Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Εμενα γιαυτο δεν μου εχει μεινει κιλο για κιλο απο την εγκυμοσυνη, βαραω νυχτερια ουτε κουκουβαγια να μουνα και ολη την ημερα μονη μου. 5 η 6 το πρωι αναλαμβανει ο αντρας μου να εχει τον νου του αν και ο Μαριος ξυπναει συνηθως εκεινη την ωρα και χορευει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα που ο δικος μου θελει να πεφτει για υπνο στις 12 και μετα λειπει στη δουλεια απο τις 6 μεχρι τις 15.30 και θελει να κοιμηθει παλι καμμια ωρα, τι να πω??? Θα μπορουσα να κοιμαμαι 16.00-24.00 με διαλειμματα ομως, οποτε θελει να θηλασει η μικρη, ομως ειναι σκοτωμα....ολη νυχτα ξυπνια και μετα μεχρι το απογευμα....αλλά τι να κανω??? Δεν παραδεχεται βρε παιδια οτι εχει η μικρη προβλημα!!! Λεει οτι ειναι υπερβολικη....η γιατρος...λεω να προσλαβω νυχτοφυλακα! Οχι τιποτα αλλο βρε παιδια, αλλα και τις ωρες που την κραταει ο καλος μου, καμμια φορα κοιμαται παλι ή παει πχ στην κουζινα και μαγειρευει κλπ!!!

 

Ειμαι σε απογνωση, τωρα βλεπω τι τις θελετε τις μητερες σας κοντα...ειμαι ολομοναχη και ειμαι ηδη στα προθυρα υπερκοπωσης, αν δεν εχω παθει ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια δε χρειαζεται να μην κοιμαστε..ποιος σας το ειπε αυτο????

Παρτε ενα σφηνακι βαλτε το μωρο στο πλαι εχετε και την ενοδεποικινωνια ανοιχτη και απλα εχετε το νου σας.

Μην υπερβαλετε.. εχουμε ολοι δρομο ακομα μπροστα και τα ξυπνηματα θα επιδεινωνονται για οποιοδηποτε λογο δεν υπαρχει λογος να καθεστε να κοιτατε το παιδι οταν αυτο κοιμαται....

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ζητα απο τον αντρα σου να σε βοηθησει λιγο γιατι πες του αν καταρρευσεις θα εχει αυτος να φροντιζει ενα παιδι με παλινδρομηση και τοτε δεν θα κοιμαται καθολου. Και αν χειροτερεψει η παλινδρομηση κι αλλο να δω πως θα κοιμαται τοτε απο τα ουρλιαχτα του μωρου οταν ποναει.

Link to comment
Share on other sites

marcopolo του τα λεω αλλα ισχυριζεται οτι η μικρη ειναι μια χαρα και οτι υπερβαλλουμε. Λεει αυτο αποφασισε, ας κανω ό,τι θελω. Πώς να του αλλαξω γνωμη??? :-( Οσο ειναι βεβαια σπιτι ξυπνιος την κοιταει συνεχεια, κανει και δουλειες, παει σουπερ μαρκετ κλπ. Τη νυχτα ειναι το προβλημα μου και αν στο ενδιαμεσο νυσταξει... αν ειχα ενα ακομα ατομο θα ημουν ΟΚ...ομως τωρα εχω ηδη εξαντληθει γιατι θηλαζω αποκλειστικα και αυτο απο μονο του ειναι κουραστικο...

