Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμμετέχετε στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του παιδιού σας;;


Recommended Posts

Καλησπέρα! Σαν μανούλα προνηπίου, για πρώτη φορά κι εγώ, σκέφτηκα να συμμετέχω στο Σύλλογο Γονέων του Νηπιαγωγείου μας. Επειδή η συμμετοχή ήταν ελάχιστη (με το ζόρι μαζευτήκαμε 7 - μαζί με τους αναπληρωματικούς) μπόρεσα και μπήκα ως αντιπρόεδρος (αν και δεν θεωρώ πως έχει σημασία, τέλος πάντων)..

Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για το τι θα μπορούσα να προτείνω στα υπόλοιπα μέλη του ΔΣ να κάνουμε για το νηπιαγωγείο των παιδιών μας. Εκ πρώτης όψεως μου φάνηκαν σοβαρά άτομα που κάνουν δουλειά και ενδιαφέρονται.. ακόμη βέβαια δεν έχουμε προλάβει να κάνουμε την πρώτη μας συνάντηση, οι "εκλογές" έγιναν προχθές, οπότε έχω και μια μικρή επιφύλαξη.. αλλά η πρώτη εντύπωση ήταν πολύ θετική..

Έχω σκεφτεί να προτείνω διάφορα πράγματα, ωστόσο χωρίς να έχω ξεκάθαρη εικόνα για τις ανάγκες του κτιρίου και των αιθουσών..

Θα μπορούσατε από την εμπειρία σας στα νηπιαγωγεία των παιδιών σας να μου προτείνετε κάποια πράγματα που ίσως να μου έχουν ξεφύγει για να τα θέσω στη συνάντησή μας και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • alcyon

    alcyon 10 δημοσιεύσεις

  • ekavi_

    ekavi_ 5 δημοσιεύσεις

  • ZWH

    ZWH 3 δημοσιεύσεις

  • valiagz

    valiagz 3 δημοσιεύσεις

Για όσους δεν είναι προφανής ο λόγος ύπαρξης και η αξία του ΣΓΚ

https://lsoropou.wordpress.com/2014/09/09/νηπιαγωγείο-πολυδενδρίου-γονείς-και/

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Εγώ θέλω πολύ να είμαι στους συλλόγους γονέων, ειναι και η δουλειά μου και στη φύση μου να προσπαθώ για τα παιδιά και να έχω λόγο. Να είμαι κοντά στα παιδιά μου και στα παιδιά γενικότερα να βοηθώ όσο γίνεται. Ήδη από τώρα στο νηπιαγωγείο ζήτησα να με έχουν στα υπόψην σε ότι χρειαστούν.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ ναι είμαι μέσα ήδη, αν θεωρείται σύλλογος δηλαδή στα νηπιαγωγεία, είπα και το κανα που λέμε, έχω δώσει το παρόν και έχω μιλήσει αρκετα με τις νηπιαγωγούς εκεί και τα βρίσκουμε γενικώς μου έχουν αρέσει. Γνώρισα και γονείς.. Θα δείξει πάντως ετοιμάζεται η πρώτη εκπαιδευτική εκδρομή και αμέσως με κάλεσαν. Την πορεία δεν την ξέρω πάντως το ήθελα και το θέλω και μελλοντικά δηλαδή σε δημοτικό πχ. Για μετά δεν ξέρω μπορεί να μη με θέλουν τα παιδιά μου μέσα :D

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Ο κύριος ρόλος των συλλόγων είναι να φέρουν σε επαφή τους γονείς και σε εξωσχολικό επίπεδο, μέσα από επιπλέον δράσεις, εκμεταλλευόμενοι και τις σχολικές υποδομές.

Επιπλέον είναι ακόμα ένα κανάλι επικοινωνίας μεταξύ γονέων και εκπαιδευτικών, καθώς και γονέων και Δήμου (που είναι υπεύθυνος για τις υποδομές).

 

Ένας δραστήριος σύλλογος, προσφέρει στα παιδιά τη δυνατότητα να κάνουν δραστηριότητες που διαφορετικά οι γονείς θα έπρεπε να πληρώσουν αρκετά περισσότερα χρήματα για να τις υποστηρίξουν. Επιπλέον μπορεί να προσφέρει και δραστηριότητες για τους γονείς. Ενδεικτικά, ο δικός μας σύλλογος το Σ/Κ έχει μαθήματα σύγχρονου χορού, σκακιού, ρομποτικής, ζωγραφικής, θεατρικής αγωγής και ιδιαίτερα μαθήματα πιάνου. Γειτονικός σύλλογος κάνει παράλληλα με τις παιδικές δράσεις, μαθήματα γυμναστικής για ενήλικες. Άλλοι κάνουν και αθλητικές δραστηριότητες (πρέπει όμως να υπάρχει μαζί άτομο με πτυχίο πρώτων βοηθειών, αν θυμάμαι καλά).

