Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιστορίες με αίσιο τέλος για εμάς που δεν είμαστε έγκυες


Recommended Posts

Καλημέρα!!!! Κορίτσια θέλω την άποψη σας!!! Τον προηγούμενο μήνα έκανα τεστ παπ κ η γιατρός μου είπε οτι φάνηκε hpv οπότε πρεπει να κάνω βιοψια που κοστιζει 150?!!!Της είπα οτι προσπαθούμε για Μωρακι κ μου είπε ν αφήσω να περάσουν οι γόνιμες,για να μην της χάσουμε,κ μετα να πάω για την εξέταση! Πήγα λοιπόν κ την ωρα που με έβαλε στην καρέκλα την ρωτάω,αν εχω μείνει εγκυος αυτη η εξέταση θα μου κανει κακό; Κ σαστισμενη μου λεει "προσπαθείτε για Μωρακι;;" Της λέω ναι κ σας το είχα πει!!!! Μου λεει "έχεις καθυστέρηση;;; Οχι της λέω γιατι περιμένω περιοδο σε 5 μερες!!! Μου λεει εντάξει τότε αφου δεν έχεις ακόμα καθ. Θα κάνουμε την εξέταση!!!! Πήρε λοιπόν το ψαλίδα κ μου έκοψε 5 κομμάτια για βιοψια(τσακιστε κα στον πόνο φυσικά) κ φεύγοντας μου είπε για μια βδομάδα να μην δηλώνω βάρη για να μην αιμοραγησω! Φεύγοντας απ τη γιατρό πήρα τεστ για πριν την καθηστερηση,τα έκανα τις επόμενες μερες κ βγήκαν θετικά!!! Αφου είχα 2 μερες καθηστερηση το βράδυ της 2ης μέρας ξαφνικά κ χωρίς καθολου πόνο ειχα πολυ ροζ αίμα!!!! Την άλλη μερα μου ήρθε κανονικά η περίοδος με πόνους!!! Πιστεύετε οτι η γιατρός έκανε λάθος κ μου έκανε την εξέταση;;; Επηρέασαν αυτές οι ψαλιδιες στον τραχήλου μια πιθανή εγκυμοσυνη;;;

 

Κοπέλα μου καλό θα ήταν να πεις στη γιατρό σου τι ακριβώς σου συνέβη και αν νομίζεις ότι δεν παίρνεις πειστικές απαντήσεις να συμβουλευτείς και άλλον γιατρό.Είχα και εγώ HPV αλλά πριν πολλά χρόνια,πολύ πριν ακόμα κάνω προσπάθειες για μωρό.Θυμάμαι ότι και ο δικός μου ο γιατρός μου έκοβε κομμάτια από τον τράχυλο,καυτιρίαζε και μετά τα έστελνε για βιοψία.Και αυτό έγινε όχι μόνο σε ένα ραντεβού.Βέβαια υπάρχουν πολλοί τύποι του ιού που προφανώς ο καθένας αντιμετωπίζεται διαφορετικά.Δεν ξέρω όμως αν είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία για σένα που προσπαθείς για παιδάκι.Πάντως όμως πρέπει να καθαρίσεις από αυτόν τον ιό και σε κάθε περίπτωση πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου γι'αυτό που σου συνέβη.Σου εύχομαι καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοπέλα μου καλό θα ήταν να πεις στη γιατρό σου τι ακριβώς σου συνέβη και αν νομίζεις ότι δεν παίρνεις πειστικές απαντήσεις να συμβουλευτείς και άλλον γιατρό.Είχα και εγώ HPV αλλά πριν πολλά χρόνια,πολύ πριν ακόμα κάνω προσπάθειες για μωρό.Θυμάμαι ότι και ο δικός μου ο γιατρός μου έκοβε κομμάτια από τον τράχυλο,καυτιρίαζε και μετά τα έστελνε για βιοψία.Και αυτό έγινε όχι μόνο σε ένα ραντεβού.Βέβαια υπάρχουν πολλοί τύποι του ιού που προφανώς ο καθένας αντιμετωπίζεται διαφορετικά.Δεν ξέρω όμως αν είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία για σένα που προσπαθείς για παιδάκι.Πάντως όμως πρέπει να καθαρίσεις από αυτόν τον ιό και σε κάθε περίπτωση πρέπει να συμβουλευτείς τον γιατρό σου γι'αυτό που σου συνέβη.Σου εύχομαι καλή τύχη.

