Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα,έχεις φοβερό άγχος και δεν σε αδικώ.Αφού πήρες την έγκριση θα πας στον γυναικολόγο που σε παρακολουθεί,θα σου συνταγογραφήσει 1συνταγη με μια αιτιολογία για εξωσωματική η οποία αφορά τα ενέσιμα που θα προμηθευτεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ(τα παίρνεις άμεσα,μην σε αγχωνει αυτό)και μια 2η συνταγή που αφορά κάποια άλλα φάρμακα που τα προμηθέυεσαι από οποιοδήποτε φαρμακείο με συμμετοχή του ΕΟΠΥΥ.Η επιτροπή δεν χρειάζεται να υπογράψει καμία συνταγη και προσοχή το γνήσιο χαρτί της επιτροπής το δίνεις μόνο στο τέλος της όλης διαδικασίας για να πάρεις τα χρήματα,ούτε στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ δεν δίνεις το γνήσιο,πρόσεχε!!!!Επίσης,από την έγκριση της επιτροπής μέσα σ'ένα τρίμηνο πρέπει να κάνεις χρήση τα ενέσιμα(Τις μονάδες δεν τις γνωρίζω πάντως εμένα με περίσσεψαν πολλά ενέσιμα).Για παράδειγμα,εγώ πήρα έγκριση 28/3 τα φάρμακα τα ξεκίνησα τον Μάιο και ωοληψία έκανα τέλος Μαίου,την εμβρυομεταφορά την έκανα τον Σεπτέμβριο λόγω υπερδιέγερσης ωοθηκών,παρ'όλα αυτά κατέθεσα κανονικά τα χαρτιά μου και πήρα και τα χρήματα που διακαιούμαι.Όσον αφορά το 4μηνο που πρέπει να μεσολαβήσει από την 1η μέχρι τη 2η προσπάθεια δε σε νοιάζει.....γιατί απλά δεν θα χρειαστείς 2η προσπάθεια.Καλή επιτυχία!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα κοριτσια και απο εμενα!πρωτη φορα και εγω γραφω στο φορουμ, ασχετως αν παρακολουθω και ενημερωνομαι εδω και πολυ καιρο απο τα θεμτα και τις συζητησεις!!

εδω και ενα μηνα μαθαμε οτι υπαρχει θεμα με το σπερμα συζυγου και θα πρεπει να προχωρησουμε σε διαδικασια εξωσωματικης...

ευτυχως με τις συζητησεις σας ενημερωθηκα για τα δικαιολογητικα που χρειαζονται και δεν εχω αποριες...απλα δεν σηκωνει το τηλεφωνο αυτη η επιτροπη της Αθηνας!παιρνω εδω και μια εβδομαδα τηλ.και δεν το σηκωνουν!αθανατο δημσιο!!!!εσεις τι ωρες παιρνατε για να καταφερετε να τους μιλησετε και να κλεισετε καποιο ραντεβου?μετα απο ποσο καιρο βρισκεις ραντεβου?ειναι αυστηρη η επιτροπη της Αθηνας?επισης, μπορω να παω π.χ. στην επιτροπη της Λαρισας που απ'οτι διαβαζω κλεινουν πιο συντομα τα ραντεβου ή δεν θα με δεχτουν?

Link to comment
Share on other sites

Καραμελα μπορεις να τηλεφωνησεις και σε αλλη επιτροπη περαν της Αθηνας!

Αλλωστε σε οποια παρεις τηλεφωνο, θα σε ρωτησουν απο που ερχεσαι και θα στο κλεισουν ή όχι το ραντεβου!!!!

 

Εγω ανηκω στης Αθηνας, αλλά εκλεισα στη Πατρα!!!!

Και προσπαθουσα και εγω επι βδομαδες να πετυχω καποιον στο τηλεφωνο!!!!

Καλη επιτυχια!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλιοβασιλεμα, σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!εσυ που πηγες στην Πατρα μετα απο ποσο καιρο στο εκλεισαν?ειναι αυστηροι εκει στην Πατρα?

Εγω σιγουρα θελω για μεσα Δεκεμβρη..ολες τις εξετασεις μπορω να τις κανω σε ενα μηνα αλλα το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου πρεπει να ειναι μετα απο 75 ημερες..αν καταλαβα καλα το πρωτο το καναμε 26.09.13 οποτε το δευτερο πρεπει να το κανουμε στις 11 Δεκεμβριου, ετσι δεν ειναι?

επισης επειδη ειναι μαρυα η επιτροπη και ξεκινας απο αθηνα, εσυ πηρες τηλ.την προηγουμενη μερα για να επιβεβαιωσεις το ραντεβου ή απλα πηγες και οτι βγει?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο εμενα!πρωτη φορα και εγω γραφω στο φορουμ, ασχετως αν παρακολουθω και ενημερωνομαι εδω και πολυ καιρο απο τα θεμτα και τις συζητησεις!!

