Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Παίρνουμε κι ένα επίδομα (300 κάτι ευρώ) αφού ολοκληρωθεί και η εμβρυομεταφορά, νομίζω. Δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη την προσπάθεια και δεν το ξέρω καλά. Αλλά και τα φάρμακα δεν είναι λίγο...

 

Γεια σας κορίτσια ! χαζευα στο site (5η μερα εμβρυομετυαφορας) και διαβασα όσα γραφετε για το επίδομα... Ισχύει? ποια είναι η διαδικασία? θα το εκτιμούσα , αν μπορούσε να απαντήσει καποια κοπέλα που το είχε ήδη κάνει....

 

καλή δύναμη σε όλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια ! χαζευα στο site (5η μερα εμβρυομετυαφορας) και διαβασα όσα γραφετε για το επίδομα... Ισχύει? ποια είναι η διαδικασία? θα το εκτιμούσα , αν μπορούσε να απαντήσει καποια κοπέλα που το είχε ήδη κάνει....

 

καλή δύναμη σε όλες

 

Καλησπέρα ...

 

Ισχύ κανονικά και είναι 352,16.

Εγώ κατάθεσα τα χαρτιά 11/11 και θα πληρωθώ 4/12.

 

Θέλει απόδειξη που γραφει ότι έγινε ωοληψία και εμβρυομεταφορά, βιβλιάριο, βεβαίωση από το κέντρο ότι έγινε ωοληψία και εμβρυομεταφορά, φωτοτυπία της έγκρισις της επιτροπής και έναν λογαριασμό - ΙΒΑΝ της τράπεζας.

 

Έχεις ένα μηνα από την εμβρυομεταφορά να τα καταθέσεις.

 

http://dipe.pie.sch.gr/portal/2013_2_1_10.pdf

Link to comment
Share on other sites

Petit bebe καλημερα!!!

Νομιζω πώς λογικα οι αλλαγές που ανακοινωθηκαν απο τις 24/10/13 θα ισχύουν για τις εγκριτικές αποφάσεις από 25/10 και μετά. Για τις προηγούμενες εγκρίσεις πριν τις 25/10 λογικα θα ισχυουν τα παλια δεδομενα...Σιγουρα χρειαζεται διευκρινηση μεσω επικοινωνιας με την επιτροπή...

 

 

Καλησπέρα Ηλιοβασίλεμα και σε όλες τις κοπέλες.

Σήμερα πήγα και πήρα τα φάρμακα και επί τη ευκαιρία ρώτησα στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ αν ισχύει η κατάργηση του ορίου του 1ου 3μήνου για την 1η προσπάθεια.

Μου είπαν ότι δεν έχει σημασία αν έχεις πάρει την έγκριση πριν και ότι είναι το ίδιο για όλους εφόσον ανακοινώθηκε,αρκεί να έχεις κάνει και τις 2 προσπάθειες μέσα στο χρόνο μέχρι την ημερομηνία λήξης της έγκρισης και φυσικά η μια προσπάθεια να απέχει αναγκαστικά 4 μήνες απ'την επόμενη.

Όπως καταλαβαίνετε,ναι μεν δεν αγχώνεσαι για το 3μηνο αλλά δεν έχεις και άπλετο χρόνο στη διάθεσή σου για να ξεκινήσεις αναλόγως το πρωτόκολλο που ακολουθείς.

Αν για παράδειγμα ξεκινάτε ενέσεις στην 21η μέρα του κύκλου μέχρι να φτάσετε στην εμβρυομεταφορά θα περάσει άλλος 1 μήνας γεμάτος,οπότε σύνολο σχεδόν 2 μήνες απ' το ξεκίνημα της διαδικασίας αν όλα πάνε καλά χωρίς επιπλοκές στο ενδιάμεσο..

 

Εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που ξεκινούν να πάνε όλα κατ'ευχήν και να έχουμε όλες τα πολυπόθητα αποτελέσματα.:D

Link to comment
Share on other sites

Καραμελα εσυ θα τα ετοιμασεις τα χαρτια σου αλλα τελη Γεναρη εως και παραμονες του ραντεβου σου θα εισαι σε επιφυλακη , μην τυχον αλλαξει παλι κατι στην εγκυκλιο και τρεχεις....

