Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφήνετε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε


maria

Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?  

1.211

  1. 1. Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?

    • Αρκετά Συχνά
      86
    • Που και που
      308
    • Σπάνια ή μόνο εαν υπάρξει ανάγκη
      488
    • Ποτέ
      182


Recommended Posts

Ακριβώς.Με τα παιδιά στο σπίτι δε γίνεται καθαριότητα.Επίσης χρειάζεται το ζευγάρι λίγο χρόνο μόνο του.:cool:

 

Ετσι είναι! Πρέπει να εχουμε και λίγο ιδιωτικό χρόνο. Για το παιδί μου κάνω τα πάντα, αλλά στις εφτά μέρες θελω και 2-3 ώρες για τον εαυτό μου!

 

Ελένη πού την αφήνεις όταν πηγαίνεις για δουλειά;

 

Στον παιδικό Αρετή μου!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α ωραία. Τουλάχιστον δεν "επιβαρύνεις" περαιτέρω τους δικούς σου. Κάπως έτσι είναι και με μας τα πράγματα, μόνο που δεν μπορώ να τα δίνω κάπου για να καθαρίσω, γι'αυτό παίρνω γυναίκα 1 φορά στις 15.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Φέτος δεν τους επιβαρύνω!

Γιατί περισυ την κρατούσαν οι δικοί μου!

Και το φέτος δηλαδή σχετικό είναι γιατί πρώτη χρονιά στον παιδικό κολλήσαμε ότι ίωση κυκλοφορούσε και κυκλοφορεί.... Οπότε και φέτος την είχανε οι δικοί μου!!!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς τα κρατάνε και οι γονείς μου και τα πεθερικά μου.Είμαι κ...φαρδη:lol:

 

Ε, τι να πούμε τώρα ότι δεν είσαι;;)

Εμένα τα πεθερικά μου είναι και μακρυα και μεγάλοι οπότε και πάλι οι γονείς μου θα την είχαν!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα κοριτσια που λενε οτι δεν τρεχει και τιποτα να τα αφησεις 1 φορα τη βδομαδα για να χαλαρωσεις λιγο και οτι δεν ειναι προβλημα , ισα ισα , ομως εμεις που δεν εχουμε τετοια δυνατοτητα εδω Θεσσαλονικη , μια χαρα καθαριοτητες κανουμε και πολλες φορες τις κανω και πρωι χωρις να ειναι ο αντρας μοθ να κρατησει τα παιδια και σιδερο βαζω και ολα τα κανω . Και οσο για το λιγο χρονο μονοι ? καποια στιγμη οταν κοιμηθουνε περναμε πολυ ωρα μονοι μας , θα πιουμε ενα ποτηρι κρασι θα δουμε καμια ταινια και πολλα αλλα :) , και νοιωθουμε πολυ πολυ κοντα , αρκετα ερωτευμενοι , και μονοι βγαινουμε ε3ω αλλα εναλαξ , αμα θελω να βγω θα κρατησει ο αντρας μου τα παιδια , και αμα θελει να βγει εκεινος εγω, αν και εκιενος εχει να βγει απο τον Αυγουστο περυσι για καφε , κυριως εγω το χρειαζομαι εστω και μονο για περπατημα μονη . 1 φορα τι μηνα εχουμε δυνατοτητα να τα αφησουμε στη μαμα του στη Λαρισα για οσες θελουμε μιας και τους επισκεπτμαστε αλλα δεν το κανουμε παντα ,βεβαια ο μεγαλος κανει πανικο να μεινει με τη γιαγια του γιατι τον παιζει στο γρασιδι και κηπο οποτε τον αφηνουμε και ισως παρουμε τη μικρη , και τους 2 μαζι εχουμε κανα 2 μηνο να τους αφησουμε γιατι δεν βολεψε κιολας . Θελω να πω οτι ολα μια συνηθεια ειναι , δεν νομιζω οτι μου λειπει εξοδος με τον αντρα μου οι 2 μας μονο , τον χορταινω σπιτι μας .ΕΠειτα βγαινουμε συνεχεια καθημερινα ολοι μαζι , θα πιω καφε με τον αντρα μου μονοι μας αμα παμε σε παιδοτοπο και τα πιτσιρικια θα χαρουνε παιχνιδι και εμεις θα πιοθμε οι 2 μας τον καφε μας . Βεβαια αμα μπορουσε η μητερα μου να μας βοηθησει θα ητανε ευπροσδεκτο αλλα και που δεν υπαρχει η δυνατοτητα , συνηθησαμε και μας αρεσει και απολαμβανουμε τις ε3οδους με τα μικρα και τα τα3ιδια που παμε ακομα και στο ε3ωτερικο μαζι τους .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, ο άντρας μου γυρνάει σπίτι μετά τις 8 το βράδυ.Μπορεί και 10.Οπότε βοήθεια απο κει δεν υπάρχει.Εγώ γυρνάω με τα παιδιά στις 5 περίπου.Τι δουλειές να προλάβω?Δε πρέπει να τα δώσω να φάνε?Να παίξουμε?Υπάρχει και η κούραση γιατί ξυπνάω 6 το πρωί.Για μένα είναι απαραίτητο να μείνω μόνη 1 μέρα.Να καθαρίσω και να ξελαμπικάρω.