 

ριτα ο γιατρος μας το ειπε. Και μια μερα που ημουν διπλα της και την κοιταγα, ξαφνικα μαζευτηκε και κοκκινησε χωρις να βγαλει κιχ, πνιγοταν....εκανα μερικα λεπτα να τη συνεφερω και ειχε τρομαξει. Πιο πολυ ομως τρομαξα εγω, εκλαιγα 3 ωρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιζα και υπολοιπα κοριτσια καλημερα...Δε θελω φυσικα να αμφισβητησω το γιατρο σου αλλα γνωμη μου ειναι οτι αδικα σε πανικοβαλλει. Και μενα μου τα εχει κανει αυτα τα πνιξιματα, σαν κατι να εχει στο λαιμο και να μην παιρνει ανασα. Οταν το ειπα στη γιατρο τρομοκρατημενη μου ειπε οτι τα μωρα σ' αυτους τους μηνες πια εχουν μηχανισμους αμυνας και δεν μπορουν να πνιγουν. Θα αντιδρασουν και θα αναπνευσουν. Δεν νομιζω αν υπηρχε περιπτωση πνιγμου να μην μου το επεσημανε και μαλιστα η συγκεκριμενη γιατρος ειναι διευθυντρια της μοναδας νοσηλειας νεογνων, οπου και νοσηλευτηκε η μικρη μου. Θελω να πω οτι ξερουν απο εισροφησεις και πνιξιματα αφου τα προωρα εχουν ολα σχεδον παλινδρομηση και συνηθως μεγαλου βαθμου, δεν μπορουν να καταπιουν τα σαλια τους οταν ειναι πολυ μικρα κτλ κτλ. Αν λοιπον υπηρχε τετοια περιπτωση πιστευω οτι θα με κρατουσε σε εγρηγορση. ελπιζω να σε καθησυχασα λιγο και να μπορεσεις καπως να κοιμηθεις το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Λιζα και υπολοιπα κοριτσια καλημερα...Δε θελω φυσικα να αμφισβητησω το γιατρο σου αλλα γνωμη μου ειναι οτι αδικα σε πανικοβαλλει. Και μενα μου τα εχει κανει αυτα τα πνιξιματα, σαν κατι να εχει στο λαιμο και να μην παιρνει ανασα. Οταν το ειπα στη γιατρο τρομοκρατημενη μου ειπε οτι τα μωρα σ' αυτους τους μηνες πια εχουν μηχανισμους αμυνας και δεν μπορουν να πνιγουν. Θα αντιδρασουν και θα αναπνευσουν. Δεν νομιζω αν υπηρχε περιπτωση πνιγμου να μην μου το επεσημανε και μαλιστα η συγκεκριμενη γιατρος ειναι διευθυντρια της μοναδας νοσηλειας νεογνων, οπου και νοσηλευτηκε η μικρη μου. Θελω να πω οτι ξερουν απο εισροφησεις και πνιξιματα αφου τα προωρα εχουν ολα σχεδον παλινδρομηση και συνηθως μεγαλου βαθμου, δεν μπορουν να καταπιουν τα σαλια τους οταν ειναι πολυ μικρα κτλ κτλ. Αν λοιπον υπηρχε τετοια περιπτωση πιστευω οτι θα με κρατουσε σε εγρηγορση. ελπιζω να σε καθησυχασα λιγο και να μπορεσεις καπως να κοιμηθεις το βραδυ.

 

Ακριβώς τα ίδια μας είπαν και μας και οι 3 στους οποίους έχουμε πάει....και το πα και στο Λιζάκι.

Δεν συνιστούν καθυσυχασμό βέβαια, αλλά όχι πανικό...αν πνιγόντουσαν έτσι δε θα χε μείνει μωρό....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια μας είπαν και μας και οι 3 στους οποίους έχουμε πάει....και το πα και στο Λιζάκι.

Δεν συνιστούν καθυσυχασμό βέβαια, αλλά όχι πανικό...αν πνιγόντουσαν έτσι δε θα χε μείνει μωρό....

 

Οχι καθησυχασμο βεβαια, παντα ειμαστε και μεις σε επιφυλακη, γιατι εμενα βγαζει και απο τη μυτη και ειναι ακομα χειροτερα. Αλλα οχι πανικο, αλλωστε και γω παντα την εχω στο νου μου οταν κοιμαμαι και με τον παραμικρο θορυβο ειμαι ορθια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια...δεν το ηξερα αυτο...απλα τη νυχτα επειδη ειμαι εξαντλημενη, δεν ακουω ουτε βομβα, οποτε και που την εχω διπλα μου δεν γινεται τιποτα, γι αυτο τα ειχα παιξει...μου ειχε κανει και αυτο το περιστατικο. Ελπιζω να ηταν ενα και μοναδικο.

