Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βabysitter και κάμερες


Recommended Posts

Τις ΚΆΜΕΡΕς Τις ΒΆΖΟΥΜΕ ΓΙΑΤΊ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΠΩΣ τους συμπεριφερονται . Δεν νομίζω ότι πρέπει να αντιπαραβάλεις το επιχείρημα της επιχείρησης γιατί δεν είναι το ίδιο πράγμα , εκεί μιλάμε για ενήλικες ανθρώπους & όχι για ανήλικα . Σεβαστή η γνώμη σου αλλά δεν πρόκειται να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου και να το γυρίσουμε σε βεντέτα . Ευχαριστώ.

 

γιαρι την διαφορετικη γνωμη την θεωρεις βεντετα;αν θες απλα να συμφωνουν γραψε απο την αρχη οτι θα απαντησουν μονο οσοι συμφωνουν. στον παιδικο σταθμο κ στο νηπιαγωτειο τα παιδια μπορει να μην μποροπυν να πουν τι γινεται. συμφωνεις κ εκει για καμερες; δεν απαντησες αλλωστε στο ερωτημα γιατι δεν ενημερωνεις την κοπελα...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν είμαι νομικός αλλά έχω κάποιες πολύ βασικές γνώσεις. Έχω την εντύπωση ότι το κακούργημα της παράνομης παραβίασης του ιδιωτικού βίου με την χρήση καμερών αίρεται όταν διαπράτεται κάποιο άλλο πολύ σοβαρότερο κακούργημα..Και πιστέυω ότι στην πλειονότητα των υποθέσεων που οδηγούνται στα δικαστήρια το δικαστήριο (τουλάχιστον το Ελληνικό ) έχει κάνει δεκτά τα αποδεικτικά στοιχεία της παρακολούθησης.

Επειδή μιλάμε όμως συγκεκριμένα για την προστασία των παιδιών μας στο σπίτι μας, ειλικρινά πιστεύω ότι θα έπρεπε να δούμε το θέμα περισότερο ουσιαστικά και όχι με τυπικότητα και γενικότητες περί ηθικής.

΅Εν τέλει προσλαμβάνεις ένα άνθρωπο με τις καλύτερες προθέσεις για να φυλάξει το παιδί σου, πρώτα αυτός θα όφειλε να είναι ηθικός και σωστός και μετά ας εξετάσουμε φιλοσοφικά την ηθικότητα των γονιών.

Η ψυχή των κακοιποιημένων παιδιών δεν συγκρίνεται με την οποιαδήποτε γενική άποψη περί ηθικής. Και ευτυχώς από ότι βλέπω στην Ελληνική νομοθεσία η Δικαιοσύνη συμφωνεί με αυτή την λογική.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε διαφωνώ με το να βάλει κανείς στο σπίτι του κάμερα και να παρακολουθεί το οποιοδήποτε τρίτο άτομο εργάζεται μέσα σε αυτό. Για τις εταιρείες έχω βέβαια αντίθετη άποψη.

Η διαφωνία μου για τις κάμερες στο σπίτι είναι για το αν πρέπει να έχει ενημερωθεί ο εργαζόμενος εκ των προτέρων. Πιστεύω δηλαδή ότι πρέπει.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε μου απαντήσατε όμως στην ερώτηση που έχω κάνει παραπάνω: Συμφωνείτε ότι αν εκ των προτέρων το κακόβουλο άτομο έχει ενημερωθεί για την παρακολούθηση, αυτό το άτομο είτε δε θα αναλάβει τη δουλειά είτε θα αποφύγει να κακοποιήσει το παιδάκι;

Προσωπικά πιστεύω ότι η προηγούμενη σχετική ενημέρωση της/του υποψήφιας/ου baby sitter θα ήταν ένα πολύ καλό προληπτικό μέτρο. Πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι νομικός αλλά έχω κάποιες πολύ βασικές γνώσεις. Έχω την εντύπωση ότι το κακούργημα της παράνομης παραβίασης του ιδιωτικού βίου με την χρήση καμερών αίρεται όταν διαπράτεται κάποιο άλλο πολύ σοβαρότερο κακούργημα..Και πιστέυω ότι στην πλειονότητα των υποθέσεων που οδηγούνται στα δικαστήρια το δικαστήριο (τουλάχιστον το Ελληνικό ) έχει κάνει δεκτά τα αποδεικτικά στοιχεία της παρακολούθησης.

