Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Πρώτη φορά γράφω εδώ και ελπίζω κάποιος να βοηθήσει γιατί θα τρελαθώ! Πριν λίγες μέρες πέρασα την επιτροπή εξωσωματικής και πήρα την πολυπόθητη έγκριση. Σήμερα πήγα στο γυναικολόγο μου για να κάνω υπέρηχο και να δω πότε θα κάνω την εμβρυομεταφορά (έχω κατεψυγμένα έμβρυα από προσπάθεια εξωσωματικής που έκανα ιδιωτικά πριν 2,5 μήνες). Είδε ότι στην ωοθήκη έχω ένα κυσταδένωμα 9 εκ. κάτι το οποίο μας αποτρέπει από οποιαδήποτε προσπάθεια εξωσωματικής. Θα κάνω 1 μήνα θεραπεία με ορμόνες και αν δεν φύγει θα πρέπει να χειρουργηθώ κάτι που σημαίνει ότι θα πάει πίσω το όλο θέμα. Αν εγώ δεν κάνω την προσπαθεια την 1η μέσα σε 3 μήνες από την επιτροπή και ακόμα χειρότερα αν περάσει ο χρόνος και δεν κάνω ούτε την 2η, μπορώ να περάσω επιτροπή εκ νέου για καινούριο χαρτί; Ή απλά παίρνω απόφαση για 3η προσπάθεια, χάνοντας έτσι τις 2 πρώτες; Είναι πολλα που σας ρωτάω και ελπίζω να έγινα κατανοητή γιατί κοντεύω να τρελλαθώ!!!

 

αν δεν κάνεις την πρώτη εντός 3 μηνών πρέπει να περάσεις απο επιτροπή ξανά και υποθέτω πως αν δεν προλάβεις δεν θα μετράει σαν προσπάθεια.

Αν δεν ξέρει κάποια κοπέλα να σου πει με σιγουριά το καλύτερο και σιγουρότερο είναι να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις.

798150rxxbbyqcbf.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα. Την Παρασκευη περναω απο επιτροπη. Μαζεψα τα δικαιολογητικα μου, ελπιζω να ειναι ολα καλα. ηθελα να ρωτησω, εφοσον τα φαρμακα τα παιρνεις αμεσως μολις περασεις απο επιτροπη, γιατι πρεπει να κανεις την εξωσωματικη στους 3 μηνες? Αφου θα εχεις τα φαρμακα, τι σε νοιαζει μετα? Μηπως για τα 352 ευρω που παιρνεις για την προσπαθεια? Μπορει να ειναι χαζη ερωτηση, απλα εγω ετσι κι αλλιως δε θα πληρωσω κατι γιατι θα την κανω σε δημοσιο νοσοκομειο, γι'αυτο δε με νοιαζει για τα 352.

Επισης, οταν λενε 3 μηνες, εννουν να την εχεις ξεκινησει, ή την εμβρυομεταφορα?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Την Παρασκευη περναω απο επιτροπη. Μαζεψα τα δικαιολογητικα μου, ελπιζω να ειναι ολα καλα. ηθελα να ρωτησω, εφοσον τα φαρμακα τα παιρνεις αμεσως μολις περασεις απο επιτροπη, γιατι πρεπει να κανεις την εξωσωματικη στους 3 μηνες? Αφου θα εχεις τα φαρμακα, τι σε νοιαζει μετα? Μηπως για τα 352 ευρω που παιρνεις για την προσπαθεια? Μπορει να ειναι χαζη ερωτηση, απλα εγω ετσι κι αλλιως δε θα πληρωσω κατι γιατι θα την κανω σε δημοσιο νοσοκομειο, γι'αυτο δε με νοιαζει για τα 352.

Επισης, οταν λενε 3 μηνες, εννουν να την εχεις ξεκινησει, ή την εμβρυομεταφορα?

