Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και τύψεις


Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο  

1.461

  1. 1. Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο

    • ναι
      458
    • έτσι και έτσι
      222
    • όχι
      273


Recommended Posts

Η δική μου απογοήτευση αφορά τα δύο πρώτα παιδάκια μου. Άκουσα τις μαίες στην κλινική και τον παιδίατρο με τις γνωστές συμβουλές, τις οποίες πρέπει να ακολουθήσει όποια μαμά θέλει με μαθηματική ακρίβεια να σταματήσει το θηλασμό πριν σαραντίσει.

Από τις πρώτες μέρες είχα πληγωμένες θηλές. Όπως είχα διαβάσει, οφειλόταν σε κακή στάση. "Δεν υπάρχει λάθος πιάσιμο θηλής", η προϊσταμένη της κλινικής. "Τρίβε τη θηλή με οινόπνευμα να σκληρύνει", ο παιδίατρος.

Μετά από δυο μαστίτιδες, ο γυναικολόγος ήταν ανένδοτος στο να το κόψω. Συνολικά θήλασα 20 μέρες.

Το δεύτερο μωρό ήρθε με 1 χρόνο διαφορά. Θήλασε 10 μέρες για τους ίδιους λόγους.

Στο τρίτο "ξύπνησα". Έμαθα για μια υπέροχη μαία. Ήρθε στο σπίτι κι ενώ οι θηλές μου ήταν χάλια, έβαλε το μωρό σε σωστή στάση και θήλασα χωρίς να πονάω! Θήλασα ένα χρόνο.

Στο τέταρτο, δεν έβγαλα καν αποστειρωτήρα και μπιμπερό "για παν ενδεχόμενο". Θήλασα 2 χρόνια.

Στα δύο τελευταία μωρά ξαναέπαθα μαστίτιδες τις οποίες αντιμετώπισα γρήγορα χωρίς να σταματήσω να θηλάζω.

Η μόνη μου στεναχώρια είναι που θεώρησα τόσο συνηθισμένο να μη θηλάζει μια μητέρα. Καμιά γύρω μου δεν είχε θηλάσει τα παιδιά της πάνω από 40 ημέρες.

Τη μεγαλύτερη κούραση της ζωής μου την τράβηξα όταν ετοίμαζα μπιμπερό μες στη νύχτα. Δεν αισθάνθηκα τόσο ανανεωμένη, παρά μόνο όταν θήλαζα πολλές φορές και όλη νύχτα χωρίς να το καταλαβαίνω;).

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δε ξερω ποσο σχετικο ειναι αυτο που θα πω με το θεμα αλλα δεν ηξερα που αλλου να το γραψω.μιας κ το γεγονος αυτο με εκανε να αισθανθω τυψεις εστω κ για λιγα δευτερολεπτα!!οταν η κορη μου ηταν 3,5 μηνων ειπαμε με τον αντρα μου να παμε κ εμεις σαν ανθρωποι καπου εξω να φαμε.3.5 μηνες μονο για καμια συντομη βολτα βγαιναμε αλλωστε.παμε λοιπον σε ενα εστιατοριο υποτιθεται απο τα ''καλα''.πριν φυγουμε απο το σπιτι εγω θηλασα την μικρη ετσι ωστε να ειναι χορτατη.φτανωντας στο εστιατοριο μολις κατσαμε κ παραγγειλαμε η μικρη ξυπνησε κ αρχισε να κλαιει.ισως ενιωσε οτι βρισκεται σε ξενο περιβαλλον.την πηρα αγγαλια κ το μωρο αρχισε να ψαχνει το στηθος μου κ να κλαιει γοερα!τι να εκανα κ γω το πειρα κ πηγα σε ενα τραπεζι γωνιακο που δε καθοταν γυρω κανενας για την θηλασω λιγο να ηρεμισει.γιατι ημουν σιγουρη πως δε πεινουσε αφου πριν μια ωρα ειχε φαει κ απλα ζητουσε το στηθος για να ηρεμισει αφου καταλαβε οτι βρισκεται σε ξενο μερος.αρχισα να την θηλαζω λοιπον κ βλεπω την γυναικα του ιδιοκτιτη να ερχεται κοντα μου κ μου λεει να παω στις τουαλετες που εχουν κ σκαμπο να την θηλασω γιατι ειναι προσβολη για καποιον που ερχεται να φαει να βλεπει αυτο το θεαμα!!!:evil::evil::evil:για 2-3 δευτερολεπτα κολλησα.ενιωσα ενοχη!αλλα μετα της ειπα πως δε χρειαζεται γιατι ετσι κιαλλιως θα φυγουμε κ δε θα φαμε τιποτα σε ενα μαγαζι που θεωρει τον θηλασμο κατι το προστυχο!!!το ειπα στον αντρα μου κ σηκωθηκαμε αρων αρων να φυγουμε.φευγοντας μας πιανει ο ιδιοκτιτης (αντρας της γυναικας που ειπα) κ μας λεει πως ηταν μια παρεξηγηση κ να κατσουμε κ θα μας κερασει τα ορεκτικα κ ενα σωρο βλακειες.κ του λεω ''κερασε τα στην γυναικα σου μηπως κ σου κανει κανενα προστυχο το βραδυ γιατι αυτη νομιζει πως προστυχο ειναι ο θηλασμος!καημενε μου φανταζομαι τι ξηρασια περνας'' αυτη γουρλωσε τα ματια αλλα δεν ειπε τιποτα.κ ας ελεγε δηλαδη μακαρι!!!

 

ax koristi mou, kai liga tin eipes, pos kratithikes? pos tolmeise kati tetio, na se stelnei stis toualetes na faei ekei to paidi?

alla den tha itane kati parakseno gia aytin, tha exei xortasei kala ekei:D. sygnomi gia tin ekfasi, alla orgistika poli.

pantos mpavo sou, ego tha eixa kanei fasaria, alla exeis dikio, den aksize na peseis sto epipedo tis, toso katalavenei.

