Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Οσο κρύο και να κάνει μέσα στην κλινική έχει πολύ ζέστη. Μπορείς να πάρεις με μακρύ μανίκι αλλά να είναι λεπτό υφασμα. Εχε μαζί σου κι ένα ρομπακι ή μια ζακετούλα για τις βόλτες στους διαδρόμους. Με το καλό το μπεμπάκι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειμαι στην 29η εβδ κ εχω κανει ηδη την λιστα με τα ψωνια κ σιγα σιγα τα συγγεντρωνω στο βαλιτσακι μου. βιαζομαι ε;;;;;

εε να μην τρεχω τελευταια στιγμη.. μη τυχει κ κανενα απροοπτο :lol::lol: και δεν εχουμε ουτε πιτζαμακι...

Ηθελα να ρωτησω τις κοπελες..

Ζωνη λαστεξ φορεσατε; μετα τον τοκετο λενε πως μαζευει την κοιλιτσα γρηγορα ειδικα αν εισαι μετα απο καισαρικη σε βοηθαει πολυ να μην πονας οταν κινησαι....

πειτε μας την γνωμη σας εσεις που εχετε ή ειχατε χρησιμοποιησει , ειναι αχρηστη αγορα ; ή οντως βοηθαει;;

Αν θεός γινόμουν για λίγο.. θα άλλαζα πολλά δεν σου κρύβω... ενα όμως θα άφηνα ίδιο... ''Εσένα αγάπη μου''

 

dgCgp3.png

 

4WCBp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 29η εβδ κ εχω κανει ηδη την λιστα με τα ψωνια κ σιγα σιγα τα συγγεντρωνω στο βαλιτσακι μου. βιαζομαι ε;;;;;

εε να μην τρεχω τελευταια στιγμη.. μη τυχει κ κανενα απροοπτο :lol::lol: και δεν εχουμε ουτε πιτζαμακι...

Ηθελα να ρωτησω τις κοπελες..

Ζωνη λαστεξ φορεσατε; μετα τον τοκετο λενε πως μαζευει την κοιλιτσα γρηγορα ειδικα αν εισαι μετα απο καισαρικη σε βοηθαει πολυ να μην πονας οταν κινησαι....

πειτε μας την γνωμη σας εσεις που εχετε ή ειχατε χρησιμοποιησει , ειναι αχρηστη αγορα ; ή οντως βοηθαει;;

Πολλοί γυναικολόγοι το απογορευουν.Ασε να έρθουν τα οργανα στην θέση τους και μέτα φόρα την.Η κοιλιά αν είναι να μαζευτεί , θα μαζευτεί.Εξάλλου το πριξιμο διαρκεί λίγο.Οταν πήγα στο σπίτι από το τρέξιμο εξαφανιστηκε σχεδόν.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου την έδωσε μόλις σηκώθηκα (είχα κάνει καισαρική). Δεν την συνιστούν όλοι οι γιατροί. Εμένα ο γιατρός μου τη θεωρεί απαραίτητη για τις πρώτες 40 ημέρες και η αλήθεια είναι με βοήθησε πολύ. Καλύτερα να ρωτήσεις όμως τον γιατρό σου. Πάντως εγώ δεν χρειάστηκε να αγοράσω. Και τις δυο φορές μου την έδωσαν από την κλινική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια!

Θα ηθελα και γω να θεσω το ερωτημα μου!

Για την καθαριοτητα της ευαισθητης περιοχης να παρω betadine ή το υγρο σαπούνι eubus που χρησιμοποιω?

Ποσα εσωρουχα μιας χρησης πιστευετε πως χρειαζονται?Εχω παρει 10!Ειναι αρκετα?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και με το καλό το μπεμπακι σου. Εγώ για την καθαριότητα της ευαίσθητης περιοχής χρησιμοποίησα το betadine γιατί αυτό μου είπε ο γιατρός το οποίο όμως μου το έδωσε η κλινική. Δεν χρειάστηκε να έχω μαζί σου από πριν. Οσο για τα εσώρουχα μιας χρήσης τα 10 είναι αρκετά νομίζω. Αυτά θα τα χρησιμοποιήσεις στην αρχή. Μετά μπορείς να βάλεις τα κανονικά σου εσώρουχα. Εμένα τουλάχιστον τα μιας χρήσης δεν με βόλεψαν και τόσο πολύ. Στην δεύτερη μου γέννα να φανταστείς δεν είχα παρει καθόλου μιας χρήσης, μόνο κανονικά. Τα αισθανόμουν καλύτερα. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κοριτσοα καλησπερα.θελω τη βοηθεια σας.τι χρειαζετε να εχουμε μαζι οταν με το καλο ξεκινησουμε για το μαιευτιριο?χαρτια ρουχα για ολα ρωταω.αν μπορειτε πειτε μου.:):P:p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και με το καλο!!βασικα πυτζαμες κατα προτιμηση πολυ λεπτς γιατι κανει πολυ ζεστη στα μαιευτηρια,ενα νυχτικακι γιατι βολευει στον θηλασμο ειδικα το βραδυ και ολα τα αλλα εμενα προσωπικα στο μητερα μου τα εδωσαν ολα,αντισηπτικα σερβιετες κρεμα για το στηθος....για τα χαρτια θα τα πουν στον αντρα σου ετσι κ αλλιως δεν τα χρειαζεσαι αμεσως εκτος απο βιβλιαριο.α!και ρουχα για σενα και το μωρο για την μεγαλη μερα της εξοδου!!!:P:p:p

