Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βabysitter και κάμερες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δέσποινα79, με την ψηφιακή φωτογραφική μηχανή είναι πολύ εύκολο να γράψεις ήχο, ψάξε λίγο τις επιλογές της... να είναι πλήρως φορτισμένη και βάλε και μια καρτούλα 2Giga σε εμάς έφταναν... κατέγραφε άνετα 8 ώρες, μέχρι να επιστρέψω σπίτι... Ακόμα και αν την έβλεπε μέσα στο συρτάρι μόνο ένα φωτάκι αναμόσβηνε και την είχαμε και ανάποδα για να μην φαίνεται ούτε αυτό... μετά μετέφερα με ένα cardreader (το βρίσκεις εύκολα) στον υπολογιστή... το έγραφα στο flash memory και το άκουγα την επόμενη στην δουλειά... ψυχοφθόρο...

Για εικόνα μόνο στο σαλόνι είχα... με την κάμερα του laptop που έτσι και αλλιώς ήταν πάνω στο γραφείο. Ρύθμισα τον υπολογιστή να κλείνει η παροχή της οθόνης στο 1 λεπτό και επιπλέον την προστασία οθόνης στο 1 λεπτό με password ... έτσι η οθόνη έμενε κλειστή... αν πατούσε κάποιο κουμπί θα έπαιρνε ρεύμα η οθόνη αλλά η προστασία οθόνης ζητούσε password και έτσι δεν θα μπορούσε να δει τι προγράμματα είναι ανοιχτά... το μόνο μείον είναι ότι το φωτάκι της κάμερας ηταν ανοιχτό. Η κάμερα κατέγραφε σε εξωτερικό δίσκο (για 8 ώρες θέλει περίπου 100 Giga). προσοχή ο δίσκος να έχει NTFS file system και όχι FAT32 γιατί το δεύτερο δεν δέχεται αρχεία πάνω από 4Giga και εγώ αναρωτιώμουν γιατί σταματάει η καταγραφή στα 26 λεπτά!

Με τις εικόνες που κατέγραψα 1 σφαλιάρα και 1 σπρώξιμο στον μεγάλο μου γιο.. ακόμα δεν μπορώ να κοιμηθώ αμέσως το βράδυ...

Πίστεψε με και μόνο με ήχο μπορείς να καταλάβεις πολλά... πάρα πολλά...

Ακόμα και κακοποίηση να μην υπάρχει μπορείς να ελέγξεις αν κάνει ότι τις λες...

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites

Vaso78 δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοηθάς...Σ'ευχαριστώ πολύ! Τι τραβάμε κι εμείς οι άμοιρες μαμάδες...Σήμερα κιόλας θα ψάξω τη φωτογραφική μου μηχανή που είναι και το πιο απλό. Ας έχω μόνο ήχο για αρχή. Το θετικό στην όλη ιστορία είναι ότι σήμερα το πρωί μόλις ήρθε η νταντά και την είδε ο Νικόλας μου, της έσκασε ένα χαμόγελο και φάνηκε να χάρηκε που την είδε. Πήγε να την χα'ι'δέψει κιόλας.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

λες οτι ειναι παρανομο να το κανεις,αλλα το κανεις!;;

 

εμμ, ναι, τι ακριβώς δεν κατάλαβες, περιγράφω την πραγματικότητα.... είναι παράνομο γιατί δεν έχει νόημα το να πάρω τη συγκατάθεση της baby sitter και αναγκάζομαι να το κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για το μωρό μου.

 

εσένα τι ακριβώς σε ενοχλεί;;; ή είναι προτιμότερο να μιλάμε για καταγραφές (εικόνας ή ήχου το ίδιο παράνομες είναι) αποφεύγοντας την επισήμανση οτι αυτό που κάνουμε (όσοι το κάνουμε χωρίς την συγκατάθεση) έχει κριθεί παράνομο...

Link to comment
Share on other sites

Vaso78 δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με βοηθάς...Σ'ευχαριστώ πολύ! Τι τραβάμε κι εμείς οι άμοιρες μαμάδες...Σήμερα κιόλας θα ψάξω τη φωτογραφική μου μηχανή που είναι και το πιο απλό. Ας έχω μόνο ήχο για αρχή. Το θετικό στην όλη ιστορία είναι ότι σήμερα το πρωί μόλις ήρθε η νταντά και την είδε ο Νικόλας μου, της έσκασε ένα χαμόγελο και φάνηκε να χάρηκε που την είδε. Πήγε να την χα'ι'δέψει κιόλας.

