Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Μαμαδυο το σιγουρο ειναι οτι η παλλινδρομηση ειναι με της μερες τις θα δεις οτι καποιες μερες δε θα βγαζει πολυ και καποιες αλλες θα ειναι σε εξαρση.

σαφως και παιζει ρολο το ποσο τρωνε και δεν πρεπει να το πιεζεις αλλα σε εμας το συστημα να δινω λιγοτερο δεν επιασε ποτε..ηταν πολυ φαγανος και ετρωγε με λαιμαργια δεν μπορουσα να του δωσω λιγοτερο εστω και για 20 μλ εκανε χαμο..Οπότε του εδινα (συμφωνα με τις οδηγιες της παιδιατρου) τοσο ωστε παντα να αφηνει ο ιδιος και λιγο μεσα στο μπιμπερο.

Δηλαδη να μην το στραγγιζει εντελως..

Τι να σου πω αν το μωρακι σου ειναι φαγανο το μονο που μπορεις να κανεις ειναι υπομονη μεχρι να περασει.

Ξερω οτι ειναι δυσκολο και ψυχοφθορο και εμενα μου τα ελεγαν και τσαντιζομουν που δε γινοταν τιποτα αλλα τελικα ειδα οτι ειναι κατι που περναει με τον καιρο και απο μονο του.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

MarcoPolo σιγουρα οταν μπειτε στις στερεες τροφες θα δεις σταδιακα βελτιωση βεβαια να εισαι προετοιμασμενη οτι για καποιες μερες στην αρχη οταν δωσεις την κρεμα θα βγαζει περισσοτερο και μετα στρωνει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καναμε εχθες τον υπερηχο, εχουμε εμν ΓΟΠ αλλα ηπια προς μετρια....μας ειπαν να παρουμε epadoren, ειναι απαραιτητο??? Μηπως θα επρεπε να εχει περισσοτερα συμπτωματα το παιδι (δεν κανει πολλους εμετους ουτε δυσανασχετει στο στηθος πια) απο το να δυσανασχετει στον υπνο του?

 

Εχει παρενεργειες?? Συγγνωμη αλλα νεα μανουλα ειμαι, ανησυχω...

 

Μας ειπαν 0,7 ml να της δινουμε, πολυ δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηραμε το Εpadoren γιατι η κατασταση απο λαθος και του παιδιατρου ειχε ξεφυγει τελειως καποια στιγμη. Το παιδι ηταν σε αθλια κατασταση λογω των εμετων και εγω στα προθυρα να πεσω απο το μπαλκονι. Τωρα εδω και δυο εβδομαδες το κοψαμε το epadoren και μεχρι στιγμης παμε καλα. Τωρα περιμενω με την εισαγωγη σε τροφες να δουμε πως θα παμε. Οντως θελει τεραστια υπομονη μεχρι να περασει. Εμεις ομως δεν ειχαμε την ανεση να το παλεψουμε χωρις φαρμακα γιατι ηταν και η προωροτητα στη μεση και τα κιλα που επρεπε να παιρνουμε παροτι ειχαμε συνεχεια εμετους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίζα, αν και δεν είμαι σίγουρη, νομίζω ότι το epadoren το δίνουν και προληπτικά αν το μωρό κάνει πολλές αναγωγές, για να προλάβουν την οισοφαγίτιδα που προέρχεται από την όξυνση του οισοφάγου. Κι εγώ 0,7ml, 3 φορές την ημέρα έδινα σ'αυτή την ηλικία. Πάντως τώρα που είναι 4 μηνών του το κόβω σιγά-σιγά. Τώρα του δίνω μία φορά την ημέρα και δε φαίνεται να έχει πρόβλημα. 'Οσο για παρενέργειες, τι να σου πω; Εγώ δεν είδα κάτι, αλλά η θεωρία λέει ότι δεν υπάρχει φάρμακο χωρίς παρενέργειες. Απλά κάποιες φορές επιλέγουμε το λιγότερο κακό..

Δυστυχώς το Frisolac comfort δε φαίνεται να μας λύνει το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας. Σήμερα κλέισαμε 2,5 24ωρα χωρίς κένωση και του έδωσα πάλι σιρόπι. Τουλάχιστον όμως είναι λίγο πιο φθηνό από το aptamil οπότε θα το συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

ριτα79 σε ευχαριστω για τη πολυτιμη συμβουλη σου.Με τη φρουτοκρεμα και τη χορτοσουπα που του αρεσουν πολυ δεν βγαζει ουτε σταλα.Θα κανουμε τελικα υπομονη.Οταν τελειωσει η ΓΟΠ θελω παραπολυ να τον παιξω ελευθερα να τον στριφογυρισω να κανουμε τρελες χωρις να φοβαμαι οτι τωρα θα κανει αναγωγη...