http://lmtf.lilypie.com/XtbDp3.png http://lb3f.lilypie.com/Dusap2.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτή η ζέστη στα μαιευτήρια δεν παίζεται...

Το βιβλιάριό σου εννοείται , την ταυτότητά σου και δεν θυμάμαι μήπως χρειάζεται και η ταυτότητα του άντρα σου (θα σε γελάσω)

Ρουχαλάκια του νεογέννητου για την ημέρα που θα βγείτε επίσης

Και αν θηλάσεις σουτιέν θηλασμού ... πάρε δυο να έχεις γιατί λερώνονται κιόλας

Με το καλο ...

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Απευθύνομαι σε όσες κοπέλες γεννούν ή γέννησαν σε δημόσιο νοσοκομείο:

 

Παιδιά, δεν είναι "η" βαλίτσα. Είναι "οι" βαλίτσες!!! 2 βαλίτσες??????

Η δική μου:

1 νυχτικιά

1 πιτζάμα

1 ρόμπα

παντόφλες (2 ζευγάρια, το ένα για το μπάνιο)

εσώρουχα (μιας χρήσης και 2-3 κανονικα)

2 σουτιέν

επιθέματα στήθους

σερβιέτες

ένα πακέτο μαντηλάκια τύπου softex

πιστολάκι-βούρτσα

οδοντόκρεμα-οδοντόβουρτσα

σαμπουάν-σαπούνι πράσινο

σφουγγάρι

θήλαστρο (αν!)

υγρά μαντηλάκια

φορτιστής κινητού

πετσέτα μεγάλη + μκρή

αμυγδαλέλαιο

 

 

Της μπέμπας μου:

 

7-8 ζιπουνάκια

4 φορμάκια

2 πακέτα πάνες

1 σελτεδάκι

1 πάνα υφασμάτινη

5-6 πανάκια μικρά για εύκολη χρήση την ώρα του θηλασμού

2 σεντόνια

1 κουβέρτα αγκαλιάς

1 πικέ κουβέρτα για το κρεβατάκι

σκουφάκι, γαντάκια, σαλιάρα

4 πετσετούλες

1 μπιμπερό

 

ΟΥΦΦΦΦ!!!!

JXShp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καλοκαιρινες πυτζαμες τουλάχιστον τέσσερις γιατι αν βγαζει γαλα θα αλλαζεις συνεχεια οποτε 4 νυχτικα εννοείτε με ρομπα η ζακετα. Παντελονι φορμας με φανελάκια και αλλαζα οποιο λερωνοταν το παντελονι από την αδιαθεσια ή το μπλουζακι απο το γαλα του μικρου η αν ιδρωνεις, εμενα αυτό με βολεψε πολύ και μπεμπιλινα λιγοτερα, εβαλες δινουν και εκει πολλα οι διαφημιστικες.

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα μανουλες μπορει να μου πει καποια μανουλα που εχει γεννησει στο "μητερα" τι πρεπει να εχω μαζι μου για το μωρακι μολις γεννησω?

 

εγω γεννησα εκει πριν 2 χρονια, για το παιδι δεν χρειαζομουνα τιποτα, ρουχα, γαλα και πανες ειχα απο το μαιευτηριο, μονο τα ρουχα που φυγαμε πηρα για το παιδι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γεννησα εκει πριν 2 χρονια, για το παιδι δεν χρειαζομουνα τιποτα, ρουχα, γαλα και πανες ειχα απο το μαιευτηριο, μονο τα ρουχα που φυγαμε πηρα για το παιδι

 

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου,μηπως γνωριζεις αν ησχιει ακομα?

