Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και τύψεις


Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο  

1.461

  1. 1. Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο

    • ναι
      458
    • έτσι και έτσι
      222
    • όχι
      273


Recommended Posts

Γεια σου mariori!

Να χαίρεσαι την κορούλα σου. Πράγματι ο πρώτος καιρός με το μωρό είναι κουραστικός και είναι φυσικό να έχεις τύψεις και ανασφάλειες, ειδικά αν υπάρχουν προβλήματα με το βάρος. Φυσικό είναι επίσης να νιώθεις κουρασμένη με τα ξενύχτια, και με το δίκιο σου είσαι περήφανη που παρόλ΄αυτά το παλεύεις. Πάντως να ξέρεις ότι και ξένο γάλα να έδινες, δεν είναι σίγουρο ότι θα χόρταινε πιο γρήγορα και ότι δεν θα αναγκαζόσουν να την ξυπνάς. Αυτό είναι μύθος. Κάθε παιδί έχει τους δικούς του ρυθμούς. Άσε που στατιστικά θα αυξάνονταν οι πιθανότητες να αρρωστήσει, οπότε πιθανώς θα έπαιρνε βάρος ακόμη πιο αργά από την ταλαιπωρία και την ανορεξία. Επομένως δεν υπάρχει κανένας λόγος να θεωρείς ότι την ταλαιπωρείς που την θηλάζεις.

 

Για τα βιβλία για το θηλασμό, το συγκεκριμένο δεν το έχω διαβάσει, αλλά για ανάλογα βιβλία που διάβασα συμφωνώ με την άποψή σου, ότι ναι μεν βοηθούν πολύ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά όταν υπάρχουν προβλήματα μπορεί και να σε αγχώσουν. Το λέω εκ πείρας, γιατί κι εμείς είχαμε δυσκολίες, δυστυχώς. Αν σε αγχώνει ένα βιβλίο ή συγκεκριμένες συζητήσεις στο φόρουμ, απλώς μην τα διαβάζεις στη φάση που βρίσκεσαι. Κοίταξε να χαρείς το κοριτσάκι σου και να απολαύσεις το θηλασμό. Καλό κουράγιο (το χρειάζεσαι!) και εύχομαι σύντομα να ξεπεραστούν και τα προβλήματα με την οριακή ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για τα βιβλία για το θηλασμό, το συγκεκριμένο δεν το έχω διαβάσει, αλλά για ανάλογα βιβλία που διάβασα συμφωνώ με την άποψή σου, ότι ναι μεν βοηθούν πολύ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά όταν υπάρχουν προβλήματα μπορεί και να σε αγχώσουν.

 

To συγκεκριμένο βιβλίο είναι ένα δίτομο γραμμένο από μια παιδίατρο και σύμβουλο θηλασμού και αναφέρει όλα τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει μια μητέρα που θηλάζει. Τα προβλήματα μπορεί να είναι από τη μεριά του παιδιού ή από τη μεριά της μητέρας. Τα περισσότερα προβλήματα έχουν λύση αλλά μερικά δεν έχουν και αναφέρονται και αυτά. Στα προβλήματα από τη μεριά της μητέρας αναφέρει με μεγάλο σεβασμό την μη επιθυμία της μητέρας να θηλάσει και προτείνει τρόπους αποθηλασμού. Εξηγεί μερικούς από τους λόγους που είναι γνωστοί(προσωπικούς, οικογενειακούς, κοινωνικούς, ψυχολογικούς) για να βοηθήσει την ίδια τη μητέρα, αλλά και οποιονδήποτε άλλο διαβάζει το βιβλίο να κατανοεί και να σέβεται την απόφαση της μητέρας.

 

 

Ενδιαφέρον θα ήταν να διαβάσετε για τη βιοηθική του θηλασμού:

 

http://www.bioethicsreview.uoc.gr/Vol1/Issue1/v1i1sa3_Dagla.pdf

 

Την οποία βιοηθική διαμόρφωσαν κυρίως διεθνείς φορείς όπως ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η Unicef (μπορείτε να το διαπιστώσετε από τη βιβλιογραφία του κειμένου και τις αναφορές μέσα στο κείμενο).

 

Ομαδοποιημένη κριτική των βιβλίων δεν μπορεί να γίνει γιατί ο κάθε συγγραφέας φέρει ευθύνη μόνο για τα δικά του γραφόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Θήλασα και τα 2 μου παιδιά για πολύ μικρό χρονικό διάστημα,αυτό δε με κάνει να νιώθω τύψεις,δε θα είχε νόημα γιατί αφ'ενός, δε γυρίζει ο χρόνος πίσω, αφ'ετάιρου αν έμπαινα σε έναν τέτοιο κύκλο θα στερούσα ακόμη πιό σημαντικά πράγματα απο τα παιδιά κι αυτό δεν το θέλω.

Θυμάμαι ότι το συναίσθημα που είχα τις ώρες του θηλασμού, δε μπορούσα και ακόμη δε μπορώ να το συγκρίνω με τίποτα.Μια απέραντη ηρεμία-ευτυχία-γαλήνη... απλώς δε βρίσκω τα σωστά λόγια :oops:

Αν σήμερα γεννούσα ένα παιδάκι ακόμη θα το θήλαζα σαφώς για μεγαλύτερο διάστημα.

Το γεγονός ότι δε θήλασα,δε μου δημιουργεί κανένα αρνητικό συναίσθημα απέναντι στις κοπέλες που θηλάζουν(το αντίθετο μάλιστα).

 

Για το αισθητικό κομμάτι τώρα:

 

Αλήθειες και μύθοι για τον θηλασμό

 

Η γυναίκα που θηλάζει δεν χάνει βάρος: Είναι πιθανό, χωρίς όμως να ισχύει σε κάθε περίπτωση. Το βέβαιο είναι ότι, όπως η Φύση έχει προβλέψει να προστίθενται ορισμένα κιλά στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, με τον ίδιο τρόπο έχει φροντίσει να μη χάνονται αμέσως μετά τον τοκετό επειδή η μητέρα θα θηλάσει το μωρό της. Ο οργανισμός είναι προγραμματισμένος να χάνει 1.000 - 1.500 γραμμ. τον μήνα χωρίς δίαιτα, και χρησιμοποιεί αυτές τις θερμίδες για να φτιάξει το γάλα. Αν η μητέρα τρώει όσο πεινάει και πίνει όσο διψάει ενώ θηλάζει, τότε θα χάσει τα κιλά της σταδιακά.

 

 

Το στήθος «πέφτει» με τον θηλασμό: Το στήθος με τον θηλασμό επανέρχεται σταδιακά, χωρίς το απότομο αδυνάτισμα που μπορεί να δημιουργήσει χαλάρωση στο δέρμα. Αλλωστε οι περισσότερες μετατροπές στο στήθος γίνονται στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, οπότε από 200 γραμμ. που ζυγίζει συνήθως, μπορεί να φτάσει τα 300 - 600 γραμμ. Τις πρώτες 7 - 10 ημέρες μετά τον τοκετό παραμένει πολύ μεγάλο. Στη συνέχεια όμως μαλακώνει, μικραίνει και ακολουθεί τις ανάγκες του νεογέννητου.