Link to comment
Share on other sites

Αν το μωρό δεν είναι καλά τοποθετημένο στο στήθος, χρειάζεται ακόμη περισσότερες θηλαστικές κινήσεις και επιπλέον πληγώνει το στήθος.

 

Εμένα, βρε Αγλαϊα μου, που το μωρό, έκανε 5-6 φορές την ημερα κακά του, έβρεχε πολλές πανες (δεν θυμαμαι τωρα ποσες ακριβως), και έπαιρνε κανονικά βάρος, που θεωρώ οτι αυτο σημαινει, οτι είχε πιάσει το στήθος καλά, γιατί μου πληγωσε τόσο πολύ τις θηλές?

Από την πολύ ώρα που την είχα στο στήθος, γιατί είμασταν, ανά 10 λεπτά, ανά ένα τέταρτο, ανα όποτε ζητούσε τέλος πάντων?

Παίζει ρόλο οτι οι θηλές μου ειναι επίπεδες? Γιατί και η μαία μου οταν τις είδε, μου είπε ότι θα δυσκολευτώ με τις θηλές που έχω (είναι από τις θηλές που αμα κρυώνω ή βραχούν, βγαίνουν προς τα έξω και είναι αρκετά μικρές).

Η μαια που εβλεπε το μωρό να πιανει το στήθος όσο ήμουν στο μαιευτηριο, μου έλεγε ότι είχε πιάσει καλά. Το παιδί γεννήθηκε 3170, έχασε βάρος και χωρίς καθόλου συμπληρωμα (είχαμε rooming in και το ξερω) όταν βγήκαμε ήταν 3160. Δεν μπορω να καταλαβω γιατί με πληγωσε τόσο πολύ.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα, ήταν το Lactaline Personal με 2 "αντλίες" Σαν θήλαστρο ήταν πολύ καλό, και τουλαχιστον, εγώ έβγαζα πολύ γάλα κάθε φορά.

Eίναι πολύ καλό θήλαστρο αλλά δεν είναι νοσοκομειακό. Τα νοσοκομειακά θήλαστρα έχουν προδιαγραφές χρήσης από πολλά άτομα, αυτό όχι (δες τις προδιαγραφές της εταιρείας στο διαδίκτυο).

 

Δεν είδα ποτέ μείωση όσο καιρό το έκανα (1,5 μηνα αποκλειστικά και άλλο μισό μήνα λιγότερες αντλήσεις για να το κόψω).

Προφανώς είχες πολύ καλή παραγωγή με τάσεις υπερπαραγωγής, γι αυτό τα κατάφερες με το συγκεκριμένο θήλαστρο!;)

Με το elite της ίδιας εταιρείας θα αντλούσες σε λιγότερο χρόνο το ίδιο γάλα.

 

Δεν έχω εμπειρία από άλλο θήλαστρο βέβαια (ή μάλλον έχω, από ένα μικρό της Nuk που μου ειχαν δώσει πάλι, και το οποιο εκείνο το βράδυ δεν το άντεξα ούτε για 5 δευτερόλεπτα στο στήθος μου, με πόναγε),

Αυτό το μικρό είναι φρικτό...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Δεν υπάρχει λάθος πιάσιμο θηλής", η προϊσταμένη της κλινικής. "Τρίβε τη θηλή με οινόπνευμα να σκληρύνει", ο παιδίατρος.

Μετά από δυο μαστίτιδες, ο γυναικολόγος ήταν ανένδοτος στο να το κόψω. Συνολικά θήλασα 20 μέρες.

Αυτοί οι τρεις σίγουρα θεωρούσαν ότι δεν θήλασες γιατί δεν ήθελες να θηλάσεις.:?

Αξίζει να σχολιάσω την ανικανότητα του γυναικολόγου να αντιμετωπίσει μια μαστίτιδα. Δεν μπορεί να κάνει όσα κάνει ένας κτηνίατρος που αντιμετωπίζει συνέχεια μαστίτιδες.

 

 

Στο τρίτο "ξύπνησα". Έμαθα για μια υπέροχη μαία. Ήρθε στο σπίτι κι ενώ οι θηλές μου ήταν χάλια, έβαλε το μωρό σε σωστή στάση και θήλασα χωρίς να πονάω! Θήλασα ένα χρόνο.

Στο τέταρτο, δεν έβγαλα καν αποστειρωτήρα και μπιμπερό "για παν ενδεχόμενο". Θήλασα 2 χρόνια.

Είσαι τυχερή που συνάντησες τη μαία και τα κατάφερες! :D

Οι περισσότερες μαίες όμως επιμένουν ότι οι γυναίκες δεν θηλάζουν γιατί δεν θέλουν, παρόλο που είμαστε από τις χώρες με πολύ υψηλή πρόθεση θηλασμού, δηλαδή είναι πάρα πολλές οι μητέρες που ξεκινάνε αλλά δυστυχώς εγκαταλείπουν γρήγορα λόγω έλλειψης υποστήριξης, ή ακόμη χειρότερα τις αναγκάζουν να εγκαταλείψουν γρήγορα προβάλλοντας πολλούς ανόητους λόγους.

 

Στα δύο τελευταία μωρά ξαναέπαθα μαστίτιδες τις οποίες αντιμετώπισα γρήγορα χωρίς να σταματήσω να θηλάζω.

;)

 

Η μόνη μου στεναχώρια είναι που θεώρησα τόσο συνηθισμένο να μη θηλάζει μια μητέρα. Καμιά γύρω μου δεν είχε θηλάσει τα παιδιά της πάνω από 40 ημέρες.

