Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφήνετε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε


maria

Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?  

1.211

  1. 1. Πόσο συχνά θα αφήνατε τα παιδιά σας σε τρίτους προκειμένου να διασκεδάσετε?

    • Αρκετά Συχνά
      86
    • Που και που
      308
    • Σπάνια ή μόνο εαν υπάρξει ανάγκη
      488
    • Ποτέ
      182


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μέχρι τους 8 μήνες δεν την άφηνα ούτε για αστείο. Τ'ωρα την αφήνω τα πρωινά που πάω στη δουλειά στη μαμά μου και τα βράδια με συχνότητα 1 φορά στις 15 μέρες στην πεθερά μου που μένει από κάτω μας προκειμένου να πάμε σε κάποιο γάμο, ΄βαπτιση ή πιο σπάνια να βγούμε με τον άνδρα μου. Φροντίζω όμως να είναι πάντα την ώρα που είναι να πάει για ύπνο και με το που γυρνάμε την ανεβάζω στο κρεβατάκι της. Δεν υπάρχει περίπτωση τουλάχιστον όχι ακόμα να κοιμηθώ αν νιώθω ότι το παιδί δεν είναι σπίτι.¨Ίσως αν μεγαλώσει λίγο ακόμα να το κάνω κι αυτό. Όμως ακόμα δεν νιώθω έτοιμη αν και η μικρή είναι πολύ βολικο παιδί και μέχρι τώρα δεν έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα τις ώρες που την αφήνουμε.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα αφηναμε το γιο μου για λιγο στη μια γιαγια ή στην αλλη , αλλα πλεον το εχουμε κοψει μια και οι συμπεθερες μαλωνουν για το σε ποια πρεπει να αφηνουμε τα παιδια... Το γεγονος αυτο μας νευριασε πολυ κι ετσι αποφασισαμε να μην τα ξαναφησουμε εκτος κι αν εχουμε σοβαρη αναγκη.

Ετσι παμε ολοι μαζι βολτες ή καθομαστε σπιτι και παιζουμε.

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

απο το πρωι μεχρι το απογευμα το μωρο ειναι στη γιαγια του.

καποιες φορες εχει χρειαστει να την κρατησει και βραδυ

ειτε επειδη υπαρχουν καποιες κοινωνικες υποχρεωσεις ειτε γιατι υπαρχουν καποιες

δουλειες οι οποιες δε γινονται οταν το μωρο ειναι στο σπιτι.

δεν εχω τυψεις αλλα δε νοιωθω κι ανετα να ξερω οτι το μικρο λειπει συνεχεια...

καθαρα για λογους διασκεδασης και με μεγαλη συχνοτητα δεν την εχω αφησει....

line_test_beg_minie_time_1170565200_text_546f205374656c6c696e616b69206d6f752065696e6169.gif

 

 

enCup3.png?InVDjopT

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής πρέπει να έχω αφήσει τη μικρή στους γονείς μου από βράδυ, για να πάμε κάπου μαζί με τον άντρα μου, γύρω στις 15-20 φορές. Από αυτές μόνο πριν από δύο εβδομάδες την αφήσαμε να κοιμηθεί εκτός σπιτιού. Όλες τις άλλες φορές γυρίζαμε εγκαίρως σπίτι για να αποδεσμεύσουμε τους δικούς μου. Όχι ότι μας είχαν πει κάτι οι ίδιοι, αλλά εγώ δεν ήθελα να τους κουράζω. Πολλές φορές μας είπαν 'νωρίς γυρίσατε'. Κάποιες άλλες βγήκε ο ίδιος μόνος του ή εγώ μόνη μου, αλλά αυτό συνέβη σπάνια. Μιλάμε μόνο από βράδυ, γιατί τα πρωινά, όσο δεν δούλευα, την είχα πάντα μάζί μου. Τέλος Αυγούστου κανονίσαμε να πάμε διακοπές μόνοι μας για μία εβδομάδα και έχω αρχίσει να το σκέφτομαι......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικα θεωρω οτι το παιδι περα απο το σπιτι του δεν μπορει να κοιματε πουθενα αλου. Απο την αλλη αν θελω να παω καπου προτειμω να ερθουν σπιτι μου να το κρατησουν οποτε και να κοιμηθει(που δεν το κανει χωρις την κινητη πιπιλα της) δεν υπαρχει προβλημα. Απο την αλλη για να μην δημιουργουντε στεναχωριες δεν την αφημουμε πουθενα. Μεχρι στιγμης την εχει κρατησει 2 φορες η μανα μου για 2 ωρες και αλλη μια φορα η πεθερα περιπου τοσο. Δεν αντεχα να μην την εχω μαζι και ετσι δεν περναγα καλα. Οποτε παντα μαζι μου. Δεν την χορταινω ρε κοριτσια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

