Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφήνετε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε


maria

Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?  

1.211

  1. 1. Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?

    • Αρκετά Συχνά
      86
    • Που και που
      308
    • Σπάνια ή μόνο εαν υπάρξει ανάγκη
      488
    • Ποτέ
      182


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μεχρι στιγμης που ειναι σχεδον 5 μηνων δεν τον εχω αφησει ποτε αν και η πεθερα μου (η μαμα μου δυστυχως δεν υπαρχει πια) μενει ακριβως απο κατω και λαχταραει τοσο πολυ να μεινει μαζι του.Μονο μια φορα οταν ηταν 41 ημερων τρωγαμε εξω με την αδερφη μου και τις διδυμουλες της και χρειαστηκε να παω επειγοντως στο νοσοκομειο.3 μωρα ο γαμπρος μου και η αδερφη μου δεν τα παλευαν οποτε ηρθε και η πεθερα μου.

Και ακομη μια φορα που πηγαμε για ψωνια με τον αντρα μου τον αφησα στη νονα του για 2 ωρες και ενιωσα τοσες τυψεις!Μου ελειπε και δεν εβλεπα την ωρα να τον παρω αγκαλια.

Πιστευω πως καθε στιγμη με το μωρο ειναι τοσο μοναδικη και το κυριοτερο δεν επαναλαμβανεται οποτε δεν θελω να χασω δευτερολεπτο.;)

'θηλαζω αει διδασκομενη'

XAICp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΟΥΤΩΣ Η' ΑΛΛΩΣ. ΜΟΥ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ (ΛΑΜΠΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΑΝΑΨΩ). ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΑΡΥΝΩ (ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ) ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΤΗΣ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΩ. ΑΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΝΑΓΚΗ, ΣΑΦΩΣ ΝΑΙ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΠΑΝΤΩΣ, ΟΤΙ Η ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ, ΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΒΓΩ, ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΛΠ. ΑΠΛΩΣ ΕΓΩ ΕΠΙΛΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΘΩ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, ΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΕΔΩ.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

ΌΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ. Και εμεις τα αφήνουμε 1 - 2 φορές τον μήνα στον παππού και στην γιαγιά. Ποιά η διαφορά να τα αφήσεις να πας για δουλειές ή για διασκέδαση¨? Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο ... τα αφήνεις, άσε που κοιμούνται τις πιο πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμεις παλι δεν βρησκουμε τον τροπο να ξεκολλησει απο τον συζηγο κ απο μενα. το πρωι την προσεχω εγω το μεσημερι ο συζηγοσ κ ετσι δεν δεχεται κανεναν αλλο δεν μπορω να πω οτι γρινιαζει συνεχεια, αλλα δεν κλεινει ματι.Π.χ σημερα βγηκαμε απο τις 7 με 11 που ηταν ωρα να κοιμηθει κιολας νυσταζε ταλεπορηθηκε, αλλα κοιμηθηκε μονο ενα τεταρτο καμια συμβουλη........................................................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νιώθω απίστευτες τύψεις που κάποιες φορες αφήνω τη μπέμπα και βγαίνω....την βάζω για ύπνο κι επιστρέφω πριν σηκωθεί.ούτε που καταλαβαίνει ότι λείπω.αλλά νιώθω άσχημα να πω την αλήθεια....όταν είναι μέρα την παίρνω παντού μαζί,είμαι 25 χρονών και εκτός απότη δουλειά και το σπίτι έχω ανάγκη να βρω και τους φίλους μου για ποτό όμως....αφήστε τα τραβάτε με και ας κλαίω είμαι στο συγκεκριμένο θέμα

Link to comment
Share on other sites

ψήφησα σπάνια γιατί δεν έχουμε που να αφήσουμε τα παιδια. Συνήθως πάμε για καφέ ή φαγητό όλοι μαζί και το διασκεδάζουμε πολύ. Μερικές φορές βγαίνω με τις φίλες μου.Οι δύο μας χωρίς τα παιδιά σπάνια. Δεν θέλω να φέρνω baby-sitter γιατί φοβάμαι.Ακούμε τόσα κάθε μέρα. Διακοπές δεν έχουμε πάει μόνοι μας ούτε για μια μέρα. Θέλαμε να πάμε αυτό το σ.κ. γιατί αυρίο είναι η επέτειος μας αλλά δεν βρήκαμε κάποιον να κρατήσει τα παιδία και έτσι το μικρό honey-moon ναυάγησε. σνίφ,σνίφ.:?:?

