Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Καταρχήν μην αγχώνεσαι γιατί θα χρειαστεί υπομονή και αναμονή μέχρι να φτάσεις εκεί.

Το ραντεβού με την επιτροπή είναι καλό να το κλείσεις από τώρα γιατί θα περάσουν 3-4 μήνες μέχρι να πας εκεί.

Στο ενδιάμεσο πρέπει εσύ και ο σύζυγός σου να κάνετε τις εξετάσεις σας και μόλις τις μαζέψετε όλες θα πάτε απ' τον γιατρό του ΕΟΠΥΥ να τις δει και να σας δώσει το παραπεμπτικό για την Επιτροπή.

 

Λοιπόν εδώ σου παραθέτω ένα link για να δεις αναλυτικά τι θα χρειαστείς¨

http://www.neogenesis.gr/eopyy/eopyy-ivf.html

Έχει και τα τηλέφωνα της επιτροπής για να κλείσεις ραντεβού.

 

Ότι άλλη απορία έχεις μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και όλα θα πάνε καλά.:)

ΣΕ ευχαριστω πολυ!! Να είσαι καλα!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νέες αλλαγές στην διαδικασία από 25/10!!!!!! Άλλαξαν και τα έντυπα παραπομπής, τουλάχιστον αυτό της πρόκλησης!!!!

Ενημερωθείτε κορίτσια!!!

 

 

http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%92%CE%9B%CE%9B3%CE%9F%CE%9E7%CE%9C-%CE%92%CE%9E%CE%A5-signed%2025-10-2013.pdf

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια γρήγορη ερώτηση...

Την Παρασκευή περνάω επιτροπή για την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής που θα κάνουμε με τον άντρα μου. Το πρόβλημα το έχω εγώ και αυτό είναι μια κλειστή σάλπιγγα η οποία προέκυψε από προχωρημένη ενδομητρίωση που τελικά την χειρούργησα και μέχρι σήμερα όλα καλά. Ο γιατρός στο παρεπεμτικό προς την επιτροπή έγραψε οτι το θέμα που έχω είναι σαλπιγγικό. Το θέμα που έχω είναι μήπως με κόψουν αν δουν οτι έχω χειρουργηθεί για ενδομητρίωση και μου ζητήσουν παραπάνω εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια γρήγορη ερώτηση...

Την Παρασκευή περνάω επιτροπή για την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής που θα κάνουμε με τον άντρα μου. Το πρόβλημα το έχω εγώ και αυτό είναι μια κλειστή σάλπιγγα η οποία προέκυψε από προχωρημένη ενδομητρίωση που τελικά την χειρούργησα και μέχρι σήμερα όλα καλά. Ο γιατρός στο παρεπεμτικό προς την επιτροπή έγραψε οτι το θέμα που έχω είναι σαλπιγγικό. Το θέμα που έχω είναι μήπως με κόψουν αν δουν οτι έχω χειρουργηθεί για ενδομητρίωση και μου ζητήσουν παραπάνω εξετάσεις.

 

Γειά σου @Σπουργιτάκι! Απλά να ρωτήσω αν έχεις κάνει σαλπιγγογραφία μετά την επέμβαση που έκανες και αν ναι σε τι κατάσταση δείχνει η σάλπιγγα τώρα? Αν είναι όλα καθαρά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια γρήγορη ερώτηση...

Την Παρασκευή περνάω επιτροπή για την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής που θα κάνουμε με τον άντρα μου. Το πρόβλημα το έχω εγώ και αυτό είναι μια κλειστή σάλπιγγα η οποία προέκυψε από προχωρημένη ενδομητρίωση που τελικά την χειρούργησα και μέχρι σήμερα όλα καλά. Ο γιατρός στο παρεπεμτικό προς την επιτροπή έγραψε οτι το θέμα που έχω είναι σαλπιγγικό. Το θέμα που έχω είναι μήπως με κόψουν αν δουν οτι έχω χειρουργηθεί για ενδομητρίωση και μου ζητήσουν παραπάνω εξετάσεις.

 

Σπουργιτάκι, γεια χαρά!

εγώ μετά τη σαλπιγγογραφία, χρειάστηκε να κάνω υστεροσκόπηση γιατί κάτι φαινόταν στη μήτρα.