 

Εμβρυομεταφορα πρεπει να ειναι μεσα σε 3 μηνες οχι μετα ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω περιορισμένη διαβατοτητα και στις δυο σαλπιγγες, η μια σχεδόν κλειστη και ό άντρας μου σοβαρή ολιγοασθενοσπερμια.παθαμε ένα σοκ όταν μάθαμε τα αποτελέσματα αλλά εντάξει τώρα προχωράμε με πολυ καλή ψυχολογία.αν υπάρχει αγάπη , υπομονη και επιμονή θα ξεπεραστούν όλα τα εμπόδια.

 

Νεφελη, συγχαρητήρια κοπέλα μου για την αισιοδοξία σου, εύχομαι όοοοοοοοοοολα να σου πάνε καλά, συνέχισε να μας δίνεις αισιοδοξία!!! :lol:

Έχω να σου πω ότι έχουμε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα, ο άντρας μου χαμηλή περιεκτικότητα δηλ. απο 15.000.000 που είναι το όριο έχει 6.000.000 στο τελευταίο σπερμοδιάγραμμα (το προηγουμενο ήταν 10.000.000) κ εγω βουλωμένη την μια σάλπιγγα με συμφύσεις (οχι υδροσάλπιγγα) κ η άλλη με λιγο καλύτερη διαβατότητα.

Σήμερα πήρα τηλ. να κλείσω ραντεβου για επιτροπή κ μου είπαν για τέλος Μαίου :shock:

Οπότε... καλό καλοκαίρι... όλοι θα κάνουν μπάνια... κι εμείς ενέσεις...:(

Δεν πειράζει... χαλάλι βέβαια!!!

Εσύ πέρασες επιτροπη?

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη, συγχαρητήρια κοπέλα μου για την αισιοδοξία σου, εύχομαι όοοοοοοοοοολα να σου πάνε καλά, συνέχισε να μας δίνεις αισιοδοξία!!! :lol:

Έχω να σου πω ότι έχουμε σχεδόν το ίδιο πρόβλημα, ο άντρας μου χαμηλή περιεκτικότητα δηλ. απο 15.000.000 που είναι το όριο έχει 6.000.000 στο τελευταίο σπερμοδιάγραμμα (το προηγουμενο ήταν 10.000.000) κ εγω βουλωμένη την μια σάλπιγγα με συμφύσεις (οχι υδροσάλπιγγα) κ η άλλη με λιγο καλύτερη διαβατότητα.

Σήμερα πήρα τηλ. να κλείσω ραντεβου για επιτροπή κ μου είπαν για τέλος Μαίου :shock:

Οπότε... καλό καλοκαίρι... όλοι θα κάνουν μπάνια... κι εμείς ενέσεις...:(

Δεν πειράζει... χαλάλι βέβαια!!!

Εσύ πέρασες επιτροπη?

 

Τελικα δεν περασα απο επιτροπη, αναγκαστηκα να το ακυρωσω πριν κανα μηνα γιατι προεκυψαν διαφορα προβληματα και ακομα δεν εχω κλεισει καινουργια ημερομηνια...Αμα μου λες για τελη Μαϊου μου κανεις την καρδια περιβολι...γιατι μπορει να ημουν αισιοδοξη εκεινη την περιοδο αλλα αυτη που διανυω εδω και δυο μηνες δεν ειναι και η καλυτερη μου...Αλλα οπως λες και συ αλλοι θα κανουν μπανια και εμεις ενεσεις...Ελπιζω να μην παει τιποτα αλλο στραβα Παναγια μου...Καλη επιτυχια σε ολες μας κοριτσια...:P

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα δεν περασα απο επιτροπη, αναγκαστηκα να το ακυρωσω πριν κανα μηνα γιατι προεκυψαν διαφορα προβληματα και ακομα δεν εχω κλεισει καινουργια ημερομηνια...Αμα μου λες για τελη Μαϊου μου κανεις την καρδια περιβολι...γιατι μπορει να ημουν αισιοδοξη εκεινη την περιοδο αλλα αυτη που διανυω εδω και δυο μηνες δεν ειναι και η καλυτερη μου...Αλλα οπως λες και συ αλλοι θα κανουν μπανια και εμεις ενεσεις...Ελπιζω να μην παει τιποτα αλλο στραβα Παναγια μου...Καλη επιτυχια σε ολες μας κοριτσια...:P

