Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες ώρες κάνατε για να γεννήσετε;;


Recommended Posts

κοριτσια οντως ειναι συγκλονιστικη η εμπειρια του φυσιολογικου τοκετου , εγω ειχα βαλει πολλα πολλα κιλα , τη μερα που γεννησα (πριν γεννησω) ζυγηζα 97 κιλααααααααααααααα , αλλα ενοειτε οτι ο γιατρος μου δεν με αφησε καν εμενα να ρωτησω για καισαρικη , οταν πηγα να τον ρωτησω ειπε "εισαι υγιιεστατη , το μωρο σε τελεια θεση , με ωραια λεκανη εννοειτε θα κανουμε φυσιολογικο τοκετο " . 7 ωρες μας πηρε και γυρω αν θυμαμαι καλα στις 5 εξωθησεις πανω κατω , ηταν αρκετο ευκολος τοκετος αν και ειχα ζητησει και εκανα επισκληριδιο . Παντως οσο και να διαβαζα για την ωρα της εξωθησης , οταν μπηκε το μωρο στον κολπο νομιζα οτι θα μεινω εκεινη τη στιγμη απο τον πονο :) ιδιαιτερο συναισθημα , δεν ειναι ακριβως πονος ομως , ξερετε τι ενοοω . Τωρα πλεον ξερω τι να περιμενω ..... φοβαμαι ξανα αλλα ανυπομονω κιολας , ειναι αυτο που λεμε ποναω αλλα θελω και αλλο . Αχχχ τη μαγικη εποχη :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 473
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ 8 ΩΡΕΣ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΣΤΙΣ 2 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ Κ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 10 ΤΟ ΠΡΩΙ.ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!!!!!ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.....

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ!!!

ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΕΡΑΨΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ-ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ!!!

 

τέλεια...μακάρι όλες έτσι να γεννούσανε :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ!!!

ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΕΡΑΨΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ-ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ!!!

 

τέλεια...μακάρι όλες έτσι να γεννούσανε :wink:

 

ειχα ριξει ομως πααααααρα πολυ περπατημα και αυτο με βοηθησε σε συνδυασμο με την ανοιχτη λεκανη που εχω :wink:

αφου οι μαιες δεν το πιστευαν οτι μια πρωτοτοκη γενησε τοσο γρηγορα!!! :D:D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
[.....................

 

ειχα ριξει ομως πααααααρα πολυ περπατημα και αυτο με βοηθησε σε συνδυασμο με την ανοιχτη λεκανη που εχω :wink:

αφου οι μαιες δεν το πιστευαν οτι μια πρωτοτοκη γενησε τοσο γρηγορα!!! :D:D

 

και εγώ περπατάω πολύ και έχω ανοικτή λεκάνη.....

αχ παναγίτσα μου λές να έχω και εγώ την τύχη σου?????

 

μακαρι να μην πονέσω να μην με ράψουν να μην ..... καλά καλά το παρακανα σωπάτε πια.... :wink::wink::wink::wink::wink::wink:

 

απλά για εμάς που είμαστε στο πρώτο το 5-12 ώρες που μας λένε όλο μας αγχώνει πολύ. ε, καλά δεν θα κάνουμε και όπως αυτές στην τηλεόραση που κάνουν λές και τις περνάνε με αλυσοπρίονο.............. όπποτε βλέπω έργα και σκούζουν έτσι, αν και πιάνεται λίγο η ψυχούλα μου, το ζορι μου είναι να πώ στον συζυγούλι μου ότι: "μην ανησυχείς δεν ισχύει αυτό, δεν πονάει και τόσο. αυτοί υπερβάλλουν..." αλλά να σας πώ τη μάυρη αλήθει αμου...... τα κάνω και λίγο πάνω μου........

