Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

help!Έπεσε από το καρεκλάκι!


Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια! Η μικρή (9,5 μηνών) έπεσε από το καρεκλάκι ταίσματος στην μοκέτα! Δεν φαίνεται να έχει κάτι και εκτός από το κλάμμα του πρώτου σοκ, και η συμπεριφορά της φαίνεται νορμάλ...αλλά ανησυχώ ακόμα...παίρνω την γιατρό μου και πάνω στην ώρα και αυτή δεν το σηκώνει! Έχει καμία περάσει την ίδια τρομάρα με εμένα? Μήπως πρέπει να της κάνω εξετάσεις, να προσέξω κάτι ιδιαίτερα? Δεν ξέρω τι να κάνω! Μου φαίνεται ότι πιο πολύ έχω τρομάξει εγώ παρά η μικρή ταρζάν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια βοήθεια! Η μικρή (9,5 μηνών) έπεσε από το καρεκλάκι ταίσματος στην μοκέτα! Δεν φαίνεται να έχει κάτι και εκτός από το κλάμμα του πρώτου σοκ, και η συμπεριφορά της φαίνεται νορμάλ...αλλά ανησυχώ ακόμα...παίρνω την γιατρό μου και πάνω στην ώρα και αυτή δεν το σηκώνει! Έχει καμία περάσει την ίδια τρομάρα με εμένα? Μήπως πρέπει να της κάνω εξετάσεις, να προσέξω κάτι ιδιαίτερα? Δεν ξέρω τι να κάνω! Μου φαίνεται ότι πιο πολύ έχω τρομάξει εγώ παρά η μικρή ταρζάν!

 

Αν το μωρό δεν έχει εμφανείς μώλωπες στο κεφάλι κυρίως, και δεν παρουσιάζει μέσα στις επόμενες ώρες ακατανόητη υπνηλία ή ατονία, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Έχουν να φάνε ακόμα ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΜΠΕΣ! Γι'αυτό μια συμβουλή: Στο καρεκλάκι ΠΑΝΤΑ ΔΕΜΕΝΑ, ούτε για μια στιγμή χωρίς ζώνη και κορίτσια τα μάτια σας 14 στην αλλαξιέρα! Ούτε βήμα χωρίς επίβλεψη από κάποιον τρίτο! Φιλιά και μην ανησυχείς! :-)

Link to comment
Share on other sites

stalitsaki μου μην ανησυχείς αφού η συμπεριφορά της είναι νορμάλ! Κι εμένα είχε πέσει 8,5 μηνών από το καρεκλάκι και τον είχα δεμένο....από το κλάμα τότε είχε κάνει εμετό αλλά όλα καλά στο τέλος...μετά από μισή ώρα ήταν μια χαρά....απλά να προσέχεις να μην κοιμηθεί μετά από το πέσιμο...αυτό μου είχε πει εμένα ο γιατρός...να τον κρατάω σε εγρήγορση όπως είπε και η Titi_S.

Αυτά...και μην ανησυχείς εμένα φαντάσου έπεσε με το κούτελο!!!

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

μου εχουν πεσει και τα δυο αρκετες φορες

1. ειναι σημαντικο που εκλαψε

2. να βλεπεις οτι επικοινωνει κανονικα

3. για 1-2 ωρες μην την αφηνεις να κοιμηθει

4. ειναι κακη ενδειξη να κανει εμετο

 

ευτυχως που επεσε στη μοκετα

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

αχ δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω κορίτσια μου! Με καθησυχάσατε πάρα πολύ! Με έχουν πιάσει τα κλάμματα από τον πανικό! Έχει περάσει ήδη μία ώρα από το χτύπημα και φαίνεται νορμάλ...θα την κρατήσω καμία ωρίτσα ακόμα ξύπνια για σιγουριά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και για να μην ανησυχήσεις άδικα εμένα ο δικός μου έκανε εμετό επειδή μόλις είχε πιει το γάλα του (ούτε να ρευτεί δεν πρόλαβε) και από το πολύ κλάμα ζορίστηκε και έκανε εμετό...

Κι εμένα όταν έπεσε δεν υπήρχε χαλί αλλά πλακάκι! Μια βδομάδα έκανα να συνέλθω αλλά όλα καλά!!! Αυτός σου λέω μετά από μισή ώρα έπαιζε κλπ.

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ηρέμησε! Ο γιός μου σε αυτήν την ηλικία περίπου μου γλίστρησε έτσι όπως τον κράταγα απο τον καναπέ και επέσε πανω στην γωνία στο τραπεζάκι και μέσα σε δευτερόλεπτα να ένα καρούμπαλο μελανό !!! Ταράχτηκα τόσο πολύ που τον πήρα αμέσως και ξεκίνησα για τον παιδίατρο. Στην διαδρομή πριν φτάσω τον έπερνα τηλ. Ο μικρός ωστόσο είχε αρχίσει και ηρεμούσε. Φοβισμένος φαινότανε παρά να πονάει. Ο παιδίατρος του τότε μου είπε μην μου τον φέρεις απλά σε τέτοια χτυπήματα δεν θα το ταίσεις και δεν θα τον αφήσεις να κοιμηθεί για δύο ώρες. Θα παρακολουθείς την αντίδραση του και αν δεις κατί ύποπτο, ασυνήθιστο θα τον πας ΠΑΙΔΩΝ σε παιδοχειρούργο κατευθείαν όχι σε παιδίατρο. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Βέβαια εγώ απο την ταραχή μου δεν κοιμήθηκα όλο το βράδυ και κάθε μια ώρα πήγαινα και τον κοίταγα! Πάντως επειδή γιατρός δεν είμαι απλά την δικιά μου εμπειρία σου είπα ξαναπροσπάθησε να μιλήσεις με το παιδίατρο σας.