να 'στε καλα

Link to comment
Share on other sites

ο παιδιατρος με βοηθησε πολυ οταν μου ειπε να δωσω κλιση στο κρεβατι του ετσι ωστε στο κεφαλακι του να ειναι πιο ψηλα απο το υψος που ειναι το στομαχακι του για να μην ανεβαινει προς τα πανω το γαλα και οπωσδηποτε καλο ρεψιμο για να σπασει η φυσαλιδα του αερα και να μην γυριζει το γαλα πανω οταν σπαει και ειναι ξαπλωμενος. κοιμοταν και ανασκελα απο ημερων και μου εβγαζε μεγαλη ποσοτητα γαλα αλλα δοξα το θεο ολα καλα.

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα....

Θα τολμήσω να το πω αλλά είμαστε θεαματικά καλύτερα, για να μη πω καλύτερα από πριν γενικότερα...

Τελικά δε ξέρω, ποιο είναι τελικά το θέμα μας, γοπ, αλλεργία, οισοφαγίτιδα, όλα μαζί, κανένα απο αυτά....δε ξέρω και δε με νοιάζει. Το παιδάκι μου τρώει καλά, κάνει κακά μόνο του 2 φορές τη μέρα εκεί που έκανε με κλάματα κάθε 2-3 μέρες, κοιμάται πολύ και ήρεμα, γελάει, είναι χαρούμενο, χτες είμασταν βόλτα από τις 10 ως τις 6.30 το απόγευμα και δεν άκουσα τη φωνή της, έφαγε, κοιμήθηκε, γελασε, τι να πω, όλα καλά. Είναι η 5η μέρα που ακολουθούμε τις οδηγίες της ομοιοπαθητικού και πέρνουμε το σχήμα και ελπίζω να μην είναι τυχαία η βελτίωση, ελπίζω να οφείλεται σε αυτό....και ελπίζω να κρατήσει! Αν ναι, εννοείται θα χαιρετήσω τον παιδίατρό μου!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

Θα τολμήσω να το πω αλλά είμαστε θεαματικά καλύτερα, για να μη πω καλύτερα από πριν γενικότερα...

Τελικά δε ξέρω, ποιο είναι τελικά το θέμα μας, γοπ, αλλεργία, οισοφαγίτιδα, όλα μαζί, κανένα απο αυτά....δε ξέρω και δε με νοιάζει. Το παιδάκι μου τρώει καλά, κάνει κακά μόνο του 2 φορές τη μέρα εκεί που έκανε με κλάματα κάθε 2-3 μέρες, κοιμάται πολύ και ήρεμα, γελάει, είναι χαρούμενο, χτες είμασταν βόλτα από τις 10 ως τις 6.30 το απόγευμα και δεν άκουσα τη φωνή της, έφαγε, κοιμήθηκε, γελασε, τι να πω, όλα καλά. Είναι η 5η μέρα που ακολουθούμε τις οδηγίες της ομοιοπαθητικού και πέρνουμε το σχήμα και ελπίζω να μην είναι τυχαία η βελτίωση, ελπίζω να οφείλεται σε αυτό....και ελπίζω να κρατήσει! Αν ναι, εννοείται θα χαιρετήσω τον παιδίατρό μου!

 

Μπραβο σας, πολυ χαιρομαι...Οταν λες ομοιοπαθητικο σχημα τι εννοεις;; Παιρνετε φαρμακα;; Πες και σε μας μπας και σωθουμε...Εμενα ηρθε χθες η γιατρος και εφοσον εχει παρει η μικρη αρκετο βαρος μου ειπε να μην ανησυχω καθολου και οτι μπορει να μην ειναι καν γοπ. Δεν εχουμε κανει υπερηχο. Τρωει παρα πολυ για τα κιλα της και ισως γι' αυτο τα βγαζει. Δεν ξερω κ γω εχω μπερδευτει, αλλα οσο η μπουμπου αναπτυσσεται κασνονικα θα το υποστω. Δε θελω να μπω στη διαδικασια να αλλαζω γαλατα κ να μην τρωει κτλ κτλ. αυτο το γαλα το καταβροχθιζει κ δε θελω να της το αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα....