Εγω για παραδειγμα την ληξιαρχικη πραξη την ειχα μαζι μου, αν και δεν την ζητουσαν επισημα για την προκληση ωορρηξιας. Και ετυχε να γινει αλλαγη και να την ζητανε πλεον και επισημα την Παρασκευη πριν το ραντεβου μου, που ειχα την Τριτη και ενω μεσολαβουσε σαβ.κο και αργια την Δευτερα....Δηλαδη φανηκα τυχερη και το ειχα μαζι μου!!!!

 

Α! και κατι αλλο που εμενα δεν μου το ζητησαν στη Πατρα, αλλα στην Αθηνα διαβασα απο μια κοπελα οτι της το ζητησαν: αν εχειις βιβλιαριο νεο πχ απο απωλεια, θελουν βεβαιωση οτι δεν εχεις παρει ξανα απο εοπυυ επιδομα κλπ.....

Στην εγκυκλιο αυτη την τελευταια στις 25/10, αναφερει οτι αυτη η βεβαιωση χρειαζεται στο φαρμακειο κατα την ληψη των φαρμακων και οχι στο ραντεβου της επιτροπής...εγω πηγα να την παρω την βεβαιωση να την εχω μηπως μου την ζητησουν, αλλα δεν μου εδωσαν κατι απο ικα της περιοχης μου.....:evil: αλλα ευτυχως δεν μου το ζητησαν κιολας στην επιτροπή!

Καλυτερα να εχεις οσα περισσοτερα χαρτια μαζεμενα μαζι σου και ας ζητησουν αυτοι τα ελαχιστα![/quote

 

Καλησπέρα. Θα ήθελα να απαντήσω κι εγώ στην Καραμέλα ότι γιατρός σου είναι αυτός που θα κάνεις την εξωσωματική ή την πρόκληση ωορρηξίας και αυτός σου δίνει το συνταγολόγιο,απλά ο γυναικολόγος που είναι στον ΕΟΠΥΥ ή είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ βλέπει απλά τις εξετάσεις και δίνει το παραπεμπτικό για την επιτροπή..τίποτα άλλο. Ο υπέρηχος μπορεί να γίνει στο ιατρείο του γιατρού σου και να στην υπογράψει ο ακτινολόγος του.

 

Τώρα όσον αφορά σε αυτό που είπε και το Ηλιοβασίλεμα για τη βεβαίωση επιδόματος απ'το ΙΚΑ σε περίπτωση απώλειας του βιβλιαρίου,ήταν δική μου η περίπτωση αυτή.

Όπως ανέφερα,μου τη ζήτησε η Επιτροπή όταν είχα πάει για την έγκριση για να δουν ότι δεν είχα ξανακάνει προσπάθεια στο παρελθόν επειδή δε φαινόταν στο βιβλιάριο μου που ήταν "καινούργιο" αφού το είχα αντικαταστήσει.

Αυτή η βεβαίωση είναι πολύ απλό να στη δώσει το ΙΚΑ,πας απλά στα γραφεία στο γκισέ παροχών και ζητάς τη βεβαίωση δίνοντας τον αριθμό μητρώου.

Εμένα μου την έδωσαν αμέσως χωρίς καν να με ρωτήσουν τι τη θέλω..δικαίωμά μου είναι άλλωστε..

Είναι καλό να την έχεις και βγάλε και μια φωτοτυπία καλού κακού..

Τώρα βέβαια μαθαίνω ότι τη ζητάνε και στο φαρμακείο όταν πας για τα φάρμακα αν δουν ότι το βιβλιάριο έχει αντικατασταθεί,αλλά εγώ που πήγα εχθές και τα πήρα με ρώτησαν απλά αν είναι η πρώτη φορά και τους είπα ότι κράτησε η επιτροπή το χαρτί.

Εφόσον είχα ήδη πάρει την έγκριση απ΄την Επιτροπή εννοείται ότι το έλεγξαν,αλλιώς δεν θα μου την είχαν δώσει..

