Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

όταν έχει το μωρό αλλεργία στο αγελαδινό καταλαβαίνω ότι μπορεί να κάνει εμετούς και σταματώντας τα γαλακτοκομικά να ηρεμήσει το στομαχάκι του και να μην πετάει ρουκέτες.

εμένα όμως ο μικρός μου που έχει σιωπηλή παλινδρόμηση γιατί δεν κάνει καθόλου εμετούς και βγάζει πολύ λίγες φορές δουλίτσες

οπότε σκεφτόμουν, αν ήταν αλλεργικός στο γάλα δεν θα έπρεπε να έχει εμετούς;

 

εγώ τα είχα σταματήσει μόνο για 2 εβδομάδες, μου είχε πει γαστρεντερολόγος και παπιδίατρος ότι ο οργανισμός και το γάλα καθαρίζουν από τις τροφές σε λίγες ημέρες οπότε θα έπρεπε να είχε βελτιωθεί σε 2 εβδομάδες

βέβαια διαβάζω εδώ περιπτώσεις που είδαν βελτίωση μετά από 1 μήνα αποχής

 

πάντως κορίτσια, αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως ο δικός μας δυσκολεύεται σε συγκεκριμένα γεύματα, αλλά παλεύω με παραμύθια και παιχνίδια να το αποσπώ την προσοχή και να φάει όσο γίνεται γιατί δεν μας παίρνει από θέμα βάρους να χάνουμε γεύματα

 

πόσο θα ήθελα να ηρεμήσει και να κάνει εκείνος κουμάντο στο στομαχάκι του, να τρώει όποτε και όσο θέλει

 

πάντως γενικότερα και ο δικός μας έχει θέμα με το ρέψιμο, έχει τύχει μετά από γεύμα να μη ρευτεί καθόλου και να ρευτεί όταν ξυπνήσει ή σε άσχετη φάση

βέβαια επειδή πίνει αποκλειστικά δικό μου γάλα δεν έχω το ίδιο άγχος γιατί είναι πιο ελαφρύ και εύπεπτο

πάντα θα τον κρατήσουμε όρθιο μετά το γεύμα είτε ρευτεί είτε όχι γύρω στα 20 λεπτά, αν είναι βράδυ και μετά θα κοιμηθεί αμέσως τον κρατάμε και μισή ώρα

εξάλλου η γαστρεντερολόγος μου είχε πει ότι ένα τέταρτο είναι αρκετό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξερω τι γινεται...εμενα για παραδειγμα σημερα εφαγε με γκρινια το πρωινο γαλα, με χαρα την φρουτοκρεμα και με γκρινια παλι πριν λιγο που εδωσα κρεατοσουπα.....μετα το πρωινο γαλα ρευεται παντα στο πρωτο λεπτο και μετα καθε 5 λεπτα συνεχεια.....

 

Θα δουμε τι συμβαινει......

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η δικιά μας ηρέμησε με το epadoren...της δίνουμε και infacolic για τους κολικούς και δόξα το θεό με το φαγητό δεν έχουμε τώρα πρόβλημα..ΟΜΩΣ προχθές μας έκανε εγκολεασμό...δηλαδή ένα τμήμα του εντέρου μπήκε μέσα σε ένα άλλο...τρελό κλάμα...:shock:την πήγαμε εσπευσμένα στην παιδίατρο και της έκανε κλύσμα και όλα καλά. Τα κακά της όμως είναι κιτρινοπράσινα...Της δίνουμε το S-26 HA GOLD...Το έχει δοκιμάσει καμιά; Σήμερα κλίνει μια βδομάδα από τότε που το αρχίσαμε...Το πίνει μια χαρά αλλά κακά δεν κάνει κάθε μέρα και είναι και κιτρινοπράσινα... Ξέρετε πού οφείλεται;;; :confused:

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι γινεται...εμενα για παραδειγμα σημερα εφαγε με γκρινια το πρωινο γαλα, με χαρα την φρουτοκρεμα και με γκρινια παλι πριν λιγο που εδωσα κρεατοσουπα.....μετα το πρωινο γαλα ρευεται παντα στο πρωτο λεπτο και μετα καθε 5 λεπτα συνεχεια.....