Θα τολμήσω να το πω αλλά είμαστε θεαματικά καλύτερα, για να μη πω καλύτερα από πριν γενικότερα...

Τελικά δε ξέρω, ποιο είναι τελικά το θέμα μας, γοπ, αλλεργία, οισοφαγίτιδα, όλα μαζί, κανένα απο αυτά....δε ξέρω και δε με νοιάζει. Το παιδάκι μου τρώει καλά, κάνει κακά μόνο του 2 φορές τη μέρα εκεί που έκανε με κλάματα κάθε 2-3 μέρες, κοιμάται πολύ και ήρεμα, γελάει, είναι χαρούμενο, χτες είμασταν βόλτα από τις 10 ως τις 6.30 το απόγευμα και δεν άκουσα τη φωνή της, έφαγε, κοιμήθηκε, γελασε, τι να πω, όλα καλά. Είναι η 5η μέρα που ακολουθούμε τις οδηγίες της ομοιοπαθητικού και πέρνουμε το σχήμα και ελπίζω να μην είναι τυχαία η βελτίωση, ελπίζω να οφείλεται σε αυτό....και ελπίζω να κρατήσει! Αν ναι, εννοείται θα χαιρετήσω τον παιδίατρό μου!

 

Πολυ καλα νεα!!!!! Μπραβο! Πηρατε σωστη αποφαση. Εμεις δεν εχουμε και καμμια μεγαλη διαφορα αλλα ειναι καλυτερα. θα συνεχισουμε epadoren λιγες μερες ακομα και μετα θα το κοψουμε, δεν το θελουμε....αν ειναι μηπως παμε στο γιατρο σου... Μηπως μπορεις να μου στειλεις πμ με τηλ??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Μίτσι φάρμακα όχι δε παίρνουμε, το ομοιοπαθητικό σχήμα είναι ένας συνδυασμός φυτικών ουσιών που κρίνει ο γιατρός ότι ταιριάζει σε κάθε άτομο ανάλογα με το τι συμβαίνει. Η ομοιοπαθητική φάρμακα δεν εχει γιαυτό κ πήγα εκεί.

Και μας ουσιαστικά η παιδίατρος αυτή απέρριψε τη γοπ, αν κ κάναμε υπέρηχο, μας είπε πως σε όποιο μωρακι κανουμε υπέρηχο μετά το φαί θα δείξει λίγες γουλίτσες, εμάς έδειξε 4 το δεκάλεπτο με φυσιολογικό 3, οπότε λέει είναι τελείως νορμάλ κατά την άποψή της και με λίγη προσοχή (ρέψιμο, ριλάξ και τα λοιπά που έχουμε πει) θα είναι οκ το μωρό, χωρίς καμία παρέμβαση. Η συμπεριφορά του μωρού που της περιέγραψα (άρνηση μπιμπερό κλπ) είπε ότι πιθανότατα είναι κάποια ελαφριά αλλεργία, κάτι λέει πολύ σύνηθες το οποίο εξαφανίζεται αργότερα. Οπότε αυτό αντιμετωπίζουμε. Και ειλικρινά βλέπω αλλαγή, έχουμε ξαναγυρίσει στις κανονικές μας ποσότητες φαγητού, επιτέλους κάνουμε κακά, κοιμάται ήρεμη και σαφώς περισσότερο. Τις τελευταίες 3 μέρες κοιμάται 22.00-6.00!

Λέτε ναναι τυχαίο???Άχ ελπίζω όχι!!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Μίτσι φάρμακα όχι δε παίρνουμε, το ομοιοπαθητικό σχήμα είναι ένας συνδυασμός φυτικών ουσιών που κρίνει ο γιατρός ότι ταιριάζει σε κάθε άτομο ανάλογα με το τι συμβαίνει. Η ομοιοπαθητική φάρμακα δεν εχει γιαυτό κ πήγα εκεί.