 

Καλημέρα κ σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!!!! Το θεμα ειναι οτι με για τον hpv είχαμε πει οτι θα το παρακολουθούμε απλά με τεστ παπ κάθε 6 μήνες γιατι δεν υπάρχουν αλλοιώσεις!!! Ετσι κάναμε λοιπόν,ξαφνικα αποφάσισε να μου κανει αυτη την εξέταση κ χωρίς να υπολογίσει οτι μπορει να εχω συλλάβει!!!! Ειδικά το ύφος της οταν της "θυμισα" οτι προσπαθούμε για μωρό μου έκανε εντύπωση !!!! Αν καταλάβω οτι απλα ζήτησε να κάνουμε την εξέταση για τα λεφτα κ δεν υπολόγισε τίποτα κ οτι τα θετικά τεστ ηταν σωστά κ λόγω της εξέτασης δεν προχώρησε η κύηση θα στεναχωρεθω πολυ κ δεν θα μπορω να της εχω πλέον εμπιστοσύνη!!!! Εσείς πιστεύετε οτι μια τετοια εξέταση θα μπορούσε να επηρεάσει μια τυχόν εγκυμοσυνη;;;;

Link to comment
Share on other sites

mirina βιοψια εννοείς την ταυτοποίηση του ιου?Γιατί αν είναι ετσι απο οσο εχω διαβάσει,δεν χρειάζεται.Μονο αν εχεις κάποια αλλοίωση το παρακολουθείς συστηματικά κ αν ειναι μεγάλου βαθμού κάνεις ταυτοποίηση.Διαβασε αν θελεις εδω τα εξηγει πολυ απλα ενας γιατρος

http://gynaikologos-manolis.pblogs.gr/2011/10/giati-tosh-ysteria-kai-panikos-gia-ton-io-twn-kondylwmatwn-hpv.html

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

mirina βιοψια εννοείς την ταυτοποίηση του ιου?Γιατί αν είναι ετσι απο οσο εχω διαβάσει,δεν χρειάζεται.Μονο αν εχεις κάποια αλλοίωση το παρακολουθείς συστηματικά κ αν ειναι μεγάλου βαθμού κάνεις ταυτοποίηση.Διαβασε αν θελεις εδω τα εξηγει πολυ απλα ενας γιατρος

http://gynaikologos-manolis.pblogs.gr/2011/10/giati-tosh-ysteria-kai-panikos-gia-ton-io-twn-kondylwmatwn-hpv.html

 

Σ ευχαριστώ παρά πολυ!!!! Με βοήθησε πολυ αυτο το κείμενο !!!! Βέβαια με βοηθήσες να τσαντιστω κιόλας :) Θεωρώ οτι μου συνεβει κατι πολυ άσχημο στην προσπαθεια μου για Μωρακι !!!!! 5 μήνες προσπαθουσαμε,έπρεπε να μαι τόσο άτυχη :( ;

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να επισκεφτείς ενα άλλο γυναικολόγο,να πεις απο την αρχή το ιστορικό σου και να δεις πως θα προχωρήσεις απο δω κ πέρα.Παραλίγο να την πατήσω κι εγω...γυναικολόγος μου πρότεινε μια τέτοια εξέταση(140ε χωρίς απόδειξη μου ειπε)αλλα το έψαξα κ μεσω ιντερνετ κ σε αλλο γιατρό πήγα κ φυσικά δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα!Δυστυχώς κάποιοι κοιτάζουν μόνο το χρήμα...

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνώμη μου είναι να επισκεφτείς ενα άλλο γυναικολόγο,να πεις απο την αρχή το ιστορικό σου και να δεις πως θα προχωρήσεις απο δω κ πέρα.Παραλίγο να την πατήσω κι εγω...γυναικολόγος μου πρότεινε μια τέτοια εξέταση(140ε χωρίς απόδειξη μου ειπε)αλλα το έψαξα κ μεσω ιντερνετ κ σε αλλο γιατρό πήγα κ φυσικά δεν χρειαζόταν να κάνω τίποτα!Δυστυχώς κάποιοι κοιτάζουν μόνο το χρήμα...

