Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

ο γυναικολόγος μου με βρήκε με διαστολή 5

Εγώ ίχνος πόνου δεν είχα Κατά τις 12.50 ξεκινήσανε πόνοι ανά 10 λεπτο μετά από κανένα μισάωρο γίνανε 5λεπτοι και κατά τις 2 πόναγα σχεδόν ανα λεπτό -δεν είμουν σίγουρη γιατι ήταν τόσο έντονοι που ούτε το ρολόι δεν μπορούσα να κοιτάξω- Κάι από εκεί που διαστολή είχα 6 με 7 και το μωρό ήταν κάπως δεξια και ο γιατρός μου είπε θα πάρει καποιες ωρες να ένας έντονος πόνος στον οποίο δεν μπορούσα να μην πιέσω προς τα κάτω και μετά από 4 ή 5 εξωθήσεις τσουπ ήρθε η μικρούλα

 

Ησουν πραγματα τυχερη να πονεσεις τοσο λιγη ωρα, αλλά δεν μπορω παρα ν'αναρωτηθω ποσο σχετικος ηταν ο γυναικολογος σου, που ειχες συσπασεις ανα λεπτο και το μωρο ειχε κατεβει τοσο χαμηλα που ηταν ετοιμο να βγει, κι αυτος νομιζε οτι ειχες ακομη διαστολη 6-7 και σου ελεγε θα παρει "καποιες ωρες"! :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ ΠΑΝΤΟΣ.ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ

ΠΟΝΟΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΙΣ 10 ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΕΜΠΤΗ 12 ΚΑΙ ΜΙΣΗ :lol:

 

Πεισματάρης ο Σκορπιός από τη κοιλιά!!! (σαν εμένα!!! είμαι σκορπίος με ωροσκόπο σκορπιό και από πείσμα άλλο τίποτα :lol: )

Link to comment
Share on other sites

 

Ησουν πραγματα τυχερη να πονεσεις τοσο λιγη ωρα, αλλά δεν μπορω παρα ν'αναρωτηθω ποσο σχετικος ηταν ο γυναικολογος σου, που ειχες συσπασεις ανα λεπτο και το μωρο ειχε κατεβει τοσο χαμηλα που ηταν ετοιμο να βγει, κι αυτος νομιζε οτι ειχες ακομη διαστολη 6-7 και σου ελεγε θα παρει "καποιες ωρες"! :shock:

 

Με εξέταζε και το μωρό ήταν πολύ δεξιά Τωρα όπως έγραψα μπορεί να μην ήταν λεπτό -το έγραψα προηγουμένως αλλά μάλλον δεν χρησιμοποίησα τις κατάλληλες λέξεις για να το διευκρινήσω- να ήταν 5λεπτο ακόμα αλλά ήταν τοσο έντονες οι συσπάσεις που δεν μπορούσα να υπολογίσω καλά το χρόνο.

Μου φαινόταν ότι η παύση του πόνου ήταν πολύ μικρή Τελος πάντων σημασία ειχε ότι τελικά γέννησα γρήγορα γιατί ειλικρινά ήταν κάτι που με τρομοκρατούσε αφού δεν αντέχω καθόλου τον πόνο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπασιμων νερων 4:15 τα χαρατα! Τα πονακια χαμηλης εντασης αρχισαν 6:30 με 7 παρα, οπου δυναμωναν με την ωρα και.....................................................

Οι δυνατοι πονοι: απο 10 παρα εως 11:00.ΟΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΜΑΙΑΣ,ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΩ!ΑΒΑΣΤΑΧΤΟΙ ΟΙ ΠΟΝΟΙ!Και............................

11:23 γεννησα την αγαπη της ζωης μου!!!!!!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχω γράψει παραπάνω το γιο μου τον έκανα σε 3 1/4 ώρες με φ.τ. τεχνητούς πόνους και επισκληρίδιο.

Την κόρη μου 7-11 την έκανα στο ίδιο χρόνο με φ.τ., τεχνητούς πόνους αλλά χωρίς επισκληρίδιο τούτη τη φορά!!!!

Είδα το Χριστό φαντάρο που λένε!

Αλλά χαλάλι της.

Τώρα έχω δύο αγγελούδια που με κάνουν να νοιώθω υπερήφανη!!!!!!!! :):)

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Tα νερά σπάσανε 6.15 το πρωί μικροπονάκια ξεκίνησαν μετα απο καμια ώρα... γέννησα 16.45 Φ.Τ με διπλές δόσεις επισκληριδιου ... η επισκληρίδιος νομίζω δεν μ ' επιασε καθόλου... :evil:

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΕΓΩ ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΟΥΣ ,ΧΩΡΙΣ ΣΠΑΣΙΜΟ ΝΕΡΩΝ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΑ Κ ΠΕΡΑΣΑ Κ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ 3ΜΕΡΕΣ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ.ΜΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΥΠΟΘΕΤΟ ΣΤΙΣ 12 ΤΟ ΒΡΑΔΥ .ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΜΕ ΠΙΑΣΑΝΕ ΣΤΙΣ 3 Κ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 7,30 ΤΟ ΠΡΩΙ.ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ Κ Η ΗΡΕΜΙΑ Κ Η ΚΑΛΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΝΑΠΝΟΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ.ΦΙΛΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έκανα 10 ώρες να γεννήσω...