Και μας ουσιαστικά η παιδίατρος αυτή απέρριψε τη γοπ, αν κ κάναμε υπέρηχο, μας είπε πως σε όποιο μωρακι κανουμε υπέρηχο μετά το φαί θα δείξει λίγες γουλίτσες, εμάς έδειξε 4 το δεκάλεπτο με φυσιολογικό 3, οπότε λέει είναι τελείως νορμάλ κατά την άποψή της και με λίγη προσοχή (ρέψιμο, ριλάξ και τα λοιπά που έχουμε πει) θα είναι οκ το μωρό, χωρίς καμία παρέμβαση. Η συμπεριφορά του μωρού που της περιέγραψα (άρνηση μπιμπερό κλπ) είπε ότι πιθανότατα είναι κάποια ελαφριά αλλεργία, κάτι λέει πολύ σύνηθες το οποίο εξαφανίζεται αργότερα. Οπότε αυτό αντιμετωπίζουμε. Και ειλικρινά βλέπω αλλαγή, έχουμε ξαναγυρίσει στις κανονικές μας ποσότητες φαγητού, επιτέλους κάνουμε κακά, κοιμάται ήρεμη και σαφώς περισσότερο. Τις τελευταίες 3 μέρες κοιμάται 22.00-6.00!

Λέτε ναναι τυχαίο???Άχ ελπίζω όχι!!

 

Μπραβο Honey πολυ χαιρομαι για εσας... Κοιτα εγω εχω μπερδευτει πολυ με τη γοπ. Η γιατρος μου ειπε οτι δεν εχει μαλλον, αφου παιρνει αρκετο βαρος. Επισης εμενα το μονο συμπτωμα που εχει ειναι οι γουλιες και καποιοι εμετοι. Κατα τα αλλα τρωει πολυ και με ορεξη, τρελαινεται στο μπιμπερο , κοιμαται αρκετα την ημερα και σερι 6 με 8 ωρες το βραδυ, εχει γκρινια βεβαια αλλα ποιο μωρο δεν εχει;;;Αλλα γουλιες πολλες και ασταματητες σε καθε γευμα...Τι να πω....Ελπιζω να συνεχισει να παιρνει βαρος κ τα αλλα θα τα αντεξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα! πηγαμε στο παιδων στο γαστρεντερολογο απο τα συπτωματα μου ειπε οτι το παιδι εχει αλεργεια στο αγελαδινο γαλα καναμε και εξετασεις και μας εδωσε ειδικο υποαλεργικο γαλα και ενα χαρτι για να το καλυπτει το ταμειο μας και μου ειπε οτι ειναι και πιο πηκτο απο αυτο που της εδινα και θα βοηθησει στην παλινδρομηση, το πινει η μικρη και εχει ηρεμησει και οντως δεν βγαζει γαλα οπως εβγαζε το μονο κακο ειναι οτι εχει ασχημη γευση και στο τελος την ζοριζω για να τελειωσει το μπιμπερο, ελπιζω να συνεχισουμε ετσι καλα, τωρα περιμενω να δω αν θα κανει κακα της γιατι ειναι δυσκοιλια αλλα επειδη οταν τα εκανε τα εκανε αραια μια φορα την ημερα αυτο το γαλα γραφει οτι ειναι για διαροια και εχω ανχωθει μηπως την στουμπωσει και εχουμε προβλημα, θα δειξει αντε να δουμε τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια. Σημερα ειμαι αρκετα στεναχωρημενη. Η μικρουλα μου εδω και 3 μερες κανει εμετο καθε φορα που πινει το γαλα της. Η παιδιατρος μας ειπε οτι μαλλων εχει παλινδρομηση. Θα την παρακολουθησουμε και θα δουμε. Δεν ξερω τι ακριβως ειναι και εχω ψιλοσαλταρει. Ξερει καμια να μου πει? σας ευχαριστω.

