Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτικές επαφές, σεξ στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Εγώ ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος 4 βδομάδων. Πήγα αμέσως στο γιατρό και δεν μου απαγόρευσε ποτέ το άθλημα. Από την αρχή είχαμε κανονική σεξουαλική ζωή μέχρι 2 μέρες πριν πάω να γεννήσω...Βέβαια η εγκυμοσύνη μου ήταν πολύ εύκολη και δεν είχα τίποτα, ούτε ζαλάδες, ούτε τίποτα...Ο σύζυγος στην αρχή είχε λίγο φόβο, αλλά εγώ καθόλου, αισθανόμουν υπέροχα και έτσι...τον παρέσυρα!!!!!

 

Δεν μπορώ να σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά αν είσαι καλά, υγιής και η εγκυμοσύνη μια χαρά και έχεις διάθεση, δε βρίσκω για πιο λόγο να μην έχεις επαφές...Γιατί δεν πας στο γιατρό σου?

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα σας,

 

Είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης, πριν λίγες μέρες έκανα το τεστ και τη χοριακή...Είναι τόσο νωρίς που ακόμα δεν έχω κάνει ούτε τον υπέρηχο...

Επειδή έχω ακούσει διάφορα, είναι επικίνδυνο να έρχομαι σε επαφή με το σύντροφό μου σε αυτή τη φάση ή γενικά στο πρώτο τρίμηνο;

Ευχαριστώ

 

Πρεπει να ρωτησεις στο γιατρο σου. Εμενα η γιατρος μου δεν μου απαγορευσε το σεξ το πρωτο τριμηνο γιατι και ο πλακουντας ηταν σε καλη θεση και δεν κινδυνευε το εμβρυο . Οποτε αν και εσενα ειναι ολα καλα μεσα στη μητρα δεν θα εχεις προβλημα, φτανει να μην τελειωνει μεσα σου ο καλος σου. Μετα θα εχεις και ανεβασμενη λιμπιντο λογο ορμονων οποτε αν δεν φοβαται ο καλος σου, το σεξ στην εγκυμοσυνη ειναι μια φοβερη εμπειρια, εχεις κ πιο πολλα υγρα και ειναι ολα πιο ευχαριστα:wink:!! Χεχε

Εγω οταν αρχισα να φουσκωνω και να φαινεται δηλαδη στον 5 1/2 μηνα περιπου, ο συζυγος δεν με πολυ αγγιζε , γενικα επικρατει μια στερηση. Στον 9ο μηνα παντως ξερω οτι το σπερμα βοηθαει. αυτο περιμενω και γω, να μπω στον ενατο και να κλαφτω λιγο στον αντρα μου μπας και δω μιαν ασπρη μερα!!:-P

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites

κ εμείς κάναμε κανονικά από την αρχή ως και τώρα που τελειώνω τον 8ο. Στο 1ο τρίμηνο δεν είχα όρεξη και ο άντρας παραπονιόταν αλλά μετά μου ήρθε πάλι!

αν όλα είναι καλά το σεξ δεν απαγορεύεται. Σε όλα τα βιβλία εγκυμοσύνης που έχω πάρει μάλιστα τονίζει να κάνουμε πάντα βέβαια με κάποια προσοχή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις καναμε κανονικα σεξ 2 φορες τη βδομαδα κ στις 2 εγκυμοσυνες.οταν μπηκα στον 8ο καναμε μια φορα τη βδομαδα αλλα οκ δεν ειχαμε παραπονο μια χαρα ηταν αν εξαιρεσεις οτι βαρεθηκα την ιδια σταση τοσους μηνες:rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ρωτησεις στο γιατρο σου. Εμενα η γιατρος μου δεν μου απαγορευσε το σεξ το πρωτο τριμηνο γιατι και ο πλακουντας ηταν σε καλη θεση και δεν κινδυνευε το εμβρυο . Οποτε αν και εσενα ειναι ολα καλα μεσα στη μητρα δεν θα εχεις προβλημα, φτανει να μην τελειωνει μεσα σου ο καλος σου. Μετα θα εχεις και ανεβασμενη λιμπιντο λογο ορμονων οποτε αν δεν φοβαται ο καλος σου, το σεξ στην εγκυμοσυνη ειναι μια φοβερη εμπειρια, εχεις κ πιο πολλα υγρα και ειναι ολα πιο ευχαριστα:wink:!! Χεχε