 

Κ μένα χωρίς απόδειξη έγινε!!!!! Ειμαι βλάκας τελικά που δεν το εψαξα,απλα πίστεψα οτι για να το λεει κατι ξέρει!!!!!! Σ ευχαριστω πολυ :) και ελπίζω να καταφέρω να μείνω εγκυος σύντομα για να ξεχάσω την ατυχία μου :( :(

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι σύντομα μια φουσκωτή κοιλίτσα κοπέλα μου!:)

 

Σ ευχαριστώ παρά πολυ :) !!!! Δεν εχω προλάβει να διαβάσω την δική σου "ιστορία" γι αυτο σου εύχομαι μέσα απ την καρδιά μου οτι ονειρεύεσαι να γίνει πραγματικότητα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!! Κορίτσια θέλω την άποψη σας!!! Τον προηγούμενο μήνα έκανα τεστ παπ κ η γιατρός μου είπε οτι φάνηκε hpv οπότε πρεπει να κάνω βιοψια που κοστιζει 150?!!!Της είπα οτι προσπαθούμε για Μωρακι κ μου είπε ν αφήσω να περάσουν οι γόνιμες,για να μην της χάσουμε,κ μετα να πάω για την εξέταση! Πήγα λοιπόν κ την ωρα που με έβαλε στην καρέκλα την ρωτάω,αν εχω μείνει εγκυος αυτη η εξέταση θα μου κανει κακό; Κ σαστισμενη μου λεει "προσπαθείτε για Μωρακι;;" Της λέω ναι κ σας το είχα πει!!!! Μου λεει "έχεις καθυστέρηση;;; Οχι της λέω γιατι περιμένω περιοδο σε 5 μερες!!! Μου λεει εντάξει τότε αφου δεν έχεις ακόμα καθ. Θα κάνουμε την εξέταση!!!! Πήρε λοιπόν το ψαλίδα κ μου έκοψε 5 κομμάτια για βιοψια(τσακιστε κα στον πόνο φυσικά) κ φεύγοντας μου είπε για μια βδομάδα να μην δηλώνω βάρη για να μην αιμοραγησω! Φεύγοντας απ τη γιατρό πήρα τεστ για πριν την καθηστερηση,τα έκανα τις επόμενες μερες κ βγήκαν θετικά!!! Αφου είχα 2 μερες καθηστερηση το βράδυ της 2ης μέρας ξαφνικά κ χωρίς καθολου πόνο ειχα πολυ ροζ αίμα!!!! Την άλλη μερα μου ήρθε κανονικά η περίοδος με πόνους!!! Πιστεύετε οτι η γιατρός έκανε λάθος κ μου έκανε την εξέταση;;; Επηρέασαν αυτές οι ψαλιδιες στον τραχήλου μια πιθανή εγκυμοσυνη;;;

 

Εχω κάνει την ίδια εξέταση και δυστυχώς έχω κάνει και την επέμβαση αλλά όλα πήγαν καλά.Η εμπειρία μου μου λέει πως ο ΗPV είναι πολύ ύπουλος.Είχες κάνει κολποσκόπηση πριν?Γιατί είναι ο μόνος τρόπος για να δουν νωρις τυχόν αλλοιώσεις.Αν είδε κάτι καλά έκανε και πήρε βιοψια κι ας ήταν ρίσκο.Παρε τα αποτελέσματα στο χερι σου που ευχομαι να είναι καθαρα και αν εχεις αμφιβολίες ρωτα κάποιον ειδικό.

Δυστυχως σε μια εγκυμοσύνη και 100 μερες μετα δε μπορεις να κάνεις τεστ παπ.Αυτο σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα δε θελω καν να φανταστώ που μπορεί να οδηγησει!Ξεκαθάρισε το πρώτα και συνέχισε.Σου τονίζω όμως να πάρεις τα αποτελέσματα στο χερι σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια....τι κάνετε? οντως χαθηκαμε καμπιος....μπαινω συχνα και διαβαζω τα μνμ μηπως εχουμε κατι ευχαριστο απο εσας...αλλα ουτε εγω δεν εχω κατι καινουριο να πω...οπως τα ξερατε...σημερα 13η ημερα του κυκλου ειχα υγρα ωορηξιας...σταματησα τα τεστ, τα χαπια..τα αφησα ολα και οτι ας θελει να γινει..βαρεθηκα!!!!!!

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια....τι κάνετε? οντως χαθηκαμε καμπιος....μπαινω συχνα και διαβαζω τα μνμ μηπως εχουμε κατι ευχαριστο απο εσας...αλλα ουτε εγω δεν εχω κατι καινουριο να πω...οπως τα ξερατε...σημερα 13η ημερα του κυκλου ειχα υγρα ωορηξιας...σταματησα τα τεστ, τα χαπια..τα αφησα ολα και οτι ας θελει να γινει..βαρεθηκα!!!!!!