Σε μια κοινωνία που ο θηλασμός είναι πολύ σπάνιος, είναι πολύ δύσκολο να ξεφύγεις από το κατεστημένο και ακόμη δυσκολότερο να βρεις κάποιον να σε στηρίξει.

Σε μια κοινωνία που ο θηλασμός είναι συνηθισμένος, σπάνια χρειάζεται στήριξη από κάποιον ειδικό γιατί η μητέρα βρίσκει στήριξη παντού. Στη Σουδία που έχει το υψηλότερο ποσοστό θηλασμού σε σχέση με όλες τις χώρες της Δύσης, δεν υπάρχει σύνδεσμος θηλασμού και οι σύμβουλοι θηλασμού είναι ελάχιστοι. Οι σύμβουλοι βρίσκονται στα νοσοκομεία για να στηρίξουν πολύ ειδικές περπτώσεις. Οι μητέρες βρίσκουν στήριξη από το προσωπικό του νοσοκομείου όλων των βαθμίδων γιατί η εκπαίδευση του προσωπικού είναι υποχρεωτική και διαρκής. Επίσης βρίσκουν στήριξη στο περιβάλλον τους από συγγενείς και φίλους γιατί οι περισσότερες θηλάζουν.

 

Τη μεγαλύτερη κούραση της ζωής μου την τράβηξα όταν ετοίμαζα μπιμπερό μες στη νύχτα. Δεν αισθάνθηκα τόσο ανανεωμένη, παρά μόνο όταν θήλαζα πολλές φορές και όλη νύχτα χωρίς να το καταλαβαίνω.

Είναι δύσκολο να ανταποκριθείς σε κάτι που δεν σου αρέσει και εύκολο να ανταποκριθείς σε κάτι που θέλεις και σου ταιριάζει!:D

 

Να σου ζήσουνε και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα, βρε Αγλαϊα μου, που το μωρό, έκανε 5-6 φορές την ημερα κακά του, έβρεχε πολλές πανες (δεν θυμαμαι τωρα ποσες ακριβως), και έπαιρνε κανονικά βάρος, που θεωρώ οτι αυτο σημαινει, οτι είχε πιάσει το στήθος καλά, γιατί μου πληγωσε τόσο πολύ τις θηλές? Από την πολύ ώρα που την είχα στο στήθος, γιατί είμασταν, ανά 10 λεπτά, ανά ένα τέταρτο, ανα όποτε ζητούσε τέλος πάντων?

 

Η πολλή ώρα και η πολύ καλή παραγωγή βοήθησαν στο να αναπτύσσεται το μωρό καλά, όμως η τοποθέτηση σίγουρα ήταν λάθος, γι αυτό πονούσες και γι αυτό πληγώθηκες.:(

 

 

Παίζει ρόλο οτι οι θηλές μου ειναι επίπεδες? Γιατί και η μαία μου οταν τις είδε, μου είπε ότι θα δυσκολευτώ με τις θηλές που έχω (είναι από τις θηλές που αμα κρυώνω ή βραχούν, βγαίνουν προς τα έξω και είναι αρκετά μικρές).

Οι θηλές αυτές είναι ψευδοεπίπεδες. Αφού σε κατάσταση ερεθισμού είναι προς τα έξω, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Η μαία δεν ήξερε να σε βοηθήσει.

 

 

Η μαια που εβλεπε το μωρό να πιανει το στήθος όσο ήμουν στο μαιευτηριο, μου έλεγε ότι είχε πιάσει καλά.

Τότε γιατί πονούσες και γιατί πληγώθηκες;

Σίγουρα δεν έπιανε καλά.

 

Το παιδί γεννήθηκε 3170, έχασε βάρος και χωρίς καθόλου συμπληρωμα (είχαμε rooming in και το ξερω) όταν βγήκαμε ήταν 3160. Δεν μπορω να καταλαβω γιατί με πληγωσε τόσο πολύ.

Είχες από την αρχή καλή παραγωγή!

 

Θυμάσαι να μου πεις τι σχήμα είχε η θηλή όταν έβγαινε από το στόμα (πιεσμένο-τριγωνικό, κυλινδρικο, παραμόρφωση σε κάποια πλευρά;)

Υπήρχε κάποια άσπρη περιοχή στη θηλή μετά το θηλασμό (μπροστά, στον κύκλο του κυλίνδρου της θηλής, ή σε κάποια πλευρά;).

Αυτές οι πληροφορίες ίσως με βοηθήσουν να καταλάβω πώς ακριβώς έπιανε το μωρό τη θηλή ή αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα και γι αυτό δεν την έπιανε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι να μου πεις τι σχήμα είχε η θηλή όταν έβγαινε από το στόμα (πιεσμένο-τριγωνικό, κυλινδρικο, παραμόρφωση σε κάποια πλευρά;)

Υπήρχε κάποια άσπρη περιοχή στη θηλή μετά το θηλασμό (μπροστά, στον κύκλο του κυλίνδρου της θηλής, ή σε κάποια πλευρά;).

Αυτές οι πληροφορίες ίσως με βοηθήσουν να καταλάβω πώς ακριβώς έπιανε το μωρό τη θηλή ή αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα και γι αυτό δεν την έπιανε καλά.

 

Καλημερα Αγλαία, και σε ευχαριστώ που διέθεσες χρόνο να μου απαντήσεις.

Αν θυμαμαι καλά η θηλή μου, όταν έβγαινε από το στόμα είχε σχήμα πιεσμένο-τριγωνικό και επίσης αν θυμαμαι καλα είχε και άσπρη περιοχή, μπροστά, αλλά προς την άκρη, όχι στο κέντρο. Ελπίζω να σου εδωσα να καταλαβεις.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑGLAIA ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΑΛΙ Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΑΙΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Μ ΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΑΥΣΗ.ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ .ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ!!ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΑ ΤΙΣ ΧΡΥΣΕΣ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΕΠΑΦΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΑΣΩ ΚΙΟΛΑΣ!!!ΕΓΩ ΚΑΜΑΡΩΝΩ ΟΤΑΝ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΕΝΩ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΠΟΛΥ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΟ ΤΟΣΟ ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΩΜΕΝΟ ΣΕ ΗΡΕΜΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Axxxx, Aglaia!!!