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ, να σε ρωτήσω κάτι; Πώς κάνεις καθαριότητα; Μπορείς να βάλεις ηλεκτρική όταν κοιμούνται; Μπορείς να σφουγγαρίσεις με τα μικρά στα πόδια σου; Εγώ, πλέον, μετά τις 11 το βράδυ πλένω βεράντες...

Θα τη φάω την κάρτα το βλέπω...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω , τα βαζω και βλεπουνε το αγαπημενο τους προγραμμα σε ντιβιντι η στο disney channel για καμια 1,.5 ωρα .Ναι εχω βαλει ηλεκτρικη οταν κοιμοθνται , οχι στο δωματιο τους , στο σαλονι , δεν ετυχε να ξυπνησουνε . Αλλα κυριως δουλειες κανω ενω δεν κοιμουνται .Εντα3ει τους το ζηταω και το κανουνε , τους λεω οτι τωρα θα σφουγγαρισω και να μην πατησουνε κατω και πετυχαινει , οχι τοσο με την μικρη γιατι ειναι λιγο πιτσιρικα ακομα αλλα ο μεγαλος το κανει , η μπορει να τους βαλω στο δωματιο τους να παι3ουνε να τους πω οτι θα κανω καθαριοτητα , θα βαλω ηλεκτρικη και θα σφουγγαρισω και οταν τελειωσω θα τους πω οτι μπορουνε να ερθουνε , ε κανω και εγω γρηγορα . Μπαλκονια τα κανυμε μαζι με τον αντρα μου λιγο εγω λιγο εκεινος , οποτε ενας απασχολει τα παιδια και αλλος καθαριζει . Δεν εχω υσηχα παιδια , θηριακια ειναι ζωη να εχουνε , πανικο κανουνε αλλα μαλλον και αυτα προσαρμοστικανε .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι προσαρμόζεσαι ανάλογα με τις καταστασεις. Τι εννοώ;

Αν δεν υπάρχει άνθρωπος να σε βοηθήσει, βρίσκεις τρόπους και τα κάνεις όλα μόνη σου. Και σκούπα θα βάλεις, και μπάνιο θα κάνεις, και sex κι απ'όλα!

Όταν όμως υπάρχει βοήθεια γιατί να μην την εκμεταλλευτείς;

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω απαντησα που κ που... τη μερα βεβαια την παιρνω σχεδον παντου μαζι μου, παμε στο παρκο κ μετα αν εχω καποια αλλη δουλεια οπως ψωνια κλπ. το καλυτερο της φυσικα ειναι να πηγαινουμε σε μαγαζια με ρουχα, κανει οτι προβαρει τα ρουχα πανω της και κοιταζεται στον καθρεφτη, εχει πολλη πλακα. κι αν θελω να πιω κι εναν καφε με μια φιλη την παιρνω μαζι αλλα πρεπει να βρισκουμε συνεχως τροπους να την απασχολουμε οποτε παιρουμε τους καφεδες σε πλαστικο και παμε στην παιδικη χαρα. τα απογευματα συνηθως περναει καμια ωρα με τη γιαγια τον παπου και τις γιαγιαδες του αντρα μου και μολις βαρεθει ανεβαινει πανω. τωρα γα εξοδους 2-3 φορες το μηνα που θα βγουμε μονοι μας με τον αντρα μου για εναν καφε ή σινεμα, συνηθως συνδιασμενο με καποια δουλεια που δε μπορει το παιδι να ειναι μαζι πχ γιατρο την κραταει η πεθερα μου και συνηθως κοιμαται εκει. αλλιως αν δεν μπορει να την κρατησει την παιρνουμε μαζι και ειτε παμε λουνα παρκ, γκουντις, παιδοτοπο οταν δεν κυκλοφορουν ιωσεις, ειτε γυριζουμε σπιτι αρον αρον. σε καφετερια απο τοτ επου περπατησε αν δεν εχει παρεα αλλα παιδακια μας βγαζει την ψυχη.

για να λειψουμε πολλες ωρες ή μερες ουτε λογος. μια φορα που ηταν ενος επρεπε να παμε αθηνα και δεν μπορουσαμε να την παρουμε μαζι και ειχαμε φυγει ξημερωματα ενω κοιμοταν και μολις ξυπνησε το πρωι και δε με βρηκε εκλαιγε μεχρι το βραδυ που γυρισαμε, ουτε καν εφαγε.