 

Και η δική μου ψυχολογία δεν είναι καλύτερη, αλλά που θα πάει...μέχρι τον Μάιο θα στρώσω... Αντε ξεκίνα να έχω παρέαααααα!!! :-D

Που θα την κάνεις? Εγώ θα ξεκινήσω στο Ελενα, ελπίζω να είναι γουρικο...:-P

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου ψυχολογία δεν είναι καλύτερη, αλλά που θα πάει...μέχρι τον Μάιο θα στρώσω... Αντε ξεκίνα να έχω παρέαααααα!!! :-D

Που θα την κάνεις? Εγώ θα ξεκινήσω στο Ελενα, ελπίζω να είναι γουρικο...:-P

 

 

Ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι στο Αρεταιειο...και στο Μητερα , αλλα θα την κανω στο Αρεταιειο...μην ανησυχεις θα κανουμε πολλες μαζι παρεα...το κλαμπ μας ειναι μεγαλο τελικα...

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος που με παρακολουθει ειναι στο Αρεταιειο...και στο Μητερα , αλλα θα την κανω στο Αρεταιειο...μην ανησυχεις θα κανουμε πολλες μαζι παρεα...το κλαμπ μας ειναι μεγαλο τελικα...

 

Στο Αρεταίειο ε? Ο Βάκας? Εχω ακουσει κάποια καλά λόγια αλλα δεν έχω άποψη... Άντε με το καλο...

 

Άλλος με την βάρκα μας????

Link to comment
Share on other sites

Στο Αρεταίειο ε? Ο Βάκας? Εχω ακουσει κάποια καλά λόγια αλλα δεν έχω άποψη... Άντε με το καλο...

 

Άλλος με την βάρκα μας????

 

 

Ναι ο Βακας...τον γνωριζω λογω του οτι εκανε την εξωσωματικη στην γυναικα του εργοδοτη μου και με παρακολουθει τα τελευταια 2 χρονια χρονια...εχει καλα διαπιστευτηρια και καλα στατιστικα αποτελεσματα οποτε τον εμπιστευομαι αρκετα!!!

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ναι ο Βακας...τον γνωριζω λογω του οτι εκανε την εξωσωματικη στην γυναικα του εργοδοτη μου και με παρακολουθει τα τελευταια 2 χρονια χρονια...εχει καλα διαπιστευτηρια και καλα στατιστικα αποτελεσματα οποτε τον εμπιστευομαι αρκετα!!!

 

Καλή επιτυχία!!!

Εγώ έχω τον Χασιάκο σαν γυναικολογο που ειναι κ στο Αρεταιειο, αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λόγια κ για το Ελενα οπου κ κατεληξα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Και μπαινω σημερα στην σελιδα του ΕΟΠΥΥ (γιατι ειναι μερος της δουλειας μου να παρακολουθω τις καινουργιες ανακοινωσεις και τις αλλαγες που συμβαινουν)και παθαινω ΣΟΚ και αρχιζω να φρικαρω, γιατι για αλλη μια φορα αποφασισαν να κανουν αλλαγες .

Και εκει που οι εξετασεις μας ισχυαν για τουλαχιστον 6 μηνες πλεον θελουν ορμονολογικες του τελευταιου τριμηνου και σπερμοδιαγραμματα με 75 ημερες διαφορα.

Οποτε εγω , εκει που εχω κανει ολες τις εξετασεις και τις θεραπειες απο Δεκεμβριο πρεπει να ξανακανω γιατι δεν θα τους καλυπτουν και δεν θα μου δωσει ο γυναικολογος του ΕΟΠΥΥ το παραπεμπτικο για την επιτροπη.

