Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Θα στρωσει σιγα σιγα ετσι ειναι τις πρωτες μερες.

Ελπιζω μονο να μην ξεκινησες με πορτοκαλι -μανταρινι γιαιτι ειναι πολυ οξινο και τα επιβαρυνει.

Δε ξερω τι σου εχουν πει αλλα καλυτερα να ξεκινησεις με πορτοκαλι,αχλαδι και μτα μπανανα.

Ρυζαλευρο δεν δινεις?

 

Ξεκινησαμε με μηλο αχλαδι και μετα απο μια εβδομαδα μου ειπε να προσθεσω πορτοκαλι και μπανανα απο τον αλλο μηνα. Δινω ρυζαλευρο το απογευμα. Παντως δε μου εχει ξαναβγαλει, παμε πολυ καλα, μονο οταν της δωσω νερο ρευεται λιγο και μπορει να βγαλει μαζι με λιγο νερο και ελαχιστη κρεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχουμε αρχισει παλι γουλιτσες κυριως με τη βανιλια το απογευμα. Προχθες μαλιστε ρευοταν συνεχεια και εβγαλε 4-5 φορες αρκετη ποσοτητα κρεμας. Τι να πω, ενω ειχαμε ξεκινησει καλα λιγο τα εχουμε χαλασει. Θα στρωσει αυτο ή ετσι θα παει η δουλεια;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα στρωσει ..σας ειχα πει οτι λιγο με την κρεμα επιβαρυνετε αλλά επισης καμμια φορα παιζει ρολο και η μαρκα.

Του δικου μου καποιες του εφερναν τρελες γουλιες.

Ειχα καταληξει στις κρεμες νουνου και νομιζω οτι και πιο ευγευστες ηταν και με λιγοτερες γουλιες μεχρι να στρωσει.

Ειδικα η aptamil και η γιωτης δεν του πηγαιναν καθολου.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πορτοκαλι ηταν σιγουρα, εδω οταν εγω θηλαζω και φαω την πιανει τη δικια μου ακομα! Μαχαιρι το εχω κοψει.

Εμεις ξεκιναμε στερεες σε λιγες μερες και τρεμω, μολις εστρωσε η μικρη. Βρε παιδια αυτες οι κρεμες εχουν ενα σωρο αηδιες μεσα, μηπως γι αυτο βγαζουν γαλα? Μας εδωσαν κατι δειγματα και εχουν ενα σωρο συντηρητικα, ενισχυτικα γευσης και δεν συμμαζευεται....καλα για φρουτο θα παιρνω βιολογικα και θα τα λιωνω, αλλα κρεμα βανιλια ξερετε καμμια καλη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πορτοκαλι ηταν σιγουρα, εδω οταν εγω θηλαζω και φαω την πιανει τη δικια μου ακομα! Μαχαιρι το εχω κοψει.

Εμεις ξεκιναμε στερεες σε λιγες μερες και τρεμω, μολις εστρωσε η μικρη. Βρε παιδια αυτες οι κρεμες εχουν ενα σωρο αηδιες μεσα, μηπως γι αυτο βγαζουν γαλα? Μας εδωσαν κατι δειγματα και εχουν ενα σωρο συντηρητικα, ενισχυτικα γευσης και δεν συμμαζευεται....καλα για φρουτο θα παιρνω βιολογικα και θα τα λιωνω, αλλα κρεμα βανιλια ξερετε καμμια καλη?

 

Καλημερα Λιζα, πως τα πατε με τη μικρη;;; Καλυτερα ειναι;;; Εχουν αρκετα συντηρητικα αυτες οι κρεμες το ξερω. Εγω παιρνω της νουτριτσια. Ξερω ομως οτι υπαρχει και σκετο ρυζαλευρο χωρις βανιλια το οποιο φτιαχνεις με γαλα (Ανθος ορυζης σε μπλε κουτι) και αν δεν κανω λαθος δεν εχει συντηρητικα, προσθετα αρωματα, ζαχαρη κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Θα στρωσει ..σας ειχα πει οτι λιγο με την κρεμα επιβαρυνετε αλλά επισης καμμια φορα παιζει ρολο και η μαρκα.