Επειδή μιλάμε όμως συγκεκριμένα για την προστασία των παιδιών μας στο σπίτι μας, ειλικρινά πιστεύω ότι θα έπρεπε να δούμε το θέμα περισότερο ουσιαστικά και όχι με τυπικότητα και γενικότητες περί ηθικής.

΅Εν τέλει προσλαμβάνεις ένα άνθρωπο με τις καλύτερες προθέσεις για να φυλάξει το παιδί σου, πρώτα αυτός θα όφειλε να είναι ηθικός και σωστός και μετά ας εξετάσουμε φιλοσοφικά την ηθικότητα των γονιών.

Η ψυχή των κακοιποιημένων παιδιών δεν συγκρίνεται με την οποιαδήποτε γενική άποψη περί ηθικής. Και ευτυχώς από ότι βλέπω στην Ελληνική νομοθεσία η Δικαιοσύνη συμφωνεί με αυτή την λογική.

 

Προφανώς στην περίπτωση που υπάρξει κακοποίηση και οι γονείς το αποδείξουν με υλικό από παρακολούθηση δεν υποστηρίζω ότι θα πρέπει να δικαστούν και οι γονείς για την παρακολούθηση. Αν είναι δυνατόν!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Katerina2 θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι για παρακολούθηση σε εταιρίες κτλ το θέμα έχει τελείως διαφορετικές διστάσεις. Εγώ αναφέρθηκα μόνο στην παρακολούθηση στον ιδιωτικό σου χώρο για την προστασία του παιδιού σου, και φυσικά όχι σε χώρο όπως η τουαλέτα.

Θα διαφωνήσω όμως μαζί σου για το αν πρέπει να το ξέρει ο εργαζόμενος.

Όχι δεν θα πρέπει να το ξέρει γιατί δεν έχει τίποτα να κρύψει και εσύ το κάνεις για την διασφάλιση του παιδιού σου. Δεν έχει κανένα λόγο να το ξέρει. Φυσικά θα πρέπει και εσύ με την σειρά σου να είσαι σωστός και να χρησιμοποιείς τα πειστήρια μόνο σε περίπτωση αξιόποινης πράξης.

Δεν θεωρώ δηλαδή καθόλου σωστό να κάνεις παρατηρήσεις στην στην νταντά γιατί ξύνει την μύτη της πχ. και το είδες στο βίντεο.

Αν όμως δεις κάτι που δεν σου αρέσει πιστέυω ότι απλά απολύεις τον εργαζόμενο.

Το θέμα δεν είναι να μην κάνει κάτι η νταντά γιατί ξέρει ότι παρακολουθείται, το θέμα είναι να διαπιστώσεις αν όντως έχεις προσλάβει για το παιδί σου τον άνθρωπο που σου παρουσιάστηκε στην συνέντευξη, και σου παρουσίασαν οι συστάσεις του.

Αν τελικά προσέλαβες ένα ψεύτη να μεγαλώσει το παιδί σου τότε απλά και μόνο αυτό το γεγονός τον καθιστά άξιο απόλυσης.

Link to comment
Share on other sites

γιαρι την διαφορετικη γνωμη την θεωρεις βεντετα;αν θες απλα να συμφωνουν γραψε απο την αρχη οτι θα απαντησουν μονο οσοι συμφωνουν. στον παιδικο σταθμο κ στο νηπιαγωτειο τα παιδια μπορει να μην μποροπυν να πουν τι γινεται. συμφωνεις κ εκει για καμερες; δεν απαντησες αλλωστε στο ερωτημα γιατι δεν ενημερωνεις την κοπελα...!

 

1ον Δεν θα την ενημερώσω γιατί θέλω να δώ πώς θα αντιμετωπίσει το παιδί μου χωρίς να ξέρει ότι παρακολουθείται .

2ον Δεν μπορώ να βάλω σε όλο το σπίτι κάμερες και αν ξέρει που είναι η κάμερα μπορεί να μου το «ξεμοναχιάζει» σε κάνα κρυφό σημείο .