που πολυτέλεια να τα αφήσουμε κάπου και να βγούμε μόνοι μας... εδώ βάφτιζα την κόρη της φίλης μου και είχαμε και το μικρό μαζί 2,5 μηνών γιατί δεν υπήρχε κανένας να το κρατήσει...

Τώρα τελευταία προκειμένου να ξεσκάσουμε λίγο έχουμε εφαρμόσει την εξής τακτική με τον άντρα μου: να βγαίνουμε κάποιες φορές εκ περιτροπής έξω και ο άλλος να μένει πίσω με τα παιδιά... 1-2 φορές που το κάναμε πήγε καλά, ξεπήξαμε λίγο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οταν σαραντησα πηγα κατευθειαν στη δουλεια και επειδη ο μικρος ειχε ανησυχο υπνο και τεντωνομουν στη δουλεια καμια φορα τον πηγαινα στη γιαγια για να κανω καμια δουλεια και για να μεινει και κανενα βραδυ. Για να βγουμε εξω ουτε λογος γιατι προτιμουσα να ξεκουραστω αλλα και γιατι δεν ειμαστε του εξω. Τωρα που εχει περασει αρκετος καιρος δεν τον αφηνω σχεδον καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αφηνω τον γιο μου μονο στην μαμα μου και καμια φορα στην αδερφη μου.

Μονο με αυτες τις δυο τα παει καλα και μπορουν να τα βγαλουν περα μαζι του λογο

του προβληματος που εχει.

Αλλα δεν τον αφηνω μονο για λογους διεσκεδασης, πολλες φορες ετυχε να εχουμε δουλεια με τον αντρα μου και δεν μπορουσαμε να τον εχουμε μαζι μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω εχω την μαμα μου και την νονα της φανης ( που τις εχει και αδυναμια ) αλλα μονο για λογους διασκεδασεις και να εχουμε παει καπου κοντα, χρειαζονται και οι γονεις λιγη διασκεδαση που και που δε νομιζετε?

ΕΙΣΑΙimage.php?type=sigpic&userid=18571&dateline=1250847646 ΤΟ ΟΞΥΓΟΝΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω απαντησα που και που αλλαμαλον δεν πιανομαι..Η πεθερα μου μενει απο κατω ετσι αφου την κοιμησω την φωναζω τη γυναικα να ερθει νακοιμηθει πανω.Λειπουμε λιγο και γυρναμε εννοειται πριν ξυπνησει.Κυριως ομως βγαινουμε ολοι μαζι με το νινι

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα αφήνατε (ή αφηνετε) τα παιδιά σας σε γιαγιά/παππού/baby sitter για να βγείτε έξω και να διασκεδάσετε?

 

Αν ναι, πόσο συχνά?

 

Ξεκίνησα την κουβέντα αυτή διοτι υπάρχουν πολλοί που μου λένε πως είμαι τυχερή που έχω κοντά την μητέρα μου και έτσι μπορώ να της αφήνω το παιδί για να βγαίνω έξω.

 

Λόγω δουλειάς ήδη κάθεται με το παιδί τα πρωϊνα, και αν και δεν έχει πρόβλημα να τον κρατήσει και βράδυ, το έχω κάνει μόνο λίγες φορές και αυτό τις περισσότερες φορές όταν υπάρχει ανάγκη (όταν υπάρχουν κοινωνικές υποχρεώσεις που δεν μπορούμε να αποφύγουμε), ή ακόμα πιο σπάνια για να πάμε καμοιά βόλτα..

 

Το θέμα είναι ότι δεν μου πάει η καρδιά να τον αφήσω για να βγω έξω, και είπα να ξεκινήσω ένα θέμα για να δω τι κάνουν και άλλοι γονείς (που κυρίως έχουν την επιλογή να το κάνουν)

 

Ακριβώς το ίδιο και εμείς. Εγω νιώθω τύψεις και δεν διασκεδάζω καθόλου!!