Πέρα από αυτά, οργανώνει εκδρομές για γονείς και παιδιά καθώς και γιορτές στο σχολικό χώρο (πχ αποκριάτικο χορό, αποχαιρετιστήριο χορό για την 6η).

 

Τέλος, μια μεγάλη συνεισφορά των συλλόγων, εφόσον οι γονείς συμμετέχουν, είναι η οικονομική σε επίπεδο υποδομών. Δυστυχώς λίγοι δήμοι ενδιαφέρονται για πέρα από τα βασικά οπότε ο μόνος τρόπος για να αναβαθμιστεί το σχολικό περιβάλλον είναι μέσω δωρεών και μέσω του συλλόγου.

 

Εμάς για παράδειγμα ο σύλλογος οργάνωσε τα Χριστούγεννα bazaar με πράγματα που έφεραν οι γονείς και με τα χρήματα που μαζεύτηκαν κάναμε ηχητική εγκατάσταση στο κτίριο ώστε να ακούγεται μουσική στα διαλείμματα, σε γιορτές κλπ. Έχουμε βάψει αίθουσες, σε συνεργασία με εικαστικούς έχουν γίνει ζωγραφιές σε τοίχους κ.α. Δίνουμε δώρα στα πρωτάκια τη πρώτη σχολική μέρα και στα εκτάκια για αποχαιρετισμό. Τις απόκριες κάναμε χορό με λαχειοφόρο αγορά και έτσι θα μπορέσουμε να αγοράσουμε κλιματισμό για κάποιες αίθουσες που έχουν σοβαρό θέμα το καλοκαίρι. 

 

Αν και όλα τα παραπάνω θα έπρεπε να καλύπτονται είτε από το υπουργείο παιδείας, είτε από το Δήμο, τελικά ένας σύλλογος γονέων δραστήριος είναι αυτός που μπορεί να αναβαθμίσει πάρα πολύ τη ζωή στο σχολείο και να "δέσει" τη γειτονιά. Η συμμετοχή στις δράσεις του συλλόγου, πέρα από την οικονομική συνεισφορά (που είναι συνήθως πολύ μικρή για το γονέα), είναι σημαντική γιατί και ο ίδιος ενημερώνεται για τα προβλήματα υποδομών του σχολείου, γνωρίζει καλύτερα το κοινωνικό πλαίσιο και δυναμώνει τη παρουσία του.

Προσωπικά, τη συμμετοχή τη θεωρώ επιβεβλημένη για όσους ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Ο κύριος ρόλος των συλλόγων είναι να φέρουν σε επαφή τους γονείς και σε εξωσχολικό επίπεδο, μέσα από επιπλέον δράσεις, εκμεταλλευόμενοι και τις σχολικές υποδομές.

Επιπλέον είναι ακόμα ένα κανάλι επικοινωνίας μεταξύ γονέων και εκπαιδευτικών, καθώς και γονέων και Δήμου (που είναι υπεύθυνος για τις υποδομές).

 

Ένας δραστήριος σύλλογος, προσφέρει στα παιδιά τη δυνατότητα να κάνουν δραστηριότητες που διαφορετικά οι γονείς θα έπρεπε να πληρώσουν αρκετά περισσότερα χρήματα για να τις υποστηρίξουν. Επιπλέον μπορεί να προσφέρει και δραστηριότητες για τους γονείς. Ενδεικτικά, ο δικός μας σύλλογος το Σ/Κ έχει μαθήματα σύγχρονου χορού, σκακιού, ρομποτικής, ζωγραφικής, θεατρικής αγωγής και ιδιαίτερα μαθήματα πιάνου. Γειτονικός σύλλογος κάνει παράλληλα με τις παιδικές δράσεις, μαθήματα γυμναστικής για ενήλικες. Άλλοι κάνουν και αθλητικές δραστηριότητες (πρέπει όμως να υπάρχει μαζί άτομο με πτυχίο πρώτων βοηθειών, αν θυμάμαι καλά).

Πέρα από αυτά, οργανώνει εκδρομές για γονείς και παιδιά καθώς και γιορτές στο σχολικό χώρο (πχ αποκριάτικο χορό, αποχαιρετιστήριο χορό για την 6η).

 

Τέλος, μια μεγάλη συνεισφορά των συλλόγων, εφόσον οι γονείς συμμετέχουν, είναι η οικονομική σε επίπεδο υποδομών. Δυστυχώς λίγοι δήμοι ενδιαφέρονται για πέρα από τα βασικά οπότε ο μόνος τρόπος για να αναβαθμιστεί το σχολικό περιβάλλον είναι μέσω δωρεών και μέσω του συλλόγου.