Link to comment
Share on other sites

kalopsim Nα εισαι καλα κουκλα μου !Αντε σιγα σιγα φτανετε προς το τελος του προβλhματος λιγο υπομονη ακομα!!!

 

Σας νιωθω ολες κοριτσια διοτι ειχα γινει τρελη με αυτη την ιστορια και να εχω ολους να μου λενε 'εισαι υπερβολικη'',''και εσεις βγαζατε'',''ολα τα μωρακια βγαζουν'' αλλα κανενας να μη με βοηθαει πραγματικα και στο τελος να αγχωνομαι μην τον παρακουνησουν ή τον παιξουν και βγαλει...

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

α να πω μονο οτι και το πορτοκαλι την επιδεινωνει τη γοπ και καλυτερα να το δωσετε μετα τον 8ο μηνα (σας λεω αυτα που ειδα και που με συμβουλευσαν και εμενα).

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας ειμαι νεα μανουλα και θα ειθελα να μοιραστω μαζι με αλλες μανουλες το προβλημα μου και να ακουσω γνωμες και συμβουλες.εχω ενα κοριτσακι 2 1/2 μηνων και ειναι 4120.Στις 25 μερες ξεκινησαμε ξενο γαλα το Novalak τοτε αρχισε το μωρο μου οταν του εβαζα το μπουκαλι στο στομα να τσιριζει,να κοκκινιζει,να σφιγγετε,να ανασηκωνει την πλατη της,να τεντονετε και να κανει αερια.οταν την ειδε ο παιδιατρος ειπαι οτι εχει κρυφη ΓΟΠ.βαιβαια εβγαζε καποιες γουλιτσες αλλα οχι εμμετους.Μας εδωσε το Almiron Pepti και το eppadoren για τρεις φορες τη μερα.απο τις πρωτες μερες το παιδι ηρεμησε δεν τσιριζε δεν εδειχνε να ποναει αλλα δεν ετρωγε με το ζορη φταναμε τα 400γρ την μερα και εβγαζε γουλιτσες.μετα της εδωσα εγω τοNovalak ar και αρχησα να μειωνω το eppadoren.ειδα οτι δεν εβγαζε γουλιτσες ρευοταν αμεσως και κοιμοταν πιο πολλυ και ξαφνικα εκει που ειχαμαι φτασει τα 500γρ. τη μερα επεσε στα 300γρ.και γκρινοιαζε ολη μερα και ολη νυχτα την πηγα παλι στο γιατρο και μου ειπε δεν εχει τιποτα η γκρινια της ειναι τροφηκη και μου αλλαξε παλι γαλα τo Αlmiron pepti mct και το eppadoren 3 φορες τη μερα.της το δινω 4 μερες και βλεπω οτι βγαζει πιο πολλες γουλιτσες δεν μπορει να το ρευτει και δεν τρελενετε για να φαει κανουμαι βολτες μεσα στο σπιτι.Νομιζω οτι αυτο που της καθοταν καλυτερα ηταν το Novalac ar και ισως εκεινες τις μερες που δεν ετρωγε και γκρινοιαζε να ηταν ψιλοαδιαθετη ειχαμε κανει και το εμβολιο.σκεφτομαι να της ξαναδωσω το Νovalac ar και το eppadoren 2 φορες τη μερα.αυτο που με φοβιζει ειναι οτι μεσα σε μια εβδομαδα πειρε μονο 20γρ.τωρα τελευταια βλεπω οτι εχει πολλα σαλακια και 5 μερες τωρα μου εχει πολλες μιξουλες.κοιμαμαι και ξυπναω με πονοκεφαλο απο την στεναχωρια μου.περιμενω τη βοηθεια σας...ευχαριστω

mpoympoykaki

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω απολυτα γιατι εχω περασει και παιρναω τα ιδια. Επειδη η γοπ δεν ειναι κατι που περναει αμεσως καλο θα ηταν να μην κανεις συνεχεια αλλαγες μεσα σε λιγες ημερες. Η γοπ εχει καποιες καλες ημερες και καποιες κακες. Το epantoren βοηθαει και τα ειδικα γαλατα αλλα μην περιμενεις να λυθει το προβλημα. Απλα καποιες ημερες θα ειναι καλυτερα τα πραγματα και αλλες θα θελεις να ουρλιαξεις. Μην του αλλαζεις συνεχως τα δεδομενα, ασε λιγο χρονο μεταξυ των αλλαγων στα γαλατα και με το επαντορεν. Φοβερη αλλαγη θα δεις μονο μετα τις εισοδο σας σε τροφες Και εγω αυτο περιμενω.

 

Εμεις εχουμε περασει ολα τα σταδια, αλλαξαμε πολλα γαλατα, δωσαμε επαντορεν και το μονο που βοηθησε ειναι ο καιρος που περναει. Το φρισολακ κομφορτ βοηθησε καπως αλλα και παλι εχουμε μερες που ειναι φρικτες.