Και εννοείτε οτι και στις διακοπές είμαστε ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω ότι σας καταλαβαίνω όλους και όντως σας καταλαβαίνω όλους!!!! Στο πρώτο μου παιδί έπιασα δουλειά όταν ήταν 4 μηνών και πραγματικά, επειδή το άφηνα όλο το πρωί δεν ήθελα να το αφήνω και το βράδυ. Στο δεύτερο, (δημ. υπάλληλος γαρ) κάθησα μαζί του κοντά 2 χρόνια (γιατί δικαιούμουν και το 9μηνο της πρώτης). Τότε είχα την ανάγκη να τα αφήνω στις γιαγιάδες και γιατί θέλανε και αυτά και γιατί ήθελαν και οι γιαγιάδες. Και τώρα ακόμα, κανά ΣαΚυ που κανονίζουν όλα τα ξαδέρφια να μείνουν στη μία γιαγιά τα αφήνω, είτε έχω κανονίσει να βγώ είτε όχι... Πιστεύω πάντως ότι χρειάζεται πάντως λίγος χρόνος για το ζευγάρι...:wink:

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ο γιος μου ειναι 19 μηνων...περαν απο καποιος γιατρους που χρειάστηκε να τον αφησω στην αδελφη μου(ειναι κ η νονά του) ή στη μαμά μου...εχω βγει με τον συζηγο 2φορές.Μια την προτωχρονιά που τον κοιμησα κ εφυγα κ αλλη μια πριν 1 μηνα που λειψαμε 2 ωρες να παμε για φαγητο.Γενικα δεν ειμασταν ποτε τον πολλών εξόδων κλαμπ κτλ και μας αρεσει να παρουμε τον μικρουλι μας να τον παμε μια βολτα να πιουμε κ ενα καφεδακι σε ενα πάρκο.Γι αυτο συνηθως παμε Σαββατο βολτα, κ τις καθημερινες μια βολτα με τα ποδια...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εμείς έχουμε έναν γιό 7 μηνών. Επειδή η πεθερά μου θα τον κρατήσει όταν ξεκινήσω δουλειά (τώρα είμαι σε άδεια) και παράλληλα κρατάει και το παιδί του κουνιάδου μου 2 χρονών δεν θέλω να την κουράζω αφηνοντάς της τον μικρό μας για να βγώ με τον σύζυγο. Έτσι λοιπόν εφόσον ο καιρός και οι συνθήκες το επιτρέπουν βγαίνουμε και οι τρείς μας καμιά φορά για καφέ τα πρωινά και σπάνια απογεύματα. Κυρίως με τους άντρες μου (μικρό και μεγάλο) επιλέγουμε καμια φορά τα απογεύματα να ανταλλάσουμε επισκέψεις με φιλους στα σπίτια μας όπου πραγματικά περνάμε πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα πω ότι σας καταλαβαίνω όλους και όντως σας καταλαβαίνω όλους!!!! Στο πρώτο μου παιδί έπιασα δουλειά όταν ήταν 4 μηνών και πραγματικά, επειδή το άφηνα όλο το πρωί δεν ήθελα να το αφήνω και το βράδυ. Στο δεύτερο, (δημ. υπάλληλος γαρ) κάθησα μαζί του κοντά 2 χρόνια (γιατί δικαιούμουν και το 9μηνο της πρώτης). Τότε είχα την ανάγκη να τα αφήνω στις γιαγιάδες και γιατί θέλανε και αυτά και γιατί ήθελαν και οι γιαγιάδες. Και τώρα ακόμα, κανά ΣαΚυ που κανονίζουν όλα τα ξαδέρφια να μείνουν στη μία γιαγιά τα αφήνω, είτε έχω κανονίσει να βγώ είτε όχι... Πιστεύω πάντως ότι χρειάζεται πάντως λίγος χρόνος για το ζευγάρι...:wink:

 

 

συμφωνώ!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς τώρα που μεγαλώσαμε πια είπαμε με τον αντρούλη μου να βγάινουμε όλοι μαζί τις Κυριακές για φαγητάκι και μετά πάρκο κόυνιες, να το καθιερώσουμε δηλαδή σαν κυριακάτικη ρουτίνα! Το κάνουμε το τελευταίο μήνα και περνάμε τέλεια οι τρεις μας!