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα. Ψηφισα σπανια ως προς την διασκεδαση, γιατι καθημερινα τον κραταει η γιαγια επειδη δουλευουμε και οι 2. Αλλα τωρα τελευταια 2 φορες (σε κοινωνικες υποχρεωσεις) τον αφησαμε να κοιμηθει στη γιαγια. Δεν μου αρεσε καθολου. Ειπα στον αντρα μου πως αισθανομαι λες και τον διωχνω απο το σπιτι. Παντως και για ψωνια παμε μαζι και διακοπες πηγαμε ολοι μαζι περσι.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

δουλεύω από τότε που ήταν 3 μηνών. και τους 3 αυτούς μήνες ήμουν απλήρωτη. το επέλεξα να μείνω με το μωρό. έχω μειωμένο ωράριο βέβαια, αλλά μου λείπει αφάνταστα. την κρατάνε οι γιαγιάδες τα πρωινά εναλλάξ ανά εβδομάδα. οπότε δεν το κουνάω από δίπλα της, το ίδιο και ο άντρας μου, αν και ο σύζυγος το έχει παρακάνει. είναι κολλημένος μαζί της.

δεν πάμε πουθενά χωρίς το μωρό. ακόμα και το Πάσχα, την Κυριακή, μόνο για λίγες ώρες πήγαμε στο χωριό μου. μόνο αν χρειαστεί να πάμε σε κανένα γιατρό, σε κάποια δουλειά που δεν παίρνει αναβολή, τότε την κρατάμε εναλλάξ εγώ και ο σύζυγος. και διακοπές θα πάμε μαζί το καλοκαίρι.

είναι απόλαυση η μικρή, σε κάθε της στιγμή, σε κάθε μορφασμό, σε κάθε ήχο, σε κάθε άγγιγμα. μοσχομυρίζει Παράδεισο το δέρμα της, το γέλιο της είναι οξυγόνο. όταν κοιμάται, ο κόσμος ομορφαίνει με ροζ συννεφάκια ...είμαι ευτυχισμένη και περήφανη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σπάνια και εγω.Δυστηχώς η μαμα ειναι σε αλλη πολη αρα δεν εχω αυτη την πολυτελεια και η πεθερα κραταγε το μωρακι της κουνιαδας μου επομενως καμια βοηθεια απο εκει.Με αποτελεσμα να εχω baby-sitter απο οταν το μικρο μου ηταν 40 ημερων,παλι καλα τοτε δουλευα μονο 15 ωρες την εβδομαδα.φετος βεβαια αυξηθηκαν.επομενως ο μικρος ειναι παντα στις εξοδους μας μαζι και το ευχαριστιεμαι!!!! :-D:-D

NNPYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κι από εμένα.

 

Το πρωί που πηγαίνω για δουλειά την πηγαίνω στην μαμά μου, η οποία είναι και κοντά στην εργασία μου αν τυχόν χρειαστεί κάτι.

 

Το βράδυ αν είναι να βγούμε φωνάζω την πεθερά μου που μένει στην δίπλα πολυκατοικία από εμάς κι έρχεται στο σπίτι και αφού την ταϊσω το βραδυνό της γάλα βγαίνουμε έξω και την αφήνω να κοιμάται.

 

Αλλά να πω την αλήθεια μου νοιώθω πάντα τύψεις και έχω ένα κόμπο στην καρδιά όταν την αφήνω για να βγω για διασκέδαση.

 

 

Σαββατοκύριακα, διακοπές , εξόδους μεσημεριανές και ψώνια την έχουμε πάντα μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω μεγάλο δίλλημα.