 

περα απο την προστασια του παιδιου,ολα τα υπολοιπα ειναι υποκλοπη των προσωπικων της συνομιλιων,τηλ κλπ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δέσποινα79 μακάρι να παραμείνει έτσι η κατάσταση και ο μικρός σου να χαμογελάει πάντα όταν βλέπει την νταντά του... τι στο καλό... πρέπει να υπάρχουν και καποιες που τ'αγαπάνε στα αλήθεια τα παιδάκια και δεν είναι γι'αυτές μια δουλειά για να περάσει η ώρα. Εγώ την έπαθα και είμαι επιφυλακτική πλέον... γιατί στην αρχή τέτοια αντίδραση έβλεπα και εγώ από τα μικρά μου... όπως και να έχει πλέον... όποια μανούλα ξέρω ότι έχει νταντά ή θέλει να βρεί.. προτείνω παρακολούθηση... έστω και για λίγο.. μέχρι να βεβαιωθείς... και μετά αραιά και που για να δεις ότι όλα συνεχίζουν καλα...

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites

περα απο την προστασια του παιδιου,ολα τα υπολοιπα ειναι υποκλοπη των προσωπικων της συνομιλιων,τηλ κλπ..

KaterinaK... νομίζω ότι καμία μας δεν θέλει να μάθει τι λέει η νταντά στο τηλέφωνο... αλλά το πως μιλάει στο παιδί μας και πως του συμπεριφέρεται... Ο σύζυγος μου έλεγε να βάλουμε την ψηφιακή φωτογρ.μηχανή από την αρχή να γράφει και εγώ το έβρισκα υπερβολικό αφού όλα τα έβλεπε καλά και δεν είχα ενδείξεις για το αντιθετο... μέχρι που τελικά είχα... και τώρα σκοπεύουμε να ρωτήσουμε παιδοψυχολόγο για το πως να χειριστούμε το φόβο του παιδιού που τον εξωτερικεύει όταν πάει για ύπνο ( δεν θέλει να βγώ από το δωμάτιο... κλαίει, γκρινιάζει... ξυπνάει τον αδελφό του μόνο και μόνο για να ξαναμπώ στο δωμάτιο ... ενώ δεν ήταν έτσι).

Όταν άκουγα τις ηχογραφήσεις δεν με ενδιεφερε τι έλεγε στο τηλ και πόσα τηλ έκανε αλλά όλα αυτά που άκουγα να λεει και να κάνει στα παιδια μου. Για τα υπόλοιπα αδιαφορώ... Αδιαφορώ που είναι και παρανομο.. για τα παιδια μου πρόκειται θα το διασταύρωνα με κάθε τρόπο.

Για το μόνο που λυπάμαι είναι που δεν το έκανα νωρίτερα

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites

Eννοείς ότι στην αρχή την έβλεπαν και χαίρονταν και μετά τι; Για να έχω το νου μου.

τα δικά μου είναι και μεγαλύτερα... πχ// ο μικρός 17 μηνών τώρα στην αρχή όταν η νταντά έκανε να φύγει έτρεχε στην αγκαλιά της για να τον πάρει μαζί... μετά χαιρόταν απλά που ήρθα σπίτι και χωνόταν αμέσως στην δική μου αγκαλία...

Ο μεγάλος μου δε... που έτρωγε και το πιο πολύ ξύλο .. μια μέρα ήταν στην τσίτα... με το που ήρθα πετούσε πράγματα κάτω και με κοιτούσε για να δει τι θα κάνω... και της πέταξε ένα παιχνίδι... και επειδή μιλάει... μια μέρα μου είπε ότι της έριξε κλωτσιά... για να ρίξει το παιδί μου κλωστιά σε κάποιον θα πρεπει να του έχεις κάνει πολλα. Δεν θέλω να σκέφτομαι τι μπορεί να του είχε κάνει... βλέπεις μέχρι να ρυθμίσω και την κάμερα δεν είχα κάθε μέρα ηχογραφημένο... μία γέμισε η κάρτα... μία τελείωσε η μπαταρία και δεν κατέγραφε όλες τις ώρες...