 

 

«Το γάλα μου δεν φτάνει»! Οταν ξεκινήσει η μεικτή διατροφή, το γάλα σταματάει επειδή το μωρό διαλέγει το εύκολο, δηλαδή το μπιμπερό. Στον θηλασμό η γλώσσα κάνει κυματοειδείς κινήσεις και βγάζει το γάλα, ενώ από το μπιμπερό το γάλα κυλάει εύκολα. Το στήθος όμως ακολουθεί τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης: παράγει τόσο γάλα όσο του ζητάμε. Οσο πιο συχνά βάζουμε στο στήθος το παιδί τόσο περισσότερο γάλα παράγει.

 

 

Ο θηλασμός είναι αντισύλληψη: Οταν έχουμε πλήρη και αποκλειστικό θηλασμό -μέχρι τους πρώτους 6 μήνες δηλαδή- μπορούμε να έχουμε προστασία μέχρι 98%, αλλά όχι πάντα. Μετά το 6μηνο, που μπαίνουν κι άλλες τροφές στο διαιτολόγιο του παιδιού, «επιστρέφει» η έμμηνος ρύση, οπότε χρειάζεστε άλλον τρόπο αντισύλληψης.

 

 

«Αν έχω κάνει καισαρική, δεν μπορώ να θηλάσω»: Ηταν λάθος όταν παλιότερα οι γυναίκες που έκαναν καισαρική σταματούσαν τον θηλασμό. Σήμερα αυτό το αναγνωρίζει η ιατρική και έτσι στα μαιευτήρια όπου υπάρχει ευαισθητοποίηση γύρω από το θέμα, μόλις η μητέρα συνέλθει, βάζουν το μωρό δίπλα στο κρεβάτι και θηλάζει.

 

http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_womdeco_1_17/02/2009_267797

 

Η επιλογή του Θηλασμού ή μη,είναι προσωπικό θέμα της κάθε γυναίκας απο κεί και πέρα.

Συνειδητή θεωρώ ότι είναι όταν: έχει ενημερωθεί σωστά και για τις δύο περιπτώσεις και αποφασίσει έχοντας ολοκληρωμένη άποψη (όπως και για κάθε θέμα άλλωστε).

Οι λόγοι που πολλές απο μάς μας κάνουνε να μην έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα πολλοί:

Μη ενημέρωση της μέλλουσας μητέρας (και νά'τανε μόνο στο θηλασμό..) Μη ενημερωμένοι γιατροί,μη ενημερωμένες μαίες,μη φιλικά μαιευτήρια,μη...μη...μη.. η τελευταία υπεύθηνη είναι συνήθως η νέα μαμά αλλά κι εκείνη που την πληρώνει.

Παρ'όλα αυτά πιστεύω ότι ο σεβασμός στις προσωπικές αποφάσεις των άλλων (όποιες και για όποιο λόγο κι αν παίρνονται) είναι μια καλή αφετηρία δημιουργικού διαλόγου.

Αυτό που όλες είμαστε αναμφίβολα, είναι: Οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος (μητρότητα).

 

 

 

Συμφωνω με την Gavrias.......μπραβο για μια ακομη φορα.

Με καλυψες απολυτα!:-)

 

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο βιβλίο είναι ένα δίτομο γραμμένο από μια παιδίατρο και σύμβουλο θηλασμού και αναφέρει όλα τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει μια μητέρα που θηλάζει. Τα προβλήματα μπορεί να είναι από τη μεριά του παιδιού ή από τη μεριά της μητέρας. Τα περισσότερα προβλήματα έχουν λύση αλλά μερικά δεν έχουν και αναφέρονται και αυτά. Στα προβλήματα από τη μεριά της μητέρας αναφέρει με μεγάλο σεβασμό την μη επιθυμία της μητέρας να θηλάσει και προτείνει τρόπους αποθηλασμού. Εξηγεί μερικούς από τους λόγους που είναι γνωστοί(προσωπικούς, οικογενειακούς, κοινωνικούς, ψυχολογικούς) για να βοηθήσει την ίδια τη μητέρα, αλλά και οποιονδήποτε άλλο διαβάζει το βιβλίο να κατανοεί και να σέβεται την απόφαση της μητέρας.

 

 

Ενδιαφέρον θα ήταν να διαβάσετε για τη βιοηθική του θηλασμού:

 

http://www.bioethicsreview.uoc.gr/Vol1/Issue1/v1i1sa3_Dagla.pdf

 

Την οποία βιοηθική διαμόρφωσαν κυρίως διεθνείς φορείς όπως ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η Unicef (μπορείτε να το διαπιστώσετε από τη βιβλιογραφία του κειμένου και τις αναφορές μέσα στο κείμενο).

 

Ομαδοποιημένη κριτική των βιβλίων δεν μπορεί να γίνει γιατί ο κάθε συγγραφέας φέρει ευθύνη μόνο για τα δικά του γραφόμενα.

 

Αγλαια μου αυτα που γραφει στην βιοηθικη του θηλασμου ειναι ακριβως οπως βιωνουμε τη σταση ολων των φορεων απεναντι στο θηλασμο . Αμαν πια !!!! Σ'αυτη τη χωρα γιατι ειναι τοσο δυσκολο να μην γινεται το σωστο ; Και να την πληρωνουν τα μωρακια !!!! Αυτο το διαστημα εχουν γεννηθει πολλα μωρα στην περιοχη μου και δεν θηλαζει κανενα , επειδη καμια τους δεν εχει γαλα . Δεν αντεχω να ακουω αυτη τη δικαιολογια , εκνευριζομαι αφανταστα . Νιωθω ασχημα για τα καημενα τα μωρακια που δεν τους προσφερουν ο,τι τοσο απλοχερα μας εχει χαρισει η φυση , το γαλατακι μας . Και ειναι δωρεαν , το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη και επιμονη και φυσικα πολλη αγαπη την οποια ολες μας εχουμε για τους θησαυρους μας, οπως λεει και η κυρια Πατσουρου το μωρο ειναι το μοναδικο πλασμα που πρωτα το αγαπας και μετα το γνωριζεις . Ο θηλασμος δεν ειναι απλα ενας τροπος σιτισης , αλλα χιλιαδες αλλα πραγματα , τα μωρακια μας εκτος απο γαλα θηλαζουν αγαπη , στοργη , ζεστασια , ευτυχια και γαληνη .

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου αυτα που γραφει στην βιοηθικη του θηλασμου ειναι ακριβως οπως βιωνουμε τη σταση ολων των φορεων απεναντι στο θηλασμο . Αμαν πια !!!! Σ'αυτη τη χωρα γιατι ειναι τοσο δυσκολο να μην γινεται το σωστο ; Και να την πληρωνουν τα μωρακια !!!! Αυτο το διαστημα εχουν γεννηθει πολλα μωρα στην περιοχη μου και δεν θηλαζει κανενα , επειδη καμια τους δεν εχει γαλα . Δεν αντεχω να ακουω αυτη τη δικαιολογια , εκνευριζομαι αφανταστα . Νιωθω ασχημα για τα καημενα τα μωρακια που δεν τους προσφερουν ο,τι τοσο απλοχερα μας εχει χαρισει η φυση , το γαλατακι μας . Και ειναι δωρεαν , το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη και επιμονη και φυσικα πολλη αγαπη την οποια ολες μας εχουμε για τους θησαυρους μας, οπως λεει και η κυρια Πατσουρου το μωρο ειναι το μοναδικο πλασμα που πρωτα το αγαπας και μετα το γνωριζεις . Ο θηλασμος δεν ειναι απλα ενας τροπος σιτισης , αλλα χιλιαδες αλλα πραγματα , τα μωρακια μας εκτος απο γαλα θηλαζουν αγαπη , στοργη , ζεστασια , ευτυχια και γαληνη .