 

Μου έβαλαν τεχνητούς πόνους στις 6 το πρωί και το Αγγελούδι το γνωρίσαμε στις 3.55 το μεσημέρι.

 

Αξέχαστη εμπειρία...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Στις 11π.μ. με έπιασαν οι πόνοι και στις 14:45 γέννησα την κορούλα μου, χωρίς επισκληρίδιο. Πόνεσα αρκετά θα έλεγα, η μικρή κοίταζε την κοιλιά μου αντί για την πλάτη μου.

Link to comment
Share on other sites

Στις 12 το βράδυ μπήκα στην κλινική, μόνο κολπικό υπόθετο μου έβαλαν και κοιμήθηκα, 8:30 το πρωί ξεκίνησε η διαδικασία με ορό , 10:30 μου έσπασαν τα νερά, 11:00 επισκληριδίο και στις 13:35 κρατούσα αγκαλιά το γλυκό μου αγοράκι!!!!!

Ωραία αξέχαστη μονάδικη εμπειρία!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

grafistria κάπου εκεί με βλέπω και εμένα σχετικά με τα κιλά :cry:

Στην 8η εβδομάδα ήμουν 84. Τώρα αύριο θα με μετρήσει πάλι ο κακούργος και είμαι στην 13η.

Το θέμα είναι οτι είμαι μόνο 1,66 (πυγμαίος) και φαίνεται λίγο (στο τούτο μου) !!!

Εσύ τα έχασες εύκολα? Μήπως είσαι ψηλή??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οι πόνοι ξεκίνησαν στις 10:00 το πρωί. Πήγα στο νοσοκομείο στις 18:00 χωρίς διαστολή και με καθαρούς πόνου γέννας και τελικά γέννησα το θαυματάκι μου στις 02:00 φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο. Οι πόνοι είναι αφόρητοι και πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανακάνω ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.

Σας ενημερώνω όμως ότι μόλις περάσουν λίγες μέρες με το δικό σας θαυματάκι θα λέτε ότι πραγματικά άξιζε τον κόπο...!!!

[.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το μωράκι σου?

Πάντως το πρώτο χρόνο που είχα γεννήσει το ίδιο έλεγα κι εγώ.

Τώρα πάω για το δεύτερο, θυμάμαι τι τράβηξα βέβαια να δούμε την δεύτερη φορά λένε είναι πιό εύκολα. Ξέρει καμία να μας πεί?

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη φορα που γεννησα η εξωθηση κρατησε παρα πολυ φαντασου οτι εσπασαν τα αγγεια στο προσωπο μου και ημουν σαν να εχω ερυθρα, εκτος την αδρανεια μητρας μετα.Στη δευτερη γεννα μου εβαλαν τον ορο 6.10 και κρατουσα την κορη μου αγκαλια στις 7ακριβως.Ολα διαρκουν λιγοτερο μην ανησυχεις εγω δεν το πιστευα φαντασου οτι στη δευτερη γεννα ο ανδρας μου ταξιδευε και ειχαν απεργεια τα ταξι.

Link to comment
Share on other sites

11:30 το βραδυ εσπασαν τα νερά στο σπίτι,στη διαδρομή για το μαιευτήριο αρχισαν οι πόνοι, και 5:10 την είχα στην αγκαλιά μου...

 

δεσποινα κ εμενα !!

11.30 μου σπασανε τα νερα!! ακριβως στην π.η.τ.

εκανα ενα ντουζακι, ημουν ξυρισμενη, αλλα τα πηρα λιγο ακομη, για να μην με πιασουν οι μαιες στα χερια τους :oops: πηρα τον σακο μου...

12.15 ημουν στο μαιευτηριο, στο δωματιακι προετοιμασιας , με διαστολη 1.

5.45 διαστολη - τελεια!!

6.00 βγηκε η κοπελαρα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

11:30 το βραδυ εσπασαν τα νερά στο σπίτι,στη διαδρομή για το μαιευτήριο αρχισαν οι πόνοι, και 5:10 την είχα στην αγκαλιά μου...

 

δεσποινα κ εμενα !!

11.30 μου σπασανε τα νερα!! ακριβως στην π.η.τ.

εκανα ενα ντουζακι, ημουν ξυρισμενη, αλλα τα πηρα λιγο ακομη, για να μην με πιασουν οι μαιες στα χερια τους :oops: πηρα τον σακο μου...

12.15 ημουν στο μαιευτηριο, στο δωματιακι προετοιμασιας , με διαστολη 1.

5.45 διαστολη - τελεια!!

6.00 βγηκε η κοπελαρα μου!!!