η πεθερα μου απο τη αλλη οταν παμε στους γονεις μου και καθομαστε λιγες μερες μολις γυριζουμε κανει λες κι εχει να δει το παιδι 10 χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω , τα βαζω και βλεπουνε το αγαπημενο τους προγραμμα σε ντιβιντι η στο disney channel για καμια 1,.5 ωρα .Ναι εχω βαλει ηλεκτρικη οταν κοιμοθνται , οχι στο δωματιο τους , στο σαλονι , δεν ετυχε να ξυπνησουνε . Αλλα κυριως δουλειες κανω ενω δεν κοιμουνται .Εντα3ει τους το ζηταω και το κανουνε , τους λεω οτι τωρα θα σφουγγαρισω και να μην πατησουνε κατω και πετυχαινει , οχι τοσο με την μικρη γιατι ειναι λιγο πιτσιρικα ακομα αλλα ο μεγαλος το κανει , η μπορει να τους βαλω στο δωματιο τους να παι3ουνε να τους πω οτι θα κανω καθαριοτητα , θα βαλω ηλεκτρικη και θα σφουγγαρισω και οταν τελειωσω θα τους πω οτι μπορουνε να ερθουνε , ε κανω και εγω γρηγορα . Μπαλκονια τα κανυμε μαζι με τον αντρα μου λιγο εγω λιγο εκεινος , οποτε ενας απασχολει τα παιδια και αλλος καθαριζει . Δεν εχω υσηχα παιδια , θηριακια ειναι ζωη να εχουνε , πανικο κανουνε αλλα μαλλον και αυτα προσαρμοστικανε .

 

η δικια ου οταν βαζω σκουπα τρεχει εντρομη στο δωματιο της και μαζευεται κουβαρι! τις υπολοιπες δουλειες τις κανω ή οταν κοιμαται ή οταν κατεβαινει στη γαγια (μενουμε πανω-κατω και το χει διπορτο, ειδικα τωρα που εμαθε ν ανεβοκατεβαινει τη σκαλα μονη της κ δε μας εχει αναγκη).

επισης ειναι οπως μαθουν. εμεα που εχει μαθει να ασχολουνται 10 ατομα μαζι της, θα ειναι δυσκολο να προσαρμοσει αν χρειαστει να μετακομισουμε λογο της δουλειας του αντρα μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αφήνω τον μικρό στους δικούς μου που μένουν από κάτω κυρίως όταν έχω να πάω κάπου (όχι διασκέδαση) και δεν μπορώ να τον έχω μαζί μου:rolleyes:.Για δουλείες πάλι (γενική η΄σίδερο) γιατί δεν με αφήνει να κάνω τίποτα:rolleyes:.Για να πάω βόλτα όχι ,δεν μου κάνει καρδιά:(.Μια φορά τον άφησα και το σκυλομετάνιωσα:(....

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα αν ηταν η μαμα μου κοντα θα την αφηνα περισσοτερο αλλα στη πεθερα μου δε ξερω γιατι αλλα συνηθως την αφηνω για να παω για τιποτα δουλειες.μου τη δινει που συνεχως θελει να τη κραταει αφου αμα τη παρουμε μαζι μου τη λεει γιατι τη πηραμε μαζι και τη ταλαιπωρουμε αφου θα μας τη κραταγε.εγω θελω να πηγαινω παντου με τη μπεμπα το ελεγα και πριν μεινω εγκυος οτι δε θελω να αφηνω το παιδι θελω να πηγαινουμε οπου ειναι μαζι...τι θα παθει...?ο συζηγος δε πολυσυμφωνει αλλα δε πειραζει αυτος θελει να την αφηνουμε ση μανουλα του συνεχεια να τη χαιρεται!!!!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Aχ βρε κορίτσια...αποφασίσαμε με την παρέα μου (γυναικοπαρέα) να φύγουμε ένα βράδυ στο σπίτι μιας φίλης μας σε άλλη πόλη. Θα την αφήσω το Σάββατο και θα επιστρέψω την Κυριακή μεσημέρι. Θέλω να πάω, το έχω ανάγκη κ το περιμένω πως κ πως. Το θέμα είναι οτι η μικρή τον τελευταίο καιρό είναι κολλημένη πάνω μου. Την αφήνω μονο για ναπάω στην δουλειά. Λέτε να γκρινιάζει το καλό μου?? Απο την αλλη σκεφτομαι οτι καλό είναι να ανεξαρτοποιηθεί κ λίγο.Μία μέρα είναι και ο μπαμπάς της εξάλου θα είναι εδώ. Καλά κάνω ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τη δυνατοτητα να τον αφησω γιατι μενουμε αλλου απο μανα και πεθερικα. Αλλα εκτος αυτου δεν θελω κιολας. Εμαθα απο τοτε που γεννηθηκε να τα κανουμε ολα μαζι, να πηγαινουμε παντου μαζι, να κανουμε τις δυλειες μαζι ψωνια, ηλεκτρικη, σιδερο (τωρα πιο δυσκολα), μαγειρεμα, πιατα, κομμωτηριο, ολα.

