Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτικές επαφές, σεξ στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

χαχαχαα!!!!τελικα ολες καλυπτουμε τους συζυγους με καποιον τροπο!!!εγω αυριο θα μπω στην 23η βδομαδα αλλα κατι εχω παθει κ θελω συνεχεια σεξ!!μαλιστα το ζητησα απο τον συζυγο εγω προχθες...αλλο που δεν ηθελε!!!:oops:στην αρχη δεν καναμε καθολου---δεν μας αφηνε ο γιατρος επειδη ειχα καφε υγρα αλλα ουτε εγω ειχα κεφι βλεποντας τα....τωρα κανουμε τα βασικα...κ οχι εντελως μεσα,,,,φοβαμαι κ δεν νιωθω ανετα...ενω εχω τρελο κεφι,,,οταν αρχιζει η "διαδικασια" σκεφτομαι συνεχεια την μπεμπα κ δεν θελω να την ταραξω!!!τελοσπαντων, ας περναμε καλα εστω....εχω αγχος κ το νου μου στην κοιλια!!!!αλλα τροποι υπαρχουν να ειμαστε ολοι καλα.....χιχιχιχι!!!!νομιζω κ οτι οι αντρεςμας καταλαβαινουν( γιατι ειχα μια φιλη που ο αντρας της την απατουσε στην εγκυμοσυνη κ λεω υπαρχουν κ τετοια καθαρματα!!!!)

ΣΤΕΛΛΙ κι εγώ κάπως έτσι... ο άντρας μου έχει τρομερές ορεξούλες (ίσως περισσότερο κι από παλιά), αφού μερικές φορές απορώ, γιατί εγώ, όσο μεγαλώνει και η κοιλιά δε μπορώ να πω ότι νιώθω και τόσο σέξυ! παρόλο που κάποιες φορές έχω όρεξη, δε μπορώ να το ευχαριστηθώ και τσατίζομαι γιατί ξέρω ότι οι φόβοι μου είναι μόνο στο μυαλό μου, κατά τ' άλλα η εγκυμοσύνη μου εξελίσσεται μια χαρά (είμαι στην 21η)! όσο γι'αυτές που βιώνουν σεξουαλική άνθιση αυτή την περίοδο, σας συγχαίρω κορίτσια και σας ζηλεύω (με την καλή έννοια!!) α, επίσης, νιώθω ότι έχει αλλάξει το ph ή κάτι τελοσπάντων γιατί έχω πολύ τσούξιμο, κάτι επίσης αποθαρρυντικό :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Είμαι 11 εβδομάδων σε δίδυμα και σκέφτομαι το σεξ όλη την ώρα... και οι γιατροί λένε ΟΧΙ.

έχω την εντύπωση ότι μας δουλεύουν...

Στον άντρα μου έχω δώσει το "ελεύθερο" να κάνει ότι θέλει παραέξω, αρκεί να παίρνει προφυλάξεις και να περνάει καλά (να αξίζει τον κόπο δηλ). Βέβαια, δεν έχω καταλάβει ότι το εκμεταλεύεται... ε εντάξει , φροντίζω κι εγώ να μην τον αφήνω ανικανοποίητο...

Εντωμεταξύ, μόλις googla-ρω το θέμα στα αγγλιστί, προκύπτει ότι υπάρχουν μόνο υποψίες ότι βλάπτει. Επίσης από στατιστικές μεταξύ ενεργών ζευγαριών και ανενεργών σεξουαλικά κατά τη φάση αυτή (για δίδυμη εγκυμοσύνη μιλάμε- που οι Έλληνες γιατροί ακούνε και "σεληνιάζονται") δεν έχει προκύψει καμία απολύτως αύξηση των επιπλοκών, προωρότητας κλπ.

Όλα κι όλα, στο επόμενο ραντεβού στον ντοκ θα πάω ΠΟΛΥ διαβασμένη.

Δεν γουστάρω να μου κόβουν "τη χαρά της ζωής" για μακακίες...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια εγώ είμαι στο πρώτο τρίμηνο και ήταν το πρώτο που μου είπε ο γιάτρος ότι θα πρέπει να ξεχάσουμε κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης! Από ότι κατάλαβα το είπε πιο πολύ με τη λογική του "φύλαγε τα ρούχα σου για να τα έχεις.... ολόκληρα" παρά του ότι υπάρχει πρόβλημα. Απλώς και μόνο για να μην τύχει κάτι!Κι εμεις αποφασίσαμε να τον ακούσουμε αφού αφορά την ασφάλεια της εγκυμοσύνης και του μωρού μας! Εννιά μήνες είναι και θα περάσουν!!! :)

igdpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναθέσαμε το θέμα στο γιατρό, εκεί αυτός, κάθετος: ΟΧΙ διείσδηση!

