοκμειο ποτε. ειναι το πιο γνωστο στο κεντρο της πολης... αυτο που με αρεσε πααααρααα πολυ στο γενεσις ειναι η αυστηροτητα που εχουν στο θεμα της καθαριοτητας και στο οτι δεν αφηνουν επισκεπτηριο με τα μωρα μαζι. αυτοκαι μονο ειναι ενας πολυ δυνατος λογος γιανα το επιλεξω.

τελος να πω και για ενα αλλο κοματι που σιγουρα το σκεφτοντε καποια ατομα.. και φυσικα σεβαστη η γνωμη τους! που λενε περι ξενοδοχειου και χλιδης περιτης κα.. ε λοιπον παντα για μενα μιλαω αλλα ναι! θελω χλιδη! θελω να νιωσω την πολυτελεια σε οσο βαθμο μπορω.. και αυτο το λεω γιανα μη νομιζετε πως ημουν σε καμια σουιτα..χαχα αλλα ναι θελω το κατιτις μου τετοια στιγμη..ααα ολα και ολα!

στο πρωτο γεννησα στις σερρες σε νοσοκομειο.στο δευτερο αλλαξα ιατρο στο 5 μηνα,ποιος ειπε οτι στο γαλληνο δεν εχεις χλιδη ημουν στον 6οροφο διαλεξα δικλινο με παρκε κατω και σεντονια και κουρτινες το ιδιο χρωμα.δε με υποχρεωσαν να μεινω παραπανω ημερεςεμεινα 3 ημερες μου εφερναν το μωρο να το θυλασω και το βραδυ το αφηνα στις μαιες επειδη ημουν μονη στο δωματιο μπορουσα να το κρατησω οσο ηθελα το γιο μου μαζι.και πανω απο ολα εχει και αλλες ειδικοτητες μεσα δεν ειναι μονο για γεννες αλλη ασφαλεια.και αν ηθελα περισσοτερη χλιδη δεν πηγαινα στο μακεδονια παλας?πιο φθηνο θα εβγαινε το πενθημερο.

αν ερθει τριτο πανε μια βολτα απο το γαλληνο.εγω θα εκνευριζομουν αν ο γιατρος μου με πιεζε για μια συγκεκριμενη κλινικη.

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ!!!

πηγα στο γιατρο μου την τριτη και.....δεν ξεγενναει αλλου εκτοσ διαβαλκανικο-γενεσι..

δεν πηγαινει στο γαληνοσ....και επισησ ειμαι στον 7 μηνα και τον ρωτησα εγω ποτε θα κανω τον μεγαλο υπερηχο "που λενε" ολοι..και μου λεει :ε πηγαινε και καντο αν θεσ αυτο δε στο κανω εγω εδω......

αντε καλα και τισ υπολοιπεσ εξετασεισ δεν τισ κανω εκει αλλα μου τισ λεσ να τισ κανω ετσι δεν ειναι?......

μπερδεμα....ο γιατροσ στραβωσε μαλλον που τον ρωτουσα για αλλη κλινικη..να δω τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

παντως μην αγχωνεσαι τοσο πολυ. πιστευω οτι το βασικο ειναι να νιωθεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου, οτι με αυτον θα εισαι καλα, ασφαλης...

ακομα και σε αυτες τις κλινικες που αναφερεις πρεπει να υπαρχουν οικονομικες λυσεις (πρεπει να το ψαξεις λιγο), οπως 3κλινο, μηπως και πληρωμη με δοσεις.

δεν γενναμε και πολλες φορες, μην πας και οπου να ναι

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ!!!

πηγα στο γιατρο μου την τριτη και.....δεν ξεγενναει αλλου εκτοσ διαβαλκανικο-γενεσι..

δεν πηγαινει στο γαληνοσ....και επισησ ειμαι στον 7 μηνα και τον ρωτησα εγω ποτε θα κανω τον μεγαλο υπερηχο "που λενε" ολοι..και μου λεει :ε πηγαινε και καντο αν θεσ αυτο δε στο κανω εγω εδω......