Αυτά..πάντως όσο νωρίτερα ξεμπερδέψεις τόσο το καλύτερο και έχε τα όλα μαζί να είσαι σίγουρη..;):)

Επεξεργάστηκαν by petit bebe
λάθος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να απαντήσω κι εγώ στην Καραμέλα ότι γιατρός σου είναι αυτός που θα κάνεις την εξωσωματική ή την πρόκληση ωορρηξίας και αυτός σου δίνει το συνταγολόγιο,απλά ο γυναικολόγος που είναι στον ΕΟΠΥΥ ή είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ βλέπει απλά τις εξετάσεις και δίνει το παραπεμπτικό για την επιτροπή..τίποτα άλλο. Ο υπέρηχος μπορεί να γίνει στο ιατρείο του γιατρού σου και να στην υπογράψει ο ακτινολόγος του.

 

Τώρα όσον αφορά σε αυτό που είπε και το Ηλιοβασίλεμα για τη βεβαίωση επιδόματος απ'το ΙΚΑ σε περίπτωση απώλειας του βιβλιαρίου,ήταν δική μου η περίπτωση αυτή.

Όπως ανέφερα,μου τη ζήτησε η Επιτροπή όταν είχα πάει για την έγκριση για να δουν ότι δεν είχα ξανακάνει προσπάθεια στο παρελθόν επειδή δε φαινόταν στο βιβλιάριο μου που ήταν "καινούργιο" αφού το είχα αντικαταστήσει.

Αυτή η βεβαίωση είναι πολύ απλό να στη δώσει το ΙΚΑ,πας απλά στα γραφεία στο γκισέ παροχών και ζητάς τη βεβαίωση δίνοντας τον αριθμό μητρώου.

Εμένα μου την έδωσαν αμέσως χωρίς καν να με ρωτήσουν τι τη θέλω..δικαίωμά μου είναι άλλωστε..

Είναι καλό να την έχεις και βγάλε και μια φωτοτυπία καλού κακού..

Τώρα βέβαια μαθαίνω ότι τη ζητάνε και στο φαρμακείο όταν πας για τα φάρμακα αν δουν ότι το βιβλιάριο έχει αντικατασταθεί,αλλά εγώ που πήγα εχθές και τα πήρα με ρώτησαν απλά αν είναι η πρώτη φορά και τους είπα ότι κράτησε η επιτροπή το χαρτί.

Εφόσον είχα ήδη πάρει την έγκριση απ΄την Επιτροπή εννοείται ότι το έλεγξαν,αλλιώς δεν θα μου την είχαν δώσει..

Αυτά..πάντως όσο νωρίτερα ξεμπερδέψεις τόσο το καλύτερο και έχε τα όλα μαζί να είσαι σίγουρη..;):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Petit bebe, ειχα διαβασει τοτε που το εγραφες για την βεβαιωση απο παροχες ικα για την απώλεια βιβλιαριου και εκδοσης νεου βιβλιαριου και επειδη ειχα και εγω την ιδια περιπτωση, πριν παω στο ραντεβου στη Πατρα, περασα απο ΙΚΑ της πολης μου για να το εχω και αυτο μαζι και εκει η υπαλληλος δεν μου το εφτιαξε γιατί ......."βαριοταν" ή τελος παντων μου τα μασησε...

4 μερες πριν το ραντεβου μας (29/10 ειχα ραντεβου), ανακοινωθηκε στο ιντερνετ απο ΕΟΠΥΥ οι νεες διευκρινησεις περι της διαδικασιας....Εκει ανεφερε οτι μονο στο φαρμακειο θα ζητανε βεβαιωση οτι δεν εχουμε ξαναπερασει απο τετοια διαδικασια ή να επιδεικνυουμε και το παλιο βιβιλιαριο...

 

Παω λοιπον στο ραντεβου για την εγκριση της επιτροπης, κατεθεσα ολα τα δικαιολογητικα (διχως να γινεται λογος για την απώλεια παλιου βιβλιαριου και εκδοσης νεου) και παίρνω την πολυποθητη εγκριση.

Συνταγογραφει ο γιατρος μου τα φαρμακα και μου γραφει 3000 μοναδες ενεσεων για τη προκληση ωορρηξιας. Τηλεφωνω στο φαρμακειο Πατρας για τις ενεσεις και μου ζητανε να περασω παλι απο επιτροπη ωστε στην εγκριση να συμπληρωθει οτι μου χορηγουνται οι 3.000 και όχι 2.500. Οποτε καταθετω ξανα στην επιτροπή σημειωμα του δικου μου γιατρου οτι χρειαζομαι 3000μοναδες και μαζι με βιβλιαριο και εγκριτικη αποφαση απο 29/10, μου συμπληρωνουν απο πανω το οκ για τις παραπανω μοναδες.