Ponemeni istoria kai i diki mou me ton thilasmo. Ithela alla apetixa, vrika ta pragmata poli pio diskola apo oti ta perimena kai logo elipsis ypostiriksis afisa ton eafto mou na ta paratisei... Poli-Poli Noris!!!! Typseis terasties kouvalao, pou mou geinan se kapoia fasi kai peisma- epireasan kai ton thilasmo tou defterou paidiou. Poion thilasmo diladi, den epixireisa katholou... Epeisa ton eafto mou oti DEN exo gala, oti aftin einai i periptosi me emena kai teleiose to thema! To leo kai ntrepomai gia afto, vevaia akoma. Alla kalitera na to paradexomai, para an exo psevdestiseis, pou dimiourgoun dikaioligies, pou ousiastika dimiourgoun EMBODIA!!!

 

Metanooumeni tora, apodexomai kai ta dika mou lathi, kai tis koinonias mas- pou den voithaei ston thilasmo oute stin sosti pliroforisi gia tin epitixia tou.

Parolou pou eimai apo to eksoteriko, den enimerothika katholou perissotero pros to thema... opos kai ofela na kano. Den edeiksa to sosto endiaferon stin periptosi. Perimena oti o thilasmos tha erthei apo monos tou xoris prospathia. Gia ton vradino ypno tou morou diavasa 2 biblia prin genniso, eno gia ton thilasmo kanena!!! Ektimisa oti itan pio spoudaio na katafero na koimate to moro oli tin nyxta stis 40 imeres peripou, para na katafero na to thilazo apokleistika gia toulaxiston 6 mines... Stoxoi pou eixa valei! Mega-LATHOS!!! Giafto sou leo... ponemeni istoria kai epivarinei akoma tin sinidisi mou. Vevaia tora pou anagnorizo ta lathi mou, akoma kai afto prosferei se kati. Opos i apli systasi mou kapoias filis mou pros kapoia symvoulo, gia paradeigma. Esto kai an arga, toulaxiston exo tora iothetisei tin sosti stasi Yper tou thilasmou. Kai pou ksereis, isos trito moro einai sto mellon mas! Ego ksero pos oti thelei o Theos erxetai stin ora tou... etsi kai i pliroforisi, etsi kai ta mora!!!

(Opos eksalou tha mas poun kai polles manoules se afto to forum pou perimenoun). ;o)

Efxes gia ygeia, agapi, kai thavmata! (Nai thavmata, why not?!).

904b6840de.png

 

d3aa52ef60.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανήκω και γω στις μανούλες που εγκατέλειψαν το θηλασμό νωρίς (μετά από 2,5 μήνες) και ελπίζω στο επόμενο να βρω καποια κοπέλα να με στηρίξει στο σπίτι και να καταφέρω να θηλάσω για πολύ καιρό. Πέρασα κι εγώ από το στάδιο των πληγωμένων θηλών και οταν κατάφερα να το ξεπεράσω κάποια στιγμή ο γιος μου μετά από 2-3 γουλιές μου έσπρωχνε το στήθος με αποστροφή, τεντωνόταν το κορμάκι του σαν τόξο και έκλαιγε απαρηγόρητα. Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να τον ξαναβάλω στο στήθος (εβγαζα λίγο με το θήλαστρο μήπως και είχα πολύ ροη και τον έπνιγε) τελικά κατέληξα να του δίνω τα περισσότερα γεύματα με άντληση από το θήλαστρο της avent. Επίσης περάσαμε έντονους κολικούς για 1 τρίμηνο και με το δικό μου γάλα και με το ξένο που ήπιε τελικά. Στους κολικούς το απίστευτο ήταν οτι ο μικρός ηρεμούσε συνήθως στο στήθος μου θηλάζοντας και εγώ φοβόμουν μήπως του έκανα χειρότερο κακό (βαρυστομαχιά) που τον ταίζα ενώ ήδη είχε πιει γάλα. Οι αντλήσεις ήταν οτι πιο κουραστικό οπως εχει ήδη υποθεί κι απο άλλες κοπέλες και όταν τελικά στους 2,5 μήνες έπαθα μια μαστίτιδα και ο γυναικολόγος μου μου συνέστησε επειγόντως να κόψω το θηλασμό με χάπια τελικά υπέκυψα. Έβαλα τα κλάματα οταν πήρα την απόφαση και ένιωσα και κάπως άχρηστη που δεν κατάφερα κάτι που δεν θεωρείται "επιστήμη" αλλά τελείως φυσικό και αυτονόητο. Θα ήθελα αν μπορεί βέβαια η Αγλαϊα να μου δώσει πιθανες αιτίες που ο μικρός αντιδρούσε ετσι στο στήθος μήπως και μπορέσω να αντιμετωπίσω παρόμοια κατάσταση στο μέλλον. Εύχομαι σε όλες τις μανούλες να είναι γερά και χαρούμενα τα μωράκια τους.

VmXMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα κι εγώ την πολυτιμη βοήθεια της κ. Αγλαϊας.

Λοιπόν το κοριτσάκι μου που είναι τωρα σχεδον 2 μηνών γεννήθηκε 2850 και τον πρώτο μήνα είχε φτάσει 3950. Τώρα θα είναι 4700-4800 σύμφωνα με τη δική μου ζυγαριά.

Κατάρχην είμαι φουλ υπέρ του θηλασμού και κάνω τα αδύνατα δυνατά για να μην το διακόψω..

