Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτικές επαφές, σεξ στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Όταν είχα ρωτήσει το γιατρό μου, τί κάνουμε με το σεξ στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, μου απάντησε "το κάνετε, όπως μπορείτε, γιατί το σεξ αλλάζει πολύ". Όντως, αλλάζει και ανατομικά και ψυχολογικά. Αλλά μην απογοητεύεσαι! Θα επανέλθει, όταν με το καλό γεννηθεί το μωρό και περάσει λίγος χρόνος!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς τελικά είχαμε μια επαφή στο τέλος του 4ου μήνα η οποία μας βγήκε ξινή... Εϊχα μετά ροζ και τρομοκρατηθηκα όσο δεν πάει... Το είπα στη μαία μου και μου είπε "άσε να περάσει καμιά εβδομάδα για την επόμενη" και ο γιατρός μου να μαι πολυ προσεχτική. Αυτό ήταν, θα περιμένουμε να γεννήσω και μετά.... Δεν το διακινδυνεύω πάλι, εκείνο το βράδυ δεν κοιμήθηκα... Αλλά μου είπαν είναι επειδή έχω δίδυμα και είναι πιο επικίνδυνα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν ρώτησα τον γιατρό μου αν μπορούμε να κάνουμε έρωτα στην εγκυμοσύνη, είπε το φοβερό

 

'δύο πόντους και στο πλάϊ'...

 

Ακόμα γελάω όταν τον θυμάμαι. Πάντως δεν καταλαβαίνω τη νοοτροπία όσων συστήνουν σεξ χωρίς οργασμό. Σε ποιό αιώνα ζούμε, που μία έγκυος - με τις ορμόνες και τις ορμές και την ανάγκη για ανακούφιση μου μπορεί αυτό να σημαίνει - θα κάνει 'μισό' έρωτα και θα σταματήσει πριν τελειώσει? Έτσι, για να τσιτώσουν λίγο παραπάνω τα νεύρα της? Ποιός γιατρός παροτρύνει αυτή τη διαδικασία - σκεπτόμενος προφανώς μόνο τον 'καημένο' το σύζυγο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως κοριτσια τιποτα ακομα...ειμαι 22 εβδομαδα αλλα ο αντρας μου δεν θελει.....φοβαται επειδη ειχα και αιμα στις αρχες και φοβαται παρα πολυ....εγω δεν ειμαι σιγουρη....φοβαμαι λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

Στο γιο μου είχα τρομάξει καθώς έμεινα έγκυος εχοντας μια αποβολή στο ενεργητικό μου. Λόγω πρόωρων συσπάσεων η γιατρός είχε πει να απέχουμε -όσο μπορούμε-. Στα μέσα του 9ου μήνα και μια και δεν υπήρχε ούτε διαστολή ούτε συσπάσεις μας συμβούλεψε να κάνουμε αχαλίνωτο σεξ (!) ελεύθερο για να βοηθήσει το σπέρμα να ανοίξει ο τράχηλος. Άντε με την κοιλιά στο στόμα και τα μη και τα όχι να σου έρθει όρεξη. Κάναμε αλλά σας το λέω ούτε αυτό βοήθησε. Είναι τρελοί αυτοί οι γιατροί!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟριτσια και γω στην ιδια φαση ειμαι ο συζυγος φοβαται και με ενοχλει πολυ η απορριψη. Αφου μεχρι και να παω να του δωσω ενα ζεστο παθητικο φιλι το σκεφτεται (ισως για να μην το συνεχισει αλλου?) λες και ειναι παρθενος .

Θελω να του δωσω ενα χερι ξυλο!:confused::confused::confused:

Αυτα. Τι να πω

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο γιο μου είχα τρομάξει καθώς έμεινα έγκυος εχοντας μια αποβολή στο ενεργητικό μου. Λόγω πρόωρων συσπάσεων η γιατρός είχε πει να απέχουμε -όσο μπορούμε-. Στα μέσα του 9ου μήνα και μια και δεν υπήρχε ούτε διαστολή ούτε συσπάσεις μας συμβούλεψε να κάνουμε αχαλίνωτο σεξ (!) ελεύθερο για να βοηθήσει το σπέρμα να ανοίξει ο τράχηλος. Άντε με την κοιλιά στο στόμα και τα μη και τα όχι να σου έρθει όρεξη. Κάναμε αλλά σας το λέω ούτε αυτό βοήθησε. Είναι τρελοί αυτοί οι γιατροί!!!

