Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμμετέχετε στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του παιδιού σας;;


Recommended Posts

είχαμε κι εμεις εχθες την πρωτη συναντηση του συλλογου γονεων, αλλά ηρθαν πολυ λίγα άτομα κι ετσι θα ξαναγίνει την άλλη Κυριακή. Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα πολύ από τη μη συμμετοχή και ιδιαιτέρως από την αποχή των γονέων της α' ταξης...

Θα ήθελα να μαθω τι απαιτείται σε κόπο, χρόνο και είδος από ένα μελος του ΔΣ του συλλογου, δηλαδή ποια είναι τα θέματα που μπορεί να απασχολησουν εναν συλλογο και πόσο χρόνο απαιτούν οι συναντησεις των μελων του

Και κάθε παραπάνω πληροφορία δεκτή

 

απ οτι βλεπω απο την κουμπαρα μου,εχουν ραντεβου για τις δραστηριοτητες που γινονται το σ/κ με δασκαλους να κανονισουν τα οικονομικα,με φωτογραφους για την ετησια φωτογραφια,βοηθουν οτι χρειαζεται το σχολειο.εχει αρκετα αλλα δεν πηγαινουν ολοι του συμβουλιου.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

nobody?!!!

anybody?!!!!

Μα κανείς?!!!!!

 

Δε θέλω να πιστέψω πως ο λόγος είναι η αδιαφορία προς τη σχολική πραγματικότητα του παιδιού!!

 

Δε θέλω ....!!

 

Μην θέλεις, αλλά έτσι είναι...

Εχω την τύχη να έχουμε ένα πολύ καλό νηπιαγωγείο με μία διευθύντρια που πραγματικά νοιάζετε.

Πέρισυ σε όλες τις συνελέυσεις από 45 περίπου γονείς, ζήτημα να ήμασταν 15....

Για δε, σχολή γονέων, μέσα στο σχολείο (για να μην τρέχουμε στο κέντρο της πόλης) μας ζήτησαν συμμετοχή 15 γονέων. Ε λοιπόν, ούτε αυτούς συγκεντρώσαμε.... Και φυσικά δεν έγινε....

Φέτος, δεν απαίτησαν τέτοιο πράγμα, οπότε ξεκινήσαμε. Καμμιά 10ριά όλοι και όλοι, και μάλιστα ΚΑΙ από το δημοτικο...............

Θέλεις να πώ και άλλα????:confused:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην θέλεις, αλλά έτσι είναι...

Εχω την τύχη να έχουμε ένα πολύ καλό νηπιαγωγείο με μία διευθύντρια που πραγματικά νοιάζετε.

Πέρισυ σε όλες τις συνελέυσεις από 45 περίπου γονείς, ζήτημα να ήμασταν 15....

Για δε, σχολή γονέων, μέσα στο σχολείο (για να μην τρέχουμε στο κέντρο της πόλης) μας ζήτησαν συμμετοχή 15 γονέων. Ε λοιπόν, ούτε αυτούς συγκεντρώσαμε.... Και φυσικά δεν έγινε....

Φέτος, δεν απαίτησαν τέτοιο πράγμα, οπότε ξεκινήσαμε. Καμμιά 10ριά όλοι και όλοι, και μάλιστα ΚΑΙ από το δημοτικο...............

Θέλεις να πώ και άλλα????:confused:

 

Συγνώμη, αλλά θα διαφωνήσω...όλα αυτά που αναφέρεις -και που συμφωνώ μαζί σου ότι είναι θλιβερά- δεν απορρέουν από το γεγονός ότι οι μανούλες είναι αδιάφορες ως προς την σχολική πραγματικότητα του παιδιού τους. Υπάρχουν και μανούλες που εργάζονται και πραγματικά είναι εξαιρετικά δύσκολο να πάρουν έστω κάποιες ώρες άδεια για να λείψουν. Μην ξεχνάμε ότι στις μέρες μας, όλα είναι υπέρ του εργοδότη, με το παραμικρό μπορεί να σε διώξει χωρίς την στοιχειώδη αποζημίωση. Εγώ, τις φορές που έχει τύχει να λείψω από τη δουλειά για να παρευρεθώ σε συνάντηση γονέων στο σχολείο του μεγάλου μου, έχω ακούσει τις ΦΩΝΕΣ και μου εχει γινει μεγάλος ψυχολογικός εκβιασμός -καλά, εδώ αρρωσταίνει το παιδί μου και ΄γίνεται χαμός όταν του λέω να δουλέψω απόγευμα αντί για πρωί, προκειμένου να είμαι μαζί του μέχρι να γυρίσει ο άντρας μου, σκεφτείτε να ζητήσω και 1 μέρα άδεια-. Επίσης, πέρα από τις εργαζόμενες μαμάδες, υπάρχουν και γυναίκες που ναι μεν δεν εργάζονται, αλλά μπορεί να έχουν μωρό στο σπίτι και καμία βοήθεια από πουθενά, οπότε και πάλι είναι αδύνατο γι αυτές να αφήσουν κάπου το παιδί για να παρευρεθούν. Ας μην κρίνουμε τόσο εύκολα, λοιπόν.... δεν πιστεύω ότι υπάρχουν μαμάδες που κάθονται όλη μέρα, έχουν βοήθεια στο σπίτι και παρόλ' αυτά αδιαφορούν για το τί κάνει το παιδί τους στο σχολείο και σε τί περιβάλλον βρίσκεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είμαι πρόεδρος στο σύλλογο.......

τι να πρωτοπώ/γράψω.....

για την ψωνισμένη άσχετη φετινή νέα "προϊσταμένη αρχή" (έτσι αυτοαποκαλείται....)

για το μπάχαλο μέχρι τώρα??

