Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ναυτίες. αναγούλες πάλι... ? Στο τρίτο τρίμηνο;


Recommended Posts

Καλησπέρα !!!

 

Εγώ πάλι... από τον δεύτερο εώς και τον τέταρτο μήνα υπέφερα από ναυτίες και αναγούλες αν και εμετό είχα κάνει μόνο μία φορά (τώρα αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό...για κακό το κόβω διότι δεν ξαλάφρωνα και ποτέ ένα μόνιμο βάρος είχα...)... Και τον πέμπτο έκτο και έβδομο μήνα ήμουν άψογα ούτε μία φορά ναυτία δεν ένιωσα! Και με το που πάτησα τον όγδοο.... Άρχισαν πάλι τα όργανα.. :cry::cry::cry: Γιατίιιιιιι ? Είναι φυσιολογικό ?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Nαι ειναι γιατί όσο μεγαλώνει το μωράκι σου πιέζει το στομάχι και σε κάνει να νιωθεις περίεργα. Πρόσεχε τί τρως!!Τρωγε ελαφριά και όχι καυτερά και μην πίνεις αναψυχτικά!

Link to comment
Share on other sites

Ax Bizeli μου γλυκό ένας λόγος είναι... Διότι τρώω σαν γουρούνα πλέον... 24 ώρες το 24ωρο κάτι τρώω!!!!!!!! Αλλά θα το προσέξω :oops:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Νικη μου τι ειναι αυτα που ακουω παλι????γιατι τρως καλη μου 24 ωρες το 24ωρο?????πεινας?βαριεσαι?εχεις αγχος??προσεχε βρε καλο μου.εκτος απο μανα θα συνεχιζεις να εισαι και γυναικα μην το ξεχνας αυτο..ειναι σημαντικο.πως θα τα χασεις τα κιλα μετα που θα κλειστεις σπιτι και θα τρως απο βαρεμαρα?τουλαχιστον τωρα μπορεις να πας βολτιτσες.βγες εξω πανε ως το cosmos πανε δεξια αριστερα οπου θες τελος παντων.αντε περπατα λιγο να ξεχνιεσαι.

μην με παρεξηγεις αλλα νομιζω οτι πρεπει να ηρεμησεις λιγο και να σκεφτεις σφαιρικα το θεμα.ο Βαγγελης θα σε δει απειρες ωρες να σερνεσαι με τις μπυτζαμουλες σου οταν γεννησεις.τωρα λοιπον ντυσου,βαψου ,πανε κομμωτηριο και εξω βολτιτσα....τωρα ειπα...

Link to comment
Share on other sites

demi μου στην αρχή λόγω ναυτιών πάλι αντί να βάζω είχα χάσει γύρω στα 4 κιλά... Τα έβαλα μετά όσα είχα χάσει όμως! + 2.. Δηλαδή σύνολο 6... Λεπτούλα είμαι σχετικά μωλέεεεεεεεεε ήμουν 59 κιλά τώρα είμαι 65 στο περίπου...

Και η γιατρός μου είπε να το προσέξω και να τρώω λίγο παραπάνω... Αλλά και να μη μου το έλεγε :oops: Δεν έχω καθόλου άγχος είμαι καλά, αλλά πεινάω...Τώρα τον όγχοο μήνα με έπιασαν λιγούρες εμένα πριν δεν είχα καθόλου...! Μη μου ανησυχείς αγάπη μου καλά ειμαι Μόνο οι αναγούλες που ήρθαν πάλι και εκεί που είχα στρώσει και έτρωγα το φαί μου κι έτσι... Τώρα δεν μπορώ πάλι :cry:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι σε αυτό το έχω παρακάνει... Βγαίνω σπάνια πλέον... Αλλά πού να πάω μόνη μου :cry:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κορίτσια Καλή Χρονιά σε όλες!Με το καλό για όλες τις μέλλουσες μανούλες!!!

Θέλω να ρωτήσω το εξής:η γυναίκα του αδερφού μου είναι έγκυος στον έβδομο μήνα.Έχει ένα ιστορικό παλίνδρομης κύησης στο παρελθόν αλλά τώρα ευτυχώς όλα βαίνουν καλώς προς το παρόν.Συμπτώματα ιδιαίτερα δεν είχε αλλά μόλις έκλεισε τον έκτο άρχισαν καούρες ναυτίες κι εμετοί σε καθημερινή βάση.Έχει ψιλοανησυχήσει παρά το γεγονός ότι ο γιατρός της ήταν καθησυχαστικός,δεδομένου ότι αυτά τα συμπτώματα αφορούν κυρίως στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και όχι στο τρίτο.

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποια από εσάς ή έχετε ακούσει αντίστοιχη περίπτωση;

Ευχαριστώ πολύ, και πάλι Χρόνια Πολλά και Καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παθει κατι τετοιο στην πρωτη μου εγκυμοσυνη... οχι πολυ σοβαρο, αλλα κυριως καουρες και αναγουλες... Δεν ειχα κατι, ηταν θεμα του οργανισμου μου !!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά!

 

Εγώ τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης μου δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα με καούρες κ.λ.π., με αποτέλεσμα να βάλω και 15,5 κιλά μέχρι τον 7ο μήνα!

 

Μόλις μπήκα στον 8ο όμως, και μέχρι το τέλος που γέννησα, υπέφερα!