Τον πρώτο μήνα λόγω δύσκολων καταστάσεων και ελλειψής βοήθειας από εντελώς άπειρες μαμάδες στο θέμα αυτό, θήλαζα και έδινα και συμπλήρωμα ( όχι πολύ, σε 1 μήνα ξοδέψαμε 1 κουτι των 400γρ). Βέβαια θεωρω ότι δεν χόρταινε από το στήθος μου γιατί συνεχώς έκλαιγε και συνεχώς ήθελε.. Κόντεψα να τρελαθώ...

Έτσι αποφάσισα και νοίκιασα ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Κατά τη διάρκεια του 2ου μήνα βγάζω όλο το γάλα και της το δίνω με μπιμπερό για να ξέρω πόσα ml πίνει. Βέβαια οι ανάγκες της όλο και αυξάνονται ( είναι παρά πολύ φαγανή). Πίνει τη φορά 180ml και τις 2 τελευταίες μέρες ζητάει και 200-210. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν βγάζω τόσο κάθε φορά. Το πρωί βγαζω γυρω στα 250 υστερα απο πολλες ώρες που δεν το αδειάζω και κάθε τρεις ώρες βγάζω 100-160 αναλόγως..

Καταρχήν θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάτι για να αυξήσω την παραγωγη και να βγάζω ακόμα περισσότερο.. Γιατί μου είπε η παιδίατρος να της δίνω τα 180 τα δικά μου και επειδή δεν της φτάνει να δίνω και 30ml ξένο η να δίνω 210 δικό μου. πρέπει να έχω όμως για να το δώσω...

Δεύτερον, ήθελα να ρωτήσω αν η ποσότητα του γάλακτος αυξηθεί τόσο ώστε να την φτάνει κάθε φορα, θα μπορούσα να επιστρεψω στο θηλασμό βάζοντας το μωρό στο στήθος γιατι και αυτό με το θήλαστρο λίγο ταλαιπωρία.. Δεν μου φαίνεται και πολύ εφικτό γιατί το μωρό έχει μάθει το μπουκάλι αλλα εσείς ξέρετε καλύτερα... Από την αρχή είχα προβλημα με το θηλασμό γιατί το μωρό κοιμόταν στα 10 λεπτά χωρίς να έχει χορτάσει.

Τρίτον, εχθες έκανα ένα "πείραμα".. Της έδωσα όλα της τα γεύματα ξένο γάλα και διαπίστωσα ότι δεν είχε καθόλου κολικούς το μωρό σε αντίθεση με το δικό μου γάλα που γίνεται το έλα να δεις.. αφού ακουγεται και το γουργουρητο απο την ομφαλοκήλη που έχει..Μήπως ομώς ήταν πείνα και όχι κολικοί?? Αλλά εφόσον παίρνει κανονικά το βάρος της και με το παραπάνω, πως γίνεται? Όπως επίσης και τα κακά της όλη τη μέρα εχθές ήταν μουσταρδί, ενώ όλες τις υπόλοιπες καταπράσινα. Η παιδίατρος μου είπε οτι οι πράσινες κενώσεις είναι ένδειξη των κολικών. Ισχύει η φταίει κάτι άλλο??

Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια σας!!!!!

 

Συγνώμη που πηρα το θάρρος και σου απαντάω ίσως έτσι μπορω να σε βοηθήσω και εγω στο ελάχιστο λόγω εμπειρίας. Ο γιός μου αυτη την στιγμή είναι σχεδόν 14 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά από την ημέρα που γεννήθηκε. Βέβαια τους πρώτους 4-5 μήνες ήταν δύσκολα γιατί ήθελε να τρώει ανά 2 ώρες περίπου και είχε πολλούς κολικούς με πράσινες καινώσεις και γενικά πολλά φαγητά αναγκαστικά τα είχα κόψει επειδή ενοχλούσαν το μωρό. Το βάρος του ήταν και είναι πολύ καλό. Εγώ έτρωγα και συνεχίζω και τρώω γιατί νιώθω ότι με ξεζουμίζει κα΄θε φορά που έπινε γάλα με αποτέλεσμα να μην έχει επανέλθει το σώμα μου στα κιλά που είχα πριν την εγκυμοσύνη αλλά αυτό δεν με απασχολεί γιατί βασική προτεραιότητα έχει ο γιος μου και η υγεια του. Πίνω πόλυ νερό και τρώω πολυ ψωμί και μακαρόνια. Νιώθω ότι έτσι έχω γάλα για να δώσω στο μωρό. Βέβαια όσο το μωρό τραβάει γάλα τλοσο εσύ έχεις. Εγώ δεν μπορούσα καθόλου το θήλαστρο γιατί με πόναγε πόλύ. όταν το μωρό κοιμόταν ενώ θήλαζε το ξύπναγα χαϊδευοντας τον στο αυτάκι, στο μάγουλο. Αυτό που δεν μπορώ να καταφέρω ακόμα και τώρα είναι να πάρει ξένο γάλα. ΑλΛΆ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΘΕ.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 6-7 ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που πηρα το θάρρος και σου απαντάω ίσως έτσι μπορω να σε βοηθήσω και εγω στο ελάχιστο λόγω εμπειρίας. Ο γιός μου αυτη την στιγμή είναι σχεδόν 14 μηνών και θηλάζει αποκλειστικά από την ημέρα που γεννήθηκε. Βέβαια τους πρώτους 4-5 μήνες ήταν δύσκολα γιατί ήθελε να τρώει ανά 2 ώρες περίπου και είχε πολλούς κολικούς με πράσινες καινώσεις και γενικά πολλά φαγητά αναγκαστικά τα είχα κόψει επειδή ενοχλούσαν το μωρό. Το βάρος του ήταν και είναι πολύ καλό. Εγώ έτρωγα και συνεχίζω και τρώω γιατί νιώθω ότι με ξεζουμίζει κα΄θε φορά που έπινε γάλα με αποτέλεσμα να μην έχει επανέλθει το σώμα μου στα κιλά που είχα πριν την εγκυμοσύνη αλλά αυτό δεν με απασχολεί γιατί βασική προτεραιότητα έχει ο γιος μου και η υγεια του. Πίνω πόλυ νερό και τρώω πολυ ψωμί και μακαρόνια. Νιώθω ότι έτσι έχω γάλα για να δώσω στο μωρό. Βέβαια όσο το μωρό τραβάει γάλα τλοσο εσύ έχεις. Εγώ δεν μπορούσα καθόλου το θήλαστρο γιατί με πόναγε πόλύ. όταν το μωρό κοιμόταν ενώ θήλαζε το ξύπναγα χαϊδευοντας τον στο αυτάκι, στο μάγουλο. Αυτό που δεν μπορώ να καταφέρω ακόμα και τώρα είναι να πάρει ξένο γάλα. ΑλΛΆ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΘΕ.