 

Ίσως δεν θα έπρεπε να γενικεύεις. Νιώθεις άσχημα για τα δικά μας παιδιά; Η κάθε περιπτωση είναι ξεχωριστή. Λυπάμαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νοιωθω ασχημα για το συστημα , που δεν βοηθαει τις μητερες και δεν τις κατατοπιζει οπως θα επρεπε , με αποτελασμα μια μητερα να μην εχει γαλα , επειδη δεν ηξερε τι να κανει , ενω θα ηθελε να προσφερει το γαλατακι της , αλλα δεν ηξερε τον τροπο , γιατι πολυ απλα κανεις δεν ενδιαφερεται να την κατατοπισει . Εχεις δει πουθενα ή ακουσει καμια καμπανια για τον θηλασμο ; Εκτος απο μεμονομενες περιπτωσεις . Ο σχολιασμος μου ειναι καθαρα συναισθηματικος , στενοχωριεμαι που δεν υπαρχει ενημερωση και προνοια οσον αφορα το μητρικο θηλασμο .

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλα αυτά πιστεύω ότι ο σεβασμός στις προσωπικές αποφάσεις των άλλων (όποιες και για όποιο λόγο κι αν παίρνονται) είναι μια καλή αφετηρία δημιουργικού διαλόγου.

Αυτό που όλες είμαστε αναμφίβολα, είναι: Οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος (μητρότητα).

 

 

 

Νιωθω ασχημα για τα καημενα τα μωρακια που δεν τους προσφερουν ο,τι τοσο απλοχερα μας εχει χαρισει η φυση , το γαλατακι μας . Και ειναι δωρεαν , το μονο που χρειαζεται ειναι υπομονη και επιμονη και φυσικα πολλη αγαπη την οποια ολες μας εχουμε για τους θησαυρους μας, οπως λεει και η κυρια Πατσουρου το μωρο ειναι το μοναδικο πλασμα που πρωτα το αγαπας και μετα το γνωριζεις . Ο θηλασμος δεν ειναι απλα ενας τροπος σιτισης , αλλα χιλιαδες αλλα πραγματα , τα μωρακια μας εκτος απο γαλα θηλαζουν αγαπη , στοργη , ζεστασια , ευτυχια και γαληνη .

 

 

Ωραιος δημιουργικος διαλογος!:!:

Αρχισαμε παλι τα ιδια..........Ορεξη που την εχετε,βραδυατικα....:?

 

Αληθεια,δεν το ηξερα οτι την αγαπη,την στοργη,την ζεστασια,την ευτυχια και την γαληνη την θηλαζεις μονο...και οτι τα μωρα που δεν θηλαζουν στερουνται ολων αυτων των συναισθηματων!!!:confused:..Δεν συνεχιζω,γιατι βλεπω να σκοτωνομαστε παλι....

Κι εγω λυπαμαι πολυ.......

 

Link to comment
Share on other sites

Νοιωθω ασχημα για το συστημα , που δεν βοηθαει τις μητερες και δεν τις κατατοπιζει οπως θα επρεπε , με αποτελασμα μια μητερα να μην εχει γαλα , επειδη δεν ηξερε τι να κανει , ενω θα ηθελε να προσφερει το γαλατακι της , αλλα δεν ηξερε τον τροπο , γιατι πολυ απλα κανεις δεν ενδιαφερεται να την κατατοπισει . Εχεις δει πουθενα ή ακουσει καμια καμπανια για τον θηλασμο ; Εκτος απο μεμονομενες περιπτωσεις . Ο σχολιασμος μου ειναι καθαρα συναισθηματικος , στενοχωριεμαι που δεν υπαρχει ενημερωση και προνοια οσον αφορα το μητρικο θηλασμο .

 

Γι' αυτό σίγουρα δεν φταίει η μητέρα. Τώρα τουλάχιστον μπορείς να ενημερωθείς αλλά πριν από κάποια χρόνια;

δεν διαφωνώ για την αξία του θηλασμού. Μην ξεχνάς ότι ζούμε στην Ελλάδα και τίποτα(κατά τη γνώμη μου) δεν είναι οργανωμένο.

Γέννησα το Νοέμβριο . Με το εξιτήριο:το μωρό το κράτησαν 9 μέρες στο θάλαμο νεογνών απλά λέει για παρακολούθηση,μήπως είχε καρδιολογικό πρόβλημα σε νοσοκομείο που δεν έχει παιδοκαρδιολόγο. ¨οταν κανονίσαμε μόνοι μας να βρούμε τον παιδ. μας ζήτησαν και τα ρέστα. Ο παιδοκαρδιολόγος βεβαιώνει εγγράφως ότι το παιδί δεν έχει πρόβλημα. Οι παιδιατροι στο Νοσοκ. προσπαθούν και πάλι να βρουν πρόβλημα.9 μέρες 3 φορέςκαθε μέρα κάνω 40 Χιλιομ για να θηλάσω το παιδί, να αντλήσω γάλα και να γυρίσω στο σπίτι όπου ένα παιδί 10 χρονών ήταν "μόνο" σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Για τη δική μου κατάσταση ούτε λόγος. Οι εξετάσεις του μωρού δεν έδειξαν κάτι. Ευτυχώς είναι καλά. όταν πήρα το μωρό στο σπίτι άρχισα να έχω προβλήματα (γυναικολογικά). Πάει το γάλα. Δεν έγραψα αυτά για να δικαιολογηθώ. τα έγραψα γιατί είχα ανάγκη να τα πω. Δυστυχώς η δική μου αντοχή και η άγνοια ως εκεί έφταναν.

Μακάρι οι υπόλοιπες να τα πάνε καλύτερα.

Αλλά γιατί δεν κάνετε κάτι στον τομέα της ενημέρωσης; Οχι μόνο στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Ακαματρα μου να σου ζησει το παιδακι σου , εγω γεννησα στις 17 Οκτωβρη . Φυσικα και δεν φταις σε τιποτα και ουτε να νιωθεις ασχημα . Πανω απο ολα μετραει η αγαπη που δινουμε στα μωρακια μας , γι'αυτο εγραψα οτι πρωτα το αγαπαμε και μετα το γνωριζουμε το μικρο μας . Εσυ εκανες τον αγωνα σου και την προσπαθεια σου , μονο που εγινες μανα εχεις κανει το θαυμα σου σ'αυτο τον κοσμο , δεν χρειαζεται να θηλασεις για να αποδειξεις τιποτα . Εγω αν ειδες ξεκινησα το σχολιασμο μου με βαση το μηνυμα της Αγλαιας για τη βιοηθικη του θηλασμου και δεν ειχα καμια προθεση να στενοχωρησω καμια μανουλα και λυπαμαι αν το εκανα . Ο,τι εγραψα το εγραψα επειδη ζουμε σε μια χωρα που δεν εκτιμα το θηλασμο και δεν τον προαγει . Εχεις δικιο οτι κατι πρεπει να γινει , μακαρι εμεις οι μανουλες να μπορεσουμε να κανουμε κατι . Καμια μαμα να μην νοιωθει τυψεις , αν τις ετυχαν εμποδια ενω ηθελε και δεν τα καταφερε . Δε σε κανει καλη μανα ο θηλασμος , αλλα ολη σου η σταση απεναντι στα παιδια σου . Ευχομαι να αλλαξουν οι συνθηκες στο μελλον , να υπαρξει περισσοτερη ενημερωση , υποστηριξη και κατανοηση για ολες τις μητερες ειτε θηλαζουν ειτε οχι . Ειναι σπουδαιο πραγμα η μητροτητα .