 

Δυστυχως δεν μπορω να σου πω κατι αλλο καθυσυχαστικο γιατι ετσι ειναι η γοπ. Εγω εχω παψει να παιρνω την γιατρο κλαιγοντας με τα μυαλα καγκελα γιατι καθε φορα μου ελεγε οτι απλα πρεπει να κανω υπομονη, και ειναι η δευτερη παιδιατρος που αλλαξα. Τωρα πλεον ξερω οτι οταν αρχιζει το πανηγυρι κραταει μια δυο φρικτες ημερες μπορει και τρεις και μετα ηρεμει λιγο το παιδι.

 

Καλο κουραγιο ευχομαι και ψυχραιμια οσο μπορεις. Αν του δινεις και μπιμπερο μην σφιγγεις πολυ το καπακι, χειροτερευει την γοπ, και ουτε το babylino, να ειναι σφικτο. Το κρεββατι λιγο σηκωμενο για να μην ειναι οριζοντιο το παιδι και πνιγεται με τις γουλιες.

Link to comment
Share on other sites

Και εμας ειναι ο δευτερος παιδιατρος.απλα ειδα οτι με το Novalac ar που ειναι αντιαναγωγικο ηταν καλητερα.κατι ακομα πιο ειναι το πρωτο εμβολιο;εμεις καναμε ενα που λεγοταν τετραβακ.

mpoympoykaki

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει Λιτσα πως εγινε η διαγνωση για τη Γοπ?

Καλυτερο θα ηταν πριν προχωρησετε σε αλλαγες και σε φαρμακα να κανατε εναν υπερηχο να δειτε αν υπαρχει Γοπ σε το βαθμο ειναι..

Απο εκει και υστερα αναγκαστικα θα κανετε πολλες αλλαγες σε γαλατα για να καταληξετε στο καταλληλο.Οσο για το epadoren τελικα ισως και να μη χρειαστει..εμεις ας πουμε δεν το πηραμε ποτε και ειχαμε διαπιστωμενη Γοπ.Αν παλι χρειαστει φαρμακευτικη αγωγη το epadoren δεν ειναι και το μονο φαρμακο...

Εγω θα ελεγα να παρετε και τη γνωμη μιας παιδογαστρεντερολογου οι παιδιατροι δεν ειναι και πολυ ειδικοι σε αυτο το θεμα και καμμια φορα το περνανε το θεμα λιγο επιπολαια.

Παντως ισχυει αυτο που λεω συνεχως..Υπομονη και θα περασει!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ οποια ξερει καλο παιδογαστρεντερολογο ας μου στειλει πμ!!!!!!!!!!!!!!

 

Το epadoren τελικα ειναι φουλ στα paraben που ειναι καρκινογονα. Εδω αλλαξα σαμπουαν, θα της τα ταισω??? Ρωτησα την παιδατρο αν υπαρχει αλλο σιροπι και μου ειπε οχι. Μα ειναι ελληνικο προιον, δηλ στο εξωτερικο τι παιρνουν τα μωρα με ΓΟΠ??? Αφηστε που δεν εκανε και καμμια διαφορα....

 

Να ρωτησω κατι?? Εμας η δικια μας δεν δυσανασχετει την ωρα του θηλασμου, αλλα 1,5 ολοκληρη ωρα μετα!!! Κανει γκιμαστες και τυλιγει το κορμακι της, εχει ενα υφος σαν να αηδιαζει απο κατι στο στοματακι της, και βγαζει σαλακια. Πολλη ωρα μετα το γευμα δεν ειναι για να γυριζει το γαλα??? Μηπως δεν ειναι απο την ΓΟΠ??? Μηπως -επειδη καναμε υπερηχο και ειπαν πως εχει ηπια προς μετρια ΓΟΠ- ειναι και κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το επαντορεν εχει καποια αποτελεσματα μετα απο δυο εβδομαδες. Και εγω δεν ηθελα να του το δωσω αλλα η κατασταση ειχε φτασει στο απροχωρητο. Καθε γευμα ηταν και εμετος. Κινδυνευε το παιδι απο αφυδατωση ασε που παθαινε τρομερο σοκ μετα απο καθε εμετο ηταν τρομαγμενο για τουλαχιστον μια ωρα. Οτι ετρωγε το εβγαζε. Καναμε μια ωρα να φαμε και μολις τελειωναμε και πηγαινε να ρευτει τα εβγαζε ολα. Κολαση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φαρμακο υπαρχει και το cilroton που το δινεις πριν το γευμα.

Το συγκεκριμενο του δικου μου του εκοβε την ορεξη.