Του δικου μου καποιες του εφερναν τρελες γουλιες.

Ειχα καταληξει στις κρεμες νουνου και νομιζω οτι και πιο ευγευστες ηταν και με λιγοτερες γουλιες μεχρι να στρωσει.

Ειδικα η aptamil και η γιωτης δεν του πηγαιναν καθολου.

 

Λες να δοκιμασω καμια αλλη μαρκα;;; Εγω νουτριτσια παιρνω. Τωρα που θα τελειωσει το πακετο, θα δοκιμασω νουνου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Λιζα, πως τα πατε με τη μικρη;;; Καλυτερα ειναι;;; Εχουν αρκετα συντηρητικα αυτες οι κρεμες το ξερω. Εγω παιρνω της νουτριτσια. Ξερω ομως οτι υπαρχει και σκετο ρυζαλευρο χωρις βανιλια το οποιο φτιαχνεις με γαλα (Ανθος ορυζης σε μπλε κουτι) και αν δεν κανω λαθος δεν εχει συντηρητικα, προσθετα αρωματα, ζαχαρη κτλ.

 

 

καλυτερα, δοξα τω θεω... Αφου ο καλος μου βιαζεται να της δωσουμε στερεες κι εγω αντιθετως τρεμω, φτου κι απ την αρχη. Παντως δεν εκοψε ακομα το βραδινο, κι ετσι ακομα κοιμαμαι μονο 3-5 ωρες/ωρο, κι αυτες ποτε συνεχομενες.

εσεις? καλυτερα σημερα ή εχει ακομα γουλιες?

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα, δοξα τω θεω... Αφου ο καλος μου βιαζεται να της δωσουμε στερεες κι εγω αντιθετως τρεμω, φτου κι απ την αρχη. Παντως δεν εκοψε ακομα το βραδινο, κι ετσι ακομα κοιμαμαι μονο 3-5 ωρες/ωρο, κι αυτες ποτε συνεχομενες.

εσεις? καλυτερα σημερα ή εχει ακομα γουλιες?

 

Μπραβο, πολυ χαιρομαι που ειστε καλυτερα. Χθες ηταν και μενα καλυτερα η μικρη, δεν εβγαλε γουλιες κρεμας. Βεβαια αποφασισαμε με το συζυγο να την ξυπναμε το πρωι γυρω στις 8 για να τρωει το πρωτο γευμα για να φηνουμε αποσταση λιγο αναμεσα στα υπολοιπα γευματα, για να χωνευει καλυτερα. Ειδικα το μεσημεριανο γαλα το τρωει με ορεξη και πινει πολυ και στο 3ωρο που τρωει τη βανιλια πιστευω οτι δεν εχει χωνεψει και της πεφτει βαρια. Χθες που την αφησα περισσοτερη ωρα μεχρι να φαει τη βανιλια δεν εβγαλε τιποτα. Θα δουμε πως θα παει και αυτο. Δεν ξερω βεβαια αν ειναι καλο να την ξυπναω το πρωι...Με τις στερεες ομως πολλα μωρα το ξεπερνουν το προβλημα Λιζα, οποτε μη σε αγχωνει. ασε να δεις πως θα παει. Ευχομαι και για σας να τελειωσει γρηγορα ολο αυτο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχω ενα αγορακι τριων μηνων εδω και 1 μηνα περιπου αρχισε να βγαζει γουλιες μετα τον θηλασμο ακομα και αν ρευτει και μετα απ'αυτο.Εδω και δυο ημερες μπορω να πω οτι βγαζει αρκετο γαλα ,και καποιες φορες μυριζει ξινιλα,καποιες φορες ειναι σαν νερο αυτο που βγαζει.Του εχω ανυψωσει το κρεβατακι του κατα 20 μοιρες περιπου και τον κραταω στο στηθος για 5-8 λεπτα.Το βαρος του τελευταια φορα ηταν 5900 (πριν 5 ημερες).Ακομα ολες τις φορες που τον κραταω αγκαλια μετα το φαγητο ακομα και αν ρευτει καταλαβαινω οτι του ανεβαινει το γαλα προς τα πανω αλλα δεν το βγαζει αλλες ναι.Σε αυτο που βγαζει μερικες φορες το γαλα φαινεται σαν κομματια πηγμενο ομως.Θα πρεπει να δω καποιον ειδικο η να περιμενω ακομα????