 

Θα δουμε τι συμβαινει......

 

όπως ακριβώς το είπες

βλέποντας και κάνοντας λοιπόν

νομίζω ότι απλά κάποια στιγμή θα ηρεμήσουν τα μωρά μας και ποτέ δεν θα απαντηθούν κάποια από τα ερωτηματικά μας, ας γίνουν καλά και τίποτα άλλο δεν έχει σημασία

 

η παιδίατρος που τον είδε χθες μας είπε να μην ανησυχούμε, η ανάπτυξη του είναι πολύ καλή και δεν πειράζει που υπολλείπεται στο βάρος του

είναι ευχαριστημένη, την επόμενη εβδομάδα ξεκινάμε κρέμα..για να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Εμάς η δικιά μας ηρέμησε με το epadoren...της δίνουμε και infacolic για τους κολικούς και δόξα το θεό με το φαγητό δεν έχουμε τώρα πρόβλημα..ΟΜΩΣ προχθές μας έκανε εγκολεασμό...δηλαδή ένα τμήμα του εντέρου μπήκε μέσα σε ένα άλλο...τρελό κλάμα...:shock:την πήγαμε εσπευσμένα στην παιδίατρο και της έκανε κλύσμα και όλα καλά. Τα κακά της όμως είναι κιτρινοπράσινα...Της δίνουμε το S-26 HA GOLD...Το έχει δοκιμάσει καμιά; Σήμερα κλίνει μια βδομάδα από τότε που το αρχίσαμε...Το πίνει μια χαρά αλλά κακά δεν κάνει κάθε μέρα και είναι και κιτρινοπράσινα... Ξέρετε πού οφείλεται;;; :confused:

 

δεν ξέρω κάτι για την περίπτωση σου απλά ήθελα να σου ευχηθώ να πάνε όλα καλά, θα ταλαιπωρήθηκε πολύ το κοριτσάκι σας με τον πόνο

πάντως τα περισσότερα μωράκια έχουν ανταποκριθεί στο epadoren, τι να πω, δεν καταλαβαίνω, αφού ειναι μέτρια η παλινδρόμηση που έχουμε, γιατί έχουμε αναγκαστεί να πάρουμε πιο βαρύ φάρμακο (nexium)

ίσως ξαναδώσω αργότερα μια ευκαιρία στο σιρόπι... κατόπιν συννενοήσεως με γιατρό εννοείται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dama όντως ισχύει ότι σ ε2 εβδομάδες περίπου καθαρίζει ο οργανισμός από τα γαλ/κα αλλά στη δική σας περίπτωση που θηλάζετε, θέλει 2 εβδομάδες ο δικός σου οργανισμός να καθαρίσει και άλλες 2 ο οργανισμός του μωρού, γι αυτό άκουσες για περιπτώσεις που τους πήρα 1 μήνα. όπως επίσης θέλει πολύ προσοχή και στα κρυμμένα γαλ/κα (πχ ψωμί του τοστ, φρυγανιές, ζωμοί που βάζουμε στα φαγητά κτλ).

μακάρι να πάτε καλά με τις κρέμες. εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποια υποαλλεργική ή βιολογική που να μην έχει καθόλου πρωτείνη αγελάδος. ή διαφορετικά με φρούτα βρασμένα (μήλο ή αχλάδι). μην του επιβαρύνεις το στομαχάκι του μέχρι να βγάλεις μια άκρη του τι συμβαίνει...

yogini γενικά το κακ'αο επιβαρύνει την παλλινδρόμηση όπως και τα οξέα φρούτα (πχ πορτοκάλι). τον δικό μου τον πείραζε για ένα διάστημα και η μπανάνα που κατανάλωνα εγώ. εμάς η γαστρ/γος μας είχε απαγορέψει και τη σόγια. δεν ξέρω όμως αν το έκανε λόγω παλλινδρόμησης ή υποψίας αλλεργίας

κορίτσια καλό κουράγιο και περαστικά στα μωρά σας.