Ο γιατρός στην επιτροπή όταν είδε τη σαλπιγγογραφία με ρώτησε αν έκανα υστεροσκοπηση. Του είπα ναι, με ρώτησε τι έδειξε και του εξήγησα. Δεν ζήτησε να δει κάτι. Ωστόσο είχα μαζί μου τη διάγνωση μετά την υστεροσκόπηση και τη διάγνωση μετά την θεραπεία που έκανα.

Αλλά μην αγχώνεσαι, όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να είμαι πιο ξεκάθαρη. Το 2011 χειρουργήθηκα για ενδομητρίωση όπου και ο γιατρός εκεί διαπίστωσε μια κλειστή σάλπιγγα. Την σαλπιγγογραφία την έκανα τον Απρίλιο που μας πέρασε όπου και αυτή δεν δείχνει κάποιο άλλο πρόβλημα πέραν της κλειστής σάλπιγγας. Στο παραπεμπτικό ο γιατρός μου γράφει λοιπόν οτι το πρόβλημα είναι μόνο σαλπιγγικό και δεν αναφέρει από που προέκυψε. Να το αναφέρω μόνη μου οτι δλδ η σάλπιγγα καταστράφηκε από την ενδομητρίωση ή όχι κοριτσια τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι πιο ξεκάθαρη. Το 2011 χειρουργήθηκα για ενδομητρίωση όπου και ο γιατρός εκεί διαπίστωσε μια κλειστή σάλπιγγα. Την σαλπιγγογραφία την έκανα τον Απρίλιο που μας πέρασε όπου και αυτή δεν δείχνει κάποιο άλλο πρόβλημα πέραν της κλειστής σάλπιγγας. Στο παραπεμπτικό ο γιατρός μου γράφει λοιπόν οτι το πρόβλημα είναι μόνο σαλπιγγικό και δεν αναφέρει από που προέκυψε. Να το αναφέρω μόνη μου οτι δλδ η σάλπιγγα καταστράφηκε από την ενδομητρίωση ή όχι κοριτσια τι λετε?

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται να αναφέρεις πώς καταστράφηκε η σάλπιγγα. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να αχρηστευτεί η σάλπιγγα. Εμένα η σάλπιγγα καταστράφηκε από εξωμήτριο κύηση. Δε με ρώτησαν και δεν τους είπα. Δε νομίζω ότι θα σε ρωτήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Η αλήθεια είναι οτι έχω αγχωθεί αρκετά με την επιτροπή.Μια φίλη που πέρασε και αυτή πρόσφατα μου έλεγε οτι πριν από αυτήν ήταν μια κοπέλα η οποία τους είπε οτι έχει μια κλειστή σάλπιγγα και την απέριψαν λέγοντας της οτι με μια κλειστή σάλπιγγα μπορείς και μόνη σου. Τι να πώ? Ελπίζω να με περάσουν και να μην βρούν κανένα εμπόδιο γιατί είναι πανάκριβα και αυτά τα φάρμακα. Αυτοί εκτός από τα φάρμακα σου δικαιολογούν και τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί εκτός από τα φάρμακα σου δικαιολογούν και τίποτα άλλο?

 

Παίρνουμε κι ένα επίδομα (300 κάτι ευρώ) αφού ολοκληρωθεί και η εμβρυομεταφορά, νομίζω. Δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη την προσπάθεια και δεν το ξέρω καλά. Αλλά και τα φάρμακα δεν είναι λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Παίρνουμε κι ένα επίδομα (300 κάτι ευρώ) αφού ολοκληρωθεί και η εμβρυομεταφορά, νομίζω. Δεν έχω ολοκληρώσει ακόμη την προσπάθεια και δεν το ξέρω καλά. Αλλά και τα φάρμακα δεν είναι λίγο...

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου και όλα να πάνε καλά. Για μένα είναι η πρώτη εξωσωματική. Γι αυτό και οι πολλές απορίες και άλλες τόσες. Σαφώς και τα φάρμακα δεν είναι λίγο. Συμφωνώ απόλυτα. Έχω το άγχος που μου δημιουργεί η ενδομητρίωση και οι επιπτώσεις της στην εξωσωματική, έχω και το άγχος της επιτροπής. Μακάρι όλες οι κοπέλες να έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου και όλα να πάνε καλά. Για μένα είναι η πρώτη εξωσωματική. Γι αυτό και οι πολλές απορίες και άλλες τόσες. Σαφώς και τα φάρμακα δεν είναι λίγο. Συμφωνώ απόλυτα. Έχω το άγχος που μου δημιουργεί η ενδομητρίωση και οι επιπτώσεις της στην εξωσωματική, έχω και το άγχος της επιτροπής. Μακάρι όλες οι κοπέλες να έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα...