Παω και στο φαρμακειο και τα πηρα τα φαρμακα με την διορθωμενη εγκριτικη απόφαση αλλα εκει δεν μου εκαναν καθολου νιξη για το θεμα παλιου ή νεου βιβλιαριου!!!!!!!!!!!! ευτυχως γιατι παλι θα ειχα ταξιδι κλπ...

 

Οποτε λιγο πολυ το καθε υποκαταστημα και ο καθε υπαλληλος ναι μεν πρεπει να ακουλουθουν την εγκυκλιο, αλλα δεν σημαινει οτι ενημερωνονται για τις αλλαγες πριν απο εμας!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Petit bebe, ειχα διαβασει τοτε που το εγραφες για την βεβαιωση απο παροχες ικα για την απώλεια βιβλιαριου και εκδοσης νεου βιβλιαριου και επειδη ειχα και εγω την ιδια περιπτωση, πριν παω στο ραντεβου στη Πατρα, περασα απο ΙΚΑ της πολης μου για να το εχω και αυτο μαζι και εκει η υπαλληλος δεν μου το εφτιαξε γιατί ......."βαριοταν" ή τελος παντων μου τα μασησε...

4 μερες πριν το ραντεβου μας (29/10 ειχα ραντεβου), ανακοινωθηκε στο ιντερνετ απο ΕΟΠΥΥ οι νεες διευκρινησεις περι της διαδικασιας....Εκει ανεφερε οτι μονο στο φαρμακειο θα ζητανε βεβαιωση οτι δεν εχουμε ξαναπερασει απο τετοια διαδικασια ή να επιδεικνυουμε και το παλιο βιβιλιαριο...

 

Παω λοιπον στο ραντεβου για την εγκριση της επιτροπης, κατεθεσα ολα τα δικαιολογητικα (διχως να γινεται λογος για την απώλεια παλιου βιβλιαριου και εκδοσης νεου) και παίρνω την πολυποθητη εγκριση.

Συνταγογραφει ο γιατρος μου τα φαρμακα και μου γραφει 3000 μοναδες ενεσεων για τη προκληση ωορρηξιας. Τηλεφωνω στο φαρμακειο Πατρας για τις ενεσεις και μου ζητανε να περασω παλι απο επιτροπη ωστε στην εγκριση να συμπληρωθει οτι μου χορηγουνται οι 3.000 και όχι 2.500. Οποτε καταθετω ξανα στην επιτροπή σημειωμα του δικου μου γιατρου οτι χρειαζομαι 3000μοναδες και μαζι με βιβλιαριο και εγκριτικη αποφαση απο 29/10, μου συμπληρωνουν απο πανω το οκ για τις παραπανω μοναδες.

Παω και στο φαρμακειο και τα πηρα τα φαρμακα με την διορθωμενη εγκριτικη απόφαση αλλα εκει δεν μου εκαναν καθολου νιξη για το θεμα παλιου ή νεου βιβλιαριου!!!!!!!!!!!! ευτυχως γιατι παλι θα ειχα ταξιδι κλπ...

 

Οποτε λιγο πολυ το καθε υποκαταστημα και ο καθε υπαλληλος ναι μεν πρεπει να ακουλουθουν την εγκυκλιο, αλλα δεν σημαινει οτι ενημερωνονται για τις αλλαγες πριν απο εμας!!!!

 

 

Καλημέρα Ηλιοβασίλεμα. Το τι τραβάμε δεν λέγεται! Άκου λέει βαριόταν η υπάλληλος! Μάλλον άσχετη θα ήταν και δεν ήξερε καν τι της έλεγες γι'αυτό στα "μάσαγε"..Αυτό το χαρτί δεν θέλει τίποτα..κάνει ένα δευτερόλεπτο να βγει απ΄τον υπολογιστή και κάθε ασφαλισμένος έχει δικαίωμα να το ζητήσει για δικούς του λόγους κάθε φορά..ο υπάλληλος είναι υποχρεωμένος να το δώσει!