 

Χαρά μην απογοητεύεσε :!:!!! Στην ίδια φάση είμαι κι εγώ. Προσπαθούμε για μωράκι εδώ και 1,5 χρόνο αλλά τζίφος! Από αύριο και για πρώτη φορά ξεκινάω κλομιφαίνη για 5 μέρες και μετά θα ακολουθήσει υπέρηχος για να παρακολουθήσουμε την ωορηξία μου. Τι να πω...κι εγώ έχω λυγίσει πολλές φορές και έχω φτάσει στο σημείο να λέω ότι δεν με νοιάζει, αλλά όταν κρατώ στην αγκαλιά μου τα μωρά τον φίλων και συγγενών μου κάτι σπάει μέσα μου:(. Και τότε ξαναπεισμώνω...Χαρά να ξέρεις δεν είσαι μόνη, είμαστε πολλές τελικά και όλες μαζί - εδώ μέσα- θα στηρίζουμε η μία την άλλη. Αφού λοιπόν έχει υγρά ωορηξίας βουρρρ στο ψητό ;) !!!

IELnp2.pnghbu42uzbng.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο εμενα, κι εγω μπαινω καθε μερα και σας διαβαζω μηπως δω κανενα ευχαριστο αλλα τιποτα ακομη. Λοιπον τα δικα μου νεα εχουν ως εξης: Σημερα ξυπνησα το πρωι 29η μερα του κυκλου και στην τουαλετα στο σκουπισμα ειχα πολλα καφε υγρα τα οποια συνεχιζονται και λιγα πονακια. Δεν εχω αδιαθετησει ακομα αλλα περιμενω, σημερα αυριο το αργοτερο. πρωτη φορα μου συνεβη αυτο με τα καφε. παντα ερχεται πονος και μετα αιμα κανονικο.τι να παω. χτυπησε η καρδια μου μηπως.... ξερετε και εκανα ενα τεστ clear blue.αλλα μαλλον αρνητικο ειναι.Λεω μαλλον γιατι βγαινω συνεχεια στο μπαλκονι και το κοιταζω, και στο βαθος βαθος ισως και με τη φαντασια μου δεν ξερω, αχ μη γελασετε μαζι μου, νομιζω οτι βλεπω μια αχνη πολυ αχνη ομως τη βλεπω δεν τη βλεπω για να καταλαβετε, το γυριζω δεξια αριστερα στο φως, γαλαζια γραμμη. Αν το κοιταξεις καατευθειαν δε βλεπεις τιποτα.Τι να πω απο τη φαντασια μου ειναι;; επειδη το θελω τοσο πολυ;; Σας εχει τυχει; αυτα τα καφε τι ειναι;; φιλακια φιλεναδες μου και ευχομαι τα χριστουγεννα να παρετε ολες το δωρακι που επιθυμειτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει την ίδια εξέταση και δυστυχώς έχω κάνει και την επέμβαση αλλά όλα πήγαν καλά.Η εμπειρία μου μου λέει πως ο ΗPV είναι πολύ ύπουλος.Είχες κάνει κολποσκόπηση πριν?Γιατί είναι ο μόνος τρόπος για να δουν νωρις τυχόν αλλοιώσεις.Αν είδε κάτι καλά έκανε και πήρε βιοψια κι ας ήταν ρίσκο.Παρε τα αποτελέσματα στο χερι σου που ευχομαι να είναι καθαρα και αν εχεις αμφιβολίες ρωτα κάποιον ειδικό.

Δυστυχως σε μια εγκυμοσύνη και 100 μερες μετα δε μπορεις να κάνεις τεστ παπ.Αυτο σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα δε θελω καν να φανταστώ που μπορεί να οδηγησει!Ξεκαθάρισε το πρώτα και συνέχισε.Σου τονίζω όμως να πάρεις τα αποτελέσματα στο χερι σου!

 