 

Κι εγώ σου εύχομαι καλή επιτυχία! κι εμένα είναι η 1η μου προσπάθεια και πριν περάσω επιτροπή είχα λίγο άγχος γιατί φοβόμουν μήπως κάτι πάει στραβά και δεν πάρω την έγκριση.

Καλή ευκολία και επιτυχία να έχουμε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Νέες αλλαγές στην διαδικασία από 25/10!!!!!! Άλλαξαν και τα έντυπα παραπομπής, τουλάχιστον αυτό της πρόκλησης!!!!

Ενημερωθείτε κορίτσια!!!

 

 

http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%92%CE%9B%CE%9B3%CE%9F%CE%9E7%CE%9C-%CE%92%CE%9E%CE%A5-signed%2025-10-2013.pdf

 

Ηλιοβασηλεμα τι κανεις?τλκ περασες την εεπιτροπη στην Πατρα?αυτο που αναρτησες γραφει σπερμοδιαγρμμα 12 μηνων???τι ειναι τουτο παλι???

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!!

 

Καραμέλα καλά είσαι; Σήμερα ήταν το ραντεβου μου στην επιτροπη της Πατρας για προκληση ωορρηξιας! Καταθέσαμε στην γραμματεια της επιτροπής τα δικαιολογητικα μας και περιμεναμε ολες οι υποψηφιες (οι περισσότερες ημασταν με τους αντρες μας ή με μαμαδες κλπ) εξω στον διαδρομο και ηρθαν οι 3 γυναικολογοι της επιτροπής και αρχισαν να μελετουν τις αιτησεις. Φωναζαν μεσα στο δωματιο οσες κοπελες ηθελαν να τους διευκρινησουν κατι, ειχαν ελλειψεις και τους εδιναν αναβολη (να φερουν οτι αλλο τους λειπει εντος λιγων ημερων! και οχι να κλεισουν εκ νεου ραντεβου). Στο τελος μας φωναξαν ολες τις υπολοιπες μαζι και μπηκαμε και μας ειπαν οτι πήραμε την εγκριση για τις 2 προσπάθειες μεσα σε 12 μηνες! Στο τελος μας καλουσαν μια μια και μας εδιναν την εγκριτικη αποφαση και το βιβλιαριο μας!!!

Μας πήρε η ολη διαδικασια σχεδον 4,5 ωρες αλλά ευτυχως την πήρα την εγκριση και τωρα αναμενω το ραντεβου μου με τον γιατρο μου για να δουμε πότε και πώς θα προχωρησουμε!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια και αγόρα. Είμαι νέα στο φόρουμ και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την αγωνία μου. Προσπαθώ εδώ και 3 εβδομάδες να κλείσω ραντεβού στην Αθηνα για να περασω απο την επιτροπή και εδω και 3 βδομαδες δε σηκωνει κανεις το τηλεφωνο. Παιρνω τηλέφωνο από τις 9 το πρωι ως τις 2 το μεσημερι. Και ενω χτυπαει η γραμμη δε το σηκώνει κανεις. Υπάρχει κάποιο προβλημα; Γνωρίζει κανείς κατι περισσοτερο; Ειμαι απο νησί και ειναι δύσκολη η μετακίνηση μονο και μονο για να παω απο κοντα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αμαντα απο ποιο νησι θα έρθεις; Υπάρχουν και αλλου επιτροπες Εοπυυ που θα σε εξυπηρετησουν πιο αμεσα, διχως αναμονη πολλων μηνων!!!

Πέρα απο Αθηνα, Πατρα και Θεσ/κη, υπαρχουν και νεες επιτροπες αλλου!

Μηπως σε εξυπηρετει καποια αλλη καλυτερα;

 

http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CE%BE%CF%89%CF%83%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82%2017-07-2013.pdf

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρισκομαι στο νησι της Ναξου και με παρεπεμψαν στης Αθηνας την επιτροπη; Αληθεια μπορω και σε αλλων περιοχων τις επιτροπες να περασω; Υπαρχει περιπτωση να μη μου το επιτρεψουν αφου υπαγομαι στης Αθηνας;

 

Σας υπερ-ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας και σε αλλη επιτροπή απο εκει που ανηκεις!!!!!