για την ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ των γονέων?? 60 παιδιά και με το ζόρι σε 2 συνελεύσεις μαζευτήκαμε τη 2η φορά 7 (οι 2 ζευγάρι και οι 4 μέλη του συμβουλίου)

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ μία κάπως αιρετική άποψη?

Να διευκρινίσω κατ' αρχάς ότι στο σχολείο που πάει η κόρη μου δεν υπάρχει σύλλογος γονέων και κηδεμόνων (είναι ιδιωτικό) και δεν έχω πρόβλημα με αυτό.

Ακόμη και εάν πήγαινε σε σχολείο που να έχει σύλλογο δεν νομίζω ότι θα συμμετείχα και να πω γιατί. Στο σχολείο που πηγαίνουν τα ανίψια μου η κουνιάδα μου ασχολείται ενεργότατα με το σύλλογο, αλλά στην πραγματικότητα δεν κάνουν τίποτα. Και να εξηγήσω. Ναι οργανώνουν και χρηματοδοτούν τις γιορτές και τις εξωσχολικές δραστηριότητες, αλλά μέχρι εκεί. Στα σημαντικά θέματα δεν εκφράζουν άποψη ή και να την εκφράσουν (δειλά-δειλα) όχι απλώς δεν εισακούγονται, ούτε καν ακούγονται από διευθύντρια και δασκάλους.

Παραδείγματα ενδεικτικά:

--Ενώ το σχολείο έχει 2 αυλες τα δειαλείματα γίνονται σε 1 για να μην κάνουν πολλοί δάσκαλοι επιτηρήσεις. Για να είμαι δίκαιη, δεν ξέρω εάν αυτός είναι ο πραγματικός λόγος, αλλά οι γονείς μεταξύ τους αυτό θεωρούν και δεν έχουν συζητήσει το θέμα με τη διευθύντρια.

--Προβλήματα που αφορούν σχέσεις με δασκάλες δεν παιρνούν καν από το σύλλογο

Και διάφορα άλλα.

 

Για να συνοψίσω (και συγγνώμη για το σεντόνι) ναι να συμμετέχω στο σύλλογο, αλλά ποια είναι η δουλειά του συλλόγου, δηλαδή? Το να οργανώνει τις γιορτές και να αγοράζει τα τυροπιτάκια? Όπως το φαντάζομαι εγώ ο σύλλογος θα έπρεπε να έχει ουσιαστικό (συνεργατικό και ίσως ακόμη και ελεγκτικό) ρόλο, αλλά αυτό δεν γίνεται. Πιστεύω εν ολίγοις ότι πολλοί γονείς δεν ασχολούνται με το σύλλογο γιατί απλά οι ασχολίες του συλλόγου δεν είναι τέτοιες που να θεωρούν οι γονείς ότι αξίζει η συμμετοχή τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θα σας πω αυτο που ειδα...λοιπον η κορη μου παει νηπιο το οποιο συστεγαζεται με 2 δημοτικα σαν νηπιο δεν υπαρχει συλλογος γονεων που ομως εχουν τα δημοτικα...στη γιορτη των χριστουγεννων η διευθυντρια του νηπιαγωγειου μας ειπε οτι οποιος θελει μπορει να βοηθησει για το bazzar...φυσικα πηγα εκει ακουσα πολλα απο τις δραστηριοτητες του συλλογου οπως επισης να αναφερω οτι μαζι με τους γονεις ηταν και αρκετοι δασκαλοι που βοηθουσαν...νομιζω οτι ειναι στον καθε ανθρωπο να θελει να κανει κατι καλο..θελω να πως πως οι δακσλοι τουλαχιστον στο δικο μας σχολειο εχουν αμεση επικοινωνια με τον συλλογο χωρις να ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν...ολοι ειναι για το καλο των παιδιων και ο στοχος κοινος...σιγουρα του χρονου θα ειμαι στον συλλογο...και ειναι δημοσιο σχολειο οχι ιδιωτικο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι και εγω μια μαμα που εχει ενα παιδακι στην Α' ταξη και αλλο ενα στο προνηπιο!

την Δευτερα θα γινουν και στο δικο μας σχολειο εκλογες για νεο προεδρο-γραμματεα-ταμεια μιας και αυτοι που ειναι τωρα ειναι εκει 6χρ. και του χρονου τα παιδια τους δεν θα ειναι ποια στο σχολειο μας!!!!!

απο οτι ακουσα απο την προηγουμενη συναντιση μας τοσα χρονια δεν εκαναν και τιποτα ουσιαστικο για το σχολειο μας και πιστεψτε με εχει ΠΟΟΟΛΛΕΣ ελειψεις και πραγματα για να φτιαξουμε αν εχουμε ορεξη!!!!

τα χρειματα που εχουμε δωσει(εγω 2 χρονια τωρα) μαθαμε οτι πηγαν για εναν αποκριατικο περσινο χωρο σε ενα ξενοδοχειο με 10e το ατομο εισοδο:shock::shock:

ενα μπαρμπεκιου με σουβλακια στο τελος της περσινης χρονιας,εισητηρια για την εκδρομη της εκτης ταξης οπως και καποιες αποκριατικες στολες της εκτης και της πεμπτης ταξης......

λυπαμε αλλα εμενα ολα αυτα μου φαινοντε ΕΝΤΕΛΩΣ περιτα σε μια περιοδο κρισης που η καθε οικογενια στεριτε τα 10e για τα τα δωσει στο σχολειο και σιγουρα θα ηθελαν ολοι να δουν"πραξεις και οχι φαμφαρες"

 

σκεφτομαι λοιπον να βαλω και εγω υποψηφιοτιτα γιατι εχω πολυ ορεξη,σχεδια και ονειρα για να γινει το σχολειο μας καλυτερο...