 

Και εμενα ακριβως στην ΠΗΤ ήταν!! και επίσης εκανα μπανακι-ξυρισματακι κτλ για να γλυτωσω τις μαιες...αν γινόταν να γλυτωναμε και το κλυσμα τι καλα που θα ήταν.... :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολες τις μαμάδες,εγω εκανα 17 ωρες,μπηκα 7,5 το πρωϊ και γεννησα τον αριστείδη μου 11 το βραδυ.φυσικα δεν πονούσα ολες τισ ώρες,γιατι απο την αρχή δεν είχα διαστολή.ο μικρός έβγαινε στραβα με το κεφάλι στο πλάι,και η γιατρος μου μέχρι το τέλος ήταν κατα της καισαρικής.όταν όμως βγηκε ο μικρός,επειδή ζωρίστηκε και αυτός βγήκε αλλα δεν έκλαψε αμέσως.εκει τα είδαμε όλα εγω και ο άντρας μου.τον κανανε ανάνυψη και σε ένα λεπτό μου τον φέραν στην αγκαλιά μου.η καλύτερη στιγμή της ζωής μου ήταν αυτη η αγκαλιά,και αν με ρωτουσατε αν το ξαναπερνουσα αυτο θα έλεγα με σιγουρία ΝΑΙ.(η μαια απο το πολυ πατημα που εκανε στην κοιλιά μου και συγχρονος με το σπρωξιμο που εκανα εγω,για 5 δευτερόλεπτα λυποθυμησα και έφαγα και 2 σφαλιαρες απο τον αντρα μου για να συνελθω).γεννησα φυσιολογικα,και ειμαι πολυ περηφανη για τον μικρομου αριστειδη!!!!! :P

322829.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μένα! Εγώ είχα ξυπνήσει το πρωί εκείνης της μέρας με ελάχιστο καφέ αιματάκι. Παίρνω τον γιατρό και μου λέει έλα να το δούμε να σου κάνω και μια τελευταία εξέταση να σου δείξω τους χώρους να εξοικιώνεσαι κιόλας και βλέπουμε. Πάω μου παίρνει την πίεση και βλέπει οτι ήταν ανεβασμένη οπότε μου λέει έλα αύριο να σου βάλω ορό για τεχνητούς πόνους για να μην επηρεαστεί το παιδί από την υψηλή πίεση. Σχεδόν με το που γύρισα σπίτι άρχισαν λίγα πονάκια και για να μην πολυλογώ 8 το βράδυ της ίδιας μέρας ήμουν στο μαιευτήριο και σε 2 ώρες και 25 λεπτά κρατούσα το αγγελούδι μου!!! :D:D:D Γενικά μου φάνηκε και μου είπαν οτι ήταν πολύ γρήγορη και εύκολη γέννα!

.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το μωράκι σου?

Πάντως το πρώτο χρόνο που είχα γεννήσει το ίδιο έλεγα κι εγώ.

Τώρα πάω για το δεύτερο, θυμάμαι τι τράβηξα βέβαια να δούμε την δεύτερη φορά λένε είναι πιό εύκολα. Ξέρει καμία να μας πεί?

 

 

Το θαυματάκι μου τώρα είναι 2 μηνών.

 

Όταν γεννήσεις με το καλό και τακτοποιηθήτε σε παρακαλώ να γράψεις για την εμπειρία της 2ης φοράς.

[.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

 

Εγώ με πόνους που ξεκίνησαν στις 22.00 το βράδυ (20λεπτου) μέχρις τις 23.15 είχα 5λεπτου και έφτασα στο μαιευτήριο χαλαρά (μ'έπιασε αναισθησία) στις 00.40, με διαστολή 8!!!!!! Απορώ πώς δε γέννησα στο αμάξι..... Φυσικά με βάλανε κατευθείαν για γέννα και γέννησα στις 02.15 δηλαδή μετά από 1,5 ώρα!!!! Ρεκόρ για πρωτόγεννη... Να δούμε στο δεύτερο!

.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας διηγηθώ και εγώ την εμπειρία μου, λοιπόν στην πρώτη εγκυμοσύνη πήγα με ραντεβού, τεχνητούς πόνους και από τις 5.00 το πρωϊ γέννησα στις 12.00 με επισκληρίδιο φυσικά.

 

Τώρα στο δεύτερο (είχα αλλάξει ιατρό και που ήταν της γνώμης να περιμένουμε όποτε θέλει το μικρό αρκεί να μην περάσει την ημερομηνία γέννησης) την τελευταία μέρα του υπερήχου στις 7.00 το πρωϊ με έπιασαν οι πόνοι, κατά τις 7.10 πήρα τον ιατρό μου και μου είπε να πάω νοσοκομείο, έμπλεξα στην Κατεχάκη από κίνηση, έφτασα στο μαιευτήριο 8.40, μετά από 5 λεπτά έσπασαν τα νερά και στις 9.00 είχα την μικρούλα μου αγκαλιά.

 

Είχα οξύ τοκετό, πράγμα σπάνιο λένε, και δεν πρόλαβα να κάνω φυσικά ούτε επισκληρίδιο, εκεί να δείτε κλάμα και να παρακαλάω τον ιατρό να μου κάνει ένεση και ας ήταν προς το τέλος του τοκετου!

as1cvdSNw3-0010ODc1NTMxfDAwMDY3NDRkfEggRGVzcG9pbm91bGEgbW91IGVpbmFp.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...