Τέλος πάντων..αυτό είναι άλλο κεφάλαιο που θέλει πολλή συζήτηση..

Εννοείται ότι εμείς που τρέχουμε τα μαθαίνουμε πρώτες αλλά είναι ανεπίτρεπτο να ταλαιπωρούν τον κόσμο ειδικά αν ταξιδεύει κιόλας από άλλες πόλεις!

 

Εγώ ανακεφαλαιώνω και λέω ότι πήγα επιτροπή Αθήνας,το χαρτί μου το ζήτησε η επιτροπή και όταν το πήγα μια εβδομάδα μετά μου το κράτησαν αυτοί. Μετά βγήκε αυτή η απόφαση που το θέλουν και στο φαρμακείο αλλά εφόσον είχα ήδη περάσει επιτροπή,είχα ελεγχθεί και είχα πάρει έγκριση δεν μπορούσαν στο φαρμακείο να μου αρνηθούν κάτι ή να φέρουν αντίρρηση..

 

Καλή δύναμη και σε σένα Ηλιοβασίλεμα,μακάρι αυτή να ήταν και η τελευταία ταλαιπωρία που τραβήξαμε και τώρα να έχουμε μόνο τα ευχάριστα!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Petit bebe!

 

Για την βεβαιωση ΙΚΑ σε περιπτωση νεου βιβλιαριου, ακριβώς, η υπάλληλος δεν θα ήξερε τι χαρτι ηταν αυτο και ενω της εξηγησα τον λογο που το θελω, μου ειπε ας μην προτρεχω κλπ...λες και αυτη θα πηγαινοερχοταν 40χμ περα δωθε και θα πιεζοταν ψυχολογικα! Τελικα ουτε το πηρα το χαρτι εκ των προτερων να το εχω μαζι μου , μηπως το ζητησουν αλλα ουτε που μου το ζητησαν στην επιτροπή Πάτρας, ουτε και στο φαρμακειο Πατρας!

 

Αυτα βεβαια που συνεβησαν στην καθεμια μας χωριστα , μπορει να συμβουν συνδυαστικα σε μια αλλη υποψηφια....

Εμεις τελικα διαβαζουμε και ενημερωνομαστε πιο άμεσα και πιο σωστά για την ισχυουσα εγκυκλιο και απο τις εμπειρεις που μοιραζομαστε εδω στο ΠΑΡΕΝΤΣ μπορουμε να προνοουμε και να γλυτωνουμε απο περριτη ταλαιπωρια!

 

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια και στις δυο μας!!!!! Και σίγουρα όταν καταφέρουμε τον στόχο μας, αυτη η ταλαιπωρια η διαδικαστικη μεσω ταμειων, θα ειναι το λιγοτερο που θα θυμομαστε.:D

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Petit bebe!

 

Για την βεβαιωση ΙΚΑ σε περιπτωση νεου βιβλιαριου, ακριβώς, η υπάλληλος δεν θα ήξερε τι χαρτι ηταν αυτο και ενω της εξηγησα τον λογο που το θελω, μου ειπε ας μην προτρεχω κλπ...λες και αυτη θα πηγαινοερχοταν 40χμ περα δωθε και θα πιεζοταν ψυχολογικα! Τελικα ουτε το πηρα το χαρτι εκ των προτερων να το εχω μαζι μου , μηπως το ζητησουν αλλα ουτε που μου το ζητησαν στην επιτροπή Πάτρας, ουτε και στο φαρμακειο Πατρας!

 

Αυτα βεβαια που συνεβησαν στην καθεμια μας χωριστα , μπορει να συμβουν συνδυαστικα σε μια αλλη υποψηφια....

Εμεις τελικα διαβαζουμε και ενημερωνομαστε πιο άμεσα και πιο σωστά για την ισχυουσα εγκυκλιο και απο τις εμπειρεις που μοιραζομαστε εδω στο ΠΑΡΕΝΤΣ μπορουμε να προνοουμε και να γλυτωνουμε απο περριτη ταλαιπωρια!

 

Καλή δύναμη και καλή συνέχεια και στις δυο μας!!!!! Και σίγουρα όταν καταφέρουμε τον στόχο μας, αυτη η ταλαιπωρια η διαδικαστικη μεσω ταμειων, θα ειναι το λιγοτερο που θα θυμομαστε.:D

 

 

Καλό μεσημέρι Ηλιοβασίλεμα!