Μα γιατί?

Γιατί "θα μπορούσε να προκαλέσει" μπλα μπλα μπλα...

Του άντρα μου τάλεγε, που το χαϊβάνι έδινε σημασία.

Εγώ όσο δεν άκουγα σαφή ερμηνεία στο γιατί να σου κόψουν κάτι τη στιγμή που οι ορμόνες φωνάζουν πιο πολύ από ποτέ ΝΑΙ, απλά χαμογελούσα.

Με τα πολλά ο ντοκ είπε (επειδή έβλεπε ότι τον έγραφα), ότι τεσπά, αν δεν αντέξουμε, να μην τελειώσει μέσα ο αντρούλης μ.

Οκ, αυτό το ξέραμε: το σπέρμα περιέχει προσταγλανδίνες = η ουσία που σου βάζουν αν έχουν περάσει οι μέρες σου για να γίνει πρόκληση τοκετού.

 

Πάντως η αλήθεια είναι ότι όσο φουσκώνει η κοιλιά, επικρατούν οι "εναλλακτικές" καθώς είναι βολικότερες...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο 1ο μου παιδακι.. δεν το σταματησα το σπορ.. μεχρι κ την ημερα που γεννησα!! τωρα λιγο στην αρχη ημουν σκεπτικη.. διοτι πονουσε η κοιλιτσα χαμηλα.. κ φοβομουν καπως..μολις περασαν τα πονακια.. το ξανα ρχησαμε :oops::oops::oops::oops:

ο γιατρος δεν μου το απαγορεψε..

κ γω δεν εχω ενοχλησεις..

οποτε δεν υπαρχει λογος να μεινω μακρια απο αυτο !;);)

Αν θεός γινόμουν για λίγο.. θα άλλαζα πολλά δεν σου κρύβω... ενα όμως θα άφηνα ίδιο... ''Εσένα αγάπη μου''

 

dgCgp3.png

 

4WCBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ έκανα μέχρι τον 7ο προσεκτικά πολύ γιατί ήταν χαμηλά το παιδί απο εκεί και μετά μεχρι που σαράντησα καθόλου... μιλάμε ο άντρας μου τα είχε παίξει .. :rolleyes::rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι;

εντάξει, το θέμα του αν επιτρέπεται ή όχι μας το λύνει ο γιατρός μας ανά περίπτωση..

εγώ αυτό που ντρέπομαι λίγο να τον ρωτήσω είναι το αν ο γυναικείος οργασμός (συσπάσεις κτλ) μπορεί να προκαλέσει κάποιο κακό...

μήπως έχει τολμήσει να κάνει καμιά αυτή την ερώτηση και μπορεί να με βοηθήσει;;

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τόλμησα! Στο πρώτο τρίμηνο που απαγορεύονται οι επαφές, απαγορεύεται και ο οργασμός φυσικά, λόγω των συσπάσεων που προκαλούνται. Όταν επιτρέπονται οι επαφές, επιτρέπονται όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι είναι αυτό το πράγμα? Να θέλω, να μας επιτρέπει ο γιατρός και να μην μπορώ να ψήσω το σύζυγο με ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

Τον έχω ενημερώσει ότι μετά, με τα δίδυμα, θα είναι το τελευταίο που θα έχω στο μυαλό μου. Μάλλον θα προσπαθώ να ξεκλέψω χρόνο για να κοιμηθώ και να πλυθώ. Πολυτέλειες από ό,τι μου έχουν πει...

Αλλά δεν αλλάζει γνώμη.

 

Εύχομαι στις υπόλοιπες μέλλουσες μαμάδες καλύτερη τύχη από τη δική μου ;)

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπέρα κορίτσια!

θα ηθελα να σας ρωτησω οταν τελειωνει ο αντρας σας μεσα τα υγρα του βγαινουν απο τον κολπο σας;

εμένα τρέχει σαν καταράκτης συμβαίνει σε εσάς;

ντρέπομαι να ρωτήσω τον γυναικολόγο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
καλησπέρα κορίτσια!