Αλλά κυρίως το θέμα του ύπνου... η αλλαγή από την μία μέρα στην άλλη... έπρεπε να μου πει κάτι... αλλά το μυαλό μου δεν πηγε εκεί γιατί δεν είχα ενδείξεις....

Μπρορεί να μην κακομεταχειριζόταν από την αρχή... αλλά μετά από ένα σημείο... φαίνεται ότι από την στιγμή που το παιδί μου είπε μπροστά της ότι τον έριξε κάτω από τον καναπέ.. και εκείνη δικαιολογήθηκε ότι χοροπηδούσε πήγε να τον πιάσει και έπεσε μόνος του κάτω... και εγώ έδειξα να την πιστεύω (από τότε ξεκίνησα να δώ πως μπορώ να καταγράφω τι γίνεται σπίτι μου) κάθε μέρα που ρωτούσα το παιδί μου μου έλεγε και κάτι... ήθελα και εγώ αποδείξεις (κακώς έπρεπε να την διώξω μόνο και μόνο γι'αυτό που μου είπε ο γιος μου). Φαίνεται λοιπόν ότι πήρε θάρρος που την πίστεψα και συνέχισε την ίδια συμπεριφορά...

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites

Vaso78 έχεις απόλυτα δίκιο! Αυτό που σου συνέβη, πιστεύω αν το έβλεπα στο δικό μου μωρό ΘΑ ΤΗΝ ΣΚΟΤΩΝΑ! Λυπάμαι ειλικρινά! Πιστεύω πως το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να πάτε το παιδάκι σας σε παιδοψυχολόγο. Αυτοί είναι ειδικοί και θα τον βοηθήσουν...Τι ενδείξεις είχες μετά που λες;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεσποινα79 οι ενδέιξεις για τον μεγάλο μου είναι αυτά που έγραψα προηγουμένως... πιο ανήσυχος... για να τραβήξει την προσοχή... η ώρα του ύπνου που φοβάται πλέον να μείνει μόνος του... και φυσικά για παιδί που μιλάει... που άκουσε ο δικός μου το "θα σου σπάσω τα μούτρα" στην αρχή σκέφτηκα στην τηλεόραση... λάθος έκανα...

 

Για τον μικρό που δεν μιλάει πχ// όταν του έλεγα πάμε να σε αλλάξω πάνω που έκανες κακάκια ξεκινούσε και έκλαιγε... από τα ηχογραφημένα κατάλαβα ότι είχε "φάει" μερικές άκου τώρα.... που 17 μηνών παιδί τον φώναζε να πάει εκείνος κοντά της στην πολυθρόνα (δεν σηκωνόταν αυτή) για να τον δει αν έχει κάνει κακά και εκείνος δεν πήγαινε όπότε όταν την ανάγκαζε να σηκωθεί του έριχνε και μία (στον ποπό ελπίζω που φορούσε πάνα)...

Και όταν στον μικρό έλεγα την λέξη ύπνο πάλι ξεκινούσε να γκρινιάζει και να κλάιει.. εκείνη τον φοβέριζε κάθε τρεις και λίγο ότι θα τον πάει για ύπνο αν δεν κάνει αυτό που του λέει. Κάτι τέτοια "μικρά" που μπορεί να μην πάει ο νου σου αν δεν έχουν μπει υποψίες...

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι 55, δυστυχώς από αγγελία... είμαστε και οι δύο από επαρχεία και δεν έχουμε πολλούς δικούς μας εδώ για να μας προτείνουν κάποια... Συστάσεις είχε και μου έδωσε κινητό... πήρα και μου είπε τα καλύτερα... (λάθος θα μπορούσε να είναι η κόρη της... σταθερό θα έπρεπε να είχα ζητήσει)... Όσο το σκέφτομαι θα ήθελα να κάνω κάτι... όταν την έδιωξα δεν της είπα ότι την είχα καταγράψει ( ο σύζυγος με ηρέμησε και μου είπε να μην αναφερθώ στην καταγραφή αφού είναι και παράνομη)... αλλά μόνο ότι πιστεύω το παιδί μου (να μου λέει τα ίδια και τα ίδια "εγώ... να χτυπησω παιδί... εγώ που τα έχω σαν τα εγγόνια μου!) και φαινόταν βρε παιδί μου τόσο αθώα.. θα μπορουσα σκεφτόμουν να την πιστέψω καθώς μου τα έλεγε... αλλά άλλα είχα δει και ακούσει... μου είπε και το θεικό... "αν έχω απλώσει χέρι στα παιδιά να πάθω καρκίνο"... εκεί να σου πω μου ξέφυγε ένα γελάκι και της είπα ... "μην το λέτε αυτό... γιατί μπορεί να έρθει"...