Εγω οταν αρχισα να φουσκωνω και να φαινεται δηλαδη στον 5 1/2 μηνα περιπου, ο συζυγος δεν με πολυ αγγιζε , γενικα επικρατει μια στερηση. Στον 9ο μηνα παντως ξερω οτι το σπερμα βοηθαει. αυτο περιμενω και γω, να μπω στον ενατο και να κλαφτω λιγο στον αντρα μου μπας και δω μιαν ασπρη μερα!!:-P

 

γιατί δεν πρέπει να τελειώνει μέσα μου ο σύντροφός μου; τι ρόλο παίζει αυτό;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις....Εννοείται ότι θα ρωτήσω τη γιατρό μου, απλά επειδή άλλαξα γιατρό ακόμα δεν την έχω δει...όταν της είπα για το θετικό τεστ μου είπε να κάνω χοριακή και να επαναλάβω την εβδομάδα που έρχεται καθώς είναι πολύ νωρίς να κάνουμε υπέρηχο...

Έχω μια αγωνία βέβαια, καθώς το καλοκαίρι είχα ένα εξωμήτριο και εγχειρίστηκα...ελπίζω την άλλη βδομάδα να κάνω υπέρηχο και το μωρό να είναι στη μήτρα και όλα να πάνε καλά...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν πρέπει να τελειώνει μέσα μου ο σύντροφός μου; τι ρόλο παίζει αυτό;

τα σπερματοζωαρια δημιουργουν συσπασεις στη μητρα κ ετσι υπαρχει κινδυνος αποβολης η πρωορου τοκετου.γιαυτο μονο στον 9ο αν θες να γεννησεις μια ωρα αρχιτερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμας η γιατρός μας το έχει απαγορέψει από την αρχή λόγω αποκόλλησης,οπότε...υπομονή.Η αλήθεια είναι όμως ότι και εγω ψιλοφοβάμαι.Δεν πειράζει,τι είναι ...4,5 μήνες ακόμη?Θα περάσουν!!

ouQHp3.png

w1tfp3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν πρέπει να τελειώνει μέσα μου ο σύντροφός μου; τι ρόλο παίζει αυτό;

 

Mε καλυψε η Dimitra83, το σπερμα δημιουργει νομιζω διαστολη στον τραχηλο και συσπασεις που μπορει να οδηγησουν σε προωρο τοκετο. Και νομιζω οτι το κολπικο υποθετο που βαζουν στον 9ο για να δημιουργησουν τεχνιτους πονους , περιεχει μεσα αυτο το συστατικο που εχει τι σπερμα. Οποτε στον 9ο λενε οτι η εκσπερματωση βοηθαει :lol:

Αντε με το καλο κοριτσαρα μου και ολα καλα θα πανε!!!

:rolleyes:

 

9oO7p3.png?Slkbe76M

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Συγνώμη κορίτσια.

Αυτά που λέτε τα έχετε διαβάσει κάπου;

Είναι λόγια κάποιου γιατρού;

Ένεμα μου φαίνονται λίγο…κάπως.

 

Ο γυναικολόγος μου είπε πως μετά την 20η βδομάδα καλό είναι να μην γίνεται η εκσπερμάτιση εσωτερικά.

Αυτό γιατί το σπέρμα περιέχει προγλαστανδίνες που μπορεί να προκαλέσουν πρόωρο τοκετό.

Στον 9ο μήνα,αντίθετα,μπορεί να γίνεται εσωτερικά γιατί η συγκεκριμένη ουσία μαλακώνει τον τράχηλο και τον προετοιμάζει για τον τοκετό,είναι κατά κάποιο τρόπο φυσικό λιπαντικό του τραχήλου.

Link to comment
Share on other sites

• Οργασμός και οργασμικές συσπάσεις

http://www.healthierworld.gr/portal/cc7146d26842552e/31ab328e47c4ea3f/d87c68a56bc8eb80/370788cc02856550/9ffc7855e8f1aafb/086af6e4641abb18.html

2. Οι ορμόνες του σπέρματος οι συσπάσεις του οργασμού μπορεί να οδηγήσουν σε πρόωρο τοκετό το τελευταίο τρίμηνο

http://www.ask4.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=239&Itemid=2

ολυμπια το 2ο μου το ειπε κ ο γιατρος.το πρωτο δε το ρωτησα γιατι ντραπηκα:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς πάντως ο γιατρός μου μας το είχε απαγορέψει τελείως από την αρχή. Είναι κατά του σεξ κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αλλά και εμείς δεν θέλαμε με τίποτα γιατί φοβόμασταν. Είχα και κακή εγκυμοσύνη με αποκόλληση, τρομερούς εμετούς κ.λ.π οπότε...

