Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βabysitter και κάμερες


Recommended Posts

εγω όταν άφησα τον πρωτο μου γιο στη μανα μου ήθελα να βάλω καμερες!!!!!! όσο εμπιστοσυνη και αν έχεις σε μια ξενη γυναικα νομιζω ότι η καμερα ειναι απαραιτητη. Και δεν έχω κανενα προβλημα να της το πω. Ούτε εμενα θα με πειραζε αν ήμουν στη θεση της νταντας. Βεβαια μπαινεις σε ενα τριπακι περιεργο και συχνα θα γινεσαι υπερβολικη γιατι σιγουρα θα δεις κατι που δεν σου αρεσει... αλλά αν από πριν ξερεις ότι δε μοορει η νταντα να κανει 100% αυτα που θες εσυ, εισαι ικανοποιημενη αν κανει το 90%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα,

Να σας πω και εγώ την δική μου εμπειρία. Όταν επέστρεψα στο γραφείο βρήκα μια κοπέλα για το μωρό μας (ήταν 5 μηνών). Στην αρχή όλα καλά όσο περνούσε όμως ο καιρός και ξεκινήσαμε τις στερεές στροφές, δεν έκανε καμία προσπάθεια για να μάθει το παιδί να τρώει......με αποτέλεσμα όταν πήγαμε στο γιατρό το μωρό δεν είχε πάρει βάρος καθόλου...τρελαθήκαμε. Αφού κάναμε μια σειρά εξετάσεων και ήταν όλα φυσιολογικά άρχισα να υποπτεύομαι τι είχε γίνει...Χωρίς να βάλω κάμερα αποφάσισα να την διώξω και επέλεξα την λύση του σταθμού...Εκεί έμαθε να τρώει και φυσικά να μην βλέπει τηλεόραση όλη μέρα όπως έκανε με την εν λόγω κυρία.

Είναι τελείως διαφορετικά. Στους παιδικούς σταθμούς οι άνθρωποι είναι επγγελματίες και ξέρουν γιατί αυτό είναι το αντικείμενο τους. Με ενημερώνουν ακόμα και για το πόσες φορές έβαλαν φυσιολογικό ορό, πόσες φορές ενεργήθηκε, πόση ώρα κοιμήθηκε κ.α..... Δεν μπλέκεις με την κάθε άσχετη.....

Βέβαια είναι το μεγάλο αρνητικό το θέμα των ιώσεων...

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε βρε κοριτσια εσεις που τα πηγατε σταθμο... πόσο συχνα αρρωσταιναν??

 

Aleca καλημέρα,

Εγώ την πηγαίνω στη Χιονάτη (χαλάνδρι). Το πόσο συχνά αρρωσταίνουν είναι σχετικό. Εμείς πηγαίνουμε τρεις μήνες (είναι σχεδόν 11 μηνών) και έχει αρρωστήσει μια φορά με πυρετό που χρειάστηκε να μείνει σπίτι για δύο τρεις μέρες. Τώρα οι μυξούλες υπάρχουν πιο συχνά. Βέβαια είναι και στον οργανισμό του κάθε παιδιού... Η Ξαδέλφη μου έχει δύο μωρά στο σπίτι επειδή η ίδια δεν εργάζεται και τον περισσότερο καιρό είναι άρρωστα...

Link to comment
Share on other sites

εγω εδω που μενω, δεν έχει και κανενα βρεφονηπιακο της προκοπης... τωρα ψαχνω νταντα και εχω μεγαλο άγχος. Βέβαια μενει και η μανα μου από κατω οπότε θα υπάρχει και ένας μικρος έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω κάτι ....ξέρετε αν ο σύλλογος των φρεφονηπιοκόμων ή νηπιαγωγών έχει κάποιο σχετικό site ή forum ? Κανένα τηλ ή άλλες πληροφορίες για το σύλλογο ? Όποιος ξέρει ας γράψει

 

Ευχαριστώ θερμά :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή όλα καλά όσο περνούσε όμως ο καιρός και ξεκινήσαμε τις στερεές στροφές, δεν έκανε καμία προσπάθεια για να μάθει το παιδί να τρώει......με αποτέλεσμα όταν πήγαμε στο γιατρό το μωρό δεν είχε πάρει βάρος καθόλου...τρελαθήκαμε.

