Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Οριστε, τώρα νυσταζει, είναι ξύπνια απτις 8 το πρωί, και κοιμάται στα χερια 3 λεπτά και της έρχεται και ξυπνάει και κλαίει...ούτε να φάει ούτε να κοιμηθει....τι ζωή είναι αυτή???

 

κι εμενα σπαραζει η ψυχη μου με το μικρο μου....πολυ βασανιστικο πραγμα...εκει που κοιμοταν ολη μερα το κακομοιρο και ετρωγε μια χαρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λιζα για να σε ξεμπερδεψω λιγο...δε θα σου δωσουν λυση..

Δυστηχως εφοσον υπαρχει ΓΟΠ θα συνηθισεις να ζεις με αυτο μεχρι να περασει απο μονο του.

Σε καμμια περιπτωση το τονιζω το ξενο γαλα δε θα βοηθησει ...μπορει εσυ να μη βλεπεις τις γουλιες γιατι ως πιο πηχτο δεν θα παλλινδρομει τοσο ευκολα οσο το μητρικο αλλά η Γοπ θα υπαρχει βλεπεις δε βλεπεις εσυ γουλιες...

Διαβασε στο θεμα που εχω αναφερει πιο πανω της αγλαιας για την παλλινδρομηση την δικια μου εμπειρια απο την ωρα που εκοψα το θηλασμο και μετα και θα καταλαβεις..

Εκει που θα σε βοηθησει ενδεχομενως η παιδογαστρεντερολογος ειναι να ερμηνευεις αυτα που βλεπεις και να χειριζεσαι αναλογα το παιδι και αργοτερα την εισαγωγη των στερεων.

Θα ξεαγχωθεις (εν μερη)οσο η αναπτυξη ειναι καλη και θα ξερεις οτι αν προκυψει οισοφαγιτιδα θα το παρακολουθεις με την ειδικο και θα πραξεις αναλογα με καποιο φαρμακο.

Κατα τα αλλα κοριτσια δεν υπαρχει λυση..θα περασει απο μονο του....

Ειναι δυσκολο τωρα να το χωνεψετε αλλα τελικα ετσι ειναι..

Και εγω χτυπιομουν οταν μου ελεγαν οτι θα περασει και προς το παρον δεν κανουμε τιποτα αλλα τελικα ετσι εγινε..

 

το ξερω...βασικα για το αν θα παρουμε φαρμακο και ποιο παμε, και αν και ποσο επιτελους να σηκωσω το κρεβατακι της (μεχρι και οτι η κλιση αυξανει τη ΓΟΠ μας ειπαν...)

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω θεωρω οτι ο υπνος ειναι ανεξαρτητο θεμα απο τη ΓΟΠ και δεν υπαρχει λογος να μαθετε το παιδι στα χερια.Θα εχετε πολλα σκαμπανεβασματα στον υπνο και στο μελλον για αλλους λογους..παρα πολλους..μην τα μπερδευετε.

Εγω εκανα το εξης..παντα μετα απο το γευμα καλο ρεψιμο και μετα εβαζα το παιδι στο ρηλαξ για κανα μισαωρο.

Μετα κατευθειαν στο κρεβατακι του που το ειχα ανασηκωσει λιγο και τελος.

Το θεμα για τον υπνο ή την υπερενταση που μπορει να εχουν πρεπει να το δειτε σαν εντελως ξεχωριστο κομματι.Να παρακολουθειτε τα σημαδια κουρασης του μωρου να τους εχετε σταθεροτατο προγραμμα χωρις να παρεκλινετε και σιγα σιγα θα συνηθισουν.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τη νυχτα τι κανετε??? Ειστε ξυπνιες οταν τα παιρνει ο υπνος ή κοιμαστε? Δεν μπορω να βρω λυση, ο καλος μου εργαζεται κι εγω δεν μπορω να μην κοιμηθω νυχτα, ολη μερα ειμαι μονη μαζι της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη ηταν στη φαση που ξυπναγε για φαγητο συνεχεια αλλα επειδη πονουσε ετρωγε με το ζορι 50 μλ καθομουνα μεχρι τις 5 εγω ξυπνια για τα ταισματα και για να ον παρακολουθω και μετα αναλαμβανε ο πατερας του και κοιμομουνα, γιατι για μας ηταν επιτακτικη αναγκη να φαει εστω και 50 μλ καθε 1 η δυο ωρες γιατι ηταν ελλειποβαρης και προωρος.

 

Η αληθεια ειναι οτι περναει καποια στιγμη αλλα μεχρι να περασει ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα. Εμας το μονο που καλυτερευσε την οισοφαγητιδα ηταν το επαντορεν και το φρισολακ.

 

Καλο κουραγιο και τεραστια υπομονη χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Οταν το παιδι κοιμαται και ειναι ηρεμο σπανια θα δεις γουλια.