3ον Αντιπαραβάλαμε τα επιχειρήματα μας , έγινε ξεκάθαρη η διαφωνία μας . Γινόμαστε κουραστικοί και στους υπόλοιπους να μας παρακολουθήσουν .

Σε ευχαριστώ και πάλι .

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι σου μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Μέσα στο χώρο εργασίας μας ο εργοδότης μας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Αν όμως ο εργοδότης μας μας παρακολουθεί χωρίς να μας έχει προηγουμένως ενημερώσει, θα το θεωρήσουμε ηθικό; Εγώ τουλάχιστον όχι. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

 

Συμφωνώ απόλυτα!!!!

 

Πιστεύω ότι στις περιπτώσεις που τα παιδιά κακοποιήθηκαν από baby sitter, αυτό θα είχε αποφευχθεί αν εξ αρχής η κακόβουλη baby sitter είχε ενημερωθεί ότι θα παρακολουθείται. Δηλαδή έτσι θα προλάβεις το πιθανό πρόβλημα και δε θα χρειαστεί να αντιμετωπίσεις κάτι τόσο άσχημο εκ των υστέρων. Διαφωνείς σε αυτό;

Και συγχρόνως θα δώσεις στον άλλο το δικαίωμα, εφόσον το ξέρει, αν διαφωνεί, να μην αναλάβει τη δουλειά.

 

Ακριβως!!!

 

Προσωπικά δε διαφωνώ με το να βάλει κανείς στο σπίτι του κάμερα και να παρακολουθεί το οποιοδήποτε τρίτο άτομο εργάζεται μέσα σε αυτό. Για τις εταιρείες έχω βέβαια αντίθετη άποψη.

Η διαφωνία μου για τις κάμερες στο σπίτι είναι για το αν πρέπει να έχει ενημερωθεί ο εργαζόμενος εκ των προτέρων. Πιστεύω δηλαδή ότι πρέπει.

 

Αυτο ακριβως προσπαθεί να πει η Κατερινα απο την αρχη αλλα το γυρίσατε σε ''βεντετα''!!Φυσικα και ο καθενας κανει οτι θεωρει καλύτερο για το παιδί του για να αποφύγει τα χειρότερα ,δεν είναι ομως αυτό το θέμα .Αν θες να βάλεις κάμερα ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ενημερώσεις τον υπάλληλο οτι θα παρακολουθείται!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε μου απαντήσατε όμως στην ερώτηση που έχω κάνει παραπάνω: Συμφωνείτε ότι αν εκ των προτέρων το κακόβουλο άτομο έχει ενημερωθεί για την παρακολούθηση, αυτό το άτομο είτε δε θα αναλάβει τη δουλειά είτε θα αποφύγει να κακοποιήσει το παιδάκι;

Προσωπικά πιστεύω ότι η προηγούμενη σχετική ενημέρωση της/του υποψήφιας/ου baby sitter θα ήταν ένα πολύ καλό προληπτικό μέτρο. Πείτε μου κι εσείς τη γνώμη σας.

 

συμφωνω οτι πρεπει να το ξερει. αυτο και ειναιΝΟΜΙΜΟ και ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ κατι δυσαρεστο. το θιεμα ειναι να μην το κανει οχι να τον πιασεις

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι είπαμε όλοι τις απόψεις μας. Και από μένα τουλάχιστον είναι σεβαστές όλες.

Ας μας πει τώρα και κάποιος νομικός αν είναι νόμιμες οι κάμερες μέσα στο σπίτι για παρακολούθηση ατόμου που εργάζεται μέσα σε αυτό χωρίς προηγούμενη ενημέρωση του εργαζόμενου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalispera otan prokeitai gia ena paidi pou den mporei na sou pei pos pernaei me mia kseni ginaika kai oti sou lei afti i ginaika prepei na to pistepseis...NAI na valeis kai na min tin enimeroseis gia na fanei apo tin arxi ti anthropos einai i doulia tis einai an prosexei to paidi kai na asxoleitai mazi tou an einai kakovouli na to katalaveis apo tin arxi kai na figei kai go tha valo oposdipote se ena mina girnao stin doulia thelo na ksero pos tha ferete sto moro mou..kai eseis an den eiste kales stoin doulia sas i den eiste sostes exete ena proistameno kai sas krinei ekeini omos den exei kanenan kai ospou na mas dosei to paidi na katalavoume pos niothei isos argisei kai na nai arga...simfono me oles esas pou thelete na kanete kati tetio kai fisika sas parotrino...afta ta paidia einai i zoi mas kai den tha afina se kanenan pote na mou piraksi oute trixa tou poso malista tin psixoula tou ...