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 6-7 ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου.

Ελπίζω να σταματήσουν κάποτε οι άσχετοι των μαιευτηρίων να δίνουν συμβουλές για το θηλασμό και να αφήσουν τις μαμάδες να βρουν ανθρώπους που ενδιαφέρονται πραγματικά να τις στηρίξουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Αγλαία, και σε ευχαριστώ που διέθεσες χρόνο να μου απαντήσεις.

Αν θυμαμαι καλά η θηλή μου, όταν έβγαινε από το στόμα είχε σχήμα πιεσμένο-τριγωνικό και επίσης αν θυμαμαι καλα είχε και άσπρη περιοχή, μπροστά, αλλά προς την άκρη, όχι στο κέντρο. Ελπίζω να σου εδωσα να καταλαβεις.

 

Το τριγωνικό σχήμα σημαίνει ότι η θηλή ήταν τοποθετημένη πιο έξω από ότι έπρεπε.

 

Βάλε το δάχτυλό σου στον ουρανίσκο σου για να καταλάβεις την ανατομία του. Μπροστά είναι ένα σκληρό κομμάτι, η σκληρή υπερώα και κάπου αυτό τελειώνει και αρχίζει η μαλακή υπερώα.

 

Η θηλή πρέπει να είναι εκεί που αρχίζει η μαλακή υπερώα.

 

Αν βρίσκεται εκεί δεν πονάς και το σχήμα της είναι κυλινδρικό μετά το θηλασμό.

 

Αν η θηλή βρίσκεται στη σκληρή υπερώα, παραμορφώνεται το σχήμα της και πονάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΜΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΑΛΙ Η ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΑΙΖΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Μ ΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΑΥΣΗ.

Τα μαθήματα δεν διασφαλίζουν τη σωστή τοποθέτηση. Θα μπορούσε το μωρό σου να έχει κοντό χαλινό και όσες προσπάθειες και να έκανες με τη μαία να μην κατάφερνε να πιάσει σωστά το στήθος εξαιτίας του κοντού χαλινού της γλώσσας.

 

ΕΤΣΙ ΣΤΙΣ 35 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΦΟΒΕΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ Η ΜΙΑ ΘΗΛΗ ΜΟΥ ΑΧΡΗΣΤΕΥΤΙΚΕ.

Έγραψες πριν τα παραπάνω. Αυτό σημαίνει ότι σίγουρα το μωρό δεν ήταν σωστά τοποθετημένο, αεξάρτητα από το αν αυτό οφείλονταν σε κάποια ανατομική δυσκολία σε λάθος αξιολόγηση από τη μαία σου.

Ο πόνος στη μητέρα υπάρχει για να την προειδοποιεί ότι το μωρό δεν είναι σωστά τοποθετημένο, δεν μπορεί να πιει αρκετό γάλα και η μητέρα πρέπει να αλλάξει κάτι για να τραφεί σωστά το μωρό.

Αν η μητέρα δεν πονούσε το μωρό θα πέθαινε από ασιτία.

Ο πόνος δεν υπάρχει για να γίνεις οσιομάρτυρας αλλά για να σε προειδοποιήσει ότι κάτι δεν πάει καλά.

 

 

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ .ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΑΣ!!

Όταν πονάς τόσο πολύ, μπλοκάρεται ο μηχανισμός καθόδου του γάλακτος. Αυτό δεν έχει σχέση με το πόσο γάλα μπορείς να παράγεις.

 

Όταν το μωρό είναι λάθος τοποθετημένο στο στήθος, πίνει πολύ λιγότερο γάλα από όσο χρειάζεται. Το στήθος παίρνει το μήνυμα ότι οι ανάγκες είναι λίγες, οπότε εδραιώνει μικρή παραγωγή.

 

Όταν πονάς είναι πολύ δύσκολο να καταφέρεις να εδραιώσεις ικανοποιητική παραγωγή.

 

 

ΑΣΦΑΛΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΑ ΤΙΣ ΧΡΥΣΕΣ ΣΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΕΠΑΦΩΝ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΤΟΥΣ.

 

Οπότε αποκλείεις και την πιθανότητα να ακούσεις το πώς αυτές τα κατάφεραν και θα παραμείνεις 100% σίγουρη ότι όλα έγιναν σωστά και ότι δεν μπορούσες να διοθρώσεις τίποτα.

 

Νομίζω ότι αυτό που κυρίως πήγε στραβά ήταν ότι εμπιστεύτηκες μια μαία περισσότερο από το σώμα σου. Το σώμα σου πονούσε κι έλεγε ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά κι αντί να το ακούσεις επιμένεις ακόμη και τώρα ότι η μαία είχε δίκιο, το μωρό έπιανε καλά!