θα ηθελα να σας ρωτησω οταν τελειωνει ο αντρας σας μεσα τα υγρα του βγαινουν απο τον κολπο σας;

εμένα τρέχει σαν καταράκτης συμβαίνει σε εσάς;

ντρέπομαι να ρωτήσω τον γυναικολόγο μου.

 

 

Τελικά αυτές οι ερωτήσεις κι οι προβληματισμοί γεννιούνται σε όλες μας!!!

Λοιπόν anio και σε εμένα συμβαίνει αυτή η πλημμύρα!!!! :lol: Μάλλον δεν έχουν τί να κάνουν εκεί, καθώς ο χώρος είναι κατειλλημένος από προηγούμενα!!!!

Σε γενικές γραμμές εμείς έχουμε σεξουαλική επαφή.

Στην πρώτη εγκυμοσύνη μου είχα πολλές ορμές από την αρχή!!!!!Αφού απορούσα κι εγώ! Ο άντρας μου πάντως δεν έλεγε όχι!:wink:

Σε αυτή την εγκυμοσύνη μου (είναι δίδυμα) είμασταν ποιο μαζεμένοι στις πρώτες εβδομάδες... Μετά όμως είχαμε 1-2 φορές την εβδομάδα. Βέβαια προσέχαμε πολύ!!! Από την 12η εβδομάδα και μετά οι ορμές ήλθαν και πάλι απόρησε (ευχάριστα πάντα) και δεν έλεγε κι όχι!!! :o

Προσέχω βεβαία να μην γίνεται μέρα που μπορεί να πονάω ή να μην αισθάνομαι καλά. Επίσης, είμαστε προσεκτικοί κατά τη διάρκεια, χωρίς να χάνετε η ευχαρίστηση.

Πέρυσι ο γιατρός μου μας το επέτρεπε, αφού δεν υπήρχε πρόβλημα. Φέτος δεν τον ρώτησα, αλλά κι εκείνος δεν είπε κάτι!!!!

Πάντως ο άντρας μου δεν νιώθει περίεργα την "παρουσία" των τέκνων μας.

Πιστεύω ότι η σεξουαλική μας σχέση δεν είχε ποτέ πρόβλημα και δίνουμε ιδιαίτερη προσοχή στο να ειναι υγιής!!!! Το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό και θέλω να πιστεύω ότι και με τον ερχομό των μωρών μας θα βρούμε τρόπο να συνεχίσουμε (το πρώτο μας μωράκι το χάσαμε, οπότε δεν ξέρουμε τί γίνεται μετά)!!!

Πάντως αν δεν υπάρχει πρόβλημα και το επιτρέπει κι ο γιατρός είναι ωραίο το ζευγάρι να συνεχίζει!!!!

Irthate epitelous !!!!!!iEMZp3.png

Link to comment
Share on other sites

eimai sthn 31h evdomada...kai den exoume stamathsei me ton antra mou....ka8e mera kanoume kati...ektos kai an exw kanena ponaki...kai den ais8anomai kapws kala logw egkumosunhs...pragma polu spanio...gt exw polu omalh egkumosunh...kai kapoies fores pou den exw ka8olou oreksh ...kai auto pragma spanio gt me thn egkumosunh exoun varesei kokkino oi ormones...kai o antras mou omws...8elei sunexeia...to kalo einai oti den exoume vltwsei...vevaia einai polu prosektikos...eidika oso megalwnei h koilia...den teleiwnei mesa pote...kai etsi uparxoun enalaktikoi tropoi kai eimaste kai oi 2 ikanopoihmenoi....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει το πρωτο τριμηνο με πολυ προσοχη σε ολη την διαρκεια με προφυλακτικο ΠΑΝΤΑ για πολλους λογος οπως μεταφορα μικροβιων..κ μολις μπω στον 9 κανονικα επαφη χωρις προφυλαξη κ να τελειωνει μεσα μου για να προκληθει τοκετος(το σπερμα προκαλει συσπασεις).αυτα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!!!εγω δεν αισθάνομαι άνετα στην επαφή και σφιγγομαι πολυ.....και ο άντρας μου δε νιώθει άνετα.

 

 

Δε χρειάζεται να κάνετε κάτι με το ζόρι επειδή το κάνουν άλλοι κορίτσι μου. Το θέμα είναι να νιώθετε και οι δύο καλά. Εξάλλου το μωράκι σου σε αισθάνεται και είναι καλά όταν είσαι κι εσύ καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να κάνετε κάτι με το ζόρι επειδή το κάνουν άλλοι κορίτσι μου. Το θέμα είναι να νιώθετε και οι δύο καλά. Εξάλλου το μωράκι σου σε αισθάνεται και είναι καλά όταν είσαι κι εσύ καλά!!!