θα ηθελα να ρωτησω λοιπον ποιες ειναι οι υποχρεωσεις μου(αν βγω) γιατι δεν θα ηθελα να βρεθω προ εκπληξεων και να μην μπορω να ειμαι ενταξη σε ολα μου!!!

 

εχω όρεξη να ψαξω για εκπτώσεις σε βιβλιοπώλια για να κανουμε μια δανειστική βιβλιοθήκη,για εκπτωσεις σε χρωματοπωλεία για το φρεσκαρισμα του σχολειου μας,για υδραυλικα και ειδη υγιεινής γιατι η τουαλετες μας ειναι απαραδεκτες και αλλα τετοια που ειναι για το καλο του σχολειο μας.......(παρα ειμαι ρομαντικη και θα προσγείωθω απότομα;;;)

 

ελπιζω να εχω γρηγορες απάντησής γιατι αυριο το απογευμα πρεπει να εχω αποφασίσει τι θα κανω!!!ευχαριστω!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

RIA καλημέρα.

 

θα ηθελα να ρωτησω λοιπον ποιες ειναι οι υποχρεωσεις μου(αν βγω) γιατι δεν θα ηθελα να βρεθω προ εκπληξεων και να μην μπορω να ειμαι ενταξη σε ολα μου!!!

Αν θες να μάθεις ακριβώς ποιες είναι οι αρμοδιότητες του Συλλόγου να ζητήσει να σου δώσουν αντίγραφο του καταστατικού.

Συνήθως ο Πρόεδρος και ο Γραμματέας είναι τα άτομα που υπογράφουν για τα πρακτικά, τις αποφάσεις κλπ.

 

Σου απαντώ σε ένα ένα

τα χρειματα που εχουμε δωσει(εγω 2 χρονια τωρα) μαθαμε οτι πηγαν για εναν αποκριατικο περσινο χωρο σε ενα ξενοδοχειο με 10e το ατομο εισοδο

Όταν λες μάθαμε τι εννοείς? Από που το μάθατε?

Έχεις μιλήσει καθόλου εσύ η ίδια με μέλη του Συλλόγου? Έχεις ρωτήσει τι κάνουν ή τι θα θέλανε να κάνουν και δεν μπόρεσαν?

Κάποιες δραστηριότητες για τα παιδιά που μπορεί να σου φαίνονται περιττές και φαμφάρες (και σε καταλαβαίνω απόλυτα) είναι ίσως οι μοναδικές διέξοδοι που έχουν κάποια παιδιά να διασκεδάσουν τσάμπα, όπως

ενα μπαρμπεκιου με σουβλακια στο τελος της περσινης χρονιας,εισητηρια για την εκδρομη της εκτης ταξης οπως και καποιες αποκριατικες στολες της εκτης και της πεμπτης ταξης.

 

 

για εκπτωσεις σε χρωματοπωλεία για το φρεσκαρισμα του σχολειου μας,για υδραυλικα και ειδη υγιεινής γιατι η τουαλετες μας ειναι απαραδεκτες και αλλα τετοια που ειναι για το καλο του σχολειο μας..

Αυτά δεν είναι αρμοδιότητες του Συλλόγου, είναι αρμοδιότητες του Σχολείου.

Αν δεν θέλει ο Δ/ντής του σχολείου να σας αφήσει να ασχοληθείτε με αυτά τα θέματα, δεν θα μπορέσετε.

Εμάς ο δικός μας, μας αφήνει, αρκεί να τον ενημερώσουμε πρώτα.

 

εχω όρεξη να ψαξω για εκπτώσεις σε βιβλιοπώλια για να κανουμε μια δανειστική βιβλιοθήκη

Αυτό απαιτεί πάρα πολύ χρόνο, οργάνωση και κυνήγι, για να παρακολουθείς που βρίσκονται τα βιβλία ανα πάσα στιγμή και πότε θα επιστραφούν.

Καλό κουράγιο έτσι και το κάνεις.

 

Ο δικός μας σύλλογος ανοίγει κάθε Σάββατο ανοίγει το σχολείο για κάποιες δραστηριότητες που κάνουν κάποια παιδιά του σχολείου (παραδοσιακοί -μοντέρνοι χοροί, θέατρο κλπ), το οποίο πρόγραμμα εγκρίνεται από τις αρμόδιες αρχές και στο τέλος του χρόνου τα παιδιά που συμμετέχουν, παρουσιάζουν την δουλειά τους.

Υπάρχουν παιδιά στο πρόγραμμα που τα οικονομικά τους είναι άθλια. Εννοείται ότι δεν σταματάνε τα παιδιά από τις δραστηριότητες. Γίνεται συνεννόηση να μην πληρώνονται οι δάσκαλοι για τα συγκεκριμένα παιδιά ή τα βάζει τα λεφτά ο σύλλογος.

 

Ο δικός μας σύλλογος ξέρει ποιες οικογένειες αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά ή άλλα προβλήματα και βοηθάει με πάρα πολύ διακριτικότητα και χωρίς να φαίνεται.

Επίσης όταν κάποιος γονιός αντιμετωπίζει πρόβλημα το παιδί του με τον εκάστοτε δάσκαλο, ο σύλλογος βάζει πλάτες (να το πω έτσι).

Το ξέρω γιατί κάποια στιγμή αντιμετώπισα τεράστιο πρόβλημα με την δικιά μας δασκάλα και απευθύνθηκα στο σύλλογο, όπως πέρυσι είχαν απευθυνθεί άλλοι γονείς.

Ευτυχώς ο Δ/ντής μας είναι πολύ καλός άνθρωπος και ακριβοδίκαιος και στο μυαλό του έχει το καλό των παιδιών , τελεία και παύλα.