Καλημέρα :) το άσχημο ειναι οτι πήγα για τεστ παπ κ κολποσκοπηση,την ωρα της κολποσκοπησης μου είπε οτι δεν εχει αλλάξει τίποτα κ δεν βλέπει καμία αλλοίωση!!!! Οταν πήρα τηλ για το τεστ παπ μου είπε απλα οτι ξαναφανικε στο τεστ παπ ο hpv 😳 κ να κάνω βιοψια!!!! Το άσχημο ειναι οτι όσες κοπέλες είμασταν στην αναμονή εκείνη τη μερα είμασταν όλως τυχαίως για την ίδια εξέταση! Κ πολλα λεφτα κ μαύρα!!!!! Οταν δε της θυμισα,λιγο πριν μου κανει τη βιοψια,οτι προσπαθούμε,σαστισε κ μετα απο λιγο κ ενώ της είπα να το αφήσουμε,μου είπε οτι αφου σε 5 μερες θα αρχίσει αν αρχίσει η καθυστέρηση,δεν ειναι επικίνδυνο!!!!!! Τα αποτελέσματα μου τα πε τηλεφωνικά κ ηταν καθαρά !!!!! Τώρα αν τα θετικά τεστ μου ηταν αληθινά κ δεν προχώρησε λογο τησ εγκυμοσυνη δεν το ξέρω σίγουρα!!!! Το μονο που ξέρω ειναι οτι εχω στεναχωρεθει παρα πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια και απο εμενα, κι εγω μπαινω καθε μερα και σας διαβαζω μηπως δω κανενα ευχαριστο αλλα τιποτα ακομη. Λοιπον τα δικα μου νεα εχουν ως εξης: Σημερα ξυπνησα το πρωι 29η μερα του κυκλου και στην τουαλετα στο σκουπισμα ειχα πολλα καφε υγρα τα οποια συνεχιζονται και λιγα πονακια. Δεν εχω αδιαθετησει ακομα αλλα περιμενω, σημερα αυριο το αργοτερο. πρωτη φορα μου συνεβη αυτο με τα καφε. παντα ερχεται πονος και μετα αιμα κανονικο.τι να παω. χτυπησε η καρδια μου μηπως.... ξερετε και εκανα ενα τεστ clear blue.αλλα μαλλον αρνητικο ειναι.Λεω μαλλον γιατι βγαινω συνεχεια στο μπαλκονι και το κοιταζω, και στο βαθος βαθος ισως και με τη φαντασια μου δεν ξερω, αχ μη γελασετε μαζι μου, νομιζω οτι βλεπω μια αχνη πολυ αχνη ομως τη βλεπω δεν τη βλεπω για να καταλαβετε, το γυριζω δεξια αριστερα στο φως, γαλαζια γραμμη. Αν το κοιταξεις καατευθειαν δε βλεπεις τιποτα.Τι να πω απο τη φαντασια μου ειναι;; επειδη το θελω τοσο πολυ;; Σας εχει τυχει; αυτα τα καφε τι ειναι;; φιλακια φιλεναδες μου και ευχομαι τα χριστουγεννα να παρετε ολες το δωρακι που επιθυμειτε!!!

 

anamp μου εχει τυχει κι εμενα αυτο με την αχνη γραμμη...δυστηχως ηταν αρνητικο...μακαρι να συμβει το αντιθετο σε εσενα, αλλα πιστευω οτι αν ησουν εγκυουλα θα φαινοταν η γραμμη καλα...μη χανεις την ελπιδα σου ομως! Ημαστε ολες μαζι εδω στον αγωνα μας!!! Το 2013 θα μας φερει αυτο που ολες ποθουμε!!!:o

IELnp2.pnghbu42uzbng.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο εμενα, κι εγω μπαινω καθε μερα και σας διαβαζω μηπως δω κανενα ευχαριστο αλλα τιποτα ακομη. Λοιπον τα δικα μου νεα εχουν ως εξης: Σημερα ξυπνησα το πρωι 29η μερα του κυκλου και στην τουαλετα στο σκουπισμα ειχα πολλα καφε υγρα τα οποια συνεχιζονται και λιγα πονακια. Δεν εχω αδιαθετησει ακομα αλλα περιμενω, σημερα αυριο το αργοτερο. πρωτη φορα μου συνεβη αυτο με τα καφε. παντα ερχεται πονος και μετα αιμα κανονικο.τι να παω. χτυπησε η καρδια μου μηπως.... ξερετε και εκανα ενα τεστ clear blue.αλλα μαλλον αρνητικο ειναι.Λεω μαλλον γιατι βγαινω συνεχεια στο μπαλκονι και το κοιταζω, και στο βαθος βαθος ισως και με τη φαντασια μου δεν ξερω, αχ μη γελασετε μαζι μου, νομιζω οτι βλεπω μια αχνη πολυ αχνη ομως τη βλεπω δεν τη βλεπω για να καταλαβετε, το γυριζω δεξια αριστερα στο φως, γαλαζια γραμμη. Αν το κοιταξεις καατευθειαν δε βλεπεις τιποτα.Τι να πω απο τη φαντασια μου ειναι;; επειδη το θελω τοσο πολυ;; Σας εχει τυχει; αυτα τα καφε τι ειναι;; φιλακια φιλεναδες μου και ευχομαι τα χριστουγεννα να παρετε ολες το δωρακι που επιθυμειτε!!!