 

Έχεις δίκιο.......απλώς δε θέλω να χάσω την επαφή με τον άντρα μου....!!!!!!

R4nKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικά είσαι σε μικρή εβδομάδα, οπότε μην αγχώνεσαι έχεις δρόμο μπροστά σου για να αποδεχθείς τις αλλαγές στο σώμα σου και πού ξέρεις ίσως αλλάξουν τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά είσαι σε μικρή εβδομάδα, οπότε μην αγχώνεσαι έχεις δρόμο μπροστά σου για να αποδεχθείς τις αλλαγές στο σώμα σου και πού ξέρεις ίσως αλλάξουν τα πράγματα...

 

Ναι,ειμαι στη 12η εβδομάδα και τα εχω λίγο χαμένα.ολα ειναι πρωτόγνωρα!!!!

R4nKp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Με προβληματίσατε περί προφυλακτικού.. Εμάς ο γιατρός μας είπε οτι επιτρέπεται απ' την αρχή αφού δεν είχα κάποιο πρόβλημα, απλά σχολαστική υγιεινή και οι δύο για αποφυγή μολύνσεων.

 

Πρότεινε επίσης μεγαλύτερη συχνότητα για λιγότερη.. ένταση, παρά να αφήνουμε να περνάνε μέρες και να συσσωρεύεται η.... ενέργεια! Α, κι όχι "μαραθώνιους" είπε, μόλις ολοκληρώσω εγώ, τέρμα!

 

Είναι ο δικός μου προοδευτικός ή σας τα είπαν κι εσάς με τόση λεπτομέρεια;:oops:

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στις πρώτες βδομάδες αλλά δεν έχω καμία όρεξη για σεξ.. Ούτε θέλω πολλά πολλά ούτε χάδια ούτε τίποτα... 2 φορές έχουμε κανει σεξ, αλλά καμία σχέση όπως παλιά. Καταρχήν, δε ένιωθα άνετα, ήμουν σφιγμένη, ένιωθα παράξενα, είχα μια περίεργη αίσθηση χαμηλά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στις πρώτες βδομάδες αλλά δεν έχω καμία όρεξη για σεξ.. Ούτε θέλω πολλά πολλά ούτε χάδια ούτε τίποτα... 2 φορές έχουμε κανει σεξ, αλλά καμία σχέση όπως παλιά. Καταρχήν, δε ένιωθα άνετα, ήμουν σφιγμένη, ένιωθα παράξενα, είχα μια περίεργη αίσθηση χαμηλά...

 

Λογικό είναι, και μόνο ο φόβος μη γίνει καμια "ζημιά", η νέα πραγματικότητα.. Ούτε εγώ είχα όρεξη στην αρχή, τώρα σιγά σιγά επιστρέφει, μην ανησυχείς.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στην 23η εβδομαδα κ αν εξαιρεθει το πρωτο τριμηνο που μας ειπε ο γιατρος να το αποφυγουμε μεχρι να "δεσει" το μωρο, με το που εκλεισα τον τριτο κ πηραμε το οκ απο τον doctor κ μεχρι σημερα εχουμε συχνοτατες επαφες με προσοχη βεβαια, κομμενα τα ακροβατικα,η ορεξη μου εχει αυξηθει φοβερα κ μπορω να πω οτι αισθανομαι κ εντονοτερα συναισθηματα τοσο σωματικα οσο κ ψυχολογικα.. βεβαια οσο μεγαλωνει η κοιλιτσα πρεπει να προσαρμοζομαστε στα καινουρια δεδομενα αλλα εφοσον ο γιατρος ειπε οτι επιτρεπεται μεχρι κ τον 8ο εφοσον ολα κυλουν ομαλα και υπαρχει διαθεση δε βρισκω τον λογο να απεχω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς είμαστε στον 6ο μήνα και συνεχίζουμε κανονικά φυσικά με πολύ πολύ προσοχή..... ο γιατρός μας είπε πως είναι οκ.... εφόσον το θέλουμε και το κάνουμε με προσοχή.... τι να πω... και σαν άντρας μια αποχή τόσους μήνες θα ήταν δύσκολη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...