Εγω παντως κοιμομουν οταν το παιδι ηταν ηρεμο κανονικοτατα και ας εβγαζε μεσα στη μερα παρα πολυ και ισως ακομα και 3 ωρες μετα το γευμα.

Να τα βαζετε παντα στο πλαι ..τωρα που ειναι μικρα ισως μπορειτε να εχετε και το σφηνακι αν τα βολευει για να εισαστε πιο ησυχες.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα οσο καλα και αν ειχε ρευτει παντα εβγαζε γουλιες η εμετους στον υπνο του και με κλιση στο κρεβαττι αλλα μαλλον σε αυτο παιζει ρολο ποσο βαρια ειναι η γοπ. Και οταν πονουσε ο υπνος πηγαινε περιπατο οσο κουρασμενος κι αν ηταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο που λέει η Marco Polo για τον ύπνο είναι πολύ σωστό....μετά θα χουμε δόντια, κανα πυρετό, καμια ίωση, καμια παραξενια, κανεναν εφιαλτη, ολο κατι θα χουμε. Χερια δε λεει, αλλα θελει τεραστια αποθεματα υπομονης κ επιμονης.

Εμενα πχ ειναι πολυ νευρικη και νομιζω απο αυτο. Κοιμαται 3 λεπτα ψόφια και ξυπναει με γκρινια στα καλα καθουμενα, και εννοειται για να την πάρει ο υπνος 1 ωρα στα χερια κ κουνημα. Το ειχαμε φτιαξει πολυ με πολυ δουλεια μεχρι που ξεκινησε αυτο το πραγμα...

Τωρα τι κανουμε, την αφηνω στο κρεβατι της να σπαραζει??? Τι σημαινει σταθεροτατο προγραμμα υπνου?? Αν τη βαω στο κρεβατι χωρις ναναι κοιμισμενη, καθεται μερικα λεπτά χαζεύει και μετα γκρινιαζει και σταδιακα σπαράζει....και λεω ποναει....και τη σηκωνω...σκατα.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Οχι εκεινη την ωρα δεν εχει ερθει ακομα η στιγμη να νυσταζει για αυτο σπαραζει..Δεν κοιμουνται δυστηχως την ωρα που θελουμε εμεις...

Εγραψα και πιο πανω πρωτα παρακολουθεις τα σημαδια κουρασης και μετα.

Εγω ας πουμε στην δικη σας ηλικια ειχα παρατηρησει οτι μου νυσταζε καθε 2 ωρες ετσι με το που ετριβε τα ματακια τον εβαζα αμεσως δεν τον καθυστερουσα για μην εκνευριστει και παθει υπερενταση.του χαιδευα λιγο την πλατουλα και κοιμοταν εστω και για ενα μιαωρο.

Σταδιακα αυτοι οι υπνοι μειωθηκαν και φτασαμε στον εναν πρωινο και εναν μεσημεριανο.

Μετα κοντα στο χρονο κοπηκε ο πρωινος και πλεον κοιμαται μονο μεσημερι και το βραδυ σερι.

Ολα σιγα σιγα θα φτιαξουν κοριτσια υπομονη!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω και γω, τη παρακολουθω, σιγα σιγα ναγνωριζω πότε νυστάζει, τριβει τη μουρίτσα της, γκρινιαζει, τη κανω 2 βολτιτσες και τη βαζω για υπνο, καμια φορα σπάνια κοιμαται, συνηθως θελει πιπίλα για να κοιμηθει,κ μενα να τη κραταω βεβαια μη φυγει, αλλα συνηθως κοιμαται λίγα λεπτα και ξυπναει κλαίγοντας....νομιζα οφειλεται στη γοπ.....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

αλλα μωρακια κοιμουνται ρε γμτ και ειναι ηρεμα.....ηλπιζα αμα βρω την αιτια να τη βοηθησω αλλα τζιφος.....τι να πω.....οτι μπορουμε κανουμε....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω κατι δε νομιζω οτι κανενα μωρακι τοσο μικρο κοιμαται πραγματικα ηρεμο..

Ολο και κατι θα τους φταιει ,μια δοντια,μια καμμια μυξα,μια πιπιλα,μια αλμα αναπτυξης,μια αερια,υπερενταση γιατι τωρα αρχιζουν και βλεπουν καλα και δε θελουν να χανουν τιποτα,κινητικες ανησυχιες εμενα στις αρχες ολη νυχτα εκανε ασκησεις για να γυρναει απο ανασκελα μπρπυμυτα και το αντιστροφο και μετα ολη νυχτα εκανε το τραπεζακι στα τεσσερα για να μπουσουλησει και μετα ολη νυχτα ορθιος οταν εμαθε να στεκεται..και παει λεγοντας.