 

Όταν ξεκινάνε οι στερεές τροφές, είναι φυσιολογικό να μην τρώει επαρκώς το μωρό για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα έως και να χάσει λίγο βάρος. Γι΄αυτό ειδικά στην αρχή συμπληρώνουμε τα γεύματα με γάλα. Δεν είναι δυνατό να έχουμε απαίτηση από ένα βρέφος να φάει με τη μία κάτι τόσο καινούριο και "δύσκολο".

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για πειτε βρε κοριτσια εσεις που τα πηγατε σταθμο... πόσο συχνα αρρωσταιναν??

 

Η δική μου πήγε στο σταθμό 23 μηνών ακριβώς πριν από 3 μήνες. Μέχρι σήμερα έχει χρειαστεί να την κρατήσω στο σπίτι λόγω αρρώστιας 3 ημέρες συνολικά. Είναι όμως ανάλογα και με την κράση του παιδιού.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ....ξέρετε αν ο σύλλογος των φρεφονηπιοκόμων ή νηπιαγωγών έχει κάποιο σχετικό site ή forum ? Κανένα τηλ ή άλλες πληροφορίες για το σύλλογο ? Όποιος ξέρει ας γράψει

 

Ευχαριστώ θερμά :rolleyes:

 

 

οι εκαπιδευτικοι μιλανε στο pde.gr μπορεις να ρωτησεις οτι θελησεις θα σου απαντησουν σιγουρα..τι ακριβως θελεις;

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστώ μια βρεφονηπιοκόμο ή νηπιαγωγό για τον μικρό μου όταν είναι να γυρίσω στην δουλειά και σκεφτόμουν αν υπάρχει κάποιο σχετικό forum να γράψω ...βέβαια ακόμα έχουμε καιρό ...αλλά καλό είνια να ξέρω

:P στην πραγματικότητα αυτό που θέλω είναι να βρω μια κοπέλα που να έχει σπουδάσει αλλά να είναι γραμμένη και στον σύλλογο τους για να υπάρχει έτσι ας πούμε κάποια εγγύηση να το πω ??! μια σιγουριά ?!!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν ξεκινάνε οι στερεές τροφές, είναι φυσιολογικό να μην τρώει επαρκώς το μωρό για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα έως και να χάσει λίγο βάρος. Γι΄αυτό ειδικά στην αρχή συμπληρώνουμε τα γεύματα με γάλα. Δεν είναι δυνατό να έχουμε απαίτηση από ένα βρέφος να φάει με τη μία κάτι τόσο καινούριο και "δύσκολο".

 

Το γνωρίζω αυτό που λες και είναι κατανοητό (άλλωστε κάθε παιδίατρος ενημερώνει τους γονείς σχετικά.....). Δεν είμαστε τρελοί να περιμένουμε από ένα βρέφος να φάει το πιάτο ολόκληρο από την πρώτη μέρα.. και όταν λέω ότι η συγκεκριμένη κυρία δεν έκανε καμία προσπάθεια εννοώ ότι δεν το προσπαθούσε καθόλου. Μετά από κάποιο σημείο δεν του έδινε ούτε κάποιες κουταλιές για να συνηθήσει.... (η ίδια μου 'ελεγε ότι του έδινε να δοκιμάζει από αυτά που έτρωγε η ίδια (μπισκότα, παγωτό σοκολάτες). πως να φάει μετά το μωρό.....

Link to comment
Share on other sites

θα χρειαστώ μια βρεφονηπιοκόμο ή νηπιαγωγό για τον μικρό μου όταν είναι να γυρίσω στην δουλειά και σκεφτόμουν αν υπάρχει κάποιο σχετικό forum να γράψω ...βέβαια ακόμα έχουμε καιρό ...αλλά καλό είνια να ξέρω

:P στην πραγματικότητα αυτό που θέλω είναι να βρω μια κοπέλα που να έχει σπουδάσει αλλά να είναι γραμμένη και στον σύλλογο τους για να υπάρχει έτσι ας πούμε κάποια εγγύηση να το πω ??! μια σιγουριά ?!!