 

Εμείς 9 μήνες δεν κάναμε τίποτα, φοβόμασταν μην προκαλέσουμε κανένα κακό στο μωράκι. Και γέννησα πολύ εύκολα, χωρίς βοήθεια από σπέρμα, που λένε τάχα οι γιατροί ότι βοηθάει... :o

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα ο αντρούλης μεχρι στιγμής μια χαρά ορεξάτος είναι, βέβαια λιγο πιο μαζεμένος και προσεκτικός,άλλωστε έτσι είπε και ο γιατρός.αλλά έχω μια απορία, θα συνεχίσει άραγε έτσι και όταν μεγαλώσω γιατι προς το παρόν δεν εχω κοιλιά?Δεν τους κομπλάρει η κοιλιά?

E0adp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Κορίτσια εμένα ο αντρούλης μεχρι στιγμής μια χαρά ορεξάτος είναι, βέβαια λιγο πιο μαζεμένος και προσεκτικός,άλλωστε έτσι είπε και ο γιατρός.αλλά έχω μια απορία, θα συνεχίσει άραγε έτσι και όταν μεγαλώσω γιατι προς το παρόν δεν εχω κοιλιά?Δεν τους κομπλάρει η κοιλιά?

 

Είμαι μόλις λίγων εβδομάδων έγκυος, οπότε γράφω την εμπειρία μου από την πρώτη εγκυμοσύνη: ο τότε γιατρός είπε "όχι σεξ το 1ο τρίμηνο - μετά βλέπουμε αναλόγως".

Με τα χίλια ζόρια κρατιόμασταν, είχα και μια μικρή αποκόλληση, τι να κάνω, το άντεξα. (Κάποιες φορές έπαιξε η αυτοϊκανοποίηση βέβαια, δεν άντεξα...)

 

Από το 2ο τρίμηνο, το γούσταρα τρελά το άθλημα, το έβλεπα και λίγο σαν... προπόνηση. Σκεφτόμουν πως δεν πρέπει να υπάρχει ασυνέχεια, καθώς αν δοθεί χρόνος στο έτερον ήμισυ να συνειδητοποιήσει τη φουσκωμένη κοιλίτσα, θα κομπλάρουμε. Εκεί γύρω στον 7ο μια κόμπλα την έπαθε ο σύζυξ και χρειαστήκαμε λίγα ενισχυτικά. Μετά όλα οκ.

 

Όσο φούσκωνα τόσο περισσότερο ήθελα... Μέχρι τον ένατο η εντολή ήταν: προφυλακτικά ή τράβηγμα. Με το που μπήκε ο ένατος πανηγύριζα! Ήθελα κάθε μέρα - μας σταμάτησε ο γιατρός: Κάθε 2η μέρα... φτου!

 

Όταν με το καλό γέννησα, το άθλημα απαγορεύτηκε για 40 μέρες.

Μετά μας βρήκε το ...σύνδρομο της Μαντόνας: Πως το κάνεις με την - Αγία - μητέρα του παιδιού σου? Δεν το παραδεχόταν κιόλας... ξανά λίγα ενισχυτικά και ξαναπιάσαμε τους παλιούς ρυθμούς μας...

 

Την πρώτη μου εγκυμοσύνη τη θυμάμαι σαν την πιο σεξουαλική φάση της ζωής μου. Δεν ήταν μόνο η πράξη, ήταν τα αισθήματα: Αισθανόμουν Θεά και το πέρναγα και στους γύρω μου. Λες και είχα κάνει λίφτινγκ, λιποαναρρόφηση και αυξητική στήθους ταυτόχρονα, δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

 

Τώρα ο γιατρός δεν έχει δώσει απαγόρευση. Απλά συνευρισκόμαστε λίγο πιο αραιά απ΄ ότι πριν, υπάρχει και λίγο φόβος...

 

Πάντως θεωρώ απαράδεκτους τους γιατρούς που καθαρά για προληπτικούς λόγους απαγορεύουν το σεξ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης: Το θεωρώ βιασμό της φύσης. Η γυναίκα σ΄ αυτή τη φάση είναι σε θέση να αισθανθεί περισσότερα πράγματα, να βιώσει ισχυρότερα συναισθήματα, να δεθεί με το σύντροφό της περισσότερο, πράγμα πολύ σημαντικό καθώς αλλάζει πλέον και η μορφή της οικογένειας.

 

Συγνώμη για το μακροσκελές του μηνύματος, καλή πορεία στις κοιλίτσες σας και στο περιεχόμενό τους!!!

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μου εγκυμοσύνη τη θυμάμαι σαν την πιο σεξουαλική φάση της ζωής μου. Δεν ήταν μόνο η πράξη, ήταν τα αισθήματα: Αισθανόμουν Θεά και το πέρναγα και στους γύρω μου. Λες και είχα κάνει λίφτινγκ, λιποαναρρόφηση και αυξητική στήθους ταυτόχρονα, δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

Συμφωνω και επαυξανω!!!Οπως ακριβως το περιγραφεις!!!:wink:

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι στον 5 μηνα και ενω ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να ερχομαι σε επαφη με τον αντρα μου αλλα εμενα το αγχος δεν με αφηνει.