Οσον αφορα τα σπερμοδιαγραμματα ξανα απο την αρχη για να καλυχουμε τις 75 ημερες?

Ποσο γελοιοι ειναι τελικα και για ποσο ακομα θα παιζουν με τις ζωες μας και την ψυχολογια μας?

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Και μπαινω σημερα στην σελιδα του ΕΟΠΥΥ (γιατι ειναι μερος της δουλειας μου να παρακολουθω τις καινουργιες ανακοινωσεις και τις αλλαγες που συμβαινουν)και παθαινω ΣΟΚ και αρχιζω να φρικαρω, γιατι για αλλη μια φορα αποφασισαν να κανουν αλλαγες .

Και εκει που οι εξετασεις μας ισχυαν για τουλαχιστον 6 μηνες πλεον θελουν ορμονολογικες του τελευταιου τριμηνου και σπερμοδιαγραμματα με 75 ημερες διαφορα.

Οποτε εγω , εκει που εχω κανει ολες τις εξετασεις και τις θεραπειες απο Δεκεμβριο πρεπει να ξανακανω γιατι δεν θα τους καλυπτουν και δεν θα μου δωσει ο γυναικολογος του ΕΟΠΥΥ το παραπεμπτικο για την επιτροπη.

Οσον αφορα τα σπερμοδιαγραμματα ξανα απο την αρχη για να καλυχουμε τις 75 ημερες?

Ποσο γελοιοι ειναι τελικα και για ποσο ακομα θα παιζουν με τις ζωες μας και την ψυχολογια μας?

 

Kαταρχην, δεν χρειαζονται ορμονολογικες για την επιτροπη, εκτος αν εισαι 39+

Επίσης εγω πηρα χθες τηλ. στην επιτροπη για να ρωτησω κατι για το σπερμ.μα κ μου ειπαν να προσεξω μονο το 3μηνο.

Ο γυναικολόγος ΕΟΠΥΥ γιατι να μην σου δωσει το παραπεμπτικο? Δεν παιζουν ρολο οι ημερ.νιες γι αυτον, μονο το αποτελεσμα, θα στο δωσει σιγουρα.

Ραντεβου για επιτροπη για ποτε εχεις κλεισει?

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην, δεν χρειαζονται ορμονολογικες για την επιτροπη, εκτος αν εισαι 39+

Επίσης εγω πηρα χθες τηλ. στην επιτροπη για να ρωτησω κατι για το σπερμ.μα κ μου ειπαν να προσεξω μονο το 3μηνο.

Ο γυναικολόγος ΕΟΠΥΥ γιατι να μην σου δωσει το παραπεμπτικο? Δεν παιζουν ρολο οι ημερ.νιες γι αυτον, μονο το αποτελεσμα, θα στο δωσει σιγουρα.

Ραντεβου για επιτροπη για ποτε εχεις κλεισει?

 

Καλημερα. Ραντεβου μου εκλεισαν 26/6 . Στην ανακοινωση που εβγαλαν χθες στον ΕΟΠΥΥ δεν γραφει πια για την ηλικια 39+στις εξετασεις οπως εγραφε παλια στην σελιδα του ΙΚΑ. Γραφει επ΄ ακριβως: Δικαιολογητικα που απαιτουνται απο την Επιτροπη εξωσωματικης γονιμοποιησης πρεπει να ειναι τα πρωτοτυπα και ειναι τα ακολουθα: 1,2,3.... Και Ελεγχος οιστρογονων, γοναδροτροπινων, προλακτινης και θυρεοειδικων ορμονων του τελευταιου τριμηνου υπογεγραμμενος απο βιοπαθολογο.

Και συνεχιζει μετα μετα υπολοιπα..