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

dama όντως ισχύει ότι σ ε2 εβδομάδες περίπου καθαρίζει ο οργανισμός από τα γαλ/κα αλλά στη δική σας περίπτωση που θηλάζετε, θέλει 2 εβδομάδες ο δικός σου οργανισμός να καθαρίσει και άλλες 2 ο οργανισμός του μωρού, γι αυτό άκουσες για περιπτώσεις που τους πήρα 1 μήνα. όπως επίσης θέλει πολύ προσοχή και στα κρυμμένα γαλ/κα (πχ ψωμί του τοστ, φρυγανιές, ζωμοί που βάζουμε στα φαγητά κτλ).

μακάρι να πάτε καλά με τις κρέμες. εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με κάποια υποαλλεργική ή βιολογική που να μην έχει καθόλου πρωτείνη αγελάδος. ή διαφορετικά με φρούτα βρασμένα (μήλο ή αχλάδι). μην του επιβαρύνεις το στομαχάκι του μέχρι να βγάλεις μια άκρη του τι συμβαίνει...

yogini γενικά το κακ'αο επιβαρύνει την παλλινδρόμηση όπως και τα οξέα φρούτα (πχ πορτοκάλι). τον δικό μου τον πείραζε για ένα διάστημα και η μπανάνα που κατανάλωνα εγώ. εμάς η γαστρ/γος μας είχε απαγορέψει και τη σόγια. δεν ξέρω όμως αν το έκανε λόγω παλλινδρόμησης ή υποψίας αλλεργίας

κορίτσια καλό κουράγιο και περαστικά στα μωρά σας.

 

συμφωνώ μαζί σου για τη κρέμα, το συζήτησα με την παιδίατρο και θα πάρουμε βιολογική αλλά είπαμε να βάζω μέσα το δικό μου γάλα αντί για νερό

μου είπε μετά να βάλω την πατάτα-καρότο-κολοκύθι και μετά τα φρούτα επειδή είναι όξινα, αλλά εσύ μιλάς για βρασμένα, θα την ρωτήσω

 

θα το συζητήσω και με την γαστρεντερολόγο που μας έδωσε την οδηγία να προχωρήσουμε στις κρέμες το νωρίτερο

 

όλα τα μωράκια να γίνουν γρήγορα καλά και να απολαμβάνουν το φαγητάκι τους!!!! να τα βλέπουμε ευτυχισμένα να είμαστε και εμείς

όταν τον βλέπω να πίνει το γάλα του και να με κοιτάει στα μάτια λιώνω:-D

 

αν και τις περισσότερες φορές χαζεύει από εδω και από εκεί και προσπαθεί να αποφύγει το φαγητό!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ωχ καθε πρωι πινω 4 πορτοκαλια...αμα φταιει κι αυτο καηκα :(

 

παντως μετα τη σογια με το κακαο ηρεμησαμε και επιστρεψαμε στην ρουτινα με τις γουλιες. Το βραδυ μετα τις 9 βλεπω και ζοριζεται και βγαζει περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου (~ 4 μηνών) τις τελευταίες 2-3 εβδιμάδες παρουσιάζει μία έντονη ανησυχία.

Τις πιό πολλές φορές (όχι πάντα) όταν τρώει, δυσανασχετεί και βάζει τα κλάματα (μόνο το βράδυ που τον θηλάζω ξαπλωμένο τρώει ήσυχα...αν αυτό έχει σημασία). Φαντάζομαι ότι γενικά επειδή δεν τρώει πολύ καλά, δεν κοιμάται και καλά κατά τη διάρκεια της ημέρας και έχει γενικά μία γκρίνια. :-(

Βάρος παίρνουμε γενικά καλά.