Link to comment
Share on other sites

Ακαματρα μου να σου ζησει το παιδακι σου , εγω γεννησα στις 17 Οκτωβρη . Φυσικα και δεν φταις σε τιποτα και ουτε να νιωθεις ασχημα . Πανω απο ολα μετραει η αγαπη που δινουμε στα μωρακια μας , γι'αυτο εγραψα οτι πρωτα το αγαπαμε και μετα το γνωριζουμε το μικρο μας . Εσυ εκανες τον αγωνα σου και την προσπαθεια σου , μονο που εγινες μανα εχεις κανει το θαυμα σου σ'αυτο τον κοσμο , δεν χρειαζεται να θηλασεις για να αποδειξεις τιποτα . Εγω αν ειδες ξεκινησα το σχολιασμο μου με βαση το μηνυμα της Αγλαιας για τη βιοηθικη του θηλασμου και δεν ειχα καμια προθεση να στενοχωρησω καμια μανουλα και λυπαμαι αν το εκανα . Ο,τι εγραψα το εγραψα επειδη ζουμε σε μια χωρα που δεν εκτιμα το θηλασμο και δεν τον προαγει . Εχεις δικιο οτι κατι πρεπει να γινει , μακαρι εμεις οι μανουλες να μπορεσουμε να κανουμε κατι . Καμια μαμα να μην νοιωθει τυψεις , αν τις ετυχαν εμποδια ενω ηθελε και δεν τα καταφερε . Δε σε κανει καλη μανα ο θηλασμος , αλλα ολη σου η σταση απεναντι στα παιδια σου . Ευχομαι να αλλαξουν οι συνθηκες στο μελλον , να υπαρξει περισσοτερη ενημερωση , υποστηριξη και κατανοηση για ολες τις μητερες ειτε θηλαζουν ειτε οχι . Ειναι σπουδαιο πραγμα η μητροτητα .

 

Σε αυτο συμφωνουμε ολοι,νομιζω...:-)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακαματρα μου να σου ζησει το παιδακι σου , εγω γεννησα στις 17 Οκτωβρη . Φυσικα και δεν φταις σε τιποτα και ουτε να νιωθεις ασχημα . Πανω απο ολα μετραει η αγαπη που δινουμε στα μωρακια μας , γι'αυτο εγραψα οτι πρωτα το αγαπαμε και μετα το γνωριζουμε το μικρο μας . Εσυ εκανες τον αγωνα σου και την προσπαθεια σου , μονο που εγινες μανα εχεις κανει το θαυμα σου σ'αυτο τον κοσμο , δεν χρειαζεται να θηλασεις για να αποδειξεις τιποτα . Εγω αν ειδες ξεκινησα το σχολιασμο μου με βαση το μηνυμα της Αγλαιας για τη βιοηθικη του θηλασμου και δεν ειχα καμια προθεση να στενοχωρησω καμια μανουλα και λυπαμαι αν το εκανα . Ο,τι εγραψα το εγραψα επειδη ζουμε σε μια χωρα που δεν εκτιμα το θηλασμο και δεν τον προαγει . Εχεις δικιο οτι κατι πρεπει να γινει , μακαρι εμεις οι μανουλες να μπορεσουμε να κανουμε κατι . Καμια μαμα να μην νοιωθει τυψεις , αν τις ετυχαν εμποδια ενω ηθελε και δεν τα καταφερε . Δε σε κανει καλη μανα ο θηλασμος , αλλα ολη σου η σταση απεναντι στα παιδια σου . Ευχομαι να αλλαξουν οι συνθηκες στο μελλον , να υπαρξει περισσοτερη ενημερωση , υποστηριξη και κατανοηση για ολες τις μητερες ειτε θηλαζουν ειτε οχι . Ειναι σπουδαιο πραγμα η μητροτητα .

Συμφωνώ μαζί σου. Ευχαριστώ για τις ευχές και μακάρι όλες οι μανάδες να χαιρονται το παιδάκια τους. Συμφωνώ ότι κάνετε τον αγώνα σας για το θηλασμό. Πραγματικά συγχαρητήρια. Επειδή όμως ποτέ δεν ξέρουμε τι κουβαλάει η κάθε μάνα θα ήθελα να είμαστε λιγότερο απόλυτες.(προσωπική μου άποψη)

αρχοντούλα, σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να τα γράψω. τουλάχιστον έκανα ψυχανάλυση.

Σου εύχομαι να χαίρεσαι τα παιδάκια σου(πόσα;)και να τα καμαρώσεις όπως επιθυμείς

Link to comment
Share on other sites

Αλλά γιατί δεν κάνετε κάτι στον τομέα της ενημέρωσης; Οχι μόνο στο διαδίκτυο.

To θέμα είναι ότι οι περισσότεροι γιατροί δεν θέλουν να ενημερωθούν. Στις ημερίδες που διοργανώνονται στη Θεσσαλονίκη από τις μαιευτικές κλινικές οι μόνοι γιατροί που έρχονται είναι οι ειδικευόμενοι που κάνουν ειδικότητα με τους 1-2 καθηγητές που διοργανώνουν την ημερίδα. Επιπλέον έρχονται 2-3 επαγγελματίες. Κανείς άλλος! Αυτό νομίζω τα λέει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Ευχαριστώ για τις ευχές και μακάρι όλες οι μανάδες να χαιρονται το παιδάκια τους. Συμφωνώ ότι κάνετε τον αγώνα σας για το θηλασμό. Πραγματικά συγχαρητήρια. Επειδή όμως ποτέ δεν ξέρουμε τι κουβαλάει η κάθε μάνα θα ήθελα να είμαστε λιγότερο απόλυτες.(προσωπική μου άποψη)

αρχοντούλα, σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να τα γράψω. τουλάχιστον έκανα ψυχανάλυση.

Σου εύχομαι να χαίρεσαι τα παιδάκια σου(πόσα;)και να τα καμαρώσεις όπως επιθυμείς

 

με καλυψες πληρως

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι οι περισσότεροι γιατροί δεν θέλουν να ενημερωθούν. Στις ημερίδες που διοργανώνονται στη Θεσσαλονίκη από τις μαιευτικές κλινικές οι μόνοι γιατροί που έρχονται είναι οι ειδικευόμενοι που κάνουν ειδικότητα με τους 1-2 καθηγητές που διοργανώνουν την ημερίδα. Επιπλέον έρχονται 2-3 επαγγελματίες. Κανείς άλλος! Αυτό νομίζω τα λέει όλα.