Όλοι μου λένε να το ξεχάσω... και ότι το καταλάβαμε νωρίς...

Προτίμησα να το γράψω εδώ... να ξέρουν και άλλες μανούλες τι γίνεται... και τι μπορούν να κάνουν να να διαπιστώσουν ότι όλα είναι εντάξει με τα μικρά τους

Πάντως επειδή η "κυρία" μένει Φάληρο σε όποιον ενδιαφέρεται του στέλνω προσωπικό μηνυμα με το όνομα της... για να προσέχετε

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites

Δεσποινα79 οι ενδέιξεις για τον μεγάλο μου είναι αυτά που έγραψα προηγουμένως... πιο ανήσυχος... για να τραβήξει την προσοχή... η ώρα του ύπνου που φοβάται πλέον να μείνει μόνος του... και φυσικά για παιδί που μιλάει... που άκουσε ο δικός μου το "θα σου σπάσω τα μούτρα" στην αρχή σκέφτηκα στην τηλεόραση... λάθος έκανα...

 

Για τον μικρό που δεν μιλάει πχ// όταν του έλεγα πάμε να σε αλλάξω πάνω που έκανες κακάκια ξεκινούσε και έκλαιγε... από τα ηχογραφημένα κατάλαβα ότι είχε "φάει" μερικές άκου τώρα.... που 17 μηνών παιδί τον φώναζε να πάει εκείνος κοντά της στην πολυθρόνα (δεν σηκωνόταν αυτή) για να τον δει αν έχει κάνει κακά και εκείνος δεν πήγαινε όπότε όταν την ανάγκαζε να σηκωθεί του έριχνε και μία (στον ποπό ελπίζω που φορούσε πάνα)...

Και όταν στον μικρό έλεγα την λέξη ύπνο πάλι ξεκινούσε να γκρινιάζει και να κλάιει.. εκείνη τον φοβέριζε κάθε τρεις και λίγο ότι θα τον πάει για ύπνο αν δεν κάνει αυτό που του λέει. Κάτι τέτοια "μικρά" που μπορεί να μην πάει ο νου σου αν δεν έχουν μπει υποψίες...

 

 

ειδες στην καμερα να το χτυπαει;τι να πω..ειναι εγκληματικο..δεν διαφωνω με οσα λες κ νιωθεις..απλα λεω οτι θα προτιμουσα να πω οτι εχω καμερα κ να φοβαται παρα να περιμενω να το κανει πρωτα

Link to comment
Share on other sites

ειδες στην καμερα να το χτυπαει;τι να πω..ειναι εγκληματικο..δεν διαφωνω με οσα λες κ νιωθεις..απλα λεω οτι θα προτιμουσα να πω οτι εχω καμερα κ να φοβαται παρα να περιμενω να το κανει πρωτα

 

Μπα... ούτε και αυτό είναι το τέλειο... Γυναίκες που απεχθάνονται τα παιδιά (έστω και κάποιες στιγμές), θα το δείξουν και μη λεκτικά, με το βλέμμα, με τον τρόπο τους, με τρόπο που δεν το πιάνει η κάμερα. Θα κάνουν τη δουλειά διεκπεραιωτικά και αυτό πράγμα, το παιδί το εισπράττει... Το λέω εκ πείρας. Επιλέξαμε να έχουμε κάμερες και να ενημερώσουμε, αλλά κάτι δεν μου κάθεται... Τα παιδιά είναι διαχυτικά προς οποιονδήποτε συγγενή, περαστικό, εκτός από αυτή τη γυναίκα:roll::eek: Στην κάμερα, δεν έχουμε πιάσει κάτι το ιδιαίτερο.