 

Μα είναι δυνατόν να πονάς τόσο, να πληγώνεσαι, να φωνάζει το σώμα σου ότι κάτι δεν πάει καλά κι εσύ να λες ότι είσαι 100% σίγουρη ότι το μωρό ήταν σωστά τοποθετημένο;

 

Αν δεν πονούσες θα είχες πολύ γάλα και αν θέλεις να θηλάσεις το μωρό σου ή να του δώσεις μητρικό γάλα, μπορείς να το κάνεις και τώρα. Ποτέ δεν είναι αργά.;)

Link to comment
Share on other sites

Perimena oti o thilasmos tha erthei apo monos tou xoris prospathia.

 

Σε καταλαβαίνω, κι εγώ το ίδιο ακριβώς πίστευα και αν δεν είχα κατάλληλη υποστήριξη θα το είχα χάσει το παιχνίδι στις 20 μέρες.

 

 

Ektimisa oti itan pio spoudaio na katafero na koimate to moro oli tin nyxta

Σχολιάζω τη φράση μόνο ως κοινωνική προσδοκία. Αυτή είναι η προσδοκία της δυτικής κοινωνίας, δεν ήταν η δική σου προσδοκία. Εδώ από τις πρώτες μέρες όλοι ρωτάνε πόσο κοιμάται το μωρό, αν κοιμάται το μωρό, αν δεν κοιμάται κάνουν πάντα αρνητικά σχόλια.

Σε κοινωνίες που ο θηλασμός είναι δεδομένος δεν συζητούν καθόλου τον ύπνο. Δεν ρωτάνε και δεν σχολιάζουν. Δεν τους περνάει από το μυαλό να κάνουν την ελάχιστη παρέμβαση στο θέμα του ύπνου.

Η δυτική κοινωνία είναι πολύ παρεμβατική, ανέχεται ελάχιστα το θηλασμό και ανέχεται ελάχιστα ένα πρόγραμμα που διαταράσσει την εργασιακή ρουτίνα των ενηλίκων. Όλοι έχουν υποχρέωση να ακολουθούν αυτό το πρόγραμμα, ακόμη κι ένα νεογέννητο μωρό.

Η αποτυχία προδικάζεται και μόνο από τη διάθεση για παρέμβαση. Αν η παρέμβαση αποτύχει, η μητέρα νιώθει αποτυχημένη στο ρόλο της ως μητέρα... Όμως η αποτυχία δεν είναι στη μητρότητα. Το να αποτύχεις να ακολουθήσεις τις κοινωνικές προσδοκίες δεν σημαίνει τίποτα για το μητρικό ρόλο. Η αποτυχία στις κοινωνικές προσδοκίες μπορεί να είναι η προϋπόθεση για την επιτυχία στη μητρότητα!;)

 

 

 

Stoxoi pou eixa valei!

Αν δεν είχες στόχους και προσέγγιζες το θέμα πιο χαλαρά θα ένιωθες καλύτερα ανεξάρτητα από την έκβαση.

 

Δυστυχώς η δική μας κοινωνία έχει προσδοκίες από τη μητρότητα που δεν έχουν καμία σχέση με την ανταπόκριση στις ανάγκες του μωρού, ή στις αγνάγκες της μαμάς.

 

Καλή συνέχεια!:D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ AGLAIΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΜΩΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΑΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΡΩΤΟΥΣΑ ΑΝ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΑ .ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ? ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ?????? ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΑ ΠΟΝΟ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΜΟΥΝ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΜΕΛΗΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΟΥ ΘΗΛΗ ΕΒΑΖΑ ΨΕΥΔΟΘΗΛΑΣΤΡΟ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΓΙΑΤΙ Η ΡΟΓΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ AGLAIΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΟΜΩΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΑΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΙΕΣ ΤΟΥ ΜΗΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΡΩΤΟΥΣΑ ΑΝ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΑΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΑ .ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ? ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ??????

Το Μητέρα φημίζεται για την εχθρική του στάση (πρόσεξε εχθρική και όχι αδιάφορη ή ουδέτερη) στο θηλασμό. Οι περισσότερες δεν έχουν δει ούτε ένα παιδί να μεγαλώνει θηλάζοντας.

 

Από τη στιγμή που πονούσες και πληγώθηκες, σίγουρα υπήρχε πρόβλημα. Το σώμα σου δεν κάνει λάθος, εγώ και οποιοσδήποτε άλλος μπορεί να μην δούμε κάτι, να μην αξιλογήσουμε σωστά, να μην ξέρουμε τι μας γίνεται. Το σώμα σου όμως και αυτό που ένιωθες είναι η μόνη αλήθεια. Εσύ πονούσες και πληγώθηκες. Αυτό είναι αρκετό.

 

Αν είσα άρρωστη και ο γιατρός επιμένει ότι δεν βλέπει τίποτα, τότε θα πιστέψεις το γιατρό ή το σώμα σου που έχει την αρρώστια και τη νιώθεις;

Η έλλειψη διάγνωσης δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΜΕΛΗΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΟΥ ΘΗΛΗ ΕΒΑΖΑ ΨΕΥΔΟΘΗΛΑΣΤΡΟ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ ΓΙΑΤΙ Η ΡΟΓΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΗ.

Σύμφωνα με τη μαία σου και τις μαίες του μητέρα υπάρχει ένα ιδανικό μέγεθος θηλής που ελάχιστες γυναίκες το έχουν. Το μικρό μέγεθος δεν δημιουργεί ποτέ προβλήματα, το μεγάλο μπορεί να είναι δυσανάλογο με το στόμα του παιδιού και αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα.

 

Η χρήση της ψευδοθηλής μάλλον μπέρδεψε το μωρό στο τρόπο που τοποθετούσε τη θηλή στο στόμα του (το πρόβλημα είναι γνωστό ως σύγχιση θηλής).