 

 

σκεφτομαι λοιπον να βαλω και εγω υποψηφιοτιτα γιατι εχω πολυ ορεξη,σχεδια και ονειρα για να γινει το σχολειο μας καλυτερο..

 

 

Αν μαζευτείτε ένα καλό team να βάλεις υποψηφιότητα και αν έχετε και την συνεργασία που έχουμε εμείς με τον δικό μας δ/ντη θα κάνετε θαύματα.

Τα πάντα είναι θέμα συνεργασίας και φυσικά όρεξη να΄χετε να τρέχετε.

 

 

Κοίτα κι εγώ τα περί νομοθεσίας ενός συλλόγου γονέων και κηδεμόνων

http://edu.klimaka.gr/nomothesia/symvulia-epitropes/1700-syllogos-gonewn-kwdikopoihsh-nomothesias.html

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

RIA καλημέρα.

 

 

Αν θες να μάθεις ακριβώς ποιες είναι οι αρμοδιότητες του Συλλόγου να ζητήσει να σου δώσουν αντίγραφο του καταστατικού.

Συνήθως ο Πρόεδρος και ο Γραμματέας είναι τα άτομα που υπογράφουν για τα πρακτικά, τις αποφάσεις κλπ.

 

Σου απαντώ σε ένα ένα

 

Όταν λες μάθαμε τι εννοείς? Από που το μάθατε?

Έχεις μιλήσει καθόλου εσύ η ίδια με μέλη του Συλλόγου? Έχεις ρωτήσει τι κάνουν ή τι θα θέλανε να κάνουν και δεν μπόρεσαν?

Κάποιες δραστηριότητες για τα παιδιά που μπορεί να σου φαίνονται περιττές και φαμφάρες (και σε καταλαβαίνω απόλυτα) είναι ίσως οι μοναδικές διέξοδοι που έχουν κάποια παιδιά να διασκεδάσουν τσάμπα, όπως

 

 

Αυτά δεν είναι αρμοδιότητες του Συλλόγου, είναι αρμοδιότητες του Σχολείου.

Αν δεν θέλει ο Δ/ντής του σχολείου να σας αφήσει να ασχοληθείτε με αυτά τα θέματα, δεν θα μπορέσετε.

Εμάς ο δικός μας, μας αφήνει, αρκεί να τον ενημερώσουμε πρώτα.

Αυτό απαιτεί πάρα πολύ χρόνο, οργάνωση και κυνήγι, για να παρακολουθείς που βρίσκονται τα βιβλία ανα πάσα στιγμή και πότε θα επιστραφούν.

Καλό κουράγιο έτσι και το κάνεις.

 

Ο δικός μας σύλλογος ανοίγει κάθε Σάββατο ανοίγει το σχολείο για κάποιες δραστηριότητες που κάνουν κάποια παιδιά του σχολείου (παραδοσιακοί -μοντέρνοι χοροί, θέατρο κλπ), το οποίο πρόγραμμα εγκρίνεται από τις αρμόδιες αρχές και στο τέλος του χρόνου τα παιδιά που συμμετέχουν, παρουσιάζουν την δουλειά τους.

Υπάρχουν παιδιά στο πρόγραμμα που τα οικονομικά τους είναι άθλια. Εννοείται ότι δεν σταματάνε τα παιδιά από τις δραστηριότητες. Γίνεται συνεννόηση να μην πληρώνονται οι δάσκαλοι για τα συγκεκριμένα παιδιά ή τα βάζει τα λεφτά ο σύλλογος.

Ο δικός μας σύλλογος ξέρει ποιες οικογένειες αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά ή άλλα προβλήματα και βοηθάει με πάρα πολύ διακριτικότητα και χωρίς να φαίνεται.

Επίσης όταν κάποιος γονιός αντιμετωπίζει πρόβλημα το παιδί του με τον εκάστοτε δάσκαλο, ο σύλλογος βάζει πλάτες (να το πω έτσι).

Το ξέρω γιατί κάποια στιγμή αντιμετώπισα τεράστιο πρόβλημα με την δικιά μας δασκάλα και απευθύνθηκα στο σύλλογο, όπως πέρυσι είχαν απευθυνθεί άλλοι γονείς.

Ευτυχώς ο Δ/ντής μας είναι πολύ καλός άνθρωπος και ακριβοδίκαιος και στο μυαλό του έχει το καλό των παιδιών , τελεία και παύλα.

Αν μαζευτείτε ένα καλό team να βάλεις υποψηφιότητα και αν έχετε και την συνεργασία που έχουμε εμείς με τον δικό μας δ/ντη θα κάνετε θαύματα.

Τα πάντα είναι θέμα συνεργασίας και φυσικά όρεξη να΄χετε να τρέχετε.

Κοίτα κι εγώ τα περί νομοθεσίας ενός συλλόγου γονέων και κηδεμόνων

http://edu.klimaka.gr/nomothesia/symvulia-epitropes/1700-syllogos-gonewn-kwdikopoihsh-nomothesias.html

 

μας το ειπαν στην προηγουμενη συναντηση!!!μας ειπαν που περιπου χαλαστικαν τα λεφτα.....στο περιπου παντα γιατι ξεκαθαρα τιποτα δεν ειπαν!!