 

Μάλλον η "καλύτερη" λύση είναι η κρυφή κάμερα...:? Δεν είναι η τέλεια λύση, αλλά είναι κάτι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katerinak έχεις δίκιο έπρεπε να μπορούσα να το είχα αποτρέψει... αλλά σκέψου άμα είναι ο χαρακτήρας του ανθρώπου τέτοιος που σε πιο μικρούς και αδύναμους φερεται έτσι... αν την προειδοποιησεις για την κάμερα... θα το κακομεταχειριστεί το παιδί και θα βγάλει τα νεύρα της εκεί που δεν έχεις κάμερα... στο μπάνιο πχ.// θα βάλεις κάμερα και εκεί... Εγώ κατέγραψα μια σφαλιάρα... αλλά η "κυρία" έχει όγκο και είχει πλάτη την κάμερα... από την αντίδραση του παιδιού που φεύγει τρέχοντας και από τις κινήσεις των χεριών της καταλαβαίνεις ότι το χτυπάει στο κεφάλι... εκείνης της ημέρας το ηχογραφημένο κατέγραψε πρώτα χτύπημα που έγινε στο υπνοδωμάτιο ... (εκεί φόρτωσα γιατί ακουγόταν καθαρά... και γιατί? γιατί δεν φορούσε τα παντοφλάκια του... ακόμα και τους συναδέλφους μου έβαλα να το ακούσουν για να μου πουν σαν τι τους ακούγεται πέρα από τις απαράδεχτες φωνές...) εκεί κάμερα δεν είχα... εκείνη την ημέρα απέκτησε και μια κοκκινήλα στο χερι του (όχι μελανιά από παιχνίδι). Την εικόνα την είδα μετά αφού την έδιωξα...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν είναι βγάλουν την κακία του θα την βγάλουν εκεί που δεν τους βλέπουν και με τρόπο που δεν αφήνει σημάδια... Αφήστε τες να σας δείξουν τον πραγματικό τους εαυτό...

Sorry αλλά είμαι ακόμη φορτίσμενη με το όλο θέμα.. Την παρασκευή την έδιωξα... Την Τρίτη τα ξεκίνησα σιγα-σιγά παιδικό... (λίγες ώρες να συνηθίσουν)

Βλέπεις δεν πίστευα ότι θα πάθουν τα παιδιά μου αυτά που έβλεπα στο internet.

Ηλίας 5/7/2007

Νικόλας 3/4/2009

Link to comment
Share on other sites

Ημουν στο you tube πριν λίγο και έβλεπα καταγραφές νταντάδων στο εξωτερικό απο κρυφές κάμερες..Τι γίνεται ρε σεις..Εχω φάει φρίκη με ότι είδα..Είναι δυνατόν?Και το πιο σοκαριστικό είναι ότι οι γονείς έλεγαν οτι ήταν πέρα κάθε υποψίας..Με συστάσεις και καλό όνομα.Εχει ειδικα ένα βίντεο με μια..Αν βλέπατε τι κάνει στο παιδι..Αμαρτία..Εψαξα μήπως βρω και απο Ελλάδα βιντεάκια αλλά δεν υπάρχουν.Εκτος αν δεν τα βρήκα εγω..Δε θα έπρεπε όπως στο εξωτερικό να τα κάνουν ανάρτηση ώστε να ξέρουν οι γονείς?Γνωρίζει καμία αν γίνεται αυτο και εδω?Μήπως έχει ξεχωριστό blog?

Link to comment
Share on other sites

Ημουν στο you tube πριν λίγο και έβλεπα καταγραφές νταντάδων στο εξωτερικό απο κρυφές κάμερες..Τι γίνεται ρε σεις..Εχω φάει φρίκη με ότι είδα..Είναι δυνατόν?Και το πιο σοκαριστικό είναι ότι οι γονείς έλεγαν οτι ήταν πέρα κάθε υποψίας..Με συστάσεις και καλό όνομα.Εχει ειδικα ένα βίντεο με μια..Αν βλέπατε τι κάνει στο παιδι..Αμαρτία..Εψαξα μήπως βρω και απο Ελλάδα βιντεάκια αλλά δεν υπάρχουν.Εκτος αν δεν τα βρήκα εγω..Δε θα έπρεπε όπως στο εξωτερικό να τα κάνουν ανάρτηση ώστε να ξέρουν οι γονείς?Γνωρίζει καμία αν γίνεται αυτο και εδω?Μήπως έχει ξεχωριστό blog?