Link to comment
Share on other sites

αν η εγκυμοσυνη ειναι φυσιολογικη για πιο λογο?οκ εσυ ειχες καποιο προβλημα αλλα δε καταλαβα ο γιατρος σου ειναι γενικα κατα του σεξ στην εγκυμοσυνη?:shock:κ αν ναι για ποιο λογο?:-P

Link to comment
Share on other sites

Είναι κατά του σεξ γιατί μπορεί να δείχνουν όλα φυσιολογικά στα πρώτα στάδια όπως ήταν η δική μου εγκυμοσύνη και να υπάρχει μια αποκόλληση περιμετρική π.χ. η οποία να μην φαίνεται σε ένα υπερηχογράφημα και αρχικά να μην έχει και συμπτώματα. Έπειτα τα μικρόβια που μπορεί να δεχτεί ο κόλπος από μια σεξουαλική επαφή είναι πολλά... Βασικά μου είχε πεί και άλλους λόγους αλλά δεν τους θυμάμαι εκτός από αυτόν που αναφέρατε πιο πάνω. Γενικά και εγώ αυτής της άποψης ήμουν πολύ πριν μείνω έγκυος...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω εγω ειμαι αντιθετη στο να μην εχεις επαφη αν δεν υπαρχει προβλημα.δε θα κανεις κ καμια σταση καβαλαρησας:mrgreen::lol:αν κανεις σιγα σιγα κ σε σταση που δε πιεζεται το μωρο δεν συντρεχει λογος.πρωτη φορα ακουω να μη κανεις σεξ σε μια εντελως φυσιολογικη εγκυμοσυνη.κ φυσικα κανεις με προφυλακτικο για να αποφυγεις μολυνσεις κλπ.εμεις παντα με προφυλακτικο καναμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και παλι.

Βρισκομαι στην 9η εβδομαδα στο πρωτο μας παιδακι και Θα ηθελα να ρωτησω εαν σας ειχαν απαγορεψει ή οχι την ερωτικη επαφη με τον συντροφο σας.Ο γιατρος που ρωτησαμε μας ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα αλλα ψιλοφοβαμαι να το δοκιμασω.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατροςμαπο την αρχημου ειπε οχι απλα μπορειτε,αλλα επιβαλλεταικι ολας μη σου πω! εφοσον δενεχεις προβλημα,μπορεις αφοβα να προπονεισαι!αλλα ..τοσπερμα εξω,μπορειν απροκαλεσει αιμορραγιες η και συσπασεις στη μητρα!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω,απο ποτε εχετε επαφες στην εγκυμοσυνη;,εγω επει δη ειχα λιγο αιμα στο πρωτο τριμηνο,δεν καναμε τιποτα,τωρα φοβαμαι κιολας η αληθεια ειναι,επειδη εχω και κατι ψιλοσυσπασεις ποτε ποτε,δεν το διακινδυνευω,και διαβασα πως και ο οργασμος μπορει να επιδεινωσει τις συσπασεις...:?:

kemip3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι στον εκτο,ρωτησα τον γιατρο μου μεχρι ποτε μπορουμε να κανουμε σεξ κ μου ειπε απ τον 7ο κ μετα στοπ!!

κ εχω φυσιολογικη εγκυμοσυνη μεχρι τωρα...τι να πω...μου φαινεται ακραιο..εχω την εντυπωση οτι ειναι τησ παλιασ σχολησ ο γιατροσ μου..

οχι μονο αυτο,αλλα το ακουσε κ ο αντρας μου κ δ καθεται με τιποτα τωρα...:-(

κλαψ...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στον 7ο και εχω φυσιολογικη εγκυμοσυνη,ο γιατρος μας απο την πρωτη στιγμη μας ειπε ελευθερα και τωρα πριν δυο βδομαδες που πηγα οταν μπηκα στον 7ο μας ειπε δεν υπαρχει προβλημα κανενα μονο να προσεχουμε πως καθομαστε(σταση)τιποτα αλλο μεχρι το τελος!!!!Και εμεις ειμαστε κανονικα σε αυτο το θεμα απο την αρχη της εγκυμοσυνης μεχρι τωρα και δεν εχουμε αντιμετωπισει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...