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

ε, καλά δεν θα κάνουμε και όπως αυτές στην τηλεόραση που κάνουν λές και τις περνάνε με αλυσοπρίονο..............
κι όμως χωρίς να το θέλω.... τελικά έτσι έκανα.... :oops:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στον Ραφαήλ έσπασαν τα νερά στις τέσσερις το πρωί. Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε να μην βιαστώ να πάω στο μαιευτήριο, γιατί πριν τις 8 πόνοι δύσκολο να έρθουν...Εγώ βέβαια πού να κρατηθώ...Πήγα λοιπόν, με παρέλαβαν εκεί για τα καθιερωμένα και με ανέβασαν στο δωμάτιο. Εντωμεταξύ είχα "αδειάσει" απο τα νερά, τόσο που φαινόταν το περίγραμμα του μωρού όταν ήμουν ξαπλωμένη! (λίγο Alien η κατάσταση :) ). Έρχεται ο γιατρός μου στις 8 πάνω στο δωμάτιο, με ρώτησε αν πονάω. "Μπα" του λεω "τίποτα". Με εξέτασε στην κοιλιά και βγήκε λίγο έξω γιατί χτυπούσε το κινητό του. Όπως γύρναγε στο δωμάτιο μέσα με βλέπει εμένα να έχω μορφάσει ελαφρώς...Μου λέει "πονάς τώρα;" "Ε, ελάχιστα"λεω εγώ. Κοιτάει ο άνθρωπος, τι να δει!!! "Τι ελάχιστα βρε" μου λεει "εσύ έχεις ωδίνες, γεννάς!" Φωνάζει άρον άρον, με παίρνουν κάτω και επειδή οι πόνοι μου ήταν ασυντόνιστοι μου έβαλε λίγη οξυτοκίνη στον ορό...Έλα μου ντε που εγώ ήμουν 18 και είχα πεντακάθαρο οργανισμό και μ' έπιασαν αμέσως πόνοι! Να μην σας τα πολυλογώ (αρκετά σας κούρασα) εννιάμιση το πρωί με έπιασαν πόνοι, εντεκάμιση είχα γεννήσει κιόλας, και μια ώρα μετά έτρωγα και μεσημεριανό!!! Στις δε εξωθήσεις τι ανακούφιση αιστάνθηκα δεν περιγράφεται! Όσο για επισκληρίδιο, ζήτησα σε κάποια φάση γιατί νύσταζα και είχα κουραστεί απο την αυπνία της προηγούμενης βραδιάς, αλλά μου είπε ότι μέχρι να φωνάξει τον αναισθησιολόγο θα έχω γεννήσει, οπότε...κι όντως έτσι έγινε!

Πρέπει επίσης να σας πω ότι το μωρό ήταν και πρόωρο, 34 εβδομάδων- 2150 κιλά, αλλά μια χαρά τα καταφέραμε ! Ελπίζω και στη δεύτερη γέννα να μην δυσκολευτώ, και το ίδιο εύχομαι σε όοοολες τις γυναίκες του κόσμου!

Αντε κι εσύ Σαρδελάκι...μ' έναν πόνο που λέμε! :)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

ε, καλά δεν θα κάνουμε και όπως αυτές στην τηλεόραση που κάνουν λές και τις περνάνε με αλυσοπρίονο..............
κι όμως χωρίς να το θέλω.... τελικά έτσι έκανα.... :oops:

 

Έτσι και χειρότερα...

Όμως όταν όλοι ,μετά ακριβώς από τον τοκετό, μου ευχήθηκαν να μου ζήσει και με το καλό ένα δεύτερο τους είπα ότι τους ευχαριστώ πάρα πολύ και ότι θα το ήθελα πολύ.Όλοι απόρησαν και μου είπαν ότι καμία άλλη μαμά δεν τους είχε ευχαριστήσει για αυτή την ευχή!!!

 

 

Στην πρώτη επισκεψη στον γυναικολόγο μου ,του είπα:'' την επόμενη φορά θα σας κάνω δώρο ωτασπίδες" :oops::oops:

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη επισκεψη στον γυναικολόγο μου ,του είπα:'' την επόμενη φορά θα σας κάνω δώρο ωτασπίδες" :oops::oops:
Αντιθέτως! εμένα μου είπε ο γιατρός μου πως στο επόμενο θέλω δε θέλω θα μου κάνει επισκληρίδιο για να μην ξαναυποφέρω (όπως η γυναίκες πριν 20 χρόνια...) και του είπα ορθά κοφτά πως απλά θα αλλάξω γιατρό!!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε, καλά δεν θα κάνουμε και όπως αυτές στην τηλεόραση που κάνουν λές και τις περνάνε με αλυσοπρίονο..............
κι όμως χωρίς να το θέλω.... τελικά έτσι έκανα.... :oops:

 

δεν εκανες επισκληρίδιο?????????????????