Έχω δύο κοριτσάκι δύο χρονών το μικρό και τριών το μεγάλο. Όπως καταλαβαίνετε τα τελευταία τρία χρόνια είμαστε στο τρέξιμο και στο ξενύχτι καθώς δουλεύουμε (όπως όλοι μας), αλλά δεν έχουμε κανέναν κοντά μας για βοήθεια. Μενουμε θεσσαλονίκη και όλοι οι συγγενείς μας είναι στην Αθήνα και στα γύρω νησιά.

Αυτό σημαίνει ότι τα παιδιά είναι πάντα μαζί μας. Τα βράδια ξενυχτάμε όλοι μαζι για δόντια, όνειρα και ότι άλλο προκύψει.

Δεν είμαι όμως από τις μαμάδες που δεν θα βγώ τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα διότι ως άνθρωπος το χρειάζομαι αλλά και ως ζευγάρι το θεωρούμε απαραίτητο.

Το θέμα είναι για το καλοκαίρι. Τους τελευταίους δύο μήνες είχαμε μια περιπέτεια με την νταντά μας, με αποτέλεσμα μέσα σε δύο μήνες να έχουμε αλλάξει τέσσερις κοπέλες. Αυτό έκανε τις μικρές να προσκολληθούν πάνω μας αλλά και εμάς να πέσουμε πάνω τους για να το περασουν όσο πιο ανώδυνα γίνεται.

Βρήκαμε τελικά μια κοπέλα που μας κάνει όπως φαίνεται, και σκεφτόμασταν να στείλουμε τα παιδια με την κοπέλα στους γονείς μας για δεκαπέντε μέρες, για να ηρεμήσουμε και εμείς λιγάκι, για να ξεκουραστούμε, να ξαναβρεθούμε ως ζευγάρι αλλά και αυτά να μην είναι κλεισμένα μέσα σε ένα διαμέρισμα, μέσα στην ζέστη. Να πάνε στο νησί, στον παππου και στην γιαγιά, στα ξαδέρφια τους και να κάνουν και τα μπάνια τους.

Φυσικά, ενώ το παίζω πολύ cool μαμά, δεν σας κρύβω ότι δεν θέλω να τα στείλω. Είναι σε μια ηλικία που είναι απόλαυση να περνάς χρόνο μαζί τους. Μήπως όμως είμαι λίγο υπερβολική?

Συγνώμη για το μεγάλο μηνυμα. Για πέστε μου την γνώμη σας....

Link to comment
Share on other sites

Sevoula: Συμπάσχω και σε συμμερίζομαι. Δουλεύω από μόλις έγινε η μικρή 4ων μηνών και κατά τη διάρκεια της άδειας μητρότητας δούλευα από το σπίτι. Ούτε εγώ αφήνω τη μικρή μου πουθενά. Κουραστικό μεν αλλά όσο μεγαλωνει τόσο πιο πολύ νιώθω τις ευθύνες της μάνας. Έχω την ανάγκη κάποτε για λίγο χρόνο για μένα και τον καλό μου αλλά προέχει το μωρό. Όλες οι διακοπές του Αυγούστου είναι προγραμματισμένες σε μέρη που είναι για μωρά. Απλά την πρώτη εβδομάδα Αυγούστου που κλείνει ο βρεφικός, θα την κρατήσει μαμά μου που μένει 30 χλμ μακρυά μας, όπως υποσχέθηκε. Αρέσει στη μικρή με τη γιαγιά αλλά θα πηγαίνω κάθε μέρα μόλις σχολάσω να την βλέπω 5 μέρες είναι και δεν μπορώ να πάρω όλο τον Αύγουστο άδεια. Τις υπόλοιπες του Αυγούστου ΄΄εβαλα άδεια και θα είμαστε μαζί.

 

Nirma: Αν έχεις αυτή την ευκαιρία με τη γιαγιά και τον παππού δεν είναι κακό να τα αφήσεις μαζί τους. Δουλεύεις όλο τον καιρό και με 2 παιδιά σίγουρα χρειάζεσαι και ξεκούραση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, εγώ είμαι της άποψης ότι το ζευγάρι χρειάζεται και λίγο χρόνο μόνο του. Οπότε αν υπάρχει η δυνατότητα να αφήνουμε το μωρό σε κάποιον για λίγες ώρες και να ξεφεύγουμε και εμείς καλό κάνει κατά την άποψή μου. Έτσι και εμείς αφήνουμε όταν μπορούμε (1 φορά το μήνα περίπου) τη μικρή με μια γιαγια και βγαίνουμε με φίλους. Όχι ότι το μυαλό μου δεν είναι εκεί....όχι ότι δεν έχω τύψεις αλλά ειλικρινά το χρειάζομαι και εγώ αυτό το "διάλειμμα".