 

 

anamp μου καλησπέρα.έχω πολύ καιρο πάλι να γράψω,αλλά μόλις διαβασα το μηνυματάκι σου δεν μπορούσα να το αγνοήσω.ααααχχχ αυτες οι αχνες γραμμές και τα τεστ.΄Στους τελευταίους μου κύκλους 1-2 μερες πριν την ελευση της σιχαμένης,έχω κι εγώ αυτες τις εκκρίσεις με αποτέλεσμα να μου γεννόνται ελπίδες και να ξεκινάω τα όνειρα.τι στο μπαλκονι βγαινω,τι κατω απτις λάμπες είμαι για να δω στα τεστ μια γραμμούλα....αλλά η ακατανόμαστη στην ώρα της δυστυχώς.Σου ευχομαι ειλικρινα και μέσα απτην καρδια μου να μην είναι η φαντασία σου.Ξέρω, όπως και όλες μας που είμαστε σ αυτή την κατάσταση τι περνάς, και μακάρι η γραμμούλα να γίνει εντονη αυριο.εγω είμαι στις κλειστές μου γιατί έχω πια απογοητευτει.δεν μπορω να συνειδητοποιησω πως για κάποιους ο ερχομός ενός παιδιου είναι το πιο απλό πράγμα στον κόσμο κι εγω πρεπει να προσπαθώ τόσο.anyway ας μην σας μεταφέρω τον αρνητισμό που με διακατέχει αυτες τις μέρες.Φιλια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ειστε καλα, σας ευχαριστω πολυ που με καταλαβαινετε. Δυστυχως αδιαθετησα λιγες ωρες μετα και ετσι ηρεμησα. Σε λιγες μερες θα παω στην Αθηνα να με δει ογιατρος και ετσι πιστευω να βαλω τα πραγματα σε μια σειρα. Μαλλον για σπερματεγχυση το βλεπω μιας και δε βλεπω φως. Στενευουν τα ορια και με την ηλικια μου και δεν εχω πολλα περιθωρια. φιλια σε ολες και ευχομαι το 2013 να κραταμε ολες μωρακια στην αγκαλια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Κι εγώ ενώ ήμουν χαρούμενη το πρωί, το απόγευμα "γειώθηκα". Ο κύκλος μου ενώ παλιά ήταν ρολόι-κάθε 28 μέρες-τώρα έχει διακυμάνσεις και έχει γίνει από 25 ως 29-30 μέρες. Σήμερα λοιπόν που είμαι στην 29η μέρα του κύκλου είχα αρχίσει να έχω ελπίδες και να φτιάχνω χαρούμενα σενάρια στο μυαλό μου, επειδή δεν μου είχε έρθει η μηνιαία μου "απρόσκλητη επισκέπτης". Το βραδάκι όμως είδα κάτι αχνά καφέ και απογοητεύτηκα πολύ. Καλύτερα άμα είναι να'ρθει, να μην καθυστερεί και ας έρχεται στις 25 ή στις 27 μέρες, όχι να με πηγαίνει στις 29 μέρες και να με τσιρτσιρίζει κι εγώ ν'αρχίσω να ελπίζω! Ουφ πια, τι κακό κι αυτό τόσα χρόνια!...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο εμενα, κι εγω μπαινω καθε μερα και σας διαβαζω μηπως δω κανενα ευχαριστο αλλα τιποτα ακομη. Λοιπον τα δικα μου νεα εχουν ως εξης: Σημερα ξυπνησα το πρωι 29η μερα του κυκλου και στην τουαλετα στο σκουπισμα ειχα πολλα καφε υγρα τα οποια συνεχιζονται και λιγα πονακια. Δεν εχω αδιαθετησει ακομα αλλα περιμενω, σημερα αυριο το αργοτερο. πρωτη φορα μου συνεβη αυτο με τα καφε. παντα ερχεται πονος και μετα αιμα κανονικο.τι να παω. χτυπησε η καρδια μου μηπως.... ξερετε και εκανα ενα τεστ clear blue.αλλα μαλλον αρνητικο ειναι.Λεω μαλλον γιατι βγαινω συνεχεια στο μπαλκονι και το κοιταζω, και στο βαθος βαθος ισως και με τη φαντασια μου δεν ξερω, αχ μη γελασετε μαζι μου, νομιζω οτι βλεπω μια αχνη πολυ αχνη ομως τη βλεπω δεν τη βλεπω για να καταλαβετε, το γυριζω δεξια αριστερα στο φως, γαλαζια γραμμη. Αν το κοιταξεις καατευθειαν δε βλεπεις τιποτα.Τι να πω απο τη φαντασια μου ειναι;; επειδη το θελω τοσο πολυ;; Σας εχει τυχει; αυτα τα καφε τι ειναι;; φιλακια φιλεναδες μου και ευχομαι τα χριστουγεννα να παρετε ολες το δωρακι που επιθυμειτε!!!