Τα παραπάνω συμπτώματα μπορεί να είναι ΓΟΠ...μπορεί να είναι και κάτι άλλο.

Τον τελευταίο μήνα έχουμε και πάρα πολλά σάλια και τον πονάνε πολύ τα ούλα του - έχει συνέχεια το χέρι του στο στόμα!!!

Σε κάθε περίπτωση, μπορείτε να μου πείτε κάποια στάση θηλασμού που θα τον βοηθήσει να τρώει περισσότερο π.χ. αν έχει ΓΟΠ?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμάς τελικά μάλλον έχει ΚΑΙ αλλεργία στο γάλα...Ενώ όλα πήγαιναν καλά και είχε αυξήσει και τις ποσότητες που έτρωγε πήγα να της μειώσω το infacolic που είναι για τους κολικούς (μας είπε η παιδίατρος να το κάνουμε σιγά σιγά γεύμα παρά γεύμα αντί για κάθε γεύμα για να μπορέσουμε να το κόψουμε τελείως) ΟΜΩΣ από την πρώτη μέρα που το μείωσα άρχισε πάλι τα ίδια...Γκρίνια, κλάμα, τεντώματα και δεν ήθελε να πιει το γάλα...μετά της το ξανάκανα σε κάθε γεύμα αλλά δεν βελτιωνόταν η κατάσταση...Την ξαναπήγα στην παιδίατρο και αλλάξαμε ΠΑΛΙ το γάλα σε frisolac AC και κάναμε και εξετάσεις αίματος και κοπράνων (αν και τα κάνει σπάνια, μας τα έκανε το πρωί πριν πάμε στη μικροβιολόγο ;) ). Αύριο θα βγουν οι εξετάσεις και θα κάνουμε και τα εμβόλια.. :( Τουλάχιστον αυτό το γάλα δεν της δημιουργεί κολικούς...είναι ήσυχη τώρα δυο μέρες...Άντε να δούμε...Όλο προβλήματα είναι αυτά τα μωρά...Και όχι τίποτε άλλο ταλαιπωρούνται πολύ... Να μας βάλει και καμιά κρεμούλα από αύριο που μπαίνουμε στον πέμπτο μήπως βελτιωθεί λίγο η κατάσταση...

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς ευτυχώς ο μικρούλης μας ηρέμησε με το nexium

πάνω από μία εβδομάδα (να μην τον ματιάσω το μωρό μου) τρώει καλά, δεν γκρινιάζει, έχει επιτέλους όρεξη και ζητάει το φαγητό του, σταματήσαμε να τον ξυπνάμε και να τρώει κοιμισμένος

 

επιτέλους κάνει μόνος του το πρόγραμμα του και είναι σχετικά καλό, έχει μειώσει ένα γέυμα αλλά τρώει περισσότερο στα υπόλοιπα, σίγουρα δεν είναι ρομπότ, έχει και τα λίγο δύσκολα γεύματα του αλλά καμία σχέση με παλιές καταστάσεις

 

άντε να συνεχίσει έτσι, είχαμε σκοπό να ξεκινήσουμε τις κρέμες πολύ πιο νωρίς αλλά αφού πάει καλύτερα δώσαμε λίγο παράταση, οπότε ξεκινάμε την επόμενη εβδομάδα...

 

εύχομαι όλα τα μωράκια να γίνουν γρήγορα καλά και να σταματήσει αυτή η ταλαιπωρία και τα μικρούλια αλλά και τους γονείς τους...