αντε καλα και τισ υπολοιπεσ εξετασεισ δεν τισ κανω εκει αλλα μου τισ λεσ να τισ κανω ετσι δεν ειναι?......

μπερδεμα....ο γιατροσ στραβωσε μαλλον που τον ρωτουσα για αλλη κλινικη..να δω τι θα κανω

 

απαραδεκτος!ασε τον ορκο που δινουν για το λειτουργημα και αντι επαγγελματιας(μιλαει η λογιστρια τωρα).και για τη συμπεριφορα του και γιατι παρελληψε να σου πει να κανεις εξετασεις σοβαρες.σου στελνω π.μ θα τον βρισω δημοσια και δεν θελω.

Link to comment
Share on other sites

παντως μην αγχωνεσαι τοσο πολυ. πιστευω οτι το βασικο ειναι να νιωθεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου, οτι με αυτον θα εισαι καλα, ασφαλης...

ακομα και σε αυτες τις κλινικες που αναφερεις πρεπει να υπαρχουν οικονομικες λυσεις (πρεπει να το ψαξεις λιγο), οπως 3κλινο, μηπως και πληρωμη με δοσεις.

δεν γενναμε και πολλες φορες, μην πας και οπου να ναι

 

ποια εμπιστοσυνη ρε φιλεναδα?σε ποιο ιατρο? που δεν της εχει πει να κανει το β επιπεδου που παρελλειψε δηλ να την ενημερωσει?δηλ ποτε θα δει αν ειναι καλα το παιδι της?εσυ θα του ειχες εμπιστοσυνη?απαραδεκτος!Γαιδουρι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

παντως μην αγχωνεσαι τοσο πολυ. πιστευω οτι το βασικο ειναι να νιωθεις εμπιστοσυνη στον γιατρο σου, οτι με αυτον θα εισαι καλα, ασφαλης...

ακομα και σε αυτες τις κλινικες που αναφερεις πρεπει να υπαρχουν οικονομικες λυσεις (πρεπει να το ψαξεις λιγο), οπως 3κλινο, μηπως και πληρωμη με δοσεις.

δεν γενναμε και πολλες φορες, μην πας και οπου να ναι

 

πανω απο ολα να μας εκτιμανε ως ασθενεις

εγω θα του εφερνα το τασακι στο κεφαλι αν αδιαφορουσε ετσι.και κραταω απο αυτα που ειπες....δεν γενναμε και πολλες φορες, μην πας και οπου να ναι... μακρυα απο τετοιους ανευθυνους Γαιδουρια!ουτε cents δε θα του εδεινα

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ!!!

πηγα στο γιατρο μου την τριτη και.....δεν ξεγενναει αλλου εκτοσ διαβαλκανικο-γενεσι..

δεν πηγαινει στο γαληνοσ....και επισησ ειμαι στον 7 μηνα και τον ρωτησα εγω ποτε θα κανω τον μεγαλο υπερηχο "που λενε" ολοι..και μου λεει :ε πηγαινε και καντο αν θεσ αυτο δε στο κανω εγω εδω......

αντε καλα και τισ υπολοιπεσ εξετασεισ δεν τισ κανω εκει αλλα μου τισ λεσ να τισ κανω ετσι δεν ειναι?......

μπερδεμα....ο γιατροσ στραβωσε μαλλον που τον ρωτουσα για αλλη κλινικη..να δω τι θα κανω

 

Κοιταξε για νοσοκομειο που θα σ'αφησει να εχεις το μωρο σου μαζι. Τις κλινικες τις θεωρω πεταμενα λεφτα. Γιατι δηλαδη να εμπιστευτεις ενα γιατρο σαν αυτον που περιγραφεις, ο οποιος ειναι ολοφανερο οτι παιρνει μιζα απο τις κλινικες και δεν ενδιαφερεται για το καλο το δικο σου και του μωρου, και γιατι να μην εμπιστευτεις το γιατρο και τις μαιες που θα εφημερευουν/διανυκτερευουν οταν με το καλο ερθει το μωρακι σου;

 

Κανε και μερικες επισκεψεις στο δημοσιο για εξετασεις, να γνωρισεις τους γιατρους. Επισης θα σου κανουν ολες τις εξετασεις που χρειαζεσαι. Τον μεγαλο υπερηχο δεν τον χρειαζεσαι, ειναι αλλο ενα προιον κομπινας βασισμενης στον πανικο και τυψεις που προσπαθουν να δημιουργησουν στους γονεις. Αν θελεις εσυ να'χεις τρισδιαστατες φωτογραφιες του μωρου και αντεχεις οικονομικα πηγαινε, καλα ειναι, αλλα εντελως αχρηστος ιατρικα.