 

την πάτησα κι εγω με το ίδιο και έχει ακόμα την γραμμή αχνη αλλά φαίνεται.Βεβαια αδιαθάτησα στην ώρα μου.Δεν ξανακάνω τεστ με γραμμούλες ,ηλεκτρονικό και με καθυστέρηση!!!!

 

Καλημέρα :) το άσχημο ειναι οτι πήγα για τεστ παπ κ κολποσκοπηση,την ωρα της κολποσκοπησης μου είπε οτι δεν εχει αλλάξει τίποτα κ δεν βλέπει καμία αλλοίωση!!!! Οταν πήρα τηλ για το τεστ παπ μου είπε απλα οτι ξαναφανικε στο τεστ παπ ο hpv 😳 κ να κάνω βιοψια!!!! Το άσχημο ειναι οτι όσες κοπέλες είμασταν στην αναμονή εκείνη τη μερα είμασταν όλως τυχαίως για την ίδια εξέταση! Κ πολλα λεφτα κ μαύρα!!!!! Οταν δε της θυμισα,λιγο πριν μου κανει τη βιοψια,οτι προσπαθούμε,σαστισε κ μετα απο λιγο κ ενώ της είπα να το αφήσουμε,μου είπε οτι αφου σε 5 μερες θα αρχίσει αν αρχίσει η καθυστέρηση,δεν ειναι επικίνδυνο!!!!!! Τα αποτελέσματα μου τα πε τηλεφωνικά κ ηταν καθαρά !!!!! Τώρα αν τα θετικά τεστ μου ηταν αληθινά κ δεν προχώρησε λογο τησ εγκυμοσυνη δεν το ξέρω σίγουρα!!!! Το μονο που ξέρω ειναι οτι εχω στεναχωρεθει παρα πολυ !!!

 

Να ζητήσεις τις απαντήσεις και απο τη βιοψία και απο τα τεστ παπ.Ο ιός θα φαίνεται γιατί θα τον έχεις μια ζωη.Αν δεν έχει αλλοιώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα.Την βιοψία απο που την πήρε???τυχαία??Δε πάμε καλά.Πάρε μια δευτερη γνώμη κοπέλα μου...δεν παίζουμε με αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια! Κι εγώ μπαίνω σχεδόν κάθε μέρα (από τη δουλειά) και διαβάζω τα μηνύματά σας μπας και δω κανένα καλό νέο και πάρω κι εγώ τα πάνω μου. Εγώ έκανα σαλπιγγογραφία (πάλι, μετά από πέντε χρόνια) και όπως το περίμενα σιγά μην ήμουν τυχερή και μείνω έγκυος όπως πριν πέντε χρόνια. Η γκαντεμιά ήταν τόσο μεγάλη που όταν πήγα στο γιατρό για υπέρηχο είδαμε ότι ωορυξία μηδέν. Είχα μόνο ένα ωοθυλάκιο αλλά πολύ μικρό. Ούτε καν μεγάλωσε. Ενώ τους προηγούμενους δύο κύκλους είχα κανονικά ωορυξία. Δεν είναι γκαντεμιά; Μου είπε να πάρω κλομιφεν αλλά του είπα επειδή είναι γιορτές να το αφήσουμε αυτό το μήνα και να πάρω Ιανουάριο. Δεν έχω ξαναπάρει κλομιφεν. Υπάρχει περίπτωση αν πιάσω παιδί (λέμε τώρα) να έχει τίποτα παρενέργειες; Τα φοβάμαι τα χάπια γενικώς. Ευτυχώς οι σάλπιγγες είναι καλές, τσάμπα τα 157€ που έδωσα για σαλπιγγογραφία. Έχω απελπιστεί. Είπα να σταματήσω να το σκέφτομαι για λίγο καιρό ή τουλάχιστον να προσπαθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Sas diavazw kairo kai simera apofasisa na grapsw ki egw .. Pente fores exoume prospathisei kai akouw oooola osa mou lene, oxi agxos giati 25% kathe fora akoma kai an eisai se gonimes meres klp klp klp alla sugrouontai ola! Ligo i epithumia gia ena paidaki ligo o periguros pou oles siga siga menoun egkues kai uparxei monimws to giati oi alles eukola ki egw oxi akoma kai diafora alla tetoia ... Opote kataligoume tis prwtes 2,5 evdomades tou kuklou ola tralala kai meta tis meres tis owreksias kai meta agwnia kai anamoni klp klp. Gia na doume ti tha ginei ...

 

Euxomai kali epituxia se oles mas .. !

