Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και τύψεις


Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο  

1.461

  1. 1. Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο

    • ναι
      458
    • έτσι και έτσι
      222
    • όχι
      273


Recommended Posts

BEBE μου, ξέρω ότι τώρα όλα σου φαίνονται βουνό, πως δεν ξέρεις πώς θα μπορούσες να συνδιάσεις τη φροντίδα και των δύο παιδιών ώστε να μην παραμελήσεις κανένα. Όμως, γιατί θεωρείς τόσο δύσκολο να βγάλεις μια βόλτα μόνη σου ή ακόμα καλύτερα, αφού έχεις τη δυνατότητα, μαζί με την κυρία που σε βοηθάει και τα δύο παιδιά; Το μωρό στο καρότσι ή στο μάρσιπο, το μεγαλύτερο περπατώντας ή σε καρότσι αν έχεις το μωρό στο μάρσιπο (αν κουραστεί μπορεί να ανέβει και στο πίσω μέρος του καροτσιού, πατώντας στα σίδερα. Τα μικρά παιδάκια το βρίσκουν πολύ διασκεδαστικό αυτό). Αν το μωρό πεινάσει, στο παγκάκι θηλάζεις άνετα! Στο σπίτι πάλι, την ώρα που θηλάζεις, μπορείς να διαβάσεις ένα παραμύθι στο μεγάλο, να τον βάλεις να ζωγραφίσει κάτι ή να παίξει κάτι δίπλα σου και να συμμετέχεις μιλώντας του. Πίστεψέ με, όλα γίνονται, χωρίς πανικό και διλλήματα ποιο παιδί να ευνοήσεις και ποιο όχι. Μια θα ασχολείσαι περισσότερο με το ένα και μια με το άλλο, ανάλογα με τις ανάγκες. Σου μιλάω εκ πείρας μιας και έχω 4 παιδάκια και λόγω συνθηκών ποτέ δεν είχα χρόνο αποκλειστικά με κάποια από τα μεγαλύτερα παιδιά μου, παντού πηγαίνουμε μαζί, όλα τα κάνουμε μαζί, στις εξωσχολικές δραστηριότητες των μεγάλων παίρνω μαζί μου και τη μπέμπα μου, την ξυπνάω το πρωί, τη βάζω στο μάρσιπο και πηγαίνω τα μεγάλα στο σχολείο, αυτή κάνει υπομονή και θηλάζει όταν γυρίζουμε σπίτι, και το ίδιο το μεσημέρι. Όλα γίνονται, μανούλες που μόλις αποκτήσατε το 2ο παιδάκι σας, μην αγχώνεστε! :cool:

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλησπερα σε όλες σας,

 

για εμενα το ταξιδι του θηλασμού τελείωσε σήμερα. Δεν άντεχα άλλο. Οι ισσοροπίες πολύ λεπτες και η μαμα κατακουρασμένη αποφάσισε να σταματήσει. Σας ευχαριστώ όλες.

 

Με πονάει :cry: αλλά δε γινότανε........

 

η μπέμπα μου συνεχίζει να μου χαμογελάει παρολα αυτά................

Link to comment
Share on other sites

:cry::cry:

 

line_flow_rose_beg_39_time_1212897600_text_c720ecf0ddecf0e120eceff520e5dfede1e920.gif

 

Δεν υπαρχει λογος στεναχωριας. Να σου ζησουν και τα 2 σου παιδακια.

Θα ειναι ευτυχισμενα οταν η μανουλα τους ειναι πιο ηρεμη και πιο ξεκουραστη.

Μην ξεχνας οτι κανεις δεν ειναι ιδιος με κανεναν οπως και ολα τα μωρα ειναι ξεχωριστα.

Εκανες και κανεις οτι καλυτερο μπορεις να το θυμασαι..

:D:D:D:D:D:D:D

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο,

(εώς το χρονικό διαστημα που για εσάς ήταν ο στόχος)

 

είτε αυτό ήταν απο δική σας επιλογή

είτε εξαιτίας ελλειψης επαρκούς και εξειδικευμένης υποστήριξης απο ειδικούς ή

είτε εξαιτίας των περιστάσεων που έκαναν την συνέχιση δύσκολη εώς αδύνατη?

ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω θηλασα μεχρι χτες...η κοριτσαρα μου ειναι 8 μηνων....δεν αντεξα αλλο ομως......νιωθω τυψεις γιατι εκανα 5-6 τσιγαρα τη μερα....αυτος ηταν ισως και ο σημαντικοτερος λογος διακοπης...αν δεν ειχα αυτη την παλιοσυνηθεια δεν προκειτε να σταματουσα με τιποτα αυτη τη μοναδικη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

εγω θηλασα μεχρι χτες...η κοριτσαρα μου ειναι 8 μηνων....δεν αντεξα αλλο ομως......νιωθω τυψεις γιατι εκανα 5-6 τσιγαρα τη μερα....αυτος ηταν ισως και ο σημαντικοτερος λογος διακοπης...αν δεν ειχα αυτη την παλιοσυνηθεια δεν προκειτε να σταματουσα με τιποτα αυτη τη μοναδικη εμπειρια

 

Ο συνδυασμός ξένο γάλα και τσιγάρο είναι ο πιο επιβλαβής για το μωρό.

 

Θα ήταν καλύτερα να υπήρχε μόνο το τσιγάρο.

 

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

 

Το μωρό σου εισπνέει τον καπνό που μένει στα μαλλιά σου, στο δέρμα σου και στα ρούχα σου και δεν έχει καμία προστασία. Με το μητρικό γαλα προστατεύεται σε μεγάλο βαθμό.

 

Μπορείς να συνεχίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Αγλαία είναι τόσο βλαβερό να εισπνέει τον καπνό απ'τα μαλλιά την αναπνοή τα ρούχα...?

Η μητέρα μου και οι αδερφές μου κανπίζουν σα φουγάρα. Υπάρχει περίπτωση να κάνουν κακό στο μωρό? Την αγκαλιάζουν τη φιλάνε, τη σφίγγουν... Καπνίζουν 2 πακέτα την ημέρα!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Αγλαία είναι τόσο βλαβερό να εισπνέει τον καπνό απ'τα μαλλιά την αναπνοή τα ρούχα...?

Η μητέρα μου και οι αδερφές μου κανπίζουν σα φουγάρα. Υπάρχει περίπτωση να κάνουν κακό στο μωρό? Την αγκαλιάζουν τη φιλάνε, τη σφίγγουν... Καπνίζουν 2 πακέτα την ημέρα!!! :shock:

 

Του κάνουν κακό αν το παιδί εκτίθεται συχνά. Όταν το παιδί εισπνέει τα υπολλείματα καπνού και είναι κάτω των 3 ετών, εμποδίζεται η ανάπτυξη των πευμόνων. Αν το παιδί εισπνέει απευθείας τον καπνό είναι ακόμη χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς αυτό έχει γίνει λόγος να μην κάνω πιά πολύ παρέα με τις αδερφές και τη μητέρα μου που τις λατρεύω. Έχω γίνει και η "σπαστικιά" της οικογένειας... :cry:

 

Άραγε εμένα που κάπνιζε η μητέρα μου σε όλη την εγκυμοσύνη, και μεγάλωσα σ'ένα σπίτι με 5 αδέρφια και 2 γονείς να καπνίζουν ακατάπαυστα και χωρίς σταγόνα μητρικού γάλακτος, τι να χουν πάθει τα πνευμόνια μου?? :shock: Πάλι ξέφυγα απ'το θέμα... σόρυ! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό έχει γίνει λόγος να μην κάνω πιά πολύ παρέα με τις αδερφές και τη μητέρα μου που τις λατρεύω. Έχω γίνει και η "σπαστικιά" της οικογένειας... :cry:

Καλά κάνεις! Η ηλικία μέχρι τα 3 είναι η πιο ευαίσθητη...