line_m123_beg_40_time_1218254400_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια! Η μικρή (9,5 μηνών) έπεσε από το καρεκλάκι ταίσματος στην μοκέτα! Δεν φαίνεται να έχει κάτι και εκτός από το κλάμμα του πρώτου σοκ, και η συμπεριφορά της φαίνεται νορμάλ...αλλά ανησυχώ ακόμα...παίρνω την γιατρό μου και πάνω στην ώρα και αυτή δεν το σηκώνει! Έχει καμία περάσει την ίδια τρομάρα με εμένα? Μήπως πρέπει να της κάνω εξετάσεις, να προσέξω κάτι ιδιαίτερα? Δεν ξέρω τι να κάνω! Μου φαίνεται ότι πιο πολύ έχω τρομάξει εγώ παρά η μικρή ταρζάν!

 

Τελικά τι κάνει το μωρό; Κάνατε κάτι ιδιαίτερο.

Να βάζεις και τις ζώνες τιράντες. Εμένα ο δικός μου τις καταιβάζει αλλά επειδή είναι σφιχτές τον εμποδίζουν να κουνηθεί είναι και 1 έτους. Από χθες που έπαθε το μωρό σου αυτό το κατέβασα ακόμη πιο χαμηλά το καρεκλάκι. Περαστικά στη μπέμπα.

Η κόρη μου τωρα είναι 3.5 αλλά όταν ήταν 20 μηνών έπεσε στα πλακακια του μπανιου γλύστρισε ανάσκελα και ακουσαμε ένα γκτουπ ακόμη το θυμάμαι. Ήρθε πίσω ενώ της ετοίμαζα το μπανάκι Ξέφυγε απ το μπαμπά της. Τα ίδια που σου είπαν τα κορίτσια προσέχαμε. Τελικά όλα καλά. Να Στρώνετε το σπίτι και να κολλάτε με ταινία διπλής όψης τα χαλιά. έκει που δεν έχω βρεί λύση είναι στις πόρτες. πως να στρώσω δεν ανοίγουν;:wink: την κρατώ απ το χέρι έχει συνηθισει για το μπάνιο αλλά πιστευω ότι ο μικρός αργότερα δε θα με ακούει.

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση διασεισης διαστελονται και η κορες των ματιων και καλο θα ειναι να το χεις το μωρο σε παρακολουθηση και το βραδυ να το ξυπνησεις 2 φορες δηλ.δεν ξερω αν την βαζεις να δει τπτ τραγουδακια στην tv αν ναι οχι για 24 ωρες tv απο πεσιματα και σπασιματα αλλο τπτ ολα μου τα χει κανει ο πρωτος μου γερος να ναι!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

και ηδικια μου σημερα μου επεσε απο το κρεβατακι της, δεν καταλαβαινω πως ειχα και ανεβασμενο το καγκελο, εκλαψε λιγο ευτυχως δε βλεπω να εχει χτυπησει καπου!!! βρε κοριτσια υπαρχουν μηπως να βαλω επιπλεον προστατευτικα καγκελα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ηδικια μου σημερα μου επεσε απο το κρεβατακι της, δεν καταλαβαινω πως ειχα και ανεβασμενο το καγκελο, εκλαψε λιγο ευτυχως δε βλεπω να εχει χτυπησει καπου!!! βρε κοριτσια υπαρχουν μηπως να βαλω επιπλεον προστατευτικα καγκελα;

αν σου πω εγω τι παντεντα ειχα κανει για τα καγκελα00020408.gif

ειχα πολλα κουτια για τα μωρομαντηλα εβαλα 3α απο κατω

γτ μου φανηκε σωστο το υψος που ειχε μετα το καγκελο.οταν ομως ειδα να βγαινει ποδαρακι εξω το κατεβασα εντελος και εβαλα τον 1ο καιρο μαξιλαρια μπροστα.

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

που εβαλες μαξιλαρια δεν καταλαβαινω

εκει που κατεβαινει το καγκελο στο κρεβατακι ολοοοο μπροστα και σφηνωμενα κατω απο το καγκελο τα μπροστα μπροστα0002031F.gifτον 1ο καιρο ομως ο μικρος μου ψαρωνε και δεν κατεβαινε με τπτ μονος του

 

 

 

 

 

sig.asp?img=ad1

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πέσει :oops::cry: από την αλλαξιέρα, καθαρά δικιά μου απροσεξία ήταν φυσικά!!!

Έσκασε με το κούτελο και πήγαμε στο παίδων. Αυτές είναι οι γενικές οδηγίες και τα συμπτώματα που πρέπει να σε κάνουν να τρέξεις στο νοσοκομείο!!!!!!!!

0005.jpg

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...