Και εγω στην Αθηνα ανηκα, αλλα η επιτροπη της Πατρας ειναι μολις 30χμ απο την πολη μου, οποτε ηταν αδικο να ταλαιπωρηθω να παω στην Αθηνα αντι της Πατρας!

 

Παιρνεις τηλεφωνο στην επιτροπή που σε βολευει και τους λες οτι θα ερθεις απο Ναξο και αυτοι σου λενε οκαν σε δεχονται ή οχι!!!!!!!!!

 

(το τηλεφωνο της Πατρας το εχω να στο δωσω αν θελεις και οι υπαλληλοι ειναι ευγενικοτατοι!!!)

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μραβο Ηλιοβασίλεμα!!καλη αρχη να έχεις και καλη επιτυχία!!

αμαντα, το ιδιο ειχα παθει και εγω!επαιρνα τηλ.στην Αθηνα και δεν το σηκωνε κανεις!

τλκ πηρα στην Λαρισα γιατι εκει βρηκα πιο κοντινη ημερομηνια!και εμενα μου ειχαν πει στο τηλ. οτι μπορω να παω σε οποιαδηποτε επιτροπη!

σχετικα με τις εξετασεις αν μπορει να με βοηθησει καποιο κοριτσοπουλο:

1)ο ανοσολογικος ελεγχος πρεπει να ειναι τριμηνου ή εξαμηνου?

2)το υπερηχογραφημα μπορει να ειναι οποιαδηποτε μερα του κυκλου μας?

3)οι ορμονολοκιες πρεπει και αυτες να ειναι συγκεκριμενη μερα του κυκλου μας?

4)οταν μαζεψουμε ολες τις εξετασεις παμε στον δικο μας γιατρο με το παραπεμπτικο ή στο γιατρο του ικα??

αυτα εν ολιγοις!μια βοηθεια !!

Link to comment
Share on other sites

Καραμέλα καλή επιτυχία και σε σένα!!! Πότε εχεις το ραντεβού;

 

 

  • Ο υπέρηχος μπορεί να ειναι οποιαδηποτε μερα του κύκλου και τελευταίου εξαμήνου με γνωμάτευση γυναικολόγου!

 

  • Για τον ανοσολογικο δεν ξερω, γιατι εγω περασα από την επιτροπή για πρόκληση ωορρηξιας και όχι εξωσωματική.

 

  • Οι ορμονολογικές νομίζω έτσι και αλλιώς γίνονται 2η-5η μέρα κυκλου...

 

  • Το ειδικό παραπεμπτικο που το πήρα τελευταίες μέρες, πήγα στον γυναικολογο του ΙΚΑ για να ειμαι 100% σιγουρη, αλλα δεν "προσεξε" οτι άλλαξε το εντυπο και δεν ενδιαφέρθηκε να με εξυπηρετησει ανεπίσημα, όπως εκανε ο ιδιωτης γυναικολογος μου και μου το εφτιαξε εκεινος στο παρα πεντε το νεο εντυπο! Το δεχτηκαν μια χαρα και μαλιστα η κοπελα πριν την επιτροπή, μου ειπε οτι δεχονται απ οποιον γυναικολογο μπορει να συνταγογραφησει τα φαρμακα και επομενως ειναι πιστοποιημενος!

 

  • Μην ξεχάσετε την ληξιαρχική πράξη τελευταίου εξαμήνου.

 

  • Και ειδα και άκουσα οτι ζητουσαν ιστορικο αναλυτικο/ γνωμάτευση του γυναικολόγου για το επακριβες πρόβλημα που εχει η κάθε αιτούσα, εκτός του υπερηχου που εγραφε ο γυναικολογος επιγγραμματικα τι εχεις...

 

  • Το σημαντικό είναι, ότι έδιναν αναβολή για να καταθέσεις τα συμπληρωματικά δικαιολογητικά που ήθελαν σε σύντομο χρονικό διάστημα και όχι να κλείσεις εκ νεου άλλο ραντεβού!

 

  • Τέλος κάλλιστα μπορεις να τηλεφωνησεις ξανα για επιβεβαιωση δικαιολογητικων στην Λαρισσα !!!! Εμενα τουλαχιστον οι 2 υπάλληλοι της Πατρας που απαντουν στα τηλεφωνα και δεχονταν τα χαρτια μας, πριν ερθει η επιτροπή, ήταν ευγενικοτατοι ακομη και στο τηλεφωνο!