Το δοκιμασα ολες κι ολες 2 φορες και μετα δεν ετρωγε τιποτα..ετσι αποφασισα να κανω υπομονη και τελικα το ξεπερασαμε χωρις φαρμακα.

Βεβαια δεν ηταν και απολυτες οι γιατροι οτι χρειαζεται αν το θεωρουσαν υποχρεωτικο τοτε θα ηταν διαφορετικα...

στο θεμα σου Λιζα δε ξερω να σου απαντησω υπαρχει ομως ενα τοπικ απο την Αγλαια ''γοπ λαθη και υπερβολες''(στη σελιδα ενα και δυο θα βρεις και τη δικια μου εμπειρια αναλυτικα)

που εξηγει πολλα και χρησιμα πραγματα αν θες διαβασε το εσυ που θηλαζεις και αν θες τη γνωμη μου μην κοψεις το θηλασμο.

Εγω σταματησα στον 3ο μηνα απο παραπληροφορηση για να δωσω αντιαναγωγικο και μετα η κατασταση ηταν τρις χειροτερη...

Παντως ο δικος μου εβγαζε γαλα απο το προηγουμενο γευμα ακομα και 3 ωρες μετα...

θα σου στειλω πμ με τα στοιχεια της παιδογαστρεντερολογου.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το πμ σου, ευχαριστω...

Ελπιζω εσεις να το εχετε ξεπερασει τελειως πλεον.

Το εχουμε ξεπερασει απο 7 μηνων εντελως!

Δεν εχω ξαναδει γουλια απο τοτε!!

Θα φτιαξουν ολα θα δεις!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ριτα τωρα διαβασα το μυνημα.απλα ο παιδιατρος ειρθε σπιτι και ηταν ωρα της να φαει και οταν την ειδε που εκανε σαν να το σκωτωνα την ωρα που του εβαλα το μπουκαλι στο στομα και μου ειπε οτι μαλλων εχει γοπ και περνουμαι το eppadoren ενα μηνα τωρα και εχει ηρεμησει κατα πολυ αλλα που και που την ξαναποιανουν οι γκρινιες της.αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τρωει και περνει 20γρ.την εβδομαδα.εχω τρελαθει τελειως εχει τωρα 4 μερες που δεν κοιματε ουτε μερα ουτε νυχτα και γκρινοιαζει ακομα και οταν την εχουμε αγκαλια.το eppadoren δεν το θελω καθολου αλλα απο τοτε που το πινει την βλεπω οτι ειναι καλυτερα.ευχαριστω

mpoympoykaki

Link to comment
Share on other sites

Λιτσα εγω παντως αυτο που καταλαβα σαν κριτηριο για το αν η ΓΟΠ ειναι ή οχι ανησυχητικη ειναι το αν σιτιζετε σωστα το παιδι και αν περνει βαρος και ειναι γενικοτερα ορεξατο.

Εγω θα ελεγα να επικοινωνησες με ενα παιδογαστρεντερολογο να σε καθοδηγησει διοτι μπορει να υπαρχει καποια οισοφαγιτιδα και το μωρακι να ταλαιπωρειται..

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λιτσα μου και η δικια μου η γνωμη ειναι να κανετε καλυτερα εναν υπερηχο για να εξακριβωσετε αν εχει ΓΟΠ και να δειτε τελικα τι θα γινει με το epadoren. Θα σου πω πως κι εμεις εχουμε ΓΟΠ και μαλιστα μεγαλη, αλλα το παιδι δεν διαμαρτυροτανε καθολου στα γευματα. Απλα οταν ρευοταν εβγαζε (χωρις καμμια δυσκολια) ΟΛΟ το γαλα. :shock: :shock: Τωρα που ειναι 7 μηνων με το που της βαζουμε μπουκαλι στο στομα οχι απλα γινεται ο κακος χαμος..δεν μπορω να σου περιγραψω το τι γινεται στο σπιτι. Και φυσικα αυτο δεν οφειλεται στη ΓΟΠ, αλλα στο οτι δεν θελει να πιει γαλα! Θελω να πω πως η δυσανασχετηση την ωρα του φαγητου ειναι ενα σημαδι μεν, αλλα δεν μπορει να στηριχθει ολη η διαγνωση μονο εκει. To epadoren το σταματησαμε για αλλους λογους που δεν αφορουν τη ΓΟΠ. Παντως οπλισου με υπομονη γιατι οπως λενε και οι υπολοιπες μανουλες και συμφωνω κι εγω θα υπαρχουν μερες που θα βλεπεις βελτιωση και αλλες μερες που θα λες "μη χειροτερα". Στην περιπτωση της ΓΟΠ ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω θα το ψαξω για να την παω για υπερηχο.αλλα τωρα θα σας αφησω γιατι σημερα η μικρη μου δεν σταματαει να κλαιει και δεν τρωει καθολου.

mpoympoykaki

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...