εδω και ενα μηνα μαθαμε οτι υπαρχει θεμα με το σπερμα συζυγου και θα πρεπει να προχωρησουμε σε διαδικασια εξωσωματικης...

ευτυχως με τις συζητησεις σας ενημερωθηκα για τα δικαιολογητικα που χρειαζονται και δεν εχω αποριες...απλα δεν σηκωνει το τηλεφωνο αυτη η επιτροπη της Αθηνας!παιρνω εδω και μια εβδομαδα τηλ.και δεν το σηκωνουν!αθανατο δημσιο!!!!εσεις τι ωρες παιρνατε για να καταφερετε να τους μιλησετε και να κλεισετε καποιο ραντεβου?μετα απο ποσο καιρο βρισκεις ραντεβου?ειναι αυστηρη η επιτροπη της Αθηνας?επισης, μπορω να παω π.χ. στην επιτροπη της Λαρισας που απ'οτι διαβαζω κλεινουν πιο συντομα τα ραντεβου ή δεν θα με δεχτουν?

 

Καλή σου ημέρα.

Προσπάθησε να πάρεις όσο πιο πρωί μπορείς πριν τις 9, κάποια στιγμή θα το σηκώσουν,να επιμένεις..

Η επιτροπή εμφανίζεται στο πόστο της απ' τις 9:30 και μετά,οπότε αν η γραμματεία είναι απασχολημένη δεν σηκώνουν το τηλέφωνο..

Δυστυχώς τώρα που έχουν συγχωνευτεί τα περισσότερα ταμεία με τον ΕΟΠΥΥ συνωστίζεται πολύς κόσμος και ο χρόνος αναμονής για ραντεβού έχει αυξηθεί.

Εγώ είχα τηλεφωνήσει απ'τον Μάιο και είχα ραντεβού μόλις εχθές..Οπότε υπολόγιζε τουλάχιστον 4 μήνες..Μην το καθυστερείς όμως,κλείσε το ραντεβού και μετά φρόντισε να μαζέψεις τις εξετάσεις σου.

Τώρα για να επισκεφτείς άλλη πόλη,αυτό δεν το γνωρίζω..

 

Καλή επιτυχία!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,έχεις φοβερό άγχος και δεν σε αδικώ.Αφού πήρες την έγκριση θα πας στον γυναικολόγο που σε παρακολουθεί,θα σου συνταγογραφήσει 1συνταγη με μια αιτιολογία για εξωσωματική η οποία αφορά τα ενέσιμα που θα προμηθευτεις από το φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ(τα παίρνεις άμεσα,μην σε αγχωνει αυτό)και μια 2η συνταγή που αφορά κάποια άλλα φάρμακα που τα προμηθέυεσαι από οποιοδήποτε φαρμακείο με συμμετοχή του ΕΟΠΥΥ.Η επιτροπή δεν χρειάζεται να υπογράψει καμία συνταγη και προσοχή το γνήσιο χαρτί της επιτροπής το δίνεις μόνο στο τέλος της όλης διαδικασίας για να πάρεις τα χρήματα,ούτε στο φαρμακείο του ΕΟΠΥΥ δεν δίνεις το γνήσιο,πρόσεχε!!!!Επίσης,από την έγκριση της επιτροπής μέσα σ'ένα τρίμηνο πρέπει να κάνεις χρήση τα ενέσιμα(Τις μονάδες δεν τις γνωρίζω πάντως εμένα με περίσσεψαν πολλά ενέσιμα).Για παράδειγμα,εγώ πήρα έγκριση 28/3 τα φάρμακα τα ξεκίνησα τον Μάιο και ωοληψία έκανα τέλος Μαίου,την εμβρυομεταφορά την έκανα τον Σεπτέμβριο λόγω υπερδιέγερσης ωοθηκών,παρ'όλα αυτά κατέθεσα κανονικά τα χαρτιά μου και πήρα και τα χρήματα που διακαιούμαι.Όσον αφορά το 4μηνο που πρέπει να μεσολαβήσει από την 1η μέχρι τη 2η προσπάθεια δε σε νοιάζει.....γιατί απλά δεν θα χρειαστείς 2η προσπάθεια.Καλή επιτυχία!!!!!

 

demy79 σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου,κάθε πληροφορία είναι κατατοπιστική και καλοδεχούμενη.

Θα ήθελα να μου πεις αν γνωρίζεις ή όποια άλλη κοπέλα ξέρει αν υπάρχουν κυρώσεις σε περίπτωση που πάρω τα φάρμακα (τα ενέσιμα που είναι και τα πιο ακριβά υποθέτω) αλλά δεν κάνω χρήση εντός του 3μήνου αλλά αργότερα? Θα πρέπει πάλι να περάσω επιτροπή? Ξέρω ότι ακούγεται χαζή η ερώτηση αλλά τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση?