 

Επισης στις πανακριβες κλινικες τα μωρα περνανε τον περισσοτερο χρονο τους μονα τους σε μια κουνια και ο θηλασμος γινεται αφυσικα ανα τετραωρο για να βολεψουν και το επισκεπτηριο. Τα νεογεννητα ειναι απαραιτητο απο ψυχολογικης αποψεως να ειναι κοντα στη μαμα τους (στην αγκαλια της) οσο το δυνατον περισσοτερο για να τη μυριζουν και να αισθανονται ασφαλεια. Επισης μεσω της γεννας και του θηλασμου αποκτουν τα αντισωματα που χρειαζονται για να αντιμετωπισουν τον εξω κοσμο, το αποστειρωμενο περιβαλλον και η ελλειψη αγκαλιας απο τους επισκεπτες μαλλον κακο κανει παρα καλο.

 

Αυτα απο μενα. Καλη σου τυχη, κρατα μας ενημερους αν θελεις :):) χχ

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε για νοσοκομειο που θα σ'αφησει να εχεις το μωρο σου μαζι. Τις κλινικες τις θεωρω πεταμενα λεφτα. Γιατι δηλαδη να εμπιστευτεις ενα γιατρο σαν αυτον που περιγραφεις, ο οποιος ειναι ολοφανερο οτι παιρνει μιζα απο τις κλινικες και δεν ενδιαφερεται για το καλο το δικο σου και του μωρου και να μην εμπιστευτεις το γιατρο και τις μαιες που θα εφημερευουν/διανυκτερευουν οταν με το καλο ερθει το μωρακι σου.

 

Κανε και μερικες επισκεψεις στο δημοσιο για εξετασεις, να γνωρισεις τους γιατρους. Επισης θα σου κανουν ολες τις εξετασεις που χρειαζεσαι. Τον μεγαλο υπερηχο δεν τον χρειαζεσαι, ειναι αλλο ενα προιον κομπινας βασισμενης στον πανικο και τυψεις που προσπαθουν να δημιουργησουν στους γονεις. Αν θελεις εσυ να'χεις τρισδιαστατες φωτογραφιες του μωρου και αντεχεις οικονομικα πηγαινε, καλα ειναι, αλλα εντελως αχρηστος ιατρικα.

 

Επισης στις πανακριβες κλινικες τα μωρα περνανε τον περισσοτερο χρονο τους μονα τους σε μια κουνια και ο θηλασμος γινεται αφυσικα ανα τετραωρο για να βολεψουν και το επισκεπτηριο. Τα ωεογεννητα ειναι απαραιτητο απο ψυχολογικης αποψεως να ειναι κοντα στη μαμα τους (στην αγκαλια της) οσο το δυνατον περισσοτερο για να τη μυριζουν και να αισθανονται ασφαλεια. Επισης μεσω της γεννας και του θηλασμου αποκτουν τα αντισωματα που χρειαζονται για να αντιμετωπισουν τον εξω κοσμο, το αποστειρωμενο περιβαλλον και η ελλειψη αγκαλιας απο τους επισκεπτες μαλλον κακο κανει παρα καλο.

 

Αυτα απο μενα. Καλη σου τυχη, κρατα μας ενημερους αν θελεις :):) χχ

τι ειναι αυτα που λες ποιος ειπαι οτι ο μεγαλος υπερηχος ειναι χωρις αξια?το μωρο το μετρουσε μια ωρα ο γιατρος απο την κορυφη ως τα νυχια.δε σου τα ειπαν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...