 

Εγώ Αγλαϊα δεν εννοούσα τους γιατρούς αλλά τις γυναίκες. Όταν γέννησα δεν είχα σύνδεση ιντερνετ. Σκεφτομαι ότι πρέπει να γίνει γνωστό στις νέες κοπέλες ότι υπάρχουν ειδικοί που μπορούν να τις βοηθήσουν. Πραγματικά εκείνη τη δυσκολη περίοδο θα ήθελα να ήξερα που μπορώ να απευθυνθώ. Θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σου

Στο πρώτο παιδί ο γιατρός είπε ότι δεν είχα γάλα(μην κολλήσουμε εδώ) και να δώσω συμπλήρωμα. Βέβαια πάει ο θηλασμός

Ένα χρόνο μετά στον αριστερό μαστό αδένωμα (8χ5), αφαίρεση, βιοψία καλή.

Μπορεί να συνδέονται;

Η μαστογραφία γίνεται μετά τα 40 και μόνο αν η ψηλάφιση δείξει κάτι;

ή τουλάχιστον που μπορώ να βρω έγκυρες πληροφορίες;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα,Πολυ ωραια η συζητηση σας και θα ηθελα και εγω να πω την αποψη η και την εμπειρρια μου πανω σε αυτο το θεμα.Γεννησα τη μικρη μου πριν 2 χρονια,κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου δεν ειχα καμια ενημερωση πανω σε αυτο το θεμα αλλα ουτε και οταν γεννησα απο καποια μαια η γιατρο.Με το που πηρα αγκαλια τη μικρη απο ενστικτο καθαρα ηξερα ακριβως τι επρεπε να κανω.Τις μονες συμβουλες που ειχα ηταν απο τη μητερα μου που απ τη πρωτη μερα κιολας με επριζε να πινω τσαι να τρωω σουπες να βαζω ζεστες κομπρεσες στο στηθος και διαφορα μικρα κολπακια που ηξερε αυτη.Δεν ξερω αν οι συμβουλες της ηταν αυτες που με βοηθησαν η το γεγονος οτι δε δουλευα και ημουν συνεχως με τη μικρη αλλα καταφερα να τη θηλασω για 11 μηνες χωρις κανενα ειδους συμπληρωμα(εννοειται οτι τον 5 μηνα που αρχισαμε τις στερεες τροφες της τις εδινα απλα οσον αφορα το γαλα επινε μονο απο μενα).Αυτη τη περιοδο μια κολλητη μου ειναι και αυτη εγκυος και καθε φορα που συζηταμε για το θεμα αυτο της λεω οτι για μενα ο θηλασμος ηταν μια απιστευτη εμπειρια και παροτι μερικες φορες ισως μου ηταν λιγο κουραστικος(επι 5 μηνες πηγαινα στη σχολη μου και επρεπε να αφηνω γαλα για τη μικρη οταν ηταν 4 μηνων εως τους 9 μηνες της)πιστευω οτι αξιζε τον κοπο.Κατα τη γνωμη μου το να προσπαθεις να θηλασεις μονο και μονο επειδη θεωρειται οτι ειναι το σωστο δεν εχει νοημα αν ειναι να το κανεις θα το κανεις επειδη το θελεις εσυ.Αν καποιες γυναικες για α,χ λογους δεν παραγουν την ιδια ποσοτητα γαλακτος με καποιες αλλες δε θα πρεπει να αισθανονται ασχημα.Οταν μια νεα μαμα αναγκαστικα πρεπει να βγει στη δουλεια δε θα πρεπει να το φερνει ως δικαιολογια υπαρχουν τροποι που μπορουν να τη βοηθησουν να μη σταματησει τη διαδικασια του θηλασμου,και παλι αν θελει να μπει η ιδια σε αυτη τη διαδικασια.Ο θηλασμος για να κλεισω κατα τη προσωπικη μου αποψη δεν ειναι κατι που θα πρεπει να μας κανει να αισθανομαστε τυψεις η ασχημα η να γινεται αναγκαστικα ειναι μια διαδικασια που απ τη στιγμη που μπορεις να το κανεις θα πρεπει να αφησεις και τον ευτο σου αλλα και το παιδι σου να το απολλαυσει.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν δουμε το θηλασμο οπως ειναι ,δηλαδη ως το πιο φυσικο πραγμα στο κοσμο θα γινουν ολα πιο απλα και θα αντιμετωπιζουμε ευκολοτερα τις οποιες δυσκολιες.Αυτο που μας δυσκολευει, κατα τη γνωμη μου ,ειναι οτι εχουμε φυγει χιλιομετρα μακρια απο οτι εχει να κανει με τη φυση μας σαν ανθρωποι.(ανωτερα θηλαστικα οντα...σωστα δε το λεω???).Δε θηλαζουμε, τρωμε μονο επεξεργασμενες τροφες, διαπαιδαγωγουμε τα παιδια μας για να ειναι πετυχημενοι επαγγελματιες και οχι ευτυχιμενοι ανθρωποι(οπως αυτα τα ιδια το νιωθουν και οχι οπως θα θελαμε εμεις), χρησιμοποιυμε μονο χημικα ακομη και πανω μας , φοραμε μονο συνθετικα, φερομαστε εξουσιαστικα σε ζωα ανθρωπους .......και αλλα τοσα που δειχνουν ποσο δυσκολο εγινε τελικα να δεχομαστε το απλο, αθρωπινο και γενικα αυτο που ειναι συμβατο με τη φυση μας.Ψαχνουμε τη κατ΄επιφαση ευκολια μας μεσα απο φορμουλες, μπειμπιλινο , χημικα καλλυντικα , καταπιεστικες τεχνικες διαπαιδαγωγησης και διαστρεβλωμενες διαπροσωπικες σχεσεις.Δεν βγαινω εκτος απλα θελω να πω ανα γυρισουμε στη φυση μας και δεχομαστε αυτο που ισχυε για χιλιαδες χρονια ολα θα απλοποιηθουν και δε μας φαινεται βουνο να θηλασουμε το παιδι μας ή να του λιωσουμε τα φρουτα του αντι να του δωσουμε ετοιμη φρουτοκρεμα.Δε χρειαζονται τυψεις , αλλαγη στασης ζωης χρειαζεται.(ειμαι αρκετα ρομαντικη και ιδεολογος, οποτε σε οποια δεν αρεσουν αυτα που γραφω ας απαντησει με γλυκυτητα και ευγενια.....)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου !!!! Ετσι ακριβως εχει να κανει η κατασταση!!!!Τυψεις πρεπει να εχουν ολοι αυτοι που ευθυνονται για το οτι εχουμε απομακρυνθει απο τη φυση και εχουμε υιοθετησει αλλους τροπους ζωης και σιτισης για τα μωρα μας , εχει τοσο πολυ τυπωθει μεσα στο μυαλο των περισσοτερων μητερων οτι και το μπιμπερο ειναι τοσο φυσικο οσο το στηθος . Φυσικα δε φταινε οι μαμαδες , αλλα το συστημα μεσα στο οποιο μεγαλωσαν οι γονεις μας και εμεις ακομη οι ιδιες , που απο μονες μας , με πολλη κοπο και διαβασμα προσπαθουμε να μαθουμε ποιο ειναι το σωστο για τα αγγελουδακια μας . Ειμαστε θηλαστικα και μας μεγαλωνουν διαφορετικα , επειδη αυτο συμφερει ολο το συστημα , να χαθουν τοσα οικονομικα οφελη ; Σιγα μην νοιαστουν!!! Και συμφωνω απολυτα οτι ο θηλασμος δεν πρεπει να ειναι εξαναγκαστικος και υποχρεωτικος , επειδη ειναι το καλυτερο για το παιδι ,αν δεν ειναι επιθυμητος το εχει γραψει εκατονταδες φορες και η Αγλαια μας , τοτε να μη γινεται . Προεχει και η ψυχικη ηρεμια της μαμας οσο και του μικρου της . Συμπονω ολες τις μανουλες που ενω ηθελαν , τους ετυχαν εμποδια και δεν τα καταφεραν , οπως θα ηθελαν . Δεν πειραζει η ζωη ειναι δυσκολη σε πολλους τομεις και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη , σε ολους μας τυχαινουν αναποδιες . Προχωραμε μπροστα με θετικη σκεψη και αισιοδοξια και δεν το βαζουμε κατω πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

