Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα.

 

Κατ'αρχάς Ρίτα θαθελα και γω το όνομα του γαστρεντερολόγου σε πμ.

 

Πήγαμε και μεις χτες, και για να μην αραδιάσω μια σελίδα λέω το ρεζουμέ.

Οτι επειδή μπορεί ναναι αλλεργία στο αγελαδινό να πάμε κατευθείαν σε ένα εξειδικευμένο τελείως υποαλλεργικό γάλα. Που κάνει μια περιουσία και στα γράφει το ταμείο.

Μου φάνηκε ακραία αντιμετώπιση για ένα μωρό που δεν έχει κάνει ποτέ εμετό και ρουκέτες και απλά έχει κάπιες γουλιές και γκρίνια όταν τρώει μια πασότητα γάλακτος. Δε ξέρω, ήλπιζα να το πάμε πιο ήπια και βλέπουμε, όχι κατευθείαν στο τέρμα.....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Θα μας τρελανουν αυτοι οι γιατροι. Η αλλεργια δεν ειναι που εχει και αλλα συμπτωματα οπως αιμα στα κακακια και κοκκινιλες στο δερμα??? Εχετε κατι τετοιο???? Μπορει να εμφανιστει και χωρις αυτα???

 

Παρε και μια δευτερη γνωμη να εισαι σιγουρη για καλο και για κακο.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχουμε είναι κάποιες γουλιές εμφανείς που και που, κάποιες που τις ακούω να ανεβαίνουν αλλά δε βγαίνουν έξω, κάνουμε κακά με δυσκολία 1 φορά τη μέρα στη καλύτερη περίπτωση, και όταν τρώμε καπου 60-70μλ αρχίζει η δυσφορία., ενώ πριν τρώγαμε με άνεση 120-130-150. Αυτά. Ουτε εμετούς ούτε εξανθήματα κλπ κλπ.

Η άποψη της γαστρερολόγου ήταν γιατί να βασανίσουμε το παιδί με άσκοπες αλλαγες γάλατος ενώ μπορούμε να πάμε κατευθείαν στο ειδικό γάλα NEOCATE.

Πάρτο αβγό και κούρευτο

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα περιγραφεις δειχνουν γοπ και οχι αλλεργια αλλα σιγουρα δεν ειμαι γιατρος, και εμας μας ειχαν δωσει υποαλλεργικο γιατι νομιζαν οτι ειναι αλλεργια και το παιδι χειροτερεψε ακομα περισσοτερο. Εμας δεν ηταν το Νεοκατε αλλα ενα απλο υποαλλεργικο το NATIVA H.A.

 

H γοπ που ειχε το παιδι εγινε τρεις χειροτερη με το υποαλλεργικο. Εκει που ειχε γουλιες μολις ξεκινησε το υποαλλεργικο πνιγομασταν στους εμετους. Γιατι τελικα ειχε γοπ και οχι αλλεργια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς και γω αυτό πιστεύω και φοβάμαι πως αν αρχίσω το Νεοκατε και δε κανει κάτι μετά θα μας τρέχουν για άλλα.....και ειλικρινά δε θέλω να το περάσουμε αυτό....Νομίζω θα προχωρήσω συμβατικά και βλέπουμε...όχι ότι μαρέσει η ανάμιξη 2 γαλατων, sensitive και AR...

 

Ριτα ευχαριστώ!!

 

Λιζάκι εσύ τι εγινε????

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Και εμένα η κορούλα μου έχει παλινδρόμηση τωρα είναι 5 μηνων και κάπως έχουμε ηρεμησει...Τις άλλαξα το γάλα και πηραμε το Frisolac Comfort και ηρέμησε, την κρατούσα μιση ώρα όρθια για να μη μου κάνει εμετό. και παντα την είχα λιγακί ανεβασμένη όχι τελειως ξάπλα δε κάνει. Πάντως θέλει μεγαλη υπομονή και κουράγιο...και μην ανυσηχεις όπως έκανα εγω στην αρχη γιατι δεν ηξερα τη έχει το μωρο μου...μεχρι που νοσηλευτηκε στο νοσοκομείο 13 ημερων για να μαθουμε τη έχει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα φτασει σε τετοια απογνωση με τους εμετους οταν επαιρνε υποαλλεργικο που μονη μου αποφασισα να του δωσω το φρισολακ που ειχα διαβασει εδω οτι καποιους τους βοηθησε. Αλλαξα γιατρο και το πηρα πανω μου το θεμα γιατι ετσι και αλλιως δεν ειχα τιποτα να χασω αφου το παιδι ηταν χαλια και εκανε συνεχεια εμετους με το υποαλλεργικο και δεν ετρωγε και εμας μας εκαιγε το να παιρνει βαρος γιατι ηταν προωρος και το ειχε αναγκη.