 

κουράγιο κορίτσια, σιγά σιγά θα στρώσουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

ουφφ...έχω αρχίσει και απογοητεύομαι ρε παιδιά...σήμερα πήραμε τις εξετάσεις αίματος και κοπράνων και βγήκαν καθαρές...Άρα δεν έχει αλλεργία...δύο δείκτες μόνο είναι λίγο τσιμπημένοι αλλά οκ...Κάναμε και το epadoren ανά 8ωρο και το ελέγχουμε...δεν ξέρω ρε παιδιά...έλεος πια...τι έχει το παιδί μου;; Μας είπε η παιδίατρος να της δίνουμε κάθε τρεις ώρες από 100 ml γιατί με το δικό της πρόγραμμα θα αρχίσει και θα χάνει βάρος...Κ μέσα σε όλα τα άλλα δεν έχει κάνει και κακά τώρα δύο μέρες...Δεν αντέχω άλλο... :(

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites

οι εξετάσεις δεν δείχνουν πάντα σαφή εικόνα όσο αφορά τις αλλεργίες, ειδικά σε τόσο μικρά μωρά. συζήτα με την παιδίατρο το ενδεχόμενο να πάτε σε υποαλλεργικό γάλα και καθυστέρησε την εισαγωγή στερεών γιατί δεν θα ξέρεις τι την πειράζει... κα;ι θα; γίνει χειρότερα και η δυσκοιλιότητά της...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γάλα το αλλάξαμε σε frisolac AC αλλά φοβάμαι ότι θα την πιάσει δυσκοιλιότητα γιατί δεν έχει καθόλου λακτόζη...Σήμερα κάναμε και τα εμβόλια και έκανε διάρροια...Όλα τα καλά μαζεμένα...Ωστόσο παρόλο που της έδωσα epadoren και το μεσημέρι και κάνουμε και πιο μικρά και συχνά γεύματα πάλι γκρινιάζει...Όχι όσο χθες βέβαια αλλά δεν παύει να ζορίζεται για να πιει 100ml...Κ είπαμε τις τροφές να τις βάλουμε από τον άλλο μήνα γιατί δεν είναι έτοιμη ακόμα... Πραγματικά μερικές στιγμές νιώθω να καταρρέω... :cry:

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδή ο δικός μου θήλαζε δεν ξέρω τι παίζει με τα ξένα γάλατα. αν όμως της το άλλαξες χτες πιθανό να χρειάζεται περισσότερο χρόνο μεχρι να ηρεμήσει. τον δικό μου τον βοηθούσε πολύ να είναι σε όρθια θέση, αν αντέχουν τα χέρια σου (εγώ καταβολεύτηκα μάρσιπο αγκαλιάς) σκέψου το σαν εναλλακτική θα δεις μεγάλη διαφορά. αυτό το αίσθημα της απελπισίας το ξέρω καλά... κουράγιο!

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όταν την ταΐζω.. Δεν μπορεί να πιει πάνω από 100... κ αυτά με το ζόρι. Καμιά φορά και 90...Δεν ξέρω τι να κάνω...μόλις σταματήσω να την ταΐζω ηρεμεί...δεν έχει δηλαδή γκρίνια τις άλλες ώρες...Μόνο όταν πίνει γάλα σφαδάζει...Μόλις την αφήσω κοιμάται ή μουρμουρίζει... Αλλά αν συνεχίσει έτσι σίγουρα θα χάσει κιλά...Το γάλα της το δίνω τώρα 4 μέρες...Ξέρω ότι είναι νωρίς για να κρίνω...Είναι και το εμβόλιο στη μέση...κουκουρούκου...Αλλά και με το προηγούμενο γάλα τα ίδια έκανε...

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το μωρό μου ειναι 4 μηνων και εχει γοπ,παιρνουμε το epadoren και το γάλα που δίναμε ήταν το aptamil AR όλα πηγαιναν καλά και μας έκανε κακα 1-2 φορές την ημέρα.Πριν 20 μερες αποκτησε διάροια κα του καναμε ειδικη διαιτα όμως μόλις ξαναδώσαμε το AR ξαναέκανε διάροια.του ξανακαναμε διαιτα και έγινε καλά αλλά ειδαμε πάλι διάροια οταν δώσαμε το αντιαναγωγικό γάλα.τελικά μας είπε ο γιατρός να πάρουμε το s26gf γιατι το απταμιλ αρ του προκαλέι την διάροια.έχει συμβεί σε κανέναν άλλον αυτό? έχει χρησιμοποιήσει κανένας άλλος αυτό το γάλα?