Επίσης όσον αφορά στο χαρτί της επιτροπής ξέρω ότι πρέπει να δώσω το αντίγραφο στο φαρμακείο κι όχι το πρωτότυπο,αλλά μήπως γνωρίζετε αν πρέπει να είναι και επικυρωμένο ως γνήσιο?

 

Μακάρι όπως είπες να μη χρειαστεί να κάνω 2η προσπάθεια και να είμαι τυχερή με την πρώτη!:D

 

Ευχαριστώ και πάλι και όποιες απαντήσεις μου δώσετε θα με βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

demy79 σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου,κάθε πληροφορία είναι κατατοπιστική και καλοδεχούμενη.

Θα ήθελα να μου πεις αν γνωρίζεις ή όποια άλλη κοπέλα ξέρει αν υπάρχουν κυρώσεις σε περίπτωση που πάρω τα φάρμακα (τα ενέσιμα που είναι και τα πιο ακριβά υποθέτω) αλλά δεν κάνω χρήση εντός του 3μήνου αλλά αργότερα? Θα πρέπει πάλι να περάσω επιτροπή? Ξέρω ότι ακούγεται χαζή η ερώτηση αλλά τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση?

Επίσης όσον αφορά στο χαρτί της επιτροπής ξέρω ότι πρέπει να δώσω το αντίγραφο στο φαρμακείο κι όχι το πρωτότυπο,αλλά μήπως γνωρίζετε αν πρέπει να είναι και επικυρωμένο ως γνήσιο?

 

Μακάρι όπως είπες να μη χρειαστεί να κάνω 2η προσπάθεια και να είμαι τυχερή με την πρώτη!:D

 

Ευχαριστώ και πάλι και όποιες απαντήσεις μου δώσετε θα με βοηθήσουν.

Χαίρομαι που μπόρεσα να σε βοηθήσω,όσο άφορα για το τρίμηνο και τη χρήση των φαρμάκων ξέρω ότι πρέπει να ενημερώσεις τον ΕΟΠΥΥ σε περίπτωση που καθυστερήσεις την χρήση τους,αυτό το αναγράφει στο χαρτί που σου έδωσαν(εαν σε έδωσε η επιτροπη)στο οποίο αναφέρει κάποια πράγματα,διαφορετικά ρώτα κάποιον υπάλληλο όταν πας να πάρεις τα φάρμακα αυτοί ξέρουν.Φωτοαντίγραφο της έγκρισης και όχι επικύρωμενο,απλή φωτοτυπία στο φαρμακείο για να πάρεις τα ενέσιμα.Καλή επιτυχία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καραμέλα, δεν εχω πάει ακόμη στο ραντεβού! Το έχω Τρίτη 29/10 και λόγω αργίας στις 28/10, θα πάω δίχως τηλέφωνο την προηγούμενη μέρα! Θα προσπαθήσω να είμαστε εκεί μεχρι τις 9πμ.

Περνάω από την επιτροπή για χορήγηση ενέσεων για πρόκληση ωορρηξίας...

Πήρα τηλεφ μεσα στον Ιούλιο και έκλεισα το ραντεβού για 29/10 με 3,5 μήνες αναμονή!

2610 466604 και 2610466605 επιτροπη ΕΟΠΥΥ ΠΑΤΡΑΣ

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου ημέρα.

Προσπάθησε να πάρεις όσο πιο πρωί μπορείς πριν τις 9, κάποια στιγμή θα το σηκώσουν,να επιμένεις..

Η επιτροπή εμφανίζεται στο πόστο της απ' τις 9:30 και μετά,οπότε αν η γραμματεία είναι απασχολημένη δεν σηκώνουν το τηλέφωνο..

Δυστυχώς τώρα που έχουν συγχωνευτεί τα περισσότερα ταμεία με τον ΕΟΠΥΥ συνωστίζεται πολύς κόσμος και ο χρόνος αναμονής για ραντεβού έχει αυξηθεί.

Εγώ είχα τηλεφωνήσει απ'τον Μάιο και είχα ραντεβού μόλις εχθές..Οπότε υπολόγιζε τουλάχιστον 4 μήνες..Μην το καθυστερείς όμως,κλείσε το ραντεβού και μετά φρόντισε να μαζέψεις τις εξετάσεις σου.

Τώρα για να επισκεφτείς άλλη πόλη,αυτό δεν το γνωρίζω..

 

Καλή επιτυχία!:D

 

πωπω ρε γαμωτο τοσο πολυ?τι να πω δλδ...πως ηταν η επιτροπη στην Αθηνα?ηταν αυστηρη?σε περασαν αμεσως?ειχε πολυε κοσμο?τλκ δινεις τα πρωτοπτυπα των εξετασεων?εσυ ειχες μαζεψει τις εξετασεις σου στο μεσοδιαστημα αναμονης?εντωμεταξυ για το σπερμοδιαγραμμα ηθελα να ρωτησω τω εξης:κανεις το πρωτο και μετα το δευτερο στις 76 ημερες ..αν ομως το ραντεβου σου ειναι για μετα απο εναν μηνα το δεχονται στο σπερμοδιαγραμμα?