Αυτα......Και αν όλα πανε καλά, παίρνεις εγκριση για τις 2 πρώτες προσπάθειες εντος 12 μηνων, που πρέπει να γινουν οποιαδηποτε στιγμη (καταργηθηκε το πρωτο τριμηνο απο την ημ. εγκρισης) με μεταξυ τους αποσταση 4μηνες τουλαχιστον.

 

 

 

Καλη επιτυχία κορίτσια!!!!!!!!!!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καραμέλα καλή επιτυχία και σε σένα!!! Πότε εχεις το ραντεβού;

 

 

  • Ο υπέρηχος μπορεί να ειναι οποιαδηποτε μερα του κύκλου και τελευταίου εξαμήνου με γνωμάτευση γυναικολόγου!

 

  • Για τον ανοσολογικο δεν ξερω, γιατι εγω περασα από την επιτροπή για πρόκληση ωορρηξιας και όχι εξωσωματική.

 

  • Οι ορμονολογικές νομίζω έτσι και αλλιώς γίνονται 2η-5η μέρα κυκλου...

 

  • Το ειδικό παραπεμπτικο που το πήρα τελευταίες μέρες, πήγα στον γυναικολογο του ΙΚΑ για να ειμαι 100% σιγουρη, αλλα δεν "προσεξε" οτι άλλαξε το εντυπο και δεν ενδιαφέρθηκε να με εξυπηρετησει ανεπίσημα, όπως εκανε ο ιδιωτης γυναικολογος μου και μου το εφτιαξε εκεινος στο παρα πεντε το νεο εντυπο! Το δεχτηκαν μια χαρα και μαλιστα η κοπελα πριν την επιτροπή, μου ειπε οτι δεχονται απ οποιον γυναικολογο μπορει να συνταγογραφησει τα φαρμακα και επομενως ειναι πιστοποιημενος!

 

  • Μην ξεχάσετε την ληξιαρχική πράξη τελευταίου εξαμήνου.

 

  • Και ειδα και άκουσα οτι ζητουσαν ιστορικο αναλυτικο/ γνωμάτευση του γυναικολόγου για το επακριβες πρόβλημα που εχει η κάθε αιτούσα, εκτός του υπερηχου που εγραφε ο γυναικολογος επιγγραμματικα τι εχεις...

 

  • Το σημαντικό είναι, ότι έδιναν αναβολή για να καταθέσεις τα συμπληρωματικά δικαιολογητικά που ήθελαν σε σύντομο χρονικό διάστημα και όχι να κλείσεις εκ νεου άλλο ραντεβού!

 

  • Τέλος κάλλιστα μπορεις να τηλεφωνησεις ξανα για επιβεβαιωση δικαιολογητικων στην Λαρισσα !!!! Εμενα τουλαχιστον οι 2 υπάλληλοι της Πατρας που απαντουν στα τηλεφωνα και δεχονταν τα χαρτια μας, πριν ερθει η επιτροπή, ήταν ευγενικοτατοι ακομη και στο τηλεφωνο!

Αυτα......Και αν όλα πανε καλά, παίρνεις εγκριση για τις 2 πρώτες προσπάθειες εντος 12 μηνων, που πρέπει να γινουν οποιαδηποτε στιγμη (καταργηθηκε το πρωτο τριμηνο απο την ημ. εγκρισης) με μεταξυ τους αποσταση 4μηνες τουλαχιστον.

 

 

 

Καλη επιτυχία κορίτσια!!!!!!!!!!!!!

 

Ευχαριστω πολυ Ηλιοβασίλεμα!εμενα το ραντεβου αργει ακομη!εχω για 13/02/14!!

Θεωρητικα πλεον ποιος ειναι ο γιατρος μου?αυτος που ειναι στο κεντρο εξωσωματικης ή εκείνος που πηγαινω?εχω μπερδευτει σε αυτο!

στην εγκυκλιο γραφει οτι μπορει να υπαρχει υπογραφη και ακτινολογου στο υπερηχογραφημα.

οσον αφορα την γνωματευση που ζητουσαν , δεν το ηξερα!οποτε θα το εχω και αυτο ετοιμο για παν ενδεχομενο!