 

Άραγε εμένα που κάπνιζε η μητέρα μου σε όλη την εγκυμοσύνη, και μεγάλωσα σ'ένα σπίτι με 5 αδέρφια και 2 γονείς να καπνίζουν ακατάπαυστα και χωρίς σταγόνα μητρικού γάλακτος, τι να χουν πάθει τα πνευμόνια μου?? :shock: Πάλι ξέφυγα απ'το θέμα... σόρυ! :oops:

 

Τα πνευμόνια σου δεν αναπτύχθηκαν κανονικά, θα είχες μεγαλύτερες αντοχές! Δυστυχώς κι εγώ είμαι σε παρόμοια κατηγορία. Η μητέρα μου δεν κάπνιζε και με θήλασε ένα χρόνο αλλά εισέπνεα συνέχεια, μέχρι τα 18 μου, τα τσιγάρα που κάπνιζε ο πατέρας μου :?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΜΑΛΛΟΝ ΛΟΓΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΦΑΛΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ. ΘΗΛΑΣΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΙΝΕΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ. ΝΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ ΓΙΑ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Η ΣΥΖΗΤΑΩ ΜΕ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ. ΕΓΩΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΧΑ ΑΜΕΣΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ. ΟΜΩΣ ΗΜΟΥΝ ΣΑΝ ΧΑΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΕΣ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΘΟΛΑ ΣΑΝ ΟΝΕΙΡΟ. ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΛΑΘΟΣ. ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΣΕ ΜΑΙΕΣ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΠΕΘΕΡΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ. ΤΟ ΜΠΕΜΠΑΚΙ ΕΤΡΩΓΕ ΜΕ ΛΑΧΤΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ (ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΘΟΣ). ΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΖΥΓΙΣΟΥΝ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ. ΑΓΧΩΘΗΚΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΓΙΝΕ Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΜΟΥ. ΑΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΛΙΓΟ ΑΝΟΡΕΧΤΟ ΣΠΑΡΑΖΑ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ. ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΔΩΣΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΑΛΑ, ΕΦΑΓΕ ΠΟΣΟ ΕΦΑΓΕ. ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΗΛΑΖΑ ΣΤΕΚΟΝΤΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΟΠΗΚΕ. ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ. ΠΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ Η ΟΡΩΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΗ ΣΤΟ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΣΕΙ (ΕΙΧΕ ΖΥΓΙΣΕΙ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΑΠΟΤΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΕΥΤΥΧΩΣ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 3 ΜΗΝΑ. ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΕΝΟΧΗ ΠΟΥ ΜΙΣΗΣΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΞΕΡΩ.... ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ. ΚΙ ΑΣ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ. ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΞΑΛΑΦΡΩΣΑ ΛΙΓΟ ΤΩΡΑ. ΠΡΟΧΘΕΣ ΕΒΛΕΠΑ ΕΝΑ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ. Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΟΒΑΡΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΗ. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟΥ ΣΤΕΡΗΣΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟ...... :(:(:(

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο θηλασμός δεν εξαρτάται μόνο από την επιθυμία της μαμάς... χρειάζεται τη στήριξη του περιβάλλοντος (πατέρας, γιαγιάδες...), του γιατρού που παρακολουθεί το παιδί, του προσωπικού της κλινικής που είναι υπεύθυνο στο να δώσει τις πρώτες σωστές πληροφορίες στη μαμά (και συνήθως κάνει το αντίθετο παράλληλα με όλες τις λάθος πρακτικές).

 

Το ίδιο συμβαίνει με τις περισσότερες μητέρες στην Ελλάδα αλλά και αλλού στον κόσμο. Ξέρω ότι αυτό δεν σε παρηγορεί αλλά όταν ξέρεις ότι συμβαίνει συχνά μπορείς να πάρεις τα μέτρα σου, να ενημερωθείς και να ξέρεις περισσότερα για το επόμενο.