Link to comment
Share on other sites

Ok απλά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ, δε ξέρω τι να κάνω και να τη βοηθήσω. Τρωει ελάχιστα ρε γμτ και υποφέρει και κλαίει απτη πείναι και τρωει τα χέρια της και τη πιπίλα και ουρλιάζει. Ειμαι σίγουρη ότι έχει οισοφαγίτιδα και φοβάμαι μη πάθει τίποτα χειρίτερο.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς και γω αυτό πιστεύω και φοβάμαι πως αν αρχίσω το Νεοκατε και δε κανει κάτι μετά θα μας τρέχουν για άλλα.....και ειλικρινά δε θέλω να το περάσουμε αυτό....Νομίζω θα προχωρήσω συμβατικά και βλέπουμε...όχι ότι μαρέσει η ανάμιξη 2 γαλατων, sensitive και AR...

 

Ριτα ευχαριστώ!!

 

Λιζάκι εσύ τι εγινε????

 

Σημερα θα παμε ντοκτορ....εγω θηλαζω αποκλειστικα...λετε να μας πουν για ξενο????

 

Ουτε εμας κανει εμετους κλπ, κι εμας ειναι κρυφες οι γουλιες, αλλα το ιδιο επιζημιες ειναι δυστηχως...ασε σημερα απο τις 6 μεχρι πριν λιγο, ειμασταν αγκαλια με μικρα διαλειμματα...δεν μπορω να κουνηθω και ειναι ακομα μεσημερι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!Και εμένα η κορούλα μου έχει παλινδρόμηση τωρα είναι 5 μηνων και κάπως έχουμε ηρεμησει...Τις άλλαξα το γάλα και πηραμε το Frisolac Comfort και ηρέμησε, την κρατούσα μιση ώρα όρθια για να μη μου κάνει εμετό. και παντα την είχα λιγακί ανεβασμένη όχι τελειως ξάπλα δε κάνει. Πάντως θέλει μεγαλη υπομονή και κουράγιο...και μην ανυσηχεις όπως έκανα εγω στην αρχη γιατι δεν ηξερα τη έχει το μωρο μου...μεχρι που νοσηλευτηκε στο νοσοκομείο 13 ημερων για να μαθουμε τη έχει...

 

στο νοσοκομειο σας ειπε ο παιδιατρος να πατε το μωρο;εμενα ειχε πολους εμετους και μου ειπε ο παιδιατρος για το frisolac comfort χωρις να ξερουμε σιγουρα αν εχει παλινδρομηση...πανρως εχει βελτιωθει θεαματικα η κατασταση

Dz0Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Μη διακόψεις θηλασμό για ξένο ούτε για πλάκα Λιζάκι......

Τι θα σου πουν ότι έχει αλλεργία στο μητρικό????

 

Εννοειται...δεν εχω πειστει οτι κανει και διαφορά....εννοειται αν εδινα ξενο θα το αλλαζα με ειδικο κλπ, αλλα το μητρικο οχι...εχω και πολυ....αλλα αν δεν δωσουν αλλη λυση?

 

 

Εχω απελπιστει :-(

Link to comment
Share on other sites

εγω honey δυστυχως το έκοψα το μητρικο γάλα γιατι εβλεπα το μωρακι μου εκανε περισσότερους εμετους και ετσι της έδωσα μητρικο απο τα 2 1/2.

 

τι να πω....ξερω γω....

και γω θελω να δωσω φρισολακ αλλα φοβαμαι να παρω τη πρωτοβουλία μονη μου...δεν ειμαι ειδικος....και διαβασα οτι κανει διαρροια κ μπορει να φερει χασιμο βαρους....τρωμε και λιγο, η διαρροια μας ελειπε....αλλα με το ναν δε βλεπω φως....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειται...δεν εχω πειστει οτι κανει και διαφορά....εννοειται αν εδινα ξενο θα το αλλαζα με ειδικο κλπ, αλλα το μητρικο οχι...εχω και πολυ....αλλα αν δεν δωσουν αλλη λυση?

 

 

Εχω απελπιστει :-(

 

και γω......φοβαμαι την οισοφαγιτιδα οχι τη γοπ, γιατι γοπ εχουμε ελαφρα.

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Ok απλά έχω μπερδευτεί πάρα πολύ, δε ξέρω τι να κάνω και να τη βοηθήσω. Τρωει ελάχιστα ρε γμτ και υποφέρει και κλαίει απτη πείναι και τρωει τα χέρια της και τη πιπίλα και ουρλιάζει. Ειμαι σίγουρη ότι έχει οισοφαγίτιδα και φοβάμαι μη πάθει τίποτα χειρίτερο.

 

Και εγω ακριβως στην ιδια κατασταση ημουνα να μην σου πω και χειροτερη γιαυτο σε καταλαβαινω απολυτα. Εμεις καναμε και βρεφικα κλισματα γιατι εκανε τρεις εως και πεντε ημερες να ενεργηθει. Εκει να δεις κλαμμα συν την παλινδρομηση.

Link to comment
Share on other sites

και γω......φοβαμαι την οισοφαγιτιδα οχι τη γοπ, γιατι γοπ εχουμε ελαφρα.