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

ε, καλά δεν θα κάνουμε και όπως αυτές στην τηλεόραση που κάνουν λές και τις περνάνε με αλυσοπρίονο..............
κι όμως χωρίς να το θέλω.... τελικά έτσι έκανα.... :oops:

 

δεν εκανες επισκληρίδιο?????????????????

ΟΧΙ!!!! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

γιατί????? υπήρχε κάποιος λόγος ή ήταν επλογή σου??

μια ξαδέρφη μου δεν έκανε απο επιλογή για να βιώσει λέει τον τοκετό... όλες οι υπόλοιπες που ξέρω κανανε την ενεσούλα και πήγαν περιφημα.. εσύ???

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν τη ξαδέρφη σου κι εγώ!!

Μάλιστα το έχω ξαναπεί, και η επόμενη έτσι θέλω να είναι!

απλά εύχομαι να μην έχω πάλι ψιλοεπιπλοκές και να ταλαιπωρηθώ λιγότερο!!

αλλά ένεση με τίποτε! δεν αντέχω στη σκέψη της!!

να φανταστείς πως το πρώτο βράδυ που πονούσε πολύ η μήτρα μου, ζήτησα παυσίπονο και μου είπαν καλύτερα ένεση που θα σε πιάσει ποιό γρήγορα... ε, το αποτέλεσμα ήταν πως με τη ιδέα και μόνο, μου πέρασε ο πόνος!!!!

απίστευτο;;; :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου πάντως... δεν ξέρω εγώ αν το ανέξω αυτό... νομίζω ότι είναι κάτι το οοίο το αποφασίζεις εκείνη τη στιγμή ή όχι?? μάλλον όχι αν απο ότι ξε΄ρω για να ετοιμαστεί η ενεση θέλει 20 λεπτα και αλλά 20 για να σε πιάσει...

 

μακαρι να γεννησω σαν την κατερινούλα που το έκανε τσακ μπαμ.....

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, είμαι νέο μέλος και είναι η πρώτη φορά που γράφω, παρακαλώ πολύ για την επιείκεια σας :D:D:D:D:D

Λοιπόν, τον πρώτο μου γιόκα τον έκανα περίπου σε 2 ώρες από την στιγμή που πήγα στο μαιευτήριο, πήγα κατά τις 22:00 τις 31/12/2004 και γέννησα στις 00:05 την 1/1/2005 και τον δεύτερο τον έκανα περίπου σε 3 ώρες από την στιγμή που πήγα στο μαιευτήριο, πήγα κατά τις 7:30 τις 27/1/2008 και γέννησα τις 10:45.

Πάντως ένα έχω να πω, ότι και στα δύο παιδάκια μου γέννησα πανεύκολα και χωρίς τρομερούς πόνους. Ήταν υπέροχα και τώρα να μου πείτε να πάω να γεννήσω δεν με νοιάζει, το 9μηνο δεν αντέχω να ξαναπεράσω.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ασπασία μου...... είσαι πολύ τυχερή ... μακαρι ολες να γεννούσαμε έτσι...

αντε αι στο επομενο με το καλό.......

 

Σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να γεννήσεις εύκολα, με έναν πόνω που λένε.

Link to comment
Share on other sites

Σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να γεννήσεις εύκολα, με έναν πόνω που λένε.

 

μα όλοι το λένε αυτό.... αλήθεια έιναι μια ευχή που πιάνει τελικά.../??? ή δεν πιάνει????

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου πάντως... δεν ξέρω εγώ αν το ανέξω αυτό... νομίζω ότι είναι κάτι το οοίο το αποφασίζεις εκείνη τη στιγμή ή όχι?? μάλλον όχι αν απο ότι ξε?ρω για να ετοιμαστεί η ενεση θέλει 20 λεπτα και αλλά 20 για να σε πιάσει...

 

μακαρι να γεννησω σαν την κατερινούλα που το έκανε τσακ μπαμ.....

κοίταξε να δεις, για μένα ήταν απόφαση από πριν καν μείνω έγκυος!!

είχα πιέσει και τον γιατρό μου αναλόγως... ήρθα και τα πράγματα έτσι που δε χρειάστηκα ευτυχώς καισαρική... τέλος πάντων μου έκατσε όπως το ήθελα!!

 

για τους χρόνους που χρειάζεται, τί να σου πω τώρα, δεν έχω ιδέα! καλύτερα θα σου απαντήσουν οι κοπέλες που έκαναν!