 

Να σου ζήσει και καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

mamakoula, έδωσες στο μωρό σου ότι καλύτερο μπορούσες, για όσο περισσότερο μπορούσες, σύμφωνα με τις γνώσεις και την ενημέρωση που είχες εκείνη την εποχή και σύμφωνα με τις αντοχές σου σωματικές και ψυχικές εκείνης της εποχής. Εξακολουθείς να προσφέρεις στο παιδί σου και θα εξακολουθείς για όσο ζεις. Έκτοτε, ενημερώθηκες, άλλαξες νοοτροπία και πεποιθήσεις και στο επόμενο παιδί θα τα καταφέρεις καλύτερα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΣΙ ΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ!!!! Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ Η ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ!!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!!!ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΕΣ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!!!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

mamakoula μην νοιωθεις ασχημα. Εγινε αλλα δεν φταις εσυ. /λιγο η λοχεια , λιγο η κουραση, λιγο η αγνοια στο 1ο παιδι και + 2 ατομα και μια ηληθια παιδιατρος ηταν αναμενομενο και ολες το ιδιο θα παθαιναμε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΤΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ....ΑΓΛΑΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙ? ΡΩΤΑΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ -ΚΑΠΝΙΣΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ 8ΕΛΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ ΜΑΧΕΡΙ - ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΟΨΕ ΑΠΛΑ ΛΕΕΙ ΕΚΑΝΕ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΤΑΙΖΕ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ 3 ΩΡΕΣ ΔΕΝ 8Α ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΝΑ ΤΟ ΘΗΛΑΖΕΙ?

 

Γεια σου Μαρία! :)

 

Το κάπνισμα είναι πολύ βλαβερό για το μωρό γιατί εισπνέει τον καπνό από τα μαλλιά, το δέρμα και τα ρούχα της μαμάς.

 

Αν το κάπνισμα συνδυαστεί με το ξένο γάλα τότε αυτό είναι ακόμη πιο βλαβερό, το μωρό είναι και εκτεθειμένο στον καπνό και χωρίς καμία προστασία και εκτεθειμένο στο αγελαδινό γάλα που δημιουργεί αρκετά προβλήματα.

 

Από τα 2 κακά για το μωρό είναι σίγουρα προτιμότερο μόνο το ένα. :wink:

 

ΡΩΤΑΟ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.

Οι γιατροί μιλούν για τις αρνητικές συνέπειες του καπνίσματος στην εγκυμοσύνη αλλά δεν μπορούν να το απαγορέψουν! Δεν έχουν εκτελεστική εξουσία. Μόνο οι δικαστές και οι αστυνομικοί έχουν εκτελεστική εξουσία. :wink:

Για το θηλασμό μπορεί να πούνε και μερικές αυθαιρεσίες μια και δεν διδάσκονται τίποτα αλλά και πάλι δεν έχουν εκτελεστική εξουσία! :wink:

 

ΕΧΩ ΜΙΑ ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ -ΚΑΠΝΙΣΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ 8ΕΛΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ ΜΑΧΕΡΙ

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει όχι γιατρός ,αλλά καθαρίστρια σε ιατρείο που να μην ξέρει κάποια από τα παρακάτω:

 

When a woman continues to smoke during pregnancy, the risks to the unborn child are great. These statistics come out of the 2004 Surgeon General's Report on Smoking*:

Research has shown that women's smoking during pregnancy increases the risk of pregnancy complications, premature delivery, low-birth-weight infants, stillbirth, and sudden infant death syndrome (SIDS).

The nicotine in cigarettes may cause constrictions in the blood vessels of the umbilical cord and uterus, thereby decreasing the amount of oxygen available to the fetus. Nicotine also may reduce the amount of blood in the fetal cardiovascular system.

Nicotine is found in breast milk.

Babies of mothers who smoked during pregnancy have lower birth weights. Low birth weight is a leading cause of infant deaths, resulting in more than 300,000 deaths annually among newborns in the United States.

In general, pregnant smokers eat more than pregnant nonsmokers, yet their babies weigh less than babies of nonsmokers. This weight deficit is smaller if smokers quit early in their pregnancy.