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μου εμείς της δίναμε το S26 GOLD HA.Ήταν αρκετά καλό γάλα αλλά η δικιά μας το απέρριψε (κ αυτό) και τώρα της δίνουμε το Frisolac AC που είναι τελείως υδρολυμμένο (και δεν έχει καθόλου λακτόζη)...Νομίζω όμως ότι όλα τα αντιαναγωγικά είναι πιο πηχτά γάλατα...Άρα μάλλον δυσκοιλιότητα θα μπορούσαν να προκαλέσουν παρά διάρροια (γι'αυτό και εμείς τα αποφύγαμε γιατί η δικιά μας έχει θέμα με τα κακά της)...Μήπως είχατε κάνει κάνα εμβόλιο εκεί κοντά; Ή μήπως βγάζει δοντάκια;;; Πάντως και τα S26 είναι αρκετά καλά γάλατα...Το aptamil ομολογώ δεν το έχουμε δοκιμάσει (πώς και μας ξέφυγε;;; χαχα) Με αυτό που της δίνουμε τώρα πάει καλά...Οι γουλιές βέβαια υπάρχουν αλλά τουλάχιστον δεν κλαίει και κάνει κακά το πολύ ανά δύο μέρες...

M6Hwp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπερα.Χθες που πηγα στην παιδιατρο της ειπα οτι το μωρο 40 ημερων που θηλαζει αποκλειστικα σε καποιους θηλασμους μεσα στη μερα κλαιει εντονα και τραβιεται απο το στηθος τεντωνεται κ τετοια.Επισης εχει πολυ γκρινια και πολλες φορες την ωρα που κοιμαται γκρινιαζει κανει ηχους σαν να θελει να κανει εμετο,αλλα γουλιες δεν βγαζει.Απο βαρος πηραμε καλο .Επισης τρωει αρκετες φορες τη μερα. Για την ακριβεια επειδη γκρινιαζει συνεχεια τον βαζω συχνα στο στηθος μπας και ηρεμησει,πιπιλα θελει να την κανει εμετο και δεν ξερω τι να κανω για τη γκρινια.Η παιδιατρος μου ειπε οτι εχει ΓΟΠ κρυφη αφου δεν βγαζει γουλιες και μου λεει εχει κανει σαν πληγη στον οισοφαγο και μου εδωσε επαντορεν 3 φορες τη μερα απο 0.5 μλ.Εχω αγχωθει πολυ με το φαρμακο.Μπορει να εχει ΓΟΠ χωρις γουλιες?Απ΄την αλλη η γκρινια οταν τρωει που οφειλεται?Τι να κανω ? Εχει τυχει αλλη περιπτωση σαν τη δικη μου και πως το αντιμετωπίσατε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα.Χθες που πηγα στην παιδιατρο της ειπα οτι το μωρο 40 ημερων που θηλαζει αποκλειστικα σε καποιους θηλασμους μεσα στη μερα κλαιει εντονα και τραβιεται απο το στηθος τεντωνεται κ τετοια.Επισης εχει πολυ γκρινια και πολλες φορες την ωρα που κοιμαται γκρινιαζει κανει ηχους σαν να θελει να κανει εμετο,αλλα γουλιες δεν βγαζει.Απο βαρος πηραμε καλο .Επισης τρωει αρκετες φορες τη μερα. Για την ακριβεια επειδη γκρινιαζει συνεχεια τον βαζω συχνα στο στηθος μπας και ηρεμησει,πιπιλα θελει να την κανει εμετο και δεν ξερω τι να κανω για τη γκρινια.Η παιδιατρος μου ειπε οτι εχει ΓΟΠ κρυφη αφου δεν βγαζει γουλιες και μου λεει εχει κανει σαν πληγη στον οισοφαγο και μου εδωσε επαντορεν 3 φορες τη μερα απο 0.5 μλ.Εχω αγχωθει πολυ με το φαρμακο.Μπορει να εχει ΓΟΠ χωρις γουλιες?Απ΄την αλλη η γκρινια οταν τρωει που οφειλεται?Τι να κανω ? Εχει τυχει αλλη περιπτωση σαν τη δικη μου και πως το αντιμετωπίσατε?