Link to comment
Share on other sites

δεν απαντησατε ομως σε κατι; προτιμαται να την πιασετε να το κανει η να μην το κανει καθολου;αν ξερει για την καμερα θα το αποφυγετε σιγουρα , αν οχι το πολυ πολυ να τη διωξετε αφου γινει το κακο.

πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι,αυτο αφοραα κ εναν αλλο ανθρωπο δεν μπορουμε να τον βλεπουμε σαν κατωτερο κ να παρακολουθουμε τις κινησεις του.υπαρχουν κ τα προσωπικα δεδομενα.κ που ξερεις οτι αν το μαθει δεν θα καταγγειλει οτι ο συζυγος ηθελε να βλεπει τα ποδια της;

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι,αυτο αφοραα κ εναν αλλο ανθρωπο δεν μπορουμε να τον βλεπουμε σαν κατωτερο κ να παρακολουθουμε τις κινησεις του.υπαρχουν κ τα προσωπικα δεδομενα.κ που ξερεις οτι αν το μαθει δεν θα καταγγειλει οτι ο συζυγος ηθελε να βλεπει τα ποδια της;

χα χα χα πολύ καλό . Να σου πώ αν είναι να μου προσέχει περισσότερο το παιδί ας βλέπει και τα πόδια της και ότι άλλο θέλει . Πλάκα κάνω ....:-P

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θεμα δεν ειναι τοσο απλο, αν κανεις οτι αναφερει η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων θα εισαι νομικα καλυμενη.

Σου παραθετω το αρθρο απο την επισημη σελιδα

 

Η λειτουργία των κλειστών κυκλωμάτων τηλεόρασης ρυθμίζεται από την

Οδηγία 1122/2000 της Αρχής που εκδόθηκε βάσει του Ν. 2472/1997.

Η Οδηγία θέτει τις προϋποθέσεις για τη νόμιμη επεξεργασία προσωπικών δεδομένων σε κλειστά κυκλώματα τηλεόρασης ως εξής:

o Η επεξεργασία είναι νόμιμη όταν γίνεται για προστασία προσώπων ή αγαθών ή ρύθμιση της κυκλοφορίας.

o Κριτήρια της νομιμότητας είναι η αρχές της αναγκαιότητας και της αναλογικότητας.

o Τα σημεία εγκατάστασης των καμερών και ο τρόπος λήψης πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μην συλλέγονται περισσότερα δεδομένα από όσα είναι απολύτως απαραίτητα.

o Σε ανοικτούς χώρους δεν πρέπει να είναι δυνατή η λήψη εικόνων της εισόδου ή του εσωτερικού κατοικιών.

o Τα δεδομένα που συλλέγονται πρέπει να είναι ακριβή.

o Τα δεδομένα δεν πρέπει να διατηρούνται για χρονικό διάστημα ανώτερο των 15 ημερών.

Ο υπεύθυνος επεξεργασίας ενός κλειστού κυκλώματος τηλεόρασης οφείλει:

o Να γνωστοποιήσει το κλειστό κύκλωμα στην Αρχή (με χρήση ειδικού εντύπου).

Δείτε πώς μπορείτε να υποβάλλετε γνωστοποίηση.

o Να ενημερώνει με ευδιάκριτες πινακίδες ότι ο χώρος βιντεοσκοπείται.

o Να λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλεια της επεξεργασίας.

o Να ζητήσει την άδεια της Αρχής για ειδικές περιπτώσεις κλειστών κυκλωμάτων, π.χ. όταν γίνεται καταγραφή ευαίσθητων δεδομένων ή όταν το διάστημα τήρησης των δεδομένων είναι ανώτερο των 15 ημερών.