Θήλασα και τα δυο μου παιδιά, το πρώτο 11 μήνες και το δεύτερο 9 μήνες. Και τα δύο σταμάτησαν όταν ήθελαν αυτά(προσπάθησα 1 εβδομάδα το καθένα να τα βάλω σχεδόν με το ζόρι να θηλάσουν, αλλά έκλειναν το στόμα). Την κόρη μου τη είχαμε στην εντατική λόγω ίκτερου 5 μέρες, και μετά σε απλή θερμοκοιτίδα άλλες 4. Από την 3η μέρα της γέννησής της που ήρθε το γάλα μου, επειδή οι απόψεις των γιατρών ήταν αντικρουόμενες (κάποιοι πίστευαν ότι επειδή είχαμε ασυμβατότητα ομάδας αίματος το γάλα μου θα την έβλαπτε), έβγαζα το γάλα μου και το πετούσα. Βγήκα από το μαιευτήριο μόνη μου και έβγαζα γάλα με το mini electric της medela και μια φορά την ημέρα της το πήγαινα, αφού βρέθηκε κάποιος παιδίατρος, καλή του ώρα, και μου είπε "δώσε κοπέλα μου το γάλα σου στο παιδί"...Φυσικά δε με άφηναν να τη θηλάσω ακόμα και όταν βγάλαμε τους ορούς, για να μη μένει πολλή ώρα εκτός λάμπας. Όταν μου είπαν ότι έπινε 60 ml ανα 3 ώρες ενώ εγώ έβγαζα με το θήλαστρο 120 ml το 24ωρο απογοητεύτηκα. Όταν την πήραμε σπίτι τη θήλασα μία μέρα και μου μάτωσε το στήθος, αφού το μωρό δεν ήξερε πως να το πιάνει. Άλλες 2 μέρες με ξένο γάλα...Πήρα ψευδοθηλές και με πολλή προσπάθεια, πόνους, κλάμματα(δικά μου, όχι του μωρού) για 3 μήνες, θηλάσαμε (βέβαια της έκανα μεικτή διατροφή, γιατί κάποιες φορές δε μπορούσα να ακουμπήσω το στήθος μου), αλλά καταφέραμε να θηλάσουμε 11 μήνες. Φυσικά δε ρώτησα ποτέ κανένα παιδίατρο...Έπαιρνε το βάρος που έπρεπε, όχι στο μέγιστο, αλλά ποτέ ο παιδίατρος δε μου "πάσαρε" το γνωστό : " δεν πήρε 750 γρ. αυτό το μήνα, το γάλα σου δεν είναι θρεπτικό..." Στο δεύτερο μωρό είχα προμηθευτεί ήδη πριν πάω στο μαιευτήριο ψευδοθηλές, τον έβαλα στο στήθος μου αμέσως, και όταν άρχισε ξανά να με πονάει έβαλα κατευθείαν τις ψευδοθηλές, αγόρασα άλλο θήλαστρο (pump in style), από το e-bay, και έβγαζα γάλα για να στέλνω στον παιδικό, αφού πήγε από 3 μηνών. Ειλικρινά δε μου ήταν αποκρουστικό ούτε το να θηλάζω, ούτε το να χρησιμοποιώ το θήλαστρο. Και αν ήταν στο δικό μου χέρι, ειλικρινά δεν ξέρω για πόσο καιρό θα τα θήλαζα ακόμα. Πιστεύω ότι όταν θέλουμε πραγματικά και συνειδητά να θηλάσουμε, το καταφέρνουμε...Ίσως βέβαια να υπάρχουν και οι γυναίκες που δεν έχουν γάλα... Α, όσο για το στήθος, εγώ είμαι 39 ετών και αν εξαιρέσεις τα επιπλέον κιλά μου, το στήθος μου είναι και παραείναι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα τη συζήτηση & πρέπει να σας πω οτι είμαι πολύ μπερδεμένη.

Είμαι μαμά 2 αγοριών. Ο μεγάλος είναι τώρα 27 μηνών & τον θήλασα μόνο 3,5 μήνες μετά απο μεγάλη ταλαιπωρία καθώς είχα μαύρα μεσάνυχτα γύρω απο το θέμα. Χρησιμοποιούσα θηλές σιλικόνης γιατί όπως μου είχαν πει απο το μαιευτήριο οι θηλές μου δεν ήταν καλές, έβγαζα συνέχεια με θήλαστρο για να δω αν η ποσότητα του γάλακτος ήταν αρκετή, έπαθα μαστίτιδα κλπ κλπ...

Στον δεύτερο, που γίνεται 5 μηνών σε λίγες ημέρες, το πήρα προσωπικά. Αφού -πάλι- είχαμε κακή αρχή απο το μαιευτήριο, βούτηξα το μωρό & πήγα στο Έλενα Βενιζέλου που έχουν την τράπεζα μητρικού θηλασμού, μου έδειξαν τι πρέπει να κάνω & σιγα σιγά τα καταφέραμε. Ο μικρός πάει μια χαρά με το βάρος & την ανάπτυξή του γενικότερα, όμως είναι φαγανός. Έχω φτάσει να θηλάζω ανα 1,5-2 ώρες με αποτέλεσμα αφ'ενός να έχω εξαντληθεί, αφ'ετέρου να μην μπορώ να λείψω απο το σπίτι για περισσότερες απο 2 ώρες. Όσο για το θήλαστρο, έχω προσπαθήσει να βγάλω γάλα αλλά δεν βγαίνει αρκετό ώστε να του φτάνει για ένα γεύμα. Αυτό με βάζει σε σκέψεις μήπως δεν του φτάνει το γάλα μου & γι αυτό δεν κοιμάται & αρκετά...

Πάντως μέχρι σήμερα δοκίμασα να του δώσω 3 διαφορετικές σκόνες γάλακτος χωρίς καμία επιτυχία! Θέλει μόνο το δικό μου. Απο τη μια χαίρομαι, απο την άλλη όμως συχνά εύχομαι να έπινε το "ψεύτικο" για να μπορέσω να αποκτήσω λίγο χρόνο για τον εαυτό μου. Να πάω ένα κομμωτήριο, να βγώ ένα βράδυ με τον άντρα μου... Εκεί λοιπόν έρχονται οι τύψεις :)))

Για να μην σας κουράζω, σίγουρα πιστεύω οι απο τη στιγμή που αποφασίσαμε να κάνουμε παιδιά έχουμε υποχρέωση να κάνουμε το καλύτερο γι αυτά, αλλα πώς μπορούμε να ορίσουμε με ακρίβεια ποιο είναι αυτό?