 

 

Εμεις μετρια...εγω φοβαμαι μη μου πνιγει....εχω παθει μεγαλη φοβια μιλαμε...ξυπναω το πρωι και φοραω τα γυαλια μου και δεν θυμαμαι ποτε τα εβαλα, το κανω στον υπνο μου...

Link to comment
Share on other sites

Η οισοφαγητιδα ειναι αποτελεσμα της γοπ ειτε ειναι ελαφρια ειτε βαρια. Και εγω φοβομουνα τους εμετους και τους πνιγμους γιαυτο και ηταν συνεχεια στα χερια με αποτελεσμα τωρα που υποχωρει σιγα σιγα η γοπ να εχει μαθει στα χερια και να μην καθεται πουθενα αλλου. Βεβαια δεν το μετανιωνω γιατι αλλιως μπορει να πνιγοταν στον υπνο του οποτε χαλαλι το κουσουρι που μας εμεινε. Εγω στον υπνο του ειχα παντα την καμερα και τον εβλεπα γιατι πολλες φορες εκανε εμετους.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως...και γω την ειχα μαθει οχι πολλα χερια ανευ λογου κ ηταν μια χαρα χαρουμενο το πουλακι μου.....και τωρα κοιμαται 3 λεπτα, βογγαει κλαιει ξυπναει κ παλι απτην αρχη. εχει επηρεαστει πολυ ο υπνος της....

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

και τι κανουμε ρε κορίτσια για την οισοφαγίτιδα, που επιμένω αυτό πρέπει ναναι το πρόβλημα μας, εκείνα τα σιρόπια μόνο??? Η θα τρώει τόσο ελάχιστα? Και αν αρχίσει να χάνει βάρος??

Λετε να της δωσω φρισολακ με δικη μου πρωτοβουλια??? Πωπωωωωωωω......

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Οριστε, τώρα νυσταζει, είναι ξύπνια απτις 8 το πρωί, και κοιμάται στα χερια 3 λεπτά και της έρχεται και ξυπνάει και κλαίει...ούτε να φάει ούτε να κοιμηθει....τι ζωή είναι αυτή???

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

Η οισοφαγητιδα ειναι αποτελεσμα της γοπ ειτε ειναι ελαφρια ειτε βαρια. Και εγω φοβομουνα τους εμετους και τους πνιγμους γιαυτο και ηταν συνεχεια στα χερια με αποτελεσμα τωρα που υποχωρει σιγα σιγα η γοπ να εχει μαθει στα χερια και να μην καθεται πουθενα αλλου. Βεβαια δεν το μετανιωνω γιατι αλλιως μπορει να πνιγοταν στον υπνο του οποτε χαλαλι το κουσουρι που μας εμεινε. Εγω στον υπνο του ειχα παντα την καμερα και τον εβλεπα γιατι πολλες φορες εκανε εμετους.

 

 

καμερα? δλδ ησουν σε αλλο δωματιο εννοεις? Και εμενες ξυπνια? Και το βραδυ τι κανατε? Γιατι καποιες ωρες (12-06 το πρωι) δεν γινεται να μην κοιμομαστε και οι δυο...

Link to comment
Share on other sites

Λιζα για να σε ξεμπερδεψω λιγο...δε θα σου δωσουν λυση..

Δυστηχως εφοσον υπαρχει ΓΟΠ θα συνηθισεις να ζεις με αυτο μεχρι να περασει απο μονο του.

Σε καμμια περιπτωση το τονιζω το ξενο γαλα δε θα βοηθησει ...μπορει εσυ να μη βλεπεις τις γουλιες γιατι ως πιο πηχτο δεν θα παλλινδρομει τοσο ευκολα οσο το μητρικο αλλά η Γοπ θα υπαρχει βλεπεις δε βλεπεις εσυ γουλιες...

Διαβασε στο θεμα που εχω αναφερει πιο πανω της αγλαιας για την παλλινδρομηση την δικια μου εμπειρια απο την ωρα που εκοψα το θηλασμο και μετα και θα καταλαβεις..

Εκει που θα σε βοηθησει ενδεχομενως η παιδογαστρεντερολογος ειναι να ερμηνευεις αυτα που βλεπεις και να χειριζεσαι αναλογα το παιδι και αργοτερα την εισαγωγη των στερεων.

Θα ξεαγχωθεις (εν μερη)οσο η αναπτυξη ειναι καλη και θα ξερεις οτι αν προκυψει οισοφαγιτιδα θα το παρακολουθεις με την ειδικο και θα πραξεις αναλογα με καποιο φαρμακο.

Κατα τα αλλα κοριτσια δεν υπαρχει λυση..θα περασει απο μονο του....

Ειναι δυσκολο τωρα να το χωνεψετε αλλα τελικα ετσι ειναι..

Και εγω χτυπιομουν οταν μου ελεγαν οτι θα περασει και προς το παρον δεν κανουμε τιποτα αλλα τελικα ετσι εγινε..

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...