Προσέξτε ότι ο υπεύθυνος επεξεργασίας δεν απαλλάσσεται από τις παραπάνω υποχρεώσεις ακόμα και όταν πραγματοποιείται απλώς λήψη εικόνας από το κλειστό κύκλωμα, χωρίς αποθήκευση ή άλλη περαιτέρω επεξεργασία!

 

 

Καλη συνεχεια;)

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θεμα δεν ειναι τοσο απλο, αν κανεις οτι αναφερει η αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων θα εισαι νομικα καλυμενη.

Σου παραθετω το αρθρο απο την επισημη σελιδα

 

Η λειτουργία των κλειστών κυκλωμάτων τηλεόρασης ρυθμίζεται από την

Οδηγία 1122/2000 της Αρχής που εκδόθηκε βάσει του Ν. 2472/1997.

Η Οδηγία θέτει τις προϋποθέσεις για τη νόμιμη επεξεργασία προσωπικών δεδομένων σε κλειστά κυκλώματα τηλεόρασης ως εξής:

o Η επεξεργασία είναι νόμιμη όταν γίνεται για προστασία προσώπων ή αγαθών ή ρύθμιση της κυκλοφορίας.

o Κριτήρια της νομιμότητας είναι η αρχές της αναγκαιότητας και της αναλογικότητας.

o Τα σημεία εγκατάστασης των καμερών και ο τρόπος λήψης πρέπει να είναι τέτοια ώστε να μην συλλέγονται περισσότερα δεδομένα από όσα είναι απολύτως απαραίτητα.

o Σε ανοικτούς χώρους δεν πρέπει να είναι δυνατή η λήψη εικόνων της εισόδου ή του εσωτερικού κατοικιών.

o Τα δεδομένα που συλλέγονται πρέπει να είναι ακριβή.

o Τα δεδομένα δεν πρέπει να διατηρούνται για χρονικό διάστημα ανώτερο των 15 ημερών.

Ο υπεύθυνος επεξεργασίας ενός κλειστού κυκλώματος τηλεόρασης οφείλει:

o Να γνωστοποιήσει το κλειστό κύκλωμα στην Αρχή (με χρήση ειδικού εντύπου).

Δείτε πώς μπορείτε να υποβάλλετε γνωστοποίηση.

o Να ενημερώνει με ευδιάκριτες πινακίδες ότι ο χώρος βιντεοσκοπείται.

o Να λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλεια της επεξεργασίας.

o Να ζητήσει την άδεια της Αρχής για ειδικές περιπτώσεις κλειστών κυκλωμάτων, π.χ. όταν γίνεται καταγραφή ευαίσθητων δεδομένων ή όταν το διάστημα τήρησης των δεδομένων είναι ανώτερο των 15 ημερών.

Προσέξτε ότι ο υπεύθυνος επεξεργασίας δεν απαλλάσσεται από τις παραπάνω υποχρεώσεις ακόμα και όταν πραγματοποιείται απλώς λήψη εικόνας από το κλειστό κύκλωμα, χωρίς αποθήκευση ή άλλη περαιτέρω επεξεργασία!

 

 

Καλη συνεχεια;)

 

Αν λοιπόν κρίνουμε από το ότι πρέπει κανείς να "ενημερώνει με ειδικές πινακίδες ότι ο χώρος παρακολουθείται" τότε το να μην ενημερώσεις τον παρακολουθούμενο είναι παράνομο. Καλά κατάλαβα;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν λοιπόν κρίνουμε από το ότι πρέπει κανείς να "ενημερώνει με ειδικές πινακίδες ότι ο χώρος παρακολουθείται" τότε το να μην ενημερώσεις τον παρακολουθούμενο είναι παράνομο. Καλά κατάλαβα;

 

Αν διαβάσουμε παρακάτω & πιο προσεκτικά . . .

 

1ον Δεν αναφέρεται σε οικία

Ότι η αποθήκευση και διαβίβαση εικόνας προσώπου, η οποία συλλέγεται με λήψη από σταθερή βιντεοκάμερα, που λειτουργεί μόνιμα, συνεχώς ή κατά τακτά χρονικά διαστήματα, σε κλειστό ή ανοικτό χώρο συγκέντρωσης ή διέλευσης κοινού, όπως για παράδειγμα οδοί, πλατείες, σταθμοί, λιμάνια, τράπεζες, καταστήματα, γήπεδα, θέατρα, κινηματογράφοι, ή σε μέσα μεταφοράς δημόσιας χρήσης, συνιστά επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, κατά υην έννοια του άρθρου 2 περ. δ’ ν.2472/1997.