 

Ακριβώς όπως τα λες είναι! Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ίσως η επιτροπή Πάτρας να ήταν λίγο πιο ελαστική με τα χαρτιά..Πάντως αν κάτι περάσει από εγκύκλιο αργά ή γρήγορα θα πρέπει να το εφαρμόσουν όλοι..

Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου ζητήσουν κάθε φορά και φυσικά αν τα έχεις όλα μαζί σου γλυτώνεις την ταλαιπωρία ειδικά αν πρέπει να ταξιδέψεις.

Όπως είπες κι εσύ είναι και θέμα σε ποιόν θα πέσεις..

 

Τώρα αυτό που σου συνέβη με την υπάλληλο του ΙΚΑ θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο γιατί δείχνει καθαρά πόσο ανημέρωτοι και ακατάλληλοι είναι κάποιοι στα πόστα που βρίσκονται και τους πληρώνουμε κι από πάνω!

Δε νοείται να ζητάς ένα κοινό χαρτί που θα μπορούσε να το ζητήσει ο καθένας για χίλιους λόγους και να μην ξέρει ο υπάλληλος τι χαρτί είναι αυτό!

Αυτό είναι άσχετο με την δική μας περίπτωση και δεν χρειάζεται ειδική γνώση για να το καταλάβεις..Άσε που σαν υπεύθυνοι θα έπρεπε να ξέρουν τα πάντα!

Απ'τη στιγμή που λες θέλω βεβαίωση επιδόματος για οτιδήποτε,αν μπει ο υπάλληλος στην καρτέλα του ασφαλισμένου με τον αριθμό μητρώου βλέπει αυτόματα ότι επιδόματα έχει πάρει ή όχι για οποιοδήποτε λόγο.

Δεν έχει καμία σχέση για ποιόν λόγο το ζητάς.

π.χ. εγώ δεν έχω πάρει ποτέ μου επίδομα για κάποιο λόγο και απλά το χαρτί που μου έβγαλε ήταν κενό,δείχνοντας το ιστορικό μου.

Αυτό δείχνει πόσο άσχετη ήταν η υπάλληλος,απορώ τι γνώσεις έχει και πως πήρε τη θέση που δουλεύει..τέλος πάντων..

 

Ας μην κουραζόμαστε όμως άλλο με αυτά,όπως είπες αυτά θα ξεχαστούν όταν θα έχουμε αγκαλιά το μωράκι ή τα μωράκια μας και θα τα λέμε συχνά στο parents!! :D;)

Καλή Κυριακή!!:-P

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!χαθηκα λιγακι λογω πολυς δουλειας!

petit bebe σε ευχαριστω για την ενημερωση σου οσον αφορα τον γιατρο!!

σε ενα κεντρο που ειχα ρωτησει μου ειπαν οτι το παραπεμπτικο το υπογραφουν και το συμπληρωνουν οι ιδιοι μαζι με την διαγνωση που πρεπει να μου δωσουν και μετα παω στην επιτροπη.δλδ δεν χρειαζεται να παω καν σε γιατρο του Ικα.

εσυ αν επιτρεπεται σε ποιον γιατρο κανεις την εκωσωματικη σου!αν σου ειναι ευκολο στειλτο μου με πμ!καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια.

 

Ετοιμαζομαι για δευτερη εξωσωματικη και μαζευω τα χαρτια για την επιτροπη.

 

Στο εγγραφο του ΕΟΠΠΥ αναφερει οτι αν το σπερμοδιαγραμμα ειναι πανω απο 1.000.000/ml πρεπει να εχουμε και γνωματευση ουρολογου.

Εμεις ανηκουμε σε αυτη την κατηγορια. Και πιο συγκεκριμενα αυτο ειναι το προβλημα υπογονιμοτητας μας το 'σπερμα', ευτυχως δεν εχω καποιο προβλημα που να περιπλεκει την κατασταση.