λογικα θα ξερουν και στο κεντρο να με κατατοπισουν, οποτε θα τους κανω ενα τηλ.απο εβδομαδα!αλλωστε εχω πολυ καιρο ακομη μεχρι να ετοιμασω τα χαρτια μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Ηλιοβασίλεμα!εμενα το ραντεβου αργει ακομη!εχω για 13/02/14!!

Θεωρητικα πλεον ποιος ειναι ο γιατρος μου?αυτος που ειναι στο κεντρο εξωσωματικης ή εκείνος που πηγαινω?εχω μπερδευτει σε αυτο!

στην εγκυκλιο γραφει οτι μπορει να υπαρχει υπογραφη και ακτινολογου στο υπερηχογραφημα.

οσον αφορα την γνωματευση που ζητουσαν , δεν το ηξερα!οποτε θα το εχω και αυτο ετοιμο για παν ενδεχομενο!

λογικα θα ξερουν και στο κεντρο να με κατατοπισουν, οποτε θα τους κανω ενα τηλ.απο εβδομαδα!αλλωστε εχω πολυ καιρο ακομη μεχρι να ετοιμασω τα χαρτια μου!

 

 

Καραμελα εσυ θα τα ετοιμασεις τα χαρτια σου αλλα τελη Γεναρη εως και παραμονες του ραντεβου σου θα εισαι σε επιφυλακη , μην τυχον αλλαξει παλι κατι στην εγκυκλιο και τρεχεις....

Εγω για παραδειγμα την ληξιαρχικη πραξη την ειχα μαζι μου, αν και δεν την ζητουσαν επισημα για την προκληση ωορρηξιας. Και ετυχε να γινει αλλαγη και να την ζητανε πλεον και επισημα την Παρασκευη πριν το ραντεβου μου, που ειχα την Τριτη και ενω μεσολαβουσε σαβ.κο και αργια την Δευτερα....Δηλαδη φανηκα τυχερη και το ειχα μαζι μου!!!!

 

Α! και κατι αλλο που εμενα δεν μου το ζητησαν στη Πατρα, αλλα στην Αθηνα διαβασα απο μια κοπελα οτι της το ζητησαν: αν εχειις βιβλιαριο νεο πχ απο απωλεια, θελουν βεβαιωση οτι δεν εχεις παρει ξανα απο εοπυυ επιδομα κλπ.....

Στην εγκυκλιο αυτη την τελευταια στις 25/10, αναφερει οτι αυτη η βεβαιωση χρειαζεται στο φαρμακειο κατα την ληψη των φαρμακων και οχι στο ραντεβου της επιτροπής...εγω πηγα να την παρω την βεβαιωση να την εχω μηπως μου την ζητησουν, αλλα δεν μου εδωσαν κατι απο ικα της περιοχης μου.....:evil: αλλα ευτυχως δεν μου το ζητησαν κιολας στην επιτροπή!

Καλυτερα να εχεις οσα περισσοτερα χαρτια μαζεμενα μαζι σου και ας ζητησουν αυτοι τα ελαχιστα!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αυτα......Και αν όλα πανε καλά, παίρνεις εγκριση για τις 2 πρώτες προσπάθειες εντος 12 μηνων, που πρέπει να γινουν οποιαδηποτε στιγμη (καταργηθηκε το πρωτο τριμηνο απο την ημ. εγκρισης) με μεταξυ τους αποσταση 4μηνες τουλαχιστον.

 

 

 

Καλη επιτυχία κορίτσια!!!!!!!!!!!!!

 

Γειά σου Ηλιοβασίλεμα!

Διάβασα παραπάνω αυτά που εξήγησες και εστιάζω στο τελευταίο που είπες για την αλλαγή στο χρόνο των προσπαθειών για εξωσωματική.

Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις αν αυτό είναι σίγουρο και αν όντως έχει καταργηθεί το όριο της 1ης προσπάθειας εντός του 3μήνου μετά την έγκριση?

Πότε είχες τέτοια ενημέρωση και απο πού?

Εγώ δεν πληροφορήθηκα κάτι τέτοιο..σου το είπαν οι ίδιοι ή έχει βγει νέα εγκύκλιος?

Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο παρακαλώ δώσε μας πληροφορίες καθώς πιστεύω ότι είναι σημαντικό.