Ηλιοβασιλεμα, ευχαριστω για την ενημερωση!!Καλη επιτυχια σου ευχομαι και οταν περασεις με το καλο να μας πεις τις εντυπωσεις σου!Παντως και για Πατρα τλκ εχει μεγαλη αναμονη...

Link to comment
Share on other sites

πωπω ρε γαμωτο τοσο πολυ?τι να πω δλδ...πως ηταν η επιτροπη στην Αθηνα?ηταν αυστηρη?σε περασαν αμεσως?ειχε πολυε κοσμο?τλκ δινεις τα πρωτοπτυπα των εξετασεων?εσυ ειχες μαζεψει τις εξετασεις σου στο μεσοδιαστημα αναμονης?εντωμεταξυ για το σπερμοδιαγραμμα ηθελα να ρωτησω τω εξης:κανεις το πρωτο και μετα το δευτερο στις 76 ημερες ..αν ομως το ραντεβου σου ειναι για μετα απο εναν μηνα το δεχονται στο σπερμοδιαγραμμα?

Ηλιοβασιλεμα, ευχαριστω για την ενημερωση!!Καλη επιτυχια σου ευχομαι και οταν περασεις με το καλο να μας πεις τις εντυπωσεις σου!Παντως και για Πατρα τλκ εχει μεγαλη αναμονη...

 

Πάνω κάτω θα περιμένεις για τόσο διάστημα γι'αυτό και οι περισσότερες κοπέλες πρώτα κλείνουν το ραντεβού και στο μεσοδιάστημα μαζεύουν τις εξετάσεις,για να ξεκινήσουν αμέσως μόλις πάρουν την έγκριση.Θα έχεις χρόνο να τις μαζέψεις, μην αγχώνεσαι αρκεί να κάνεις ένα πρόχειρο υπολογισμό και να οργανώσεις τα ραντεβού σου για τις εξετάσεις σου.

Εγώ είχα ξεκινήσει τις εξετάσεις και τηλεφώνησα πιο αργά λόγω κάποιου κολλήματος γι'αυτό και περίμενα μετά τόσο πολύ..

Σχετικά με την επιτροπή δεν έχω να πω άσχημα λόγια,απλά είναι πολύ σχολαστικοί με τις εξετάσεις.Αν οι εξετάσεις είναι καθαρές και δεν υπάρχουν "σοβαρά" προβλήματα δεν έχουν λόγο να σε κόψουν..

Έχω ανοίξει θέμα στο parents.gr σχετικά με αυτό και λέω για τη δική μου εμπειρία και πώς μου φέρθηκαν (ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ..),επειδή προέκυψε κάποιο θέμα με τα χαρτιά μου.

Εμένα μου κράτησαν τα πρωτότυπα οπότε φρόντισε να βγάλεις φωτοτυπίες να τις έχεις για καλό και για κακό.Τις ακτινογραφίες της σαλπιγγογραφίας τις βλέπουν και στις δίνουν πίσω βέβαια.

Βλέπω ότι έχεις αγχωθεί αλλά αν ξεκινήσεις και τα βάλεις σε μια σειρά είναι πολύ απλά..

Για το σπερμοδιάγραμμα μπορείτε να κάνετε το ένα σε ιδιωτικό γιατρό ή διαγνωστικό κέντρο και το άλλο πρέπει να είναι από δημόσιο νοσοκομείο.

Ξεκινήστε με το πρώτο όπου σας βολεύει και από την ημερομηνία που θα το κάνετε θα υπολογίσεις 75 ημέρες γεμάτες να περάσουν για το δεύτερο.Εννοείται ότι 3-5 ημέρες πριν το ραντεβού να μην έρθετε σε επαφή.

Για το χρόνο που με ρώτησες δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα γιατί αποκλείεται να σου κλείσουν ραντεβού για πριν από 3 μήνες.

Εσείς ξεκινήστε με τις εξετάσεις και το σπερμοδιάγραμμα και εντωμεταξύ κλείσε και το ραντεβού.

Τα ραντεβού τους είναι μόνο για μια φορά την εβδομάδα κάθε Τετάρτη και βλέπουν σχεδόν 20-25 κοπέλες γι'αυτό και ο χρόνος αναμονής πολλαπλασιάζεται..

 

Αν θέλεις κοίτα και το θέμα που ανέφερα πιο πάνω για τα δικαιολογητικά να πάρεις μια ιδέα και μην αγχώνεσαι τζάμπα κι άδικα.

