Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαπι της επομενης μερας????


Recommended Posts

εγώ το είχα πάρει παλιότερα το χάπι της επόμενης μέρας αλλά μόλις αδιαθέτησα πονούσα υπερβολικά στην μήτρα ήταν χάλια σαν εμπειρία

μακριά

Ας μην λέμε τόσο εύκολα μακριά και παραπληροφορούμε γιατί διαβάζει πολύς κόσμος και έφηβοι που δεν ξέρουν τι να κάνουν. Το χάπι της επόμενης μέρας χρησιμοποιείται ως έκτακτο μέσο αντισύλληψης, κατεξοχήν όταν έχει γίνει κάποιο ατύχημα κοντά στις γόνιμες μέρες και όχι ως κύριο μέσο αντισύλληψης βέβαια. Σε περίπτωση γονιμοποίησης προλαμβάνει την εμφύτευση,τη διαδρομή του ωαρίου από τη σάλπιγγα στη μήτρα και προκάλει περίοδο νωρίτερα από το κανονικο (για να αποβληθεί το ωάριο). Παρεμβαίνει βέβαια στις ορμόνες και δεν είναι δυνατον να το παίρνει κάποια γυναίκα συνέχεια, αλλά είναι πολύ προτιμότερο από πιθανή έκτρωση. Προσωπικά το είχα πάρει 2 φορές όταν ήμουν πολύ νέα, δεν πόνεσα καθόλου περισσότερο από ό,τι συνήθως στην περίοδο και ευχαριστούσα τον Θεό για την ύπαρξή του.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί υπήρχε κοπέλα πρόσφατα που έγραψε ότι (για τους χ λόγους) είχε ολοκληρωμένες σχέσεις χωρίς προφύλαξη κατά τις γόνιμες μέρες αλλά δεν πήρε το χάπι της επόμενης μέρας γιατί έχει ακούσει ότι "κάνει κακό στον οργανισμό". Και τώρα έχει να αντιμετώπισει το ισχυρο ενδεχόμενο μιας ανεπιθύητης εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ας μην λέμε τόσο εύκολα μακριά και παραπληροφορούμε γιατί διαβάζει πολύς κόσμος και έφηβοι που δεν ξέρουν τι να κάνουν. Το χάπι της επόμενης μέρας χρησιμοποιείται ως έκτακτο μέσο αντισύλληψης, κατεξοχήν όταν έχει γίνει κάποιο ατύχημα κοντά στις γόνιμες μέρες και όχι ως κύριο μέσο αντισύλληψης βέβαια. Σε περίπτωση γονιμοποίησης προλαμβάνει την εμφύτευση,τη διαδρομή του ωαρίου από τη σάλπιγγα στη μήτρα και προκάλει περίοδο νωρίτερα από το κανονικο (για να αποβληθεί το ωάριο). Παρεμβαίνει βέβαια στις ορμόνες και δεν είναι δυνατον να το παίρνει κάποια γυναίκα συνέχεια, αλλά είναι πολύ προτιμότερο από πιθανή έκτρωση. Προσωπικά το είχα πάρει 2 φορές όταν ήμουν πολύ νέα, δεν πόνεσα καθόλου περισσότερο από ό,τι συνήθως στην περίοδο και ευχαριστούσα τον Θεό για την ύπαρξή του.

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί υπήρχε κοπέλα πρόσφατα που έγραψε ότι (για τους χ λόγους) είχε ολοκληρωμένες σχέσεις χωρίς προφύλαξη κατά τις γόνιμες μέρες αλλά δεν πήρε το χάπι της επόμενης μέρας γιατί έχει ακούσει ότι "κάνει κακό στον οργανισμό". Και τώρα έχει να αντιμετώπισει το ισχυρο ενδεχόμενο μιας ανεπιθύητης εγκυμοσύνης.

 

το ξερετε οτι αν εχετε θρομβοφιλια απαγορευεται η χρηση αντισυλληπτικων δια ροπαλου;

καλο ειναι να προσεχετε πολυ τι φαρμακα παιρνετε γιατι ελλοχευουν πολλοι κίνδυνοι.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους. χρειαζομαι τη βοηθεια σας! ειμαι 26 χρονων και πριν 5 μερες ο φιλος μου τελειωσε μεσα μου την 13η μερα του κυκλου μου. δεν ηταν στα σχεδια μας να κανουμε παιδι και μετα απο μια μερα πήρα το χαπι της επομενης μερας για πρωτη φορα στη ζωή μου. δεν εχω ιδιαιτερο αγχος αν τελικα θα αποτραπει η εγκυμοσυνη απο αυτο, δεν θα με πειραζε να κανω παιδι και ο φιλος μου απο τοτε εχει μετανιωσει που αποφασισαμε να μην το ρισκαρουμε.... το προβλημα μου ειναι κυριως με τον χρονο... πολυ συντομα και οι δυο θα καναμε καποιες αλλαγες στη ζωη μας και θα απομακρυνομασταν πολυ, ο ενας στη μια ακρη της ελλαδας και ο αλλος στην αλλη! αυτες οι αλλαγες θελουν και αρκετη επενδυση χρηματων... αν ειμαι οντως εγκυος θα κρατησω το παιδι και θα πρεπει να κανουμε αναπροσαρμογη των σχεδιων μας, γιαυτο ο φιλος μου με πιεζει να κανω τεστ εγκυμοσυνης η να συνεχισουμε την ελευθερη επαφη ωστε να το σιγουρεψουμε. η ερωτησεις μου λοιπον ειναι αυτες: 1. αν κανω το τεστ εγκυμοσυνης που δειχνει 5 μερες μετα τη συλληψη, υπαρχει πιθανοτητα το αποτελεσμα του να ειναι επηρεασμενο απο την ουσια που περιλαμβανει το χαπι της επομενης ημερας? 2. εφοσον εχω παρει το χαπι, υπαρχει περιπτωση να συλλαβω στον ιδιο κυκλο της περιοδου μου? σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Γειά σε όλους. Είμαι καινούρια εδώ και έκανα εγγραφή με αφορμή ένα ατύχημα που είχα με τον σύντροφο μου. Γενικά ο κύκλος μου πάνω κάτω είναι 28 μέρες άλλες φορές 26 αλλά δεν έχω ξεπεράσει τις 28 εκεί είμαι πάντα. Έγινε λοιπόν το ατύχημα το γνωστό και αν είναι σωστά υπολογισμένα ήμουν στην τελευταία μέρα από τις γόνιμες. Έτρεξα σε ένα εφημερεύον φαρμακείο και πήρα το χαπι της επόμενης μέρας. Υπάρχουν πιθανότητες να μη λειτουργησει; απαντήστε μου έχω τρελή αγωνία 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...