G84hp3.png qIlip3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα! πηγαμε στο παιδων στο γαστρεντερολογο απο τα συπτωματα μου ειπε οτι το παιδι εχει αλεργεια στο αγελαδινο γαλα καναμε και εξετασεις και μας εδωσε ειδικο υποαλεργικο γαλα και ενα χαρτι για να το καλυπτει το ταμειο μας και μου ειπε οτι ειναι και πιο πηκτο απο αυτο που της εδινα και θα βοηθησει στην παλινδρομηση, το πινει η μικρη και εχει ηρεμησει και οντως δεν βγαζει γαλα οπως εβγαζε το μονο κακο ειναι οτι εχει ασχημη γευση και στο τελος την ζοριζω για να τελειωσει το μπιμπερο, ελπιζω να συνεχισουμε ετσι καλα, τωρα περιμενω να δω αν θα κανει κακα της γιατι ειναι δυσκοιλια αλλα επειδη οταν τα εκανε τα εκανε αραια μια φορα την ημερα αυτο το γαλα γραφει οτι ειναι για διαροια και εχω ανχωθει μηπως την στουμπωσει και εχουμε προβλημα, θα δειξει αντε να δουμε τι θα γινει.

 

Μαριαντα ποια εξεταση κανατε ακριβως, γιατι δεν μπορω να κοψω προληπτικα το αγελαδινο γαλα (λογω προβληματος διατροφικου δικου μου δεν τρωω και τιποτα αλλο) και θα ηθελα να την κανω, ωστε μονο αν οντως το παιδι εχει προβλημα να ψαχνω για εναλλακτικες διαιτες....

Link to comment
Share on other sites

Μαριαντα ποια εξεταση κανατε ακριβως, γιατι δεν μπορω να κοψω προληπτικα το αγελαδινο γαλα (λογω προβληματος διατροφικου δικου μου δεν τρωω και τιποτα αλλο) και θα ηθελα να την κανω, ωστε μονο αν οντως το παιδι εχει προβλημα να ψαχνω για εναλλακτικες διαιτες....

 

θα κοιταξω στο βιβλιαριο και θα σου γραψω αυριο, ειναι αιματολογικες αλλα επειδη το προβλημα η μικρη το εχει με εντονους κολικους και δεν ανηκει στην αμεση αλεργεια μας ειπε οτι μπορει να μην δειξουν, και κανονικα για θεματα εντερικα θελει γαστροσκοπηση αλλα δεν ηθελε να ταλαιπωρηση το μωρακι, τωρα αν το δικο σου εχει αλεργεια με σπυρακια αιμα στα κακα και τετοια οι αιματος δειχνουν,

το γαλα που μας εδωσε την εστρωσε την μικρη αλλα δεν εκανε τιποτα στην παλινδρομηση της εξακολουθει και μου πνιγεται και δεν αντεχω αλλο, γιατι δεν υπαρχουν υποαλεργικα αντιαναγωγικα γαλατα δεν μπορω να καταλαβω; θα παω και σε καινουριο παιδιατρο αυριο μεθαυριο μηπως βρουμε καποια λυση να μην πνιγεται η μικρη, ειλικρινα εχουν σπασει τα νευρα μου με αυτην την κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Αχ marianda μου κι εμενα αυτο ειναι το προβλημα μου....απ ό,τι καταλαβα ειναι θεμα χρονου, δεν υπαρχει θεραπεια....ελπιζω τουλαχιστον να εχεις βοηθεια, εγω κοιμαμαι μονο 9 με 1 το πρωι καθε βραδυ, που την κρατα τελικα ο καλος μου, μετα πεφτει για υπνο γιατι σηκωνεται στις 6 για δουλεια....αντε να παρω κι εναν ελαφρυ υπνακο απο τις 4 μεχρι τις 6 (που εχει χωνεψει η μικρη) και με τυψεις γιατι κοιμομαστε και οι δυο. Αν εχουν περασει 2-3 ωρες, σου πνιγεται ακομα?