Και εγω νομιζα οτι το παιδι κοιμαται σχετικα καλα αλλα τοωρα που τα σκεφτομαι και συγκρινω με τον τωρινο του υπνο βλεπω οτι δεν εχει καμμια σχεση..μεχρι τον χρονο ειναι πιο δυσκολα..

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα χμμμμ βρε μπας και σας αγχωσα?τωρα που το ξαναδιαβασα ...χαχαχαχα

Κουραγιο κοριτσια ετσι ειναι τα μικρακια και μετα ερχονται καλυτερες(και πιο κουραστικες σσςςς χαχα)μερες!!

 

Παντως μην ακουτε και αυτα που σας λενε..ο κοσμος ξεχναει ευκολα..ολονων τα παιδα κοιμοντουσαν καλα,ετρωγαν στο φουλ δεν εκαναν ζημιες,μιλησαν-περπατησαν γρηγορα και φυσικα ειχαν γουλιτσες και δεν ετρεχε τιποτα...γκρρρρ

Ολο τετοια θα ακους κλεισε τα αυτια σου!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κρατησει 6 μηνες μην απογοητευεστε. Καθε μηνας που περναει θα υποχωρει απλα τωρα μαλλον ειστε σε εξαρση. Εμεις ηδη ειμαστε πολυ καλυτερα αλλα στον υπνο ακομα δεν κοιμομαστε καλα λογω δοντιων και γενικα δεν αγαπαει τον υπνο. Ολη την ημερα κοιμαται 2 με τρια το πολυ 20 αλεπτα και το βραδυ ακομα ξυπναει δυο με τρεις φορες τουλαχιστον. Και για πρωι ξυπναει 6 η ωρα η και νωριτερα και χορευει. Το εχω παρει αποφαση οτι το δικο μου παιδι δεν αγαπαει τον υπνο. Απλα ειναι πολυ δυσκολα γιατι ειμαι ολη την ημερα μονη μου και δεν ησυχαζω ουτε νυχτα. Και οταν ακουω φιλη μου να μου λεει οτι βαζει το παιδι για υπνο στις 8 και μιση το απογευμα και ξυπναει 8 το πρωι για φαγητο βγαζω φλυκταινες και απορω γιατι το δικο μου παιδι σιχαινεται τον υπνο?????

Link to comment
Share on other sites

εκλεισα ραντεβου με γαστρεντερολογο. στο αγια σοφια δεν ειχε ελευθερα ραντεβου και εκλεισα στο αγλαια κυριακου με την αλεξανδρα παπαδοπουλου, την ξερει κανεις σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Επαιξα κ το τελευταίο μου χαρτι σήμερα και θα δω τι θα γίνει. Πήγα σε παιδίατρο-ομοιοπαθητικό που έχει γνωστη μου και πίνει νερό στο όνομα της, εχει βοηθησει πολυ τα 2 παιδακια της. 3 κ 5 ετων, δεν εχουν αρρωστησει ποτε, και φαρμακα κλπ τα απαραίτητα μόνο...

Μας έδωσε μια μέση λύση χωρίς πανικό, γαλα κλασικό + ομοιοπαθητικές σταγόνες 15 μέρες και πιστεύει θα ηρεμήσει το μωράκι τελείως.....φυσικά και οι γνωστές προφυλάξεις, ρέψιμο καλό, διάλλειμα στο φαγητό, όχι τεράστια ποσότητα, όσο θέλει το μωρό, μετά το φαγητό στο ριλάξ για κανα μισάωρο, λίγη κλίση στο κρεβάτι, ελαφριά όχι τσουλήθρα κλπ κλπ. Μας είπε ότι είναι πολύ καλά το μωρό, έχει πάρει και βάρος, και της φαίνεται οτι θα πάει καλά.

Να δούμε.....θα ξεκινήσουμε σε 1-2 μέρες....παναγίτσα μου....

Εχω εναποθέσει τις ελπίδες μου εκεί, η φίλη μου είναι σίγουρη οτι θαχει αποτέλεσμα.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,

εχω μια μπουμπου 2 1/2 μηνωνκ υποφερουμε κ εμεις απο γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση.μεχρι κ την τεταρτη τα πραγματα ηταν ελεγχομενα.η μικρη εκανε ελαχιστες γουλιες,κοιμοτανε κανονικα κ ηταν πολυ ηρεμη.πινουμε το S26GF.Απο χτες το πρωι η κατασταση ειναι απελπιστικη!η μικρη κλαιει συνεχεια μετα απο καθε γευμα κ κανει συνεχως εμετο.εχω απελπιστει.η γιατρος μου ειπε πως επαθε οισοφαγιτιδα απο τους εμετους κ μου εδωσε επαντοραν πρωι βραδυ.προσπαθω να βρω ενα καλο παιδογαστρεντερολογο να παω την μικρη.σας παρακαλω αν γνωριζεται καποιον να μου συστησετε θα το εκτιμουσα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Επαιξα κ το τελευταίο μου χαρτι σήμερα και θα δω τι θα γίνει. Πήγα σε παιδίατρο-ομοιοπαθητικό που έχει γνωστη μου και πίνει νερό στο όνομα της, εχει βοηθησει πολυ τα 2 παιδακια της. 3 κ 5 ετων, δεν εχουν αρρωστησει ποτε, και φαρμακα κλπ τα απαραίτητα μόνο...