Ολα αυτα τα εκανα το Δεκεμβριο μαζι με τις υπολοιπες εξετασεις αλλα τα συγκεκριμενα λογικα δεν ισχυουν πια κ πρεπει να τα ξανακανω. Το θεμα δεν ειναι τα λεφτα (γιατι τις γραφει ο γιατρος κ πληρωνω την συμμετοχη) το θεμα ειναι το γαμωτο που τα εχω ολα ετοιμα κ ΠΡΕΠΕΙ να τα ξανακανω. Θα παρω κ τον γιατρο την Δευτερα το πρωι να μιλησουμε αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα ισχυει αυτο που σου λεω.Και αυτο με το σπερμοδιαγραμμα? Ακριβως 75 ημερες το ενα απο το αλλο? το δικο μας ειναι 3 μηνων κ 10 ημερων απο το προηγουμενο αλλα κ αυτο το Δεκεμβριο. Οποτε δεν πρεπει να ξανακανει παλι?

Δεν ξερω , αλλα απο χθες που διαβασα την ανακοινωση εχω ψιλοφρικαρει κ νευριασει παλι!

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ραντεβου μου εκλεισαν 26/6 . Στην ανακοινωση που εβγαλαν χθες στον ΕΟΠΥΥ δεν γραφει πια για την ηλικια 39+στις εξετασεις οπως εγραφε παλια στην σελιδα του ΙΚΑ. Γραφει επ΄ ακριβως: Δικαιολογητικα που απαιτουνται απο την Επιτροπη εξωσωματικης γονιμοποιησης πρεπει να ειναι τα πρωτοτυπα και ειναι τα ακολουθα: 1,2,3.... Και Ελεγχος οιστρογονων, γοναδροτροπινων, προλακτινης και θυρεοειδικων ορμονων του τελευταιου τριμηνου υπογεγραμμενος απο βιοπαθολογο.

Και συνεχιζει μετα μετα υπολοιπα..

Ολα αυτα τα εκανα το Δεκεμβριο μαζι με τις υπολοιπες εξετασεις αλλα τα συγκεκριμενα λογικα δεν ισχυουν πια κ πρεπει να τα ξανακανω. Το θεμα δεν ειναι τα λεφτα (γιατι τις γραφει ο γιατρος κ πληρωνω την συμμετοχη) το θεμα ειναι το γαμωτο που τα εχω ολα ετοιμα κ ΠΡΕΠΕΙ να τα ξανακανω. Θα παρω κ τον γιατρο την Δευτερα το πρωι να μιλησουμε αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα ισχυει αυτο που σου λεω.Και αυτο με το σπερμοδιαγραμμα? Ακριβως 75 ημερες το ενα απο το αλλο? το δικο μας ειναι 3 μηνων κ 10 ημερων απο το προηγουμενο αλλα κ αυτο το Δεκεμβριο. Οποτε δεν πρεπει να ξανακανει παλι?

Δεν ξερω , αλλα απο χθες που διαβασα την ανακοινωση εχω ψιλοφρικαρει κ νευριασει παλι!

 

oh my goad... αν ειναι ετσι οπως τα λες, εχω κ εγω θεμα... οκ ορμονολογικες εκανα αρχες Μαρτη κ θυροειδικων θα κανω απο βδομαδα, με καλυπτουν, αλλα σπερμ.μα εχουμε το 1ο στις 9/2/13 κ θα καναμε κ το 2ο στις 10/5/13 που ειναι ακριβως 3μηνο, αλλα αν θελει 75 ημερες πρεπει να το κανουμε 25/5/13.... κ εγω περναω επιτροπη 17/5.... την εκατσα...

Καλα, δεν παιζει, θα ξαναπαρω τηλ. την Δευτερα κ θα γινει χαμος, εγω εκανα προγραμματισμο σύμφωνα με την ημερ.νια που μου εδωσαν... καλα...δεν παιζονται ομως!!!