Βέβαια πήραμε επίσης την απόφαση ότι θα την αφήνουμε στις μητέρας μου κάθε 15 μέρες- που την προσέχει κάθε μέρα για ένα 5ωρο τουλάχιστον και είναι αυτοκόλλητες!!- το Σάββατο το απόγευμα έως την κυριακή το πρωί για να αρχίσουμε να βγαίνουμε και εμεις λίγο μόνοι μας, μας έχει λειψει πολύ !

Και μην φανταστείτε κλαμπ και τέτοια....

Κανένα ποτάκι στο κέντρο κανένα σινεμαδάκι που έχω να παώ από τον Ιούλιο του 08!!!!

Κανένα εστιατοράκι ή κανενα τραγουδιάρη στο Μύλο....

Ενημερώσαμε την νταντά -μαμά μου και τον πατέρα μου που της έχει τρελλή αδυναμία και μου πρότεινε να την αφήνω από την παρασκευή χαχαχααχ

 

Πάντως παλίοτερα ζοριζόμουνα η αλήθεια να την αφήνω , ένιωθα αδειο το σπίτι μου μόνη μου με τον άντρα μου....αμαρτία που το λεω αλλά δεν την έβγαζα από το μυαλό μου!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αφήνω το σαββατοκύριακο, την μπέμπα μου στην μάνα μου. Κι αυτό γιατί θέλουμε να κάνουμε κάποιες δουλειές που ενδεχομένως με το μωρό να τις αποφύγουμε και φυσικά για να μπορέσουμε να πάρουμε κι εμείς ανάσα απο την καθημερινότητα. Το ζευγάρι χρειάζεται κάποιες στιγμές χαλάρωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

την εχω αφησει στην γιαγια μονο σε περιπτωσεις που φοβαμαι να την βγαλω εξω παρα πολυ κρυο και στην αρχη οταν γεννηθηκε πολυ μικρουλα την αφηνα να βγω για να παω σε πολυσυχναστους χωρους π.χ ικα οαεδ σουπερ μαρκετ και οχι πανω απο μιση ωρα

τωρα που μεγαλωσε αν δεν εχει πολικο ψυχος εξω την παιρνω παντου μαζι μου

για να βγω για καφε χωρις την μικρη ομως οχι διασκεδαζω περισσοτερο οταν εχω και την κορη μου μαζι

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βραδυ την εχουμε αφησει 2 φορες σε παππου και γιαγια (μια στο ενα ζευγαρι και μια στο αλλο) για να παμε σε γαμο συγγενη τη μια και σε παρτυ φιλων την αλλη. Αλλες 2 φορες που εχουμε βγει βραδυ, εχουν ερθει και την εχουν κρατησει σπιτι μας, γιατί θα γυρνουσαμε νωρις. Κανα δυο φορες οταν εχω καποια δουλεια να κανω, την εχω αφησει στη γιαγια και κανα δυο ακομα στην αλλη γιαγια, Σαββατο, που επρεπε να κανουμε πολλες δουλειες με τον αντρα μου και θα το ταλαιπωρουσαμε το παιδακι μεσα εξω στο αυτοκινητο. Οσες αλλες φορες εχουμε βγει (κυριως ο αντρας μου δηλαδη) μενω εγω σπιτι ή το αντίστροφο (βγαινω εγω και την κραταει ο αντρας μου). Αναλογα με την περιπτωση.

Τωρα την Παρασκευη θα την αφησουμε πρωτη φορα για να παμε Καλαβρυτα αυθημερον για σκι. Πεμπτη βραδυ θα την αφησουμε (επι τη ευκαιρια θα παμε και ενα σινεμαδακι με φιλους) για να φυγουμε Παρασκευή πρωι πρωι και να γυρισουμε το απογευμα και να την παραλαβουμε.