οσο για τις στολες και τις εκδρομες δεν μπορω να δεχτω οτι θα παρουμε τα χρειματα απο οοοολα τα παιδια στο σχολειο για να πανε εκδρομη και να παρουν στολες η πεμπτη και η εκτη......ειναι αδικο για τους υπολοίπους γονεις ιδικά απο την στιγμη που εχουμε φοβερες ελειψης στο σχολειο μας......ολοι μας οποτε ειναι για καποια εκδρομη δινουμε τα χρειματα μας για να πανε τα παιδια μας(ΑΝ υπαρχη καποιο παιδακι που δισκολευετε ΦΥΣΙΚΑ και να παρουν τα χρειματα απο το συλλογο.μεχρι εκει ομως.(εχω αδικο αραγε;;;)

 

και εμας πιστευω δεν θα εχει προβλημα να κανουμε φρεσκαρισμα στο σχολειο και καποιες αλλαγες για καλο(καθαριότητα,ομορφια,ποιο ομορφες αυλες....)

 

εχουν ξεκινησει δανείστηκη βιβλιοθήκη αλλα δεν εχουν πολλα βιβιλια....καθε Παρασκευη μπορουν τα παιδια να περνουν 1 βιβιλιο και να το επιστρεφουν σε 15 μερες!!!με ονομα,βιβλιο και ημερ/νια που δωσαμε το βιβλιο!!!!

απλα θελουμε να εχουμε περισσοτερο υλικο!!!

 

 

εμας παλι δεν εχουν τιποτα απο ολα αυτα...ουτε εξτρα μαθηματα,ουτε τιποτα τετοιο......

αυτο με τις οικογενιες που εχουν προβληματα θα θελαμε και εμεις να το κανουμε....θα δουμε αν τα καταφερουμε!!!!

οσο για το αν υπαρξη προβλημα με καμια δασκαλα-λο δεν ξερω...δεν απαντω:lol::lol:σε ευχαριστω πολυ παντως!!ελπιζω να κανουμε καλη δουλεια!!!

 

θα δουμε λοιπον το απογευμα ποιοι θα μαζευτουμε και τι θα κανουμε!!!

σε ευχαριστω πολυ !!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ δυστυχως η συντηρηση του σχολικου κτηριου ειναι αρμοδιοτητα του Δημου και ετσι θα πρεπει με τον δημο να εχετε στενη επαφη και συνεργασια. Δεν ειναι τοσο ευκολο να επεμβαίνεις σε δημοσιο κτηριο. Παντως στο σχολειο της κορης μου κανουν παρααα πολλα πραγματα ουσιαστικα με την απολυτη συνεργασια των διδασκόντων. Ακομα και συνευλευσεις που εχει ο συλλογος διδασκοντων η προεδρος του συλλογου ειναι μεσα και κραταει πρακτικα και ενημερωνει με επιστολή ολους τους γονεις. Θελει πολυ τρεξιμο και χρονο και ειδικα τα ατομα που θα ειναι υποψηφιοι για τη ενωση γονεων και την σχολικη επιτροπη θα πρέπει να το τρεχουν πολυ το θεμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι ετσι οπως τα λεει η ΙSI για την συντηρηση του σχολειου απαιτειται ειδικη αδεια απο τον δημο.....ειχα υπαρξει γραμματεας και μετα προεδρος στον παιδικο και στο προνηπιο αντιστοιχα....οταν θελαμε να βαψουμε τον παιδικο εξωτερικα επρεπε να παρουμε αδεια απο τον δημο....επισης για κατι σαμαρακια που θελαμε να βαλουμε μπροστα απο το σχολειο δεν μας ειχαν απαντησει....γενικα θελει λιγο τρεξιμο, θεληση ,συνεργασια, και οργανωση.....ομως να ξερετε οτι ο συλλογος ειναι πολυ σημαντικο να υπαρξει σε ενα σχολειο επεμβαινει σε πολλα θεματα....αν μπορειτε και εχετε τον χρονο να μπαινετε...

εμενα φετος ο δικος μου ειναι πρωτακι....και λογω της δευτερης εγκυμοσυνης μου δεν μπορεσα να ακολουθησω, ανυπομονω ομως για τις επομενες εκλογες.....θελω να ειμαι μεσα στα πραγματα και πραγματικα να γνωριζω τι γινεται στο σχολειο που ειναι το παιδι μου.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συμμετέχω στο σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και μπορώ να πω,ότι είμαι ευχαριστημένη απ'τη λειτουργία του σχολείου.Τα προβλήματα είναι λιγοστά κι αυτό μας ανακουφίζει σαν γονείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επαναφέρω το θέμα γιατί με απασχολεί...

 

Βλέπω γενικά μια αδιαφορία για το Σύλλογο. Γιατί;

Γιατί οι γονείς δεν μπαίνουν ενεργά στα θέματα του σχολείου;

Γιατί αφήνουν τα παιδιά τους στην τύχη και στη μοίρα τους;

Γιατί "παρκάρουν" τα παιδιά και θεωρούν πως δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα;

 

Δοκίμασε κάποιος να μπει;

Τι προβλήματα αντιμετώπισε;

Είδε αποτέλεσμα;

 

Δεν ήθελε να μπει;Γιατί δεν ήθελε να μπει;

Τι πιστεύετε πως μπορεί να κάνει ο σύλλογος;

Τι πιστεύετε πως δε μπορεί να κάνει ο σύλλογος;

 

 

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας σε αυτές τις ερωτήσεις... ή σε ό,τι άλλο θα θέλατε να σχολιάσετε.

 

Είμαι πολύ καχύποπτη απέναντι σε συλλόγους γονέων και κηδεμόνων, γιατί βλέπω ότι τους χρησιμοποιούν κάποιοι γονείς κυρίως για αυτοπροβολή και για να ικανοποιήσουν δικούς τους στόχους και επιδιώξεις...

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί με απασχολεί...

 

 

 

Είμαι πολύ καχύποπτη απέναντι σε συλλόγους γονέων και κηδεμόνων, γιατί βλέπω ότι τους χρησιμοποιούν κάποιοι γονείς κυρίως για αυτοπροβολή και για να ικανοποιήσουν δικούς τους στόχους και επιδιώξεις...