 

Γεια.. Μήπως παίζει να έχουν αρχίσει οι κολικοί..; Επίσης σκέφτομαι & το άλλο; Η δική σου διατροφή πώς είναι..; Μήπως από κάτι που εσύ τρως συστηματικά, περνάει στο μητρικό γάλα & ενοχλείται η κοιλίτσα του;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπερα.Χθες που πηγα στην παιδιατρο της ειπα οτι το μωρο 40 ημερων που θηλαζει αποκλειστικα σε καποιους θηλασμους μεσα στη μερα κλαιει εντονα και τραβιεται απο το στηθος τεντωνεται κ τετοια.Επισης εχει πολυ γκρινια και πολλες φορες την ωρα που κοιμαται γκρινιαζει κανει ηχους σαν να θελει να κανει εμετο,αλλα γουλιες δεν βγαζει.Απο βαρος πηραμε καλο .Επισης τρωει αρκετες φορες τη μερα. Για την ακριβεια επειδη γκρινιαζει συνεχεια τον βαζω συχνα στο στηθος μπας και ηρεμησει,πιπιλα θελει να την κανει εμετο και δεν ξερω τι να κανω για τη γκρινια.Η παιδιατρος μου ειπε οτι εχει ΓΟΠ κρυφη αφου δεν βγαζει γουλιες και μου λεει εχει κανει σαν πληγη στον οισοφαγο και μου εδωσε επαντορεν 3 φορες τη μερα απο 0.5 μλ.Εχω αγχωθει πολυ με το φαρμακο.Μπορει να εχει ΓΟΠ χωρις γουλιες?Απ΄την αλλη η γκρινια οταν τρωει που οφειλεται?Τι να κανω ? Εχει τυχει αλλη περιπτωση σαν τη δικη μου και πως το αντιμετωπίσατε?

 

 

 

 

Καλημερα...ναι υπαρχει η λεγομενη κρυφη γοπ....που το μωρο κανει παλλινδρομηση και το γαλα παει προς τα πανω αλλα δεν το βγαζει....και το δικο μου μωρο ετσι ειναι....θα το καταλαβεις εαν οταν τρωει και μετα κανει το χαρακτηριστικο "γλουτς" χωρις ομως να βγαζει γαλα η το γαλα να μενει στο τομα της και να το καταπινει οπως κανει η δικια μου η οποια ειναι τωρα 9μιση μηνων και απο νεογενητο το ειχε αυτο.....προβληματιστηκα πολυ με το θεμα αλλα δεν οηραμε τιποτα απο φαρμακα....και τωρα τελευταια βλεπω μια βελτιωση....

 

Υγ...ο παιδιατρος σας εδωσε φαρμακο χωρις να κανει υπερηοχο?????? περιεργο μου φαινεται....πως διαπιστωσε οτι το μωρο εχει οντως παλλινδρομηση???? αυτο μονο με υπερηχο μπορεις να το δεις...η αν δεν ειναι σιγουρος ο παιδιατρος σε στελνει σε υπερηχολογο....