 

Ευχαριστώ

 

καλα κανεις,κ εγω καποια που εχει σπουδασει θα επαιρνα.οσο για το να ειναι γραμμενη στο συλλογο..δεν ξερω για τους βρεφονηπιοκομους , αλλα για τους νηπιαγωγους ειμαστε γραμμενοι στο συλλογο που δουλευουμε. οι αδιοριστοι φανταζομαι σε καποια επετηριδα για διορισμο στο ιδωτικο. δεν υπαρχει κατι σαν γραφειο εργασιας δηλ απο μας που να στελνει ατομα

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό που λες και είναι κατανοητό (άλλωστε κάθε παιδίατρος ενημερώνει τους γονείς σχετικά.....). Δεν είμαστε τρελοί να περιμένουμε από ένα βρέφος να φάει το πιάτο ολόκληρο από την πρώτη μέρα.. και όταν λέω ότι η συγκεκριμένη κυρία δεν έκανε καμία προσπάθεια εννοώ ότι δεν το προσπαθούσε καθόλου. Μετά από κάποιο σημείο δεν του έδινε ούτε κάποιες κουταλιές για να συνηθήσει.... (η ίδια μου 'ελεγε ότι του έδινε να δοκιμάζει από αυτά που έτρωγε η ίδια (μπισκότα, παγωτό σοκολάτες). πως να φάει μετά το μωρό.....

 

Α καλά! Ε, τότε είχες δίκιο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ...αν μάθεις πάντως κάτι - σαν αυτή την επετηρίδα που λες - να υπάρχει γράψτο μας σε παρακαλώ. Οι αδιόριστοι νηπιαγωγοί πως ψάχνουν για δουλειά ...?

Καλά Χριστούγεννα :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ...αν μάθεις πάντως κάτι - σαν αυτή την επετηρίδα που λες - να υπάρχει γράψτο μας σε παρακαλώ. Οι αδιόριστοι νηπιαγωγοί πως ψάχνουν για δουλειά ...?

Καλά Χριστούγεννα :P

 

εκτος απο ασεπ για διορισμο η εστω αναπληρωση πανε στα ιδιωτικα. αν στειλεις καποιο μηνυμα στη διευθυνση που σου ειπα ολο κ καποια κοπελα θα σου απαντησε αν ενδιαφερεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια να σας ρωτήσω , μήπως κάποια από εσάς έχει χρησιμοποιήσει συσκευή παρακολούθησης ; Αυτά τα μικρά μαύρα κουτάκια όπου βάζεις μία κάρτα sim και όταν την καλείς ανοίγει η γραμμή και ακούς τι γίνεται στον χώρο . Σκεφτόμουνα για κάμερα αλλά το κόστος είναι σχετικά υψηλό . Επίσης στο σπίτι έχω lap top & επειδή η κοπέλα που θα πάρουμε θα είναι σχετικά νέα μάλλον θα ξέρει από υπολογιστές και θα καταλάβει ότι την καταγράφουμε . Για πείτε μου την γνώμη σας .

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφία καλημέρα!!

Η γνώμη μου είναι να βάλεις ό,τι νομίζεις πως θα σε κάνει να νοιώθεις ασφαλής για το μωρό σου. Τι πάει να πει, θα το καταλάβει ότι την καταγράφεις;;;; Ας το καταλάβει!!! Για το παιδί σου πρόκειται!!! Τι θα κάνουμε δηλαδή; Θα αφήσουμε έναν ξένο άνθρωπο μέσα στο σπίτι μας να κάνει του κεφαλιού του και θα κοιμόμαστε ήσυχοι;;; Γνώμη μου είναι να την βάλεις την συσκευή. Εγώ τουλάχιστον στη θέση σου αυτό θα έκανα. Και πιστεύω ακόμη ότι και η ίδια η κοπέλα το φαντάζεται ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβαίνει...

Καλή επιτυχία!

Φιλιά!

eNortjK1UjIxMjEwVrIGXDASjgKZ27.pnga%3E
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα ο ξενος ανθρωπος δεν πηγε μονος του στο σπιτι για να κανει του κεφαλιου του οπως λες αλλα καποιος τον φωναξε εκει για μια δουλεια! ας της πει λοιπον οτι θα εχει καμερα η ηχο αν θελει να ειναι εντιμη. γιατι κ η κοπελα θα μπορουσε να βαλει κατι να ακουει τι λενε οταν λειπει!το θεωρω αοπαραδεκτο να νομιμοποιουνται τα παντα γιατι λεμε οτι ετσι πρεπει!

Link to comment
Share on other sites

Σοφία καλημέρα!!