 

Η χρήση της ψευδοθηλής γίνεται πολύ συχνά λάθος και δημιουργεί πολύ περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει.

 

Ακόμη μια ένδειξη ότι αυτοί που υποτίθεται αξιολόγησαν το θηλασμό, δεν ήξεραν τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω και γω στις μανούλες που εγκατέλειψαν το θηλασμό νωρίς (μετά από 2,5 μήνες) και ελπίζω στο επόμενο να βρω καποια κοπέλα να με στηρίξει στο σπίτι και να καταφέρω να θηλάσω για πολύ καιρό. Πέρασα κι εγώ από το στάδιο των πληγωμένων θηλών και οταν κατάφερα να το ξεπεράσω κάποια στιγμή ο γιος μου μετά από 2-3 γουλιές μου έσπρωχνε το στήθος με αποστροφή, τεντωνόταν το κορμάκι του σαν τόξο και έκλαιγε απαρηγόρητα.

 

Το πιθανότερο είναι ότι έπαθε σύγχιση θηλής.

Δυστυχώς για μερικά μωρά αρκεί και μόνο ένα μπουκάλι για να αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση. Γι αυτό όταν υπάρχει δυνατότητα προτείνονται λύσεις χωρίς καθόλου μπιμπερό.

 

 

 

Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες να τον ξαναβάλω στο στήθος (εβγαζα λίγο με το θήλαστρο μήπως και είχα πολύ ροη και τον έπνιγε)

και το ισχυρό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος είναι ένα θέμα που μπορεί να περιπλέξει την κατάσταση και σε αυτή την περίπτωση οι τεχνητές θηλές βάζουν σε κίνδυνο το θηλασμό

 

 

Οι αντλήσεις ήταν οτι πιο κουραστικό οπως εχει ήδη υποθεί κι απο άλλες κοπέλες

Οι αντλήσεις ήταν ακόμη πιο δύσκολες και χρονοβόρες για σένα με το θήλαστρο που είχες.

 

και όταν τελικά στους 2,5 μήνες έπαθα μια μαστίτιδα και ο γυναικολόγος μου μου συνέστησε επειγόντως να κόψω το θηλασμό με χάπια τελικά υπέκυψα.

Ή ο γυναικολόγος σου δεν ήθελε να σου αφιερώσει τον ελάχιστο χρόνο και σου πρότεινε διακοπή για να μην τον ξαναενοχλήσεις.

Ή είναι ανίκανος να χειριστεί μια μαστίτιδα, δηλαδή δεν μπορεί να κάνει αυτό που κάνει κάθε μέρα δεκάδες φορές ένας κτηνίατρος.

Είναι εντελώς προφανές ότι το τελευταίο που τον ενδιέφερε είναι η υγεία του παιδιού σου και η δική σου υγεία (αν ενδιαφερόταν ελάχιστα θα είχε φροντίσει να μάθει τι κάνουν στη περίπτωση μαστίτιδας, η διακοπή δεν είναι προτιμώμενη ή ενδεδειγμένη λύση)

 

 

Έβαλα τα κλάματα οταν πήρα την απόφαση και ένιωσα και κάπως άχρηστη που δεν κατάφερα κάτι που δεν θεωρείται "επιστήμη" αλλά τελείως φυσικό και αυτονόητο.

Στην προκειμένη περίπτωση άχρηστος φαίνεται να είναι ο γυναικολογος σου. Αν δεν μπορεί να δώσει μια απλή αντιβίωση για να αντιμετωπίσεις τη μαστίτιδα, σημαίνει ότι στο συγκεκριμένο θέμα είναι εντελώς άχρηστος.

 

Θα ήθελα αν μπορεί βέβαια η Αγλαϊα να μου δώσει πιθανες αιτίες που ο μικρός αντιδρούσε ετσι στο στήθος μήπως και μπορέσω να αντιμετωπίσω παρόμοια κατάσταση στο μέλλον.

Τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει μια μητέρα στο θηλασμός δεν είναι απαραίτητα τα ίδια σε κάθε παιδί. Είναι σημαντικό να ενημερωθείς (διάβασε το Θηλασμός μια υπέροχη σχέση, της παιδιάτρου και συμβούλου θηλασμού Άννας Πατσούρου) και να έχεις κάποια τηλέφωνα ώστε να μπορείς να απευθυνείς σε κάποιον που μπορεί να σε βοηθήσει.

Οι μαστίτιδες στη διάρκεια της γαλουχίας είναι κάτι αρκετά συνηθισμένο και εύκολα αντιμετωπίσιμο. Θα ήταν καλό να βρεις έναν γιατρό που να μπορεί να σου χορηγήσει τη σωστή αντιβίωση.

Ο θηλασμός ή οι αντλήσεις συνεχίζονται πάντα στη διάρκεια της μαστίτιδας.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑGLAIA ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΓΩ ΟΡΜΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΗΞΕΡΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΙΕΣ.ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 3.5 ΜΗΝΩΝ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΘΩ. . . ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΟΧΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ. ΞΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΑ!!!!!! ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΗΣΤΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ??ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

ρενα μου διαβασε εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

 

η αγλαια εξηγει λεπτομερως πως γινεται.για να σου φυγει η αγωνια στο εδωσα μεχρι να στα πει κ η ιδια.:-D:grin:

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΙ ΟΣΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ.ΠΑΩ ΓΙΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ. ΕΝΤΟΜΕΤΑΞΥ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΑΣ ,ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΣΤΗΘΙΑ ΤΗΣ ΤΡΕΧΟΥΝ ΣΑΝ ΒΡΥΣΗ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ. ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ Η ΔΟΛΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΠΕΡΑΣΕ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΑΣ. ΣΕ ΛΙΓΟ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...