Όλα θα πάνε καλά.:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι που μπόρεσα να σε βοηθήσω,όσο άφορα για το τρίμηνο και τη χρήση των φαρμάκων ξέρω ότι πρέπει να ενημερώσεις τον ΕΟΠΥΥ σε περίπτωση που καθυστερήσεις την χρήση τους,αυτό το αναγράφει στο χαρτί που σου έδωσαν(εαν σε έδωσε η επιτροπη)στο οποίο αναφέρει κάποια πράγματα,διαφορετικά ρώτα κάποιον υπάλληλο όταν πας να πάρεις τα φάρμακα αυτοί ξέρουν.Φωτοαντίγραφο της έγκρισης και όχι επικύρωμενο,απλή φωτοτυπία στο φαρμακείο για να πάρεις τα ενέσιμα.Καλή επιτυχία!!!!

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι demy79 ! Το χαρτί δεν ανέφερε κάτι τέτοιο σχετικά με τα φάρμακα,μόνο για τις προσπάθειες που εγκρίνουν και το μεσοδιάστημα των 4 μηνών.Όταν πάω στο φαρμακείο θα ρωτήσω εκεί κι ελπίζω να ξέρουν να μου πουν.:)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ petit bebe!παω να διαβασω και το θεματακι που ανοιξες!

μονο μια φορα την εβδομαδα εχουν επιτροπη?ελεος!η αληθεια ειναι πως με τις εξετασεις δεν αγχωνομαι!πιο πολυ αγχωνομαι να κλεισω το ραντεβου επειδη δεν το σηκωνουν το τηλεφωνο!!

εσυ ετοιμαζεσαι για εξωσωματικη ή προκληση ωορηξιας?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και μου έχουν δημιουργηθεί αρκετές απορίες σχετικά με τα φάρμακα και το πως θα προχωρήσω εφόσον έχω ήδη πάρει την έγκριση απ' την επιτροπή. Σήμερα κιόλας πήρα την πολυπόθητη έγκριση,αλλά ακόμα δεν έχω πάει για τη συνταγογράφηση των φαρμάκων ώστε να πάω να τα προμηθευτώ. Σκοπεύω να πάω στον γιατρό μου μέχρι την άλλη εβδομάδα.

Διαβάζοντας και παλιότερες αναρτήσεις των μελών μπερδεύτηκα λίγο γιατί καταλαβαίνω πως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα από πέρσι και υπάρχουν και καθυστερήσεις..

Θα ήθελα να μου πείτε αν τελικά δίνει τη συνταγογράφηση ο γιατρός του ιδιωτικού κέντρου που θα πάω απευθείας -(κι όχι του ΕΟΠΥΥ)-κι αν πρέπει να μου δώσει 2 συνταγές (1 για τα ακριβά φάρμακα και 1 για του ΙΚΑ?) Επίσης ποια αιτιολογία πρέπει να αναφέρεται?

Κάπου παραπάνω διάβασα ότι αυτές τις συνταγογραφήσεις έπρεπε να τις υπογράψει και η Επιτροπή?! Ισχύει αυτό..? Γιατί εγώ δεν το γνώριζα..

Ξέρω ότι πρέπει να κάνω την 1η προσπάθεια εντός 3μήνου αλλά τι γίνεται σε περίπτωση που κάτι συμβεί και χάσω την προθεσμία? Δηλαδή τι γίνεται αν πάρω τα φάρμακα αλλά δεν προλάβω το 3μηνο? Μετά θα έχω δικαίωμα για άλλη μια προσπάθεια?

Επίσης τα φάρμακα που δίνουν είναι για 5000 μονάδες ή για 3000? Τί κάνω αν δεν με καλύπτουν?

 

Βασικά έχω πολλές απορίες που αν τις γράψω όλες δεν μου φτάνει ολόκληρη σελίδα..

Έχω αγχωθεί λίγο επειδή πήρα την έγκριση ναι μεν αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να κάνω τη διαδικασία μέσα στα χρονικά όρια του 3μήνου και κάποια κοπέλα ανέφερε ότι η περίοδος των 4 μηνών ανάμεσα στις 2 προσπάθειες ισχύει απ' την ημερομηνία που θα γράψεις τα φάρμακα κι όχι απ' την εμβρυομεταφορά..Τελικά τι ισχύει και τι όχι?

 

Επίσης αν μπορείτε να με κατατοπίσετε για τα φαρμακεία στην Αθήνα που δίνουν τα φάρμακα και αν υπάρχει καθυστέρηση να τα πάρεις..

Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και θα εκτιμήσω πολύ όποια πληροφορία μου δώσετε όσες γνωρίζετε.

Ευχαριστώ.

 

 

Καταρχην ....χαλαρωσε!!!!