 

και οι υπόλοιποι γονείς γιατί δεν μαζεύεστε να τους βάλετε στην θέση τους ή να τους πετάξετε κι απέξω από το Σύλλογο?

 

Πιο συγκεκριμένα..............ξέρεις τι κάνει ακριβώς κάνει ο Σύλλογος στο δικό σας σχολείο ή απλά έχεις άσχημη εντύπωση?

 

Όχι ρωτάω πολλούς γονείς που ΔΕΝ ασχολούνται καθόλου με το Σύλλογο στο σχολείο του παιδιού τους, αλλά από την άλλη έχουν γνώμη και άποψη.

 

Εγώ πάντως το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις το παιδί μου πήγε δημοτικό την πρώτη χρόνια είναι να ψάξω το Σύλλογο Γονέων απ'εξω κι ανακατωτά και μετά έβαλα υποψηφιότητα και μπήκα και στο Σύλλογο για να δω το γίνεται και από μέσα.

 

Μη σου πω πόσοι γονείς "ενδιαφέρονται", ή απλά μας αγνοούν γιατί έχουν απωθημένα και προηγούμενα με τους προηγούμενους ανθρώπους που ήταν στο Σύλλογο κι έχουν φύγει χρόνια τώρα από το σχολείο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

και οι υπόλοιποι γονείς γιατί δεν μαζεύεστε να τους βάλετε στην θέση τους ή να τους πετάξετε κι απέξω από το Σύλλογο?

 

Πιο συγκεκριμένα..............ξέρεις τι κάνει ακριβώς κάνει ο Σύλλογος στο δικό σας σχολείο ή απλά έχεις άσχημη εντύπωση?

 

Όχι ρωτάω πολλούς γονείς που ΔΕΝ ασχολούνται καθόλου με το Σύλλογο στο σχολείο του παιδιού τους, αλλά από την άλλη έχουν γνώμη και άποψη.

 

Εγώ πάντως το πρώτο πράγμα που έκανα μόλις το παιδί μου πήγε δημοτικό την πρώτη χρόνια είναι να ψάξω το Σύλλογο Γονέων απ'εξω κι ανακατωτά και μετά έβαλα υποψηφιότητα και μπήκα και στο Σύλλογο για να δω το γίνεται και από μέσα.

 

Μη σου πω πόσοι γονείς "ενδιαφέρονται", ή απλά μας αγνοούν γιατί έχουν απωθημένα και προηγούμενα με τους προηγούμενους ανθρώπους που ήταν στο Σύλλογο κι έχουν φύγει χρόνια τώρα από το σχολείο.

 

Στο δικό μας σχολείο δεν υπήρχε σύλλογος. Αλλά έβλεπα εκείνους που ήθελαν να φτιάξουν, όλη μέρα ασχολούνταν με γιορτές και φανφάρες, φωτογραφίες, φαγητά κτλ... Τίποτα ουσιαστικό. Συζητήσεις επί συζητήσεων για το τι φαγητά θα φτιάξουν οι μαμάδες να φέρουν στις γιορτές... έλεος...

Επίσης έχω μπει σε sites και Blogs συλλόγων (τυχαία επιλογή) και πάλι βλέπω να ασχολούνται με ένα σωρό βλακείες και να προβάλλουν κυρίως τους εαυτούς τους και τα παιδιά τους (οι... εκλεγμένοι)

Εγώ το έχω απορία. Γιατί πρέπει να υπάρχει οργανωμένος σύλλογος; Αν υπάρχει κάποιο θέμα που αντιμετωπίζει το σχολείο δεν μπορεί ο διευθυντής σε συνεργασία με όσους γονείς επιθυμούν να κάνουν κάποια κίνηση για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα; Πρέπει να υπάρχει οργανωμένος σύλλογος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ το έχω απορία. Γιατί πρέπει να υπάρχει οργανωμένος σύλλογος; Αν υπάρχει κάποιο θέμα που αντιμετωπίζει το σχολείο δεν μπορεί ο διευθυντής σε συνεργασία με όσους γονείς επιθυμούν να κάνουν κάποια κίνηση για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα; Πρέπει να υπάρχει οργανωμένος σύλλογος;

 

Λυπάμαι αλλά δεν έχω το χρόνο να σου εξηγήσω γιατί πρέπει να υπάρχει ένας ΣΩΣΤΟΣ Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σ'ενα σχολείο.

Πρέπει να ασχοληθείς και να δεις ,εάν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για το τι μπορεί να κάνει ένας Σύλλογος.

 

Σου παραθέτω την νομοθεσία που έχω βάλει σε άλλο λινκ που λέει για τους συλλόγους:

 

 

 

Κοίτα κι εγώ τα περί νομοθεσίας ενός συλλόγου γονέων και κηδεμόνων

http://edu.klimaka.gr/nomothesia/symvulia-epitropes/1700-syllogos-gonewn-kwdikopoihsh-nomothesias.html

 

Εμάς π.χ. μας πιάσανε κάποια στιγμή κάποιοι γονείς για ένα πρόβλημα που είχανε με το δήμο (εξωσχολικό πρόβλημα), κάποιος από το σύλλογο διέθεσε τον χρόνο του και το θέμα λύθηκε.

 

Υπάρχουν και Σύλλογοι που ασχολούνται μόνο με γιορτές, φανφάρες και αυτοπροβολές, υπάρχουν και Σύλλογοι που ασχολούνται με σοβαρά θέματα σε συνεργασία με τους δασκάλους ενός σχολείου ...όπου αυτό είναι εφικτό.