Η γνώμη μου είναι να βάλεις ό,τι νομίζεις πως θα σε κάνει να νοιώθεις ασφαλής για το μωρό σου. Τι πάει να πει, θα το καταλάβει ότι την καταγράφεις;;;; Ας το καταλάβει!!! Για το παιδί σου πρόκειται!!! Τι θα κάνουμε δηλαδή; Θα αφήσουμε έναν ξένο άνθρωπο μέσα στο σπίτι μας να κάνει του κεφαλιού του και θα κοιμόμαστε ήσυχοι;;; Γνώμη μου είναι να την βάλεις την συσκευή. Εγώ τουλάχιστον στη θέση σου αυτό θα έκανα. Και πιστεύω ακόμη ότι και η ίδια η κοπέλα το φαντάζεται ότι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβαίνει...

Καλή επιτυχία!

Φιλιά!

 

Μέσα στο σπίτι σου μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Μέσα στο χώρο εργασίας μας ο εργοδότης μας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Αν όμως ο εργοδότης μας μας παρακολουθεί χωρίς να μας έχει προηγουμένως ενημερώσει, θα το θεωρήσουμε ηθικό; Εγώ τουλάχιστον όχι. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι σου μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Μέσα στο χώρο εργασίας μας ο εργοδότης μας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει. Αν όμως ο εργοδότης μας μας παρακολουθεί χωρίς να μας έχει προηγουμένως ενημερώσει, θα το θεωρήσουμε ηθικό; Εγώ τουλάχιστον όχι. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

 

katerina2 Σε ευχαριστώ για την προθυμία σου να απαντήσεις στην ερώτηση μου

(http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1425290#post1425290).

Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν ηθικό να παρακολουθείται κάποιος εν αγνοία του . Μην το λές όμως σε εμένα , πές το σε όλους εκείνους τους γονείς που εμπιστεύτηκαν τα παιδιά τους στις νταντάδες και τα βρήκαν κακοποιημένα , παραμελημένα & με ψυχολογικά προβλήματα . Δεν είναι ούτε μία ούτε δύο περιπτώσεις , είναι χιλιάδες .Τους πληρώνεις ένα σωρό λεφτά για να φυλάνε το παιδί σου & αντί αυτού το κακοποιούν . Είναι αυτό που λέει ο λαός «και κερατάς και δαρμένος» . Για αυτό όσο υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι τόσο και εμείς θα βάζουμε συσκευές παρακολούθησης για να διαφυλάξουμε τα παιδιά μας . Όσο για τον αν είναι νόμιμο θα σου πώ ότι στο σπίτι του ο καθένας κάνει ότι θέλει . Δεν είπαμε να το κάνουμε και «γιάφκα» αλλά από όσο ξέρω κάμερες παρακολούθησης μπορώ να βάλω . Άλλωστε έτσι λειτουργούν κάποιες εταιρείες security , λές να είναι παράνομες ;

ευχαριστώ

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

katerina2 Σε ευχαριστώ για την προθυμία σου να απαντήσεις στην ερώτηση μου

(http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1425290#post1425290).

Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν ηθικό να παρακολουθείται κάποιος εν αγνοία του . Μην το λές όμως σε εμένα , πές το σε όλους εκείνους τους γονείς που εμπιστεύτηκαν τα παιδιά τους στις νταντάδες και τα βρήκαν κακοποιημένα , παραμελημένα & με ψυχολογικά προβλήματα . Δεν είναι ούτε μία ούτε δύο περιπτώσεις , είναι χιλιάδες .Τους πληρώνεις ένα σωρό λεφτά για να φυλάνε το παιδί σου & αντί αυτού το κακοποιούν . Είναι αυτό που λέει ο λαός «και κερατάς και δαρμένος» . Για αυτό όσο υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι τόσο και εμείς θα βάζουμε συσκευές παρακολούθησης για να διαφυλάξουμε τα παιδιά μας . Όσο για τον αν είναι νόμιμο θα σου πώ ότι στο σπίτι του ο καθένας κάνει ότι θέλει . Δεν είπαμε να το κάνουμε και «γιάφκα» αλλά από όσο ξέρω κάμερες παρακολούθησης μπορώ να βάλω . Άλλωστε έτσι λειτουργούν κάποιες εταιρείες security , λές να είναι παράνομες ;

ευχαριστώ

 

 