 

πάντως εύχομαι να γεννήσεις όσο ποιό εύκολα και όμορφα γίνεται!!

 

Σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να γεννήσεις εύκολα, με έναν πόνω που λένε.
μα όλοι το λένε αυτό.... αλήθεια έιναι μια ευχή που πιάνει τελικά.../??? ή δεν πιάνει????
όλες οι ευχές πότε πιάνουν και πότε όχι!

η αλήθεια πάντως είναι πως πολλές κοπέλες στην κυριολεξία γέννησαν με ένα πόνο!!

 

και προσωπικά σου το εύχομαι!

είμαι σαββατογεννημένη! που ξέρεις μπορεί να πιάσει!

άντε, με το καλό και χωρίς φόβο, στη φύση μας είναι να γεννάμε!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

όλες οι ευχές πότε πιάνουν και πότε όχι!

η αλήθεια πάντως είναι πως πολλές κοπέλες στην κυριολεξία γέννησαν με ένα πόνο!!

 

και προσωπικά σου το εύχομαι!

είμαι σαββατογεννημένη! που ξέρεις μπορεί να πιάσει!

άντε, με το καλό και χωρίς φόβο, στη φύση μας είναι να γεννάμε!!

 

αααααααχχχχχ!!!!ευχαριστώ xrysalis μου με ένα πόνο και γρήγορα, όπως η κοπελα που το έκανε σε 2,5 ώρες... καλό ε???????

 

μήπως μπορείς να μου ευχηθείς να πάνε και όλα καλά μετά με τις εξετάσεις με το τοξόπλασμα και να μην εχει τίποτα ο μπέμπης μου????

:shock::shock::shock::shock: επειδή είσαι σαββατογεννημένη το λέωωωω........ :wink::wink::wink::wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείς να μου ευχηθείς να πάνε και όλα καλά μετά με τις εξετάσεις με το τοξόπλασμα και να μην εχει τίποτα ο μπέμπης μου????

:shock::shock::shock::shock: επειδή είσαι σαββατογεννημένη το λέωωωω........ :wink::wink::wink::wink:

θυμάσαι μια παλιά εκπομπή με τη Τζοβάνα Φραγκούλη "Πες το και θα γίνει" ;;;

ε, πες πως έγινε! εγώ την ευχή την έκανα!!

μια χαρά θα είναι το βλαστάρι σου! τίποτε δε θα έχει! εσύ όμως θα έχεις....

θα έχεις μεγάλη δόση τρέλας και αγάπης μαζί!! θα πάθεις πλάκα! να το ξέρεις!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω πραγματικα γεννησα με ενα πονο :P

ετσι κανω 10 παιδια!!!χαχαχαχα

κι επειδη κι εγω ειμαι σαββατογεννημενη,οπως και το μωρο μου σου ευχομαστε με ενα πονο Aphrodite_k και να πανε ολα καλα με τοξοπλασμα!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πραγματικα γεννησα με ενα πονο :P

ετσι κανω 10 παιδια!!!χαχαχαχα

κι επειδη κι εγω ειμαι σαββατογεννημενη,οπως και το μωρο μου σου ευχομαστε με ενα πονο Aphrodite_k και να πανε ολα καλα με τοξοπλασμα!!!

 

Ε, κορίτσια και για μένα...μην με ξεχνάτε! Αφροδιτούλα μου άσε και κανέναν άλλον να γεννήσει με έναν πόνο. Πήρες όλες τις Σαββατογεννημένες αγκαζέ και εμείς στην απέξω! :lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΚΟΡΊΤΣΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΦΙΛΕΝΆΔΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΑΡΔΕΛΑΚΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ... ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΚΑΛΌ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕ ΙΔΙΑ ΔΟΣΗ ΤΡΕΛΑς ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΛΑΣΤΑΡΑΚΙ ΤΗς... ΠΕΙΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΑΛΛΙΩς ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΒΓΑΖΩ ΤΣΙΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock:

:D:D:D:D

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕς ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΠΟΔΙΔΩ ΕΥΧΟΥΛΕΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΑΣ...( ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟΓΕΝΝΗΜΕΝΗ, Η ΕΥΧΟΥΛΑ ΠΙΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ...) :D:D:D:D:wink::wink::wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...