Είμαι στην 1η προσπάθεια και αγχώνομαι με τα χρονικά όρια και με τα οικονομικά οπότε αν αυτό ισχύει θα ήταν ανακούφιση να κερδίσω λίγο χρόνο μέχρι να τα διευθετήσω όλα..

 

Θα βοηθούσε να μας πεις ή όποια άλλη κοπέλα ξέρει σίγουρα..

Link to comment
Share on other sites

Petit bebe

Πέρασα απο επιτροπή εοπυυ Πατρας στις 29/10/13, εκει το ανεφεραν οι γιατροι της επιτροπής και το διευκρινησαν στις ενδιαφερομενες!

Την Παρασκευη 25/10 πριν το ραντεβου που ειχα στην επιτροπη και ενω μεχρι την Τριτη 29/10 που ειχα το ραντεβου μεσολαβουσαν αργιες, ανακοινωθηκαν διευκρινησεις για την διαδικασια μεσω σαιτ εοπυυ...εγω ευτυχως το πηρα ειδηση και προλαβα να διορθωσω το νεο παραπεμπτικο εντυπο!!!

 

Αυτο με την καταργηση του τριμηνου το λεει στη 2η σελιδα του παρακατω επισυναπτομενου αρχειου!

 

http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%92%CE%9B%CE%9B3%CE%9F%CE%9E7%CE%9C-%CE%92%CE%9E%CE%A5-signed%2025-10-2013.pdf

 

 

Πριν το ραντεβου σας, να ελεγχετε διαρκως το σαιτ του εοπυυ γιατι οι αλλαγες προκυπτουν ανα πάσα στιγμη!!!!!!!!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Petit bebe

Πέρασα απο επιτροπή εοπυυ Πατρας στις 29/10/13, εκει το ανεφεραν οι γιατροι της επιτροπής και το διευκρινησαν στις ενδιαφερομενες!

Την Παρασκευη 25/10 πριν το ραντεβου που ειχα στην επιτροπη και ενω μεχρι την Τριτη 29/10 που ειχα το ραντεβου μεσολαβουσαν αργιες, ανακοινωθηκαν διευκρινησεις για την διαδικασια μεσω σαιτ εοπυυ...εγω ευτυχως το πηρα ειδηση και προλαβα να διορθωσω το νεο παραπεμπτικο εντυπο!!!

 

Αυτο με την καταργηση του τριμηνου το λεει στη 2η σελιδα του παρακατω επισυναπτομενου αρχειου!

 

http://www.eopyy.gov.gr/%CE%88%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%20%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A5%CE%A5/%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20-%20%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CF%8D%CF%80%CE%BF%CF%85/%CE%92%CE%9B%CE%9B3%CE%9F%CE%9E7%CE%9C-%CE%92%CE%9E%CE%A5-signed%2025-10-2013.pdf

 

 

Πριν το ραντεβου σας, να ελεγχετε διαρκως το σαιτ του εοπυυ γιατι οι αλλαγες προκυπτουν ανα πάσα στιγμη!!!!!!!!!!!

 

 

Ηλιοβασίλεμα σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια και την άμεση απάντηση.Μπήκα στο link που έδωσες σχετικά.. "Θέμα: «Διευκρινίσεις σχετικά με τις διαδικασίες έγκρισης εξωσωματικής γονιμοποίησης, πρόκλησης ωοθυλακιορρηξίας και χoρήγησης γοναδοτροπινών σε άνδρες»

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι πιάνει όλες τις περιπτώσεις..αυτό μήπως πιάνει μόνο όσες πήραν έγκριση απ'την επιτροπή μετά απ' την ημερομηνία που ανακοινώθηκε στις 24/10/2013?

Αν για όσες πέρασαν απ'την επιτροπή πριν απ'αυτή την ημερομηνία μήπως ισχύει ότι ήταν πριν? Μάλλον θα πρέπει να το ρωτήσουμε στον ΕΟΠΥΥ για καλό και για κακό..

 

Ευχαριστώ και πάλι πάντως..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Petit bebe καλημερα!!!

Νομιζω πώς λογικα οι αλλαγές που ανακοινωθηκαν απο τις 24/10/13 θα ισχύουν για τις εγκριτικές αποφάσεις από 25/10 και μετά. Για τις προηγούμενες εγκρίσεις πριν τις 25/10 λογικα θα ισχυουν τα παλια δεδομενα...Σιγουρα χρειαζεται διευκρινηση μεσω επικοινωνιας με την επιτροπή...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...