Εϊχα καούρες σε τέτοιο σημείο που έτρωγα ελάχιστα πράγματα, έπινα μόνο νερό και άπαχο γάλα και έχασα και 3,5 κιλά και μετά δεν έβαλα γραμμάριο μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.

 

Ο γιατρός μου είχε πεί ότι συμβαίνει στις εγκύους, και ο άντρας μου που το έψαξε στο internet είδε ότι συμβαίνει περίπου στο 20% των εγκύων!

 

Καλή λευτεριά λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω διαβάσει ότι συμβαίνει αυτό και δεν είναι ανησυχητικό. Και οι γιαγιάδες μας έχουν τη θεωρία ότι οι καούρες στον έβδομο οφείλονται στο ότι βγάζει το μωρό μαλλιά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είχα καθόλου καούρες, έτρωγα μέχρι τελευταία στιγμή σαν άντε να μην πώ και ο γιός μου βγήκε με περισσότερο μαλλί κι από το δικό μου! :D

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λητω μου αν εμπιστευεσαι τον γιατρο σου αολουθησε τις οδηγιες του!Αν οχι καλο ειναι να παρεις και μια δευτερη γνωμη!Παντως πιστευω οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο!Αλλα καλο ειναι οτιδηποτε θεωρουμε παραξενο στην εγκυμοσυνη να το ψαχνουμε λιγο παραπανω μιας και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και καμια φορα δεν δινουν και την απαιτουμενη προσοχη(σας μιλαω εκ' πειρας)

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα. Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ήξερα ούτε τί θα πει αναγούλα, ούτε εμετός ούτε τίποτα! Ήταν τέλεια! Στη δεύτερη... άστα να πάνε... Από την αρχή και μέχρι την ημέρα που γέννησα συνέχεια έκανα εμετό! Στο σπίτι, στο αυτοκίνητο, στο δρόμο, παντού!!!!!!! Κάποια στιγμή νοσηλεύτηκα κιόλας 3 μέρες λόγω αφυδάτωσης γιατί ούτε νερό δε μπορούσα να κρατήσω μέσα μου! Ένα δράμα! Τώρα, έχω πάλι αναγούλες αλλά πολύ πιο ήπιες και έναν εμετό μέρα παρά μέρα θα τον κάνω ακόμα και τώρα που είμαι στον όγδοο!!!! Υπομονή σε όλες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Απο προχθες ξεκινησαν κ παλι τα γλεντια... μπαινοντας στον 5ο μηνα ειχαν ελαττωθει οι εμετοι κ οι καουρες αλλα με το που μπηκα στον 6ο πολλαπλασιαστικαν κ παλι.. Ετσι με βλεπω μεχρι κ την γεννα :(

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

:confused:Καλησπέρα σε ολες τις μανουλες!!! μπηκα κι εγω σ'αυτο το φορουμ γιατι πραγματικα ειχα πολλες αποριες σχετικα και ειπα να ρωτησω καποια πιο εμπειρη!!!

ειμαι στην 27η εβδομαδα και πραγματικα ο,τι καουρες και ναυτιες δεν ειχα τους πρωτους μηνες τις εχω τωρα!!! Θεε μου απ'ο,τι διαβαζω ειναι κατι που θα συνεχιστει μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης???? Να ναι καλα το μωρακι μου αλλα δεν το αντεχω καθολου αυτο!!!! SOS

Τουλαχιστον υπαρχει καποια ανακουφιστικη λυση για το θεμα????

 Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ :-)

Link to comment
Share on other sites

:confused:Καλησπέρα σε ολες τις μανουλες!!! μπηκα κι εγω σ'αυτο το φορουμ γιατι πραγματικα ειχα πολλες αποριες σχετικα και ειπα να ρωτησω καποια πιο εμπειρη!!!

ειμαι στην 27η εβδομαδα και πραγματικα ο,τι καουρες και ναυτιες δεν ειχα τους πρωτους μηνες τις εχω τωρα!!! Θεε μου απ'ο,τι διαβαζω ειναι κατι που θα συνεχιστει μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης???? Να ναι καλα το μωρακι μου αλλα δεν το αντεχω καθολου αυτο!!!! SOS

Τουλαχιστον υπαρχει καποια ανακουφιστικη λυση για το θεμα????

 

 

Καλησπέρα, για τις καούρες, επειδή εγώ ειδικά στην πρώτη εγκυμοσύνη τις είχα από πολύ νωρίς, βοηθά διατροφικά να τρως ελαφρά το βράδυ και όχι πολύ αργά και κυρίως, ανασήκωσε λίγο το στρώμα σου βάζοντας από κάτω ένα, δυο βιβλία χοντρά (καμιά εγκυκλοπαίδεια π.χ.!) εμένα με ανακούφιζε.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο κι εγω μεχρι να γεννησω υπεφερα απο καουρες.με ανακουφιζε ο λιναροσπορος που τον εβραζα και τον επινα σαν τσαι.οχι πολυ νερο μαζεμενο.λιγο λιγο γιατι θα σου προκαλεσει εμμετο.επαιρνα και malox και simeco αλλα με ανακουφιζαν για λιγο.κοιμηθηκα ξαπλωμενη εντελως οριζοντια και οχι σε ημικαθιστη θεση το πρωτο βραδυ αφου γεννησα!!υπομονη και παλι υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...