Επίσης πιστεύω ότι δεν είναι όλοι οι χώροι για μωρα. Πχ βλέπω σε γάμους ή ταβέρνες να φέρνουν μωράκια λίγων μηνών και να μένουν μέχρι πολύ αργά. Προσωπικά αν δεν έχω να την αφήσω απλά δεν πάω. Το βρίσκω μεγάλη ταλαιπωρία για ένα βρέφος να κοιμάται σε ένα καροτσάκι με φασαρία και πολλές φορές καπνό.

Τώρα βέβαια πρέπει να τη στείλω στη γιαγιά της για 1 βδομάδα αφού η κυρία που την κρατάει θα λείπει και το σκέφτομαι πολύ....ελπίζω να πάνε όλα καλα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

δεν εχω αφησει ποτε τον μικρουλη μου σε κανεναν!!!

εκτος οτι κατι με πιανει μονο που το σκεφτομαι.....

τον θηλαζω και δεν ξερω τι θα γινει με τον βραδινο θηλασμο..

ειναι σιγουρο οτι θα ξυπνησει 1-2 φορες το βραδυ...τι θα γινει τοτε.....?

πως θα τον κοιμησουν...θα με ψαχνει?

ισως ειμαι υπερβολικη αλλα φοβαμαι πολυ....

εχουμε ενα γαμο σε λιγο καιρο και να δω τι θα κανω...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα κυριως επειδη θηλαζω δεν εχω βγει μεχρι σημερα βραδυ χωρις τη μικρη αλλα και γενικα ειμαστε της αποψης να μαστε παντου μαζι. Εχω ατομο στο σπιτι που μπορω να την αφησω ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ αλλα δεν το προτιμω.

 

Απο την αλλη εχω φιλη που ειναι το αααααααλλο ακρο, γεννησε πριν ενα μηνα ακριβως και μολις εχει φυγει στο εξωτερικο διακοπες με τον ανδρα της ενω το βρεφος το κραταει η νταντα μαζι με την κατα 2 χρονια μεγαλυτερη κορη της..

 

Ο καθενας λοιπον οπως το βλεπει..

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι και θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε την εμπειρια σας....

τωρα που θελω να τον αφησω ενα βραδυ αγχωνομαι πολυ αλλα πρεπει...

 

θα τον θηλασω γυρω στις 10 για νανι και μετα θα φυγω.

μετα ομως στανταρ θα ξυπνησει να θηλασει στις 2-2:30..(ξυπναει αλλα ειναι με κλειστα τα ματακια και με ψαχνει)...

εκεινη την ωρα,λοιπον,αν του δωσει η μητερα μου γαλατακι δικο μου πιστευετε να υπαρξει προβλημα?

το εχει δοκιμασει καμια?γενικα ο μικρουλης μου ειναι βολικος θα ελεγα ......

πειτε μου καμια εμπειρια please....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι και θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε την εμπειρια σας....

τωρα που θελω να τον αφησω ενα βραδυ αγχωνομαι πολυ αλλα πρεπει...

 

θα τον θηλασω γυρω στις 10 για νανι και μετα θα φυγω.

μετα ομως στανταρ θα ξυπνησει να θηλασει στις 2-2:30..(ξυπναει αλλα ειναι με κλειστα τα ματακια και με ψαχνει)...

εκεινη την ωρα,λοιπον,αν του δωσει η μητερα μου γαλατακι δικο μου πιστευετε να υπαρξει προβλημα?

το εχει δοκιμασει καμια?γενικα ο μικρουλης μου ειναι βολικος θα ελεγα ......

πειτε μου καμια εμπειρια please....