Ο δικός μας σύλλογος ασχολείται με πολλά θέματα π.χ. bulling στο σχολείο, ξέρουμε ποιες οικογένειες έχουν σοβαρά προβλήματα επιβίωσης και κάνουμε ότι μπορούμε. Φυσικά όμως αυτά τα πράγματα δεν ανακοινώνονται.

Φαίνονται μόνο οι γιορτές και οι φανφάρες.

 

Απλά έχε υπόψη σου ότι ακόμα και η διοργάνωση μιας γιορτής θέλει χρόνο και κόπο για να γίνει.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας

εμενα τα παιδια μου πανε παιδικο

 

συλλογος δεν υπαρχει

και ολοκληρη τη χρονια εγινε μονο μια ενημερωση απο διοικητικης μεριας

στην οποια μιλουσαν μονο του δημου οι κυριες για το ποσο καταπλητικος ειναι ο δημος και οι δασκαλες τους και 2-3 γονεις που τα εβλεπαν ολα θαυμασια και αλλοι 2 που δεν θελανε τα αλλοδαπα οπως ειπαν

το επιπεδο ειναι αρκετα χαμηλο για να μπορεσει να γινει επικοδομητικη συζητηση για οποιδηποτε θεμα απο οσο εκρινα

οτι ειχα να πω μιλησα απευθειας με τη διοικηση οσον αφορα το διδακτικο προσωπικο τους , τις παροχες τους και οτι αφορα τη συμπεριφορα και η σταση τους ηταν απολυτως αρνητικη

 

εγω να συμμετεχω

η διαφορα που θα δω ποια ειναι;

δυστηχως καμια

μονο θα τσακωθεις και λυση δεν θα βρεις

στα περισσοτερα συμβουλια υπαρχουν παντα οι γνωστοι των δασκαλων καθηγητων κλπ

 

η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να πηγαινουμε

ασχετως εα συμμετεχουμε ενεργα

μονο και μονο που ακους καταλαβαινεις με τι εχεις να κανεις

 

και μην κρινω σαν μαθητρια

τα συμβουλια του σχολειου μας

γιατι εαν αρχισω δεν θα τελειωσω

το ποιοι εβααν υποφιοτητα και τελικως ποιοι εβγαιναν παντα

και ποσα χρηματα μας ζητουσαν ετησιως

Link to comment
Share on other sites

Γι όσους αναρρωτιούνται γιατί πρέπει να υπάρχει στο σχολείο Σύλλογος Γονέων, θα πω λίγο διαφορετικά αυτό που ανέφερε η Harlow και το διάβασα σήμερα για κάποιο άλλο θέμα και μου άρεσε:

 

Αν δεν σου είναι προφανές γιατί πρέπει να υπάρχει Σύλλογος Γονέων στο σχολείο που πηγαίνουν τα παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να σου εξηγώ.:lol::lol::lol:

 

kermar δεν αναφέρομαι καθόλου σε εσένα, είναι μία παλιά συζήτηση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να μην γελάσω όταν βλέπω εικόνα προφίλ στο fb συλλόγου γονέων και κηδεμόνων, τις φάτσες των μελών του συλλόγου...:rolleyes:

 

Να μην παρεξηγηθώ... Σίγουρα υπάρχουν και αξιόλογοι σύλλογοι με μέλη σοβαρά και με καλό σκοπό. Έχω βρει και μερικά αξιόλογα blogs, δυστυχώς σε άσχετα σχολεία και περιοχές...

 

Αλλά πείτε μου, σε έναν τέτοιο σύλλογο που ψοφάει για αυτοπροβολή και προφανώς και οι δραστηριότητές του είναι ανάλογες, τι να μπω να κάνω ακριβώς;

 

Unplugged, σε θεωρητικό επίπεδο καταλαβαίνω τη χρησιμότητα ενός συλλόγου.

Στην πράξη όμως το επίπεδο πολλών γονέων απέχει έτη φωτός, από αυτό που θα έπρεπε να είναι για να συγκροτηθεί ένας σοβαρός σύλλλογος. Από το να μπω σε έναν τέτοιο σύλλογο και να προσπαθώ να συμμαζεύω τα αμάζευτα, προτιμώ όταν χρειαστεί να κινηθώ σόλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βεβαίως υπάρχει στο γυμνάσιο της κόρης μου και παρεμβαίνει στα πάντα, από το πως θα στηθεί μια εκδήλωση μέχρι το τι χρώμα θα βαφτεί το κτίριο. Οργανώνει ενισχυτική διδασκαλία για τα παιδιά μας και γενικότερα βοηθάει σε όλα. Δυστυχώς δε προλαβαίνω να συμμετάσχω λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά, να ναι καλά οι άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

 

Unplugged, σε θεωρητικό επίπεδο καταλαβαίνω τη χρησιμότητα ενός συλλόγου.

Στην πράξη όμως το επίπεδο πολλών γονέων απέχει έτη φωτός, από αυτό που θα έπρεπε να είναι για να συγκροτηθεί ένας σοβαρός σύλλλογος. Από το να μπω σε έναν τέτοιο σύλλογο και να προσπαθώ να συμμαζεύω τα αμάζευτα, προτιμώ όταν χρειαστεί να κινηθώ σόλο.