Μας έδωσε μια μέση λύση χωρίς πανικό, γαλα κλασικό + ομοιοπαθητικές σταγόνες 15 μέρες και πιστεύει θα ηρεμήσει το μωράκι τελείως.....φυσικά και οι γνωστές προφυλάξεις, ρέψιμο καλό, διάλλειμα στο φαγητό, όχι τεράστια ποσότητα, όσο θέλει το μωρό, μετά το φαγητό στο ριλάξ για κανα μισάωρο, λίγη κλίση στο κρεβάτι, ελαφριά όχι τσουλήθρα κλπ κλπ. Μας είπε ότι είναι πολύ καλά το μωρό, έχει πάρει και βάρος, και της φαίνεται οτι θα πάει καλά.

Να δούμε.....θα ξεκινήσουμε σε 1-2 μέρες....παναγίτσα μου....

Εχω εναποθέσει τις ελπίδες μου εκεί, η φίλη μου είναι σίγουρη οτι θαχει αποτέλεσμα.

 

 

honey αν μπορεις στειλε μου πμ με τα στοιχεια της, please....

 

Πηγαμε εχθες στην παιδιατρο, μας ειπε epadoren θελει η μικρη, αλλα εχει paraben και δεν το θελουμε. Μας τρομαξε κιολας, μας ειπε οτι επειδη εχει μικρο οισοφαγο θελει προσοχη....οταν τη ρωτησα για το βραδυνο υπνο μας πεταξε "αλλες οικογενειες κανουν βαρδιες ανα 8ωρα και παρακολουθουν το μωρο". Εμεις που ειμαστε δυο, πώς να επιλεξουμε ποιος θα κανει....Γερμανικο νουμερο??? Ευτυχως μας ειπε τη νυχτα οι αναγωγες ειναι λιγοτερες.

 

Οσον αφορα τον υπνο δλδ, εγω δεν εννοουσα οτι η μικρη μου μας κραταει ξυπνιους κλπ, σκασιλα μου αυτο....οτι φοβαμαι μην πνιγει απο καμμια γουλια εννοουσα....εσεις μενετε ξυπνιες τελικα??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Επαιξα κ το τελευταίο μου χαρτι σήμερα και θα δω τι θα γίνει. Πήγα σε παιδίατρο-ομοιοπαθητικό που έχει γνωστη μου και πίνει νερό στο όνομα της, εχει βοηθησει πολυ τα 2 παιδακια της. 3 κ 5 ετων, δεν εχουν αρρωστησει ποτε, και φαρμακα κλπ τα απαραίτητα μόνο...

Μας έδωσε μια μέση λύση χωρίς πανικό, γαλα κλασικό + ομοιοπαθητικές σταγόνες 15 μέρες και πιστεύει θα ηρεμήσει το μωράκι τελείως.....φυσικά και οι γνωστές προφυλάξεις, ρέψιμο καλό, διάλλειμα στο φαγητό, όχι τεράστια ποσότητα, όσο θέλει το μωρό, μετά το φαγητό στο ριλάξ για κανα μισάωρο, λίγη κλίση στο κρεβάτι, ελαφριά όχι τσουλήθρα κλπ κλπ. Μας είπε ότι είναι πολύ καλά το μωρό, έχει πάρει και βάρος, και της φαίνεται οτι θα πάει καλά.

Να δούμε.....θα ξεκινήσουμε σε 1-2 μέρες....παναγίτσα μου....

Εχω εναποθέσει τις ελπίδες μου εκεί, η φίλη μου είναι σίγουρη οτι θαχει αποτέλεσμα.

 

Καλησπέρα, μόλις σήμερα σκεφτόμουν αν υπάρχει κάποια αντιμετώπιση στον τομέα της ομοιοπαθητικής, μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις στοιχεία επικοινωνίας του εν λόγω γιατρού! thx

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς κοιμόμαστε τη νύχτα και κυρίως όσο είχε μόνο μεγάλες γουλιές δεν ασχολούμασταν σχεδόν καθόλου. αλλά και τώρα που έκανε 2 εμετους κάνουμε όλα τα άλλα ρηλάξ κτλ και το βράδυ τη βάζουμε στο πλάι και φαίνεται να κοιμάται ήσυχα, για την ώρα τουλάχιστον

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...