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα αγορακι τριων μηνων εδω και 1 μηνα περιπου αρχισε να βγαζει γουλιες μετα τον θηλασμο ακομα και αν ρευτει και μετα απ'αυτο.Εδω και δυο ημερες μπορω να πω οτι βγαζει αρκετο γαλα ,και καποιες φορες μυριζει ξινιλα,καποιες φορες ειναι σαν νερο αυτο που βγαζει.Του εχω ανυψωσει το κρεβατακι του κατα 20 μοιρες περιπου και τον κραταω στο στηθος για 5-8 λεπτα.Το βαρος του τελευταια φορα ηταν 5900 (πριν 5 ημερες).Ακομα ολες τις φορες που τον κραταω αγκαλια μετα το φαγητο ακομα και αν ρευτει καταλαβαινω οτι του ανεβαινει το γαλα προς τα πανω αλλα δεν το βγαζει αλλες ναι.Σε αυτο που βγαζει μερικες φορες το γαλα φαινεται σαν κομματια πηγμενο ομως.Θα πρεπει να δω καποιον ειδικο η να περιμενω ακομα????

 

Σοφια μου να σου ζησει, βασικα οποτε βγαζει γουλιες, ειτε τελικα εχει ΓΟΠ ειτε οχι, να ξερεις οτι αν θελεις να δεις αποτελεσμα πρεπει να τον κρατας ορθιο τουλαχιστον 30 λεπτα μεχρι να παει κατω το γαλα και οχι 8. Θηλαζεις? Μηπως ειναι κατι που τρως και τον πειραζει? Διαφορετικα, αν δινεις συμπληρωμα, μηπως αλλαξες μαρκα και δεν του κανει?

 

Θα ελεγα να πας σε ειδικο, αν συνεχιστει, αλλα σε παιδογαστρεντερολογο οχι απλο παιδιατρο. Αν τελικα εχει γοπ το παιδι να ξερεις αυτο που δεν μου ειχαν πει μα σαφηνεια απο την αρχη, πρωτον τα περισσοτερα μωρα τελικα εχουν και δευτερον θα περασει!

 

Μπες και στο θεμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1478438#post1478438 ειτε εχει γοπ ειτε οχι, ειτε θηλαζεις ειτε οχι δεν πειραζει, θα βρεις συμβουλες για το πως να αντιμετωπισεις τις γουλιες! ;)

 

ευχομαι να ειναι κατι περαστικο

Link to comment
Share on other sites

Τον κραταω σιγουρα μιση ωρα μετα το φαγητο, 5-8 λεπτα τον κραταω στο στηθος μου να τρωει εννοωντας οτι του δινω μικρα γευματα.Τον θηλαζω αποκλειστικα.Δεν ξερω αν μπορουν να συνδυαστουν η ατοπικη δερματιτιδα ή λιγο αιμα στα κοπρανα του αν πουμε οτι εχει καποια αλλεργια.Εχω κοψει τα γαλακτοκομικα και τα παραγωγα του εδω και 1,5 μηνα