Στειλε μου σε παρακαλω το link να το δω κ εγω κ τα λεμε :shock:

Link to comment
Share on other sites

oh my goad... αν ειναι ετσι οπως τα λες, εχω κ εγω θεμα... οκ ορμονολογικες εκανα αρχες Μαρτη κ θυροειδικων θα κανω απο βδομαδα, με καλυπτουν, αλλα σπερμ.μα εχουμε το 1ο στις 9/2/13 κ θα καναμε κ το 2ο στις 10/5/13 που ειναι ακριβως 3μηνο, αλλα αν θελει 75 ημερες πρεπει να το κανουμε 25/5/13.... κ εγω περναω επιτροπη 17/5.... την εκατσα...

Καλα, δεν παιζει, θα ξαναπαρω τηλ. την Δευτερα κ θα γινει χαμος, εγω εκανα προγραμματισμο σύμφωνα με την ημερ.νια που μου εδωσαν... καλα...δεν παιζονται ομως!!!

Στειλε μου σε παρακαλω το link να το δω κ εγω κ τα λεμε :shock:

 

 

Αυτο ειναι:

 

http://www.eopyy.gov.gr/Article/DisplayArticle?id=526762fc-e1a4-4aaa-be45-6da382ed5672

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Μην αγχωνεσαι για το σπερμοδιαγραμμα , το μετρησες λαθος...75 μερες απο το προηγουμενο αφου το εκανε 9/2 ειναι 23-24 Απριλιου.. Ειναι λιγοτερο απο 3μηνες οι 75 μερες...Μια χαρα εισαι σε ολα.

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι για το σπερμοδιαγραμμα , το μετρησες λαθος...75 μερες απο το προηγουμενο αφου το εκανε 9/2 ειναι 23-24 Απριλιου.. Ειναι λιγοτερο απο 3μηνες οι 75 μερες...Μια χαρα εισαι σε ολα.

 

Ασε, συγχυστηκα κ ξεχασα να μετραω... ναι, οκ ειμαι!

Παντως κ εσυ πιστευω δεν θα εχεις θεμα, αλλωστε τα παραπεμπτικα αναγραφουν τα προηγουμενα ακομα, παντως καλου κακου θα παρω τηλ. να το στανταρω την Δευτερα κ θα σου πω, ευχαριστω για το link... :D

Link to comment
Share on other sites

 

Λες να κανουμε ταυτοχρονα ενεσεις?

Εγω λογικα θα ξεκινησω μετα τις 20 Ιουνίου (αναλογως ποτε θα με θυμηθει η περιοδος), κοντα ειμαστε, ε? :-D

Link to comment
Share on other sites

Λες να κανουμε ταυτοχρονα ενεσεις?

Εγω λογικα θα ξεκινησω μετα τις 20 Ιουνίου (αναλογως ποτε θα με θυμηθει η περιοδος), κοντα ειμαστε, ε? :-D

 

Αν η περιοδος μου ερθει κανονικα τοτε θα τις ξεκινησω μεσα Ιουλιου , την ημερα της επιτροπης θα ειμαι στην 6η μερα του κυκλου μου, αστα, ουτε η περιοδος μου δεν θελει να συμβαδισει με τις ημερομηνιες που χρειαζομαι!!!χι-χι-χι.:lol:

..με ενα μηνα διαφορα θα ειμαστε...

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Αν η περιοδος μου ερθει κανονικα τοτε θα τις ξεκινησω μεσα Ιουλιου , την ημερα της επιτροπης θα ειμαι στην 6η μερα του κυκλου μου, αστα, ουτε η περιοδος μου δεν θελει να συμβαδισει με τις ημερομηνιες που χρειαζομαι!!!χι-χι-χι.:lol:

..με ενα μηνα διαφορα θα ειμαστε...[/QUO

 

Καταλαβα... κι εγω να δω ποτε θα με θυμηθει η αφιλοτιμη, μαλλον οταν θα περναω επιτροπη θα ειμαι αδιαθετη, οποτε χανω εναν κυκλο κ παω μετα για τελος ιουνιου, αν φυσικα ειναι ολα καλα μεχρι τοτε, πρωτα ο θεος κ η παναγια!!!