 

Εμάς για παράδειγμα ο σύλλογος οργάνωσε τα Χριστούγεννα bazaar με πράγματα που έφεραν οι γονείς και με τα χρήματα που μαζεύτηκαν κάναμε ηχητική εγκατάσταση στο κτίριο ώστε να ακούγεται μουσική στα διαλείμματα, σε γιορτές κλπ. Έχουμε βάψει αίθουσες, σε συνεργασία με εικαστικούς έχουν γίνει ζωγραφιές σε τοίχους κ.α. Δίνουμε δώρα στα πρωτάκια τη πρώτη σχολική μέρα και στα εκτάκια για αποχαιρετισμό. Τις απόκριες κάναμε χορό με λαχειοφόρο αγορά και έτσι θα μπορέσουμε να αγοράσουμε κλιματισμό για κάποιες αίθουσες που έχουν σοβαρό θέμα το καλοκαίρι. 

 

Αν και όλα τα παραπάνω θα έπρεπε να καλύπτονται είτε από το υπουργείο παιδείας, είτε από το Δήμο, τελικά ένας σύλλογος γονέων δραστήριος είναι αυτός που μπορεί να αναβαθμίσει πάρα πολύ τη ζωή στο σχολείο και να "δέσει" τη γειτονιά. Η συμμετοχή στις δράσεις του συλλόγου, πέρα από την οικονομική συνεισφορά (που είναι συνήθως πολύ μικρή για το γονέα), είναι σημαντική γιατί και ο ίδιος ενημερώνεται για τα προβλήματα υποδομών του σχολείου, γνωρίζει καλύτερα το κοινωνικό πλαίσιο και δυναμώνει τη παρουσία του.

Προσωπικά, τη συμμετοχή τη θεωρώ επιβεβλημένη για όσους ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους.

 

Διάβαζα όλα αυτά τα ωραία που γράφεις (που θυμήθηκα ότι όντως γίνονταν και στα μαθητικά μου χρόνια κάποια, πχ κάναμε τα Σάββατα παραδοσιακούς χορούς στο σχολείο μέσω του συλλογου), διάβαζα, διάβαζα και σκεφτόμουν "ωραία όλα αυτά, αλλά γιατί πρέπει να γίνονται μέσω του συλλογου και όχι μέσω του υπουργείου (πχ οι δραστηριότητες), του δήμου/οργανισμού σχολικών κτιρίων (υποδομές), του ίδιου του σχολείου (πχ τα δωράκια, τα πάρτυ) ή οποιουδήποτε αλλου αρμοδιου τέλος πάντων; Μέχρι που εφτασα εκεί που λες κι εσύ το ίδιο!

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Διάβαζα όλα αυτά τα ωραία που γράφεις (που θυμήθηκα ότι όντως γίνονταν και στα μαθητικά μου χρόνια κάποια, πχ κάναμε τα Σάββατα παραδοσιακούς χορούς στο σχολείο μέσω του συλλογου), διάβαζα, διάβαζα και σκεφτόμουν "ωραία όλα αυτά, αλλά γιατί πρέπει να γίνονται μέσω του συλλογου και όχι μέσω του υπουργείου (πχ οι δραστηριότητες), του δήμου/οργανισμού σχολικών κτιρίων (υποδομές), του ίδιου του σχολείου (πχ τα δωράκια, τα πάρτυ) ή οποιουδήποτε αλλου αρμοδιου τέλος πάντων; Μέχρι που εφτασα εκεί που λες κι εσύ το ίδιο!

 

Εμείς δυστυχώς πάμε προς Αμερικανικό μοντέλο (και πόσο πετυχημένο είναι άλλωστε, ε;). Ο σύλλογος και οι εισφορές των γονέων αναλαμβάνουν την αναβάθμιση των υποδομών, ελευθερώνεται η επιλογή σχολείου (είναι στο πρόγραμμα της κυβέρνησης για την παιδεία), οι γονείς να επιλέγουν οι ίδιοι σε ποιο σχολείο θέλουν να πάνε τα παιδιά τους, το σχολείο αντίστοιχα να κάνει επιλογή των μαθητών που θα πάρει. Και έτσι δημιουργούμε σχολεία 2 ταχυτήτων, τα καλά (που οι γονείς δίνουν λεφτά, έχουν απαιτήσεις και τα επιλέγουν οι "ορεξάτοι" δάσκαλοι) και τα κακά που έχουν αφεθεί στη μοίρα τους. Μεγάλη συζήτηση τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...