πως θα καταφερω να χαλαρωσω?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ειμαι στον 5 μηνα και ενω ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να ερχομαι σε επαφη με τον αντρα μου αλλα εμενα το αγχος δεν με αφηνει.

πως θα καταφερω να χαλαρωσω?

 

Μην το σκέφτεσαι ότι είσαι έγκυος (όσο μπορείς)!!Αν μπεις σε αυτό το τρυπάκι,πάει το έχασες το παιχνίδι!!;)

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια! ειμαι στον 4ο μηνα εγκυμοσυνης κ δεν εχω καμια επιπλοκη δοξα τον θεο ολα καλα! Βεβαια ανησυχω που δεν το εχω ακουσει ακομα,εχω νιωσει κατι ελεφρια χτυπηματακια αλλα κ αυτα που κ που! ποτε το ακους για τα καλα? κ με το σεξ τι γινετε? Σε ποιο μηνα δεν επιτρεπετε ξερετε? γιατι τωρα που μεγαλωνει αρχιζω κ ανχωνομαι πολυ κ ειμαι μονιμος σφιγμενη. Θα παω κ στον γιατρο να το συζητησω μαζι του αλλα μεχρι τοτε μηπως κανω χαζομαρα κ πρεπει να προσεχω περισσοτερο? Ευχαριστω κ ευχομαι να εχετε ολες σας μια καλη εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στον τεταρτο μηνα ειμαι και το κανουμε συχνα πυκνα.....με προσοχη....!!!

ρωτησα και τον γιατρο μου ειπε κι αυτος λιγη προσοχη και δεν υπαρχει προβλημα....:P

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποιο προβλημα στην εγκυμοσυνη, μπορει ο γυναικολογος να σου επιτρεψει και στους 9 μηνες! δεν υπαρχει κανενα προβλημα! απλα προς τους τελευταιους δεν επιτρεπονται τα ''ορειβατικα'' ας πουμε.. επισης πρεπει να προσεχεις (και παλι ρωτας τον ιατρο σου!) καθως το σπερμα μπορει να προκαλεσει συσπασεις. απο οσο γνωριζω το απαγορευουν (να ερχεται σε επαφη το σπερμα με την μητρα) το πρωτο τριμηνο, ενω τον τελευταιο μηνα ας πουμε οτι το προτεινουν ..

ριξε μια ματια εδω..

http://www.kosmogonia.gr/index.php/el/afterivf/54-sex-and-ivf.html

 

οποια οδηγια κι αν σου δωσει τωρα ο ιατρος, μπορει να την αλλαξει αναλογα με την προοδο της εγκυμοσυνης σου..τιποτα δεν ειναι σιγουρο..

με το καλο!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπάκια Καλημέρα..Απ'ότι θα δείτε άνοιξα ένα καινούριο θέμα λίγο πικάντικο για όλες τις πεινασμένες μελλουσες και νυν μανούλες...Θέλω να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας τις συμβουλές των γιατρών μας και τις αντιδράσεις των ανδρών μας σχετικά με τον έρωτα (σεξ) στο 1ο τρίμηνο εγκυμοσύνης.Ξεκινάω με μένα .. Όπως οι περισσότερες ξέρετε είχα 2 αποβολές και τώρα είμαι πάλι έγκυος στην 5η εβδομάδα.Τις 2 πρώτες φορές λοιπόν είχα αποκόλληση οπότε ο γιατρός μου είχε απαγορεύσει οποιαδήποτε επαφή με τον άντρα μου όπως και εννοείται ότι έκανα (πάνω απ'όλα τα μωράκια μας) αλλά παρόλα αυτά απέβαλλα..Anyway τώρα που δόξα το Θεό δεν υπάρχει αποκόλληση δεν έχω καθόλου αίμα και όλα δείχνουν να ΄πηγαίνουν καλά προστοπαρόν ο αγαπημένος μου γιατρούλης που είχα πάει στο ιατρείο του την Τρίτη μου είπε πάλι ότι μέχρι την άλλη εβδομάδα που θα με εξετάσει να μην έχω ΚΑΜΙΑ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΑΦΗ...Και πάλι εννοείται ότι θα το τηρήσω..Το θέμα το ανοίγω για τον εξής λόγο η ξαδέρφη μου που τώρα έχει ήδη γεννήσει ένα υγιέστατο και πανέμορφο κοριτσάκι έκανε σεξ με τον άντρα της καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και ο γιατρός της της είχε πει ότι θα την βοηθήσει κιόλας σε μια πιο εύκολη φυσιολογική γέννα..Όπως και έγινε!Έχω μπερδευτεί..Εσας τι σας είπε ο γιατρός σας???Εχετε καθόλου επαφες ή είσαστε και εσείς και ο άντρας σας στην "πείνα"...???Περιμένω τις απαντήσεις σας...Φιλάκια πολλά!!