Θα μιλάμε για τις εξελίξεις, οκ?

Link to comment
Share on other sites

Αν η περιοδος μου ερθει κανονικα τοτε θα τις ξεκινησω μεσα Ιουλιου , την ημερα της επιτροπης θα ειμαι στην 6η μερα του κυκλου μου, αστα, ουτε η περιοδος μου δεν θελει να συμβαδισει με τις ημερομηνιες που χρειαζομαι!!!χι-χι-χι.:lol:

..με ενα μηνα διαφορα θα ειμαστε...[/QUO

 

Καταλαβα... κι εγω να δω ποτε θα με θυμηθει η αφιλοτιμη, μαλλον οταν θα περναω επιτροπη θα ειμαι αδιαθετη, οποτε χανω εναν κυκλο κ παω μετα για τελος ιουνιου, αν φυσικα ειναι ολα καλα μεχρι τοτε, πρωτα ο θεος κ η παναγια!!!

Θα μιλάμε για τις εξελίξεις, οκ?

 

Εννοειτε πως θα μιλαμε, μου δινει μεγαλη δυναμη να εχω κοντα μου ενα ανθρωπο που μπορει να καταλαβει ακριβως τι μου συμβαινει κ πως αισθανομαι!

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβαζω τα δικαιολογητικα για την επιτροπη, και γραφει δυο πληρη σπερμοδιαγραμματα με διαφορα 75 ημερων! Καταρχαν οταν λεμε πληρη τι εννοουμε? Το απλο σπερμοδιαγραμμα ή και καλλιεργεια μαζι? Εκλεισα ραντεβου και το εγραψα για μεθαυριο, αλλα εγραψα απλο σπερμοδιαγραμμα οχι καλλιεργεια! Μηπως θα επρεπε?

Επισης λογω του οτι δεν κανουν στο νοσοκομειο, στο νησι μου, εκλεισα σε συμβεβλημενο εργαστηριο του Εοπυυ! Και το δευτερο σπερμοδιαγραμμα πειραζει να το κανω στο ιδιο, λογω του οτι ειναι συμβεβλημενο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβαζω τα δικαιολογητικα για την επιτροπη, και γραφει δυο πληρη σπερμοδιαγραμματα με διαφορα 75 ημερων! Καταρχαν οταν λεμε πληρη τι εννοουμε? Το απλο σπερμοδιαγραμμα ή και καλλιεργεια μαζι? Εκλεισα ραντεβου και το εγραψα για μεθαυριο, αλλα εγραψα απλο σπερμοδιαγραμμα οχι καλλιεργεια! Μηπως θα επρεπε?

Επισης λογω του οτι δεν κανουν στο νοσοκομειο, στο νησι μου, εκλεισα σε συμβεβλημενο εργαστηριο του Εοπυυ! Και το δευτερο σπερμοδιαγραμμα πειραζει να το κανω στο ιδιο, λογω του οτι ειναι συμβεβλημενο?

 

Σπερμοδιαγραμμα, οχι καλλιεργεια, αλλα δεν θα το κανεις στο ιδιο εργαστηριο, θελουν απο διαφορετικο οπωσδηποτε, αν δεν υπαρχει αλλο στην περιοχη σου ουτε ιδιωτικο ουτε δημοσιο παρε τηλ στην επιτροπη κ ρωτα.

Ισως χρειαστει να παρεις μια βεβαιωση απο το νοσοκομειο οτι δεν κανουν κ δεν υπαρχει πλησιεστερο κ να δεχτουν να το κανεις εκει που εκανες κ το πρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια διαβαζω τα δικαιολογητικα για την επιτροπη, και γραφει δυο πληρη σπερμοδιαγραμματα με διαφορα 75 ημερων! Καταρχαν οταν λεμε πληρη τι εννοουμε? Το απλο σπερμοδιαγραμμα ή και καλλιεργεια μαζι? Εκλεισα ραντεβου και το εγραψα για μεθαυριο, αλλα εγραψα απλο σπερμοδιαγραμμα οχι καλλιεργεια! Μηπως θα επρεπε?