 

Με την συνταγογραφηση μην αγχωνεσσαι, ειναι θεμα του γιατρου σου..κανονικα δικαιουμαστε 5000 μον. αλλα κ λιγοτερες να σου γραψει, εχει δικαιωμα συμπληρωματικης συνταγογραφησης εντος 4μηνου.. δεν θελει εγκριση επιτροπης παλι

Οσον αφορα το 3μηνο της 1ης προσπαθειας εχω να σου πω οτι κ εγω γι αυτο αγχωνομουν... περασα επιτροπη τον μαιο κ ακομα δεν εχω ξεκινησει για διαφορες αναποδιες... οποτε αν εχεις λογο να καθυστερησεις περαν του 3μηνου ο γιατρος σου θα σου δωσει ενα εγγραφο με την δικαιολογια, δεν νομιζω να χρειαστει κατι απο την επιτροπη.. αλλα κ να χρειαστει υπαρχουν λυσεις φοσον υπαρχει λογος πχ θεραπεια για κατι

Την 2η προσπαθεια (αν χρειαστει) κ οποιαδηποτε προασπαθεια απο καταψυξη μπορεις να την κανεις απο 4μηνες μεχρι κ ενα χρονο μετα την 1η

Τα φαρμακα τα ακριβα θα τα παρεις χωρις συμμετοχη απο το αρμακειο του εοπυυ πισω απο το Υγεια στο παλιο κτιριο ΤΑΠΟΤΕ , θα σου πουν κ απο το κεντρο... δεν εχει καθυστερηση, πας με την συνταγη κ το βιβλιαριο σου, παρε κ καμμια παγοκυστη για τον δρομο, αν κ δινουν κ εκει... τα υπολοιπα απο οποιο φαρμακειο θελεις με συμμετοχη 15%

Μην δινεις τοοοοοοοοοοσο μεγαλη σημασια στα διαδικαστικα...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ petit bebe!παω να διαβασω και το θεματακι που ανοιξες!

μονο μια φορα την εβδομαδα εχουν επιτροπη?ελεος!η αληθεια ειναι πως με τις εξετασεις δεν αγχωνομαι!πιο πολυ αγχωνομαι να κλεισω το ραντεβου επειδη δεν το σηκωνουν το τηλεφωνο!!

εσυ ετοιμαζεσαι για εξωσωματικη ή προκληση ωορηξιας?

 

karamela30 χαίρομαι που βοήθησα.Μην απογοητεύεσαι με τα τηλέφωνα,συνέχισε να καλείς.

Εγώ πάω για εξωσωματική και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Το ίδιο εύχομαι και σ'εσένα.:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ....χαλαρωσε!!!!

 

Με την συνταγογραφηση μην αγχωνεσσαι, ειναι θεμα του γιατρου σου..κανονικα δικαιουμαστε 5000 μον. αλλα κ λιγοτερες να σου γραψει, εχει δικαιωμα συμπληρωματικης συνταγογραφησης εντος 4μηνου.. δεν θελει εγκριση επιτροπης παλι

Οσον αφορα το 3μηνο της 1ης προσπαθειας εχω να σου πω οτι κ εγω γι αυτο αγχωνομουν... περασα επιτροπη τον μαιο κ ακομα δεν εχω ξεκινησει για διαφορες αναποδιες... οποτε αν εχεις λογο να καθυστερησεις περαν του 3μηνου ο γιατρος σου θα σου δωσει ενα εγγραφο με την δικαιολογια, δεν νομιζω να χρειαστει κατι απο την επιτροπη.. αλλα κ να χρειαστει υπαρχουν λυσεις φοσον υπαρχει λογος πχ θεραπεια για κατι

Την 2η προσπαθεια (αν χρειαστει) κ οποιαδηποτε προασπαθεια απο καταψυξη μπορεις να την κανεις απο 4μηνες μεχρι κ ενα χρονο μετα την 1η

Τα φαρμακα τα ακριβα θα τα παρεις χωρις συμμετοχη απο το αρμακειο του εοπυυ πισω απο το Υγεια στο παλιο κτιριο ΤΑΠΟΤΕ , θα σου πουν κ απο το κεντρο... δεν εχει καθυστερηση, πας με την συνταγη κ το βιβλιαριο σου, παρε κ καμμια παγοκυστη για τον δρομο, αν κ δινουν κ εκει... τα υπολοιπα απο οποιο φαρμακειο θελεις με συμμετοχη 15%

Μην δινεις τοοοοοοοοοοσο μεγαλη σημασια στα διαδικαστικα...

 

Eugenia79 χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες,πραγματικά ηρέμησα λίγο σχετικά με τον χρόνο.

Δεν ήξερα ότι μπορώ να δικαιολογήσω μια πιθανή καθυστέρηση με χαρτί γιατρού,φυσικά εύχομαι να μη χρειαστεί και να πάνε όλα κατ'ευχήν χωρίς απρόοπτα αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

Σ'ευχαριστώ και για το φαρμακείο,ήξερα ότι είχε αλλάξει πάλι αλλά δεν ήξερα σε ποια περιοχή είχε πάει.