 

Ειναι καμια σας σε αυτη την κατηγορια; Υπαρχει περιπτωση να μην το δεχτει η επιτροπη;

 

Το αστειο της υποθεσης πριν 2 χρονια το σπερμοδιαγραμμα ηταν χειροτερο 500000/ml. Ετσι που τα εχουν κανει δεν ξερουμε τι να κανουμε. Να χαρουμε που ειναι λιγο καλυτερο ή να στεναχωρηθουμε που η επιτροπη μπορει να το δει στραβα :-(.

 

Περιμενω γνωμες, ευχαριστω.

Fvz8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Sad sam εμεις ειχαμε το ιδιο θεμα, δν θα εχεις προβλημα...ΑΝ γινουν ξανα επιτροπες....εγω ειχα επιτροπη 21/11, δν εγινε ποτε λογω απεργιας γιατρων. Γενικα τα ιατρεια ΙΚΑ θα κλεισουν κ οι γιατροι θα πανε στα νοσοκομεια κ κανεις δε ξερει τι θα γινει με τις επιτροπες...αυτα τα ξερω απο ανθρωπο που δουλευει στο ΙΚΑ. αν κ οταν κλεινεις ραντεβου δινεις το τηλ σου, δν μας πηραν ποτε τηλ για ακυρωση γιατι επροκειτο για απεργια κ μαλιστα διαρκειας μεχρι να κλεισουν δια νομου τα ιατρεια ΙΚΑ. Ψαξτο κι εσυ. Δυστυχως, θα πρεπει να πληρωσουμε τα φαρμακα μας(εκτος οοοολων των αλλων).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα. Θα ήθελα να σας ρωτησω κατι αν γνωριζετε. Περασα επιτροπη με θετικι αποτέλεσμα το καλοκαίρι του 2013. Εκανα την 1η εξωσωματικη τον Οκτώβριο. Μπορω να προμηθευτω φαρμακα με το ιδιο χαρτι για 2η προσπαθεια κ αν ναι γνωρίζετε με ποιον τροπο?

ryg7p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα παρεις τη συνταγη (ξανα) απο το κεντρο που θα κανεις την εξωσωματικη,

ο γιατρος σου θα την συνταγογραφησει ηλεκρονικα,

με το βιβλιαριο σου και την εγκριτικη αποφαση (θα τη βγαλεις και φωτοτυπια, αυτην θα κρατησουν στο φαρμακειο) και τις συνταγες

θα πας στο φαρμακειο του ικα και θα παρεις τα φαρμακα. παρ'τους ενα τηλεφωνο πιο πριν για να εχουν τα φαρμακα και μετα θα παρεις τις συνταγες, γιατι μπορει να ληγουν συντομα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, κορίτσια!

Να ρωτήσω όσες κατέθεσαν ήδη τα δικαιολογητικά τους για την καταβολή δαπάνης-επιδόματος από τον ΕΟΠΥΥ, μετά από πόσο χρονικό διάστημα το πήραν; Δεν ξέρω αν επηρεάζει, αλλά ο ασφαλιστικός μου φορέας είναι ο ΟΑΕΕ.

Ευχαριστώ!:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, κορίτσια!

Να ρωτήσω όσες κατέθεσαν ήδη τα δικαιολογητικά τους για την καταβολή δαπάνης-επιδόματος από τον ΕΟΠΥΥ, μετά από πόσο χρονικό διάστημα το πήραν; Δεν ξέρω αν επηρεάζει, αλλά ο ασφαλιστικός μου φορέας είναι ο ΟΑΕΕ.

Ευχαριστώ!:)

 

Καλησπέρα !!

 

Έχω πάρει 3 φορες το επίδομα. Το ΙΚΑ πληρώνει κάθε 1 και 15 του μηνα.

 

Και στις 3 φορες τα πήρα στην ώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΗΝ 1Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΟΝ κο. ΜΑΝΤΟΥΔΗ ΕΥΡΙΠΙΔΗ.

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΡΙΣΩ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΝΟΥΛΑ.

 

ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

1) 1 κουτι GONAL -F 900IU/1,5ml η οποια ληγει τον Ιουνιο του 2014

2) 2 κουτια CETROTIDE 0.25mg οπου το ενα ληγει τον Ιουνιο 2014 και το αλλο τον Ιανουαριο του 2015

3) 2 κουτια DARONDA 14mg/2,8ml οπου ληγουν τον τελος Μαρτίου του 2014.