Επισης λογω του οτι δεν κανουν στο νοσοκομειο, στο νησι μου, εκλεισα σε συμβεβλημενο εργαστηριο του Εοπυυ! Και το δευτερο σπερμοδιαγραμμα πειραζει να το κανω στο ιδιο, λογω του οτι ειναι συμβεβλημενο?

 

Δεν χρειαζεται να κανεις καλλιεργεια στα σπερμοδιαγραμματα .οσον αφορα για το δευτερο σπερμοδιαγραμμα , καλυτερα παρε τηλ στην επιτροπη να ρωτησεις κ να σου δωσουν αυτοι απαντηση. Δεν ξερω τι γινεται σε αυτη την περιπτωση.

HpRzp3.png0ExJp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum και μου έχουν δημιουργηθεί αρκετές απορίες σχετικά με τα φάρμακα και το πως θα προχωρήσω εφόσον έχω ήδη πάρει την έγκριση απ' την επιτροπή. Σήμερα κιόλας πήρα την πολυπόθητη έγκριση,αλλά ακόμα δεν έχω πάει για τη συνταγογράφηση των φαρμάκων ώστε να πάω να τα προμηθευτώ. Σκοπεύω να πάω στον γιατρό μου μέχρι την άλλη εβδομάδα.

Διαβάζοντας και παλιότερες αναρτήσεις των μελών μπερδεύτηκα λίγο γιατί καταλαβαίνω πως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα από πέρσι και υπάρχουν και καθυστερήσεις..

Θα ήθελα να μου πείτε αν τελικά δίνει τη συνταγογράφηση ο γιατρός του ιδιωτικού κέντρου που θα πάω απευθείας -(κι όχι του ΕΟΠΥΥ)-κι αν πρέπει να μου δώσει 2 συνταγές (1 για τα ακριβά φάρμακα και 1 για του ΙΚΑ?) Επίσης ποια αιτιολογία πρέπει να αναφέρεται?

Κάπου παραπάνω διάβασα ότι αυτές τις συνταγογραφήσεις έπρεπε να τις υπογράψει και η Επιτροπή?! Ισχύει αυτό..? Γιατί εγώ δεν το γνώριζα..

Ξέρω ότι πρέπει να κάνω την 1η προσπάθεια εντός 3μήνου αλλά τι γίνεται σε περίπτωση που κάτι συμβεί και χάσω την προθεσμία? Δηλαδή τι γίνεται αν πάρω τα φάρμακα αλλά δεν προλάβω το 3μηνο? Μετά θα έχω δικαίωμα για άλλη μια προσπάθεια?

Επίσης τα φάρμακα που δίνουν είναι για 5000 μονάδες ή για 3000? Τί κάνω αν δεν με καλύπτουν?

 

Βασικά έχω πολλές απορίες που αν τις γράψω όλες δεν μου φτάνει ολόκληρη σελίδα..

Έχω αγχωθεί λίγο επειδή πήρα την έγκριση ναι μεν αλλά δεν ξέρω αν θα καταφέρω να κάνω τη διαδικασία μέσα στα χρονικά όρια του 3μήνου και κάποια κοπέλα ανέφερε ότι η περίοδος των 4 μηνών ανάμεσα στις 2 προσπάθειες ισχύει απ' την ημερομηνία που θα γράψεις τα φάρμακα κι όχι απ' την εμβρυομεταφορά..Τελικά τι ισχύει και τι όχι?

 

Επίσης αν μπορείτε να με κατατοπίσετε για τα φαρμακεία στην Αθήνα που δίνουν τα φάρμακα και αν υπάρχει καθυστέρηση να τα πάρεις..

Ζητώ συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και θα εκτιμήσω πολύ όποια πληροφορία μου δώσετε όσες γνωρίζετε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...