Εύχομαι και σ'εσένα να ξεπεραστούν όποια προβλήματα υπάρχουν και να σου πάνε όλα καλά.:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!!φυσικα η επιτροπη της αθηνας δεν το σηκωνει, κλασσικα!

πηρα τηλ.την επιτροπη της Πατρας και ειχε ραντεβου για 04.03.14 για να βρω πιο νωρις με παρεπεμψε να παρω ή στην Λαρισα ή στα Γιαννενα.

Πηρα στην Λαρισα και με εκλεισε τλκ για 13.02.14, ηταν πολυ ευγενικη η κοπελα και μαλιστα μου ειπε πως αν εχω τις εξετασεις μου ετοιμες πιο νωρις να ξαναπαρω τηλεφωνο μηπως εχει ακυρωθει καποιο ραντεβου..

Για οσες κοπελες παντως ενδιαφερονται να ξερετε πως μπορειτε να πατε σε οποιαδηποτε επιτροπη της ελλαδος θελετε!μου το επιβεβαιωσαν και η γραμματεια της Πατρας και της Λαρισας!

εχει καμια εμπειρια με την επιτροπη της Λαρισας?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα σε ολες!εχθες πηγα ολες τις εξετασεις του γιατρου μου να τις δει τις οποιες τις ειχα ετοιμες και για την επιτροπη!Με απογοητευσε!!!!!!!!!!!!!!Μου ειπε πως σιγουρα θα με κοψουν και δεν υπαρχει λογος να κανω τετοιο κοπο!!!!!!!η fsh ειναι πολυ υψηλη και δεν υπαρχει περιπτωση να με περασουν!!!!!!μου ειπε πως πρεπει να βρω μονη μου τις ενεσεις!εχω πελαγωσει!!!Αν καποια κοπελα εχει που της περισσευει.....εννοειται να πληρωσω οχι ετσι!Gonal λεγονται η αν καποια μπορει να με βοηθησει,να μου πει που να απευθυνθω???????

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ....χαλαρωσε!!!!

 

Με την συνταγογραφηση μην αγχωνεσσαι, ειναι θεμα του γιατρου σου..κανονικα δικαιουμαστε 5000 μον. αλλα κ λιγοτερες να σου γραψει, εχει δικαιωμα συμπληρωματικης συνταγογραφησης εντος 4μηνου.. δεν θελει εγκριση επιτροπης παλι

Οσον αφορα το 3μηνο της 1ης προσπαθειας εχω να σου πω οτι κ εγω γι αυτο αγχωνομουν... περασα επιτροπη τον μαιο κ ακομα δεν εχω ξεκινησει για διαφορες αναποδιες... οποτε αν εχεις λογο να καθυστερησεις περαν του 3μηνου ο γιατρος σου θα σου δωσει ενα εγγραφο με την δικαιολογια, δεν νομιζω να χρειαστει κατι απο την επιτροπη.. αλλα κ να χρειαστει υπαρχουν λυσεις φοσον υπαρχει λογος πχ θεραπεια για κατι

Την 2η προσπαθεια (αν χρειαστει) κ οποιαδηποτε προασπαθεια απο καταψυξη μπορεις να την κανεις απο 4μηνες μεχρι κ ενα χρονο μετα την 1η

Τα φαρμακα τα ακριβα θα τα παρεις χωρις συμμετοχη απο το αρμακειο του εοπυυ πισω απο το Υγεια στο παλιο κτιριο ΤΑΠΟΤΕ , θα σου πουν κ απο το κεντρο... δεν εχει καθυστερηση, πας με την συνταγη κ το βιβλιαριο σου, παρε κ καμμια παγοκυστη για τον δρομο, αν κ δινουν κ εκει... τα υπολοιπα απο οποιο φαρμακειο θελεις με συμμετοχη 15%

Μην δινεις τοοοοοοοοοοσο μεγαλη σημασια στα διαδικαστικα...

 

Καλημέρα κορίτσια !!!

 

Πέρασα επιτροπή 2/10/2013.

 

Το διάστημα μεταξύ πρώτης και δεύτερης προσπάθειας δεν είναι πλέον 4 μήνες. Είναι 2 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Την Παρασκευη περναω απο επιτροπη. Μαζεψα τα δικαιολογητικα μου, ελπιζω να ειναι ολα καλα. ηθελα να ρωτησω, εφοσον τα φαρμακα τα παιρνεις αμεσως μολις περασεις απο επιτροπη, γιατι πρεπει να κανεις την εξωσωματικη στους 3 μηνες? Αφου θα εχεις τα φαρμακα, τι σε νοιαζει μετα? Μηπως για τα 352 ευρω που παιρνεις για την προσπαθεια? Μπορει να ειναι χαζη ερωτηση, απλα εγω ετσι κι αλλιως δε θα πληρωσω κατι γιατι θα την κανω σε δημοσιο νοσοκομειο, γι'αυτο δε με νοιαζει για τα 352.