 

οποια κοπελα ενδιαφερεται ας μου στειλει μηνυμα τον αριθμο τηλεφωνου της ωστε να επικοινωνησω για το πως θα τα παραλαβη, επισημαινω και παλι οτι τις χαριζω.

 

ελπιζω και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου η κοπελα που θα τις παρει να εχει την ιδια τυχη με εμενα και σε 9μηνες να κρατα στην αγκαλια της το αγγελουδι της!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥΠΟΘΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!

ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ, ΑΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΟΛΕΣ ΕΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!

 

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΗΝ 1Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΜΠΤΟ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΤΟΝ ΙΑΤΡΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ Α ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΤΟΝ κο. ΜΑΝΤΟΥΔΗ ΕΥΡΙΠΙΔΗ.

ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΡΙΣΩ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΝΟΥΛΑ.

 

ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΕΝΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

1) 1 κουτι GONAL -F 900IU/1,5ml η οποια ληγει τον Ιουνιο του 2014

2) 2 κουτια CETROTIDE 0.25mg οπου το ενα ληγει τον Ιουνιο 2014 και το αλλο τον Ιανουαριο του 2015

3) 2 κουτια DARONDA 14mg/2,8ml οπου ληγουν τον τελος Μαρτίου του 2014.

 

οποια κοπελα ενδιαφερεται ας μου στειλει μηνυμα τον αριθμο τηλεφωνου της ωστε να επικοινωνησω για το πως θα τα παραλαβη, επισημαινω και παλι οτι τις χαριζω.

 

ελπιζω και ευχομαι μεσα απο την καρδια μου η κοπελα που θα τις παρει να εχει την ιδια τυχη με εμενα και σε 9μηνες να κρατα στην αγκαλια της το αγγελουδι της!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα,

Έμαθα ότι οι επιτροπές ξαναρχισαν να λειτουργούν. Εχούμε κανέναν που προσπάθησε να κλείσει ραντεβού? Πόσο καιρό μετα κλείνουν το ραντεβού? Αυτό που γράφουν για το σπερμοδιάγραμμα απο νοσοκομείο είναι αυστηρό ή τελικά θα δεχτουν και τα 2 σπερμοδιαγραμματα απο ιδιωτικά αλλά διαφορετικά εργαστήρια?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!

Και χρόνια πολλά!!!

 

Γνωρίζετε τι γίνεται με την επιτροπή???

Σηκώνει κανείς το τηλέφωνο???

Και μετά πόσους μήνες κλείνουν ραντεβού?

Εγώ είχα κλείσει τον περασμένο Οκτώβρη για

Ιούνιο αλλά μου είπαν ότι δεν ισχύουν τα παλιότερα

ραντεβού.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!

Και χρόνια πολλά!!!

 

Γνωρίζετε τι γίνεται με την επιτροπή???

Σηκώνει κανείς το τηλέφωνο???

Και μετά πόσους μήνες κλείνουν ραντεβού?

Εγώ είχα κλείσει τον περασμένο Οκτώβρη για

Ιούνιο αλλά μου είπαν ότι δεν ισχύουν τα παλιότερα

ραντεβού.

 

Ευχαριστώ!

 

Εγώ παίρνω τηλέφωνο εδώ και μια εβδομάδα και συνέχεια είναι κατειλημμένο!!!!νομίζω ότι μας κοροϊδεύουν!!!είναι ντροπή να έχουν μόνο μια τηλεφωνική γραμμή για ολόκληρη την Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κορίτσια, αναζητώ επειγόντως φαρμακα εγκυμοσυνης GONAL H MENOPUR.Δυστυχώς σαν ανεργη δεν μπορω να τα γράψω σε βιβλιάριο για να πληρώσω μόνο συμμετοχή. .Αν οποιαδήποτε κοπέλα έχει στη διάθεσή της απο πριν περισσεούμενεςπου δεν τις χρειάζεται πλέον και μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα αφάνταστα,βρίσκομαι σε μεγάλη ανάγκη!!!!!!!!!​ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!! 6971843391

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, τελικά έπιασα γραμμή και μου έκλεισαν ραντεβού τέλη Μαΐου, να παίρνετε νωρίς το πρωί τηλέφωνο είναι πιθανότερο να πετύχετε να πιάσετε γραμμή,καλή επιτυχία σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...