Smoking by the mother causes SIDS. Compared with unexposed infants, babies exposed to secondhand smoke after birth are at twice the risk for SIDS, and infants whose mothers smoked before and after birth are at three to four times greater risk.

Mothers' smoking during pregnancy reduces their babies' lung function.

In 2001, 17.5% of teenaged mothers smoked during pregnancy. Only 18% to 25% of all women quit smoking once they become pregnant.

Smoking by children and adolescents hastens the onset of lung function decline during late adolescence and early adulthood.

Smoking by children and adolescents is related to impaired lung growth, chronic coughing, and wheezing.

 

Είσαι σίγουρη ότι τα είπε ο γιατρός και δεν ήταν ανοησίες της φίλη σου; :?

Δυστυχώς έχω ακούσει απίστευτα ψέμματα από μητέρες που επέμεναν ότι τα έχει πει ο γιατρός τους... :?

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΑ ....ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ Η ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ....

 

8Α ΣΑΣ ΠΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ

ΠΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗ ΡΩΤΑΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ? ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΚΟΨΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ Η8ΕΛΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΠΝΙΖΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ...

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ΒΡΟΧΥΟΛΙΤΙΔΑ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΟΤΑΝ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ.ΕΧΑΣΕ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΛΟΓΟ ΑΦΥΔΑΤΟΣΗΣ,ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΤΙ ΗΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ? ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΟΥΝ .....ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΚΟΒΑ ΜΑΧΕΡΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΟΛΑ ΤΑ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΜΗ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΑΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΙΣΩ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΝΥΜΑ

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΒΕΡΑ ....ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ Η ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΥΠΕΥΘΗΝΟΣ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ....

Βλαβερό είναι αλλά αν η μαμά καπνίζει και δεν θηλάζει είναι πολύ πιο βλαβερό.

 

8Α ΣΑΣ ΠΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΜΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ

ΠΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗ ΡΩΤΑΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ? ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ

Σκέψου από πού τα παίρνει ο παιδίατρος και τι κέρδος έχει ο παιδίατρος αν το μωρό θηλαζει... Έχει τον χειρότερο πελάτη.

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι συνειδητά ψάχνουν ευκαιρίες για να πούνε στις μητέρες να αποθηλάσουν.

 

ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΚΟΨΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ Η8ΕΛΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΦΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΠΝΙΖΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ...

Δυστυχώς η εξάρτηση από το τσιγάρο είναι πολύ δύσκολη. Αξίζει συγχαρητήρια που κατάφερε να το κόψει στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

 

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕ ΜΕ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ ΒΡΟΧΥΟΛΙΤΙΔΑ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗ) ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΑΛΑΙΠΟΡΙΟΤΑΝ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ.ΕΧΑΣΕ ΠΟΛΥ ΒΑΡΟΣ ΠΑΡΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΛΟΓΟ ΑΦΥΔΑΤΟΣΗΣ,ΔΡΑΜΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ

 

Όλα αυτά δεν ήταν μόνο για το τσιγάρο.

 

Κυρίως ήταν γιατί ο παιδίατρος ήταν τόσο μ@λ.... ας και της πρότεινε διακοπή του θηλασμού. Το τσιγάρο ήταν δύσκολο να κοπεί, όμως η μητέρα επιθυμούσε να δώσει το δώρο του θηλασμού στο μωρό της και ο παιδίατρος στέρησε αυτό το αγαθό από το μωράκι. Αυτό είναι για μήνυση.

 

ΤΙ ΗΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ?

Θα σου μεταφέρω την άποψη της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής, καλό είναι να τυπώσεις ολόκληρο το κειμενο και να το μελετήσεις:

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Tobacco smoking by mothers is not a contraindication

to breastfeeding, but health care professionals

should advise all tobacco-using mothers to avoid

smoking within the home and to make every effort to

wean themselves from tobacco as rapidly as possible.

110

 

Να σημειώσω ότι δεν μεταφέρων εδώ μέσα προσωπικές απόψεις, είμαι υποχρεωμένη να ακολουθώ τις επίσημες οδηγίες αξιόπιστων φορέων.