Επισης, οταν λενε 3 μηνες, εννουν να την εχεις ξεκινησει, ή την εμβρυομεταφορα?

 

Καλημέρα !!!

Οι 3 μήνες που λένε ότι πρέπει να κανεις την πρώτη προσπάθεια είναι μέσα σε 3 μήνες από την ημερομηνία απόφασις της επιτροπής. Αυτό έχει σχέση με το επίδομα που λες.

Πάντα κοιτάνε την ημερομηνία τις εμβρυομεταφοράς.

 

Αυτές οι πληροφορίες είναι από την προσωπική μου εμπειρία στο ΙΚΑ τις Αγίας Παρασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Με το συζηγο μου έχουμε ανεξήγητη υπογονιμοτητα και πάμε για εξωσωματικη μου είπε ο γιατρός να κλείσω για να περάσω απο επιτροπή που να πάρω τηλ και τι να έχω μαζι μου ξέρετε να μου πείτε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια !!!

 

Πέρασα επιτροπή 2/10/2013.

 

Το διάστημα μεταξύ πρώτης και δεύτερης προσπάθειας δεν είναι πλέον 4 μήνες. Είναι 2 μήνες.

 

Dada75 κι εγώ πέρασα επιτροπή την προηγούμενη εβδομάδα αλλά και στο χαρτί της έγκρισης που μου έδωσαν λέει για 4 μήνες μεταξύ προσπαθειών και δεν μου είπαν κάτι άλλο..Είσαι σίγουρη ή μήπως κατάλαβες λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Με το συζηγο μου έχουμε ανεξήγητη υπογονιμοτητα και πάμε για εξωσωματικη μου είπε ο γιατρός να κλείσω για να περάσω απο επιτροπή που να πάρω τηλ και τι να έχω μαζι μου ξέρετε να μου πείτε;

 

Καταρχήν μην αγχώνεσαι γιατί θα χρειαστεί υπομονή και αναμονή μέχρι να φτάσεις εκεί.

Το ραντεβού με την επιτροπή είναι καλό να το κλείσεις από τώρα γιατί θα περάσουν 3-4 μήνες μέχρι να πας εκεί.

Στο ενδιάμεσο πρέπει εσύ και ο σύζυγός σου να κάνετε τις εξετάσεις σας και μόλις τις μαζέψετε όλες θα πάτε απ' τον γιατρό του ΕΟΠΥΥ να τις δει και να σας δώσει το παραπεμπτικό για την Επιτροπή.

 

Λοιπόν εδώ σου παραθέτω ένα link για να δεις αναλυτικά τι θα χρειαστείς¨

http://www.neogenesis.gr/eopyy/eopyy-ivf.html

Έχει και τα τηλέφωνα της επιτροπής για να κλείσεις ραντεβού.

 

Ότι άλλη απορία έχεις μη διστάσεις να ρωτήσεις.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια και όλα θα πάνε καλά.:)

Link to comment
Share on other sites

Dada75 κι εγώ πέρασα επιτροπή την προηγούμενη εβδομάδα αλλά και στο χαρτί της έγκρισης που μου έδωσαν λέει για 4 μήνες μεταξύ προσπαθειών και δεν μου είπαν κάτι άλλο..Είσαι σίγουρη ή μήπως κατάλαβες λάθος?

 

Αθηνα πέρασες?

 

Θα το τσεκάρω αλλα είμαι 90% σίγουρη ότι στην δικη μου έγκριση γραφει 2 μήνες.

 

Μόλις το τσεκάρω θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα πέρασες?

 

Θα το τσεκάρω αλλα είμαι 90% σίγουρη ότι στην δικη μου έγκριση γραφει 2 μήνες.

 

Μόλις το τσεκάρω θα σου πω.

 

Γειά σου Dada75. Ναι Αθήνα πέρασα και λογικά το χαρτί είναι ίδιο για όλους όσον αφορά στην έγκριση για εξωσωματική.Το μεσοδιάστημα είναι 4 μήνες.Τώρα αν είναι για πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας το μεσοδιάστημα είναι 2 μήνες.Ίσως μπερδεύτηκες εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Dada75. Ναι Αθήνα πέρασα και λογικά το χαρτί είναι ίδιο για όλους όσον αφορά στην έγκριση για εξωσωματική.Το μεσοδιάστημα είναι 4 μήνες.Τώρα αν είναι για πρόκληση ωοθυλακιορρηξίας το μεσοδιάστημα είναι 2 μήνες.Ίσως μπερδεύτηκες εκεί..

 

Καλημέρα !!!

Έχεις δίκιο κοπέλα μου. Μπερδεύτηκα με πρόκληση. Είναι και πολύ κακή φωτοτυπία και δεν είδα καν ότι από πάνω γραφει σημείωμα για εξωσωματική και από κάτω για πρόκληση.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...