 

Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί:

 

1. Έχουμε τις σούπερ νταντάδες στη χώρα μας :mrgreen:

 

2. Στη χώρα μας, πρόβλημα με το νόμο, στην περίπτωση που καταγραφεί νταντά να τα κάνει αυτά, δεν θα έχει η ίδια η νταντά, αλλά οι γονείς που παραβίασαν τα προσωπικά της δεδομένα:!::confused:

 

Διευκρινίζω ότι καθώς μας είπε ο άνθρωπος που εγκατέστησε τις κάμερες, δικαίωμα να χρησιμοποιηθούν ως αποδεικτικά στοιχεία στο δικαστήριο τα δεδομένα της κάμερας, υπάρχει εφόσον ο εργαζόμενος έχει ενημερωθεί για την ύπαρξη κάμερας.

Επεξεργάστηκαν by AthinaP
Διευκρίνιση.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί:

 

1. Έχουμε τις σούπερ νταντάδες στη χώρα μας :mrgreen:

 

2. Στη χώρα μας, πρόβλημα με το νόμο, στην περίπτωση που καταγραφεί νταντά να τα κάνει αυτά, δεν θα έχει η ίδια η νταντά, αλλά οι γονείς που παραβίασαν τα προσωπικά της δεδομένα:!::confused:

 

Διευκρινίζω ότι καθώς μας είπε ο άνθρωπος που εγκατέστησε τις κάμερες, δικαίωμα να χρησιμοποιηθούν ως αποδεικτικά στοιχεία στο δικαστήριο τα δεδομένα της κάμερας, υπάρχει εφόσον ο εργαζόμενος έχει ενημερωθεί για την ύπαρξη κάμερας.

 

 

Αυτα μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν!!Ελεος!Δηλαδή μπορεί η κάθε άντε να μην πω..να φέρεται όπως θέλει και να κάνει κακό,και αντί να βρεί αυτη τον μπελά της να κατηγορούνται οι γονείς για παραβίαση προσωπικών δεδομένων.Τα δικαιώματα του παιδιού να είναι ασφαλής που είναι ακριβώς??

Και είμαι σίγουρη ότι έχουν συμβεί περιστατικά κακοποίησης και τα χέρια είναι δεμένα.Μα αν γνωρίζει η νταντά την ύπαρξη κάμερας θα φερθεί νορμάλ.Λογικό είναι.Το θέμα είναι να τιμωρούνται αυτες που φέρονται έτσι.Μάλλον κάποιοι θα έπρεπε να βγάλουν νόμους που να προστατεύονται τα παιδιά.Αλλά δεν ασχολείται κανείς..Αν βγώ στα κανάλια θα φταίω?Θα έπρεπε να μαζευτούν όλες οι μαμάδες και να κάνουν κάτι.Δεν είναι εύκολο αλλά..Καταρχήν να αναρτούνται τα βιντεοσκοπημένα να τα βλέπουν όλοι!Η είναι και αυτο παράνομο??

Link to comment
Share on other sites

.Μα αν γνωρίζει η νταντά την ύπαρξη κάμερας θα φερθεί νορμάλ.Λογικό είναι.

 

εσενα δε σε ενδιαφερει να ειναι νορμαλ εστω κ με καμερα;προτιμας να ΄μη ξερει κ να βγαλει τον..κακο εαυτο;

Link to comment
Share on other sites

εσενα δε σε ενδιαφερει να ειναι νορμαλ εστω κ με καμερα;προτιμας να ΄μη ξερει κ να βγαλει τον..κακο εαυτο;

 

Εννοείται με ενδιαφέρει!Το είπα γιατι ο νόμος που έχουμε δεν προστατεύει.Σου λέει οτι αν δείξεις βίντεο και η κοπέλα δεν ήταν ενημερωμένη δεν ισχύει.Αντε βρες το δίκιο σου!Και αυτο που με στεναχωρεί είναι οτι δεν βγαίνουν οι αποδείξεις παραέξω,να ξέρει ο κόσμος ποιες είναι αυτες.Εψαξα παντου να βρω κατι..όπως έχει στο εξωτερικό.Αν μπήκες μέσα εκει που έγραψα στο tube θα δεις τι πολλές περιπτώσεις έχει..Και θεωρώ οτι μια δημοσιοποίηση θα βοηθούσε πολύ και άλλες μαμαδες.Φαντάσου να τυχει κατι με ένα άτομο και να μην έχει βγει στο φώς.Το ίδιο άτομο ακριβως γιατι κανείς δε το έχει δει,θα ξανακάνει τα ίδια.Θα μου πεις αφου δεν βρισκεις το δικιο σου με τους νομους γιατι να εκτεθεις.Λογικη η ερώτηση αλλα απο κάπου πρέπει να αρχίσουμε..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας!!!!!