το δοκιμασε μια φιλη μου και πετυχε!αρκει να σου πω οτι πριν το κανει για πρωτη φορα εκανε ενα τεστ.δοκιμασε το μια ασχετη μερα με τη μαμα σου χωρις να τον ταισεις εσυ,και να μμην βρισκεσαι ουτε στο δωματιο εκεινη την ωρα.ετσι θα ξερεις,αλλιως 2 νταν να εισαι πισω!δεν το προτεινω!εκεινος θα γινει σαν εσενα,εσυ ποτε ξανα!εγω το μετανιωσα που δεν εβγαινα!καλη επιτυχια!:-D

uYdjp2.png

 

 

3xLVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το κανουμε αρκετα συχνα λογω πολλων υποχρεωσεων.Ομως οχι σε ξενους.Διασκεδαζουν αφανταστα με τους παππουδες και τις γιαγιαδες και ετσι ειμαστε κι εμεις ησυχοι οτι ειναι σε καλα χερια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η κορη μου ειναι 14 μηνων και οι φορες που την εχουμε αφησει στους παππουδες ειναι ελαχιστες.ο λογος ειναι οτι μου ηταν παρα πολυ δυσκολο ωα την αποχωριστω ειδικα τους πρωτους μηνες. τωρα ομως που χρονισε σκεφτομαι πως πρεπει να αρχισουμε να βγαινουμε λιγακι να θυμηθουμε οτι ειμαστε νεοι ακομα και πρωτιστως εραστες. φυσικα ειμαστε τυχεροι γιατι οταν δουλευω την κραταει η μαμα μου και τα πεθερικα μου μενουν πολυ κοντα οποτε εχουμε βοηθεια μεγαλη. πιστευω οτι τα παιδια ειναι ευτυχισμενα οταν βλεπουν κ τους γονεις τους ευτυχισμενους και για να γινει αυτο πρεπει το ζευγαρι να διατηρησει τον ερωτα του. Αλλωστε ενα ισσοροπημενο ζευγαρι ειναι το καλυτερο προτυπο για τα παιδια κ μιλαμε για ενα προτυπο που σε ακολουθει σε ολη τη ζωη σου ακομα κ αν δεν σε εκπροσωπει.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να προσβαλλω οσους το κανουν, δικαιωμα ειναι δεν ξερω, ισως εγω εχω υπερβαλλει, ειναι η μονη απαντηση στη ζωη μου που την εδωσα αμεσως.

η κορη μου η μεγαλη ειναι σχεδον 4 και δεν την εχω αφησει απο κοντα μου παρα μονο να γεννησω το γιο μου 3 24ωρα, ενα βραδυ που πηγα για να ορκιστω σε νησι και κλαιγεται ακομη ο συζυγος οτι δε μειναμε καθολου, και οσες επισκεψεις εκανα σε γιατρους αυθυμερον.

δεν μπορω να πω με σιγουρια αν εκανα καλο στον εαυτο μου αλλα δεν βρηκα ποτε κανεναν με καλη διαθεση να μου κρατησει τα παιδια για πιο απλα πραγματα οπως να παω για ψωνια, οχι για να βγω για ποτο, καθως και μαλλον δε μου φανηκε ποτε απαραιτητο να παρακαλεσω κανεναν γι αυτο. ισως αν μου το ειχαν προτεινει να το εκανα.

να φανταστειτε σε γαμους μας καλουσαν στελναμε το δωρο και δεν πηγαιναμε. κατι σαν φυλακη θα το ελεγε κανεις αν δεν εχεις κανεναν να αναλαβει την φροντιδα τους, αλλα αν χρειαζοταν παλι θα το εκανα

θυμαμαι μια περιπτωση που μου ειχαν πει οτι κλειδωνανε τα παιδια μεσα 10 και 6 χρονων για να μην τα πειραξει κανεις και βγαιναν στα μπουζουκια οι γονεις μαλιστα Ελληνες στο εξωτερικο, δε μου αρεσε ουτε που το ακουσα.

 

καλο ειναι να βγαινεις και μπραβο σε οσους βοηθουν το ζευγαρι με την ψυχη τους σε οτιδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...