 

2ον Διευκρινίζει ξεκάθαρα ότι ο νόμος απαλλάσσει τους Ιδιωτικούς χώρους

“Άρθρο 3 παρ. 2 του Ν.2472/97 : Η επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα μέσω κλειστών κυκλωμάτων τηλεόρασης εγκατεστημένων σε ιδιωτικούς χώρους από φυσικό πρόσωπο για την άσκηση δραστηριοτήτων αποκλειστικά προσωπικών ή οικιακών εκφεύγει του πεδίου εφαρμογής του Νόμου, σύμφωνα με το άρθρο 3 παρ. 2 του Ν.2472/97.”

Σε σχέση λοιπόν με το κατά πόσο είναι νόμιμη η οχι η εγκατάσταση κάμερας ελπίζω να μην υπάρχουν άλλες απορίες .

Και ναι δεν είμαστε υποχρεωμένες να ενημερώσουμε ότι υπάρχει κάμερα γιατί απλούστατα το πεδίο εφαρμογής του νόμου δεν αφορά τους ιδιωτικούς χώρους .

Η ΕΓΚΑΤΆΣΤΑΣΗ ΚΑΜΕΡΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ .

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΩΔΙΩΘΕΙΤΕ ΑΦΟΒΑ . :-)

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσουμε παρακάτω & πιο προσεκτικά . . .

 

1ον Δεν αναφέρεται σε οικία

Ότι η αποθήκευση και διαβίβαση εικόνας προσώπου, η οποία συλλέγεται με λήψη από σταθερή βιντεοκάμερα, που λειτουργεί μόνιμα, συνεχώς ή κατά τακτά χρονικά διαστήματα, σε κλειστό ή ανοικτό χώρο συγκέντρωσης ή διέλευσης κοινού, όπως για παράδειγμα οδοί, πλατείες, σταθμοί, λιμάνια, τράπεζες, καταστήματα, γήπεδα, θέατρα, κινηματογράφοι, ή σε μέσα μεταφοράς δημόσιας χρήσης, συνιστά επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα, κατά υην έννοια του άρθρου 2 περ. δʼ ν.2472/1997.

2ον Διευκρινίζει ξεκάθαρα ότι ο νόμος απαλλάσσει τους Ιδιωτικούς χώρους

“Άρθρο 3 παρ. 2 του Ν.2472/97 : Η επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα μέσω κλειστών κυκλωμάτων τηλεόρασης εγκατεστημένων σε ιδιωτικούς χώρους από φυσικό πρόσωπο για την άσκηση δραστηριοτήτων αποκλειστικά προσωπικών ή οικιακών εκφεύγει του πεδίου εφαρμογής του Νόμου, σύμφωνα με το άρθρο 3 παρ. 2 του Ν.2472/97.”

Σε σχέση λοιπόν με το κατά πόσο είναι νόμιμη η οχι η εγκατάσταση κάμερας ελπίζω να μην υπάρχουν άλλες απορίες .

Η ΕΓΚΑΤΆΣΤΑΣΗ ΚΑΜΕΡΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ .

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΩΔΙΩΘΕΙΤΕ ΑΦΟΒΑ . :-)

 

Αν δεν ήμουν νομικός θα απέφευγα τέτοιες προτροπές.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι?

Πειτε οτι βαζετε κρυφα καμερες, οκ, αλλα πειτε οτι τυχετε στην περιπτωση να πεσετε σε μια καλη babysitter.Την ωρα που κανει εμετο το μωρο και αν κρινω απο τα δικα μου την ωρα του εμετου στην αγκαλια μετα θελω κυριολεκτικα κλιβανο και συχνα αλλαζω στην κρεβατοκαμαρα.Αν εχετε βαλει καμερα, και κοιτατε απο το γραφειο με 2-3 συναδελφους απο πανω τι γινετε???Γινετε η δεν γινετε ρεζιλι η κοπελα???Γιατι μην μου πειτε οτι δεν υπαρχουν μπαμπαδες καρφωμενοι στην καμερα την ωρα που θα αλλαζει η κοπελα.Δεν εχουμε δει και λιγα....Σε περιπτωση που το ανακαλυψει γιατι ναι υπαρχουν και εξυπνες babysitter, θα σας κανει μηνυση που θα τρεχετε και δεν θα φτανετε...