Και όπως λέει η γιαγιά μου, τα ευτυχισμένα παιδιά έχουν ευτυχισμένες μαμάδες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο aglaia viewpost.gif

To θέμα είναι ότι οι περισσότεροι γιατροί δεν θέλουν να ενημερωθούν. Στις ημερίδες που διοργανώνονται στη Θεσσαλονίκη από τις μαιευτικές κλινικές οι μόνοι γιατροί που έρχονται είναι οι ειδικευόμενοι που κάνουν ειδικότητα με τους 1-2 καθηγητές που διοργανώνουν την ημερίδα. Επιπλέον έρχονται 2-3 επαγγελματίες. Κανείς άλλος! Αυτό νομίζω τα λέει όλα. ΟΙ ΕΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΓΛΑΙΑ? ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΝ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ " Ο ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΜΙΑ ΖΩΗ"??? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ, Ε ΟΧΙ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΧΑΛΑΕΙ! ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΣΤΙΚΟΥ ΑΔΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΝΟΧΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ. ΜΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ. ΕΠΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Αγλαϊα δεν εννοούσα τους γιατρούς αλλά τις γυναίκες. Όταν γέννησα δεν είχα σύνδεση ιντερνετ. Σκεφτομαι ότι πρέπει να γίνει γνωστό στις νέες κοπέλες ότι υπάρχουν ειδικοί που μπορούν να τις βοηθήσουν.

Mα αν δεν είναι ενημερωμένοι οι γιατροί και οι μαίες με τους οποίους έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή η μητέρα, το παιχνίδι θα χαθεί πριν καλά καλά ξεκινήσει. Οι σύμβουλοι θηλασμού θα έπρεπε να είναι μέσα στα νοσοκομεία όπως γίνεται σε άλλες χώρες (πχ στην Αυστραλία όλες οι μαίες που εργάζονται στο τμήμα με τα βρέφη είναι υποχρεωτικό να είναι και IBCLC, στη Σουηδία όλο το προσωπικό που έρχεται σε επαφή με τη μητέρα (γιατροί κάθε ειδικότητας, μαίες, νοσοκόμες) έχουν παρακολουθήσει υποχρεωτικά ένα σεμινάριο 40 ωρών και επιπλέον έχουν σύμβουλο θηλασμού IBCLC.

 

Πραγματικά εκείνη τη δυσκολη περίοδο θα ήθελα να ήξερα που μπορώ να απευθυνθώ.

Οι σύμβουλοι θηλασμού στην Ελλάδα είναι 14 και στην πόλη σου κανένας, τότε ήταν πολύ λιγότεροι. Η πιθανότητα να έβρισκες κάποιον ήταν λιγότερη από ελάχιστη.

 

Επίσης στην πόλη σου δεν υπάρχει ομάδα του συνδέσμου θηλασμού. Κοντά υπάρχει μόνο στη Λάρισα και στο Βόλο. Οι μητέρες που οργανώνουν τις συναντήσεις του συνδέσμου είναι εθελόντριες και δυστυχώς είναι πάρα πολύ λίγες (περίπου 30 στην Ελλάδα).

 

Οι δράσεις του συνδέσμου συμπεριλαμβάνουν και ενημερωτικές ημερίδες (πέρα από τις συναντήσεις για τις μητέρες) αλλά γίνονται στις πόλεις που υπάρχουν αρκετά άτομα για να στηρίξουν πρακτικά και οικονομικά κάτι τέτοιο.

 

Οι επαγγελματίες σύμβουλοι θηλασμού διοργανώνουν μια ημερίδα το χρόνο στην Αθήνα. Εκεί μας διαθέτουν χώρο και μπορούμε όλοι να πάμε χωρίς πολλά έξοδα. Δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό γιατί οικονομικά δεν έχουμε καμία βοήθεια από κανέναν.

 

 

Θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σου

Στο πρώτο παιδί ο γιατρός είπε ότι δεν είχα γάλα(μην κολλήσουμε εδώ) και να δώσω συμπλήρωμα. Βέβαια πάει ο θηλασμός

Ένα χρόνο μετά στον αριστερό μαστό αδένωμα (8χ5), αφαίρεση, βιοψία καλή.

Μπορεί να συνδέονται;

Το συνολικό ιστορικό σου θα πρέπει να αξιολογηθεί από μαστολόγο που γνωρίζει καλά το θηλασμό για να σου πει αν υπάρχει κάποια σχέση.

 

Ακόμη και σε περιπτώσεις που στατιστικά γνωρίζουμε ότι υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να εμφανιστεί ανεπαρκής γαλουχία (πχ πολυκυστικές ωοθήκες) δεν έχει γίνει κατανοητός ο μηχανισμός, δηλαδή με τις ίδιο περίπου ορμονικό προφίλ μια μητέρα έχει άφθονη παραγωγή ενώ άλλη ανεπαρκής.

 

 

Η μαστογραφία γίνεται μετά τα 40 και μόνο αν η ψηλάφιση δείξει κάτι;

Αν υπάρχει κληρονομική προδιάθεση η μαστογραφία γίνεται και πολύ νωρίτερα. Είναι καλυτερα να προλάβεις κάτι πολύ πριν φανεί στην ψηλάφιση.

 

Πλήρη ενημέρωση θα πάρεις από εναν μαστολόγο (όχι απλά μαιευτήρα γυναικολόγο).

 

Είναι σημαντικό να απευθυνθείς σε έναν εξειδικευμένο γιατρό για να να είναι η ενημέρωση πλήρης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο aglaia viewpost.gif

To θέμα είναι ότι οι περισσότεροι γιατροί δεν θέλουν να ενημερωθούν. Στις ημερίδες που διοργανώνονται στη Θεσσαλονίκη από τις μαιευτικές κλινικές οι μόνοι γιατροί που έρχονται είναι οι ειδικευόμενοι που κάνουν ειδικότητα με τους 1-2 καθηγητές που διοργανώνουν την ημερίδα. Επιπλέον έρχονται 2-3 επαγγελματίες. Κανείς άλλος! Αυτό νομίζω τα λέει όλα. ΟΙ ΕΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΓΛΑΙΑ?

 

Είπε κανείς ότι οι ειδικευόμενοι δεν είναι γιατροί;

Μήπως πριν φωνάξεις με κεφαλαία θα ήταν καλό να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά;

 

 

 

Δεν έρχονται όλοι οι ειδικευόμενοι, ούτε καν οι μισοί. Έρχονται μόνο οι ειδικευόμενοι 1-2 συγκεκριμένων καθηγητών, οι άλλοι ειδικευόμενοι δεν έρχονται.

 

Το έγραψα για να φανεί πόσο λίγοι από τους ειδικευόμενους έρχονται.