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο, πολυ χαιρομαι που ειστε καλυτερα. Χθες ηταν και μενα καλυτερα η μικρη, δεν εβγαλε γουλιες κρεμας. Βεβαια αποφασισαμε με το συζυγο να την ξυπναμε το πρωι γυρω στις 8 για να τρωει το πρωτο γευμα για να φηνουμε αποσταση λιγο αναμεσα στα υπολοιπα γευματα, για να χωνευει καλυτερα. Ειδικα το μεσημεριανο γαλα το τρωει με ορεξη και πινει πολυ και στο 3ωρο που τρωει τη βανιλια πιστευω οτι δεν εχει χωνεψει και της πεφτει βαρια. Χθες που την αφησα περισσοτερη ωρα μεχρι να φαει τη βανιλια δεν εβγαλε τιποτα. Θα δουμε πως θα παει και αυτο. Δεν ξερω βεβαια αν ειναι καλο να την ξυπναω το πρωι...Με τις στερεες ομως πολλα μωρα το ξεπερνουν το προβλημα Λιζα, οποτε μη σε αγχωνει. ασε να δεις πως θα παει. Ευχομαι και για σας να τελειωσει γρηγορα ολο αυτο...

 

 

Εμεις δεν ξεκινησαμε ακομα, αλλα πηρα προχθες το ρυζαλευρο της Holle να αρχισουμε σιγα σιγα......

 

Ελπιζω με τις στερεες να κοιμαται περισσοτερο, εμας μας ξυπναει στις 2, στις 3, 3.15, 4, 4.30, 5, και τελικα στις 6 τρωει πρωτο γευμα................................:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τον κραταω σιγουρα μιση ωρα μετα το φαγητο, 5-8 λεπτα τον κραταω στο στηθος μου να τρωει εννοωντας οτι του δινω μικρα γευματα.Τον θηλαζω αποκλειστικα.Δεν ξερω αν μπορουν να συνδυαστουν η ατοπικη δερματιτιδα ή λιγο αιμα στα κοπρανα του αν πουμε οτι εχει καποια αλλεργια.Εχω κοψει τα γαλακτοκομικα και τα παραγωγα του εδω και 1,5 μηνα

 

η ατοπικη δε νομιζω -νομιζω το εκζεμα ειναι ενδειξη- εχει και η δικια μου και αλλεργικη δεν ειναι, ειναι ευαισθησια του δερματος. Ομως το αιμα στα κοπρανα πρεπει να ειναι καποια ενδειξη, οποτε μπες στο θεμα "αλλεργια στο μωρο που θηλαζει". Υπαρχουν λιστες με αλλεργιογονα, μπορει να ειναι ξηροι καρποι, μοσχαρι, ντοματα, πολλα πραγματα....

 

Για να μην πελαγωσεις οπως πελαγωσα κι εγω μια περιοδο και πεθανεις και της πεινας, μην τα κοψεις ολα, κοψε τα πιο αλλεργιογονα και βλεπεις. Το γαλα ηταν καλο που το δοκιμασες αρχικα, ειναι το πρωτο που κοβουμε....το πορτοκαλι το εκοψες????? Εμενα ειχε τεραστια διαφορα το παιδι.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις δεν ξεκινησαμε ακομα, αλλα πηρα προχθες το ρυζαλευρο της Holle να αρχισουμε σιγα σιγα......

 

Ελπιζω με τις στερεες να κοιμαται περισσοτερο, εμας μας ξυπναει στις 2, στις 3, 3.15, 4, 4.30, 5, και τελικα στις 6 τρωει πρωτο γευμα................................:lol::lol::lol::lol:

 

Καλημερα Λιζα και καλη Σαρακοστη. Ποτε ξεκινατε εσεις;;; Εμεις τρωμε τωρα και φαγητο το μεσημερι και μπορω να πω πια οτι εχει σχεδον ληξει το θεμα γουλια για μας. Ναι, ναι, επιτελους το ξεπερασαμε. Εαν βεβαια πιει το γαλα (2 γευματα κανει πια) ή τη βανιλια και αρχισει αμεσως να παλευει ή να γυριζει μπρουμυτα μπορει και να βγαλει λιγο, αλλα μονο τοτε και οχι παντα. Ευχομαι και σε σας να ξεμπερδεψετε και πολλους πολλους σερι υπνους με τις στερεες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια.....