Αρα για μενα η καλυτερη λυση ειναι ο παιδικος σταθμος γιατι τα πραγματα σαφως ειναι πιο ελεγχομενα...

Γιατι σκοπος ειναι να μην τα κανει η κακια babysitter αυτα που βλεπουμε, ειτε απο φοβο ειτε απο συνηδηση.Αν τα κανει το κακο στο παιδι εχει γινει..και δεν πληρωνεται αυτο!!

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω την ανησυχια που εχει ο καθε γονεας αλλα για ποιο λογο να βαλω την καμερα?για να δω εαν εκανα καλη επιλογη νταντας?στην τελικη εγω την φωναξα που σημαινει οτι το εψαξα πολυ! και αν δεν ειναι καλη και κακοποιηση το παιδι μου απλα για να επιβεβαιωσω οτι οντως το κακοποιησε?δεν θα ηθελα με τιποτα να σκεφτω οτι θα μου πειραξει ο οποιοσδηποτε το παιδι μου και εγω θα το μαθω μετα.το θεμα ειναι να μην γινει καθολου!εαν γινει ειναι αργα μετα!γιαυτο το καλυτερο που θα επρεπε να κανουμε ειναι να γνωριζουμε καλα το ατομο που θα προσεχει το παιδι μας πριν το εμπιστευτουμε σε αυτο.ειτε να ζηταμε συστασεις, ειτε να παιρνουμε λιγες μερες απο την δουλεια αδεια και να ειμαστε στην αρχη και εμεις στο σπιτι ειτε να παμε αναπαντεχα στο σπιτι να δουμε τι γινετε.

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω την ανησυχια που εχει ο καθε γονεας αλλα για ποιο λογο να βαλω την καμερα?για να δω εαν εκανα καλη επιλογη νταντας?στην τελικη εγω την φωναξα που σημαινει οτι το εψαξα πολυ! και αν δεν ειναι καλη και κακοποιηση το παιδι μου απλα για να επιβεβαιωσω οτι οντως το κακοποιησε?δεν θα ηθελα με τιποτα να σκεφτω οτι θα μου πειραξει ο οποιοσδηποτε το παιδι μου και εγω θα το μαθω μετα.το θεμα ειναι να μην γινει καθολου!εαν γινει ειναι αργα μετα!γιαυτο το καλυτερο που θα επρεπε να κανουμε ειναι να γνωριζουμε καλα το ατομο που θα προσεχει το παιδι μας πριν το εμπιστευτουμε σε αυτο.ειτε να ζηταμε συστασεις, ειτε να παιρνουμε λιγες μερες απο την δουλεια αδεια και να ειμαστε στην αρχη και εμεις στο σπιτι ειτε να παμε αναπαντεχα στο σπιτι να δουμε τι γινετε.

 

 

Την νταντά την προσλαμβάνεις φυσικά εν γνώση σου ότι παίρνεις τον καλύτερο ή δυνατόν άνθρωπο για το παιδί σου, αφού πρώτα φυσικά έχεις προσπαθήσει να τον αξιολογήσεις μέσα από αυστηρή επιλογή, συνέντευξη και έλγχο των συστάσεων. Επιλέγεις την νταντά γιατί θεωρείς ότι για δαφόρους λόγους (που δεν είναι της παρούσης συζήτησης θέμα) είναι καλύτερη από τον παδικό σταθμό.

Συμφωνώ ότι στην αρχή απαιτείται να καθορίσεις αυστηρά και απλά όλο το πλαίσιο διαπαιδαγώγησης με σαφείς οδηγίες που πρέπει να ακολουθούνται. Καλό είναι επίσης να πάρεις λίγες μέρες άδεια για να την δεις από κοντά με το παιδί, αλλά και για το παιδί να έχει ένα μεταβατικό στάδιο (όπως και στον παιδικό).