 

Περαστικα σας....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι κ εγω εχω τις αμφιβολιες μου αλλα απο εχθες το παιδι εχει ηρεμησει πολυ.Δεν γκρινιαζει οταν τρωει και κοιμαται πολυ πιο ηρεμα.Μιλαμε ειχε τρελη γκρινια στον υπνο του.Ολο θορυβους εκανε σαν να θελει να κανει εμετο αλλα δεν εκανε.Κανει κατι γλουτσ μετα το φαγητο αλλα δεν βγαζει γουλιες.Εχω προβληματιστει πολυ με το θεμα.Υπαρχει περιπτωση να κοιμαται περισσοτερο λογω παρενεργειας του φαρμακου?ΠΟυ γινεται τετοιος υπερηχος.μενω σε μικρη πολη και τε2ς γιατρωνδεν υπαρχουν πολλες ειδικοτητες γιατρων.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι κ εγω εχω τις αμφιβολιες μου αλλα απο εχθες το παιδι εχει ηρεμησει πολυ.Δεν γκρινιαζει οταν τρωει και κοιμαται πολυ πιο ηρεμα.Μιλαμε ειχε τρελη γκρινια στον υπνο του.Ολο θορυβους εκανε σαν να θελει να κανει εμετο αλλα δεν εκανε.Κανει κατι γλουτσ μετα το φαγητο αλλα δεν βγαζει γουλιες.Εχω προβληματιστει πολυ με το θεμα.Υπαρχει περιπτωση να κοιμαται περισσοτερο λογω παρενεργειας του φαρμακου?ΠΟυ γινεται τετοιος υπερηχος.μενω σε μικρη πολη και τε2ς γιατρωνδεν υπαρχουν πολλες ειδικοτητες γιατρων.

 

Οχι δεν ειναι παρενεργεια του φαρμακου....οντως ηρεμησε φαινεται το μωρο και κοιμαται καλυτερα...μην ανησυχεις γιαυτο....

 

Και εγω ειμαι απο δραμα...και ταν ειχα πρωτοψαχτει μου ειπαν οτι σε 8μηνων βρεφος που ημασταν τοτε πριν εναμιση μηνα δλδ δεν γινεται υπερηχοσεπειδηειναι μεγαλο τοβρεφος και εμεινα καγκελο....αλλα επειδη δεν τους πολυεμπιστευομαι εδω στην πολημου εψαξα και βρηκα οτι υπερηχοι καιφυσικα γινονται σε τεοια ηλικια....αλλα σε διαγνωστικα κεντρα.....

Εγω βρηκα ακρη με την θεσσαλονικη αλλα επειδη βλεπω βελτιωση το "παγωσα" προς το παρον το θεμα....και με παροτρυνση του παιδιατρου που μου ειπε οτι τα περισσοτερα μωρακιαεχουν γοπ η οποια φευγει στον χρονο επανω....οποτε ησυχασα λιγο.....

 

Απο ποια πολη εισαι???????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Οπως εγραψα πιο πανω παιρνουμε επαντορεν για ενα μηνα περιπου.Η γιατρος ειπε να το συνεχισουμε για εναν τουλαχιστο μηνα ακομα.Τωρα προεκυψε και κατι άλλο.Δεν τρωει συνεχομενα.Τρωει γουλια σταματαει,ξανα τα ιδια ,ακομα κ οταν εχει να φαει για πανω απο 2 ωρες.Και τρωγωντας ετσι καταπινει αερα,τον ακουω.Εσεις που κανατε υπερηχο τι ενοειται?Εσωτερικα τη γαστροσκοπηση? Η εξωτερικα?Και τι μπορει να δειξει αυτος? Την πληγη απο τα γαστρικα υγρα ή αν ειναι ανοιχτο το στομιο? Εχω αγχωθει αν αναπτυσεται καλα το στομαχακι του γτ μου τρωει ετσι?Να πω οτι εχει ηρεμησει αρκετα το παιδι,τρωει κοιμαται δεν γκρινιαζει οπως τον 1ο μηνα.Και απο βαρος πηραμε 800 γρ.Τι μπορω να κανω να τρωει συνεχομενα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...