 

Αν κάποιοι σοβαροί και καλοπροαίρετοι γονείς ασχοληθούν, τότε οι πλειοψηφίες ανατρέπονται. Δεν λέω να μπούμε σαν οδοστρωτήρες. Λέω να μπούμε διερευνητικά. Εγώ, όταν τα παιδιά ήταν α' δημοτικού, πήρα τηλέφωνο, είπα ότι είμαι στη διάθεσή τους στο μέτρο που εγώ μπορούσα και κράτησαν τα στοιχεία μου. Δεν με είδαν ως απειλή, γιατί δεν ήμουν. Στην αρχή με καλούσαν όπου ήθελαν βοήθεια (γι αυτό είχα προσφερθεί άλλωστε), γνώρισα πρόσωπα και πράγματα, σιγά σιγά άρχισα να λέω την άποψή μου, είδαν ότι δεν ανήκα σε κάποια 'ομάδα', μετά ήρθα και κάποιοι άλλοι γονείς, όλοι χαμηλών τόνων, όπως εγώ. Δεν ζητήσαμε ποτέ αξιώματα, και δείξαμε από την αρχή ότι δεν μπορούμε να είμαστε full time εκεί. Αρκετά χρόνια μετά, η συμμετοχή ως 'βοηθητικό προσωπικό', μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι στο σχολείο τις ώρες που αυτό λειτουργούσε (πολύ βασικό για ένα ιδιωτικό σχολείο, που όταν καλεί τους γονείς, όλα είναι λουστραρισμένα), να γνωρίσω προσωπικό και παιδιά, να ενισχύσω διακριτικά την αυτοεκτίμηση των παιδιών μου. Σιγά σιγά και μέσα στο σύλλογο άρχισε να γίνεται διάλογος, γιατί αν προσφέρεις, δεν μπορεί να μην σε ρωτάνε και μπορώ να σου πω ότι όλο και κάτι πετύχαμε, από αυτά που ενδιαφέρουν εμάς. Αυτά, με 5-6 απασχόληση το μήνα, και ούτε.

Παράπονα μπορώ να γράφω για ώρες. Με τους περισσότερους θα μπορούσα να είχα τσακωθεί τα πρώτα 10 λεπτά. Έφτασα 40 ετών για να καταλάβω ότι δεν μπορώ να αλλάξω τον κόσμο. Έχω την δική μου agenta και κανείς δεν θα με διώξει από ένα χώρο που δικαιωματικά ανήκω.

Έτσι, τριγυρίζω στους χώρους που κινούνται τα παιδιά, αναπνέω τον αέρα που αναπνέουν (μεταφορικά για να μην παρεξηγηθώ), αφουγκράζομαι τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζουν, τους δίνουν να καταλάβουν ότι νοιάζομαι -δεν πληρώνουμε μόνο- και να περνώ το μήνυμα στο ίδιο το σχολείο ότι ως γονείς είμαστε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμμετέχω στο σύλλογο, όχι στο ΔΣ αλλά ως 'παρατρεχάμενη'. Στην αρχή της χρονιάς μας έδωσαν ένα χαρτί να συμπληρώσουμε τι μπορούμε να προσφέρουμε και πόσο χρόνο μπορούμε να διαθέσουμε. Δηλώσαμε, μας τηλεφώνησαν κάποια στιγμή να φτιάξουμε κάτι για το μπαζάρ και μία άλλη να βοηθήσουμε το καθάρισμα, γιατί είχε αρρωστήσει η καθαρίστρια. Στη συνέλευση μας έκαναν ένα σύντομο απολογισμό, τώρα τι 'παίζεται' δεν μπορώ να ξέρω, ακούω βέβαια διαφορά, βλέπω ότι κάποιοι 'υπεραπασχολούνται' αλλά είναι και ελεύθεροι επαγγελματίες, ίσως το κάνουν και για διαφήμιση. Για παράδειγμα ο πρόεδρος είναι βιβλιοπώλης, μας είπε ότι θα μας κάνει 10% έκπτωση στα σχολικά είδη. Αν είχα κι εγώ βιβλιοπωλείο, μπορεί να μου την έσπαγε, αλλά στο κάτω όλοι προβαλλόμαστε για τη δουλειά μας μέσα από τη συμμετοχή μας σε ομάδες. Τώρα γι αυτό που λέει η/o Unpluged, θέλω να πω ότι είναι πράγματι σημαντικό να βρίσκεται κανείς στο σχολείο τις ώρες που λειτουργεί και είναι όλοι πιο χαλαροί και αυθεντικοί.

Link to comment
Share on other sites

Χτες ειχαμ την πρωτη συναντηση στο προξενιο για την συσταση συλλογου γονεων. Εδω ο συλλογος γονεων στο ελληνικο σχολειο εχει αυξημενες αρμοδιοτητες, Ουσιαστικα θα υπογραψει το συμβολαιο και θα μαζεψει τα λεεφτα για να πληρωθει το νοικι στο Βελγικο κτηριο. Πολυ δουλεια και πολυ μεγαλη ευθυνη, Καποιος πρεπει ομως να ασχοληθει, Μεχρι τωρα εχω παει σε μια δυο συναντησεις αλλα δεν ασχολουμε ενεργα, Στον ελληνικο συλλογο γιατι με τον Βελγικο δεν ασχολουμε αν και θα επρεπε μια και εκει ειναι ολη μερα τα παιδια μου, Η δικαιολογια μου ειναι οτι δουλευω και δεν προλαβαινω, Μερικες φορες οι συναντησεις ειναι σε ωρες απαγορευτικες για να συμμετασχουν οι εργαζομενοι,,,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μόλις έμαθα ότι έχασα τη "συνάντηση" του συλλόγου. Κάπου είχαν βάλει ένα παλιόχαρτο που δεν το είδα, αλλά έμπαινα κάθε μέρα στο site τους ώστε να ενημερωθώ... Αλλά πέρα από φωτογραφιούλες με τις φάτσες τους που έλεγα πιο πάνω, δεν υπήρχε κάτι σημαντικό. Τη συνάντηση ξέχασαν να την αναφέρουν και μετά θα διαμαρτύρονται ότι δεν ενδιαφέρονται οι γονείς...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...