με την ιδια λογικη, να βαλουμε καμερες και στα σχολεια και στα γραφεια κ στα χωραφια γιατι αν δεν δουλεψει ο υπαλληλος σωστα θα πεσει εξω η επιχειρηση! θες να το κανεις; κανε το! ομως αν δεν ενημερωσεις ειναι παρανομο γιατι το κανεις την ωρα που υπαρχει ξενο ατομο στο σπιτι το οποιο κληθηκε απο σενα να ειναι εκει!κ αφου λες οτι ειναι σωστο κ νομομο γιατι δεν το λες;;

Link to comment
Share on other sites

katerina2 Σε ευχαριστώ για την προθυμία σου να απαντήσεις στην ερώτηση μου

(http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1425290#post1425290).

Συμφωνώ μαζί σου ότι δεν ηθικό να παρακολουθείται κάποιος εν αγνοία του . Μην το λές όμως σε εμένα , πές το σε όλους εκείνους τους γονείς που εμπιστεύτηκαν τα παιδιά τους στις νταντάδες και τα βρήκαν κακοποιημένα , παραμελημένα & με ψυχολογικά προβλήματα . Δεν είναι ούτε μία ούτε δύο περιπτώσεις , είναι χιλιάδες .Τους πληρώνεις ένα σωρό λεφτά για να φυλάνε το παιδί σου & αντί αυτού το κακοποιούν . Είναι αυτό που λέει ο λαός «και κερατάς και δαρμένος» . security , λές να είναι παράνομες ;

ευχαριστώ

 

Πιστεύω ότι στις περιπτώσεις που τα παιδιά κακοποιήθηκαν από baby sitter, αυτό θα είχε αποφευχθεί αν εξ αρχής η κακόβουλη baby sitter είχε ενημερωθεί ότι θα παρακολουθείται. Δηλαδή έτσι θα προλάβεις το πιθανό πρόβλημα και δε θα χρειαστεί να αντιμετωπίσεις κάτι τόσο άσχημο εκ των υστέρων. Διαφωνείς σε αυτό;

Και συγχρόνως θα δώσεις στον άλλο το δικαίωμα, εφόσον το ξέρει, αν διαφωνεί, να μην αναλάβει τη δουλειά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

katerina2 Σε ευχαριστώ για την προθυμία σου να απαντήσεις στην ερώτηση μου

(http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1425290#post1425290).

Όσο για τον αν είναι νόμιμο θα σου πώ ότι στο σπίτι του ο καθένας κάνει ότι θέλει . Δεν είπαμε να το κάνουμε και «γιάφκα» αλλά από όσο ξέρω κάμερες παρακολούθησης μπορώ να βάλω . Άλλωστε έτσι λειτουργούν κάποιες εταιρείες security , λές να είναι παράνομες ;

ευχαριστώ

 

Καλύτερα για το αν είναι νόμιμο να μας απαντήσει νομικός.

 

Το ότι έτσι απάνθρωπα λειτουργούν κάποιες εταιρείες, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι επιχείρημα για να λειτουργήσουμε όλοι έτσι. Γνώμη μου πάντα.

 

Σεβαστή είναι και η δική σου, απλά διαφωνώ απόλυτα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

με την ιδια λογικη, να βαλουμε καμερες και στα σχολεια και στα γραφεια κ στα χωραφια γιατι αν δεν δουλεψει ο υπαλληλος σωστα θα πεσει εξω η επιχειρηση! θες να το κανεις; κανε το! ομως αν δεν ενημερωσεις ειναι παρανομο γιατι το κανεις την ωρα που υπαρχει ξενο ατομο στο σπιτι το οποιο κληθηκε απο σενα να ειναι εκει!κ αφου λες οτι ειναι σωστο κ νομομο γιατι δεν το λες;;

 

Τις ΚΆΜΕΡΕς Τις ΒΆΖΟΥΜΕ ΓΙΑΤΊ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΠΩΣ τους συμπεριφερονται . Δεν νομίζω ότι πρέπει να αντιπαραβάλεις το επιχείρημα της επιχείρησης γιατί δεν είναι το ίδιο πράγμα , εκεί μιλάμε για ενήλικες ανθρώπους & όχι για ανήλικα . Σεβαστή η γνώμη σου αλλά δεν πρόκειται να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου και να το γυρίσουμε σε βεντέτα . Ευχαριστώ.

E5Rfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...