Προς το παρον δεν δουλευω και την κραταω εγω οποτε οι παππουδες κανουν κρα να τους την αφησουμε. απο το Μαιο που επιστρεφω ομως θα δουμε τι θα γινει.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα να δουλευω απο τον 5ο μηνα, οποτε εκ περιτροπης κρατανε τον μικρουλη μου οι γιαγιαδες. Με το που επιστρεφω το απογευμα, θελω να ειμαι συνεχεια μαζι του μιας και μου λειπει τα πρωινα και προσπαθω να αναπληρωσω τον χαμενο χρονο. Συνηθως τον περνω μαζι μου στις εξοδους μας, μιας και οι φιλοι μας εχουν παιδακια κοντα στην ηλικια του, γιατι τον θελω μαζι μου και επιπλεον του αρεσει να ειναι εξω, δεν με προβληματιζει ιδιαιτερα. Αλλα καποιες φορες, τον αφηνουμε και στις γιαγιαδες για να βγουμε λιγακι μονοι μας με φιλους, να ξενοιασουμε λιγακι. Δεν πιστευω οτι ειναι κακο να αποχωριζομαστε που και που για λιγο, κανει καλο σε ολους μας. :-P

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια απαντησα αρκετα συχνα και θα σας εξηγησω και το λογο,οταν γεννησα και η μπουμπου ηταν 5 μηνων επρεπε να γυρισω στη δουλεια .τα ωραρια με το συζυγο περιεργα χτιζαμε και σπιτι και ειχαμε τρελα εξοδα αρα ουτε συζητηση για babysitter,ετσι αναγκαστηκα να την αφησω στη μαμα μου στο χωριο ,περιπου 40λεπτα αποσταση απο το σπιτι μας.ετσι επι ενα χρονο πηγαινα στο χωριο καθε τεταρτη απογευμα εφευγα πεμπτη πρωι και ξαναπηγαινα παρασκευη παιρναμε τη μικρη και τη γυρνουσαμε κυριακη βραδυ .το τι κλαμα ειχα ριξει δεν λεγεται ,ευτυχως ομως τα πραγματα εστρωσαν και εδω και δυο περιπου χρονια η μπουμπου ειναι μαζι μας -στην αρχη ειχα φαει χοντρο κολλημα και η μικρη δεν εφευγε καθολου απο κοντα μου ,σε τι γαμους σε τι τραπεζια ,σε τι γιορτες την εχω παει δεν λεγεται .εδω και ενα εξαμηνο περιπου αποφασισαμε με το συζυγο να βγαινουμε και μονοι μας που και που για να μην ξεχασουμε οτι ειμαστε και ζευγαρι!!!μην φανταστηται τρελλες εξοδους ,μια φορα το μηνα και αν .την αφηνω ομως στη μαμα μου οταν εχουμε δουλεια και δεν γινετε να ειναι μαζι μας .χαιρομαι που εχω ανθρωπους τους οποιους εχω απολυτη εμπιστοσυνη να αφησω το παιδι μου ,αν και με τσατιζει που δεν της χαλανε χατηρι με αποτελεσμα μολις τη μαλωσουμε να μας λεει "τη γιαγια μου θελω"

ΧΡΙΣΤΙΝΟΥΛΑ ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

O Νικόλης μου είναι 3 ετών και και από 14 μηνών τα πρωινα τον κρατάνε οι γονείς ς μου (καλά να είναι οι ανθρώποι που με βοηθάνε). Μέχρι τώρα για βράδυ τον έχω αφήσει τρείς φορές και αυτό επείδη ήταν πολύ ανάγκη. Μόλις τελείωνω την δουλεια τρεχω κατευθειαν στο σπιτι δεν μπορω μου λειπει πολύ. Ολες οι εξόδους μας και οι διακοπες μας είναι μαζί του. Οι γονεις μου τα πεθερικα μου και η αδερφη μου που μένουμε πανω κάτω με παρακαλανε να τον αφήσω. Πρίν δύο Σάββατα είπαμε με τον αντρα μου να παμε για ένα ποτο θα τον κρατούσε η αδερφη μου (που την λατρευει) και όταν τον είπαμε ότι εμεις θα φύγουμε και θα μείνεις με τους Θειους του με ρωτα εγω δεν θα ερθω μαζί σας? θα με αφησετε μόνο μου? Λύγισα και στεναχωρεθηκα πολύ άλλα τωρα τελαιταια νιωθω τοσο πολύ την αναγκή να βγω εξω. Θέλω τόσο πολύ να πάω με τον άντρα μου μια εκδρομούλα αλλα δεν το τολμω ειλικρινα δεν ξέρω πως οι άλλοι γονεις μπορούν ειλικρινα τους θαυμάζω μηπως είμαι πολύ υπερβολική μάνα? η αδερφη μου, μου το λεει συνεχεια αυτό.

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...