Αλλα και με το συζυγο συμφωνουμε απολυτα στο θεμα αυτο. Θελουμε ο,τι κανουμε εμεις να κανιε και το μωρο. προσαρμοζουμε τη διασκεδαση μας στο μωρο. Παμε βολτα με το καροτσι, καθομαστε σε ανοιχτη καφετερεια που υπαρχουν και αλλα καροτσια, κτλ. Και η διασκεδαση, ταξιδια, εξοδοι, βολτα εινια κοινα.

Τον αφησα μονο μια φορα για 4 ωρες στην πεθερα μου, οταν ηταν 2,5 μηνων γιτι επρεπε να παμε σε ενα γαμο, του οποιου η δεξιωση ηταν σε κλειστο χωρο και εννοειται φυγαμε νωρις και ειχα συνεχεια το νου μου πισω και πηρα και 3 φορες τηλεφωνο. ΚΑι τον βρηκα και αυπνο. Και τον αφησα 1 φορα στη μανα μου για να παω στην αισθητικο για δοκιμαστικα κτλ για 3 ωρες και με πηρε και αυτην τηλεφωνο να γυρισω γιατι αργησα. και μια τελετυταια τον αφησα στον αδερφο μου και στη μανα μου για 2 ωρες για να παω για το νυφικο γιατι δεν μπορουσα να τον παρω στο νυφαδικο. Αυτα. Αλλα ουτε βοηθεια μπορω να εχω ουτε και θελω τοση υποχρεωση σε κανεναν. καλυτερα οι τρεις μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

chfisa spania h mono an uparksei anagki. Outos i allos apo tin gennisi toy eixa ton gio mou moni mou. 2 mines mesa sto spiti sinexomena , den eixa bgei para mono os to mpalkoni a! k mia fora sto nosokomeio k alli mia sto periptero:P i mitera mou polla xiliades xiliometra makria. i pethera irthe kana 2-3 fores pou imoun lexona , meta prosexe to allo tis eggoni. Pote den eixa epilogi. to pira patriotika loipon k eipa , an den mas theloun ekeinoi 1 emeis den tous exoume anagki 10 fores!!! pao pantou me ton gio mou , an pao diakopes tha ton paro mazi mou , opos ekanan k oi goneis mou. Oxi oti eimai i super sineiditopoiimeni mama sto kosmo , alla den theoro ton gio mou baros , parolo pou polles fores zoristika k pou tin loxeia mou simmadepsan k alla provlimata ugeias stenou siggenikou mou prosopou , polli sovara , ta opoia eprepe na antimetopiso moni mou , distixos....Ayto to paidi me allakse , isos me ekane pio ipeuthini , den ksero. Ki ego douleuo , ki exo ginaika to proi na ton prosexei . Den exei simplirosei akoma oute tous 8 mines zois. Pantou eimaste mazi. se oles tis koinonikes ekdiloseis. Xtes sigkekrimea giortaze i nona tou bgikame ekso k girisame 1 to bradi..... Idi leipo to proi , den thelo na me stereitai k to bradi. To s/k einai afieromeno sto paidi mas

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 παιδια και δε τα εχω αφησει ποτε ...

δεν εχω βοηθεια απο κανενα δουλευω σε πολυ απαιτητικη δουλεια ο συζυγος επισης και με πολλα ταξιδια...αλλα τα παιδια μου την οικογενεια μου δε την αποχωριζομαι για διασκεδασεις...θα ερθουν οι μερες (οταν μεγαλωσουν) που θα μπορουμε να διασκεδασουμε...

θεωρω οταν γινεσαι γονιος τα παιδια ειναι πανω απο ολα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνήθως τον αφήνω μία φορά την εβδομάδα. Ο μικρός κοιμάται 8:30 η ώρα μέχρι την άλλη μέρα το πρωί, οπότε είναι μια ευκαιρία να βγούμε έξω με τον άντρα μου. Κάθεται η μαμά μου σπίτι ή η πεθερά και τον προσέχουν και πάμε κανένα σινεμαδάκι ή μια βολτίτσα. Από τη στιγμή που δεν μπορούμε να παίξουμε ή να κάνουμε κάτι μαζί του αφού κοιμάται εκμεταλευόμαστε και εμείς την ευκαιρία. Τώρα όταν μεγαλώσει και αρχίσει να καταλαβαίνει, δεν ξέρω τι θα γίνει. Οπότε τώρα που μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...