Από εκεί και πέρα όμως κανείς δεν σου διασφαλίζει ότι η νταντά θα αποδειχθεί άξια της εμπιστοσύνης σου. Κανείς. Εκεί χρειάζεται η κάμερα.

Μου κάνει τρομερή εντύπωση να ακούω ότι είναι περιτό να ξέρεις ότι κακοποιείται το παιδί σου ...Ίσως να μην κατάλαβα καλά.

Ξαναλέω ότι δεν είμαι νομικός αλλά είμαι σίγουρη ότι η ιδιωτική κάμερα δεν απαγορεύεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Και φυσικά ποτέ να μην σας χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε τα αποδεικτικά της κάμερας στο δικαστήριο.

Βοηθάει βέβαια πάντα να αφουγκραζόμαστε το παιδί μας καθημερινά ώστε να καταλάβουμε οποιαδήποτε αλλαγή στην συμπεριφορά του, και μετά με την κάμερα να επιβεβαιώσουμε την κατάσταση. Εν τέλει επειδή ποτέ και κάτω από οποιασδήποτε συνθήκες δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για την γυναίκα που βάζεις σπίτι σου, χρειάζεται η κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Προκειμενου να προστατεψω το παιδι μου...οχι μονο καμερες θα εβαζα αλλα ολοκληρο το σπιτι θα καλωδιωνα αν χρειαζοταν...και δεκαρα δε θα εδινα αν επιτρεπεται η οχι απο το νομο!!!

Link to comment
Share on other sites

Προκειμενου να προστατεψω το παιδι μου...οχι μονο καμερες θα εβαζα αλλα ολοκληρο το σπιτι θα καλωδιωνα αν χρειαζοταν...και δεκαρα δε θα εδινα αν επιτρεπεται η οχι απο το νομο!!!

 

μονο ο νομος σε φοβιζει;το παρανομο; το να παρακολουθεις τη ζωη καπιου ειναι επιτρεπτο;αν η babysiter σου βαλει κοριο να ακουει τιλες πισω απο την πλατη της θα το δεχτεις;

Link to comment
Share on other sites

Να στο θεσω διαφορετικα.Αν ημουν baby sitter και κραταγα το μωρο σου δεν θα ειχα κανενα προβλημα αν μαθαινα οτι εχεις βαλει καμερες.

 

Επισης, με τις καμερες δεν παρακολουθω τη ζωη της baby sitter αλλα τη δουλεια της η οποια γινεται μεσα στο σπιτι μου.Το προβλημα θα ηταν αν εβαζα καμερες στο σπιτι της baby sitter.Στο δικο μου σπιτι κανω οτι θελω.Ομοιως,αν η baby sitter εβαζε κοριο στο σπιτι μου θα με ενοχλουσε...αν εβαζε στο σπιτι της δε θα με πειραζε καθολου.

Στην εταιρια που εργαζομαι ολο το κτιριο ειναι γεματο καμερες...ποια η διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Να στο θεσω διαφορετικα.Αν ημουν baby sitter και κραταγα το μωρο σου δεν θα ειχα κανενα προβλημα αν μαθαινα οτι εχεις βαλει καμερες.

 

Επισης, με τις καμερες δεν παρακολουθω τη ζωη της baby sitter αλλα τη δουλεια της η οποια γινεται μεσα στο σπιτι μου.Το προβλημα θα ηταν αν εβαζα καμερες στο σπιτι της baby sitter.Στο δικο μου σπιτι κανω οτι θελω.Ομοιως,αν η baby sitter εβαζε κοριο στο σπιτι μου θα με ενοχλουσε...αν εβαζε στο σπιτι της δε θα με πειραζε καθολου.

Στην εταιρια που εργαζομαι ολο το κτιριο ειναι γεματο καμερες...ποια η διαφορα?

 

κ εγω δεν θα ειχα προβλημα αν με ενημερωνανε!υπαρχει διαφορα γιατι και η συμπεριφορα μας ειναι διαφορετικη σε δημοσιο χωρο κ σε χωρο πιο χαλαρο εννoωντας τον τροπο που καθομαστε , ξυνομαστε κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...