 

Εχεις δικιο για τα σπυρακια κλπ. Πηγαμε εχθες για το πρωτο της εμβολιο και η παιδιατρος μας ειπε οτι δεν θα την υποβαλλει σε εξετασεις και να πινω γαλα, γιατι αν ηταν θα ειχε το παιδι εξανθημα ή αιμα στα κακα... Ομως εμπιστευομαι πολυ τις μαιες του φορουμ και οσες γραφουν στο θεμα για το θηλασμο, υποστηριζουν 100% τη διακοπη των γαλακτοκομικων σε περιπτωση γοπ και λενε οτι εχει τρομερη βελτιωση. Αν δεν ειχα προβλημα υγειας θα τα ειχα κοψει εστω για να δω τι θα γινει.....εχω διλημμα τωρα....δεν κοιμαμαι, να μην τρωω κιολας? Κακος συνδιασμος....παντως θα περιορισω στο ελαχιστο το αγελαδινο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ εξετασεις ειναι IgE, ΚΑΙ RASTστο γαλα αγελαδος, δεν εχω ακουσει οτι αμα κοψεις τα γαλακτοκομικα μειωνεται η παλινδρομηση, εσυ μπορεις να της δωσεις και καποιο αντιαναγωγικο γαλα σαν συμπληρωμα εγω δεν μπορω γιατι δεν βρισκω υποαλεργικο αντιαναγωγικο και ναι μου πνιγεται με το σαλιο της και με υγρα μετα απο 2 ωρες και 3 που εχει φαι και εχει χωνεψει το γαλα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια. Τωρα τελευταιες μερες η μπεμπα σταματησε να βγαζει γαλα στη χωνεψη, δηλ μετα απο 2-3 ωρες, αλλα διαφανα υγρα που μυριζουν πολυ ασχημα, υγρα στομαχου ειναι απο ο,τι καταλαβαινω. Τι ειναι παλι αυτο βρε κοριτσια;; Φοβαμαι μην της κανουν οισοφαγητιδα. Δε βγαζει σε καθε γευμα αλλα σε 2-3 σιγουρα. Ουτως ή αλλως εβγαζε απλα δε φαινοντουσαν γιατι ειχαν και γαλα μεσα;;

Link to comment
Share on other sites

εμας χτες μας εκανε και εμετο και την πηγα στον παιδιατρο, μας εδωσε ενα παρομοιο γαλα με αυτο που επινε, και μειωσε την ποσοτητα και αυξησε τα γευματα, τωρα βγαζει πολυ λιγοτερο αλλα μια γκρινια την εχει μας ειπε να δοκιμασουμε για μια εβδομαδα και αν δεν δουμε διαφορα να κανουμε υπερυχο, ωχ αμαν πια! αντε να δουμε τι θα γινει

Link to comment
Share on other sites

mitsi1 Ναι ειναι ενα διαφανο κολλωδeς υγρο συνηθως λιγο πριν το επομενο γευμα,..το ειχε και ο δικος μου αλλα με τη διαφορα οτι δε μοιριζε.

αν ειναι οξινα τα υγρα θελει οπωσδηποτε σιροπακι..

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

mitsi1 Ναι ειναι ενα διαφανο κολλωδeς υγρο συνηθως λιγο πριν το επομενο γευμα,..το ειχε και ο δικος μου αλλα με τη διαφορα οτι δε μοιριζε.

αν ειναι οξινα τα υγρα θελει οπωσδηποτε σιροπακι..

 

Ριτα διαφανο ειναι αλλα οχι κολλωδες. Εχει την υφη του σιαλιου, πολυ αραιο, σαν νερο αλλα μυριζει συνηθως γιατι εχει και καποια υπολειμματα γαλακτος μεσα, ελαχιστα βεβαια. Μπα σιροπακι δε νομιζω να μας δωσει η γιατρος. Ειναι κατα των φαρμακων αν δεν υπαρχει μεγαλη αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...