 

ειμαι 24 ετων νταντα κ ειμαι απολυτα συμφωνη με τις καμερες κ εγγραφες ηχων.......αυτη τη στιγμη εργαζομαι σε ενα σπιτι κ κραταω εναν ιπποτη γλυκιτατο!!!!οπου κ φυσικα εχουμε κ καμερες...δεν με πειραξε καθολου απο τη πρωτη στιγμη που το εμαθα..ισα-ισα που ημουν κ συμφωνη ......θεωρω κατι πολυ σημαντικο....δεν ειναι μια απλη εργασια....ουτε ενα αντικειμενο απασχολησης το παιδι που πληρωνομαστε....ειναι ενα απροστατευτο πλασματακι που θα πρεπει να το πραστατευσουμε πιο πανω κ απο τον ιδιο μας τον εαυτο.....ξερω πολυ καλα τι σημαινει βια εφοσον ο αδερφος μου σε ηλικια ενος ετους (εγω τοτε δεν υπηρχα ακομη) ειχε υποστει βια απο τον βρεφονιπιακο σταθμο που πηγενε με αποτελεσμα να ειναι μελανιασμενο στο προσωπακι του μια μερα ξαφνικα οταν το επεστρεψε με το πουλμανακι στο σπιτι μας κ οι γονεις μου φυσικα κυνηθηκαν νομικως.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας!!!!!

 

ειμαι 24 ετων νταντα κ ειμαι απολυτα συμφωνη με τις καμερες κ εγγραφες ηχων.......αυτη τη στιγμη εργαζομαι σε ενα σπιτι κ κραταω εναν ιπποτη γλυκιτατο!!!!οπου κ φυσικα εχουμε κ καμερες...δεν με πειραξε καθολου απο τη πρωτη στιγμη που το εμαθα..ισα-ισα που ημουν κ συμφωνη ......θεωρω κατι πολυ σημαντικο....δεν ειναι μια απλη εργασια....ουτε ενα αντικειμενο απασχολησης το παιδι που πληρωνομαστε....ειναι ενα απροστατευτο πλασματακι που θα πρεπει να το πραστατευσουμε πιο πανω κ απο τον ιδιο μας τον εαυτο.....ξερω πολυ καλα τι σημαινει βια εφοσον ο αδερφος μου σε ηλικια ενος ετους (εγω τοτε δεν υπηρχα ακομη) ειχε υποστει βια απο τον βρεφονιπιακο σταθμο που πηγενε με αποτελεσμα να ειναι μελανιασμενο στο προσωπακι του μια μερα ξαφνικα οταν το επεστρεψε με το πουλμανακι στο σπιτι μας κ οι γονεις μου φυσικα κυνηθηκαν νομικως.....

 

πολυ καλο που σε ενημερωσαν.ετσι ειναι κ το σωστο

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο που σε ενημερωσαν.ετσι ειναι κ το σωστο

 

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ....ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙς....ΓΙΑΥΤΟ Κ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΤΑΜΠΕΛΑ,ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΕΙΔΟΠΟΙΗΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΜΕΡΕΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ......ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΚΑΜΕΡΑΣ Κ ΥΠΕΡ ΓΟΝΕΩΝ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ Α-Β ΛΟΓΟ...Κ ΑΠΟΡΟΥΣΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΙΕΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΚΑΜΕΡΑΣ ΤΟΤΕ ΕΚΕΙΝΕΣ ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΑΝ Κ ΕΦΕΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ....ΜΕ ΑΥΤΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΜΠΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ...ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΝΤΑΝΤΑΔΕΣ ΙΔΙΕΣ....Κ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΟΛΤΑ Κ ΚΟΥΝΙΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΝΤΑΝΤΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΤΑ ΑΓΑΠΑΝΕ ΣΑΝ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ.ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ Κ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...