Εχω καιρό να έθω απο δω...

Ηθελα να πω τα νέα μας, για να διαβάσουν αργότερα και άλλες μανούλες που θα έχουν το ίδιο πρόβλημα και θα διαβάσουν όοοοολες αυτές τις σελίδες εναγωνίως...

 

Οπως και η ριτα79 σωστά μου είχε πει, όταν αρχίσαμε κρέμες ήταν το κάτι άλλο.Φοβερή επιδείνωση για 2 βδομάδες, και λίγο παραπάνω ίσως. Ενω με την ομοιοπαθητική θεραπεία είχε στρώσει σχεδόν τελείως. Πάλι ρευόταν συνέχεια, έβγαζε πολύ, ενώ έτρωγε με χαρά το καημένο. Και έπρεπε να περάσουν ώρες για να χωνέψει και να ξαναφάει.

Πήραμε κρέμα χωρίς γάλα, υποαλλεργική, τη Sinlac.

Καλά, όταν έφαγε και φρούτα, εκεί να δείτε. Χάλι.

 

ΑΛΛΑ τώρα.....τίποτα!

Σπανίως καμιά γουλιά, και καταβροχθίζει σα τρελή τη χορτόσουπα ιδίως. Και 200αρια γάλα.

Ανοίγει η καρδιά μου να τη βλέπω να τρώει άνετα.

Μεχρι και το νερό που πίνει το χαίρομαι.

 

Εννοείται συνεχίζω ακάθεκτη με την ομοιοπαθητική εφόσον με βοήθησε να μη δώσω κανένα φάρμακο στο παιδί και είχε αποτέλεσμα.

 

Και τώρα που βγάλαμε κ δόντι....θα της φτιάχνω μπριζόλες!!!

 

Καλά κουράγια κορίτσια....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο κοριτσια!!Πολυ ευχαριστα τα νεα σας!

Μεγαλη ανακουφιση ετσι?

Καθε μερα και καλυτερα θα ειναι, να ξερετε οτι οριστικα λυνεται στο χρονο το θεμα.

Εγω παντως απο τον 7ο μηνα ακριβως και μετα δεν ξαναειδα ποτε γουλια!!!

Αντε παει και αυτο!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου πείτε σας παρακαλώ πως καταλαβαίνετε ότι το μωρό έχει ΓΟΠ? εμένα βγάζει γουλίτσες και μια ώρα μετά το φαγητό είτε ξαπλωμένο είτε αγκαλιά. δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες αν το λέει κάπου πιο πριν.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το μωρακι μου τεσσαρων μηνων τωρα τελευταια βγαζει πολυ γαλα ρευεται συνεχως ακομα και μια ωρα μετα το φαγητο.Βεβαια βαρος παιρνει αλλα συνεχεια να βγαζει δεν ξερω τι να πω.Τον κραταμε ορθιο ρευεται και τον ξαπλωνω κατω με την πλατη σε ενα μαξιλαρι ή στο ριλαξ.Μετα απο 20 λεπτα μολις τον σηκωνω ρευεται και βγαζει παλι.Το βραδυ μολις ρευεται τον βαζω κατεθειαν στην κουνια που την εχω υπεριψωμενη κατα 20 ποντους και δεν βγαζει καθολου, μονο την ημερα βγαζει και εχει και ανησυχια γενικα γκρινιαζει .Τι να κανω ,τι να προσεξω?Καποια αλλη θεση να τον αφηνω ?