Link to comment
Share on other sites

Sas diavazw kairo kai simera apofasisa na grapsw ki egw .. Pente fores exoume prospathisei kai akouw oooola osa mou lene, oxi agxos giati 25% kathe fora akoma kai an eisai se gonimes meres klp klp klp alla sugrouontai ola! Ligo i epithumia gia ena paidaki ligo o periguros pou oles siga siga menoun egkues kai uparxei monimws to giati oi alles eukola ki egw oxi akoma kai diafora alla tetoia ... Opote kataligoume tis prwtes 2,5 evdomades tou kuklou ola tralala kai meta tis meres tis owreksias kai meta agwnia kai anamoni klp klp. Gia na doume ti tha ginei ...

 

Euxomai kali epituxia se oles mas .. !

 

Όταν λες ότι έχετε προσπαθήσει 5 φορές εννοείς "φορές" ή "μήνες"; 25% πιθανότητα έχουμε σε κάθε κύκλο, όχι κάθε φορά! Αν είστε και οι δυο υγιείς και έχετε επαφές τις κατάλληλες μέρες είναι θέμα χρόνου να συμβεί... Απλά θέλει πολλή προσπάθεια, ακόμα περισσότερη υπομονή και απεριόριστη ψυχραιμία...

Εμείς προσπαθούσαμε 9 μήνες και παράλληλα κάναμε όλες τις εξετάσεις αλλά δε βρήκαμε τίποτα. Στο μεταξύ όλος ο κύκλος μας κυκλοφορούσε με τις κοιλιές φουσκωμένες και εμείς είμασταν στο μαύρο μας το χάλι... Τελικά έμεινα έγκυος αλλά παλινδρόμησε και χρειάστηκε απόξεση... Αυτό που με πήραξε περισσότερο ήταν ότι θα έπρεπε να προσπαθήσουμε πάλι τόσους μήνες μέχρι να τα καταφέρουμε και δεν άντεχα το ψυχολογικό κόστος. Τελικά, το δεύτερο μήνα προσπαθειών δοκιμάσαμε τα τεστάκια ωορηξία και με δυο επαφές πιάσαμε τελικά το σπόρο μας!

Εύχομαι να πιάσουν τόπο οι προσπάθειές σας σύντομα και να αποκτήσετε το μωράκι που ονειρεύεστε!!

Link to comment
Share on other sites

5 fores ennow 5 mines... Euxaristw polu gia tis euxes Nefeli :)

Akoma den exw ginei rakos oute exw apelpistei entelws, apla den eimai kala kathe fora pou mou erxetai periodos gia 2-3 meres meta ola kala pali kai etoimoi gia prospatheia.

Idiaiteres eksetasei den exoume kanei mono tin etisia episkepsi sto gunaikologo gia uperixo kai PAP kai pros to paron ola fainontai kala . O giatros epimenei oti meta apo 1 xrono apotuximenwn prospatheiwn tha prepei na psaxtoume kai lew na ton empisteutw kai tha doume. Ta testakia woreksias ta exw skeftei den to exw tolmisei akoma giati exw polu stathero kuklo tis katalavainw tis gonimes meres giati exw ponous xamila kai perissoteres ekriseis kai perissoteri epithumia episis. Pisteueis oti parola auta kalo tha itan na promitheutw ?

Link to comment
Share on other sites

5 fores ennow 5 mines... Euxaristw polu gia tis euxes Nefeli :)

Akoma den exw ginei rakos oute exw apelpistei entelws, apla den eimai kala kathe fora pou mou erxetai periodos gia 2-3 meres meta ola kala pali kai etoimoi gia prospatheia.

Idiaiteres eksetasei den exoume kanei mono tin etisia episkepsi sto gunaikologo gia uperixo kai PAP kai pros to paron ola fainontai kala . O giatros epimenei oti meta apo 1 xrono apotuximenwn prospatheiwn tha prepei na psaxtoume kai lew na ton empisteutw kai tha doume. Ta testakia woreksias ta exw skeftei den to exw tolmisei akoma giati exw polu stathero kuklo tis katalavainw tis gonimes meres giati exw ponous xamila kai perissoteres ekriseis kai perissoteri epithumia episis. Pisteueis oti parola auta kalo tha itan na promitheutw ?

 

Γεια σου Louiz! Είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι. Κατά τη γνώμη μου εφόσον καταλαβαίνεις την ωορηξία σου μην πάρεις τα τεστάκια γιατί θα σε αγχώσουν και μπερδέψουν. Όσο για τον γιατρό σου εμπιστεύσου τον γιατί αυτό που σου είπε ισχύει. Καλή επιτυχία,εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα:P

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...