 

Τα σχόλια για το ποιοι ειδικευόμενοι είναι στην ημερίδα τα έκαναν οι καθηγητές τους όπως και τα σχόλια για τους υπόλοιπους γιατρούς.

 

Προσωπικά δεν γνωρίζω ούτε το πλήθος των ειδικευόμενων ούτε τους καθηγητές τους. Μεταφέρω απλώς όσα λέχθηκαν σε δύο ημερίδες από τους καθηγητές που τις διοργάνωσαν.

 

Οι καθηγητές είχαν όλη την καλή πρόθεση όμως οι γιατροί, ειδικευόμενοι και μη δεν ανταποκρίθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΠΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΥΝ ΑΣΥΝΑΡΤΗΣΙΕΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ " Ο ΑΠΟΓΑΛΑΚΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΟ ΒΡΕΦΟΣ ΜΙΑ ΖΩΗ"???

 

Ρώτησε τους καθηγητές που διοργάνωσαν την ημερίδα και κάλεσαν και ψυχολόγους. Δεν είμαι αρμόδια να απαντήσω.

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΣΤΗΘΟΥΣ, Ε ΟΧΙ ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΠΟΥ ΧΑΛΑΕΙ! ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΣΥΡΡΙΚΝΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΣΤΙΚΟΥ ΑΔΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΝΟΧΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ

.

Υπάρχουν γιατροί ερευνητές που έχουν δημοσιεύσει τα αποτελέσματα των ερευνων τους. Για συρρίκνωση μαζικού αδένα έχουν μιλήσει μόνο στον απότομο απογαλακτισμό.

Ανέτρεξε στο βιβλίο της Ruth Lawrence "Bfreastfeeding a guide for the medical profession" για περισσότερες πληροφορίες.

 

ΜΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ. ΕΠΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ ΡΩΤΗΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΞΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

Ο πλαστικός είναι ειδικός επί του θηλασμού και ενημερωμένος για την σχετική έρευνα; Εδώ δεν ενημερώνονται οι ειδικότητες που πρέπει και θα ενημερωθούν αυτοί; Σκέψου λίγο πριν φωνάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Mα αν δεν είναι ενημερωμένοι οι γιατροί και οι μαίες με τους οποίους έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή η μητέρα, το παιχνίδι θα χαθεί πριν καλά καλά ξεκινήσει. Οι σύμβουλοι θηλασμού θα έπρεπε να είναι μέσα στα νοσοκομεία όπως γίνεται σε άλλες χώρες (πχ στην Αυστραλία όλες οι μαίες που εργάζονται στο τμήμα με τα βρέφη είναι υποχρεωτικό να είναι και IBCLC, στη Σουηδία όλο το προσωπικό που έρχεται σε επαφή με τη μητέρα (γιατροί κάθε ειδικότητας, μαίες, νοσοκόμες) έχουν παρακολουθήσει υποχρεωτικά ένα σεμινάριο 40 ωρών και επιπλέον έχουν σύμβουλο θηλασμού IBCLC.

 

 

Οι σύμβουλοι θηλασμού στην Ελλάδα είναι 14 και στην πόλη σου κανένας, τότε ήταν πολύ λιγότεροι. Η πιθανότητα να έβρισκες κάποιον ήταν λιγότερη από ελάχιστη.

 

Επίσης στην πόλη σου δεν υπάρχει ομάδα του συνδέσμου θηλασμού. Κοντά υπάρχει μόνο στη Λάρισα και στο Βόλο. Οι μητέρες που οργανώνουν τις συναντήσεις του συνδέσμου είναι εθελόντριες και δυστυχώς είναι πάρα πολύ λίγες (περίπου 30 στην Ελλάδα).

 

Οι δράσεις του συνδέσμου συμπεριλαμβάνουν και ενημερωτικές ημερίδες (πέρα από τις συναντήσεις για τις μητέρες) αλλά γίνονται στις πόλεις που υπάρχουν αρκετά άτομα για να στηρίξουν πρακτικά και οικονομικά κάτι τέτοιο.

 

Οι επαγγελματίες σύμβουλοι θηλασμού διοργανώνουν μια ημερίδα το χρόνο στην Αθήνα. Εκεί μας διαθέτουν χώρο και μπορούμε όλοι να πάμε χωρίς πολλά έξοδα. Δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό γιατί οικονομικά δεν έχουμε καμία βοήθεια από κανέναν.

 

 

 

Το συνολικό ιστορικό σου θα πρέπει να αξιολογηθεί από μαστολόγο που γνωρίζει καλά το θηλασμό για να σου πει αν υπάρχει κάποια σχέση.

 

Ακόμη και σε περιπτώσεις που στατιστικά γνωρίζουμε ότι υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να εμφανιστεί ανεπαρκής γαλουχία (πχ πολυκυστικές ωοθήκες) δεν έχει γίνει κατανοητός ο μηχανισμός, δηλαδή με τις ίδιο περίπου ορμονικό προφίλ μια μητέρα έχει άφθονη παραγωγή ενώ άλλη ανεπαρκής.

 

 

 

Αν υπάρχει κληρονομική προδιάθεση η μαστογραφία γίνεται και πολύ νωρίτερα. Είναι καλυτερα να προλάβεις κάτι πολύ πριν φανεί στην ψηλάφιση.

 

Πλήρη ενημέρωση θα πάρεις από εναν μαστολόγο (όχι απλά μαιευτήρα γυναικολόγο).

 

Είναι σημαντικό να απευθυνθείς σε έναν εξειδικευμένο γιατρό για να να είναι η ενημέρωση πλήρης.

 

Ευχαριστώ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΑΣΤΟΛΟΓΟΣ.

Εχω ρωτήσει τους γυναικολόγους αλλά σαφή απάντηση δεν πήρα. Δεν υπάρχει κληρονομικότητα(μητέρα, γιγιάδες)Πού υπάρχει μαστολόγος;

Νομίζω ότι περισσότερη απήχηση θα είχε αν κάποια σύμβουλος θηλασμού έβγαινε στην τηλεόραση, σε κάποια πρωινή εκπομπή γιατί αν περιμένουμε από τους γιατρούς....

Όταν έγινε η διάγνωση του αδενώματος πήγαινα σε ένα γυναικολόγο στην Αθήνα. Στην τελευταία επίσκεψη:

ΓΥΝ. Αυριο το πρωι θα έρθεις να κάνουμε την αφαίρεση.

ΑΚΑΜ. Δεν γίνεται αυτό γιατί λόγω δουλειας είμαι μόνη μου εδώ με παιδί 1 έτους. Πρέπει να μιλήσω με το σύζυγο, να πάρει άδεια.

ΓΥΝ. έλα μωρέ, 10 λεπτά υπόθεση είναι θα το κρατήσει η νοσοκόμα.

ΑΚΑΜ. κάγκελο.... και μετά γιατρε πως θα μπορώ να πάω σπίτι και να ασχοληθώ με το παιδί;

Γυν. Αυριο το έχω κανονίσει.

ΑΚΑΜ. Και που θα γίνει η επέμβαση;

ΓΥΝ.Εδώ (ιατρείο)

Εφυγα και το επόμενο πρωί πηγα στο νοσοκομείο. Ευτυχώς γιατί........

Ακόμα και το Forum βοηθάει. Δυστυχώς το ανακάλυψα αργά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...