Link to comment
Share on other sites

Ο προηγούμενος γιατρός μου απαγορευε το σεξ κατά το πρώτο και τρίτο τριμηνο της κυησης. ο τωρινός μας επετρεψε το σεξ (αφου όλα πηγαινουν καλά).

μια φορά το επιχειρησαμε (με μεγαλη μας χαρά κι ευχαριστηση) αλλα ήταν τοσος ο φοβος μετά μηπως καναμε κατι κακο στην κυηση, που δεν νομιζω να το ξαναεπιχειρησουμε... :-(

τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στις "πεινασμένες" μανουλες! Ειμαστε πολλές εκει έξω! :-)

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σας,

Για μένα και όσες γνωρίζω ισχύει το ίδιο. Ο γιατρός λέει όχι σεξ το πρώτο τρίμηνο που είναι επικύνδο και μετά εφόσων η εγκυμοσύνη εξελίσετε ομαλά δεν υπάρχει πρόβλημα...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Η ξαδέρφη σου μάλλον δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα και το φυσιολογικό είναι αυτό που της είπε ο γιατρός για τη δική της περίπτωση και για όσες δεν είχαν προηγούμενες αποβολές ή αλλα προβλήματα. Εσύ, εγώ και άλλες που είχαμε τις αποβολές, αποκόλληση κ.α. NO SEX τελεία και παύλα, εκτός κι αν σου το επιτρέψει ο γιατρός.

 

Τώρα μην κάνεις τίποτα γενικά ούτε δουλειές γιατί μας περιμένει η αποκόλληση στη γωνία, ήδη εγώ αναρρώνων από την πρώτη μου και έμαθα ότι άλλες παθαίνουν και 2η φορά σε μια εγκυμοσύνη. Όταν έχεις ευαισθησίες θέλει πολλή προσοχή. Εγώ το έπαθα 7η εβδομάδα. Οπότε κάθισε και απόλαυσε το.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτό ξέρω και εγώ, οτι στο 1ο τρίμηνο δεν επιτρεπεται και απο οτι θυμαμαι το γιατρό μου και στη 1η γεννα αλλα και στη 2η γεννα (είχα διαφορετικους γιατρους) μου επετρεψαν ελευθερα απο την 38η εβδομαδα και μετα και ο λογος ηταν οτι θα βοηθουσε να γεννησω καλυτερα φυσιολογικα. Αν και με αυτη την κοιλια που εχουμε εκεινες τις εβδομαδες λίγο δυσκολο να μπορεσεις να κανεις κατι..Στο 1ο γέννησα φυσιολογικά αλλα στο δευτερο πηγαμε επειγοντως για καισαρική.

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Link to comment
Share on other sites

Ο προηγούμενος γιατρός μου απαγορευε το σεξ κατά το πρώτο και τρίτο τριμηνο της κυησης. ο τωρινός μας επετρεψε το σεξ (αφου όλα πηγαινουν καλά).

μια φορά το επιχειρησαμε (με μεγαλη μας χαρά κι ευχαριστηση) αλλα ήταν τοσος ο φοβος μετά μηπως καναμε κατι κακο στην κυηση, που δεν νομιζω να το ξαναεπιχειρησουμε... :-(

τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς στις "πεινασμένες" μανουλες! Ειμαστε πολλές εκει έξω! :-)

 

Εμενα ο γιατρος μου ειπε καντε αλλα με προσοχη! ε προσπαθησαμε μια φορα αλλα πραγματικα φοβηθηκα πολυ! ενταξει οπως και να το κανεις δεν ειναι και το πιο ηπιο πραγμα στον κοσμο!!! Και δεν θα γινω τωρα και ξενερωτη!!!!! καλυτερα καθολου... το λεω βεβαια και ειναι νωρις ακομα θα δουμε...ο γιατρος ειπε παντως ναι μεν αλλα χαλαρα.. Ιδωμεν*@$^&%$

Link to comment
Share on other sites

και όταν κανουμε σεξ κατα την κυηση, ο σύζυγος δεν πρεπει να εκσπερματώνει μέσα μας. βασικό. (εκτος απο το τελος της κυσης, οπου το σεξ χρησιμευει για να επισπευσει/ επιφέρει τοκετό)

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...