 

 

ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΠΝΙΣΟΥΝ .....

Μακάρι να τα καταφέρουν αλλά δεν είναι όλοι τόσο δυνατοί.

Είναι δώρο για το παιδί να μεγαλώνει σε ένα περιβάλλον χωρίς καπνό.

 

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΠΝΙΣΤΡΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΚΟΒΑ ΜΑΧΕΡΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΕΓΓΥΜΟΣΥΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΟΛΑ ΤΑ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΜΗ ΤΟΥ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΤΗ ΝΙΚΟΤΙΝΗ ΑΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΙΣΩ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ

Συγχαρητήρια! Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΙ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΕΞΙΓΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ .....? ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ

 

Γιατί δεν τους ενδιαφέρουν, γιατί δεν θέλουν να ξέρουν, γιατί προτιμούν τα δωράκια των εταιρειών...

 

οι λόγοι είναι πολλοί.

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής είχε κάνει μία έρευνα το 1995 για τις γνώσεις των παιδιάτρων στο θηλασμό και ήταν περισσότερο από απογοητευτική. Το 1997 δημοσίευσε για πρώτη φορά το

 

Breastfeeding and the Use of Human Milk

 

και το 2005 τη δεύτερη.

 

Αξίζει να το τυπώσεις και να το έχεις (χάρισέ το και στους παιδιάτρους που ξέρεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

απο την αρχη η μικρη δεν επαιρνε θηλη... απο το μαιευτηριο ακομα, δε δεχοταν στηθος με τιποτα... γεννησα στο λητω,και οσο εκατσα ηταν οι νοσηλευτριες απο πανω μου και το παλευαμε... τιποτα η μικρη... αρχισα να βγαζω γαλα με θηλαστρο... αντεξα εναμιση μηνα αποκλειστικα, και αλλον εναμιση μηνα μικτη διατροφη...

 

ο πρωτος εναμιση μηνας ηταν απο τους χειροτερους της ζωης μου... ειχα παραισθησεις απο την αυπνια και μερικες φορες ενιωθα να μισω τον εαυτο μου και το παιδι μαζι... ταιζα,αντλουσα,κοιμηζα το μωρο και μολις επεφτα για υπνο,σε 20 λεπτα ξυπναγε η μικρη και πειναγε.... προσπαθουσα συχνα να τη βαλω στο στηθος,σπανια επιανε... ολα ηταν μαυρα και ενιωθα να βουλιαζω στην αποτυχια και τη δυτυχια...

 

στους 3 μηνες σταματησα εντελως... δε νιωθω τυψεις.... νιωθω εναν τεραστιο φοβο οτι αν κανω κι αλλο παιδακι θα περασω το ιδιο...

δεν βαρεθηκα ουτε στιγμη να βγαζω γαλα... η στιγμη ομως που κοιταξα τη μικρη με μισος επειδη δεν ειχα κοιμηθει καθολου για 3 μερες δε θα φυγει ποτε απο το μυαλο μου... παραλιγο να κανω κακο στο παιδακι μου απο την εξαντληση... ξενο γαλα,λοιπον? ναι... ξενο

 

(δεν το πιστευω οτι μολις εγραψα αυτο το ποστ... δε πιστευω καν αυτα που διαβαζω... οτι οχι απλα τα ομολογησα στον εαυτο μου, αλλα και σε εκατονταδες αλλους ανθρωπους)

Link to comment
Share on other sites

να σου πω μονο οτι εγω που αντλω ολα τα γευματα,τα καταφερα μονο και μονο γιατι ειχα βοηθεια απο τον αντρα μου τις περισσοτερες φορες...δεν γινεται και να ταιζεις και να κοιμιζεις και να αντλεις...σε καμια περιπτωση δεν γινεται...

Και τοσο που αντεξες ηταν ηρωικο...

 

Στο επομενο θα ξερεις,και δεν θα του δωσεις ΚΑΘΟΛΟΥ μπουκαλι,κατευθειαν και μονο στηθος και ολα θα πανε καλα,θα δεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...