Link to comment
Share on other sites

ρουχα εξοδου για το μωρο(φορμακι-καλτσακια-φανελακι)καθως και πανεακι-σεντονακια οπου θα ακουμπαει το μωρο οταν θα το παιρνουν συγγενεις αγκαλια-μην ερχεται σε επαφη με τα ρουχα τους-αυτα για το μωρακι-εσυ μην ξεχασεις σερβιετες λοχειας -σουτιεν θηλασμου και επιθεματα στηθους,καθως και κρεμα για το στηθος-εγω εβαζα purelan medela

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα κ ευχομαι με το καλο!!για το μωρο τπτ περα απο το ρουχαλακι που θα φυγετε,ενα σεντονακι αγκαλιας κ το κουβερτακι του για την εξοδο.για εσενα νυχτικες αφρολουτρο κ πετσετες αν κ εχουν εκει..εγω γεννησα στο λητω αλλα λογικα πανω κατω το ιδιο ειναι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

έγραψα την αποριούλα μου στο θέμα που αφορά το μαιευτήριο Μητέρα αλλά το ξαναγράφω και εδώ μήπως ξέρει κάποια που πρόσφατα γέννησε στο συγκεκριμένο μαιευτήριο τι ακριβώς παρέχεται απο αναλώσιμα...εγώ θεωρούσα πως δεν πρέπει να πάρω μαζί τπτ (δλδ επιθεματα στηθους, κρέμα για θηλες, σερβιετες ολων των ειδων, πετσετες, σαμπουαν, αφρόλουτρα κτλ). Αναρωτιέμαι, όντως δεν τα παρέχουυν αυτά ή θα χρεωθώ πχ αν θελήσω κρέμα για θηλές??....φτιάχνω βαλίτσα μιας και περιμένουμε απο μέρα σε μέρα και δεν ξέρω τι να πρωτοπάρω τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Λιλικα με το καλο! Εγω γεννησα πριν εναμιση χρονο. Τοτε το μοναδικο που εδιναν ηταν σερβιετες, εσωρουχα μιας χρησεως, αντισηπτικο για τα χερια κ ενα αντισηπτικο για την ευαισθητη περιοχη. Ολα με χρεωση εννοειται! Επειδη ειχα rooming in μας παρειχαν τις πανες του μικρου. Πετσετες σου δινουν. Σαμπουαν κλπ οχι

Link to comment
Share on other sites

Λιλικα με το καλο! Εγω γεννησα πριν εναμιση χρονο. Τοτε το μοναδικο που εδιναν ηταν σερβιετες, εσωρουχα μιας χρησεως, αντισηπτικο για τα χερια κ ενα αντισηπτικο για την ευαισθητη περιοχη. Ολα με χρεωση εννοειται! Επειδη ειχα rooming in μας παρειχαν τις πανες του μικρου. Πετσετες σου δινουν. Σαμπουαν κλπ οχι

 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!...όταν λες σε χρέωσαν εννοείς επιπλέον του ποσού που είχες δώσει?...πχ τωρα το τρικλινο με Εοππυ είναι περίπου 1300, δεν περιλαμβάνονται σε αυτά τα αναλώσιμα που μας δίνουν?!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα χρεωνουν κανονικότατα...οταν με το καλό γεννησεις να ζητήσεις αναλυτικό λογαριασμό να δεις κιόλας τι κ πως. Μόνο τον αέρα που αναπνέεις δεν σου χρεώνουν. Νομίζω αν ήταν μετρήσιμο θα το έκαναν κ αυτό!:D Κακίες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα χρεωνουν κανονικότατα...οταν με το καλό γεννησεις να ζητήσεις αναλυτικό λογαριασμό να δεις κιόλας τι κ πως. Μόνο τον αέρα που αναπνέεις δεν σου χρεώνουν. Νομίζω αν ήταν μετρήσιμο θα το έκαναν κ αυτό!:D Κακίες...

 

σοβαρά??έλα παναγία μου!!....οπότε να ξαναβγώ για ψώνια μπας και γλιτώσω τπτ γιατί δεν νόμιζω να εχουν και λογικές τιμές αν τα χρεωθώ στο νοσοκομείο!χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες γιατί θα κατέληγα με εναν λογαριασμό αστρονομικό!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξέρω μήπως τα χρεώνουν ούτως η άλλως. Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις. Εγω θυμάμαι οτι μου χρέωσαν κ το θερμόμετρο οπότε φεύγοντας το πήρα μαζί όπως κ όλες οι άλλες κοπέλες

Link to comment
Share on other sites

στο ιασω που γεννησα τον δεκεμβριο μου παρειχαν περα απο σερβιετες,εσωρουχα,πετσετες και ενα νεσεσερ με καλλυντικα καθως και ρομπα ασορτι με παντοφλακια:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...