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε τρομερο προβλημα με την μικρη που εχει ευρεια ΓΟΠ...προσπαθω να την βαλω σε κρεμα αλλα αρνειται προς το παρον να φαει..εντωμεταξυ εχει και αλλεργια και πινει ενα υποαλλεργικο γαλα το οποιο ειναι αραιο σαν νερακι...δεν βαζει καθολου καλο βαρος(300 γρ)..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις εχουμε καποιου ειδους αλλεργια σε κατι το οποιο δεν εχουμε βρει ακομα.Εχουμε ατοπικη δερματιτιδα γενικα και μας συστησε η παιδιατρος και μας ενα υποαλλεργικο αλλα αφου θηλαζει δεν του το εδωσα ακομα .Τον αλλο μηνα θα ξεκινησουμε και εμεις κρεμα και αν εχουμε τετοια...............

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, κ εμεις έχουμε ακόμα ΓΟΠ που σιγά σιγα ξεπερνάμε.

Η αλήθεια είναι ότι η ΓΟΠ θέλει πολύ αγκαλια σε θέση ρεψίματος να είναι το μωρό όρθιο. Τη νύχτα κ εμάς το μωρό ηρεμούσε κ κοιμόταν.

Εμείς όταν αρχίσαμε τις στέρεες η κατάσταση επιδεινώθηκε. Είναι λογικό να μην μπορούν να φάνε γιατί ακόμα κ αν δεν κάνουν εμετό οι γουλίτσες μέσα τους ανεβοκατεβαίνουν κ αυτό τους προκαλεί δυσφορία. Μην τα ταϊσεται με το ζόρι είναι γι αυτα πολύ επώδυνο. Γενικά είνια καλύτερο να τρώνε πολλες φορές από λίγο. Σιγα σιγα θα στρώνει η κατάσταση κ όσο μεγαλώνουν κ αρχίζουν να στέκονται όρθια θα είναι καλύτερα τα πράγματα κ θα τρώνε.

Σοφία αν το μωρό θηλάζει είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις για το μωρό με ΓΟΠ κ προς Θεού μην αντικασταστήσει το μητρικό γάλα με ξενο υποαλλεργικό.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια υπομονη!! και εμενα η μικρη μου ειχε εντονο προβλημα.. εκτος απο γουλιες εκανε και εμετους σαν ρουκετες!! και το πιο δυσκολο ηταν οτι εβγαζε το γαλα απο την μυτη κυριως οταν ηταν ξαπλωμενη και πνιγοταν συνεχως. αλλαξαμε παρα πολλα γαλατα.. επαιρνε και σιροπι epadoren για ενα διαστημα που βοηθησε αρκετα, σηκωμενο το στρωματακι λιγο πιο ψηλα, τουλαχιστον 20 λεπτα αγκαλια μετα το ταισμα για να ρευτει πολλες φορες, οχι πολυ σφιγμενο το μπουκαλι για να μην καταπινει αερα..και κυριως υπομονη! υποφερουν σιγουρα περισσοτερο απο εμας.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια υπομονη!! και εμενα η μικρη μου ειχε εντονο προβλημα.. εκτος απο γουλιες εκανε και εμετους σαν ρουκετες!! και το πιο δυσκολο ηταν οτι εβγαζε το γαλα απο την μυτη κυριως οταν ηταν ξαπλωμενη και πνιγοταν συνεχως. αλλαξαμε παρα πολλα γαλατα.. επαιρνε και σιροπι epadoren για ενα διαστημα που βοηθησε αρκετα, σηκωμενο το στρωματακι λιγο πιο ψηλα, τουλαχιστον 20 λεπτα αγκαλια μετα το ταισμα για να ρευτει πολλες φορες, οχι πολυ σφιγμενο το μπουκαλι για να μην καταπινει αερα..και κυριως υπομονη! υποφερουν σιγουρα περισσοτερο απο εμας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...